Jump to content

Şeytan Mesleği : 'Dalgıçlık'

Recommended Posts

Süleyman'ın emrine de kasırga (gibi esen) rüzgârı verdik; onun emriyle içinde bereketler yarattığımız yere doğru eserdi. Biz herşeyi biliriz. (Diyanet Vakfı) Enbiya Suresi , 81.Ayet

Şeytanlar arasından da, onun için dalgıçlık eden (ve inciler çıkaran) ve bundan başka işler görenler vardı. Biz onları gözetim altında tutuyorduk. (Diyanet Vakfı) Enbiya Suresi 82.Ayet

müslümanlar dalgıçlığa sakın yanaşmayın , zıpkınla balık avlamaya dalmayın , maazallah çarpılırsınız yoksa çünkü şeytan mesleği olduğu besbelli :D

tarihinde BayZerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nisa suresi 140. Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz.

Buradaki onlar gibi olma keyfiyeti, küfür anlamında olmayıp günhakârlık anlamına gelir. Yani kâfirler, ayetlerle alay etmekle ayrıca isyanla günahkar oldukları gibi, siz de lüzumsuz yere onları dinlerseniz, günahkâr olursunuz, demektir. (bk. Taberî, İbn Kesir, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri).

Sitelerde Paylaş

Nisa suresi 140. Allah'ın âyetlerinin inkâr edildiğini ve alaya alındığını işittiğinizde, başka bir söze geçmedikçe, onlarla bir arada oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz.

Buradaki onlar gibi olma keyfiyeti, küfür anlamında olmayıp günhakârlık anlamına gelir. Yani kâfirler, ayetlerle alay etmekle ayrıca isyanla günahkar oldukları gibi, siz de lüzumsuz yere onları dinlerseniz, günahkâr olursunuz, demektir. (bk. Taberî, İbn Kesir, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri).

cuppeli sakallı hacı hoca her neysen açıklaman yok o zaman sus maval okuma bana .

2.si sen en ala gunahkarsın sabah akşam ateist sitesinde geziniyorsun , her şeye cevap yetiştiriyorsun , bi güzel de yazılıyorlar sana ona göre ha :D

Sitelerde Paylaş

ya nasıl birşeydir bu ya nasıl bir çıkmazdır aklım almıyor , cevaplayamıyorlar edemiyorlar , allah hidayet etsin diyorlar , bu ve bu gibi soruların çıkmazı , masalsı anlatımlar vesayre gibi şeylere inanmayanların kötü , kafir , pislik gibi nitelendirilmesi beni kahrediyor , allah kendini kahretsin , kendini ateşe atsın , sizin hayatınızı sömürdüğü için ve bize de hayatı zehir ettiği için (ateistliğimizi açıklayamama ve uyumsuzluk gibi sorunlardan ötürü)...

Sitelerde Paylaş

artık daha sık dalıcam :D müslümallara duyurulur,aman arkadaşlar zaten mumyalandığınız için denize giremiyorsunuz o güzellikten mahrum kalıyorsunuzda,oldu girdiniz diyelim,dalayımda dipten kum alayım falan demeyin mazallah günah pointiniz artar kebap olursunuz sonra öbürtarafda

Sitelerde Paylaş

Islamda bu ayete dayanarak Dalgicligin gunah oldugu iddiasina rastlamadim. Basra korfezinde inci cikarma isi binlerce yildir yapilmaktadir.. Sultanahmet camiinin mimari Dalgic Mehmet Aga namiyla meshurdur...

Ha neden yasak degil diyorsan.. e sikar biraz inci isi ciddi para getiren bir istir.. kolelik gibi

Sitelerde Paylaş

Islamda bu ayete dayanarak Dalgicligin gunah oldugu iddiasina rastlamadim. Basra korfezinde inci cikarma isi binlerce yildir yapilmaktadir.. Sultanahmet camiinin mimari Dalgic Mehmet Aga namiyla meshurdur...

Ha neden yasak degil diyorsan.. e sikar biraz inci isi ciddi para getiren bir istir.. kolelik gibi

ne gunahı ne sevabı sen okuduğun masallara göre yasa kural koyuyor musun ?

ve dediğin gibi çok para getiren bir iş , ama arapların neyine ? çıksada millete yarıyor mu gelir getirisi ... millet açlık fakirlik içinde ( azınlık zengin kesim müstesna):D

kertenkeleyi öldürmeye point veren bir din zihniyetine şaşmamalı ki masalların anafikiriyle oluşturulan kurallar , dalgıçlığıda musibet bela getiren bir iş olarak sayabilirler :mellow:

Sitelerde Paylaş

hay aksi şeytan...

bu deyimde ki gibi...

şeytan inatçı baş eğmeyen aksilik eden demek...

arap bindiği at eşek biraz aksilik ett mi ona şeytan der...

insanlarında aksi inatçı baş eğmeyenlerine yola gelmeyenlerine böyle denir...

süleyman bu başeğmeyen aksi toplulukları bile emri altına almış ve onlara dalgıçlık yaptırarak hizmet ettirmiş...

Sitelerde Paylaş

hay aksi şeytan...

bu deyimde ki gibi...

süleyman bu başeğmeyen aksi toplulukları bile emri altına almış ve onlara dalgıçlık yaptırarak hizmet ettirmiş...

sen bize ne anlatıyorsun ? maval okuma arkadaşım ne olur yapma , sen de bizim gibi zehirlenmiştin ve biz panzehirini bulduk bu din zehirinin , sen hala acıyla kıvranma içindesin ama bize tekrar aşılayamazsınız o zehiri , kendi kendinizi zehirlemeye devam edin ve o şekilde ölün ! Bizden uzak olsun biz yokuz bağnazlıkların , arap kültürlerinin , masalların zehir olarak doktrinlenmesinde...

Sitelerde Paylaş

Doğru söylersin de, tefsirine hacet yok. Ayeti anlayabiliyoruz. Cidden de, böyle şeylere cevap vermenin ve bu konu başlıkları altına girmenin gereksizliğini farkettim, şahsen. Öğrenmek için, çelişkide şüphe edenlenler için tamam da, buraya ayetlerle alay etmek için gelenlerle hiç uğraşmamak lazım. Sözüm herkese, senin dışında reformist olanlara da.

ya nasıl birşeydir bu ya nasıl bir çıkmazdır aklım almıyor , cevaplayamıyorlar edemiyorlar , allah hidayet etsin diyorlar , bu ve bu gibi soruların çıkmazı , masalsı anlatımlar vesayre gibi şeylere inanmayanların kötü , kafir , pislik gibi nitelendirilmesi beni kahrediyor , allah kendini kahretsin , kendini ateşe atsın , sizin hayatınızı sömürdüğü için ve bize de hayatı zehir ettiği için (ateistliğimizi açıklayamama ve uyumsuzluk gibi sorunlardan ötürü)...

Neden böyle diyorum edendim, evet yukarıdaki başlık sahibi diyor ki: Evet cevap veremeyince kaçarsınız. "Allah sizi, hidayete erdirsin" dersiniz... Bunları sorgulayacak cesaret ve analiz edecek akıl sizde yok, derler. Ben bu forumda tecrubeli birisiyim. Yıllar öncesi, gaza gelip alay etmeli sorulara cevaplar verdim. Kuran'ın kendi koyduğu hipotez içerisinde tutarlı cevaplardı. Bilime uygun olmasna gelince: bilimin henüz kşfetmediği ve piyasaya çıkmayan, halka m^alolayan bilimler var: yok mu elbette var, inkar mı ediyorsunuz :) Gelecekte bilim daha da gelişmeyecek mi? İşte böylece, Kuran'ın kendi koyduğu hipotezdeki tuturlılık oldukça tatmin edicisir. Neyse Bu cevapları verdik, bazıları ciddi sormuştu, bazıları alaya almak içn. Fakat bütün resme bakıp naçiz cevaplarımı anlamaya çabalayan bile çıkmadı (belki istisnalar). Eksik bir vizyon ile, hayalcilik ve bli kurgu olarak nitelendirdiler. Oysa gayet minimal, zorlamasız ve ufuk açıcı şeylerdi. Yazdğım cevaplardan sonra o başlığa bir haller olur, unutulup alt sıralara yolculuk ederdi. Bunu uzun zamandır seyrelttim. Alay eden ayet sorulara cevap vermeyi şimdi burada resmen noktalıyorum. Zaten fiilen bitirmiştim bu gereksizliği fakat "okuyanlar için" derdim. Yalnız, samimi olarak soranlara, bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışacağım, bu tüm Kuranistlerin görevidir.

Sitelerde Paylaş

Doğru söylersin de, tefsirine hacet yok. Ayeti anlayabiliyoruz. Cidden de, böyle şeylere cevap vermenin ve bu konu başlıkları altına girmenin gereksizliğini farkettim, şahsen. Öğrenmek için, çelişkide şüphe edenlenler için tamam da, buraya ayetlerle alay etmek için gelenlerle hiç uğraşmamak lazım. Sözüm herkese, senin dışında reformist olanlara da.

Neden böyle diyorum edendim, evet yukarıdaki başlık sahibi diyor ki: Evet cevap veremeyince kaçarsınız. "Allah sizi, hidayete erdirsin" dersiniz... Bunları sorgulayacak cesaret ve analiz edecek akıl sizde yok, derler. Ben bu forumda tecrubeli birisiyim. Yıllar öncesi, gaza gelip alay etmeli sorulara cevaplar verdim. Kuran'ın kendi koyduğu hipotez içerisinde tutarlı cevaplardı. Bilime uygun olmasna gelince: bilimin henüz kşfetmediği ve piyasaya çıkmayan, halka m^alolayan bilimler var: yok mu elbette var, inkar mı ediyorsunuz :) Gelecekte bilim daha da gelişmeyecek mi? İşte böylece, Kuran'ın kendi koyduğu hipotezdeki tuturlılık oldukça tatmin edicisir. Neyse Bu cevapları verdik, bazıları ciddi sormuştu, bazıları alaya almak içn. Fakat bütün resme bakıp naçiz cevaplarımı anlamaya çabalayan bile çıkmadı (belki istisnalar). Eksik bir vizyon ile, hayalcilik ve bli kurgu olarak nitelendirdiler. Oysa gayet minimal, zorlamasız ve ufuk açıcı şeylerdi. Yazdğım cevaplardan sonra o başlığa bir haller olur, unutulup alt sıralara yolculuk ederdi. Bunu uzun zamandır seyrelttim. Alay eden ayet sorulara cevap vermeyi şimdi burada resmen noktalıyorum. Zaten fiilen bitirmiştim bu gereksizliği fakat "okuyanlar için" derdim. Yalnız, samimi olarak soranlara, bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışacağım, bu tüm Kuranistlerin görevidir.

peki kuranist arkadaş bana anlatır mısın dinliyorum . dalgıçlık yapan şeytan ne demek ? şeytanlaşmış kimselerden bahsediliyor kuranın başka ayetlerinde ama burda manen şeytanlaşmış kimseler denilecek olsaydı şüphesiz allah bu kelimeleri kullanırdı ama neden şeytan , süleymanın hikayesinde hüdhüd ve karıncalar varsa bunada şaşırmadığımız için o fabla benzer ayetlerdeki kahramanlardan birkaçı olan şeytanlar diye düşünüyorum ben burda kastedilen 'şeytanlar' kelimesini

Sitelerde Paylaş

hay aksi şeytan...

bu deyimde ki gibi...

Kireç. ben bu tip düşüncede değilim. Şeytanlar diyorsa şeytanlardır. Öldürülen Konca Kuriş'te de cinleri insan olarak nitelendirme fikri vardı. Ben katılmyorum (daha da ötesi, yanlış işte).

Sitelerde Paylaş

peki kuranist arkadaş bana anlatır mısın dinliyorum . dalgıçlık yapan şeytan ne demek ? şeytanlaşmış kimselerden bahsediliyor kuranın başka ayetlerinde ama burda manen şeytanlaşmış kimseler denilecek olsaydı şüphesiz allah bu kelimeleri kullanırdı ama neden şeytan , süleymanın hikayesinde hüdhüd ve karıncalar varsa bunada şaşırmadığımız için o fabla benzer ayetlerdeki kahramanlardan birkaçı olan şeytanlar diye düşünüyorum ben burda kastedilen 'şeytanlar' kelimesini

Kuranist kelimesi öyle övgü dolu bişey değil. Kurancı işte, kelime bulamadım.

Evet şeytanlar, şeytanlaşmış insanlar olmasa gerek. Ciddi soruyorsan. Fabldaki gibi insan olmayan şeyler yani.

Sitelerde Paylaş

ikincisi ben kuranı kaç kere türkçesinden hatmetmiş birisiyim , bana maval okuyacaksan hiç konuşma .

çünkü usandık biz bütün ateistler bunlardan ...

Abijim, bıraktım diyorum. Gaza getirme. He tamam, bütün ateistler artık yeter diye bağırıyor bize. Tamam bişey demiycez artık.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cübbeli, bu ayeti bende tefsir edebilirim. Kuranı kerim, aynen idda ettiği gibi, ap açıktır. Ayetlerinin çoğu, anlaşılır bir dildedir. Müteşabih ayetleri ise, çok az bir bölümü.

tarihinde Karagümrüklüü tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...