Jump to content

NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

Recommended Posts

Arkadaşım böyle şey olur mu yahu?

Evrim teorisinde şu anda tüm dünyada istisnasız bütün akademik kuruluşlar bir olmuşlar.

Bana ali hasan velinin yazdıkları kitapları kanıt sunamazsınız.

Öyle yaparsanız müslümandan farkınız kalmaz.

İslamda Muhammedin şahidi Kuran, Kuranın şahidi Allah gibi saçmalık döngüsünü burada yaratıyorsunuz.

Muhammed yaşamadı diyorsunuz, ve tüm kaynaklar da bizim ateist camiadan veya agnostiklerden.

Akla mantığa uygun bir şey diye sunuyorsanız bunu binlerce akıl mantık merkezi olan akademik kuruluşlardan öğretenleri sunacaksınız.

Üniversite, Fakülte, Enstitü, Müfredat vb gibi dayanak gösterin.

Bu gerçek ise bunu okutan bir yer vardır değil mi?

Tamam işte o yeri göstersin burada bunu diyenler ben sizle polemiğe girmem.

Ararım üniversiteyi kitabını, müfredatını, çalışmalarını ve kaynaklarını kendim isterim.

Bu tür iddialar tehlikeli ve bir amaca hizmet ediyorlar.

Ateistlerin saygınlığını yoketmeyi amaç edinmiş iddialar bunlar.

Bilim dünyasının kabul ettiği şeylere ters düşen insanlar imajı yaratıyor bu türden saçmalıklar...

Hem madem bu kadar iddialı bir gerçek, ne diye kurumsal kanıtlar yok?

Ali veli hacı öyle diyor, dediklerini de yutturabilecek laf yapma yeteneğine sahip diye istisna yapamam.

Bilimsel yöntem izlensin.

Başkasının çıkarımları benim çok da umrumdaydı sanki. Sen kanıtları sun çıkarımı ben de yaparım. Senden iyi de yaparım. Benim adıma çıkarım yapıp bana dayatamazsınız.

O kaynaklarda kurumsal akademik kuruluşlar yok.

Bana akademik destekli kaynaklar lazım.

Roman kitapları değil...

Haci'ye sataşma yazıları yazmışsın ama, konu hakkında henüz hiç bir şey söylemiş değilsin. Hac'da yanlış bulduğun şeyleri yine kendin uygulamışsın.

Sana verilen linkde İnarah'ın çıkardığı dört tane kitap ismi ve linki mevcut. Bu kitaplarda 30-35 akademisyenin araştırma makaleleri bulunuyor. Yazarların isimlerinden kim ve hangi üniversitede kürsü sahipleri olduklarını bulmak kolay. Christoph Luxenberg gibi bir kaç yazar haric. Bunlar takma isim kullanıyorlar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Haci'ye sataşma yazıları yazmışsın ama, konu hakkında henüz hiç bir şey söylemiş değilsin. Hac'da yanlış bulduğun şeyleri yine kendin uygulamışsın.

Sana verilen linkde İnarah'ın çıkardığı dört tane kitap ismi ve linki mevcut. Bu kitaplarda 30-35 akademisyenin araştırma makaleleri bulunuyor. Yazarların isimlerinden kim ve hangi üniversitede kürsü sahipleri olduklarını bulmak kolay. Christoph Luxenberg gibi bir kaç yazar haric. Bunlar takma isim kullanıyorlar.

Sevgiler

Bu adamlar iyice azdılar sevgili DreiMalAli..

İnadım inat diyorlar. Ben de inat ettim.

Bakalım sonunda kim kazanacak..

Senin geldiğin de iyi oldu..

Sitelerde Paylaş

Ben bu başlıkta senin ve çakırcalının dediklerine sonuna kadar katılıyorum ve sonuna kadar haklısınız.

Ateist olmanız bu anlamda doğru çıkarımlar yapmanıza elbet engel değil.

Hacı ise Türk ateistleri diyerek sizi bile kendi içinde bölmeye çalışan birisi ve ne yazıkki bu onun huyu.

Kaynak olarak verdiği kitabın yazarı Türk ve müslüman olmayan bir teolog. :)

http://de.wikipedia....arl-Heinz_Ohlig

Hacı ise bilim bilim bilim der durur (du)!

Muhammedin yaşadığına dair bir sürü kaynak kitap yazmış olan müslüman teologları da ciddiye alır mı acaba hacı bende sayenizde sorayım.

Yoksa ciddiye alınacak teoloğun kesinkes müslüman olmama şartı mı vardır hacının nezdinde..

Velhasıl hacı bizim hacı, adam olmaz bu anlamda. :)

Ayrıca yazınızda Musanın filan yaşamadığı ispat edildi demişsiniz, bunu biraz açarsanız sevinirim.

Ve yine ayrıca islam Muhammed elçi ile başlamadı, islam düşmanlarının en büyük gözardı ettiği gerçekte budur.

Neyse uzatmayım, devam ederiz yine.

Selam ederim.

Yine hiç bir şey anlamamışsın Bergüzar. Benim teologum senin teologunu döverden başka.

Yedi sülalesini sayar gibi birisinin isminin önünde bulunan ünvanları peşpeşe sıralamakla kimsenin eline bir şey geçmiyor.

Mesela Elimde Neşet Çağatay'ın İslam Tarihi kitabı var. Yazarın isminin önünde sürüyle akademik ünvan da bulunuyor. Fakat bu adamın kitabına bir tarih kitabı demekten utanıyorum.

Nedeni ise gayet basit: Başlarda kısaca tarihi literatür ismi (Siyer vs.) verdikten sonra hemen o literatürdeki bildik teraneleri peşpeşe sırlamış olması. İsmini verdiği literatürü ama kitabında hemen hemen hiç kullanmamış. Yazdığı cümlelere kaynak olarak hep çok daha sonraları ve konu hakkında yazılmış eserlerin isimlerini vermiş. Ve benim için en önemli noktalardan birisi olan, kaynak değerlendirmesi hiç mi hiç yok. Mesela İshak'ın, Hişam'ın ne zaman yaşadığı dahi açıkca verilmemiş kitabında. Hadi bundan vazgeçtim... Siyer hangi ortamda ve ne zaman yazıldı, kaç elden geçti, kimler tarafından, nereleri ve nasıl değiştirildi, bu Siyer'in ilk yazılı hali hangi zaman tarihlenmiş vs. vs. Hiç bilgi yok! Ama masal çok.

Bu ve benzeri durumlarda aklıma ilk gelen şey; Bu adam bilerek veya bilmeyerek bizden bir şeyler saklıyor ve bir şeyler uyduruyor. düşüncesidir.

Ohlig'in okuduğum makalelerisi ise, direk kaynağın kendisini ele alıyor. İslam tarihinin ilk yazılı kaynaklarını, orijinal dilinden başlayarak. Kaynak değerlendirmesi yapıldıktan, konu hakkında başka yazarların görüşlerine bakıldıktan sonra kendi değerlendirmesini yapıyor. Ve bazan çok garip şeyler de ortaya çıkıyor bu arada. Orijinal kaynağın kendisinde "arap", "sarazen", "ismaili" vs. geçtiği halde, bazı tarihcilerin (okkalı tarihci olarak aklıma şu an hemen Suermann geliyor) (veya tercümanları) bunu "müslümanlar" diye yazılarına ekleyip, hiç ilgisi olmadığı halde, resmi islam tarihine yama yapmış oluyorlar.

Aramızda kalsın. Bir aralar kilise Ohlig'i mahkemeye hakaret davasından vermeye kalkmıştı. Savcılık bir hakaret olgusu göremediği için mahkemelik olmadılar.

Müslüman olup da, İslam Tarihi veya Muhammed'in hayatını yazan yazarlarda kaynak değerlendirmesi yapıldığını gördün mü hiç? İslam ve Muhammed için ilk kaynaklar hakkında açıkca bilgi veren? Ben görmedim de... Ama benim görmemiş olmam yine de hiç olmadığı anlamına gelmesin.

Ayrıca Türk ve müslüman olduğu için arap yalakalığı yapan epeyce kişiler de tanıdık bu forumda.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

....

Bu arada hacıya sorduğum soru geçerlidir.

Teoloji profesörü olan bu adamın yazdığı bu kitabın kendince bilimsel olma kriteri ve ölçüsü nedir?

Ohlig'in katolik teolog olması mı etkendir sadece? Yada Ohlig bu kitabı yazarken kaynakları kimlerdir/nelerdir?

Bu başlıkta bunlarında tartışılması gerek çünkü kaynak olarak Ohlig veriliyor.

Yine anlamamşsın Bergüzar. (Neden şaşırmadım acaba?)

Hayır kaynak olarak sadece Ohlig verilmiyor. Kitapları çıkaranlar bazan Ohlig ve Puin, bazan Ohlig ve Gross olsa da, kitaplar 30-35 değişik şahsın makalelerini içeriyor. Bunların içerisinde teologlar bulunduğu gibi, tarihciler de bulunuyor, çeşitli dallarıyla dil bilimcileri de. Bir tane hukukcunun yazısı da mevcut.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili DreiMalAli,

Sen bu kitap konusunda ne düşünüyorsun?

Sanırım sen de böyle bir kitabın varlığından haberdar değilsin.

Hacı ve sen bir yana, İslam'ın ilk dönemine ilişkin İslam dışı ve tarihsel değeri olan hiçbir kaynak bulunmadığı tezini ortaya atan tarihçiler de bu kitaptan bihaberdar görünüyor.

Bu durumda, bu kitabı bir kaynak olarak kabul edebilir miyiz?

Bana soracak olursan işin içinde başka hesaplar olmalı.

Ne demek istediğimi anladığına eminim.

Selamlar,

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hacı tarih ve arkeoloji bilimlerini tam olarak doğru anladığından emin değilim. Kimsenin Muhammed kesinlikle yaşamamıştır demesi mümkün değil, sadece yaşadığına dair bir bulgu yoktur diyebiliriz. Ama mesela islamın idda edildiği gibi o dönem gömülen kız çocuğu kemikeri var mıdır? Bu araştırılabilir en azından. Eğer varsa ve belli bir tarihten sonra ortadan kalktıysa bu islamın bazı iddalrında doğruluk payı olduğunu gösterebilir, yada bu idda hakkındada bir kanıt bulunamamıştır denir ne bileyim. Arapların o dönemden önceki yaşam tarzıyla sonrası karşılaştırılır, aslında bunlar tarihçiler için zor değil ki

Maalesef çok zor sevgili jadı.

Tek tük cesetleri bir yana bırakayım. Şu hendek, Uhud, Bedir savaşlarından (gerçekten yapıldıysa tabi) kalma ceset yığınlarının bulunması dahi büyük bir olay olurdu. En azından bildiğim bir şey var: İslam tarihinin en önemli savaşı olan Bedir sasvaşının nerde yapıldığı dahi bilinmiyor.

Muhammed yaşamamıştır demek ise mümkündür. Günümüzde bilinen Muhammed tarif edilirse (570 yılında doğmuş, 40 yaşında peygamberliğini ilan etmiş, İslam dinini kurmuş, Mekke ve Medine çevresinde etki göstermiş, 632 hicret etmiş, 632 yılında ölmüş vs.) yaşamamıştır demek mümkündür.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili DreiMalAli,

Sen bu kitap konusunda ne düşünüyorsun?

Sanırım sen de böyle bir kitabın varlığından haberdar değilsin.

Hacı ve sen bir yana, İslam'ın ilk dönemine ilişkin İslam dışı ve tarihsel değeri olan hiçbir kaynak bulunmadığı tezini ortaya atan tarihçiler de bu kitaptan bihaberdar görünüyor.

Bu durumda, bu kitabı bir kaynak olarak kabul edebilir miyiz?

Bana soracak olursan işin içinde başka hesaplar olmalı.

Ne demek istediğimi anladığına eminim.

Selamlar,

Bu kitapta bir sorun var.. Ne olduğunu bilmiyorum.

Gelecek mutlaka..

O zaman paylaşırım sizlerle..

Kimse bu kitaptan bahsetmiyor nedense..

DreiMalAli'nin de haberi olduğunu sanmıyorum.

Hangi kitapdan bahsettiğinizi de açıklasaydınız bari yav?

Başlığın henüz 4. sayfasındayım. Oraya kadar kitap mitap muhabbeti geçmedi. :D

Yoksa ÖM ile mesaj gönderen arkadaşın bahsettiği Hoylan ve kitabından mı bahsediyorsunuz?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Uhud Savaşı'nda yanlış hatırlamıyorsam 100 kişi bile ölmedi, çok büyük bir ceset yığını beklememek lazım yani.

edit: Evet DreiMalAli, aynı kitaptan bahsediyorlar.

tarihinde Kami tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammed denen kimsenin İslam tarafından tarif edilen kimse olmadığı zaten kuşku götürmez bir konu. Çünkü böyle bir Muhammed'in yaşadığına ve İslam'ı başlattığına inanmanın huri kızlarına ya da cehennem zebanilerine inanmaktan hiçbir farkı yok. Benzer biçimde, kız bebeklerin diri diri toprağa gömüldüğü masalını ciddiye alıp bunu test etmeye yeltenmek de açıkça bir zeka geriliğine işarettir. Bunlar boş tartışmalar.

Bizse burada farklı bir şeyi tartışıyoruz. Kur'an'ın Muhammed'e benzer biri yaşamış olsa bile sadece onun tarafından yazılamamış olacağını baştan teslim ederek, Muhammed karakterine esin veren bir karakterin iddia edilen tarihler arasında yaşayıp yaşamadığını tartışıyoruz. Muhammed'in yaşadığı iddiasını da idiotlara bırakıyoruz.

İslam dışı olduğu halde geleneksel İslami kaynaklarla örtüşen 120 farklı tarihsel kaynak olduğu bilgisi doğru mudur?

Bunu ileri süren ve söz konusu kitabı kaleme alan akademisyen ne derece güvenilirdir ve niçin Muhammed Efsanesi tezinin savunucuları tarafından dikkate alınmamıştır?

Düğümü çözecek yanıtlar bunlar olacaktır.

tarihinde DİRİLİŞ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammed denen kimsenin İslam tarafından tarif edilen kimse olmadığı zaten kuşku götürmez bir konu. Çünkü böyle bir Muhammed'in yaşadığına ve İslam'ı başlattığına inanmanın huri kızlarına ya da cehennem zebanilerine inanmaktan hiçbir farkı yok. Benzer biçimde, kız bebeklerin diri diri toprağa gömüldüğü masalını ciddiye alıp bunu test etmeye yeltenmekte açıkça bir zeka geriliğine işarettir. Bunlar boş tartışmalar.

Bizse burada farklı bir şeyi tartışıyoruz. Kur'an'ın Muhammed'e benzer biri yaşamış olsa bile sadece onun tarafından yazılamamış olacağını baştan teslim ederek, Muhammed karakterine esin veren bir karakterin iddia edilen tarihler arasında yaşayıp yaşamadığını tartışıyoruz. Muhammed'in yaşadığı iddiasını da idiotlara bırakıyoruz.

İslam dışı olduğu halde geleneksel İslami kaynaklarla örtüşen 120 farklı tarihsel kaynak olduğu bilgisi doğru mudur?

Bunu ileri süren ve söz konusu kitabı kaleme alan akademisyen ne derece güvenilirdir ve niçin Muhammed Efsanesi tezinin savunucuları tarafından dikkate alınmamıştır?

Düğümü çözecek yanıtlar bunlar olacaktır.

Ortada düğüm falan yok..

Böyle bir kitabın olması da çok saçma.. Ama var tabii. Onun gibi binlerce yayın var.

Yaşamamış Muhammed'in biyografileri her dilde yazılmış.

Herkes onunla tanışmış gibi yazıyor hem de..

Bu konu burada tartışılmaya devam edecek.. Ve bir sonuca varacağız mutlaka.

Sitelerde Paylaş

Uhud Savaşı'nda yanlış hatırlamıyorsam 100 kişi bile ölmedi, çok büyük bir ceset yığını beklememek lazım yani.

edit: Evet DreiMalAli, aynı kitaptan bahsediyorlar.

Doğru! Haklısın! Ama tek tük cesetlerle karşılaştırldığında yine de bir yığın oluşturuyor.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Ortada düğüm falan yok..

Böyle bir kitabın olması da çok saçma.. Ama var tabii. Onun gibi binlerce yayın var.

Yaşamamış Muhammed'in biyografileri her dilde yazılmış.

Herkes onunla tanışmış gibi yazıyor hem de..

Bu konu burada tartışılmaya devam edecek.. Ve bir sonuca varacağız mutlaka.

Peki ama Batı dünyası, kaynakların sahihliği konusunda nasıl oluyor da bu kadar lakayıt davranabiliyor?

Nasıl tarihçi bu adamlar?

İslam'ın da tüm diğer dinler gibi bir efsaneler zinciri olduğunu hiçbiri akıl edemiyor mu ki bu tez bu kadar cılız kalmış?

Sitelerde Paylaş

İnançlara karşı bilimle bile mücadele edemezken, ben şahsen insan akıl, mantık ve sağduyusuna hiç güvenmiyorum.

Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı konusu tamamiyle bir inanç konusu oldu.

Hem Müslümanlar için, hem de ateistler için.

Farklı nedenlerden olabilir ama sonuç aynı..

Tabii biz bununla yetinmeyecek ve bu konuyu tartışmaya devam edeceğiz.

İslam tarihi ve esfsanesini birbirlerinden soyutlamaya çalışacağız. Öyle bir başlığımız var.

Sitelerde Paylaş

Peki ama Batı dünyası, kaynakların sahihliği konusunda nasıl oluyor da bu kadar lakayıt davranabiliyor?

Nasıl tarihçi bu adamlar?

İslam'ın da tüm diğer dinler gibi bir efsaneler zinciri olduğunu hiçbiri akıl edemiyor mu ki bu tez bu kadar cılız kalmış?

Öyle bir durum olduğunu sanmıyorum. Bu durum Kami'nin öyle olduğunu gösterme çabasından başka birşey değil.

The Hidden Origin of Islam kitabı dev bir yapıt.. Hiç şüpheniz olmasın.

Sitelerde Paylaş

Öyle bir durum olduğunu sanmıyorum. Bu durum Kami'nin öyle olduğunu gösterme çabasından başka birşey değil.

The Hidden Origin of Islam kitabı dev bir yapıt.. Hiç şüpheniz olmasın.

Peki ya Origins of Quaran?

Bu kitap, dünyaca ünlü bir düzineye yakın tarihçi tarafından yazıldı. Biraz eski ama tümüyle İslam içi kaynakları esas alan ve bu kaynakları onaylayan akademik bir çalışma.

Bu durumda bu akademik çalışma da koskoca bir skandal haline geliveriyor. Ki bu da mümkün tabii...

Sitelerde Paylaş

Peki ya Origins of Quaran?

Bu kitap, dünyaca ünlü bir düzineye yakın tarihçi tarafından yazıldı. Biraz eski ama tümüyle İslam içi kaynakları esas alan ve bu kaynakları onaylayan akademik bir çalışma.

Bu durumda bu akademik çalışma da koskoca bir skandal haline geliveriyor. Ki bu da mümkün tabii...

O kitap da çok bilimsel ve Muhammed'in yaşamadığını ihsas ediyor. Ama hiçbir zaman Muhammed yaşamamıştır demiyor.

Muhammed yaşamamıştır diye katogorik bir cevap alamazsın kimseden.

Tarihçiler Muhammed'in yaşamadığını farklı tümcelerle ifade ediyorlar. Hiçbiri başını derde sokmak istemiyor.

Ama hepsi de Muhammed'in yaşamadığını çok iyi biliyorlar ve birbirlerine iletiyorlar.

Zaten bazıları korkularından müstear isim kullanıyorlar ve saklanıyorlar. Christoph Luxemberg gibi..

Aslında bu sorun çok önceleri çözüldü. Ama Müslümanların kabul etmeleri mümkün olmadığı için böyle sürünüp duruyor.

Tabii biz artık burada bu saçmalığa dayanamıyoruz..

Elimizden de birşey gelmiyor malesef...

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...