Jump to content

Şeytan Mesleği : 'Dalgıçlık'

Recommended Posts

Kuranist kelimesi öyle övgü dolu bişey değil. Kurancı işte, kelime bulamadım.

Evet şeytanlar, şeytanlaşmış insanlar olmasa gerek. Ciddi soruyorsan. Fabldaki gibi insan olmayan şeyler yani.

tamam kurancı ya da kuranist , kuranı savunan doğru kelime uygun yerinde evet.

süleymanın tövbe edip allaha yönelmesiyle vesayir gibi şeyler tam hatırlamıyorum , allah ona katından bir ilim veriyor , peki alim diye tanımladığınız kişiler de mi allahın katından ilim vermesiyle bu derecede bilgi sahibi oluyorlar , cevap tabii ki hayır olacak , çünkü o adam hayatını feda edercesine okuyup araştıramazsa o ilim ne gökten zembille iner ne de tanrı denilen kavram ona ilim verir. (konuyu dağıtmış olduğumu düşünmeyin sadece söylemek istedim )

Sitelerde Paylaş

Abijim, bıraktım diyorum. Gaza getirme. He tamam, bütün ateistler artık yeter diye bağırıyor bize. Tamam bişey demiycez artık.

hemen kıvranmaya başlıyorsun , neden bunu yapıyorsunuz ?

biz sorulara cevap bulamıyoruz çünkü dinlerin içeriklerini dolduran bilgiler hep sual ve hikmet üzerine kurulu , bu hikmet tanrı , allah gibi kavramlara dayandırılıyor , ama bu dayandırılan kavramları ( tanrı allah ) herniyeyse kendilerini bir türlü tanıtmıyor lar ki biz kendi ilim ve hikmetlerine güvenelim , şu an dünyanın bir kaos ortamına bakarak hiçde hikmet üzerine dayandırılacak kavramlar olmadığı açık bu tanrıların , o yüzden insanın aklının öne geçmesi şart arkadaşım , yoksa bu din bocalamaları devam edecek , akılların bulanıklıktan berraklığa çıkması şart !

tarihinde BayZerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ayrıca kuranda hala bilimin kanıtlayamadığı şeyler var gibi birşeyler söylemişsin ;

Bunlardan misal saba melikesinin , süleymanın emri altından çalışan cinlerden birinin bir anda çekip getirmesi ışınlanmaya işarettir , gibi şeyleri misal vereceksen harun yahyadan aşağı kalır hayal gücün yok derim sana .

Sitelerde Paylaş

tamam kurancı ya da kuranist , kuranı savunan doğru kelime uygun yerinde evet.

süleymanın tövbe edip allaha yönelmesiyle vesayir gibi şeyler tam hatırlamıyorum , allah ona katından bir ilim veriyor , peki alim diye tanımladığınız kişiler de mi allahın katından ilim vermesiyle bu derecede bilgi sahibi oluyorlar , cevap tabii ki hayır olacak , çünkü o adam hayatını feda edercesine okuyup araştıramazsa o ilim ne gökten zembille iner ne de tanrı denilen kavram ona ilim verir. (konuyu dağıtmış olduğumu düşünmeyin sadece söylemek istedim )

Cevap tabiiki hayır olmayacak. Allah'ı gökteki katında oturan Zeus gibi görmüyorum ben. İlim elbette çalışana, uğraşana, değerlendirene veriliyor. Yine de çok çaışana sultandan ulufe dağıtır gibi değil. Ne diyeyim..

Sitelerde Paylaş

ayrıca kuranda hala bilimin kanıtlayamadığı şeyler var gibi birşeyler söylemişsin ;

Bunlardan misal saba melikesinin , süleymanın emri altından çalışan cinlerden birinin bir anda çekip getirmesi ışınlanmaya işarettir , gibi şeyleri misal vereceksen harun yahyadan aşağı kalır hayal gücün yok derim sana .

Yok yahu, "ışınlanma" neymiş. 50'lerin bilimkurgu B filmleri çapında düşününce hayal gücü gelişmiş olmaz. Yok efendim, o tarz demeyecektim.

Sitelerde Paylaş

Cevap tabiiki hayır olmayacak. Allah'ı gökteki katında oturan Zeus gibi görmüyorum ben. İlim elbette çalışana, uğraşana, değerlendirene veriliyor. Yine de çok çaışana sultandan ulufe dağıtır gibi değil. Ne diyeyim..

sen bu felsefeyi kendi zihninde oluşturarak veriyorsun , kendin yorumluyorsun , sen aslında müslümanlığın içinde tam olarak değilsin bir anlamda teistsin ama kuranın allahı sana uygun değil çünkü ne kadar yontarsan yont , ana madde çürük olduğu için boşuna derim.

Sitelerde Paylaş

çalışana veriyor diyorsun , ama süleymanın çabalayıp çalıştığına dahil bir ayet yada hadis var mı ?

bu ilim verilenlerin çoğu için allah ' onlar rabbine tövbe edenlerdendi ve biz onlara katımızdan bir ilim verdik , çalışana diyerekten islamın ana temasından çıkıyorsun ne kadar söylersen söyle '

Sitelerde Paylaş

hemen kıvranmaya başlıyorsun , neden bunu yapıyorsunuz ?

biz sorulara cevap bulamıyoruz çünkü dinlerin içeriklerini dolduran bilgiler hep sual ve hikmet üzerine kurulu , bu hikmet tanrı , allah gibi kavramlara dayandırılıyor , ama bu dayandırılan kavramları ( tanrı allah ) herniyeyse kendilerini bir türlü tanıtmıyor lar ki biz kendi ilim ve hikmetlerine güvenelim , şu an dünyanın bir kaos ortamına bakarak hiçde hikmet üzerine dayandırılacak kavramlar olmadığı açık bu tanrıların , o yüzden insanın aklının öne geçmesi şart arkadaşım , yoksa bu din bocalamaları devam edecek , akılların bulanıklıktan berraklığa çıkması şart !

Ben kıvırıyorum, ilk bakışta öyle mi gözüküyor.

Hikmet meselesini öe sürenler:

1- Mazbut, kabulenmiş dindardır. Bir hikmeti olduğunu kabul etmiştir. Basit müslüman tii budur. Tanrı'ya inanırken, bunun dışında akını öne alıp biimle ilgilense iyi olur. laik düşünmesi şart, yoksa düşünemez

2- İnsanları kandırmak isteyen şarlatandır.

3- Sezgisellikle ve esrimelerle bazı deneyimler yaşamış tasavvufçudur. Bu deneyimden Tanrıyı ve hikmetlerini sezer fakat anlatamaz, beyni o kadar gelişmemiştir.

4- Kurandaki bilmi gerçekten anlamıştır. Uğraşıp didinip araştırıp, Allah'ın katındaki ilmi almıştır. Buna Kuran "alim" der. Bütün resmi görebiliyordur artık. Hikmet deyince bunun bilimsel bir temeli olduğunu bilir.

Şimdi efendim Ben elbette 4. gruptayım demiyorum. 1'deyim. Fakat 4 olunabilecek işaretleri görüyorum. 4 olsam sizlere yadsınamayacak bilimsel kanıtları sunardım. değilim fakat olmak isterim. Ben laik bir bilim severim. Fakat Tanrı'ya inanmamak değil, inanmak üzerine işaretlr olduğunu görebiliyorum. O mertebede kalmak da istemiyorum.

Sitelerde Paylaş

sen bu felsefeyi kendi zihninde oluşturarak veriyorsun , kendin yorumluyorsun , sen aslında müslümanlığın içinde tam olarak değilsin bir anlamda teistsin ama kuranın allahı sana uygun değil çünkü ne kadar yontarsan yont , ana madde çürük olduğu için boşuna derim.

Tavsiyen için teşekkürler. Beni anlar gibi olayazmışsın. Fakat zaten ben bunları düşünüp aştım.

peki bana anlatır mısın nedir bu bilimin ilerde keşfedeceği şeylere işaret eden ayetler ?

Söylemem, patent sorunu ortaya çıkar :)

çalışana veriyor diyorsun , ama süleymanın çabalayıp çalıştığına dahil bir ayet yada hadis var mı ?

bu ilim verilenlerin çoğu için allah ' onlar rabbine tövbe edenlerdendi ve biz onlara katımızdan bir ilim verdik , çalışana diyerekten islamın ana temasından çıkıyorsun ne kadar söylersen söyle '

Yahudi peygamberler farklı bir kategoride. Zaten nobel alanların çoğu yahudi. Bilmiyorum, sesli düşünüyorum. Nobelliler elbette araştırıp çaışıyorlar. Fakat, yahudi peygamberlere Allah katından ilim veriliyormuş işte. Çalışmadan ilmi alıyorlar, bak şimdi... Bilmiyorum. Bilmediğimden bişey söyleyemem fakat beni oldukça düşünceye sevkediyor.

Sitelerde Paylaş

Ben kıvırıyorum, ilk bakışta öyle mi gözüküyor.

Hikmet meselesini öe sürenler:

1- Mazbut, kabulenmiş dindardır. Bir hikmeti olduğunu kabul etmiştir. Basit müslüman tii budur. Tanrı'ya inanırken, bunun dışında akını öne alıp biimle ilgilense iyi olur. laik düşünmesi şart, yoksa düşünemez

2- İnsanları kandırmak isteyen şarlatandır.

3- Sezgisellikle ve esrimelerle bazı deneyimler yaşamış tasavvufçudur. Bu deneyimden Tanrıyı ve hikmetlerini sezer fakat anlatamaz, beyni o kadar gelişmemiştir.

4- Kurandaki bilmi gerçekten anlamıştır. Uğraşıp didinip araştırıp, Allah'ın katındaki ilmi almıştır. Buna Kuran "alim" der. Bütün resmi görebiliyordur artık. Hikmet deyince bunun bilimsel bir temeli olduğunu bilir.

Şimdi efendim Ben elbette 4. gruptayım demiyorum. 1'deyim. Fakat 4 olunabilecek işaretleri görüyorum. 4 olsam sizlere yadsınamayacak bilimsel kanıtları sunardım. değilim fakat olmak isterim. Ben laik bir bilim severim. Fakat Tanrı'ya inanmamak değil, inanmak üzerine işaretlr olduğunu görebiliyorum. O mertebede kalmak da istemiyorum.

Seni ben sınıflandırmıyorum , nasıl istersen öyle gör kendini .

Ayrıca bir tanrının varlığını kabullenmek bilimsel çalışmaları ve akılları dolduracağından insanı frenler azim ve çalışma konusunda diye düşünüyorum , senin alim dediğim kişiler , din etrafında dolaşarak psikoloji analizini çok aptalca ve basitçe yapan , ve aynı topraktan bu kadar farklı meyve çıkıyor diye misaller vererekten insanları ikna edeceklerini zannediyorlar ki bu yetersizdir , var olan şeyleri delillendirerek bir sonuca varamazsın bilinmeyenlerin çok olduğu denklemden böyle basitçe sıyrılamazsın , allah yarattı diyorsun o zaman neden bilime katkıda bulunmuyorsun , tanrının varlığını kabullenen adam bir ateist veyahut en kötü agnostiğe nazaran daha az gayret içinde olduğuna inanıyorum , sen şu ışığı şu interneti bana kuran okuyaraktan mı icat edildiğinii savunuyorsun ? kuranın insana verdiği sersemliği çok iyi tatmış birisiyim , neyse ki bu bocalama içerisinden kurtulup çalışma alanımda performansım giderek artıyor ve öğrendikçe öğreniyorum , peki sen ne yapıyorsun sevgili kardeşim ? beni aydınlatabileceğini düşünüyor musun ?

herkesin övdüğü islamın 4 büyüklerinden olan ömer bile yağmaladığı yerlerde hamamları günlerce ısıtacak kadar bilim ve felsefe içerikli kitapları yaktığını (başka ulusların yazdığı kitapları , sözde cihad ediyorum mavalıyla) tarih söylüyor , nedeni ise kuranda var olmayan şey yalandır kuran diyorsa doğrudur bundan gayrısı boştur ( abartmıyor buna çok yakın anlamlı bir söz çıkmıştır ağzından , bilmeyenler araştırınız lütfen ! ) Bu olayı hristiyanlar ve müslümanlar arasında ' siz yaptınız , hayır siz yaptınız diyerekten söyleşmelerinden ötesine geçemiyor al birini vur ötekine sonuçta işin ucunda tanrı mavalı yok mu ?

Sitelerde Paylaş

Seni ben sınıflandırmıyorum , nasıl istersen öyle gör kendini .

Ayrıca bir tanrının varlığını kabullenmek bilimsel çalışmaları ve akılları dolduracağından insanı frenler azim ve çalışma konusunda diye düşünüyorum , senin alim dediğim kişiler , din etrafında dolaşarak psikoloji analizini çok aptalca ve basitçe yapan , ve aynı topraktan bu kadar farklı meyve çıkıyor diye misaller vererekten insanları ikna edeceklerini zannediyorlar ki bu yetersizdir , var olan şeyleri delillendirerek bir sonuca varamazsın bilinmeyenlerin çok olduğu denklemden böyle basitçe sıyrılamazsın ,

Öyle diyenler alim mi? Yani saydığım 4. kategoride mi? Öyleyse ben 8. kategorideyim. :) ... Onlar bence 0,5 ile 2 arasında gidip gelenler. onları dileyen zavallı zombiler ise 0. olabilir. Ne dedim, laik bilim olmadıkça, düşünemezler bile. Önce materyalist temellere oturmuş bilim olacak elbet.. ben ne diyorum. Olmazsa iş kötü.

allah yarattı diyorsun o zaman neden bilime katkıda bulunmuyorsun , tanrının varlığını kabullenen adam bir ateist veyahut en kötü agnostiğe nazaran daha az gayret içinde olduğuna inanıyorum , sen şu ışığı şu interneti bana kuran okuyaraktan mı icat edildiğinii savunuyorsun ? kuranın insana verdiği sersemliği çok iyi tatmış birisiyim , neyse ki bu bocalama içerisinden kurtulup çalışma alanımda performansım giderek artıyor ve öğrendikçe öğreniyorum , peki sen ne yapıyorsun sevgili kardeşim ? beni aydınlatabileceğini düşünüyor musun ?

Sen öyle inanıyorsun: "inananlar en az gayret içinde." Ben neye inanıyorum biliyor musun? İnananlar az değil, eksi gayret içinde. Gayretli olanları da engelliyor. Miskinlik, rezillik diz boyu. Bu kitleden bilim ve sanat konusunda hiç bir halt çıkmaz. Belki içerinde samimi olanlar, bir kaç yüz yıl sonra rönesans, reform derken çiçek gibi açabilirler. Fakat şimdi biz müslümanlar, pislik içinde yuvarlanıyoruz.

Ben ne mi yapıyorum kardeşim. Ben bu kitleden kendimi sıyırarak bilim ve sanat yapmaya çalışıyorum. Sizlerin alaycı ayetlerine cevap vermek istemiyorum ki asıl bunlara zaman ayırayım. Neyse beni tanımadığın için böyle sordun tabi... Foruma çok seyrek girmemin sebebi budur zaten. Cevap vermede isteksiz oluşumun da, çünkü cevap soru doğuruyor. Şimdi cevap veriyorum, çünkü böyle bir kitleyle aynı sınıfta sokulma düşüncesi beni tiksindirdi. Dayanamadım. Evet efendim, seni aydınlatmak... bilmiyorum. Lütfen beni yok sayınız. Başarısız bir forum üyesiyim, gerçekten hiçbir şeye cevap veremiyorum. Sizleri aydınlatamam.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Zaten sana verdiğim misaller bunu gösteriyor , ben dinlemek zorunda mıyım ? allah yarattı diye kafamıza kafamıza sokmaya çalışıyorlar , canı cehenneme allahınızın diyorum , bu mavallar yetti ve ilerde ateist bir eş seçeceğim çocuklarımı da ateist yetiştireceğim , biz bu nesil ateistler çekiyor bu hayattan gelecektekiler çekmeyecek , ayrıca seni kötülemiyorum sen üst bir şahsiyet olabilirsin ama allah aklı kullanmaya sevk etmiyor ...

Senin kendini geliştirmişliğinden dolayı sen şu an bir bilgi-birikim sahibi bir kimsesin inan bana din sana ne kadar fazla şey katmış olabilir ? Sen insanlığından ötürü insansın din seni değiştirmedi hiçbir zaman . Bundan eminim diyorum sen ve senin gibi tüm iyimser müslümanlar için.

Bak ben ateist oldum ne değişti ? İnsanlara karşı hala hoşgörülüyüm hep güleryüzlüyüm kimseyi kırmıyorum inancından dolayı ..

Ama senin dindaşların öyle istemiyorlar , cariye hanım sakal hoca hacı cüppe bu hep böyle süregeldi ve devam da edecek sen ne dersen de ...

Sitelerde Paylaş

Kireç. ben bu tip düşüncede değilim. Şeytanlar diyorsa şeytanlardır. Öldürülen Konca Kuriş'te de cinleri insan olarak nitelendirme fikri vardı. Ben katılmyorum (daha da ötesi, yanlış işte).

süleymanın konuştuğu yahut çevresinde olanların hepsi insanlardı...

yani cinler ifritler şeytanlar hüdhüd vs...

bunlar o zamanki toplumda insanlar için kullanılan bir takım sınıflandırmalar sıfatlardı...

yani hayalet casper gibi varlıklar hiçbir zaman var olmadı...

Sitelerde Paylaş

Zaten sana verdiğim misaller bunu gösteriyor , ben dinlemek zorunda mıyım ? allah yarattı diye kafamıza kafamıza sokmaya çalışıyorlar , canı cehenneme allahınızın diyorum , bu mavallar yetti ve ilerde ateist bir eş seçeceğim çocuklarımı da ateist yetiştireceğim , biz bu nesil ateistler çekiyor bu hayattan gelecektekiler çekmeyecek , ayrıca seni kötülemiyorum sen üst bir şahsiyet olabilirsin ama allah aklı kullanmaya sevk etmiyor ...

Senin kendini geliştirmişliğinden dolayı sen şu an bir bilgi-birikim sahibi bir kimsesin inan bana din sana ne kadar fazla şey öğretmiş olabilir mi ?

Bak ben ateist oldum ne değişti ? İnsanlara karşı hala hoşgörülüyüm hep güleryüzlüyüm kimseyi kırmıyorum inancından dolayı ..

Ama senin dindaşların öyle istemiyorlar , cariye hanım sakal hoca hacı cüppe bu hep böyle süregeldi ve devam da edecek sen ne dersen de ...

Teşekkürler. (düz müslüman olmadığım anlaşılıp bi de üstüne iltifat alınca pek sevindim ha :) )

Ateistlere seçtikleri yol hakkında diyecek bi şeyim yok, belki samimi olarak sohbet. Neredeyse diyeceğim ki, düz müslüman olacağınıza ateist olmanız daha iyi. Amma diyemem. Tanrı'yı anlamanızı isterDİM, o kadar.

Sitelerde Paylaş

süleymanın konuştuğu yahut çevresinde olanların hepsi insanlardı...

yani cinler ifritler şeytanlar hüdhüd vs...

bunlar o zamanki toplumda insanlar için kullanılan bir takım sınıflandırmalar sıfatlardı...

yani hayalet casper gibi varlıklar hiçbir zaman var olmadı...

Şimdi oldu diycem, hala varlar diycem, malum Zerdüşt bey, haydaa cinlere hocalara mı inanıyorsun.. Benim aydın kişi imajım giti :) . İşte böyle bir paradoksta yaşıyorum. Neyse, hadi bakalım...

Sitelerde Paylaş

Şimdi oldu diycem, hala varlar diycem, malum Zerdüşt bey, haydaa cinlere hocalara mı inanıyorsun.. Benim aydın kişi imajım giti :) . İşte böyle bir paradoksta yaşıyorum. Neyse, hadi bakalım...

:D yok yeterince tanıdım ben sizi genel olarak nasıl bir yol izlediğinizi , sizde akılcı insanlardansınız , bundan gayrisine gerek yok diyorum :)

müslüman olabilirsiniz , vicdan meselesi ama bu konuda inatçılık yapan haccı hocalardan olmadığınız konusunda emin oldum :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...