Jump to content

NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

Recommended Posts

Değerli Forum arkadaşlarım ve yönetim grubu

Forumda bir arkadaşımız konu açıp tespitlerini,araştırmalarını paylaştığında elbette eleştirebiliriz ve bu okuyucular tarafından dikkate alınacaktır.Ama bu eleştiri sürekli dile getirilip tekrar tekrar ileti olarak gönderildiğinde konular tıkanır ve ben şu an Hacının bu emek harcanmış araştırmalarını sağlıklı bir şekilde okuyamıyorum.Aynı olay açtığım konuda benimde başıma geldi, forumun okuyuculara sunacağı verim için bu yöndeki ricamı paylaşmak istedim, sevgiyle..

tarihinde safbilgi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aaaah sevgili Kami ah. Şu dil sorunu yokmu...

Erken İslam konusuyla ilk uğraştığm zamanlarda çekmediğim kalmadı. O zaman en azından vaktim vardı ve kaynak peşinden koşturabiliyordum. İlle kendim göreceğim, kendim anlamaya çalışacağım gerekçesi ile. Ama kaynağa erişince her zaman işime yaramıyordu. Arapça, aramice, pahlevice. Veya daha karmaşık durumlar: Aramice kelimelerin arapça harflerle yazılmış halleri... Bulduğum sikke resimlerinde yazılardan hiç bir şey anlamasam da, sikke üzerindeki resimler, semboller en azından fikir veriyordu.

İngilizcen de var. Hoyland'ın kitabına elbette bak. Bizi de bilgilendirirsen sevinirim.

Eğer almancan varsa o tercüme çaloşmasının orijinali şurada: http://www.google.com/books?id=CxIZAnH35AgC&printsec=frontcover&hl=tr#v=onepage&q&f=false

Sayfa 223'den itibaren. Veya verdiğim linkde kitap içinde "Hoyland"ı arattırırsan, bir çok bilgi daha bulursun. Tercüme çalışmasında vermediğim dipnotlarda da Hoylan ile bir kaç bilgi mevcut.

Link için teşekkürler, Almancam var, müsait bir zamanımda Hoyland'ın adının geçtiği kısımlara bakacağım, gerekli görürsem çevirebilirim de. Hoyland'ın kitabı hacı'nın eline geçerse ve o da oradaki ilgi çekici kısımları burada paylaşırsa karşılaştırmalı bir analiz yapmamız da mümkün olur.

Ohlig'in tezlerini inandırıcı bulup bulmaman beni pek ilgilendirmiyor.

İnceliyorum konuyu, zamanla daha net hâle gelir düşüncelerim.

Yabancı kaynaklara erişme sıkıntısı yaşandığını biliyorum. Konu ile (Muhammed yaşadı/yaşamadı, Erken İslam) ilgilenenlere, çorbanını suyunun suyunun ... suyu misali yazan günümüz yazarlarından değil, İslam tarihinin ve Muhammedi anlatan ilk eserleri okumalarını tavsiye ederim. Mesela İshak/Hiişam'ın Siyer kitabının türkçesi mevcut. Muhammed hakkında tüm bilgilerin ilk ve orijinal kaynağı bu.

Bakalım bu kitaplardan okulda öğrendiğiniz İslam tarihini ve Muhammedin hayatını kendiniz çıkarabilecekmisiniz. Kendi fikrinizi kendiniz edinin.

Sevgiler

Ben günümüz tarihçilerinden de yararlanmak gerektiğini düşünüyorum; dilini bilmediğimiz, tarihine, kültürüne hakim olmadığımız toplumlar hakkında en isabetli yorumları bizim yapacağımız düşüncesi de biraz ters geliyor bana. Ama özgün kaynakları incelemekte sorun yok, müsait oldukça bunu yapmayı da planlıyorum.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili Çakırcalı.

Bu başlıkdaki ilk iletilerine baktığımda, sataşma dolu olduğu için, bir kaç cümleleri haricinde okumadım. Anlaşılan, sen ve Haci arasında bazı olaylar olmuş. Konuyu iyice kişiselleştirmişsiniz. Aranızda ne geçtiğini bilmediğim gibi, merak da etmiyorum.

Sonuna kadar okuduğum ilk iletin şu son sayfadaki ilk iletin.

Okuduğum cümleler arasında dikkatimi öeken bir nokta: Din (yoksa inanç miydı?) bilimin konusu değildir. gibisinden bir cümle kurmuşsun. Gerçi burada "din" kelimesiyle ne demek istediğin tam belli değil. Ama din de bilimin konusudur. Sosyal bir daldır ve Din Bilimleri" diye geçer. Teoloji ile ortak noktaları olsa da, teoljiden farklıdır.

Yukardaki iletinde şu cümlelerin sanırım benim bir iletime atıf. O iletimde Muhammedi tanımlamktan bahsetmiştim. Doğum yılı da dahil bir kaç özellik sıralamıştım.

6- Şu ana kadar hala ciddiye alınabilecek bir tanımla şahsen karşılaşmış değilim; Muhammed diye (hani şu islam peygamberi olduğu ve doğum-ölüm tarihlerini ve hatta karılarının kızlarının, arkadaşlarının bile adlarını bildiğimizi kabul ettiğimiz) birinin yaşamış olduğuna dair sayısız kaynak okudum. Yaşayıp yaşamadığından daha önemli olarak bu kişinin de artık (Allah gibi, cebrail gibi, şeytan gibi) bir inanç olduğu ve konumum gereği, varlığını veya yokluğunu bilimsel platformda kanıtlama saçmalığından vazgeçip öncelikle beni bu inancın ilgilendirdiği sonucuna vardım.

"Belki bir Muhammed yaşamıştır, ama sonradan abartılmıştır" veya "Belki en çok sevdiği devesinin ismi Muhammed idi de..." diye başlayan zırvalarla uğraşmaktansa bir tanım yapmak daha sağlıklıdır.

Tanımlamamak bulanık suda balık avlama durumuna benzeyecek.

Tamam! Benim tanımım seninkine uymayabilir. Ama bir tanım da gerekiyor.

Sen kendi adına "Yaşayıp yaşamadığından daha önemli olarak bu kişinin de artık... bir inanç olduğu" sonucuna varmışsın. Ne ala! Aynı sonuca ben de vardım: Muhammed bir masal figürüdür.

İyi de bu "bu kişinin de artık... bir inanç olduğu" sonucuna nerden/nasıl vardın? Hehalde gökten zembil ile inmedi. Bilimsel miydi, değilmiydi? Yoksa bir inanç mı? diye sormayacağım (Şu "bilimsel" kelimesinden gıcık almaya başladım).

Sen kendi adına "varlığını veya yokluğunu bilimsel platformda kanıtlama saçmalığından vazgeçip öncelikle beni bu inancın ilgilendirdiği sonucuna var"mışsın. Doğrusu senin böyle düşünmen beni ilgilendirmiyor. Sana saçmalık olarak gelse de... Hem Muhammedin yaşamadığı konusu hakkında, aklıma geldikçe, elime geçtikce argümanları sıralamaya devam edeceğim. Hem de Muhammedin yaşamadığı ve Erken İslam konularının bize anlatılanlar gibi olmadını anladığımdan beri, beni ilgilendiren, peki bunun gerçeği nedir sorusu. Bu beni daha çok ilgilendiriyor. Çünkü özel zevklerim arasına girdi (Bilimsel olmasa da).

Tamam "kanıtlama saçmalığından vaz"geçtin. Ama "...bir inanç olduğu" sonucuna da vardın.!?!?

Burdaki tartışmalarda da kafama göre takılıyorum. Bazan "Muhammedin yaşadığını farzedelim..." diye başladığım gibi, bazan da "Muhammed şunu yaptı, Muhammed bunu söyledi" dediğinde, "Hoop hemşo, Muhammedin ne yaptığından bahsetmeden önce, önce şu Muhammedin yaşamış olduğunu bir göster diyorum. Bu da benim taktiğim (ve özel zevkim).

Gah çıkarım gökyüzüne, seyrederim alemi

Gah inerim yeryüzüne, seyreder alam beni.

:D

Bu ne senin taktiğine uyar, ne de Haci'nin.

Haaa! Sana göre bilimsel midir? Veya başka birisine göre? Umurumda değil. Hatta bilimsel olması dahi umurumda değil. Çünkü ben bir bilim adamı değilim. Tutarlı olmam benim için yeterli.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili Çakırcalı.

Bu başlıkdaki ilk iletilerine baktığımda, sataşma dolu olduğu için, bir kaç cümleleri haricinde okumadım. Anlaşılan, sen ve Haci arasında bazı olaylar olmuş. Konuyu iyice kişiselleştirmişsiniz. Aranızda ne geçtiğini bilmediğim gibi, merak da etmiyorum.

Sonuna kadar okuduğum ilk iletin şu son sayfadaki ilk iletin.

Okuduğum cümleler arasında dikkatimi öeken bir nokta: Din (yoksa inanç miydı?) bilimin konusu değildir. gibisinden bir cümle kurmuşsun. Gerçi burada "din" kelimesiyle ne demek istediğin tam belli değil. Ama din de bilimin konusudur. Sosyal bir daldır ve Din Bilimleri" diye geçer. Teoloji ile ortak noktaları olsa da, teoljiden farklıdır.

Yukardaki iletinde şu cümlelerin sanırım benim bir iletime atıf. O iletimde Muhammedi tanımlamktan bahsetmiştim. Doğum yılı da dahil bir kaç özellik sıralamıştım.

"Belki bir Muhammed yaşamıştır, ama sonradan abartılmıştır" veya "Belki en çok sevdiği devesinin ismi Muhammed idi de..." diye başlayan zırvalarla uğraşmaktansa bir tanım yapmak daha sağlıklıdır.

Tanımlamamak bulanık suda balık avlama durumuna benzeyecek.

Tamam! Benim tanımım seninkine uymayabilir. Ama bir tanım da gerekiyor.

Sen kendi adına "Yaşayıp yaşamadığından daha önemli olarak bu kişinin de artık... bir inanç olduğu" sonucuna varmışsın. Ne ala! Aynı sonuca ben de vardım: Muhammed bir masal figürüdür.

İyi de bu "bu kişinin de artık... bir inanç olduğu" sonucuna nerden/nasıl vardın? Hehalde gökten zembil ile inmedi. Bilimsel miydi, değilmiydi? Yoksa bir inanç mı? diye sormayacağım (Şu "bilimsel" kelimesinden gıcık almaya başladım).

Sen kendi adına "varlığını veya yokluğunu bilimsel platformda kanıtlama saçmalığından vazgeçip öncelikle beni bu inancın ilgilendirdiği sonucuna var"mışsın. Doğrusu senin böyle düşünmen beni ilgilendirmiyor. Sana saçmalık olarak gelse de... Hem Muhammedin yaşamadığı konusu hakkında, aklıma geldikçe, elime geçtikce argümanları sıralamaya devam edeceğim. Hem de Muhammedin yaşamadığı ve Erken İslam konularının bize anlatılanlar gibi olmadını anladığımdan beri, beni ilgilendiren, peki bunun gerçeği nedir sorusu. Bu beni daha çok ilgilendiriyor. Çünkü özel zevklerim arasına girdi (Bilimsel olmasa da).

Tamam "kanıtlama saçmalığından vaz"geçtin. Ama "...bir inanç olduğu" sonucuna da vardın.!?!?

Burdaki tartışmalarda da kafama göre takılıyorum. Bazan "Muhammedin yaşadığını farzedelim..." diye başladığım gibi, bazan da "Muhammed şunu yaptı, Muhammed bunu söyledi" dediğinde, "Hoop hemşo, Muhammedin ne yaptığından bahsetmeden önce, önce şu Muhammedin yaşamış olduğunu bir göster diyorum. Bu da benim taktiğim (ve özel zevkim).

Gah çıkarım gökyüzüne, seyrederim alemi

Gah inerim yeryüzüne, seyreder alam beni.

:D

Bu ne senin taktiğine uyar, ne de Haci'nin.

Haaa! Sana göre bilimsel midir? Veya başka birisine göre? Umurumda değil. Hatta bilimsel olması dahi umurumda değil. Çünkü ben bir bilim adamı değilim. Tutarlı olmam benim için yeterli.

Sevgiler

Sevgili DreiMalAli,

Sizi, bu konu içersinde paylaştığım tüm iletilerimden tenzşih ederim. En korktuğum şeylerden biri yanlış anlaşılmaktır. Hegel'in bile ölürken aklına gelen son söz "Beni bir tek öğrencim Michelle anldadı, o da yanlış anladı!" iken, ben kim oluyorum size böyle bir tavır sergileyeyim? Bu konuyla ilgili sizin düşüncelerinizi ve çok daha önce açtığınız ilgili başlığı takip etmeye çalışan, düşüncelerinizi büyük ölçüde zevkle okuduğum bir katılımcısınız. Büyük ölçüde dememin önemi ise, bazı konularda da sizinle aynı düşünceyi paylaşmadığımı ima ediyorum. Ama bugüne kadar size yönelik, hele ki böyle bir ısrarla cevap yazdığıma şahit oldunuz mu? Çünkü ben, sizin o katılmadığım düşüncelerinize katılmayanların aptal, salak, idiot olmakla itham ettiğiniz türden hakaret seviyesine düştüğünüzü hiç görmedim. Ve hatta şu sizin gıcık olduğunuza hiç de uygun olmayan bir iddia atarak bunu yapacağınız aklıma bile gelmezdi... Siz düşüncelerinizi bilimsel mantıkla buraya ileten ve forumun amacına da hizmet eden izlenesi bir katılımcısınız benim nazarımda.

Eyvallah...

Sitelerde Paylaş

Ben buraya bir ileti asınca her seferinde Çakırcalı kardeşimiz benim kendisine hitabettiğimi sanıyor galiba...

Benim iletilerimi kendine göre özelleştirmesinin başka bir nedeni olamaz herhalde.

Bundan sonra asacağım iletilerin altına Çakırcı'ya yönelik değildir açıklaması mı yapsam acaba?

Bu adamdan başka nasıl kurtulabilirim?

Bir önerisi olan var mı?

Boynuna,

''MUHAMMED HİÇ YAŞAMADI, EFSANEDİR '' yazan bir tabela as Taliban a yolla.

Onlar gereğini yapar.

Sitelerde Paylaş

Boynuna,

''MUHAMMED HİÇ YAŞAMADI, EFSANEDİR '' yazan bir tabela as Taliban a yolla.

Onlar gereğini yapar.

Size aşağıdaki cevabı vereyim o zaman.

Aralarında bulunmaktan gurur duyacağınıza eminim..

NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

TÜRK ATEİSTLERİ NEDEN TÜRK MÜSLÜMAN ATEİSTLERİDİR?

Ben şimdilik aşağıdaki nedenleri buldum.

1. Ateizmin bir Tanrı'nın var olmasını reddetmekten başka bir eğilim olmadığına inandıkları için..

2. Ateizmde etik ve moral değerlerin olmadığına inandıkları için.

3. İslam tarihini, ritüellerini ve başlangıcını sorgusuz kabul ettikleri için.

4. Bilime yeterince önemi vermedikleri ve evrimi yeterince savunmadıkları için.

5. Müslümanların ahlaksal değer yargılarını hemen hiç modifiye etmeden kabul ve devam ettirdikleri için.

6. Sapkın İslamsal gelenekler ve onları savunan Müslümanlarla yeterince etkili mücadele edemedikleri, daha da ötesi onlarla bazı konularda hemfikir oldukları için.

7. İslam'ı son bilimsel gelişmelerin ışığında değil de, kendi efsanevi tarihini baz alarak eleştirdikleri için.

8. Batı'da bu konularda katedilen ilerlemeleri ve gelişmeleri izlemedikleri için.

9. Kendilerine Türk Müslüman ateistleri olduklarını hatırlatanlara şiddetle direndikleri için.

Sitelerde Paylaş

Müslüman ateist ne demek...

Yarı Müslüman, yarı ateist..

Hangi yarı ilk..Tek farkı o...

Gündüz insan, gece kurtadam gibi bir şey mi acep bu?

Hacı,

senin gibi düşünmeyenleri müslüman ateist falan diye nitelendirmen baya counter-productive oluyor, benden söylemesi.

Sitelerde Paylaş

Gündüz insan, gece kurtadam gibi bir şey mi acep bu?

Hacı,

senin gibi düşünmeyenleri müslüman ateist falan diye nitelendirmen baya counter-productive oluyor, benden söylemesi.

Bak sen bile productive deyimini Müslüman ateist kavramı ile birlikte kullanıyorsun...

Sitelerde Paylaş

Bence hacı kendisini ateizmin ''üst insan''ı falan sanıyor.

Diğer ateistleri kendi seviyesine çekebilmek için yoğun bir çaba harcıyor, belki de bunun ciddi bir fedakarlık, özveri olduğuna inanıyor.

Diğer ateistler yanlış, onlar olayı kavrayamıyor, onların dine saldırmaları dini zayıflatmak bir yana aksine dini güçlendiriyor, hep yanlış yere vuruyorlar, İlhan arsel ve Turan Dursun bile olayı benim kadar kavramış değiller, onlar bilmiyor işin sırrını, işin sırrı Olin'de pardon bende...

Hacı, açtığın her başlıkda kendi görüşlerini empoze etmeye çalışıyorsun. Sonra milleti normal yollarla ikna edemeyince hakarete başlıyorsun. Üstelik savunduklarını, sana çok mantıklı geldiklerinden değil aykırı oldukları için benimsiyorsun. Dikkat çekmek, ateizm adına fikirler üreten, politikalar geliştiren biriymiş gibi gözükmek, böyle bir oyun oynamak hoşuna gidiyor. Yoksa üç beş yazar dışında kimsenin seni sallamadığını sen de çok iyi biliyorsun.

Hacı, senin saçma sapan tutumların bu mevzunun anlaşılmasını engellemekten başka bir şey yapmıyor. Tepkisel koşullanma yoluyla ateistlerin ciddi bir kısmının senin diğer saçmalıklarınla bu görüşü aynı kefeye koymasına neden oluyorsun.

Dreimaliye gelince, kendisi beni de Muhammed ve halifelerin yaşadıklarına dair somut ve tarih bilimi açısından anlam taşıyan deliller olmadığına ikna etmiş durumda. Ama herşeye rağmen Kuran'ın ciddi bir kısmının öyle ya da böyle gerçekten yaşamış bir adamın yaşamıyla eş zamanlı yazıldığını düşünüyorum hala. Gerçi bu fikrim bu haliyle de bize dayatılan Muhammed imgesinin gerçek olmadığı görüşü ile doğrudan çelişmiyor. herşey için teşekkürler...

tarihinde tomruk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bence hacı kendisini ateizmin ''üst insan''ı falan sanıyor.

Diğer ateistleri kendi seviyesine çekebilmek için yoğun bir çaba harcıyor, belki de bunun ciddi bir fedakarlık, özveri olduğuna inanıyor.

Diğer ateistler yanlış, onlar olayı kavrayamıyor, onların dine saldırmaları dini zayıflatmak bir yana aksine dini güçlendiriyor, hep yanlış yere vuruyorlar, İlhan arsel ve Turan Dursun bile olayı benim kadar kavramış değiller, onlar bilmiyor işin sırrını, işin sırrı Olin'de pardon bende...

Hacı, açtığın her başlıkda kendi görüşlerini empoze etmeye çalışıyorsun. Sonra milleti normal yollarla ikna edemeyince hakarete başlıyorsun. Üstelik savunduklarını, sana çok mantıklı geldiklerinden değil aykırı oldukları için benimsiyorsun. Dikkat çekmek, ateizm adına fikirler üreten, politikalar geliştiren biriymiş gibi gözükmek, böyle bir oyun oynamak hoşuna gidiyor. Yoksa üç beş yazar dışında kimsenin seni sallamadığını sen de çok iyi biliyorsun.

Hacı, senin saçma sapan tutumların bu mevzunun anlaşılmasını engellemekten başka bir şey yapmıyor. Tepkisel koşullanma yoluyla ateistlerin ciddi bir kısmının senin diğer saçmalıklarınla bu görüşü aynı kefeye koymasına neden oluyorsun.

Dreimaliye gelince, kendisi beni de Muhammed ve halifelerin yaşadıklarına dair somut ve tarih bilimi açısından anlam taşıyan deliller olmadığına ikna etmiş durumda. Ama herşeye rağmen Kuran'ın ciddi bir kısmının öyle ya da böyle gerçekten yaşamış bir adamın yaşamıyla eş zamanlı yazıldığını düşünüyorum hala. Gerçi bu fikrim bu haliyle de bize dayatılan Muhammed imgesinin gerçek olmadığı görüşü ile doğrudan çelişmiyor. herşey için teşekkürler...

Yani sen bir görüşün ne olduğuna değil de, nasıl savunulduğuna önem veriyorsun.

Şekilci bir Türk Müslüman ateistsin..

Bak Türk Müslüman ateistleri için bir nitelik daha bulduk..

O da diğerleri kadar itici..

Şekilci olmaları..

Buna da hiç şaşmadım. Çünkü Müslümanlarımız şekilci..

Siz adam olmazsınız...

Sitelerde Paylaş

Hayır, sadece bir adamın 99 kez saçmaladığına şahit olduğumda 100.de de nasılsa saçmalıyordur diye düşünüp biraz da elimde olmadan genelleme yapıyorum, ister istemez iddiaya ciddi ciddi yaklaşamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Türk ateistleri yazdıkça ve benim düşüncelerime direndikçe onların yeni özelliklerini öğreniyoruz..

Ve onları tanımaya başlıyoruz.

Yukardaki iletisi ile Tomruk'u tanıdık.

Çakırcalıyı daha önce tanımıştık.

Ben bu forumda Müslümanlarla tartışmıyorum.

Onları ikna etmeye çalışmıyorum.

Onlar kafayı çoktan yemişler.. Onların ne ve kim oldukları beni hiç ilgilendirmiyor.

Ama Türk ateistleri beni yakından ilgilendiriyor.

Benim bütün kavgalarım onlarla olmuştur. Müslümanlarla değil.

Onların beni nasıl tanıdığı hiç umurumda değil.

Bence önemli olan onların benim aracılığımla kendilerini tanımaları..

Gerisi beni hiç ilgilendirmiyor.

Sitelerde Paylaş

Hayır, sadece bir adamın 99 kez saçmaladığına şahit olduğumda 100.de de nasılsa saçmalıyordur diye düşünüp biraz da elimde olmadan genelleme yapıyorum, ister istemez iddiaya ciddi ciddi yaklaşamıyorum.

Bu da yeni bir Müslüman Türk ateistlerine ait bir nitelik olmasın sakın?

Türk Müslüman ateistleri yeterince ciddi değilller şeklinde bir sonuç çıkarabilir miyiz?

Aslında ben bu niteliği de eklemeliydim.

Bu aslında çok ciddi bir sorun..

Sitelerde Paylaş

Şekilci bir Türk Müslüman ateistsin..

Bak Türk Müslüman ateistleri için bir nitelik daha bulduk..

O da diğerleri kadar itici..

Şekilci olmaları..

Buna da hiç şaşmadım. Çünkü Müslümanlarımız şekilci..

Siz adam olmazsınız...

Sevgili Hacı,

Bence bu manyakları çok ciddiye alıyorsun.

İpini koparıp forumda kendi komplekslerine ilaç arayan bu zibidiler Türkiye'deki tüm ateisler için pek de iyi bir örneklem oluşturmuyor aslında. Evet, haklısın, Türk insanının düşünsel yetileri son derece güdük ve çarpıktır ama inan bana sadece forumdaki sapıklara bakarak durumu abartmak da doğru değil. Düşün ki, ben yan komşum terziyi ve sokağımızdaki bakkalı bile Muhammed'in yalnızca bir efsane olduğu konusunda ikna edebildim. Önce biraz direndiler ama ısrarla durumu açıkladığımda kabul etmekten başka yol bulamadılar.

Demem o ki senin burada ciddiye alıp uzun uzadıya cevaplar verdiğin kimseler ciddi manada hasta, zeka geriliği taşıyan ve tehlikeli psikolojik komplekslere sahip zavallılar sadece. Bu parazitler beyni düzgün işleyen herkesin lanetini üzerlerine çeken, forumun içine eden bozgunculardır. Forumu sürekli kirletmeleri bir yana gerçekleri açığa çıkarmak için didinen insanların şevkini kırmaları ve demotive etmeleri gerçekten de çok rahatsız edici.

Forum yönetiminin buna bir çare bulmasını temenni ederim.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...