Jump to content

TANRI DİYECEKTE DİLİ VARMIYOR

Recommended Posts

• İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bizi cok sayida uzayli bi sekilde yapmislar ve buraya atmislarsa onlar simdi sizin allahmi oluyor? Adamin ne dedigini iyi anlayin. Bizi uzaylilar yaratmis olabilir ama onlar teistlerin inandigi yaratici degil, iste burda bir zamandan bahsediyor bu öyle bugün den yarina olan bir sey degil diyor. Yani allah yok diyor. Yoka yine yok diyor ama bizlerin varligi icin bir kac sebepten bahsediyor yani "dili varmiyor" degil.

Allah varda Dawkinsmi yok dedi? :lol:

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Bizi cok sayida uzayli bi sekilde yapmislar ve buraya atmislarsa onlar simdi sizin allahmi oluyor? Adamin ne dedigini iyi anlayin. Bizi uzaylilar yaratmis olabilir ama onlar teistlerin inandigi yaratici degil, iste burda bir zamandan bahsediyor bu öyle bugün den yarina olan bir sey degil diyor. Yani allah yok diyor. Yoka yine yok diyor ama bizlerin varligi icin bir kac sebepten bahsediyor yani "dili varmiyor" degil.

Allah varda Dawkinsmi yok dedi? :lol:

SAYGILAR

Sevgili Rochader,

Sorun uzaylılar değilki. Adam bir tasarımcı kabul ediyor ama bunu bu evren dışı yada dünya dışı daha akıllı ve bilinçli üst seviyede bir varlık veya varlıklara atfediyor.

İnançlılar için durumu değiştiren birşey yok.

Tanrı, herşeyi yaratandır. :)

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

O kisimda seneler evvel evrenin bir yerinde diyor ve Bio kimyadan basediyor. Bende söyle derim;

- evet Coca Cola bir akilli tasarim ürünü.

Ne demis oldum ben? Akilli tasarimi simdi ben kabülmü ettim?

Kisaca Dawkins bir sey dememis. Ayni bilinmezlik devam ediyor diyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

O kisimda seneler evvel evrenin bir yerinde diyor ve Bio kimyadan basediyor. Bende söyle derim;

- evet Coca Cola bir akilli tasarim ürünü.

Ne demis oldum ben? Akilli tasarimi simdi ben kabülmü ettim?

Kisaca Dawkins bir sey dememis. Ayni bilinmezlik devam ediyor diyor.

SAYGILAR

İyide Rochader bilinmezlik kümesi içine herşeyi almaz mı? Buna bir Tanrı da dahil niye olamasın?

Coca Colayı tasarımlayan ve tasarımcısının aklı her Coca Cola şiseninin içinde yok. Sen oradaki ürünle tasarımcıya ulaşıyorsun.

Ama sen Tanrıyı gözle görmek istiyorsun ve buna rağmen cola örneğini verebiliyorsun.

Enteresan cidden.

Sözcüklerin sonuna gelen "-lir" eki senin için ne ifade ediyor bergüzar.

Anlamadım, daha açık yazabilir misin rica etsem?

Sitelerde Paylaş

Bergüzar,

Yaşamı veya evreni allah yaratmıştır mı diyorsun yoksa yaratmış olabilir mi diyorsun?

Yaratmış dersem kesin bilgi sahibi olduğumu iddia etmiş olurum.

Ben bir yaratıcının varlığına ve birliğine inanıyorum diyorum ve kabulüm bu mantık üzerinde.

Ama yaratmış olabilme ihtimali tıpkı Rochader'e dediğim gibi bilinmezlik kümesinin içinde olmak durumunda.

Sitelerde Paylaş

İşiniz, gücünüz polemik. Sinekten nasıl ve ne kadar yağ çıkarabiliriz derdindesiniz.

Richard Dawkins, hemen her bilim adamının olasılıklar dahilinde gördüğü bir şeyi yineliyor burada sadece. O da neymiş: Dünyadaki yaşamın, "evrenin bir başka köşesindeki" çok daha gelişmiş ve çok daha akıllı varlıklarca oluşturulmuş olabileceği ihtimali ki, siz bunun "akıllı tasarım" olduğunu söylüyorsanız eğer, asıl kendi kendinizle çelişiyorsunuz demektir. Bu video ateistlere değil, aksine teistlere bir gönderme olabilir ancak. Çünkü siz, akıllı tasarımdaki o üstün aklın, "tanrı" olduğuna inanıyorsunuz. Oysa Dawkins, bunun da (videoda da üzerine basa basa söylediği üzere) "AÇIKLANABİLİR BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKMIŞ BİR VARLIK OLMASI GEREKTİĞİ"ni söylüyor ki, burada sonucun nesi değişmiş, onu anlayamadım.

Sizin tanrınız, sadece dünya gezegeninin tanrısı mıydı yoksa? Dünyada yaşamı başlatmış oldukları kabul edilebilecek o olası üstün akla sahip varlıkların ne şekilde ortaya çıkmış olabilecekleri hakkında "onları da tanrı yarattı" demek dışında bir cevabınız mı var ki, Dawkins'in sözlerinden umutlandınız? İnandığınız tanrı olarak hemen kabul ettiğiniz o olası akıllı varlıkların "Açıklanabilir Bir Varoluş Hikayesi" mi var da, bizden saklıyorsunuz?

Bu arada sizin o olası varlıkların varlığını kabul etmeniz bile, tanrınıza şirk koşmak olduğunu bilemeyecek kadar cahil olduğunuzun belirtisidir desem, ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş

Tasarımcıyı kabul etmiyor berguzar abla

Varsayalımki bir tasarımcı olsun uzaylılarda tasarlamıs olabilir bizi ama bu varsayım uzaylıların nasıl olustugunu açıklamaz diyor

Ben bunu daha önce izlemiştim çevirisi belki bilerek belki bilmeyerek yanlıs yapılmıştı orda.

tarihinde Dehri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şu bakış açılarına dikkat edelim lütfen ,

Bakış açısı ;

1) Dawkins bir zamanlar canlılığın tohumlarını uzaylılarında atmış olabileceği konusunda bir şey söylüyor . Bu yüzden allah benzeri bir yaratıcıyı kabul etmiş görünüyor .

2) Bizimkiler ( Yurdum müslümanı) Dawkinsin bundan önce de tüm söylediklerini sallamış ki bunu da normal olarak sallıyor .

Yüce kazandibi aşkına . Nasıl becerebiliyorsunuz bunu ?

Adam ( Richard Dawkins) O kadar bilimsel bilgiye sahip bir kişi bile , Milyonlarca yıl öncesine dair kesin birşey bilmediğimizi ve bunun altını çizmek için bu tür hipotezler ortaya attığını ,

Yani üstüne basa basa Olabilir dediği şeyi söylemekten çekinmeyip söylüyor ve bunu gören müslüman apışıp kalıyor ,

Ama gel gelelim bizim cahil cühela müslümanların şu şu tarihte kesin olarak şu şu olmuştur demesini hiçbir şekilde yadırgamıyor .

Ne diyorsunuz bu duruma ? Dawkins , allah var ama çekiniyorum o yüzden uzaylılar var ve bizi yarattı diyorum demek mi istedi ?

Bakalım kaç zeka pırıltısı bunu bu şekilde anlayacak başlığı bunun sayısını merak ettiğim için takibe alıyorum .

Sitelerde Paylaş

Dawkins in seçmiş olduğu kelimelere bakıp ağzından çıkan ifadelerde tanrıyı aramak nasıl bir aymazlıktır? TANRI İŞİ dediğiniz kutsal kitaplar bütün sefilliği ile orada dururken o sefaletten gözleri ve düşünceleri alma çabası mıdır acep bu?

Geçiniz.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Rochader,

Sorun uzaylılar değilki. Adam bir tasarımcı kabul ediyor ama bunu bu evren dışı yada dünya dışı daha akıllı ve bilinçli üst seviyede bir varlık veya varlıklara atfediyor.

İnançlılar için durumu değiştiren birşey yok.

Tanrı, herşeyi yaratandır. :)

Selamlar.

Dehri üstte açıklamış, bana da bir iki kelam etmek kalıyor. Dünya'da ki yaşamı farzedelim dünyadışı yaratıklar yaptı (bu tamamen fantastik olmasına rağmen öyle misal verelim) peki bu yaratıklar nasıl ortaya çıktılar? işte sorun bu kısır döngüde. bu yüzden dünyadaki canlılık yaratılmadı kendiliğinden ortaya çıkıp evrim geçirdi ve günümüzdeki halini aldı. zaten bütün bulgular bunu gösteriyor. akıllı tasarım görüşü teizm ile evrim görüşüde ateizm ile ilgilidir.

sınıflandırma, embriyoloji, karşılaştırmalı anatomi ve genetik gibi bilimlerin hepsi ortak atadan türemeyi işaret ediyor. ortak atadan rastgele mutasyon ve doğal seleksiyon ile türeme teorisi olan evrim kuramı bugünkü bilimin omurgasıdır. bu omurgayı çekip çıkardığınızda tüm organizma (bilim) felç olup ölür.

benim gözümde tanrıya ve akıllı tasarıma inananlarda en az uzaylılara inananlar kadar aklı geri olan kişiler. bu gibi kişileri ben aklı olgunlaşmamış "geri" zekalı olarak görürüm daima. :) dünya dışında ne yaşam var ne de zeki canlılar. yaşam ve canlılık bizim dünyamıza ait bir fenomen, geri kalan kısımda yok. bu dünyanın tadını çıkarın, başka bir zaman böyle bir dünya hiç olmadı ve hiç bir zamanda olmayacak. kentrilyonlarda birlik ihtimalin istatistiki bir sonucu olarak doğdu bizim evrenimiz ve içindeki küçücük dünyamız.

Sitelerde Paylaş

Yaratmış dersem kesin bilgi sahibi olduğumu iddia etmiş olurum.

Ben bir yaratıcının varlığına ve birliğine inanıyorum diyorum ve kabulüm bu mantık üzerinde.

Ama yaratmış olabilme ihtimali tıpkı Rochader'e dediğim gibi bilinmezlik kümesinin içinde olmak durumunda.

Dawkins'in uzaylılara taptığını ya da hayatını bunlara göre şekillendirdiğine şahit oldun mu?

Madem yaratılış konusunda kesin bilgi sahibi değilsin ya da iddiada bulunmuyorsun o zaman ne diye arabın uydurduğu tanrıya tapıyorsun ve bu dinin saçma sapan ritüellerini yapmak zorunda hissediyorsun kendini?

tarihinde epitaph tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşiniz, gücünüz polemik. Sinekten nasıl ve ne kadar yağ çıkarabiliriz derdindesiniz.

Richard Dawkins, hemen her bilim adamının olasılıklar dahilinde gördüğü bir şeyi yineliyor burada sadece. O da neymiş: Dünyadaki yaşamın, "evrenin bir başka köşesindeki" çok daha gelişmiş ve çok daha akıllı varlıklarca oluşturulmuş olabileceği ihtimali ki, siz bunun "akıllı tasarım" olduğunu söylüyorsanız eğer, asıl kendi kendinizle çelişiyorsunuz demektir. Bu video ateistlere değil, aksine teistlere bir gönderme olabilir ancak. Çünkü siz, akıllı tasarımdaki o üstün aklın, "tanrı" olduğuna inanıyorsunuz. Oysa Dawkins, bunun da (videoda da üzerine basa basa söylediği üzere) "AÇIKLANABİLİR BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKMIŞ BİR VARLIK OLMASI GEREKTİĞİ"ni söylüyor ki, burada sonucun nesi değişmiş, onu anlayamadım.

Sizin tanrınız, sadece dünya gezegeninin tanrısı mıydı yoksa? Dünyada yaşamı başlatmış oldukları kabul edilebilecek o olası üstün akla sahip varlıkların ne şekilde ortaya çıkmış olabilecekleri hakkında "onları da tanrı yarattı" demek dışında bir cevabınız mı var ki, Dawkins'in sözlerinden umutlandınız? İnandığınız tanrı olarak hemen kabul ettiğiniz o olası akıllı varlıkların "Açıklanabilir Bir Varoluş Hikayesi" mi var da, bizden saklıyorsunuz?

Bu arada sizin o olası varlıkların varlığını kabul etmeniz bile, tanrınıza şirk koşmak olduğunu bilemeyecek kadar cahil olduğunuzun belirtisidir desem, ne dersiniz?

Neden işimiz gücümüz polimmiş onu anlamadım?

Benim için bir Tanrının bizi var etmede uzaylıları kullanması benim inancıma sekte vurmazki.

Yaratan tektir benim inancıma göre ve her tür yaratmaya kadirdir. Bunda ben bir sorun göremiyorum.

Yaratılış aşamasını bilemeyiz diyorum zaten ve bir çeşit evrim çok açık. Sadece bu sürecin nasıl işlediğini asla ve asla bilemeyiz diyenlerdenim.

Ve bunları söylememin şirk olduğunu söylemek şuna delalet çakırcalı.

Sizin Tanrı algınız ve bilginiz ile benimki aynı değil.

Benim karşımda gücü sınırsız olan bir Tanrı var, aynı zamanda hikmetlide bir Tanrı bu.

Yani cahil diye yakıştırmanız sizin benim fikrim hakkındaki cehaletinizden kaynaklı.

Tasarımcıyı kabul etmiyor berguzar abla

Varsayalımki bir tasarımcı olsun uzaylılarda tasarlamıs olabilir bizi ama bu varsayım uzaylıların nasıl olustugunu açıklamaz diyor

Ben bunu daha önce izlemiştim çevirisi belki bilerek belki bilmeyerek yanlıs yapılmıştı orda.

Dehriciğim,

Yukarıda yazdığım gibi, fazla birşey yazmaya gerek yok.

Benim sadece bu konuda söyleyeceğim şudur ki:

Tanrı her düşünce için bilinemez kümesinin elemanı olmak durumundadır.

Dehri üstte açıklamış, bana da bir iki kelam etmek kalıyor. Dünya'da ki yaşamı farzedelim dünyadışı yaratıklar yaptı (bu tamamen fantastik olmasına rağmen öyle misal verelim) peki bu yaratıklar nasıl ortaya çıktılar? işte sorun bu kısır döngüde. bu yüzden dünyadaki canlılık yaratılmadı kendiliğinden ortaya çıkıp evrim geçirdi ve günümüzdeki halini aldı. zaten bütün bulgular bunu gösteriyor. akıllı tasarım görüşü teizm ile evrim görüşüde ateizm ile ilgilidir.

Bu senin ateizm bakışının ön kabulü. Kesin bir bilgi değil.

Tıpkı benim teist bakış açımın ön kabulü olan Tanrı var fikri gibi.

Sitelerde Paylaş

Dawkins'in uzaylılara taptığını ya da hayatını bunlara göre şekillendirdiğine şahit oldun mu?

Madem yaratılış konusunda kesin bilgi sahibi değilsin ya da iddiada bulunmuyorsun o zaman ne diye arabın uydurduğu tanrıya tapıyorsun ve bu dinin saçma sapan ritüellerini yapmak zorunda hissediyorsun kendini?

Allahı arabın tanrısı olarak telakki eden sensin.

Ben ise var ve bir olan, herkesin Tanrısı olandan bahsediyorum ve Ona inanıyorum.

Sizin kabulleriniz üzerinden benimle tartışmak doğru bir tartışma değil.

Tartışma yapacaksanız benim kabullerimden yapmak durumundasınız.

Aksi taktirde Taliban= müslüman diyenlerden farkınız kalmaz.

Sitelerde Paylaş

Dehriciğim,

Yukarıda yazdığım gibi, fazla birşey yazmaya gerek yok.

Benim sadece bu konuda söyleyeceğim şudur ki:

Tanrı her düşünce için bilinemez kümesinin elemanı olmak durumundadır.

Bilinemez kümesine dahil olabilecek sayısız varsayım yapabiliriz abla, hayata bakısımızı bilinmezler değil bildiklerimiz yönlendirmeli

Kaldı ki bilimsel açıdan gereksizliği bir yana, tanrı varsayımının çok daha temel mantıksal sorunları vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...