Jump to content

İnsanoğlu-Tanrı

Recommended Posts

Zamane ateizmi aydınlanmanın piçinden başka birşey değildir.

Aydınlanmanın prensipleri "mutlak doğrulardır."

Mesela;

Tanrı "adalet"li olmalıdır."Merhamet"li olmalıdır."İyi" olmalıdır.Ama adalet-merhamet-iyilik gibi kavramlar aydınlanma fikriyatının adalet-merhamet-iyiliğidir.Aydınlanmacılar dediyse,sual olunmaz!

Devam edelim.

Mesela "kölelik"...Aaa ne kadar ayıp?Hiç insan insana kulluk eder mi(sanki şu an etmiyor,o ayrı bir konu)?Ulan ne biliyorsun,belki kölelik daha iyi?!Kölelik varken müslümanlar tarihin en parlak medeniyetlerinden birini kurdular,Romalılar hatta aydınlanmacıların çok öykündüğü "Antik Yunan"...Burda köleliği savunmuyorum,ama bir ayet yapıştırıp, bak "Kuran köleliği savunuyor,hiç Tanrı köleliği savunur mu?" gibi hıyarlıklar canımı sıkıyor.Niye İslam'ın Allah'ı sizin rönesansçılarınızın fikirlerine sahip olmak zorunda?!

Başka bir dangalaklık.

Hırsızın kolu kesilir mi?İslam'ın Allah'ı zalim...Yesinler,sevsinler sizi.Ulan "ceza sisteminin zulmü" kadar göreceli birşey olabilir mi?Bu nasıl bir kibirdir ki direk "Zalim" sıfatını yapıştırıyorsunuz.

Benzeri.

Kadın-erkek eşit olmalıdır,ee İslam'da yokmuş bu,hatta dövün diyormuş.Ya güzel kardeşim kadınla-erkeğin eşit olması Tanrı olmanın neden bir ön-şartı?Belki erkekler daha ileri...

Bu mutlak doğrular hangi kitapta yazıyor?Söyleyin de sizin de dininizi belleyelim.

Daha fazla uzatmak istemiyorum.İşin özeti;Aydınlanma parametreleriyle yaptığınız dinler eleştirisini bırakın.Çünkü çok komik oluyor.Farkında olmadan "Tanrı" ediniyorsunuz.

Tamam sakinim. :)

tarihinde Allahsiztosbaga tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Arkadaşım adam miraç diye bir yere araçsız yükselen bir insan düşünecek seviyede.

Adamların seviyesine inmek için o konularla konuşuluyor.

Bir deist ile konuşurken olay farklılaşıyor.

Burada sen yanlış değerlendirmişsin.

Ateistlerin dinlerdeki eleştirdiği yerler dindarların anlayacağı basitlikte ileri sunuluyor.

Yoksa "kölelik olmamalı" "allah yanlış yapmamalı" vb gibi aşamalar zaten ateizme giden yolun %5'i bile değil.

Sen seviyeyi yükselttiğinde yine basitleştiriyorlar (istersen bir dene bakalım teorilerdne örüntü yaptığın bir makale tarzı yazı yazmayı, anlaşılmayacaktır, seni anlayabilen sadec ebaşka bir ateist veya deist agnostik cinsi insanlar olacaktır)

Adamların telefon numaraları 3 haneli, bizimkisi 11 haneli.

Sen de gelmiş "11 haneli telefon sistemine sahip insanlar olarak nedne 3 haneli numaraları çeviriyoruz halen?" diye saçma bir soru soruyorsun.

Başka türlü düşmüyor hatları...

Sitelerde Paylaş

"Zamane ateizmi aydınlanmanın piçinden başka birşey değildir."

Geçen yüzyıllardaki ateizm hakkında bir şey biliyor olmalısın? Zamane ateizminin şuanki konumundan dem vurduğuna göre. Ne biliyorsun, belki de zamane ateizmi daha iyidir?

Tıpkı senin "Ne biliyorsunuz belki kölelik daha iyidir" diye bir şey ortaya atman gibi.

Zebur-Tevrat-İncil-Kur'an'da konuşan ya da konuşturulan Tanrı'nın dinlerin evrimi gereği nasıl da insanlaştırıldığını biliyoruz. İnsanlaştırılan bir Tanrı'nın hak tarafı bile yoktur. Hele ki bu kitapları onun gönderildiği iddia ediliyorsa.

Tanrı köleliği kaldırmalıydı, kadın-erkek eşit kılınmalıydı demiyoruz. Bir Tanrı olsaydı bunu yapardı diyoruz. Neden? Çünkü Tanrı'nın varlığı bize üstün olarak öğretildi ve yapılamayanı yapmalı, dünyaya sevgi ile hükmetmeli, insanları barış içerisinde yaşatmalıydı gibi düşüncelere kapılıyoruz: PEKİ BUNUN SEBEBİ NE?

BUNUN SEBEBİ TANRI'NIN BİZE ANLATILAN YÜCELİĞİNE GÖRE ONU BİR KAHRAMAN OLARAK GÖRÜYOR YA DA GÖRÜYOR OLMAK İSTEYİŞİMİZDEN KAYNAKLANMAKTADIR.

Tevrat'ta, "Sizi Mısırlıların zulmünden kurtarmak için bir peygamber göndereceğim" der.

İncil'de, " Sizi halkınızın günahlarından arındıracak bir peygamber atayacağım" der.

Kur'an'da, " Bu kitap apaçık bir uyarıdır; günahlarınızdan sakındırmak için" der.

O zaman neler gözlemliyoruz?

TANRI EZİLENİN YANINDADIR. İSRAİLOĞULLARI MISIRLILARIN KÖLESİ KONUMUNDAYKEN ONLARI KURTARACAĞINI SÖYLEDİ. İSRAİLOĞULLARINA "HALKIM" DİYE HİTAP ETTİ.

GÜNAHLARIN NE OLDUĞU HAKKINDA FİKRİMİZ VAR? -HIRSIZLIK, CİNAYET, YALAN SÖYLEMEK. HER YERDE DE İYİ KAVRAMI NEREDEYSE AYNI GÖRÜNÜYOR, ÖYLE DEĞİL Mİ? BİR ŞEYLERİ İYİ OLANA ÇEVİRME ÇABASI İÇİNDE BİR AMACI OLDUĞUNU BELİRTİYOR İNCİL'DE TANRI.

KUR'AN'DA DA DAHA FARKLI BİR ŞEY YOK. YALNIZ BİR FARKLA. ZAMANLA ALLAH MUHAMMED'İN HER TÜRLÜ İŞİNİ GÖREN BİR HİZMETKAR KONUMUNA GİRİYOR.

Yani bizim de Tanrı'dan köleliği kaldırması, erkek ve kadını eşit kılmasını beklememiz kadar doğal bir şey yoktur. Günah, yasak, ayıp kavramı neredeyse her yerde aynı.

Kölelik iyi olabilir, Antik Yunan, Roma'ya bakın vs.

Hitler o kadar yahudiyi yalnızca yahudi oldukları için öldürdü. Bunun yanı sıra, adını şuanda hatırlamadığım doktora kobay olarak verip bu yahudileri, "bilimin gelişmesini sağladı"

Elbette en kötü şeyin bile iyi bir tarafı olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak vicdanlarımız var mı? Bunu bir sorgulayalım.

Benim vicdanım kimsenin ezilmesinden yana değil, kölelikten yana değil. Tanrı ise şeytanın tam tersi, değil mi? Tanrı'ya, olan ya da olmayan Tanrı'ya bu tarz özellikler biçmek doğaldır!

Şu forumda seviyenizi koruyun artık. Küfür etmek, dalga geçmek ne sağlıyor size?

tarihinde Jdarc tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İroni diye birşey vardır,kinaye diye birşey vardır, gönderme diye birşey vardır.

Çok sevdiğin ezilenlerin hayatında "küfür" fazlasıyla mevcuttur.Ama "aydınlanma" mantığıyla haşir-neşir olmuş bir ateizmin "ezilen" safsatası saçmalıktan ibarettir.Çünkü ona göre ezilen ancak aydınlandıktan sonra ezilmekten kurtulacaktır.Yani tarihin en kadim medeniyetlerini kurmuş İslam düşüncesinin mirasçıları ancak İslam'dan vazgeçtikten sonra ezilmekten kurtulacaktır?!

Herkesin bir üslubu vardır ve ben forum denen olayı çok ciddiye almam.

İroni yapıyorum,saçmalıyorum ve zevk alıyorum bu benim tarzım evet küfür de(ki sen küfür görmemişin :) ) ederim.

Benim vicdanım kimsenin ezilmesinden yana değil, kölelikten yana değil. Tanrı ise şeytanın tam tersi, değil mi? Tanrı'ya, olan ya da olmayan Tanrı'ya bu tarz özellikler biçmek doğaldır!

deyip sonra da imzana

Türkiye'yi araplaştırılmış insanlardan kurtarmanın vakti geldi.

yazarsan

kargalar bile güler...Sen o Araplar kadar nobel alamadın,onlar kadar bilim üretemedin ve en güçlü devletini onların ideolojileriyle kurdun!

Aslında anlatmak istediğim "küfürsüz" haliyle şudur.

Eğer ateistler gerçekten insanlığın geleceğini düşünüyorsa!?

Aydınlanma felsefesinin mikroplarından arınmalıdır!

Kimseye terbiye dersi vermeye gerek yok.

tarihinde Allahsiztosbaga tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Egonuz bu dersi almaya müsade edecek kadar küçük değil, farkındayım. Araplaştırılmış insanlardan kastım; kendi şamanist özünü, tarihini kaybetmiş ve zamanla İslamlaştırılmış bir memleket haline gelen Türkiye'dir. Ben sokakta Türk mü görüyorum yoksa Arap mı?

Herkeste arap zihniyetinin olması tamamen dini inançlarından kaynaklanıyor. İslam bir din olmanın yanı sıra aynı zamanda kültürdür. İşte bu kültür memleketimizin derisine işlemiş durumdadır.

Bana göre ezilen aydınlandıktan sonra değil, birinin elinden tutması ile ya da dikbaşlılık yapması ile eziklikten kurtulacaktır. Ayrıca benim misyonum vardır yoktur. Ona bağlı kalırım ya da kalmam ama bu demek değildir ki birine yardım ederken onun dini inancına, aydınlanıp aydınlanmadığına bakayım.

Ben bu forumda hakaret edilen bir müslümanı bile savunuyorum. "Benim vicdanım kimsenin ezilmesinden yana değil" sözüme bir örnektir bu. Ayrıca iletim ironik ya da taban tabana zıt değildir bu sözümle. Zira para babası müslümanlar var, bir de kafası, beyni kapatılmış ezilen halk var. Değil mi?

O zaman sen bu felsefeyi mikroplarından arındır olur mu?

Forumları ciddiye almıyor olabilirsin. Ama burada herkes görüş beyan ediyor ve ben insanların görüşlerini ciddiye alıyorum.

Terbiye dersine gelince, bir kez daha.

Unut gitsin.

Sizin gibilerin yapabileceği en iyi şey bu ise, küfretmeye devam.

tarihinde Jdarc tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hakikatende allahsızın teki çıktı arkadaş .

Yormayın çenenizi böyleleri hep oldu ve olacak , işleri güçleri piyon rolü oynamak ..

Şahınız bile gelse ne yazar , hepinizi toplasak şahsiyetinizin beş para etmeyeceği hususunda ! B)

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...