Jump to content

TANRI DİYECEKTE DİLİ VARMIYOR

Recommended Posts

• İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İşiniz, gücünüz polemik. Sinekten nasıl ve ne kadar yağ çıkarabiliriz derdindesiniz.

Richard Dawkins, hemen her bilim adamının olasılıklar dahilinde gördüğü bir şeyi yineliyor burada sadece. O da neymiş: Dünyadaki yaşamın, "evrenin bir başka köşesindeki" çok daha gelişmiş ve çok daha akıllı varlıklarca oluşturulmuş olabileceği ihtimali ki, siz bunun "akıllı tasarım" olduğunu söylüyorsanız eğer, asıl kendi kendinizle çelişiyorsunuz demektir. Bu video ateistlere değil, aksine teistlere bir gönderme olabilir ancak. Çünkü siz, akıllı tasarımdaki o üstün aklın, "tanrı" olduğuna inanıyorsunuz. Oysa Dawkins, bunun da (videoda da üzerine basa basa söylediği üzere) "AÇIKLANABİLİR BİR ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKMIŞ BİR VARLIK OLMASI GEREKTİĞİ"ni söylüyor ki, burada sonucun nesi değişmiş, onu anlayamadım.

Sizin tanrınız, sadece dünya gezegeninin tanrısı mıydı yoksa? Dünyada yaşamı başlatmış oldukları kabul edilebilecek o olası üstün akla sahip varlıkların ne şekilde ortaya çıkmış olabilecekleri hakkında "onları da tanrı yarattı" demek dışında bir cevabınız mı var ki, Dawkins'in sözlerinden umutlandınız? İnandığınız tanrı olarak hemen kabul ettiğiniz o olası akıllı varlıkların "Açıklanabilir Bir Varoluş Hikayesi" mi var da, bizden saklıyorsunuz?

Bu arada sizin o olası varlıkların varlığını kabul etmeniz bile, tanrınıza şirk koşmak olduğunu bilemeyecek kadar cahil olduğunuzun belirtisidir desem, ne dersiniz?

dawkinsin sözlerinden umut bekleyen kim biz kesin ve net bir şekilde inanıyoruzki Allah her şeyi yarattı ve yaratılamışların en şereflisi olan insanıda once çamurdan sonra bir damla sudan var etti. ve bu kesin ve nettirki Allahın başka bilinmeyene ihtiyacı yoktur bilinmeyenin ona ihtiyacı vardır .bu tür anlatımlar Atalarından kalmış masallardır küfür dün ne dediyse bu günde aynısını demektedir görmedikki konuşmadıkki etmedikki kikiki

hep hayatınızda bir ki olacaktır aklınızın bir köşesinde acaba diye bir şey hep varolacaktır diliniz ne kadar redetsede kalbınızde beynınızde herzaman bir acaba mevcut kalacaktır ve en sonunda o acaba sizi tüketecektir gözlerinizin feri söndüğü zaman anlayacaksınız ama son pişmanlık fayda vermeyecektir

Sitelerde Paylaş

dawkinsin sözlerinden umut bekleyen kim biz kesin ve net bir şekilde inanıyoruzki Allah her şeyi yarattı ve yaratılamışların en şereflisi olan insanıda once çamurdan sonra bir damla sudan var etti. ve bu kesin ve nettirki Allahın başka bilinmeyene ihtiyacı yoktur bilinmeyenin ona ihtiyacı vardır .bu tür anlatımlar Atalarından kalmış masallardır küfür dün ne dediyse bu günde aynısını demektedir görmedikki konuşmadıkki etmedikki kikiki

hep hayatınızda bir ki olacaktır aklınızın bir köşesinde acaba diye bir şey hep varolacaktır diliniz ne kadar redetsede kalbınızde beynınızde herzaman bir acaba mevcut kalacaktır ve en sonunda o acaba sizi tüketecektir gözlerinizin feri söndüğü zaman anlayacaksınız ama son pişmanlık fayda vermeyecektir

İçimde bir acaba olsaydı, buraya gelip "Acaba?" demek yerine, ne diye ilk günden beri ısrarla ve kendimden emin şekilde "YOK!" diyeyim sence ACABA? Bak, ağzımdan çıkabilecek tek "Acaba?", yine sizin için çıkıyor; çünkü doğaya öylesine aykırısınız ki, daha nasıl bir değişim gösterebilirsinizin "Acaba?sı, başka nasıl "Acaba?" olarak tarif edilir "Acaba?" Bak!... Bütün "Acaba?"larımın sebebisiniz...

Söylediklerinin hepsi, senin olması için ettiğin dualardır sadece. Bu dualarının da gerçeklikle alakası "YOK!". Yani, uçmuşsunuz da ağlayanınız "YOK!". :lol:

Sitelerde Paylaş

İçimde bir acaba olsaydı, buraya gelip "Acaba?" demek yerine, ne diye ilk günden beri ısrarla ve kendimden emin şekilde "YOK!" diyeyim sence ACABA? Bak, ağzımdan çıkabilecek tek "Acaba?", yine sizin için çıkıyor; çünkü doğaya öylesine aykırısınız ki, daha nasıl bir değişim gösterebilirsinizin "Acaba?sı, başka nasıl "Acaba?" olarak tarif edilir "Acaba?" Bak!... Bütün "Acaba?"larımın sebebisiniz...

Söylediklerinin hepsi, senin olması için ettiğin dualardır sadece. Bu dualarının da gerçeklikle alakası "YOK!". Yani, uçmuşsunuz da ağlayanınız "YOK!". :lol:

Yok demekle, var demenin farkı nedir, Çakırcalı. Bana, somut bir fark göster.

Sitelerde Paylaş

Tanrı bu kadar kusursuz bir tasarımı muhtemelen egosunu okşayalım diye yapmış. " Aa çiçekler kusursuz, Tanrı ne büyük!"

Varsa ki o, istediğini aldı.

Bir sürü yalakası var.

Bunun yanı sıra, o akıllı tasarımı, insanlar arasında adil tasarım olarak evirse?

İşe yarar ve sevilesi bir varlık olacağı kesin o zaman.

Kendisini göstermeyi bırak, müdahale etmeyen bir Tanrı, "Hedehödö bir tanrı var" değildir benim için.

Sitelerde Paylaş

Dehri üstte açıklamış, bana da bir iki kelam etmek kalıyor. Dünya'da ki yaşamı farzedelim dünyadışı yaratıklar yaptı (bu tamamen fantastik olmasına rağmen öyle misal verelim) peki bu yaratıklar nasıl ortaya çıktılar? işte sorun bu kısır döngüde. bu yüzden dünyadaki canlılık yaratılmadı kendiliğinden ortaya çıkıp evrim geçirdi ve günümüzdeki halini aldı. zaten bütün bulgular bunu gösteriyor. akıllı tasarım görüşü teizm ile evrim görüşüde ateizm ile ilgilidir.

sınıflandırma, embriyoloji, karşılaştırmalı anatomi ve genetik gibi bilimlerin hepsi ortak atadan türemeyi işaret ediyor. ortak atadan rastgele mutasyon ve doğal seleksiyon ile türeme teorisi olan evrim kuramı bugünkü bilimin omurgasıdır. bu omurgayı çekip çıkardığınızda tüm organizma (bilim) felç olup ölür.

benim gözümde tanrıya ve akıllı tasarıma inananlarda en az uzaylılara inananlar kadar aklı geri olan kişiler. bu gibi kişileri ben aklı olgunlaşmamış "geri" zekalı olarak görürüm daima. :) dünya dışında ne yaşam var ne de zeki canlılar. yaşam ve canlılık bizim dünyamıza ait bir fenomen, geri kalan kısımda yok. bu dünyanın tadını çıkarın, başka bir zaman böyle bir dünya hiç olmadı ve hiç bir zamanda olmayacak. kentrilyonlarda birlik ihtimalin istatistiki bir sonucu olarak doğdu bizim evrenimiz ve içindeki küçücük dünyamız.

Uzaylıların olamayacağını iddia etmek için akıllı mı olmak gerekiyor :)

Uzay da başka canlıların da olması gayet büyük bir ihtimaldir. Canlılığın sadece dünya üzerinde var olduğunu iddia edenlerin tanrıların bizi yarattığını iddia edenler kadar değeri yok gözümde.

Sitelerde Paylaş

Uzaylıların olamayacağını iddia etmek için akıllı mı olmak gerekiyor :)

Uzay da başka canlıların da olması gayet büyük bir ihtimaldir. Canlılığın sadece dünya üzerinde var olduğunu iddia edenlerin tanrıların bizi yarattığını iddia edenler kadar değeri yok gözümde.

hayır, uzaylıların varolduğunu söylemek için akılsız olmak gerekiyor. ihtimal felan değil, yok böyle bir şey. yapılan tüm çalışmalar bunun olmadığını gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Video çok açık, net ve anlaşılır.

Tartışmak için yazmaya gerek yok. Konu budur.

Selamlar...

Evet

Tartışmaya hiç gerek yok

Herşey açıkça ortada

Bu sitede yazan, müslüman ya da müslüman olduğunu zannedenler ufkumu genişletiyor !

Onların yazdıkları sayesinde, çok daha uzakları görebiliyorum !

Bilmek de neymiş ?!

Sizler sadece inanmaya devam edin

Hatta katmerli inanın

Biliyormuşcasına inanın ki cennetteki yeriniz garanti olsun...

Sitelerde Paylaş

hayır, uzaylıların varolduğunu söylemek için akılsız olmak gerekiyor. ihtimal felan değil, yok böyle bir şey. yapılan tüm çalışmalar bunun olmadığını gösteriyor.

10 milyar ışık yılı ötedeki bir galakside en az insan bilincinde canlılar var diyelim. ve bu canlıların geçmişi kendi zamanlarınca 1 milyar yıl.

bunlardan bize ipucu ulaşması için en az 9 milyar yıl geçmesi lazım.

ışık hızı evrenimizin üst sınırı olduğundan dolayı bu bilgilere ulaşmamız imkansız.

300milyar galaksi var. her galakside o kadarda yıldız. 9*10^22 yıldızdan sadece birinin etrafında mı yaşam var?

Sitelerde Paylaş

bizi zuzaylılar yarattıysa allah öldü mü yani :huh: :huh: açıkcası zuzaylılar yaratıcımsa allah çöpe gider ona yanarım.. :D

hadi farzedelim uzaylılar aracılığı ile yaratıldık..bizim kaç yaratıcımız var şimdi??

Bizi uzaylıların yaratmış olması Allahı öldürmez. Bizim yaratılışımızı uzaylılar üzerinden programlamış diyebiliriz sadece.

Yaratıcı deyince ne anlıyorsun bilmiyorum ama aynı şeyi anlamadığımızı biliyorum.

Ve bizi uzaylılar yarattı demek bizim Tanrımız demek anlamına gelmiyor. Aslında burda yaratma kelimesi ortalığı karıştırıyor ama sen onu yaratma olarak algılama. Ön sebebin olarak algılayabilirsin.

başlığı "bir güç gerekiyor" diye açan sendin. demek ki ben şimdi göstermiş oluyorumki böyle bir bilinçli doğaüstü ya da doğal bilinçli güce ihtiyaç yokmuş. kendiliğindende ortaya çıkıp evrimsel gelişimle şu anki halini alabilirmiş ve bilimin tüm araştırmalarıda bu teoriyi elle tutulur kanıtlarla kanunlaştırma yoluna girmiş.

Ben anlatamadım galiba.

Bugün var olan bilgi ile böyle bile düşünsek bu bir Tanrının yokluğunu değil, bir Tanrının yaratma olasılıklarından sadece birinin göstergesidir diye düşünüyorum.

Yani senin yazdıkların benim Tanrı ön kabulümde etkisiz eleman olmuş oluyor.

Seni küçümsemiyorum bergüzar; küçümsenmeni gerektirecek kadar küçük düşündüğünü yüzüne vuruyorum. Küçümsenmek istemiyorsan eğer, "Evet, hata yaptım. Yanlış bir argümanla karşınıza çıktım" der, her insan gibi senin de hata yapabileceğini kabul edip, küçümsenecek biri olmadığını da gösterebilirsin aklını da veriyorum. Daha ne istiyorsun, bu mudur yani eziklik? :lol:

cakırcalı,

Böyle polim yaparak tartışma yapılmaz. Argümanlar ortada, karşı argümanlarını koyarsın sende ortaya.

Yok seni küçümsemiyorum şudur budur tribünlere oynamaktır ve forumcak buna aşinayız yani.

Üstelik hata yaptım vs niye diyeyimki ortada hata yokken.

Başlığa dön tartışmak istiyorsan ve kişisel fikir beyanlarını bir tarafa bırakarak tartışmayı dene. Bence sen bunu yapabilirsin.

Video çok açık, net ve anlaşılır.

Tartışmak için yazmaya gerek yok. Konu budur.

Selamlar...

Evet

Tartışmaya hiç gerek yok

Herşey açıkça ortada

Bu sitede yazan, müslüman ya da müslüman olduğunu zannedenler ufkumu genişletiyor !

Onların yazdıkları sayesinde, çok daha uzakları görebiliyorum !

Bilmek de neymiş ?!

Sizler sadece inanmaya devam edin

Hatta katmerli inanın

Biliyormuşcasına inanın ki cennetteki yeriniz garanti olsun...

Bu sitede yazan müslümanlardan biri olarak ne cennet sevdası, ne cehennem kaygısı yoktur içimde zerre kadar. İnanırların büyük çoğunluğunda bu yoktur. Üstelik cennet ve cehennem bu başlık altında işlenecek birşey değildir. Konumuz ise başka.

Sitelerde Paylaş

biz uzaylılar aracılığı ile yaratıldıysak allahın ol dedik oldu emrine uymazki bu.hadi evrim öyle oldu desek bile burada uzaylıların müdahalesi var ol emrine aykırı geliyor...yani daawkins belki bir yaratıcı arıyor ondan öyle dedi desek bile senin allah uzaylılar aracılığı ile yaratmış olabilir demen de tuhaf.

Sitelerde Paylaş
... cakırcalı,

Böyle polim yaparak tartışma yapılmaz. Argümanlar ortada, karşı argümanlarını koyarsın sende ortaya.

Yok seni küçümsemiyorum şudur budur tribünlere oynamaktır ve forumcak buna aşinayız yani.

Üstelik hata yaptım vs niye diyeyimki ortada hata yokken.

Başlığa dön tartışmak istiyorsan ve kişisel fikir beyanlarını bir tarafa bırakarak tartışmayı dene. Bence sen bunu yapabilirsin...

Sen, kelimenin anlamıyla zırcahilsin bergüzar. Açtığın başlıkta, R. Dawkins'in sözlerinde bilime aykırı veya idealizme yakın bir söylem bulunmadığını, bu sözlerin sen ve senin gibi düşünenler bakımından hiçbir getirisi olamayacağını, sözde bize doğrulttuğun silahın namlusunun sana dönük olduğunu söyledim. Konuyla ilgili daha ne söyleyebilirim ki, a karacahil?

Şunu anlayamıyorsun değil mi: "a karacahil!" sözüm de, aslında bana doğrulttuğun silahtan çıkıp sana ulaşan bir niteleme. Kendi kendine habire "a karacahil!" atıyorsun. Bir önceki iletimde de söylediğim üzere, hata yaptığını ve bu başlıktan kendi namına hiçbir cacık olmayacağını kabul etmek yerine, vik vik ötmeye devam ediyorsun. Ne halin varsa gör!

Sitelerde Paylaş

biz uzaylılar aracılığı ile yaratıldıysak allahın ol dedik oldu emrine uymazki bu.hadi evrim öyle oldu desek bile burada uzaylıların müdahalesi var ol emrine aykırı geliyor...yani daawkins belki bir yaratıcı arıyor ondan öyle dedi desek bile senin allah uzaylılar aracılığı ile yaratmış olabilir demen de tuhaf.

queen,

Sen ol dedi oldu ibaresini hokus pokus bir olma olarak algılıyorsun. Halbuki kuranın bu ol dedi olduyu evre evre oluş olarak anlattığını bilmen gerek diye düşünüyorum.

Çünkü hatırla ayetleri, yeri ve göğü şu kadar zamanda yarattı diyor. Ha bu demek değilki Allah isterse hokus pokus şeklinde de yaratır. Ama öyle yaratmayı dilememiş ve belli bir oluşla, süreçle; sebep/sonuç döngüsü ile yaratmayı dilemiş. Çünkü gözlediğimiz şeylerde bunu çok rahat görebiliyor ve bilebiliyoruz.

Ve Allah tek yaratıcı ise (ki ben öyle olduğuna inanıyorum) her tür yaratmayı ben bilirim diyorsa istediği gibi yaratabilir. Bu onun bileceği ve seçeceği birşeydir. Biz seçime karışamaz ama oluşun ne şekilde olduğunu anlamaya çalışabiliriz. Bunu yapmak ne Tanrının Tanrılığına, nede bizim inançlı olmamıza zarar vermez.

Sen, kelimenin anlamıyla zırcahilsin bergüzar. Açtığın başlıkta, R. Dawkins'in sözlerinde bilime aykırı veya idealizme yakın bir söylem bulunmadığını, bu sözlerin sen ve senin gibi düşünenler bakımından hiçbir getirisi olamayacağını, sözde bize doğrulttuğun silahın namlusunun sana dönük olduğunu söyledim. Konuyla ilgili daha ne söyleyebilirim ki, a karacahil?

Şunu anlayamıyorsun değil mi: "a karacahil!" sözüm de, aslında bana doğrulttuğun silahtan çıkıp sana ulaşan bir niteleme. Kendi kendine habire "a karacahil!" atıyorsun. Bir önceki iletimde de söylediğim üzere, hata yaptığını ve bu başlıktan kendi namına hiçbir cacık olmayacağını kabul etmek yerine, vik vik ötmeye devam ediyorsun. Ne halin varsa gör!

çakırcalı,

Benim itirazım senin bana itiraz ettiğin noktalara değil. Benim sana itirazım bergüzarın önüne senin kabulün olan bir ön ek takman. Ve buna hakkın ve haddin yok diyorum sana.

Hala anlamıyorsun değil mi?

Ve videoda senin itiraz ettiğin şeyler yok. Adam ortaya konuşuyor. Sen istediğini alıyorsun, ben istediğimi.

Adam dünya dışı bir üstün bilinç vs diyor. Yani bence diyorki dünyadaki oluşumun başlamasını tetikleyen her ne ise (? burada fikir görüş beyan etmeden) bu dünyadan değil diyor.

Ayrıca hiçbir başlıkta benim namıma bir cacık çıkarmı diye bir kaygı taşımıyorum. Zira forumda yeterince materyal var (yoğurt/salatalık) bunları bir araya getirip cacık yapmaya gerek yok. Zaten kendiliğinden oluyor. :)

Ama bunlarıda sen ve senin gibi üslubu olanların bilinçli yaptığını düşünüyorum. Başlık sahibi ve paralel düşünenlere hedef şaşırtma için yapıyorsunuz. Konuyu gargaraya getirip tartışılmaz hale getirmek için.

Çünkü ben sana (istersen deneyelim hemen) be gerzek çakırcalı desem sen bana misli ile cevap verir, muhtemelen ben hakaret ettim diye iletim editleneceği yerde ceza alırım. Buda başlığı tamamen mecrasından çıkaran bir tutumdur.

Bak sana çakırcalı diyorum, sende bana sadece bergüzar diyebilirsen tartışabiliriz gibime geliyor.

Teşekkürler Bergüzar;

çok ilginç bir video. yorum yapmak yerine izleyin ve düşünün derim. Gerçekten çok ilginç....

Rica ederim. Evet çok ilginç. etipuf :D sağolsun o gösterdi bana bu videoyu.

Ben ingilizce çok az bilen biri olduğum için yabancı dil videoları doğal olarak ilgimi çekemiyor.

Aslında ingilizce bilen arkadaşlar birebir tercüme yapabilirse videodaki konuşmaları belki daha faydalı olabilir başlık ve konusu.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş
...

çakırcalı,

Benim itirazım senin bana itiraz ettiğin noktalara değil. Benim sana itirazım bergüzarın önüne senin kabulün olan bir ön ek takman. Ve buna hakkın ve haddin yok diyorum sana.

Hala anlamıyorsun değil mi?

Ve videoda senin itiraz ettiğin şeyler yok. Adam ortaya konuşuyor. Sen istediğini alıyorsun, ben istediğimi.

Adam dünya dışı bir üstün bilinç vs diyor. Yani bence diyorki dünyadaki oluşumun başlamasını tetikleyen her ne ise (? burada fikir görüş beyan etmeden) bu dünyadan değil diyor...

Karacahil bergüzar! Karacahil bergüzar! Hem de kapkaracahil bergüzar!

Sen daha kendi eklediğin videoyu izlemekten, oradaki altyazıyı bile okumaktan acizsin. Buna rağmen "Adam dünyadaki oluşumun başlamasını tetikleyen her ne ise, bu dünyadan değil dedi" demen, kelimenin anlamıyla zırcahil olduğunun göstergesidir.

Allahın yobazı, allahın zırcahili! Geleceksin burada istediğin kelimeyi istediğin yerden anlayacak, sonra da bunun aynen senin gibi anlaşılmasını isteyeceksin. Bunu o uyduruk kitabınız için yapabilirsiniz ama göz ve kulakla ilgili algılama sorununuz yoksa eğer bir video kaydı için yapamazsınız!

Videodaki altyazıları takip etme yeterliliğin yoksa, buraya alalım:

SN (Sunucu): Peki yeri ve göğü kim yarattı?

RD (Richard Dawkins): Neden KİM kelimesini kullanıyorsunuz? Neden özellikle KİM yarattı diye soruyorsunuz?

SN : Peki, öyleyse nasıl yaratıldılar?

RD : Çok yavaş bir süreç ile...

SN : Peki nasıl başladı?

RD : Nasıl başladığını hiç kimse bilmiyor. Ne çeşit bir olay olması gerektiğini biliyoruz. Hayatın kökeninin ne tür bir olayla başlamış olması gerektiğini biliyoruz.

SN : Neymiş o olay?

RD : Bu, kendi kendini kopyalama kabiliyeti olan ilk molekülün ortaya çıkmasıyla oldu.

SN : Peki, o nasıl olmuş?

RD : Size söyledim, bilmiyoruz.

SN : Yani, nasıl başladığı hakkında hiçbir bilginiz yok mu?

RD : Hayır, hayır. Hiç kimse gibi ben de bilmiyorum.

SN : Peki, akıllı tasarımın genetik ve evrim konusundaki bazı sorunlara cevap olabileceği OLASILIĞI hakkında ne düşünüyorsunuz?

RD : Olay şu şekilde gerçekleşmiş OLABİLİR. ŞU ŞEKİLDE OLABİLİR; bundan çok uzun zaman önce evrenin her hangi bir yerinde bir medeniyet, Darwin'in teorisinde öne sürdüğüne uygun olarak çok yüksek teknoloji sahibi olacak şekilde evrimleşmiş OLABİLİR ve bir hayat formu dizayn edip dünyadaki yaşamın tohumlarını atmış OLABİLİRLER. BU BİR OLASILIKTIR...

Şimdi yaa düdüklü karacahil! Sen diyorsun ki: "Dawkins, dünyadaki oluşumun başlamasını tetikleyen her ne ise bu dünyadan değil diyor" diyorsun; oysa Dawkins ne diyor? Diyor ki: "O karacahile söyleyin, ben sadece olasılık olarak görüyorum, bu yönde kesin bir dil kullanmış değilim. Üstelik bu olasılıkta da Darwin etkenini mutlaka dahil ediyorum. Yani dünyadaki yaşamın başlangıcını sağlayan dünyadışı çok büyük bir medeniyet oluşmuş olsa bile, onlar da Darwin'in evrim teorisi doğrultusunda gelişmiş olabilirler. Sunucunun da sorduğu soru doğrultusunda bir OLASILIK sözkonusu ki, olasılıktan kesin yargı çıkarmak da, zırcahilliktir."

Aradaki farkı anlayabildin mi, allahın zırcahili! Bik bik ötmekten başka bir halt bildiğin yok.

tarihinde Çakırcalı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Adam dünya dışı bir üstün bilinç vs diyor. Yani bence diyorki dünyadaki oluşumun başlamasını tetikleyen her ne ise (? burada fikir görüş beyan etmeden) bu dünyadan değil diyor.

Abla sen başka bir video mu izledin?

Burda böyle birşey demiyor ki...

Sitelerde Paylaş

Karacahil bergüzar! Karacahil bergüzar! Hem de kapkaracahil bergüzar!

Sen daha kendi eklediğin videoyu izlemekten, oradaki altyazıyı bile okumaktan acizsin. Buna rağmen "Adam dünyadaki oluşumun başlamasını tetikleyen her ne ise, bu dünyadan değil dedi" demen, kelimenin anlamıyla zırcahil olduğunun göstergesidir.

Allahın yobazı, allahın zırcahili! Geleceksin burada istediğin kelimeyi istediğin yerden anlayacak, sonra da bunun aynen senin gibi anlaşılmasını isteyeceksin. Bunu o uyduruk kitabınız için yapabilirsiniz ama göz ve kulakla ilgili algılama sorununuz yoksa eğer bir video kaydı için yapamazsınız!

Videodaki altyazıları takip etme yeterliliğin yoksa, buraya alalım:

SN (Sunucu): Peki yeri ve göğü kim yarattı?

RD (Richard Dawkins): Neden KİM kelimesini kullanıyorsunuz? Neden özellikle KİM yarattı diye soruyorsunuz?

SN : Peki, öyleyse nasıl yaratıldılar?

RD : Çok yavaş bir süreç ile...

SN : Peki nasıl başladı?

RD : Nasıl başladığını hiç kimse bilmiyor. Ne çeşit bir olay olması gerektiğini biliyoruz. Hayatın kökeninin ne tür bir olayla başlamış olması gerektiğini biliyoruz.

SN : Neymiş o olay?

RD : Bu, kendi kendini kopyalama kabiliyeti olan ilk molekülün ortaya çıkmasıyla oldu.

SN : Peki, akıllı tasarımın genetik ve evrim konusundaki bazı sorunlara cevap olabileceği OLASILIĞI hakkında ne düşünüyorsunuz?

RD : Olay şu şekilde gerçekleşmiş OLABİLİR. ŞU ŞEKİLDE OLABİLİR; bundan çok uzun zaman önce evrenin her hangi bir yerinde bir medeniyet, Darwin'in teorisinde öne sürdüğüne uygun olarak çok yüksek teknoloji sahibi olacak şekilde evrimleşmiş OLABİLİR ve bir hayat formu dizayn edip dünyadaki yaşamın tohumlarını atmış OLABİLİRLER. BU BİR OLASILIKTIR...

Şimdi yaa düdüklü karacahil! Sen diyorsun ki: "Dawkins, dünyadaki oluşumun başlamasını tetikleyen her ne ise bu dünyadan değil diyor" diyorsun; oysa Dawkins ne diyor? Diyor ki: "O karacahile söyleyin, ben sadece olasılık olarak görüyorum, bu yönde kesin bir dil kullanmış değilim. Üstelik bu olasılıkta da Darwin etkenini mutlaka dahil ediyorum. Yani dünyadaki yaşamın başlangıcını sağlayan dünyadışı çok büyük bir medeniyet oluşmuş olsa bile, onlar da Darwin'in evrim teorisi doğrultusunda gelişmiş olabilirler. Sunucunun da sorduğu soru doğrultusunda bir OLASILIK sözkonusu ki, olasılıktan kesin yargı çıkarmak da, zırcahilliktir."

Aradaki farkı anlayabildin mi, allahın zırcahili! Bik bik ötmekten başka bir halt bildiğin yok.

Haha ne komik değil mi?

Bunu söyleyip bu bir olasılık diyor ve yerine başka bir olasılık söylemiyor. Tek olasılık var gibi duruyor ve ben bu videodan bunu çıkarabilirim.

Ama sağol, esas dikkat etmem gereken yere etmemişim ve burda gördüm.

Senin arkanı yasladığın bilimin ilk parçası bilinemezmiş, kimse bilmiyormuş ve bilimi bu bilinemez üzerine temellendirmişler. Esas cahilin sen olduğunu göstermen cidden çok hoş.

Bilinemez temele oturtulmuş ve çok biliniyormuş gibi dayatılan bir süreç ve bu bir olasılık diyerek tek olasılık ortaya koyabiliyor adamın.

Helal olsun nan size. :D

Hadi o bilinemeze ben Tanrı diyorum ve sen bunu bana bilimsel olarak yanlışla. Hadi göreyim seni. Bunu yapabilirsen ben cahil olduğumu kabul edeceğim. :)

Ama bilimsel olarak Tanrıyıda ispatlayamazsın, bende ispatlayamam. O inancın konusudur. (Bunları diyeceğini bildiğimden gardımı alayımda)

İşte benim bunu bilimsel olarak doğrulayamam ve seninde bilimsel olarak yanlışlayamamanın ne demek olduğunu sana söyleyimmi çakırcalı.

Buna inanç (iman/güven) diyoruz.

Ber varlığına, sen yokluğuna iman ediyorsun demektir bu.

Abla sen başka bir video mu izledin?

Burda böyle birşey demiyor ki...

Burada o kelimeleri kullanmaması öyle demediği anlamına gelmiyor Dehri.

cakırcalıya yazdıklarımda izah ettim zaten bunu.

Adam bu bir olasılık diyor.

Ama günlük konuşma dilinde olasılıklardan bahsedebilmemiz için başka olasılıkları da ortaya koyarsak bizim bunlara yanlı değilde şüpheyle yaklaştığımız çok rahat gözlemlenir.

Ve bir adam bu bir olasılık deyip tek olasılıktan bahsederse bu aslında onun için olasılık değildir anlamıda barındırır.

Selam ederim.

Sitelerde Paylaş

Senin arkanı yasladığın bilimin ilk parçası bilinemezmiş, kimse bilmiyormuş ve bilimi bu bilinemez üzerine temellendirmişler. Esas cahilin sen olduğunu göstermen cidden çok hoş.

Bilinemez temele oturtulmuş ve çok biliniyormuş gibi dayatılan bir süreç ve bu bir olasılık diyerek tek olasılık ortaya koyabiliyor adamın.

Helal olsun nan size.

Hadi o bilinemeze ben Tanrı diyorum ve sen bunu bana bilimsel olarak yanlışla. Hadi göreyim seni. Bunu yapabilirsen ben cahil olduğumu kabul edeceğim.

VE ŞAH MAT...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...