Jump to content

NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

Recommended Posts

Muhammedin yaşadığına dair bir sürü kaynak kitap yazmış olan müslüman teologları da ciddiye alır mı acaba hacı bende sayenizde sorayım.

Bu senin dediğin şıracının şahidi bozacıya girer.

Burada hacı haklı.

Zaten yukarıda dedim ben bunu.

Araba kalsa aya bile çıkarır adamı (nitekim yapmış da)

Ama hareketin merkezinde birisinin olup olmadığı arapla sınırlı bir halt değil.

Bu adamlar 100 yıl devletleşip arap olmayanlara yönelmişler.

Yöneldikleri yerlerdekiler de kayıt tutmuşlar.

Bu kayıtları tarihçiler yorumlamışlar (farklı yerlerden tarihçiler)

Ve sonuçta bu hareketi başlatan biri olduğu ve bu birisinin arabın dediği adamla hemen hemen aynı özelliklerde olduğu kabul görmüş.

Ayrıca yazınızda Musanın filan yaşamadığı ispat edildi demişsiniz, bunu biraz açarsanız sevinirim.

Musanın aynısından farklı coğrafyalarda farklı destansı kişilikler var

İsanın ki daha da fazla ve hatta Musanın olduğu zamana kadar da gidiyor isa figürüne sahip adamların özellikleri.

Yüzlerce farklı yerde benzer özelliklerde adamlar olamayacağına göre bunlar halk uydurmaları olup coğrafyaya göre şekillendirilmişler demektir.

Biraz arat interneti

Kendin de denk gelirsin...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateist.bakis arkadasim anlasildi seninle tartisma konusunda anlasamiyacagiz...

...egolarindan kurtuldugun ve sanal alemde ateistcilik oymamaktan vaz gectigin zaman kaldigimiz yerden devam ederiz.

Sana saglikli mutlu günler dilerim.

Sitelerde Paylaş

Ateist.Bakış,

Nedir bu yaygara arkadaşım? Hacı nerede hakaret etmiş, ne demiş? Hacı tanrı mı, ya da bir otorite filan mı da işi gücü bırakıp direkt ona saldırıyor, haddini bildirmeye kalkıyorsunuz?

Had böyle bildirilmez. Hacı ortaya yazmış, siz ille de kişiliğine kadar geliyor, her şeyi bırakıp bilinçaltına kadar okumaya götürüyorsunuz işi.

Böyle tartışılmaz. Önünüze gelene saldırıp hakaretler edemezsiniz. Ölçülü kibir iyidir, bazen gereklidir belki ama küstahlıkla arasında bir çizgi vardır.

Kişileri bırakın, konuya odaklanın lütfen.

Sitelerde Paylaş
Bu senin dediğin şıracının şahidi bozacıya girer.

Burada hacı haklı.

Zaten yukarıda dedim ben bunu.

Araba kalsa aya bile çıkarır adamı (nitekim yapmış da)

Ama hareketin merkezinde birisinin olup olmadığı arapla sınırlı bir halt değil.

Bu adamlar 100 yıl devletleşip arap olmayanlara yönelmişler.

Yöneldikleri yerlerdekiler de kayıt tutmuşlar.

Bu kayıtları tarihçiler yorumlamışlar (farklı yerlerden tarihçiler)

Ve sonuçta bu hareketi başlatan biri olduğu ve bu birisinin arabın dediği adamla hemen hemen aynı özelliklerde olduğu kabul görmüş.

Hiç kusura bakma hacı haklı filan değil. Ama sen olaya bir açıdan bakınca hacıyı haklı bulmuşsun ve hacı haklı diyorsun haklı olarak. :)

Mesela bir adam var, fizikçi, Taşkın Tuna. Oda fiziğe dair bilimsel bir sürü bilgi aktarır ama ateistlerin çoğu onun için şarlatan der.

Önemli olan adamın inancının ne olduğudur buradaki ateistlerin çoğunluğunda.

Sen istersen önce onu öğren.

Ama geniş düşününce diğer söylediklerin doğru. Onlara itiraz etmiyorum zaten.

Musanın aynısından farklı coğrafyalarda farklı destansı kişilikler var

İsanın ki daha da fazla ve hatta Musanın olduğu zamana kadar da gidiyor isa figürüne sahip adamların özellikleri.

Yüzlerce farklı yerde benzer özelliklerde adamlar olamayacağına göre bunlar halk uydurmaları olup coğrafyaya göre şekillendirilmişler demektir.

Biraz arat interneti

Kendin de denk gelirsin...

Nuh kıssasını bilirsin, suların yükselmesi ve gemi hikayesi.

Bu hikaye dünyanın her coğrafyasında küçük farklılıklarla hayat buluyor.

Bu aynı kişiliğin birden çok yerde görülmesinden ziyade, insanların yeryüzüne belirli bir topluluk sonrası dağılmışlığına bile götürebilir insanı.

Yani insan önce yaşama adapte oldu, sonra hayatla mücadele etti, yaşadıklarınıda göç eden bir kısmı gittiği coğrafyalarda anlattı ve bunlar mit/hikaye oldu.

Şimdi sen benim bu fikrime kesinkes yanlış diyemezsin. Çünkü Nuh kıssası insanlık içinde çok eski bir döneme denk geliyor.

Başka bir bakış, bu olay tek bir coğrafyada yaşandı fakat insan göçleri sonucu göç ettikleri topraklarda ekleme/çıkarmalarla hikaye yapıldı ve o bölgenin bir miti haline getirildi.

Hangisine kesinkes şudur diyebilirsinki.

Sitelerde Paylaş

Ateist.Bakış,

Nedir bu yaygara arkadaşım? Hacı nerede hakaret etmiş, ne demiş? Hacı tanrı mı, ya da bir otorite filan mı da işi gücü bırakıp direkt ona saldırıyor, haddini bildirmeye kalkıyorsunuz?

Had böyle bildirilmez. Hacı ortaya yazmış, siz ille de kişiliğine kadar geliyor, her şeyi bırakıp bilinçaltına kadar okumaya götürüyorsunuz işi.

Böyle tartışılmaz. Önünüze gelene saldırıp hakaretler edemezsiniz. Ölçülü kibir iyidir, bazen gereklidir belki ama küstahlıkla arasında bir çizgi vardır.

Kişileri bırakın, konuya odaklanın lütfen.

Bu haksız bir değerlendirme...

Ben kaynak sunun diyorum, karşılığında "sizin gibi müslüman ateistler" diye bir ifade başlıyor...

Ayrıca bilinçaltıyla alakası yok. Düpedüz yazıyor...

Ayrıca ben nerede kime hakaret etmişim?

Şu başlıkta hakaret yazısı var mı?

Başlık tartışmaya açık bir başlık değil ayrıca...

Karşı fikir belirten Müslüman Ateist damgası yiyor (Müslüman Ateist terimini de hacı şerefsiz kelimesiyle eşanlamlı kullanıyor)

Tartışma özgürlüğü mü var bu başlıkta?

Sitelerde Paylaş

Boş yere yırtınma Ateist.bakış.

Muhammd'in yaşayıp yaşamadığı bir inanç sizin için ama bilim için değil.

Muhammed'in yaşadığını israrla iddia eden bir insan gerçek anlamda ateist olamaz.

Ortaya konan delilleri izleyecek ve kararımı sonra vereceğim diyebilirsiniz.

Ama Muhammed yaşamıştır iddiasını savunamazsınız.

Bu bilimi reddetmek olur ve bilimi reddeden bir insan ateist değildir.

Şu anda sen benim gözümde koyu bir Müslüman ateistsin. Bunu değiştirecek tek şey senin bilimi kabul etmendir.

Bilimi reddeden bir insan ateist olamaz.

Bilim Muhammed yaşamamıştır diyor..

Bu sorun burada bitmiştir.

Bu gerçeği batı atesitleri kabul ediyor.

Orada Muhammed'in yaşamadığı iddiasına karşı en ufak bir direnme yok..

Ama siz Türk ateistleri buna direniyorsunuz..

Buna güneşi balçıkla sıvama denir ve ancak Müslüman kökenli ve ahlaklı, inatçı ve cahil ateistlerde görülür..

Bu bilimsel bir teoridir.

Bilimsel teorilerin doğasını bilen bu teoriyi kabul etmek zorundadır.

Bilgi sahibi olmadan düşünce sahibi olamazsınız.

Sizin için Muhammed bir inançtır.

Ve siz o inancı Müslümanlarla paylaşıyorsunuz...

Ağzınızı bozmadan bana cevap verin.

Küfredenin ipini çekmek zorunda kalacağız..

Sitelerde Paylaş

Adama egolarından kurtul gel deniyor.

Aynı söze maruz kalan adama nedir bu küstahlık deniyor.

Bu ne yaman çelişki annem!!! :)

Sonra başlığı kişiselleştiriyorsunuz vs diye yaygara yapılıyor.

Tribünlere oynanıyor her zamanki gibi.

....

Bu arada hacıya sorduğum soru geçerlidir.

Teoloji profesörü olan bu adamın yazdığı bu kitabın kendince bilimsel olma kriteri ve ölçüsü nedir?

Ohlig'in katolik teolog olması mı etkendir sadece? Yada Ohlig bu kitabı yazarken kaynakları kimlerdir/nelerdir?

Bu başlıkta bunlarında tartışılması gerek çünkü kaynak olarak Ohlig veriliyor.

Sitelerde Paylaş

Divan şiirini seven, ona burjuva şiiri demeyen , Türk Sanat Müziğini seven,ona yüksek zümre müziği demeyen, uzun saçtan ve top sakaldan hoşlanmayan, karizmatik bir agnostiğim.Yani farklı bir agnostik/ateist tipolojisi.

tarihinde mondiego tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu arada size the Hidden Origin of Islam kitabı hakkında biraz daha bilgi vereyim.

İslam'ın gizli başlangıcı kitabı son derece bilmsel olarak yazılmış ve tartışma konusu olmayan bir kitaptır.

Bu kitabın yazarı tek değildir. 10 yazarı vardır ve hepsi de bu konuda uzmandır.

Bu kitap yüzlerce referansa dayanarak yazılan bilimsel bir kitaptır.

Kur'an'a inanan ateistlere hitabediyorum.

Artık bu inancınızdan vazgeçip, bilime sarılacaksınız.

Yeter artık bu bağnazlık ve ilkellik.

Muhammed'in yaşamadığı, dünyanın çevresinde dönen ikinci bir ayın olmadığı kadar bilimseldir ve gerçektir.

Bilim bu konuda en ufak bir kuşkuda değildir.

Siz ateistlerin Muhammed'in yaşadığını kabul etme lüksünüz yoktur.

Size bu konuda bir seçenek verilmiyor.

O seçenek Müslümanlara ait. Onlar istediklerini kabul ederler, istediklerini etmezler.

Onlar için bu konu bir inançtır.

Ama ateistler için değildir. Ateistlerin bu konuda bir seçeneği yoktur.

Çünkü onlar çoktan bilimi seçmişlerdir...

Sitelerde Paylaş

Ateistbakış,

Provoke ediyorsun arkadaşım. Senin algın "şerefsiz ateistler" biçimindeyse, bu senin sorunun. Sorumluluğu üstlenmesi gereken sensin.

Buradaki ateistler kişiliksiz, aptal, cahil, silik vs. midir de Hacı'nın yazdıklarından sonra kendilerini kötü hissedip güvenlerini kaybetsinler? Nedir Hacı? Herhangi bir üyeden farkı nedir? Herkes istediği gibi düşünürken ve onu dile getirirken, Hacı neden bunu yapamasın? Üslubunu eleştirmek başka bir şey, kişisel saldırı yapmak başka bir şey.

Siz Muhammed'in yaşayıp yaşamaması meselesini Hacı ile özdeş tutuyor, onun gibi düşünenleri de bir tür engelliyorsunuz ve bunun farkında bile değilsiniz.

Muhammed kimsenin umurunda değil. Burada tartışılan yegane şey, İslam'ı değerlendirirken başvurduğumuz kaynaklar.

Bugüne kadar okuduğumuz tüm kaynaklar İslam alimlerine aittir, 1400 yıldır onların yalanlarını ve masallarını gerçek sanmışızdır.

Ama artık çok seçkin batılı tarihçiler İslam'la ilgilenmeye ve objektif bir tarih sunmaya çalışmışlardır. Ben elbette onlara güveniyor, onları dikkate almayı yeğliyorum. Akıl dışı inançları olan -sözde- İslam tarihçilerine inanmak hatadır. O vakit İslam'ın dümen suyunda ilerlemeye mahkumsunuzdur ve bu bilimsel düşünen biri için hatadır.

Bu konuda konsensusa varılmış değildir ama yaşamadığı düşünülen diğer peygamberler için de böyle bir şey tam olarak sözkonusu değildir. "İsa yaşamamıştır" diyen akademik bir duyuru, tartışmasız tüm otoritelerce kabul edilmiş (evrim teorisi gibi) bir yayın var mıdır mesela?

Tarih bilimi böyle işlemez öncelikle. Kaldı ki sözü edilen bir dindir. Üstelik vahşetiyle tanınan İslam dini.

Zaman tanımak ve vazgeçmemek lazım. Siz forumda duran iğneli başlığa gözatın bence. Gözatmak da yetmez, benim gibi yapın mümkünse, verilen her bir linki, her bir bağlantı ve kaynağı inceleyin, okuyun.

Ben İslam'ın baştan sonra uydurma olduğunu ve Muhammed'in de saz arkadaşlarının da birer fiktif karakter olduğunu düşünüyorum. Kesin olarak hem de.

Sitelerde Paylaş
En sevdiği yemek: Tarid (kuzu etli-sebzeli çorba)

En sevdiği sebze: Kabak

En sevdiği katık: bal

En sevdiği meyva: Kavun

En sevdiği içecek: Şerbet ve süt

En sevdiği şerbet: Bal şerbeti

En sevdiği isimler: Abdullah ve Abdurahman

En sevmediği isim: Melikü'l-Mülk (mülk sahibi)

En saygı duyduğu eşi: Hatice

En sevdiği eşi: Ayşe

En hoşlandığı eşi: Zeynep

En sevdiği spor: Güreş ve koşu

En hoşlandığı Makyaj: Gözlerine sürme çekmek

En sevdiği çiçek: Gül

En sevdiği hayvanlar: Kedi, deve, karınca

En sevmediği hayvanlar: Köpek, kertenkele, yılan, domuz

Erkeğe en yakıştırmadığı giysi: İpek

Erkeğe en yakıştırmadığı takı: Altın

En hoşlanmadığı sanat: Resim ve müzik

En sevdiği giysi: Gömlek (Kamis)

En sevdiği giysi rengi: Beyaz

En sevmediği giysi rengi: Kırmızı

En kızdığı giyim şekli: Kadının erkek gibi, erkeğin kadın gibi giyinmesi

En sevmediği oturma şekli: Bir elini arkaya atıp eline dayanmak

En sevmediği yatma şekli: Yüzükoyun

En sevmediği kişi: Ebu Cehil

En sevmediği akrabası: Ebu Leheb

En sevdiği kişi: Ali

En güvendiği kişi: Ebubekir

En sevdiği çocuklar: Torunları Hasan ile Hüseyin

En sevdiği dua: Ayet’el Kürsi

En sevmediği millet: Yahudiler

En tehlikeli gördüğü millet: Türkler

Müslümanlarin yasamamis sevgili peygamberleri hakkinda olan ve dandirik profesörlerin hazirladiklari listeyi iyi inceleyenlerin sallayip desteksiz nasil atildigini iyi görürler diye düsünüyorum...

Bakalim hangi ateist arkadasimiz bu listede olan atmasyonlari bulabilecek?

Sitelerde Paylaş

Boş yere yırtınma Ateist.bakış.

Muhammd'in yaşayıp yaşamadığı bir inanç sizin için ama bilim için değil.

Muhammed'in yaşadığını israrla iddia eden bir insan gerçek anlamda ateist olamaz.

Ortaya konan delilleri izleyecek ve kararımı sonra vereceğim diyebilirsiniz.

Ama Muhammed yaşamıştır iddiasını savunamazsınız.

Bu bilimi reddetmek olur ve bilimi reddeden bir insan ateist değildir.

Şu anda sen benim gözümde koyu bir Müslüman ateistsin. Bunu değiştirecek tek şey senin bilimi kabul etmendir.

Bu gerçeği batı atesitleri kabul ediyor.

Orada Muhammed'in yaşamadığı iddiasına karşı en ufak bir direnme yok..

Ama siz Türk ateistleri buna direniyorsunuz..

Buna güneşi balçıkla sıvama denir ve ancak Müslüman kökenli ve ahlaklı, inatçı ve cahil ateistlerde görülür..

Bu bilimsel bir teoridir.

Bilimsel teorilerin doğasını bilen bu teoriyi kabul etmek zorundadır.

Bilgi sahibi olmadan düşünce sahibi olamazsınız.

Sizin için Muhammed bir inançtır.

Ve siz o inancı Müslümanlarla paylaşıyorsunuz...

Ağzınızı bozmadan bana cevap verin.

Küfredenin ipini çekmek zorunda kalacağız..

İnanç

1 . Bir düşünceye gönülden bağlı bulunma:

"Bilhassa kadınlar arasında hurafeye inanç fazla buralarda."- F. Otyam.

2 . Birine duyulan güven, inanma duygusu.

3 . İnanılan şey, görüş, öğreti:

"Kendi getirdikleri inançtan başka her şeye kapalıdır zevkleri."- N. Ataç.

4 . din b. (***) Tanrı'ya, bir dine inanma, akide, iman, itikat:

"Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir."- Anayasa.

Bunların hiçbirine sahip olmadığımı biliyorum.

Kendime de çevreme de kanıtlarım.

Ancak bunun özellikle 1'inci maddesi bana tanıdık geliyor bir yerlerden...

Bu konuda konuşmayacağım dafa fazla.

Farklı olmak adına hareket edenlerin beyinlerini yıkayıp aynen müslümanların içindeki linç çığırtkanları gibi sizin dediklerinizi kabul etmeyenlerin üstüne salabilirsiniz.

Bunun geçtiği pazarlar da vardır ama benim dükkanımda geçmiyor bu.

Muhammed yaşamamıştır iddiası bir beyin yıkamadır dayanaksız mesnetsiz bir iddiadır.

Bana istediğinizi diyebilirsiniz. Müslüman, islamcı, hacı (pardon hacı zaten var burada), hoca, vs.

Bu sizin bir saçmalığı doğru kabul ettiğiniz gerçeğini değiştirmez...

Yazık etmişsiniz algınıza...

Bizim genel özelliğimizi iyi biliyorum...

Bir kere algınızı bozarak bir şeyi benimsedinişz mi ölene kadar öyle gider. Yapabilecek hiçbir şey yok...

Algısını henüz bozmayanlara uyarım bu tür konularda Tarihçilerden ve Arkeologlardan şaşmayın.

Burada dönenlerin gerçeklerle alakası yok...

Sitelerde Paylaş

Müslümanlarin yasamamis sevgili peygamberleri hakkinda olan ve dandirik profesörlerin hazirladiklari listeyi iyi inceleyenlerin sallayip desteksiz nasil atildigini iyi görürler diye düsünüyorum...

Cigi,

Ben İslamın kurumsallaşmasının arkasında bir adam vardır diyorum.

İnsan merkezli bir oluşumdur diyorum.

Yüceltilmiştir, kutsallaştırılmış vs orası beni ilgilendirmez...

Bu işi başlatan bir adamdır.

O saydığın listeyle ne alakası var muhammed yaşamıştır diyen bir ateistin?

Bunu yapma

Haksızlık ediyorsun...

Sitelerde Paylaş

Bunu yapmayın Hacı. Bu gerçekten yapıcı ve eğitici olmanın çok ötesinde, ajite edici bir tavır. Bunu defalarca tecrübe ettiniz ve yararı olmadığını gördünüz.

Bu konuda kimi zaman ateistlerde önemli bir sinire dokunuyorsunuz ve sonra büyük sıkıntılar yaşıyoruz hep birlikte.

Her şey istediğiniz, umduğunuz gibi olmaz Hacı. Herkese ve her şeye zaman tanımak lazım.

Ateistler o kaynakları yeteri kadar ikna edici bulmamıştır belki, belki kısıtlı kaynaklara sahip olmak yüzünden yeteri kadar bilgilenememiştir, dil bilmiyordur ve anlayamamıştır vs..

Şu sizin anlatıp durduğunuz basit kitaba ulaşmak bile Türkler için bir sorundur.

Bunları gözardı etmeyin.

Sitelerde Paylaş

Ateistler o kaynakları yeteri kadar ikna edici bulmamıştır belki, belki kısıtlı kaynaklara sahip olmak yüzünden yeteri kadar bilgilenememiştir, dil bilmiyordur ve anlayamamıştır vs..

Şu sizin anlatıp durduğunuz basit kitaba ulaşmak bile Türkler için bir sorundur.

Bunları gözardı etmeyin.

Veya...hacı bu konuda haksızdır, bu konu üstünde çalışan akademisyenlerin yüzde 99.9 falan gibi bir oranının da bildiği bir şey vardır falan? Olamaz mı?!

Sitelerde Paylaş

Algısını henüz bozmayanlara uyarım bu tür konularda Tarihçilerden ve Arkeologlardan şaşmayın.

Hangi tarihçiler onlar? İslamcı tarihçiler olmasın? Hepsi Muhammed'e tapınan İslamcılar hani?..

Ve arkeologlar.. Kimlerdir onlar ve ne gibi delilleri vardır?

Bize tek bir delil gösterin?

Sitelerde Paylaş

Listenin ilk cümlesini gogıl amcaya sordurdum, şu link çıktı. Çok ilginç.

http://panteidar.wordpress.com/2010/04/01/fahrialemin-enleri-2/

Dandirik profesörler demişseniz bu dandiriklerin kaynaklarının adını, sayfa numaralarını vs vereceksiniz. Ne kadar dandirik olduğuna biz aklımızla karar verelim diye.

Ayrıca alıntılarınızın çoğu hadis külliyatı içinde. Ki bunlara aklı başında inanır zaten şüphe ile yaklaşıyor. O konu sünnilerin konusu. Ateist-teist farketmiyor işte sünni sünnidir. :)

.....

Başlık sahibine:

1400 yıl önce tarihte yer almış bir şahsiyete ait kemik bulduğunuzu bile iddia etseniz, neye göre bunu deneyleyebileceksiniz. Bu kişinin doğru kişi olup olmadığına size bu kişinin annesi ve babasının da bilimsel olarak tespit edilmesi gerekirki böyle bir eşleştirme yapabilesiniz.

Bu anlamda 1400 yıl sonrada birileri Atatürk için mittir der ve tek itiraz noktası kalmaz insanlara. Ahanda en bilimsel mittir diye bile kakalanır yani.

Tarihin, doğanın insanın fiziksel özelliklerine neler yaptığını bilmiyor gibi birde hadi biz müslüman kimliğimizle cahiliz zaten bizi bırakın ama bilimsel bakışa sahip ateistleri bile salak yerine koyuyorsunuz.

Ayıp!!!

Sitelerde Paylaş

Hangi tarihçiler onlar? İslamcı tarihçiler olmasın? Hepsi Muhammed'e tapınan İslamcılar hani?..

Ve arkeologlar.. Kimlerdir onlar ve ne gibi delilleri vardır?

Bize tek bir delil gösterin?

Tarihçiler diyorum.

Günümüzde enternasyonal olmayan birinin hakaret kabul edilmesin ama koyundan bir farkı yoktur.

O yüzden 3-4 tane birbirine uzak coğrafyadan teyit edilmeli her türlü bilgi.

Zorda kalınıyorsa telefon açılmalı veya direkt mail yazılmalı.

İslami tarihçiler bütünün sadece küçük bir parçası.

Yine de görüşlerindne faydalanılabilir ama tek başına kaynak benimsenemez...

Sitelerde Paylaş

Ateistleri teker teker tatmin etmek umurumda değil.

Öyle bir zorunluğumuz yok.

Boş yere laf üretmeyin.

Bu konu kapandı çoktan.

Bilim Muhammed'in yaşamadığını kesin olarak ortaya koymuş durumda.

Bunun münakaşı delillerle yapılır.

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...