Jump to content

NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

Recommended Posts

Konu ile ilgili şunu idda ediyorum.

Sayın hacı..

Kendince bir takım iddalar öne sürmektesin ama, bunlar komplo teorisi olmaktan öteye gidemez. Resul yaşamadı diyorsunuz. Bende diyorum, Atatürk yaşamadı, Fatih sultan Mehmet yaşamadı, sokrates yaşamadı vs vs. ( örnekler çoğaltılabilir)

Bunların yaşadığını bana nasıl ispatlayacaksınız?

tarihinde ETİK tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dinden gelicek faydanın içine tükürim.Militan bir tutum içerisindeyim.Çevremde inanan insan tutmam.Ailem dahi olsa teist teisttir. Gözümde bit kadar değerleri yok. Bana göre yok edilmesi gereken bir topluluk.Yani faşistim.

İyi ateist olunca böylemi olunuyor?

senin bu düşüncelerinle yobaz,fanatik dincilerden farkın yok hatta onlardan daha yobazsın.

Ateist insan sevgisiyle dolu olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Konu ile ilgili şunu idda ediyorum.

Sayın hacı..

Kendince bir takım iddalar öne sürmektesin ama, bunlar komplo teorisi olmaktan öteye gidemez. Resul yaşamadı diyorsunuz. Bende diyorum, Atatürk yaşamadı, Fatih sultan Mehmet yaşamadı, sokrates yaşamadı vs vs. ( örnekler çoğaltılabilir)

Bunların yaşadığını bana nasıl ispatlayacaksınız?

Sen, bir böceği bile sabun yapamazsın, bas git, aşşağılık yaratık seni.

Atatürkün video ve ses kayıtlarını izle. Çok zekisin ya(!)

Aşşağılık yaratık derken ? Daha 3. mesajdan hakaret ederek ne kadar küçük bir insan oldugunumu göstermeye niyetlisin.

İyi ateist olunca böylemi olunuyor?

senin bu düşüncelerinle yobaz,fanatik dincilerden farkın yok hatta onlardan daha yobazsın.

Ateist insan sevgisiyle dolu olmalıdır.

Düşüncelerimi beğenmeyebilirsin , iyi ateist böyle oluyor demiyorum. Düşünce düşüncedir.Beğenmiyorsan eleştirirsin.

tarihinde OffSpring tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammed'in yaşamadığının ilk bilimsel delili Kur'an'ın Muhammed veya bir kişi, ya da bir komite tarafından değil de bir toplumun kollektif bilincinin ürünü olarak ortaya çikmasinin kanıtıdır.

Şimdiye kadar hep Kur'an'ı Muhammed'in yapıtı olduğuna inanılırdı.

Bu inancı teistler ve ateistler paylaşiyorlardı.

Aradaki tek fark inanırların Kur'an'ın Muhammed'e vahyolmasına inanması idi.

Ateistler ise Muhammed'e vahiy geldiğine değil, Muhammed'in Kur'anı, kendi günlük politikasını yürütmek için yazdığına inanıyorlardı.

Genel bir inanışa göre ki bu çok kuvvetli bir inanıştı, Kur'an 23 yıl gibi uzunca bir zaman içinde parça parça inmişti.

Buna inanış diyorum, çünkü elde Kur'an'ın nasıl yazıldığına dair somut ve bilimsel bir belge yoktur.

Bu inanışın kökeni ise İslam'ın kendisidir.

Son yayınlanan bir kitaba göre (The Qur'an in its Historical Context) Kur'an 23 yılda değil, çok daha uzun bir zaman diliminde yazılmıştır.

İlk ve orijinal Kur'an'dan bahsedilmektedir. (Ur-Qur'an)

Bu Kur'an zamanla yeni ayetlerin eklenmesi ile değişmiş ve bir zaman sonra kodlanarak kutsallaştırılmıştır.

Kodlanması bir daha değiştirilmemek üzere kesinleşmesi demektir.

Muhammed ile Kur'an'ın ilişkisi kesilince, Muhammed'in yaşamış olduğunun en önemli delili yok olmaktadır.

Sitelerde Paylaş

Onların düzmece olmadığına dair, kanıt varmı?

Belki, Atatürk diye bir kahraman yaratıldı, adına destanlar yazıldı, videolar yapıldı vs vs

Şüpheci tavrın gayet hoş. Aynı şüpheci yaklaşımı , din konusundada gösterirsen tanrının olmadıgını farkediceksin.

Bunun dışında Atatürkün yaşamadıgını iddia etmek için şuanda atatürk hakkında hiçbirşey bilmemiz gerekirdi mantıkken. Yani çünkü şuandaki muhammed yaşamadı görüşünde zaman konusundaki tutarsızlıklar çarpıcı bir şekilde vurgulanmış.

He birde tüm dedelerimizin yalancı olması gerek atatürkün yaşamaması için.

Tüm bunların dışında elle tutulur gözle görülür bi atatürk yaşamadı aslında fikrin varsa getir belgelerle , onuda tartışalım :)

Sitelerde Paylaş

Aslında Muhammed'in yaşayıp yaşamadığına inanmanız sizin nasıl bir ateist olduğunuz hakkıknda fazla birşey söylemez.

O konuda henüz tatmin olmadığınızı gösterir.

Tabii yaşamıştır şeklinde kesin bir tutum sergilerseniz, politik havanın Muhammed'in yaşamadığı yönünde değiştiği şu zamanlarda, sizin hakkınızda hiç de iyi olmayan bir izlenim uyandırabilir.

Onu Müslümanlara terkedip, nötral bir tutum sergilemeniz en doğrusu olur. Agnostik olmak yani.

Nötral tutumunuz Muhammed'in yaşamadığı yönünde delillere rağmen devam ederse, o zaman bir sorun var demektir.

Ya siz inatçısınızdır, ya da biz sizi delillerimizle yeterince tatmin edememişiz demektir..

Hele biraz daha tartışalım..

Sitelerde Paylaş

bizim ateistler neden dinden çıkmıştır?çoğu zaman dini mantıkla bağdaştıramayıp bilimselliğe aykırı bulup reddederler ama genelde bunun yanısıra dinin dayattığı baskıcı kuralcı değerleri ahlaksız ilkel bularak eleştirirler..işte bu durumdan dolayı bir ateist herşeyden önce ahlaksızlıkla suçladığı müslümandan daha üstün insani özelliklere sahip olmalıdır ki eleştirilerindeki samimiyet bellli olsun..

Sitelerde Paylaş

Şüpheci tavrın gayet hoş. Aynı şüpheci yaklaşımı , din konusundada gösterirsen tanrının olmadıgını farkediceksin.

Şüphecilik her insanda var ama, her konuda şüpheci değilim. Bazı konularda, gayet netimdir.

Atatürkü örnek verdim evet. Ve de, kendimce empati kurmaya çalıştım, hacıyı anlamak için. Fakat gene, tutarsızlıklar içinde kaldım. Komplo teorileri üretmeye başladım vss

Sitelerde Paylaş

Şüphecilik her insanda var ama, her konuda şüpheci değilim. Bazı konularda, gayet netimdir.

Atatürkü örnek verdim evet. Ve de, kendimce empati kurmaya çalıştım, hacıyı anlamak için. Fakat gene, tutarsızlıklar içinde kaldım. Komplo teorileri üretmeye başladım vss

atatürkü her konuya sokmasanız olmaz zaten..onun yaşadığına dair ortada belgeler video kayıtları var..üstelik karşılaştırılıcak kişi ve olaylar farklı.biri inançken diğeri realite...

Sitelerde Paylaş

Aslında Muhammed'in yaşayıp yaşamadığına inanmanız sizin nasıl bir ateist olduğunuz hakkıknda fazla birşey söylemez.

Tabii yaşamıştır şeklinde kesin bir tutum sergilerseniz, politik havanın Muhammed'in yaşamadığı yönünde değiştiği şu zamanlarda, sizin hakkınızda hiç de iyi olmayan bir izlenim uyandırabilir.

Onu Müslümanlara terkedip, nötral bir tutum sergilemeniz en doğrusu olur. Agnostik olmak yani.

Nötral tutumunuz Muhammed'in yaşamadığı yönünde delillere rağmen devam ederse, o zaman bir sorun var demektir.

Ya siz inatçısınızdır, ya da biz sizi delillerimizle yeterince tatmin edememişiz demektir..

En uçuk efsaneleşmiş kişiliklerin bile kesinlikle yaşamamış olduğu kanıtlanamaz, sadece gerçekten yaşayıp yaşamamış olduğuna dair kanıtımız yoktur diyebilirz.

Benim şahsi fikrim, Muhammed denilen zırtapozun yaşamış olduğunun en basit delili, yanına kör dilenci geldiğinde yüzünü ekşitip zenginleri ikna etmeye devam etmesidir. Yani bu yaşanmış ve kınanmış bir şey ki düzetme baabında bişeyler uydurulmuş. Akli selim olalmım lütfen

Sitelerde Paylaş

ne delili var hacı sımdıye kadar yazdıklarının hiçbiri delil degil ki..

kuranda tek bir mucize bile gosteremiyor ay dısında..

efsane olsa yıgınla mucize okurduk isa gibi musa gibi..

muhammedin yasamam olayını hristiyanlar baslattı zaten..

madem yasamadı diyorsun o zaman kimse muhammedi yazmadı diyorsun.. o zaman kimi yazdılar sonuçta savaslar oldu..

Sitelerde Paylaş

Onların düzmece olmadığına dair, kanıt varmı?

Belki, Atatürk diye bir kahraman yaratıldı, adına destanlar yazıldı, videolar yapıldı vs vs

Sevgili Kardeşim,

Bu gerçekten çok sakat, çok saçma bir benzetme. Atatürk'ün yaşadığına dair binlerce belge, bilgi, resim, video, anı vs vardır. Onu birebir tanımış olan binlerce insan gördük, değil mi?

Zaten sorun da bu. Muhammed'in yaşadığına dair en küçük bir delil, belge, artefakt vs. yok. Var diye sunulanların olmadığı da çok açık. Hepsi araştırılmış edilmiş.

DreiMalAli'nin açtığı başlığı incelerseniz göreceksiniz. Koskoca İslam peygamberinin bu dünyadan geçtiğine dair en küçük bir işaret yok. Hiçbir ülke kaydında rastlanmamış. Hadi Araplar belge tutmamış, böyle bir alışkanlıkları yok diyelim ama bu adamların savaş yaptıkları ve mektuplar gönderip ilişkiye geçtikleri ülkelerde de yok.

Ve daha bir sürü şey...

Kısacası, vardır da biz mi "yok" dedik.. Bilimciler epeydir araştırıyor ve sonunda vardıkları yer de bu oldu. Araplar onları engelliyor ayrıca, hiçbir şeyi araştırmalarına, incelemelerine izin vermiyorlar. Çok korkuyorlar....

Sitelerde Paylaş

ne delili var hacı sımdıye kadar yazdıklarının hiçbiri delil degil ki..

kuranda tek bir mucize bile gosteremiyor ay dısında..

efsane olsa yıgınla mucize okurduk isa gibi musa gibi..

muhammedin yasamam olayını hristiyanlar baslattı zaten..

madem yasamadı diyorsun o zaman kimse muhammedi yazmadı diyorsun.. o zaman kimi yazdılar sonuçta savaslar oldu..

Bilimsel deliller çoğu kere yalnız bu tür kaynaklarla belirtilirler.

Bilim çoğu kere delilleri gözünüze sokmaz. Aklınıza kaydeder. Varsa tabii.

Sitelerde Paylaş

atatürkü her konuya sokmasanız olmaz zaten..onun yaşadığına dair ortada belgeler video kayıtları var..üstelik karşılaştırılıcak kişi ve olaylar farklı.biri inançken diğeri realite...

Yakın tarihten kimi örnek verebilirdik, söylermisin?

Zaten yukardaki iletimde, 3 isim saydım.

Sokrates ve fatih sultan mehmet. Bunlar yaşadımı yaşamadımı.

Sayın ifeelgod. Sizinde görüşünüzü alabilirmiyim ?

Sitelerde Paylaş

yakın tarih evet o yüzden daha da saçma.mesela metehanı atillayı tartışmaya açsan daha normal..bu konuda anca peygamberle eş durumda birinden örnek vermeli aslında..sokrates bana inanın vahiy aldım demedi..

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Trolluğa devam edersen, sen de bu forumda yaşamayacaksın.

İmin timin belli olmayacak. En ufak bir eserin bile kalmayacak..

Hadi gelsin birisi GAYYA KUYUSU yaşıyor desin.. Diyemeyecek..

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in yaşamadığının en ilginç delili, delil yokluğudur.

Ama bu delil yokluğu önemli bir delildir.

Muhammed'in yaşadığı söylenen devir ve onu izleyen iki yüzyıl içinde, ortaya çıkan koca İslam imparatorluğu ile ilgili en ufak bir artefaktın, komşu ülkelerle yapıldığı ileri sürülen savaşların komşu ülkelerde bıraktığı izlerin ve diğer belgelerin olmaması mümkün değildir.

Hemen her konuyu kaydeden Bizans'ın bu İslam imparatorluğundan haberdar olmaması bir diğer şaşırtıcı durumdur..

Ayrıca bu İslam imparatorluğunda yaşayan Hristiyanlardan ve Yahudilerden bu imparatorluk hakkında en ufak bir bilgi edinilmemiştir.

Yani İslam imparatorluğunun ve Muhammed'in yaşadığının delil yokluğu, onların yokluğunun delilidir.

Kaynak:

Josef van Ess. Theologie und Gesell schaft im 2. und 3. Jahrhundert Hidschra: Eine geschichte des religiösen Denkens im frühen Islam, vol 1 (Berlin and N YŞ Walter de Gruyter, 1991ö p VII.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...