Jump to content

"Yaşadı !.." "Yaşamadı..!"

Recommended Posts

Mektuplarıda,yazmalarıda,Efendimizin mührü'de umrunuzda değil. Neden? Çünkü yeterince iyi düşünemiyorsunuz. Düşünün.. Hicret'i düşünün..Hicret belli bir zaman başlamış olmasa,şuanda hicri takvim olabilirmiydi? Düşünün,koca mescid-i nebevi yapılmış.Peki neye göre? O mezardaki kimdir? Efendimiz değilse kimdir? Uhud,hendek,bedir gibi savaşların şehidlerinin mezarlarıdamı yalan?!! Düşünün,Ezan'ı düşünün. Bilal habeşiyi düşünün.Bilal habeşi yaşamadıysa,kim ve neden onu Bilal habeşi uydurdu desin.. Neden ve neye göre desin? Düşünün,...Kuran nerden geldi?.. Kim onu yazdı? Ahmetmi? Mehmetmi? Jack mi? Tomas mı? Papazın biri mi?Rahibin biri mi?Bilim adamının teki mi? Kim?? Bunu kim yazdı? Kuran nerden ortaya çıktı? Sünnetleri ve hadisleri kim uydurdu? Bu dini ortaya çıkaranların amacı neydi? Amaçları ne? Düşünün, Kabede ne zaman tavaf yapılmaya başlandı?Kim başlattı bunu?Busoruların cevabını vereceksiniz?Eğer kanıt istiyorsanız,önce siz savunduğunuzun şeyin kanıtını sunun.. Efendimiz başlattı bunları.. Efendimiz... 4 Halifeyi düşünün, Eğer osmanlı imparatorluğunu kuranın adı Osman ise, Kuranın ve İslam'ın peygamberi Muhammeddir..A.S. Gözlerle görmemek yada belge türünden kanıt bulamamak bir şeyin yoklğunun kanıtı olamaz..Anlamsız buluyorum.. Sorduklarımın cevaplanmaması durumunda,anlamsız bulmaya devam edeceğim. Ve edilecektir. Kulak asılmayacak örnekler..Benim size kanıt olarak sunduğum onca belgelerede masal diyorsunuz.. Düşünün.. Sizi bu şekilde kabul etmeye çalışan, gönlümü, kalbimi düşünün. Nasıl parçalandığını ve e kadar acı çektiğimi düşünün..Birde kendi halinize bakın. Bakın ve kendinize gülün..

Selam ve dua ile...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 64
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Buna da cevap vereceğim bu kez yine yanlış cümleler kurmuşum demenden sakınıyorum . Ben Muhammed'in yaşadığını düşünenlerdenim.Muhammedin yaşamadığını düşünmeleri de normaldir . Çünkü İsa hakkında en ufak delil yoktur mesela . Bu konu doğrultusunda Muhammed konusuda irdeleniyor sadece.Çünkü buradakiler dinlerin palavra olduğunu düşündükleri için , Muhammed'in yaşayıp yaşamadığını sadece merak ediyorlar ve size de göstermek istiyorlar.Yani bizler kellede tanrıyı felan bitirmişiz . Bizler bu tekamül sürecini inceleyerek 0 noktasını çözmeye çalışıyoruz . Bunu merak etmek de elbetteki her insan gibi hakkımız.

Bu arada düşünemeyen insan için herşey saçmadır .Tolstoy'un dediği gibi '' Cahil için herşey saçmadır '' ( Tam olarak böyle olmayabilir de )

Senin de başka bir repliğin yok .

Çöl bedevisinin yaşadığına dair bir kanıt gösterir misin bana ?

ben buna hiç girmedim bile farkındaysan size yaşayıp yaşamadığı kanıtına,onu dillendirmedimde zaten,bu oturulup tartışılacak dahi bişi değil Rabbe inanmayan birinin buna inanması tezat olur,kanıt istiyosun aynaya bakıp Rahman'ın varlığına şehadet etmeyene kanıt yok bende!

ışık ışıktır görene,

ışıktan köre ne! -Yunus emre

Sitelerde Paylaş

ben buna hiç girmedim bile farkındaysan size yaşayıp yaşamadığı kanıtına,onu dillendirmedimde zaten,bu oturulup tartışılacak dahi bişi değil Rabbe inanmayan birinin buna inanması tezat olur,kanıt istiyosun aynaya bakıp Rahman'ın varlığına şehadet etmeyene kanıt yok bende!

ışık ışıktır görene,

Püf . Fazla hassassın.

Çabucak da sinirleniyorsun ama sen de ışık yok :)

Aynaya bakıp da Allah nasıl görülüyor ? Yehova niye görülmez ?

Sitelerde Paylaş

Püf . Fazla hassassın.

Çabucak da sinirleniyorsun ama sen de ışık yok :)

Aynaya bakıp da Allah nasıl görülüyor ? Yehova niye görülmez ?

gayet sakin ve ciddiyim akıllım(:

Işıkla alakalı bi mevzu o anlamazsın sen hehe(:

görmek isteyene her kapı açıktır

Sitelerde Paylaş

ışık ışıktır görene,

Eğer ki körse insan , yaratanının eksik yaratmasından ötürü onun suçu ne ?

Eğer ki kalben körse de insan , yaratanının dilediğine hidayet vermesinden ötürü onun suçu ne ?

tarihinde BayZerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konu neydi?

Sorun oldukça büyük. Yaşayıp yaşamaması tartışmalarını görmüştüm. Fakat, yaşamadığı şıkkı oldukça fazla taraftar toplamış. Durumun ciddiyetinin farkına-daha yeni-varmaya başladım. O yüzden önce yaşadığına inandırmamız gerekli...Elbette deliller ile..

Selam ve dua ile..

kalpteiman Muhammedin yaşamış olduğunu delilleri ile gösterecekti.

Şimdiye dek laf salatasından başka bir şey söyledi mİ?

Hayır!

Delil?

Delilin ne olduğunu bilmiyor ki, getirsin.

Mektuplarıda,yazmalarıda,Efendimizin mührü'de umrunuzda değil. Neden? Çünkü yeterince iyi düşünemiyorsunuz. Düşünün.. Hicret'i düşünün..Hicret belli bir zaman başlamış olmasa,şuanda hicri takvim olabilirmiydi? Düşünün,koca mescid-i nebevi yapılmış.Peki neye göre? O mezardaki kimdir? Efendimiz değilse kimdir? Uhud,hendek,bedir gibi savaşların şehidlerinin mezarlarıdamı yalan?!! Düşünün,Ezan'ı düşünün. Bilal habeşiyi düşünün.Bilal habeşi yaşamadıysa,kim ve neden onu Bilal habeşi uydurdu desin.. Neden ve neye göre desin? Düşünün,...Kuran nerden geldi?.. Kim onu yazdı? Ahmetmi? Mehmetmi? Jack mi? Tomas mı? Papazın biri mi?Rahibin biri mi?Bilim adamının teki mi? Kim?? Bunu kim yazdı? Kuran nerden ortaya çıktı? Sünnetleri ve hadisleri kim uydurdu? Bu dini ortaya çıkaranların amacı neydi? Amaçları ne? Düşünün, Kabede ne zaman tavaf yapılmaya başlandı?Kim başlattı bunu?Busoruların cevabını vereceksiniz?Eğer kanıt istiyorsanız,önce siz savunduğunuzun şeyin kanıtını sunun.. Efendimiz başlattı bunları.. Efendimiz... 4 Halifeyi düşünün, Eğer osmanlı imparatorluğunu kuranın adı Osman ise, Kuranın ve İslam'ın peygamberi Muhammeddir..A.S. Gözlerle görmemek yada belge türünden kanıt bulamamak bir şeyin yoklğunun kanıtı olamaz..Anlamsız buluyorum.. Sorduklarımın cevaplanmaması durumunda,anlamsız bulmaya devam edeceğim. Ve edilecektir. Kulak asılmayacak örnekler..Benim size kanıt olarak sunduğum onca belgelerede masal diyorsunuz.. Düşünün.. Sizi bu şekilde kabul etmeye çalışan, gönlümü, kalbimi düşünün. Nasıl parçalandığını ve e kadar acı çektiğimi düşünün..Birde kendi halinize bakın. Bakın ve kendinize gülün..

Selam ve dua ile...

1) Şu üç kuruşluk aklınla kimseye "düşünemiyorsunuz", "düşünün" vs. demek terbiyesizliğini bırak! Eğer bir düşüncen varsa, açıkla. Yoksa, düşüncelerini ucuz yoldan kime düşündürtüyorsan, ona sor!

2) Yalan söyleme! Masal anlatma! Belge getir! Şu yazdığın herhangi cümle için belge getir.

3) Burası cami değil. Camide salya sümük ağlayarak vaiz veren hoca rollerine girme ve salya sümük ağlatmaya çalışma kimseyi.

4) Eğer belge getiremiyorsan, kendi görevini başkalarına yüklemeye çalışma! Bunun türkçesi asalaklıktır.

SAna tavsiye edilen linkleri okusaydın, bu komik durumlara düşmezdin.

Üzülme! Sen ne ilksin ne de son. Edip Yüksel de senin gibi konuya balıklama daldı. Biraz soytarılık etti. Bolca yalan söyledi. Ve kaçıverdi.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Aslında aya hiç gidilmemiştir,

Aslında Keops pramidini uzaylılar yapmıştır,

Aslında Hitler intihar etmemiştir, Arjantin’e kaçmıştır. Hatta hızını alamayıp güney kutbundan dünyanın içine girmiştir ( bu şaka değil bunu bile iddia edenler çıktı),

Aslında prens Çarls, Custo, Antony Quin dini bütün birer müslümandır.

Aslında Ayda ezan sesi duyulmuştur.

Aslında poliomyelit aşıları Türkleri kısırlaştırmak için yapılır.

Aslında 2012 de kıyamet kopacaktır.

Aslında Piri Reis bir uzaylıdır.

Aslında Dünyada hayatı uzaylılar başlatmıştır, arada bir uğrayıp tuvalet molası verip geri giderler.

Aslında, aslında, aslında…

Aslındalar uzayıp gider.

Spekülatif hezeyanları sözde bilimsellik kılıfına uydurup piyasaya çıkmak çok ses getirir, gündeme oturması kolaydır. Müşterisi boldur. Eğer iddiayı ortaya atan kişide kasıt yoksa heyecan verici süper bir buluş , büyük bir devrim olduğu vehmedilir ve tarihe geçme hayalleri kurulur. Aslında müellifi ve taraftarları için bir temenni yada masturbasyon malzemesi olmaktan öteye kıymet-i harbiyeleri yoktur, ciddiye alınmazlar ama gündemden de uzun yıllar düşmeyebilir.

Ve müjdeler olsun batı 1400 sene sonra lütfedip İslamı bilimsel !!! şekilde incelemeye karar verip incelemiş ve aslında Hz. Muhammed’in yaşamadığı sonucuna varmış.

İslam gerek batı tandanslı gerek doğu tandanslı pek çok saldırıya maruz kaldı. Her seferinde de üstesinden gelmeyi bildi.Ne zaman İslam aleytarı unsurlar bir antijen geliştirmeye kalksa İslam uygun antikoru üreterek karşılık vermesini bildi ve durumu tolere etti. Afalladığı durumlar olsada çabuk toparlandı.

Ve islamın 1400 yıllık bellek hücrelerinde yeterince antijen kayıtlı durumda

İslama ve hatta diğer dinlerin yaradılış inancına alternatif olabilecek en ciddi cevap Darvin’le geldi.Darvin’in tarif ettiği evrimin işleyiş mekanizması , içinde tanrıya gerek olmayan bir cevap olarak , genelde yaradılış inancının , özelde İslamın en güçlü rakibi olarak görüldü . Evrimin ne olduğunu bilmeyen Müslümanlar ağırlıklı olarak kilisenin etkisi ve argümanları ile Darvin’e karşı her ne kadar kutsal cihada çıksalar da son zamanlarda Müslümanların, evrimi sünnetullahın (Allahın tavrı, tarzı, yöntemi) keşfi olarak görmeye başlamaları ve evrimle halleşme yoluna gitmeleri ile İslam aleytarı çevrelerin tabiri caizse hevesleri kursağında kaldı.

Bu, Müslüman için bir teslimiyet, eziklik yada yenilmişlik duygusu uyandıracak bir durum da değildir.Değildir çünkü her ne kadar geçmişte bilimsel açıdan araştırıp ulaşılarak müslümanın gündeminde önemli bir yer işgal etmiş olmasada; Miskeveyh, İbni Tufeyl, ihvanussafa risaleleri, İbni Haldun lar vs. tarafından zikredildiği şekliyle, bir türün başka bir türe dönüşebileceği düşüncesi Müslüman için çok da yadırganacak düşünceler değildir.En azından kilise kadar tutucu olmasını gerektirmez.

Evrimde etkili olmuyor, Allah inancını sarsmaya yetmiyor.

Allah’a, Kuran a , peygambere yapılan hertürlü saldırı hiçbir sonuç vermiyor.Örneğin bu forum ve benzerlerinde 7/24 İslamın kutsallarına saldırmanıza rağmen çok az kişi bunlardan etkilenip ateist oluyor ve İslam bir türlü çözülmüyor.

Bir kitleyi dağıtmanın en etkili yolu, sevi içgüdüsünün yöneldiği libido objesini ortadan kaldırmaktır. O libido objesi topluluğu oluşturan halkaları kendine bağlayan ve her bir halkanın diğerleri ile bağlantısını sağlayan ortak paydadır. O ortak halkayı ortadan kaldırmanız kitleyi dağıtmaya yetecektir. Ve her bir halka mevcut tehlike karşısında yalnız kaldığı için tehlike olduğundan büyük görünüp panik başlayacaktır.

Müslümanın yöneldiği libido objesi Kuran ve Kuranın vaaz ettiği Allah inancıdır.Allah yoktur , hurafedir demek islamı yok etmek için yeterli değil.

Ama hz. Muhammed’in yaşamadığı inancı yayılırsa ne olur?

Şu olur.

En başta hadis , sünnet, sahabe, ve islamın erken dönemine ait tarihsel olaylar ve şahıslar ortadan kalkar.

Hz. Muhammed’in ortadan kalkması Kuranı vahiy ürünü olmaktan çıkarıp anonim bir esere indirger.

Kuran’ın vaaz ettiği Allah inancı mitolojik bir figüre dönüşür ve inandırıcılığını kaybeder.

Bu durumda Müslüman en kötü ihtimalle deiste evrilir.Kitabı, fıkhı,ibadeti, muamelatı ve pratiğe yönelik hiç bir eylem alanı ve talebi olmayan hadım bir karektere bürünür.

Deistliğin inanç alanında İslam kadar iddiası olamaz , daha sonraki durağı agnostizm ve son durağı ateizm dir.

Hz . Muhammed’in yaşamadığı iddiasını ortaya atan batılıların amacının ne olduğunu elbette bilemem.Komplo teorileri üretecek kadar paranoya yapmanın da gereği yok. Belki şahsi hezeyanlarıdır belki islama karşı geliştirilmiş yeni bir taktiktir.

Ama batı senelerce masa başı antropologları , sosyologları , sosyal Darvincileri ve taraflı tarihçilerinin emperyalizme çanak tutmaları ile şüpheli yaklaşımı fazlası ile hak ediyor.Bu anlamda sicili fazlası ile bozuk. Bu topraklarda doğulu olmak, hele hele Müslüman olmak batının bitmek tükenmek bilmez reformlarına muhatap olmak demektir, sürekli adam olması için kafasına vurulması gerekli ön insan olmak demektir.

Canları istediği zaman savaşlar çıkartıp silah stoklarını tüketirler.

Canları istediği zaman darbe yaptırıp rejim değiştirirler, hükümetleri devirirler.

Canları istediği zaman yeni haritalar çizerler.

Canları istediği zaman ımf yi gönderip reçete dayatırlar.Ne yiyip ne içmemize ,neleri ekip biçmemize, nasıl giyinmemize , nelere gülüp nelere ağlamamıza, nasıl düşünmemiz gerektiğine karar verirler.

Şimdide, aslında İslam tarihini bilmediğimize ,aslında hz. Muhammed’in yaşamadığına, tarihimizin nasıl olması gerektiğine karar vermişler.

Oldu, baş üstüne.

Ateist bile olsam buna inanmazdım .

Neyse aslında bu yazıda yazılmadı , devam edin.

Sitelerde Paylaş

Bu yazdıklarınızla siz açıkça Muhammed'in yaşadığına iman ediyorsunuz.

Size ve sizin gibi düşünenlere Muhammed'in yaşamadığını kanıtlamak mümkün değil.

Biz yanlış inançları bir dereceye kadar kırabiliriz. Ama imanla mücadele edemez ve onları değiştiremeyiz.

Siz inanmaya devam edin.Zaten biz ne dersek diyelim inanmaya devam edeceksiniz.

Sizin için değişen birşey yok.

Bu arada Muhammed'in yaşadığına iman ettiğiniz ve elinizde onun yaşadığına dair tek bir delil bile olmadığı için, siz de bizi (bazılarımızı) ikna edemezsiniz.

Yine de hiç endişe etmeyin.

Sizin gibi düşünen çok ateist var.

Çünkü onların da bu bağlamda sizden farkı yok.

Aksine delilleri onlar da sizin gibi kabul etmiyorlar ve onlar için de Muhammed'in yaşadığı basit bir inanç değil. Bir iman..

Sayın haci, senin ve bu konuyla ilgili konu açan diğer bazı katılımcıların Muhammed'in yaşayıp yaşamadığına dair yazılarınızı ilgiyle takip eden bir katılımcı olarak şu sözlerini esefle kınıyorum. Ben kendi adıma Muhammed'in yaşadığı veya yaşamadığı konusunda tereddütlerim olsa da, senin (hangi bilimsel verilere dayanarak bunu yaptığını anlayamasam da) bu konudaki net sonuca varmış olmanı da anlamlandırabilmiş değilim.

Farkına varamadığın, senin Muhammed için yürüttüğün bu mantıkla Osman Gazi'nin de, Ertuğrul Gazi'nin de, Dede Korkut'un da, Nasreddin Hoca'nın da ve bunlara benzer düşünceleri çeşitli rivayetlerle günümüze aktarılmış tarihi şahsiyetlerin hemen tamamının da hayal ürünü olduğu sonucuna varılabilinir elbette. Şimdi ben, "Osman Gazi yaşamıştır" dediğim takdirde, buna "inanmış" mı oluyorum?

Ben, bir halkbilimci olarak çok net bildiğim bir takım şeyler vardır. Mesela Pir Sultan Abdal denen bir halk şairimiz vardır ve bunla ilgili yapılan araştırmalarda belki onlarca Pir Sultan Abdal'ın yaşadığı, bunların bazılarının aynı dönemde yaşadıkları ve yine yapılan araştırmalarla tesbit edilmiş asıl Pir Sultan Abdal'ın bir fikir öncüsü olarak yoğun şekilde taklit edildiği ve günümüzde Pir Sultan Abdal mahlaslı şiirlerin önemli bir kısmının çakma Pir Sultan Abdallarca dile getirildiği anlaşılmıştır. Hemen aynı durum, Nasreddin Hoca için de geçerlidir ve hatta Osman Gazi için de... Dahası, öleli henüz 72 yıl olmuş Mustafa Kemal Atatürk için dahi gerçekliği tartışılır yüzlerce rivayet anlatılmaktadır. Kimin gerçekten var olduğuna, onunla ilgili hangi fikrin, hangi belgenin doğru olduğuna sen mi karar vereceksin? Ortaya hangi bilimsel verileri koydun ki, sana "inan"ayım? Senin düşüncelerine neden "iman" edeyim?

Ben, Muhammed'in yaşadığını düşünüyorum, eldeki veriler bende bu kanıyı uyandırıyor. Oysa sen tanıyı koymuşsun bile. Acaba sen mi inançlısın, ben mi?

Amacın üzüm yemekse, iştahım da varsa oturur senle yerim de; ama, bağcıyı da geçtik, amacın bağda kimi kıstırırsan dövmekse, ben kendimi dövdürmem kardeşim.

Ben Muhammed'in yaşadığını düşünüyoruym; kendisi ete kemiğe bürünüp yaşamamışsa bile, yüzlerce ve binlerce ve hatta günümüz itibariyle yüzmilyonlarca insanın kafasında bir ideal olarak yaşıyor. Beni bağlayan kısmı da bu zaten.

"Ne yani; Muhammed bugün yaşıyor olsaydı, onun bedenini mi ortadan kaldırmaya çalışacaktın, fikirlerini mi?" sorusunu da sormadan edemiyorum.

Hürmetle...

Sitelerde Paylaş

Senin fikirlerin seni bağlar Çakırcalı kardeşim.

Onlardan sen sorumlusun.

Benim fikirlerim de beni bağlar..

Muhammed'in yaşamadığı benim fikrim değil..

Dolayısıyla beni bağlamaz.

Ben bu konuda yapılan yayınlara tercüman oluyorum.

Kaynak aşağıda.. İstersen editörüne bir protesto gönder..

The Hidden Origin Of Islam

Prometheus yayınları..

Sana iyi günler.. İyi araştırmalar..

Sitelerde Paylaş

Senin fikirlerin seni bağlar Çakırcalı kardeşim.

Onlardan sen sorumlusun.

Benim fikirlerim de beni bağlar..

Muhammed'in yaşamadığı benim fikrim değil..

Dolayısıyla beni bağlamaz.

Ben bu konuda yapılan yayınlara tercüman oluyorum.

Kaynak aşağıda.. İstersen editörüne bir protesto gönder..

The Hidden Origin Of Islam

Prometheus yayınları..

Sana iyi günler.. İyi araştırmalar..

Şu başlıkta: http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=16423 ve şu başlıkta http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=33130 olduğu üzere bu konu, bir çok forum ve başlıkta incelenmiş, bunlara ek olarak konuyla ilgili birçok yayını (verdiğin şu son kaynak gibi 1999-2010 arası çıkan bazı kaynaklar hariç) takip etmeye çalışmış biri olarak Muhammed'in yaşamadığı "bilgi"sine nasıl ulaştınız, anlayabilmiş değilim.

Muhammed'i, Ebubekir'i, Osman'ı, Ömer'i, Ali'yi, Buhari'yi vs. bulup, gerçekten yaşamamış olduklarını kendilerinden mi "öğrendiniz" yoksa?

Üzülerek ifade edeyim ki, Muhammed'in yaşamadığına inananlarla, onun İncil'de ve hatta Tevrat'ta bile zikredildiğine inananlar arasında da benim için bir fark yok.

Kendinizle çelişiyorsunuz. Yaşamışlıkları, en az Muhammed kadar tartışılır olanların aktarımlarından hareketle kesin sonuçlara varmanız, bilimsellikle ne kadar bağdaşır?

Şu sözünü ettiğin yayını da bulup okumaya çalışacağım tabii. Ancak merak etmeden de duramıyorum; ne yaptınız, Muhammed'in olduğu mezarı açıp o mezarda bir gömünün olmadığını veya varsa bile bunun Muhammed'in cesedi olmadığını mı tesbit ettiniz? Muhammed'le aynı veya yakın zamanda yaşadığı iddia edilen şahsiyetlerle ilgili hangi bilimsel veriler edinildi? Kuran denen kitabın hangi sözlerinin kimler tarafından hangi tarihte neden ve nasıl uydurulduğu mu tesbit edildi ve edildiyse hangi somut verilere dayanılarak edinildi?

Mesela, Kutsal Emanetler içindeki bir takım sergi araçlarının o döneme bile ait olmadığının tesbit edilmesi, Muhammed'i de geçtik sözkonusu dönemin bile hiç yaşanmadığı anlamına da gelir mi, sayın haci?

Ha, velev ki şu verdiğin kaynakta bunlar ve hatta daha fazlası açıklanıyor da olabilir. Ben okumadım, okuyamadım. Belki maddi imkansızlıklar nedeniyle hiçbir zaman satın da alıp okuyamayacağım ve benim gibi bu forumda birçok katılımcı olabilir. Okumuş biri olarak bizlere bir faydan daha dokunsun ve o kitapta Muhammed'in yaşamadığına kanıt olarak nelerin gösterildiğini, hangi iddiaların hangi bilimsel temelle desteklendiğini ve bunların seni nasıl ikna ettiğini ve senin de, bize yönelttiğin üzere inançla değil, bilimsel verilere dayalı bir bilinçle hareket ettiğini göster ki, kafamızda bir soru işareti oluşsun, de'mi sevgili haci?

Yani "Al, şu kitabı bul ve oku" demekle olsaydı, bu forumun ne anlamı kalırdı ki? Forumun amacına hizmet et, o kitapta konuyla ilgili ne tür belgeler ortaya konuyor ve sen bunlarla ilgili ne düşünüyorsun belirt ki, bizler de aydınlanalım. İnandıkları kitabı bile bir kez olsun anlamak için eline almamış insanlara burada yıllardır dil döküyor, kitaplarındaki saçmalıkları sergiliyorsun, güzel; ama, bu kez de bize, yani inançlı ateistlere bir faydan (daha) dokunsa, o dediğin kitaptaki bilimsel verileri sergilesen, n'olur yani!?

Sitelerde Paylaş

Sen yazdıklarımı okudun mu? Quote etmişsin ama anlamışa benzemiyorsun.

Sen neye inanırsan inan. Beni ilgilendirmiyor.

Bu konu benim için bir inanç değil. Bir bilgi.

Havanda su döveceğine biraz araştır.

Ben öyle yaptım, DreiMalAli ile birlikte..

Sitelerde Paylaş

Sen yazdıklarımı okudun mu? Quote etmişsin ama anlamışa benzemiyorsun.

Sen neye inanırsan inan. Beni ilgilendirmiyor.

Bu konu benim için bir inanç değil. Bir bilgi.

Havanda su döveceğine biraz araştır.

Ben öyle yaptım, DreiMalAli ile birlikte..

Sayın haci, şu an sadece kaçıyorsun. Bu hoş değil. Teistlerin (şimdiki adıyla) BERGUZAR006'sı neyse, ateistlerin haci'si olmana ramak kaldı.

Beni, "inanmak"la suçluyorsun; neye göre? Hangi "bilgi"ye göre?

Kuran'ın kollektif aklın ürünü olduğunu düşünen, Muhammed'in gerçekte yaşamamış olabileceği ihtimalini kabul eden biri olarak beni "inanç"la suçlayabildiğine göre, bilimsel düşünceni de ortaya koymak zorundasın. "Elim sende" oynamıyoruz burada.

Konuyla ilgili bu forumda ve TD forumlarında ve benzer birçok sitede açılan hemen tüm başlıkları ve yukarıda da belirttiğim üzere konuya ilişkin birçok da yayını okudum, ancak "Muhammed'in yaşamamış veya yaşamış bir hayali veya gerçek kişilik olduğu inancı"na sahip olamadım. Peki sen "Muhammed'in yaşamamış bir hayali kişilik olduğu inanc"na nasıl sahip olabildin, sayın haci?

Bilgi sahibiysen, ortaya koyacaksın; aksi takdirde "Muhammed'in yaşamadığına inanmak"la benden daha inançlı olduğun gerçeğini sergilemiş olursun. Bu da, forum yöneticisi (belki de sahibisindir, bilemem) olarak hiç de hoş değil.

İmam osurursa, cemaat sıçar. Ama şu alıntı yaptığım türden sözlerin, paçalarını çorabının içine koyman gerektiği "şüphe"sini doğurdu bende.

Sitelerde Paylaş

Bence bu konuda , Bir başlık açılmalı ve ne var ne yok oraya yazılmalıdır .

Ha diyeceksiniz ki zaten bir sürü başlık açıldı . Konunun iyice anlaşılması için dağınık şekilde verilen tartışma başlıklarının linkleri yerine , Bu başlıkların altında gerçekten kayda değer noktaların altları çizilerek belirtilmeli .

Yani açılacak başlıkta yalnızca konunun özü tartışılmalı . Tabi sonucun "aya çıkış gerçek mi , yalan mı" başlığından farklı olması beklenemez belki ama hiç değilse ortaya konulan argümanlar , kanıtlar, belgeler vs. Tek bir başlık altında toplanmış olur . Ve böylece bu verileri değerlendirme herkes açısından daha kolay olabilir .

Sitelerde Paylaş

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=16423&st=0 başlıkta, 21 December 2008 tarihli iletinde:

Bunların ve diğer yazacaklarımın kaynağı:

The Qur'an in its Historical Context

Diğer kitap henüz yayınlanmadı. İsmi Hidden Origin of İslam.

Yayınlanır yayınlanmz içeriğini sizlerle paylaşacağım.

diyorsun ve o gün, bu gündür

Ne kaçması..

Ben diyeceğimi dedim. Daha ne dememi bekliyorsunuz?

dan başka bir şey dememen ilginç değil mi, sayın haci?

"Şu kişi şu kitabında Muhammed'in var olmadığını söylüyor; aslında düne kadar var olduğuna inanıyormuş, bugün inanmadığına göre Muhammed de yokmuş demek ki" türünden yuvarlamaların anlamı ne ki?

Ha, "Daha ne dememi bekliyorsunuz?" sözünde samimi isen (ki değilsin tabii), "bilgi"lerini bizimle de paylaş ki, "inanç"larımızdan kurtulalım, de'mi?

Olmadığına inandığın bir Muhammed olmaya çalışıyor gibi bir halin var.

Müslüman mantığıyla bir yere varılacak olsaydı, burada işimiz neydi?

- Allah'ın varlığını kim iddia ediyor?

- Allah'ın resulü Muhammed!

- O'na kim söylemiş?

- Allah!

- Peki Muhammedin yaşamadığını kim iddia ediyor?

- haci!

- O'na kim söylemiş?

- Muhammed'in yaşamadığını iddia eden yazarlar!

"Ya haci, ne aci" mi diyordun imzalarında?

Sitelerde Paylaş

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=16423&st=0 başlıkta, 21 December 2008 tarihli iletinde:

Bunların ve diğer yazacaklarımın kaynağı:

The Qur'an in its Historical Context

Diğer kitap henüz yayınlanmadı. İsmi Hidden Origin of İslam.

Yayınlanır yayınlanmz içeriğini sizlerle paylaşacağım.

diyorsun ve o gün, bu gündür

dan başka bir şey dememen ilginç değil mi, sayın haci?

"Şu kişi şu kitabında Muhammed'in var olmadığını söylüyor; aslında düne kadar var olduğuna inanıyormuş, bugün inanmadığına göre Muhammed de yokmuş demek ki" türünden yuvarlamaların anlamı ne ki?

Ha, "Daha ne dememi bekliyorsunuz?" sözünde samimi isen (ki değilsin tabii), "bilgi"lerini bizimle de paylaş ki, "inanç"larımızdan kurtulalım, de'mi?

Olmadığına inandığın bir Muhammed olmaya çalışıyor gibi bir halin var.

Müslüman mantığıyla bir yere varılacak olsaydı, burada işimiz neydi?

- Allah'ın varlığını kim iddia ediyor?

- Allah'ın resulü Muhammed!

- O'na kim söylemiş?

- Allah!

- Peki Muhammedin yaşamadığını kim iddia ediyor?

- haci!

- O'na kim söylemiş?

- Muhammed'in yaşamadığını iddia eden yazarlar!

"Ya haci, ne aci" mi diyordun imzalarında?

Kitap bu sene yayınlandı. Bende var. Oku..

Ya sabır.

Sitelerde Paylaş

Kitap bu sene yayınlandı. Bende var. Oku..

Ya sabır.

Daha bu yıl yayınlanmış bir kitap ve içerdiği düşünceleri (?) iki yıl öncesinden benimsemiş ve hararetle savunmuş olman da etkileyici be haci!

"Şeca'at arz ederken merd-i kıbti, sirkatin söyler." (Koca Ragıp Paşa)

... Gavs gerçekten iyi bir yerinden yakalamış.

Ama basit bir açıklaması var.

Muhammed tam anlamı ile uydurulan bir karakter değildir.

Yaşamıştır.

İsmi Ub'l Kassım'dır.

Askeri bir komutandır.

Yaşamı az çok bilinmektedir...

diyen de sensin

Ne biliyorsunuz Ub'l Kassım hakkında , biraz daha açar mısınız ?

Ve bu bilgilerin kaynakları var mıdır ?

Ama bilimsel kaynaklar olmak şartıyla ...

şekilndeki iletiye

Bilimsel bir kaynak mı bekliyorsunuz?

Daha çok beklersiniz.........

1400 yıl öncesi için sadece bazı spekülasyonlar yapılabilir.

Bu da o spekülasyonlaran biri.

Ne dereceye kadar doğru?

Bilimek mümkün değil...

Ama Muhammed'in yaşadığı iddiasından daha zayıf değil.

Size soruyorum.

Elinizde Muhammed'in yaşadığına dair bilimsel bir delil var mı?

diye yanıt veren de sensin. İşte ben de sana senin sorunu yönelttiğimde, yani;

... Size soruyorum.

Elinizde Muhammed'in yaşadığına dair bilimsel bir delil var mı?

mantığıyla hareket ettiğimde, senin o soruyu sorarken beklediğin saygıyı beklerim haci; "Bendiyeceğimidedimyandançarklılığı'nı değil!

Muhammed gerçekten yaşamamış olabilir, ona ithaf edilen bir takım bilgi ve belgelerin ona ait olmadığı da kanıtlanabilir; ama, onun yaşamadığından bu kadar emin olmana sebep bilimsel bulgular nedir? Hangi arkeolojik, hangi tarihsel veriler ve bu verilerin çatıştığı hangi islami belgelerden hareketle hangi mantıksal tahliller sonucu bu bilgiye ulaştığını söylemediğin takdirde, "Biz Allah'ın varlığına inanıyoruz, siz de yokluğuna inanıyorsunuz" diyen bir müslümandan zerrece bir farkın kalmayacak. Dolayısıyla bana (ve tabii benim gibi düşünen diğer katılımcılara) yönelttiğin o "inançlılık içinde debelenme"ye devam ettiğini düşüneceğim ve Bahai'nin "Dahleden dinimize bari müselman olsa" sözünü yineleyeceğim.

Bu forumda, kendisini bu duruma düşürmeyecek kişilerden biri olduğunu düşünmekle hata etmişim. Ama ben, senin "Bu forumda, kendisini bu duruma düşürmeyecek kişilerden biri olduğunu" düşünüyordum, bu yönde bir inancım olmadığı için düşüncem de değişti mesela.

Konuyla ilgili bir "inancım olmadığı" nedenle "düşüncelerimi" değiştirebilirsin diye düşündüm; demek ki çok şey istemişim.

Sitelerde Paylaş

Bence bu konuda , Bir başlık açılmalı ve ne var ne yok oraya yazılmalıdır .

Ha diyeceksiniz ki zaten bir sürü başlık açıldı . Konunun iyice anlaşılması için dağınık şekilde verilen tartışma başlıklarının linkleri yerine , Bu başlıkların altında gerçekten kayda değer noktaların altları çizilerek belirtilmeli .

Yani açılacak başlıkta yalnızca konunun özü tartışılmalı . Tabi sonucun "aya çıkış gerçek mi , yalan mı" başlığından farklı olması beklenemez belki ama hiç değilse ortaya konulan argümanlar , kanıtlar, belgeler vs. Tek bir başlık altında toplanmış olur . Ve böylece bu verileri değerlendirme herkes açısından daha kolay olabilir .

Aslında bu hiç fena fikir değil.

Çok mantıklı. Bütün kaynakları bir arada toplama olanağı var.

Bu başlığı ben açacağım o zaman..

Delilleri ile tartışmaya katılacağız.

Biraz tartışmalı olacak ve ayrıca tekrarlar içerecek ama başka çaresi yok.

Sitelerde Paylaş

Bak sana şimdi 21 yy da herkesin Zeus diye bir Tanrı yoktur dediği Zeus Hakkında detaylar.. Ama bunları okurken binlerce yıl önce insanların bunlara inanıp Zeus'un yaşadığına ve var olduğuna bu hikayelerin bizzat gerçek olduğuna inandıklarını unutma.. Tıpkı sizlerin Muhammedin Burak üzerinde Allahla görüşmeye gittiğine inanmanız gibi..

Rheia Zeus'u doğuracağı gün Girit'e kaçar ve orda İda Dağı'nda bir mağarada doğurur.Kronos'a da bir bez içine taş koyup verir.Kronos Taşı yutar ve hiç bir şeyin farkına varmaz.Daha sonra Zeus babası Kronos'u yener ve kardeşlerini kusturur.

TANRIÇALARLA EVLİLİKLERİ

Metis : Athena

Themis:Hora'lar ve Moira'lar

Dione: Aphrodite

Eurynome: Kharit'ler

Mnemosyne: Musa'lar

Lero: Apollon,Artemis

Demeter: Persephone

Hera: Ares,Hebe,Eileithya (Hephaistos)

ÖLÜMLÜ KADINLARLA EVLİLİĞİ

Alkhemene: Herakles

Antiope: Amphion,Zethos

Kallistro: Arkas

Danae: Perseus

Aigina: Aiaskos

Elektra: Dardanos ,lasion , Harmonia

Europa: Minos,Sarpedon,Rhadamanthys

İo: Epaphos

Leda: Helena,Dioskur'lar

Maia: Hermes

Niobe: Argos,Pelasgos

Pluto: Tantalos

Semele: Dionysos

Taygere: Lakedaimon

Detayı atlamayınız.. Zira o kadınlardan doğan çocukların isimleri bile verilmiştir.. Ne kadar garip hiç var olmamış bir Zeus'un karılarının ve çocuklarının isimlerinin listesi olması!!!!

Muhammedin evlilikleri:

Muhammed’in en tanınmış karıları:

1. Hatice

2. Sevde Binti Zem’an

3. Ebubekir kızı Ayşe

4. Ömer kızı Hafsa

5. Huzeyme kızı Zeynep

6. Ümmü Seleme (Hine)

7. Haris kızı Cuveyriye

8. Zeyd kızı Reyhane

9. Zeynep Binti Cahş

10. Ebu Süfyan kızı “Ümmü Habibe” (Remle)

11. Huvey kızı Safiye

12. Haris kızı Meymune

13. Sem’un kızı Marya Kıbti

Muhammed’in boşadığı kadınlar:

1. Dahhak kızı Fadime

2. Zabyan kızı Aliye

3. Kab kızı Mileyke

Muhammed’in nikahlayıp sonradan ayrıldığı kadınlar:

1. Numan kızı Esma

2. Kays kızı Kuiteyle

3. Esma veya Seba (Sena) Binti Salt

4. Necdet kızı Selma

5. Huzeyl kızı Havle

6. Seraf binti Halife

7. Yezit kızı Amre El-Gifariye

8. Yezit kızı Hind El-Kitabıye

9. Davud kızı Mileyke

10. Rufaa kızı Nesatlsat

11. Kab kızı Esma

12. Haris kızı (Saire) Kuteyle

13. Amr kzı Senba/Seyba/Sabiye

14. Cündüp bin Dimre Cind-i’nin kızı

15. Serahil kızı İmeyme (Binti Cevn)

16. Muaviye kızı Amre

17. Süfyan kızı Seba (Sena)

18.Ümmül Haram

19. Hakim kızı Leyla

Muhammed’in mehir parasını ödemeden aldığı kadınlar:

1. Haris kızı Meymune

2. Huzeyme kızı Zeynep

3. Ümmü Serik

4. Hakim kızı Havle

Muhammed’in cariyeleri:

1. Nefise

2. Cemile

Muhammed’in sözlendiği kadınlar:

1. Amir kızı Dubaa

2. Nuame Bel’anberi

3. Sehl kızı Habibe Ensariye

4. Cemre Binti Haris Bin Avf Bin Kab bin Zabyan

5. Sevde Kireşiye

6. Besame kızı Safiye

7. Ebu Talib’in kızı Ümmü Hani (Fagite)

8. İsmi bilinemeyen bir kadın

Muhammed’in bazı nedenler yüzünden evlenemediği kadınlar:

1. Abbas kızı Ümmü Habibe

2. Hamza kızı Emame (Ammare)

3. Muhammed’e önerilen Baldızı

Muhammed’in ev işlerinde bakan cariyeler:

1. Bereke (Ümmü Eymen)

2. Emetullah binti Ruzeyme

3. Hudre

4. Redva

5. Sad kızı Meymune

6. Ruzeyne

7. Selma (Ümmü Rafi)

8. Marya (Ümmü Rebab)

9. Marya (Ceddetu’l Müsenna)

10. Ümmü İyas

11. Havle (Ceddetu Hafs)

12. Meymune binti Ebi Abis

13. Ümmü Dümeyre

14. Ümmü Ayas

15. Rebiha

16. Saibe

Sizin Muhammedinizi Zeus un hikayelerinden farklı kılan şey nedir?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...