Jump to content

bing bang allahı ispatlarmı?

Recommended Posts

Kuranda ve tevratta tanrının kainatı 6 günde yarattığı yazılıdır

Fakat bu 6 günde yaratma meselesi bilim ile çelişmektedir.

Bing bang (büyük patlama)teorisine göre evren sonsuz yoğunluktaki bir maddeden büyük bir patlama neticesinde meydana gelmiştir.

Peki bu patlama ne zaman olmuştur?

Bilim adamlarının söylediklerine göre 13.5 milyar yıl önce.

Görüldüğü gibi kuran ve Tevrat 6 günde diyor Bilim 13.5 milyar yılda.

Böyle olduğu halde Müslümanlar neden bing bang teorisine sahip çıkarlar ve bir çelişki görmezler?

Nedeni şu çünkü onlara göre bing bang teorisi maddenin ezeli olduğu savını çürütmüş ve bir yaratıcıya işaret etmiştir.

Çelişkiden kurtulman için de gün(yevm)kelimesinin aslında bizim bildiğimiz 24 saatlik dilim değil bir evre olduğunu söylemeye başlamışlardır.

Ama bing bang teorisinden önce böyle bir iddiaları yoktu.

Netice olarak onlara göre bing bang Allahın varlığını kanıtlar.

Acaba öylemi?

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 54. Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş'a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah'tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O'na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!

Tevrat - MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.20: 11 Çünkü ben, RAB yeri göğü, denizi ve bütün canlıları altı günde yarattım, yedinci gün dinlendi m. Bu yüzden Şabat Günü'nü kutsadım ve kutsal bir gün olarak belirledim.

Alıntı yaptığım kuranda ve tevratta tanrı 6 günde yarattığını ve 7.gün dinlendiğini söyleyerek 7. Günü kutsamış ve Yahudilere cumartesi gününü bir dinlenme günü belirlemiş.

Yani 7. Gün bizim bildiğimiz günlerden biridir ve adı da cumartesidir

Eğer dedikleri gibi gün evre demek olsa idi Yahudilere dinlenmek için bir evre verdi demek olurdu ki adı da söylenerek cumartesi denmek suretiyle kesin olarak gün anlamında kullanılmış olduğu ortadadır.

Şabat:

Yahudi inancına göre Cuma akşamı güneşin batışından 18 dakika önce başlayan Cumartesi akşam 3 küçük yıldızın gözükmesine kadarki güne Şabat(Sebt) günü denir.

Bazı Müslümanların ee bunda ne var tevratın tahrif edildiğini bilmiyormusun dediklerini duyar gibiyim.

Öyleyse devam edelim;

Bu durumda eğer kuranda da Yahudilerin kutsal gününe işaret eden bir ayet varsa demek ki gün kelimesi evre değil gün anlamında kullanılmıştır.

İşte ayetler:

Diyanet Meali - el-BAKARA : 65. İçinizden cumartesi günü azgınlık edip de, bu yüzden kendilerine: Aşağılık maymunlar olun! dediklerimizi elbette bilmektesiniz.

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 166. Kibirlenip de kendilerine yasak edilen şeylerden vazgeçmeyince onlara: Aşağılık maymunlar olun! dedik.

Yorum bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 96
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Eğer doğruysa bu ayette ki çelişki daha büyük

Kuran 23 yılda tamamlandığına göre ve 6236 ayet olduğuna göre Cebrail en az 500- 600 de defa muhammedin huzuruna çıkması gerekirse dünya senesi ile 50000 yıllık yolu nasıl gitmiştir.

cebrail allahin huzuruna ikide bir cikmiyormuski muhammed onu pantolon cebinde tasiyormus,oteki turlu olsa cebrail ilk ayeti getirdikten sonra allah katina cikmasina daha 48500 yil var,sonra ikinci ayeti getirecek oda 48500+50000=98500 yil eder,tam bir arapsacina dondu bu is.

Sitelerde Paylaş

Aslinda muslumanda akil olsa bunlari aciklamak o kadar zor degil wonderful_life'in dedigi gibi cebrail görevi icabi mhmde yakin bulunuyormus o zaman ne zaman ihtiyac olsa zirt cikiyor ortaya, dunyanin yaratilisida böyle koskoca allah lan bu amelemi sandiniz yarattida dinlendi dedikse yaratilis icin emirler salliyor meleklerine bu mesajlasmada 6 gun suruyor ve kolay degil tabi 7. gun ayak ayak ustune atacak tabi.

Bu foruma takila takila muslim usulu dansözlugu ögrendim valla bir ateistin söyleyi bir muslimin kiviramayacagi sey mumkun degil.

Sitelerde Paylaş

Olayın püf noktası, Bing Bang denen patlama. Gün meselesine takılmayın.

Kuran'da 'Allah tüm kainatı bir patlamayla yarattı' demedikten gayrı, ikna olmamız çok zor.

'Ol (kün) deyince oldu' ifadesinin neresinde 'patlama' ritüeli var? Tam tersine, gayet sessiz ilerleyen bir 'yaratılış' süreci var bu cümlede.

Gerçi yeni meallerde buna da yer verilmesi büyük olasılık; çünkü Müslüman zihniyet bukalemun gibidir, kendini her duruma gayet kolay uydurur. (Bazıları buna 'kıvırmak' diyor ama o kadar da olacak artık, değil mi?)

Sitelerde Paylaş

konu çok basit ve siz basit olanı çarptırıyorsunuz.

1_) ortada evren yokken, GÜN kavramı gece kavramı nerede oluyordu ?

Yani evren yokken gün ne demek oluyor ?

ha demek ki , şöyle diyeceğiz.

6 evre ,(sitteti Eyyam )...

& ayrı aşama ...

sen buna milyon yıl dersin, Einstein çıkar milyar der ,başka biri çıkar binyıl der.

6 ayrı aşama ...Cevap bu.

Sitelerde Paylaş

Big-Bang ya da Standart Model tanrının varlığını ispatlamaz. Tam aksine reddeder.

Evrenin ilk oluşumu sırasında ne olduğu bilinmiyor. Dolayısı ile evrenin hiçlikten geldiğini Big-Bang iddia etmez. Bu bir döngü de olabilir, daha büyük başka bir evrende gelişmiş ve bizim alt evrenimizi oluşturmuş da olabilir.

Herşey olabilir. Ama tanrı kaynaklı asla olamaz. Çünkü yaratma eylemi hiçlikten gelir. Hiçlikte zaman da yoktur. Zamanın olmadığı durumda "yaratma" eylemi gibi eylemler de gerçekleşmez. Eylemin olabilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Zamandan önce diye bir durumun olabilmesi de mümkün değildir.

Demek ki Tanrıdan büyük zamanın kendisi vardır.

Sitelerde Paylaş

& ayrı aşama ...

sen buna milyon yıl dersin, Einstein çıkar milyar der ,başka biri çıkar binyıl der.

İlk mesajı tam olarak okumamışsınız anlaşılan

Benim orada söylemek istediğim 6 aşama yada evre ne derseniz deyin ,olamayacağıdır nedenine gelince kuranda da tevratta da 6 günde yaratıldı yedinci gün dinlendi denmektedir ve 7.günü yahudilere kutsal dinlenme günü olarak verdiğini söylemektedir ki bunu kuranda kabul etmektedir.

Dolayısıyla kesinlikle gün anlamında kullanılmıştır ve zaten yevm gün demektir.

Sitelerde Paylaş

Mantığımdan şüphe mi duyuyorsun Anti

Eğer öyle ise gel kapışalım.

Tanrının zamana nasıl esir olduğunu, zamanın içinde var olamayan bir Tanrının da var olamayacağını mantık çerçevesinde sana göstereyim.

Eğer kapışmak istersen....

Tanrı herşeyi yaratan olmalıdır.

O halde Tanrı varsa, kafandaki mantığın yaratıcısı da Tanrı olacağından , Onun yarattığı bir mantıkla Onu yargılamayı "mantıksız" bulmam sanırım en "mantıklı" seçim.

Sitelerde Paylaş

Tanrı herşeyi yaratan olmalıdır.

O halde Tanrı varsa, kafandaki mantığın yaratıcısı da Tanrı olacağından , Onun yarattığı bir mantıkla Onu yargılamayı "mantıksız" bulmam sanırım en "mantıklı" seçim.

Allahının yarattığı mantık hatalı ise o halde bu mantığı kullanarak kendisini bulmamızı da beklememelidir.

Sitelerde Paylaş

& ayrı aşama ...

A benim zombi kardeşim gün kelimesini biz bir yerimizden uydurmadık Kurandaki Allah gün diyor siz evre aşama diyorsunuz.

Umarım sen yevmiye ile çalışan biri değilsindir.

Gün sonunda paranı almak için gittiğinde işverenin, kardeşim biz yevmiye dedikse bir günü kasdetmedik bir evre yi kasdettik evre bitene kadar çalışacaksın derse sen ne dersin. :D:huh: :huh:

Sitelerde Paylaş

Posted Yesterday, 12:34 AM

Mesajı görzombi, on 01 December 2010 - 09:55 PM, said:

& ayrı aşama ...

A benim zombi kardeşim gün kelimesini biz bir yerimizden uydurmadık Kurandaki Allah gün diyor siz evre aşama diyorsunuz.

Umarım sen yevmiye ile çalışan biri değilsindir.

lk mesajı tam olarak okumamışsınız anlaşılan

Benim orada söylemek istediğim 6 aşama yada evre ne derseniz deyin ,olamayacağıdır nedenine gelince kuranda da tevratta da 6 günde yaratıldı yedinci gün dinlendi denmektedir ve 7.günü yahudilere kutsal dinlenme günü olarak verdiğini söylemektedir ki bunu kuranda kabul etmektedir.

cümlenizde, tamamen işkembe-i kübradan salladığınız açıkça ortada...

bunu kur-an nerde kabul etmektedir.Sizin kur-anınız başka ,bizimki başka mıdır ?

ayet gösterin.

Müteşabih olmasın. Çünkü konu çok açık...

Bilmiyorsunuz ki, kuran da açık ayetlerin yanısıra müteşabih ( her tarafa çekilebilir) ayetler var.

Kıvırma sanatını icra etmeden , açık ve seçik cihetten ayeti göstererek bizi aydınlatınız... zzz

Gün sonunda paranı almak için gittiğinde işverenin, kardeşim biz yevmiye dedikse bir günü kasdetmedik bir evre yi kasdettik evre bitene kadar çalışacaksın derse sen ne dersin

Egomun kurbanı olmayı çoktan bıraktığım için, beni incitme ataklarından etkilenmedim:)

Ayrıca saygın bir mesleğe kariyere sahibim. Olmasaydım da önemi olmazdı.

Önemli olan da bu değil.

Sitelerde Paylaş

....de yazdıklarımın yarısı foruma gitti yarısı gitmedi .

saçmalıkları boşverelim.

Şunu iyice her BİREY anlamalıdır!

Hakikati keşfetmek için , akıl-mantık yolu YETMEZ.

Tüm sırlar Manevi boyutta gizlidir.

Tanrısal sır , sadece VAROLUŞUN dostlarına açıklanır.

Kulak ver ve dinle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...