Jump to content

İslam dininin dandikliği üzerine

Recommended Posts

islam dininin dandikliğini ortalama her ateist bilir ya da çok şey bilmese de en azından farkındadır. hatta yazdıklarımızdan savunduklarımızdan müslümanlarda durumu sezer bazen reddedemez hale gelir ve fenalık geçirirler. buna her tartışmamızda sürüsüyle örneğine şahit olmaktayız. sadece katı yobazlar değil, en reformcu takılan züppeler :) bile islamın alerjik tepkisini dışavurmaktadır.

islam dini kendisini diğer dinlerden üstün sayar ama aslında içlerinde en tutarsız en karma en seçmeci ve tezat olan, sağlam temeli olmayan yine kendisidir. diğer dinlerin her biri gerçekten kendi içinde oldukça sistematik bir doktrini ve inanç sistemi barındırırken islamın böyle bir temelden noksanlığı, seçmeci yapısı hiç bir zaman kararlı kılamaz. sürekli bir şeylerin elinde alet olup çürüklüğünü meydana çıkarır.

ancak bu seçmeci yapısı ve alt yapısının bulunmayışı nedeniyle, daha doğrudu alt yapı olarak kullandığı argümanların tamamının ibrani dinleri ve arap geleneklerinin çarprazlamasından ibaret olması dolayısıyla bazen tartışmalarda müslümanlarda kendilerine göre avantajlı durum yarattıklarını düşünmektedirler. bu yüzden böyle tartışan müslümanlar islamın sadece bir bölümünü cımbızlayarak kullanır ve geri kalan bütünden ayırarak kendilerini tartışmada haklı konuma çıkarmaya çalışırlar.

ben kendimi ateist olarak tanımlayan birisi olarak, müslümanlarla dinlerini tartışırken bu tezat yani çelişkili mevzuları getirdiğimde bu yüzden kelimesi kelimesine, ayeti ayetine ve sadece parçayı değil parçayı ait olduğu bütün ile birlikte ortaya sererek durumu analiz ediyor ve ortadaki uyuşmazlıkları kendilerine gösteriyorum. bu da kaçınılmaz olarak müslümanların tartışmada şanzımanı dağıtmasına ve rezil olup köşelerine çekilmesine yol açıyor.

müslümanların islamın doktrinel kısmı ile ilgili tartışmalarda izledikleri bu kurnazca yolun dışında bir de pratikle ilgili bazı pragmatik mevzular sözkonusu. islamın ne olduğundan haberi olmayan kişilere dinlerini "tebliğ" ettiklerinde özellikle islamın getireceği huzur, kazanç, bereket ve akıl sağlığı gibi iddialarla ortaya çıkıp genelde kişilerin kendilerine yetmez özelliklerini ve zaafiyetlerini kullanarak dinlerini yayma çabasına girerler. bu ise en tehlikeli durumdur. çünkü herkes rasyonel düşünce kabiliyetine sahip olamadığından ve dinlerin günümüzde yerden biten mantar gibi yaygın oluşuna sebep olan şeyin ardında bu düşünce ve mantık kısırlığı yattığından manevi ihtiyaca kolay yanıt verebilen bir "afyonu" yine kolayca benimseyeceklerdir. bu daha sonra değineceğim takiye mevzusu ile dolaylı ve derin bir ilişkisi olan konu. ama şimdi esas meseleye gelelim, müslümanların temel ve mihenk taş mücadele yönetimi olan :) takiye'ye...

takiye, bilindiği gibi müslosal literatürde "bir amaca varabilmek için, ayıya dayı demek" mentalitesidir. :) müslümanlar kendilerini sürekli yok etmek isteyen güçlerin olduğuna ve kendilerine komplolar kurulduğunda dair psikotik bir inanca sahip olduklarından, bu inanç onların düşmanlarını "takiye yaparak kendilerine savaş açtıkları" fikrine ulaştırmaktadır. kendilerini, islam alemini gizli emellerle ortadan kaldırıp "imansızlaştırmak" "yahudileştirmek" :) amacı güden bazı kesimlerin varlığına inandırdıklarından bu kesimlere ve hatta tehdit algısı olarak daha düşük gördükleri diğer müslüman olmayan kişilere karşı bir karşı-takiye yöntemini uygulamaya çalışırlar. bu karşı-takiye, ta muhammed döneminden beri uygulanagelen bir metoddur. muhammed'in dinini yeni uydurduğu dönemlerde mekke'lileri islama sokmak için sempatik duruşu, allah'ın yanı sıra kız tanrıçaları da (lat menat ve uzza) allah ile birlikte anması ve bunlarla ilgili övücü ayetler bile hazırlamasını takiben, hicretin ardından güçlenip medine de otorite kurunca bir anda sertleşmesi lat menat ve uzza ile ilgili ayetleri şeytanın okuttuğunu ve allah'ın tek olduğunu ilan etmesi gibi uygulamaların hepsi karşı-takiyenin başlangıç örnekleridir.

müslolar, muhammed'den aldıkları bu metodu dört halife devri ve sonrasında da olduğu gibi sürdürmüş günümüze değin devam ettirmişlerdir. temel taktik basit ve şöyle; "güç kazanana kadar güçlüye yalakalık et, güçlenince rakiplerini yok edip islamı tesis et". türkiye'de faaliyet sürdüren fetullah gülen ve nurculuk denilen sapık aşırı sünni tarikatın, sempatik görünüşünün ardında yatan temel etkende bu karşı-takiye metodundan başka bir şey değildir. örneğin kemalistlerin kurduğu devletle mücadele etmenin imkansızlığını şeyhleri sait nursi'nin hapishanelerde süründürülmesinden anlayınca, karşı-takiye metoduna başvurup rejime sempatik ve atatürk sever gibi görünmeye başlamışlar ama bu takiyeci politikaları mevcut hükümet altında nereye kadar sürer bilinmez elbette. ama yine de mevcut hükümetin rejimi değiştirecek güçten yoksun oluşu ve sivil bir seçim ile gelmiş olması nedeniyle ilgili dinci odakların yöntemlerinde değişiklik olmayacak gibi görünüyor..

Suicide.

Sitelerde Paylaş

doğruları ben biliyorum müslümanlar değil

:) zaten biraz akıllarını çalıştırsalar islamın ne kadar saçma olduğunu anlarlar

müslümanları ikna etmek imkansızdır onlara göre muhammed ne yaptıysa doğrudur ( mantıkları almasa bile) ama onun kesin bir bildiği vardır yapmak zorunda kalmıştır yapmıştır vs.vs. hiç tartışmaya girmeyn bence bırakın neye inanıyorlarsa inansınlar

Sitelerde Paylaş

doğruları ben biliyorum müslümanlar değil

:) zaten biraz akıllarını çalıştırsalar islamın ne kadar saçma olduğunu anlarlar

müslümanları ikna etmek imkansızdır onlara göre muhammed ne yaptıysa doğrudur ( mantıkları almasa bile) ama onun kesin bir bildiği vardır yapmak zorunda kalmıştır yapmıştır vs.vs. hiç tartışmaya girmeyn bence bırakın neye inanıyorlarsa inansınlar

aramızdaki fark ne biliyormusun

sana göre müslümanları ikna etmek imkansızdır

sanki sen ateist doğmuş ateist büyümüşsün gibi,müslüman olan hiç kimse ateist olmamış gibi

yapay bir inancınız,inançsızlığınız var

bize göre ise herkes potansiyel bir müslümandır

....dünya hayatının geçici metaına göz dikerek- «Sen mümin değilsin!» demeyin. Allah katında çok ganimetler vardır. Daha önce siz de öyleydiniz, Allah kerem buyurdu da sizleri iman ile tanıştırdı...(nisa 94)

yukarıdaki ayetin çağdaşlığını sizin medeniyetsiz beyinlerinizle karşılaştırmak haksızlık olur bence size

birilerinin baykuşun annesine yavrusunun çirkin olduğunu söylemesi gerek öyle değilmi

Sitelerde Paylaş

....dünya hayatının geçici metaına göz dikerek- «Sen mümin değilsin!» demeyin. Allah katında çok ganimetler vardır. Daha önce siz de öyleydiniz, Allah kerem buyurdu da sizleri iman ile tanıştırdı...(nisa 94)

yukarıdaki ayetin çağdaşlığını sizin medeniyetsiz beyinlerinizle karşılaştırmak haksızlık olur bence

94. Ey iman edenler! Allah yolunda savaşa çıktığınız zaman iyi anlayıp dinleyin. Size selam verene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek "Sen mümin değilsin" demeyin. Çünkü Allah'ın nezdinde sayısız ganimetler vardır. Önceden siz de böyle iken Allah size lütfetti; o halde iyi anlayıp dinleyin. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.

Ayetin tamamını neden yazmadın ?ne diyor ayette açıklaması da şöyle: Müslüman çeteciler sözüm ona allah yolunda gazaya çıkmışlar ve yolda gördükleri sürüsü olan biri ile karşılaştıklarında adam bunlara müslümanlara özgü selam verdiği halde adamı öldürüp sürüsüne ganimet olarak el koymuşlar.

Senin çağdaşlık ve medeniyet olarak gördüğün şey düpedüz eşkiyalık,haydutluk ve gasptır.

İnsanları medeniyetsiz olarak şuçlamadan önce medeni peygamberinin yaşamını araştır.

Sitelerde Paylaş

94. Ey iman edenler! Allah yolunda savaşa çıktığınız zaman iyi anlayıp dinleyin. Size selam verene, dünya hayatının geçici menfaatine göz dikerek "Sen mümin değilsin" demeyin. Çünkü Allah'ın nezdinde sayısız ganimetler vardır. Önceden siz de böyle iken Allah size lütfetti; o halde iyi anlayıp dinleyin. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.

Ayetin tamamını neden yazmadın ?ne diyor ayette açıklaması da şöyle: Müslüman çeteciler sözüm ona allah yolunda gazaya çıkmışlar ve yolda gördükleri sürüsü olan biri ile karşılaştıklarında adam bunlara müslümanlara özgü selam verdiği halde adamı öldürüp sürüsüne ganimet olarak el koymuşlar.

Senin çağdaşlık ve medeniyet olarak gördüğün şey düpedüz eşkiyalık,haydutluk ve gasptır.

İnsanları medeniyetsiz olarak şuçlamadan önce medeni peygamberinin yaşamını araştır.

Seni gidi seni nasılda foyamı meydana çıkardın

Bu ayet zaten sahabeyi eleştiriyor.

çeteciler değil dostum

adamlar savaşa çıkıyorlar

savaşırken sahabenin biri adamın birini tam öldürecekken o adam ben müslüman oldum oldum diyor sahabede onun samimiyetine inanmayarak onu öldürüyor

hem ayet tarafından

hemde peygamber tarafından "kalbini yarıp içinemi baktın" diye ağır bir şekilde eleştiriliyor.

sen ise konuyu çarpıtıp çoktan kafanda kurmuşssun

adam onlara selamün aleyküm deyince onu niye öldürsünler yahu

hani sende foyamı meydana çıkardın ya savaştan bahsediliyor.

selamdan kasıt islam olmaktır

Sitelerde Paylaş

Canım çobanım , bu ayetler tüm insanlığa değil mi ki allah kişiselleştirme yapıyor isim bile vermeden yahu?

allah isim verseydi de böyle bokluk olmasaydı , herkesi birbirine kırdırdı sağolsun , herhalde isimleri aklında tutamıyor yada ezberleyemedi o kadar sahabenin adını ki herkesi kişiselleştirecek de ismini söyleyerekten ... Nasıl ezberlesin ki o kadar adamın ismini daha hayvanlardan bir düzine bile sayamıyor canım !! O kadar da üstüne gitmeyin kafası falan atar helak eder bizi sonradan pişman olupta yeni ümmetler yaratır kendi oyuncağından eksilmez hiçbir parça . Genede olan bize olur ona göre ayık olun ha ;)

tarihinde BayZerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seni gidi yalancı seni nasılda saptırıyorsun.

Müslümanların o dönemde yani medine dönemin de çetelerle kervanlara saldırdıklarını nasıl inkar ediyorsun.

Çok övdügünüz bedir savaşı nasıl başladı bilmiyormusun.

Siz bildiğinizi anlatın, biz yanlışları düzeltelim inşaAllah...

Sitelerde Paylaş

bu forumda ateist olarak kendini tanımlayanlar, kendinizi bi de tersten okuyabiliyor musunuz? neyi niye reddettiğinize odaklanmışsınız. peki reddinizle neleri kabul ettiğinizi değerlendirebiliyor musunuz? hiç sanmam. Hatta sizin neleri kabul ettiğinize dair her hangi bir fikre sahib olmadığınızı görüyorum. düşünceniz yöntemsiz, fikriniz kuralsız ve hedefsiz...

Sitelerde Paylaş

aramızdaki fark ne biliyormusun

sana göre müslümanları ikna etmek imkansızdır

sanki sen ateist doğmuş ateist büyümüşsün gibi,müslüman olan hiç kimse ateist olmamış gibi

yapay bir inancınız,inançsızlığınız var

bize göre ise herkes potansiyel bir müslümandır

yukarıdaki ayetin çağdaşlığını sizin medeniyetsiz beyinlerinizle karşılaştırmak haksızlık olur bence size

birilerinin baykuşun annesine yavrusunun çirkin olduğunu söylemesi gerek öyle değilmi

Arkadaş okuduğunu anlamada ve yorumlamada sorunların mı var? Dünya hayatının geçici metaına göz dikerek diyor baksana! Sen altta ayetin anlattığı ile alakasız hikaye anlatıyorsun. Yok adam ben müslüman oldum demişte sahabe inanmamış öldürmüş. Ayete baksana adamın malını gasp etmek için öldürmüş,neden anlamak isyemiyorsunuz gerçekten görmek mi istemiyorsunuz? Hadi peki senin dediğin gibi olsun sahabeye ne yaptırım uygulanmış? İnsan canı alıyorsun,keçi kesmiyorsun arkadaşım! O cennete gidecek ben cehenneme öyle mi? Hay ben böyle adalet anlayışının i...e...

Sitelerde Paylaş

Ey müslümanlar farkında değilmisiniz top sizin ceza sahanızda oynanıyor biz vurdukmu gol olur siz vurdunuzmu savunma olur.

Kuran ve islam sizin sahanız bizler bu sahadaki çelişkileri çarpıklıkları görüyoruz ve eleştiriyoruz Sizde savunma yapıyorsunuz.

Ama görüldüğü gibi daima başarısızsınız çünkü öyle çelişkiler varki ne kadar çırpınızsanız çırpının bir noktada savunamaz duruma geliyorsunuz ve neticede işi küfüre kadar vardırıyorsunuz.

Kendini müslüman görenler arasında dahi tam bir konsensüs sağlanamamışken siz bizim hangi dine inanmamızı istiyorsunuz.

Şu anda bırakın dünyayı sadece Türkiyede en az 10 tane büyük rarikat ve cemaat yüzlercede küçük cemaat vardır.

Kiminiz sadece kuran der tüm hadisleri reddeder kiminiz kuranda çelişki yoktur der neshi reddedersiniz.

Kiminiz Cihat der İslamdan başka tüm dinleri reddeder.

Ama hepiniz aslında gerçekten menfaat düşkünü insanlarsınız hiçbir iyiliği karşılıksız yapmazsınız.

Almadan vermek Allaha mahsustur diyerek bunu çocuklarınızın beyinlerine nakşedersiniz.

Hiç denedinizi insanları karşılıksız mutlu etmeyi

trafikte yol hakkı sizde olduğu halde yol vermeyi

allah rızası olmadan sadece insan olduğunuz için

Sitelerde Paylaş

Arkadaş okuduğunu anlamada ve yorumlamada sorunların mı var? Dünya hayatının geçici metaına göz dikerek diyor baksana! Sen altta ayetin anlattığı ile alakasız hikaye anlatıyorsun. Yok adam ben müslüman oldum demişte sahabe inanmamış öldürmüş. Ayete baksana adamın malını gasp etmek için öldürmüş,neden anlamak isyemiyorsunuz gerçekten görmek mi istemiyorsunuz? Hadi peki senin dediğin gibi olsun sahabeye ne yaptırım uygulanmış? İnsan canı alıyorsun,keçi kesmiyorsun arkadaşım! O cennete gidecek ben cehenneme öyle mi? Hay ben böyle adalet anlayışının i...e...

okuduğumu anlamada ve yorumlamada sorunlarım olduğunu söylüyorsun ancak son bir kaç cümlen hariç benimle aynı yere geliyorsun

şimdi ben düşünüyorum ben anlamıyorsam sende anlamıyorsun çünkü tamamen farklı şeyler söylemiyoruz

şu olabilirmi acaba müslüman olduğum için başta beni kara sakallı kara cahil olarak nitelemen

ve yazıya bakarak değil buna dayanarak sorunlarım olduğunu iddia etmen,herhalde böyle olsa gerek

demişsinki sahabeye ne yaptırım uygulanmış

savaşta birisini öldüren bir kişiye diğer devletlerin nasıl bir yaptırım kararı uyguladığını anlatırsan bende bu konuda bilgilenmiş olurum

tabiki hiç bir devlette böyle birşey yok

ama bunun ötesinde sahabe orada öyle bir manevi baskıya uğruyorki

okursan bilirsin

"keşke o gün müslüman olsaydım" diyor

nedeni;müslüman olduktan sonra geçmiş günahların affedilmesi

cahillikle,eksik bilgiyle bu işler yürümez dostum

gerçekten!!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...