Jump to content

Sınav Paradoksu

Recommended Posts

Test sadece Merhamet, aci doyurmak, yetimlere yardim konularindan yapiliyor olsaydi argumaninda hakliydin. Ama Testin sadece belirli konulardan yapilmasi gibi bir durum yok, TEST MALZEMESI olanlarda test ediliyor onlarda bir oyunun esas oglani ve ne kadar aci o kadar odul mekanizmasi devreye giriyor. Sanirim modelleme yapabilmem imkansiz zira Argumaninin bir degil pek cok bacagi eksik.

Neyse sen devam et.. hazir tartisma yetenegi yuksek mulumanlar foruma ugramazken..

Belirli konularda yapılıyor demedim.

Sınsuza kadar uzayan bir liste var dedim.

Argümanın eksik tarafı yok.

Senin kafanı karıştıran insanların durumlarını normal algılaman.

Bu da sanırım senin yoğun islam ortamında bulunmandan kaynaklanıyor.

Bak arkadaşım.

Bu dinlerde, bir insan için başka bir insanı şekilden şekile sokan bir tanrı resmedilmiyor.

Bir insana başkasını malzeme yapan tanrı resmi yok.

Herkes Tanrıya doğrudan bir ok işaretiyle bağlı diye resmediliyor.

Onun insanlara karşı tutumunda da ancak ve ancak ona karşı görev ve sorumluluklardaki farklılıklar belirleyici oluyor.

Böyle bir sistemde bir insanı test etmek için başkasını paçavra yapan bir kavram resmedilmiyor.

Bütün insnalara eşit bakabilen ancak kendisini sevenlere ayrıcalık yapabilen bir tanrı var.

Ancak aynı zamanda bu tanrı test sınav yapmaktadır

Bu sınavın olabilmesi içinbirilerinin günah keçisi olması lazım.

Bu günah keçisi olma olayı hiç bir sebep ve gerekçeye dayanmıyor.

Açıklama yok.

Sınav yapılıyor diyorlarsa, sınavın şartlarını yapan tanrıdır.

Sınavın şartlarının olmazsa olmazları bilindiğine göre

Bu olmazsa olmazları yapmak ayarlamak zorunda olan bir tanrı figürü çıkıyor

Ancak bu figürün başkasını test etmek için seni hiçbir suçun günahın yok iken bilerek ve isteyerek haketmediğin bir konuma sokması sıralamada seni o test edilen kişiden aşağıya atması anlamına gelir.

Bu konuda senin düşüncelerin inan şaşırtıyor beni...

Çünkü bu konuyu ancak ve ancak radikal bir müslüman anlayamaz.

Sen radikal müslüman mantığı çiziyorsun.

Anlatılan durumu en yakın kavramlara ilintiliyorsun.

Halbuki anlattığımın ödülle, takdirle vs alakası yok.

Anlattığım şey insan-hayvan sınıflandırmasının aynısının insan-daha değersiz insan diye mevcut olduğu bir sistem.

Ve bunu da ispatlıyorum

Sitelerde Paylaş
  • İleti 110
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Kim neye sebebiyet veriyor? Ortada direk verilmiş bir sebep yokki.

2 insan yaratıyorsun, birini bencil yaratacaksın.

E o zaman diğeri o yaratana sormazmı beni niye bencil yaratmadın diye?

Sen daha ne dediğinin farkında değilsin.

İnanamıyorum şaşkınlıktan küçük dilimi yutacağım bu kişi birde utanmadan sıkılmadan "sen ne dediğini bilmiyorsun" diyor inanılmaz bağnazlığın zavallılığın bu kadarı olurmu, demekki oluyormuş.

Sitelerde Paylaş

Bir insanın acı çekeceğini bilerekten yaratmak ve bunu sınav bahanesi ile kamufle etmek şerefsizliktir,alçaklıktır . Allahın bu gibi şeyler yapmasına alıştık zaten . Hele bir de kafirsen , hem bu dünya da , hem öte dünya da çekeceksin :)

Şerefsizlik şudur aslında bir kediye yemek verirsiniz her öğün yemeğini yediği halde sanki bu yemek havadan düşüyor sanır ve sizi tanımamakta gayret eder. Bu nankörlük ve şerefsizliktir, ama bir kedi hemde sahibini tırmalıyorsa şerefsizin önde gidenidir.

Sitelerde Paylaş

İnsanlara anlamaz, bağnaz, cahil demek yerine çürütün dediklerini o zaman.

Kuru gürültüsünüz.

Biride insan zaten bencil diyor ve bunu neye dayanarak diyor.

Mesela ben hiç bencil değilimdir. O zaman kendime tasarım harikası mı demeliyim? :D Yoksa insan aynı biçimde yaratılmış yaratıcı tarafından ama seçimleri bunlara yol açmıştır mı diyeyim?

Ne diyeyim?

Kendi kabulleriniz gerçek sanıyorsunuz.

Halbuki gerçek tektir, bir tanedir, biriciktir.

Sitelerde Paylaş

Şerefsizlik şudur aslında bir kediye yemek verirsiniz her öğün yemeğini yediği halde sanki bu yemek havadan düşüyor sanır ve sizi tanımamakta gayret eder. Bu nankörlük ve şerefsizliktir, ama bir kedi hemde sahibini tırmalıyorsa şerefsizin önde gidenidir.

Ben dötümü terletiyorum karnımı doyurmak için . Senin zelil ve pislik yaratıcının bana birşey verdiği yok . Allah sözcülüğü yapma . Allah olsaydı kesin derdi ; '' beni rezil ettiniz'' :lol:

Örneğe bak imana gel :lol:

Senin gibiler bu forumun kalitesini düşürüyor. Çünkü çok terbiyesizsin.

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu burada anlamayanlar var

Anlamayanlar MahmutC ve Bergüzar

MahmutC senin art niyetin olduğunu düşünmüyorum (%90 art niyetsizsin kabul ediyorum)

Ancak lütfen konuyu oku.

Senin anladığın fırsat eşitliği ilkesinden bahsetmiyorum bile ben.

Uzaktan yakından alakası yok.

Dur anlamana yardımcı olayım.

TEST

TDK'dan (Kırmızı yerlere dikkat)

1 . Bir kimsenin, bir topluluğun doğal veya sonradan kazanılmış yeteneklerini, bilgi ve becerilerini ölçmeye ve anlamaya yarayan sınama.

2 . eğitim bilimi Doğru cevabın seçenekler arasından bulunmasına dayanan bir sınav türü:

"O gün üniversite test sınavında kazanamadığını öğrenmiştir."- H. Taner.

3 . biyoloji, fizik Biyolojik bir işlevi veya değişmez bir niteliği incelenen bireyin tepkisini, örnek olarak alınan normal bireyinkiyle karşılaştırarak ölçmeye ve değerlendirmeye yarayan yoklama.

4 . tıp (***) Bir hastalığın varlığını ve niteliğini anlamak için yapılan laboratuvar araştırması.

Sitelerde Paylaş

İnsanlara anlamaz, bağnaz, cahil demek yerine çürütün dediklerini o zaman.

Kuru gürültüsünüz.

Biride insan zaten bencil diyor ve bunu neye dayanarak diyor.

Mesela ben hiç bencil değilimdir. O zaman kendime tasarım harikası mı demeliyim? :D Yoksa insan aynı biçimde yaratılmış yaratıcı tarafından ama seçimleri bunlara yol açmıştır mı diyeyim?

Ne diyeyim?

Kendi kabulleriniz gerçek sanıyorsunuz.

Halbuki gerçek tektir, bir tanedir, biriciktir.

Kuran diyor . Başka kim diyecek ? Biz insanı bencil yarattık diyor. Benim vermek istediğim örnek de aslında bunu ihtiva etmiyor.

Hem insanı belli fıtratta yaratacaksın hem de o fıtrata uygun davrandığı için cehenneme atacaksın. Halen anlamıyorsun yaw .

Bencil yerine başka örnek de verebilirdim . Halen tutmuş savunduğu şeye bak . Git elini yüzünü bir yıka . Yazıları okuyamıyorsun sanırım .

On kere yazmak zorunda da değilim ki . Bir de utanmadan bizi suçluyorsunuz .

Sebebiyet veren mi kötüdür ? Doğasına göre hareket eden mi ?

İnsanı bencil , vahşi yaratan mı suçludur ? Yoksa bencillik , vahşilik yapan mı ?

Bencillik ve vahşilik yapacağını bilerekten , böyle yaptığı için cehenneme atan mı suçludur , yoksa cehenneme atılan mı ?

Saçmalamakta üstünüze yok :) Özellikle seeeeeeeen :)

Şuan senin sinirleneceğini bilerekten , ters şeyler söylemem mi kötüdür ? Yoksa senin sinirlenmen mi ? :)

Hadi anca gidersin :)

SAYGILAR

Bak seni kızdırdığım vakit kızarsan sana birşey deme lüksüne sahip olmam . Ama Allahın utanmadan sınav bahanesiyle beni yerin yedi kat dibine tıkıyor. Hem sebep ol , hem de yaptı diye onu yerin dibine tık . Ancaaaaaa gidersiiiiiiiiiin ! :lol:

Bir bok dediğin de yok anca çürüt diyorsun. Seni ciddiye almıyorum ;) Hadi anca gidersinnnnnn !

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Antiateist...

Ateistim oncelikle onu soliyeyim.. yogun islam egitiminden gectigim dogru o yuzden argumanina Islam gozlugunden bakiyorum ve halukarda havada kaldigini

soylemeye calisiyorum. Senin ileri surdugun meseleye pek cok insaninda kafasi takilmis ve sayisiz cevaplar uretilmis. Sanirim bunlari buraya yazmam isabet olmaz ancak akli basinda bir muslumanin nasil argumanini curutmedigine sasiyorum.. Demek istedigim sadece bu.. neyse iyi tartismalar umarim verimli olur..

Sitelerde Paylaş

Sence bir insanın çok büyük acılar çekeceğini bile bile yaratmak nedir, üstelik bu yaratanın sonsuz seçeneği varken?

Kime durduğu yerden yiyecek geliyor görmüyormusun canlılar yaşamak için biribirini yiyor?

Bir kediye yiyecek verdin diye "bana hergün teşekkür edecek ve hen an bana yağ çekeceksin, yoksa sana sonsuza dek işkence yaparım" demek nasıl bir davranıştır?

Kısacası ikide birde sana şunu verdim bunu verdim demek nasıl bir davranıştır???

Kediye süt verirsen ile islamın ne alakası var?

Kedi sütü vereni görür ama islamda öğlemi?

Birileri binbir güçlükle yiyecek bulur oradan bir arap çıkar" bunları sana allah verdi benide elçisi yaptı bana itaat et yoksa sana sonsuz işkenceler yapacak" derse bu nedir, buna inananlar nedir?

Sitelerde Paylaş

Sevgili Antiateist...

Ateistim oncelikle onu soliyeyim.. yogun islam egitiminden gectigim dogru o yuzden argumanina Islam gozlugunden bakiyorum ve halukarda havada kaldigini

soylemeye calisiyorum. Senin ileri surdugun meseleye pek cok insaninda kafasi takilmis ve sayisiz cevaplar uretilmis. Sanirim bunlari buraya yazmam isabet olmaz ancak akli basinda bir muslumanin nasil argumanini curutmedigine sasiyorum.. Demek istedigim sadece bu.. neyse iyi tartismalar umarim verimli olur..

Ne Antiateisti yahu?

Sen her yazıyı böyle okuyorsan işimiz var senle :)

Sitelerde Paylaş

Ben dötümü terletiyorum karnımı doyurmak için . Senin zelil ve pislik yaratıcının bana birşey verdiği yok . Allah sözcülüğü yapma . Allah olsaydı kesin derdi ; '' beni rezil ettiniz'' :lol:

Örneğe bak imana gel :lol:

Senin gibiler bu forumun kalitesini düşürüyor. Çünkü çok terbiyesizsin.

Dötünü terletiyorsun doğru ya onu da yapma havadan yağmur taneleri gibi ağzına düşsün çikolata tanecikleri ama o zamanda yemek yağıyor derdin. Bulutların bir lütufu derdin. Ben terbiyesiz isem başkalarının görüşlerine saldırdığınız için hepiniz daha terbitesiz ve acizsiniz. Demokrasi palavrasından bahsedersiniz ama muhakkak siz zalimsiniz.

Sitelerde Paylaş

Sence bir insanın çok büyük acılar çekeceğini bile bile yaratmak nedir, üstelik bu yaratanın sonsuz seçeneği varken?

Kime durduğu yerden yiyecek geliyor görmüyormusun canlılar yaşamak için biribirini yiyor?

Bir kediye yiyecek verdin diye "bana hergün teşekkür edecek ve hen an bana yağ çekeceksin, yoksa sana sonsuza dek işkence yaparım" demek nasıl bir davranıştır?

Kısacası ikide birde sana şunu verdim bunu verdim demek nasıl bir davranıştır???

Birileri binbir güçlükle yiyecek bulur oradan bir arap çıkar" bunları sana allah verdi benide elçisi yaptı bana itaat et yoksa sana sonsuz işkenceler yapacak" derse bu nedir, buna inananlar nedir?

Yukarıda iki yazım var ikisinide okuyun lütfen anlamadığınız nokta olur ise yazarım ama anlamadığınız nokta diyorum anlayıpta anlamamış gibi yaparak insanları tartışmaya çekip durmayın artık. Anlıyorsunuz da madem biliyorsunuz da madem ne diye bu forum açılmış.

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu burada anlamayanlar var

Anlamayanlar MahmutC ve Bergüzar

Bergüzarı "bu konuyu anlamadı" diye ayırman yanlış çünki ben dinler ile ilgili anladığı bir konuyu henüz görmedim.

Konu islam olunca bu bergüzar 2x2=4 ü bile anlayamaz, kendisi anlayamadığı gibi anlatırsın anlatırsın yine anlayamaz.

Zaten bu 5 yaşında çocuğun bile anlayacağı şeyleri anlama kabiliyeti olsa böyle kalırmıydı?

Sitelerde Paylaş

Dötünü terletiyorsun doğru ya onu da yapma havadan yağmur taneleri gibi ağzına düşsün çikolata tanecikleri ama o zamanda yemek yağıyor derdin. Bulutların bir lütufu derdin. Ben terbiyesiz isem başkalarının görüşlerine saldırdığınız için hepiniz daha terbitesiz ve acizsiniz. Demokrasi palavrasından bahsedersiniz ama muhakkak siz zalimsiniz.

Xislam emmin lafı gediğine oturtmuş . Benden sabırlı çıktı Xislam emmin :)

Gördüğün gibi durum bundan ibaret.

Böyle doğadan örnekler vererek yaratıcının vasıflarını sınırlamaktan öteye de gidemezsiniz. Böyle saçma örneklere gülüyorum sadece , cevap bilene vermiyorum.

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yukarıda iki yazım var ikisinide okuyun lütfen anlamadığınız nokta olur ise yazarım ama anlamadığınız nokta diyorum anlayıpta anlamamış gibi yaparak insanları tartışmaya çekip durmayın artık. Anlıyorsunuz da madem biliyorsunuz da madem ne diye bu forum açılmış.

Bizler neyin ne olduğunu senin hocalarının toplamından iyi biliyoruz.

Şimdi kıvırmayı bırakta yukarıdaki sorulara cevap ver, sonrada kendini bizlerin şevkatli kollarına bırak.

Korkma.

Sitelerde Paylaş

Bergüzarı "bu konuyu anlamadı" diye ayırman yanlış çünki ben dinler ile ilgili anladığı bir konuyu henüz görmedim.

Konu islam olunca bu bergüzar 2x2=4 ü bile anlayamaz, kendisi anlayamadığı gibi anlatırsın anlatırsın yine anlayamaz.

Zaten bu 5 yaşında çocuğun bile anlayacağı şeyleri anlama kabiliyeti olsa böyle kalırmıydı?

Selam dinine mensubum diyor :)

İslamdaki öldürün, parçalayın gibi ifadelerin ace reklamındaki gibi mikroplara söylendiğini düşünüyor galiba...

Sitelerde Paylaş

Xislam emmin lafı gediğine oturtmuş . Benden sabırlı çıktı Xislam emmin :)

Gördüğün gibi durum bundan ibaret.

Böyle doğadan örnekler vererek yaratıcının vasıflarını sınırlamaktan öteye de gidemezsiniz. Böyle saçma örneklere gülüyorum sadece , cevap bilene vermiyorum.

Ben gerekenleri yazdım zaten olaya bir bütün olarak bakamayarak kendinizi asıl siz sınırlama gayreti içindesiniz. Ve ayrıca televizyon medyasında konuşma ve tartışmaların hiç biri sizin yaptığınız üslup ile yapılmamaktadır. Kaldı ki kendinizi insanları aciz olmakla yargılıyorsunuz. Önce demokrasiyi barışı kendi içinizde bulun sonra hayvanlar aleminde arayın.

Sitelerde Paylaş

Ben terbiyesiz isem başkalarının görüşlerine saldırdığınız için hepiniz daha terbitesiz ve acizsiniz.

Peki bunları kuranda yazan varlık nedir: Köpekler, Alçaklar, yabani eşekler, merkepler, susamış develer, dilini sarkıtıp soluyan köpekler, geberesiciler, reziller, sapik kişiler, beyinsizler, kof kütükler, alçak zorbalar, soysuzlar, Kahrolasılar, yalancılar, Kahrolun,elleri kurusun

Bakalım ne kadar dürüstsün?

Ne zaman gerçek insan olacaksın biliyormusun, yukarıda ne denmek istendiğini anladığın zaman.

Sitelerde Paylaş

Neyse konuyu fazla uzatmadan bu paradokstan çıkış şeklini de göstereyim.

Bu paradokstan tanrının birebir takipte olduğunu iddia eden teist anlayış kesinlikle çıkamaz.

İmkansızdır. Çünkü senin iyiliğinin testi için birilerine kötülük yapıp aciz duruma düşürmek şarttır.

Açlar, tecavüz mağdurları, öldürülenler, fakirler kısaca insanların yaşayacağı tüm kötü durumların var olması gerekir ve sizin de karşılaşmanız gerekir.

Bu paradokstan sadece deizm sağ salim çıkabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...