Jump to content

NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

Recommended Posts

İlk ikisini açtım. Üçüncüyü açamadım.

Bunlar gerçek anlamda bilimsel bilgiler değil.

Gazete haberleri ile bilim yapılmaz. İnternette herkesin kolaylıkla değiştirebileceği başlıklar yeterince bilimsel değildir.

Bize bilimsel mecmualarda yazılan yazıları referans göstermeniz gerekiyor.

Tabii o yazıları ayrıca kendinize göre de yorumlamalısınız.

Bu çok zor. Çünkü bizim ilgi alanımızımın dışında kalıyor.

Biz sade onların bilimselliğine inanmakla yükümlüyüz.

Onları reddetme lüksümüz yok.

Ama yine de teşekkürler. Bir başlangıç yapmışsın.

Belki bu konuda aksine bir yazı bulabilirsin.

Hagerizm uydurma bir eğilim. Ciddiye alınmadı şimdiye kadar ve bilimsel değil.

Üçüncüyü açmak için 30 saniye bekledikten sonra download tuşuna basman gerekiyor.

İlk iki link Wikipedia maddeleri, ama gösterdiğim asıl kaynağın o maddeler değil o maddelerde haklarında bilgi verilen ve akademisyenlerce kaleme alınan kitaplar olduğuna dikkat etmek gerekiyor. O kitaplara nasıl ulaşacağın senin bileceğin iş; artık amazon'dan mı ısmarlarsın, yoksa bir kütüphaneden mi edinirsin bilemem. İkinci paylaştığım kitap akademik bir eser, JSTOR ve EBSCOHost'ta bir sürü akademik review'u var. Üçüncü linkte paylaştığım olay ise zaten akademik makale, JSTOR'dan aldım.

Hagerizm ile savunduğun tez arasında bence bir sürü paralellik var bu arada...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Charles....

Bu ve benzeri iletiler bizim inançlarından tam olarak kurtulamamış ateistlerimize cesaret veriyor ve inançlarını pekiştiriyor.

Bu yazdıklarının tek cümlesi bile bilimsel değil.

Biz artık bilime mal olmuş bir konuyu işliyoruz.

Bu konu bilimin ilgi alanına girmeseydi, her türlü polemiği kabul edebilirdik.

Ama artık bilimin ilgi alanına girmiş durumda.

Bize susmak, bilimsel verileri araştırmak ve bilimsel teorileri tartışmak düşüyor.

Temeli inanç olan bilgilerden uzaklaşmamız gerekiyor.

Lütfen zaten kafaları karışık bir azınlık olan ve İslam'ın dümen suyundan ayrılmasını bilemeye Türk ateistlerini cesaretlendirme.

Bilimsel gözlemlerden uzaklaşmayalım ve bu tür spekülasyonlara baş vurmayalım.

Umarım beni anlıyorsunudur. Burada bilime çok önem veren birkaç gerçek ateistten birisi de sensin.

Ve bu konuda Avrupa'da yayınlanan literatüre kolaylıkla ulaşabilirsin.

Bu konunun daha fazla yozlaştırılmasına katkın olmasın.

Tutumun belli et ve savun.. O herşey olabilir. Tek koşul yalnız bilimsel olması..

Sevgiler.

Literatürleri, bulguları incelemem lazım. Ancak Almancam yok.

Yazım bilimsel değil. Çünkü sadece düşüncelerimi yazdım. Daha önceki Muhammedin yaşamadığı ile alakalı yazılarını da okudum. Ancak ayrıntılar aklımda kalmamış olabilir.

Muhammedin yaşamamış olduğuna dair düşünceler kuvvetli olabilir. İddianda haklısın. Muhammedin varlığının doğrudan bir kanıtı yok. Bu da onun var olmadığının önemli bir delili olabilir. Ancak bu savın doğrultusunda gidilecek arkeolojik kanıtlar da olmalı. Tıpkı Musa hikayesindeki altın buzağılarda olduğu gibi. Altın buzağılarla alakalı arkeolojik kanıtlara ulaşıldı ve hikaye tamamen bambaşka çıktı.

Senin haklı olduğuna, zaman içinde senin belirttiğin daha fazla kanıtlara ulaşılacağına inanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Arkeoloji , bu konuyla en ilgili ve en direkt sonuçları veren bilim dalıdır . Hepsinden önemlisi görsel bir bilgi sunar . Tamam bir gölgede arkeolojik çalışmlara yapılırken , jeoloji , sosyoloji , tarih bilim vb. gibi bilim dallarından yardım alıyor olabilir ama konuyu açılıklığa kavuşturmakla görevli olan bilim dalı arkeolojidir .

Ve biz günümüzden en geç 1400 yıl öncelerine dair verileri açıklığa kavuşturmaktan bahsediyoruz . Ve eğer tüm bu dogmatik inanışların bir anda ortaya koyulamadığını savunuyorsak bu bize sadece o döneme ait bilinmezleri ortaya çıkarmamız gerekmediğini gösterir ki ortada binlerce yıl öncesine ait araştırma sahaları belirir .

Tabi bu muhammed yaşamadı tezini savunan kesim için geçerli . Bir başka yönden muhammed yaşamış olabilir ve böylelikle kuran denen kitabın kendisiyle fazlasıyla ilişkili olması onun bu kitabı yazmış olabiliceğini gösterir diyen kesim için  bile , söz konusu kuran olan kitabın bir elden bir kaç yılda ortaya çıkamayacağını söyleyecek kadar da bilimsellik kalmıştır hiç yoksa bile .

Sitelerde Paylaş

Üçüncüyü açmak için 30 saniye bekledikten sonra download tuşuna basman gerekiyor.

İlk iki link Wikipedia maddeleri, ama gösterdiğim asıl kaynağın o maddeler değil o maddelerde haklarında bilgi verilen ve akademisyenlerce kaleme alınan kitaplar olduğuna dikkat etmek gerekiyor. O kitaplara nasıl ulaşacağın senin bileceğin iş; artık amazon'dan mı ısmarlarsın, yoksa bir kütüphaneden mi edinirsin bilemem. İkinci paylaştığım kitap akademik bir eser, JSTOR ve EBSCOHost'ta bir sürü akademik review'u var. Üçüncü linkte paylaştığım olay ise zaten akademik makale, JSTOR'dan aldım.

Hagerizm çok ayrı ama tabii temelde aynı şey...

Muhammed'i kaç türlü yaşatmayabilirsiniz?

Üçüncü kaynağı bir daha deneyeceğim.

Sitelerde Paylaş

Sonunda oraya da girebildim ve aşağıdaki özeti aldım.

Sizinle paylaşıyorum.

ARCHAEOLOGY AND THE HISTORY OF EARLY ISLAM: THE FIRST SEVENTY YEARS BY JEREMY JOHNS* Abstract The rarity of material evidence for the religion of Islam during the first seventy years of the hijra (622-92 CE) has been used to attack the traditional positivist account of the rise of Islam. However, the earliest declarations of Islam are to be found on media produced by the early Islamic state. It is therefore mistake to read too much significance into the absence of such declarations prior to the formation of that state by 'Abd al-Malik (685-705 CE). There is little prospect that archaeology will uncover new evidence of Islam from the first seventy years.

ERKEN İSLAM'IN TARİHİ VE ARKEOLOJİSİ

İLK YETMİŞ YIL. YAZAR JEREMY JOHNS

Hicretin ilk 70 yılına ait materyel delillerin enderliği İslam'ın ortaya çıkmasını açıklayan geleneksel pozitifist açıklamalara karşı bir saldırı mahiyetindedir.

Maamafih İslam'ın ilk deklerasyonu İslam devletinin başlangıcıyla ilgili ortamda bulunmalıdır.

Bu nedenden dolayı İslam devleti kurulmadan önce böyle bir deklerasyonu olmamasına önem vermek bir hatadır.

İslam'ın ilk 70 yılından kalan delilleri bulmak umudu yoktur.

Aslında bu da negatif bir ifade. Yokluğunu açıklamaya çalışıyor ama pek başarılı değil.

Bütün yaptığı daha önce söylenen arkeolojik artefakt yokluğunu onaylıyor ve ona karşı bir bilimsel argüman geliştiriyor.

Bunu bilimde sıklıkla görürüz.

Benim de sizlerden istediği odur zaten.

Bu makale yetersiz. Muhammed'in yaşamadığı lehinde bir makale olarak bile quote edilebilir.

Çünkü onun yaşamadığı tezini destekliyor.

Ancak dikkatli olunmasını ve eğer Muhammed yaşadı ise, delil yokluğunu delil olarak kabul etmenin sakıncalı olacağına ve İslam devletinin daha sonra kurulduğuna değiniyor.

Güzel bir anti tez ama hiç bir şey değil.

Sadece Muhammed'e ve erken İslam'a ait delillerin olmadığını teyit eden ve son bilimsel görüşleri destekleyen ama ona bir açıklama getirmeye çalışan bir görüş..

Son bilimsel bulguların eşliğinde Muhammed'in yaşamadığını destekleyen bir makale.

Sitelerde Paylaş

Son bölümün şu kadarını çıkardım.

This absence of evidence is frustrating, but it cannot be

used to argue that a cult bearing the essential characteristics of Islam had not

already emerged-on that, the testimony of non-Muslim authors is clear

(Hoyland 1997: 548-49). It is particularly frustrating that there has been no

archaeological investigation of the Arabian environment traditionally associated

with the life of the Prophet and the early development of Islam. Nor will there

be. The Mosque of the Haram at Mecca and the Mosque of the Prophet at

Medina have been razed to the ground and completely rebuilt in such a manner

as to deny any possibility of archaeological excavation, even were it to be

permitted. Outside the precincts of the two Holy Mosques,archaeological investigation

of sites in Saudi Arabia that might yield evidence for the nature of religion

in the sixth and seventh centuries is actively discouraged Historians cannot

expect any deus ex cavea.

Son kelime ve cümle çok ilginç..

Tarihçiler eski binadan Allah (Tanrı, Deus) çıksın beklemesinler diyor..

Sitelerde Paylaş
This essay has argued that the shortage of archaeological evidence for the religion of Islam during the first seventy years of the hijra is not surprising. It is only with the formation of the state that produced the media that preserve the evidence for the religion that archaeology begins to be able to contribute to what is essentially a historical, and above all historiographical , debate. This is unlikely to change. With every year that passes without new material evidence being found for the emergence of Islam before 70/690, despite the intensification of archaeological fieldwork, the more likely it becomes that such evidence simply does not exist. This absence of evidence is frustrating, but it cannot be used to argue that a cult bearing the essential characteristics of Islam had not already emerged-on that, the testimony of non-Muslim authors is clear(Hoyland 1997: 548-49). It is particularly frustrating that there has been no archaeological investigation of the Arabian environment traditionally associated with the life of the Prophet and the early development of Islam. Nor will there be. The Mosque of the Haram at Mecca and the Mosque of the Prophet at Medina have been razed to the ground and completely rebuilt in such a manner as to deny any possibility of archaeological excavation, even were it to be permitted. Outside the precincts of the two Holy Mosques, archaeological investigation of sites in Saudi Arabia that might yield evidence for the nature of religion in the sixth and seventh centuries is actively discouraged. Historians cannot expect any deus ex cavea.

Son paragraf bu, pdf'ten bende hatalı kopyaladı ama hataların çoğunu düzelttim sanırım. Ben 1-2 saat yokum, müsaitsen sen bu paragrafta önemli gördüğün kısımları Türkçeye çevirebilirsin.

Hoyland'ın kitabı bence tartışmalar açısından çok kilit.

tarihinde Kami tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynı yazı...

Burada Muhammed'in yaşadığı veya yaşamadığı şeklinde bir ifade yok.

Konu Muhammed ile ilgili değil çünkü.

Konu erken İslam'la ilgili.

Yani bizim tartışmalarla pek alakası yok bu arkeolojik makalenin.

Peygamberin yaşamı ve ilk İslamla ilgili bulguların olmaması düş kırıcı diyor..

Yani aslında bizim görüşümüzü açıkça destekliyor.

Başka türlü olamazdı zaten.

Sitelerde Paylaş

Hacı'nın bu fikri misyonunun bir göstergesi olup gerçeği yansıtmamaktadır.

Zira cümlenin doğrusu şudur:

Bu otorite sanıldığından çok daha sofistikedir ve ilginç olarak bu otoritenin başına ilk geçenler, Muaviye dahil (zaten bu anılan süreç onunla başlamıştır) resmen yahudilerdir. Zira İsa'nın öğretisi bozulmuş yahudiliği düzeltmek için getirilmiştir.

Lakin İsa ciddiye alınmamış olup bozulan yahudilik devam ettirildiğinden, bölgede Muhammed boy göstermiştir ve gerçek tevhidi insanlar sunmuştur.

Zira farklı farklı dinlerin oluşu, insanların kendi düşünce kalıplarındaki inanışlara verdikleri isimlerdir.

Tıpkı hacının kendine gerçek ateistim dediği gibi, zerre kadar fark yok.

Ama tevhid tekdir/biriciktir.

Bunu daha yeni mi anladın şaşkın..

HACI MİSYONERDİR ELBETTE.

BU FORUMDA VE DİĞERLERİNDE ATEİSTLERİ EĞİTEN VE ONLARA GERÇEK ATEİZMİ TANITMAYA ÇALIŞAN BİR ATEİST MİSYONERDİR...

MÜSLÜMANLARIN CANI CEHENNEME DİYEN VE TEK EĞİTİLECEK KESİMİN ATEİSTLER OLDUĞUNA İNANAN BİR ATEİST MÜSLÜMANDIR..

HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN.

BEN DOĞRULUYORUM...

HACI'NIN MÜSLÜMANLARLA ALIP VEREMEDİĞİ YOK.

HACI'NIN SORUNU TÜRK MÜSLÜMAN ATEİSTLERİDİR..

Sitelerde Paylaş

Arkeolojik bulgular için Arabistanda kazılar yapılması lazım. Bunun için de o bağnaz Suudi Krallığının, daha demokratik bir Arabistan olarak değişim geçiresi lazım. Laik bir Arabistan da arkeolojik birçok bulgu ortaya çıkarılabilir.

Adamlar söz konusu bölgeye gayri müslimlerin girmesine bile izin vermiyor arkeologlara nasıl versin :)

Bu tartışmanın anlamlı bir şekilde yapılabilmesi için Arapların evrilmesini beklemekten başka şansımız yok maalesef. Ama sadece yazılı belge veya tarihçilerin tuttuğu bir kayıt yok denilerek Muhammed kesinlikle yaşamamıştır hepsi efsanedir denilemez. Belki yaşadı ama idda edildiği gibi civar ülkelerde tatınacak kadar önemli bişey yapmadı buda bir ihtimal

Sitelerde Paylaş

Arkeolojik bulgular için Arabistanda kazılar yapılması lazım. Bunun için de o bağnaz Suudi Krallığının, daha demokratik bir Arabistan olarak değişim geçiresi lazım. Laik bir Arabistan da arkeolojik birçok bulgu ortaya çıkarılabilir.

Iste bu cok zor CharlesDarwin arkadasim, hemde olanaksiz gibi.Sadece Arabistan ve Yemen'le bitmiyor problem.Dünya dengelerinin iplerini ellerinde bulunduran gücler en büyük problemler.Bu o kadar adi ve pis bir politika ki, sayfalarca yazilip tartisilmasi gerekir diye düsünüyorum.

Peki biz ne yapiyoruz?

Bir kisi, acaba bir kisiye daha gercekleri anlatabilirmiyiz diye her yolu deneyerek igne ile kuyu kazmaya devam ediyoruz...

...yilmadan, yorulmadan.

Sitelerde Paylaş

Iste bu cok zor CharlesDarwin arkadasim, hemde olanaksiz gibi.Sadece Arabistan ve Yemen'le bitmiyor problem.Dünya dengelerinin iplerini ellerinde bulunduran gücler en büyük problemler.Bu o kadar adi ve pis bir politika ki, sayfalarca yazilip tartisilmasi gerekir diye düsünüyorum.

Peki biz ne yapiyoruz?

Bir kisi, acaba bir kisiye daha gercekleri anlatabilirmiyiz diye her yolu deneyerek igne ile kuyu kazmaya devam ediyoruz...

...yilmadan, yorulmadan.

Aslında Suudiler ve Müslümanlar için ortada bir sorun yok.

Onlara göre Muhammed'in yaşamadığına ancak deliler inanır. Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı hakkında bir araştırma yapılamaz.

Zaten böyle bir araştırma bilimsel olarak da yapılamaz.

Yani ben Muhammed'in yaşamadığının kanıtını arıyorum diye bir ard düşünce ile araştırma yapılmaz.

O zaman yaşamadığı şeklinde bir önyargı olacağı için çoğu kere o önyargı onaylanmış olur.

Muhammed'in yaşamadığı bir çıkarımdır. Ve İslam'ın ortaya çıkışından 1300 yıl sonra delillerin incelenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Kimse daha önce Muhammed yaşadı, yaşamadı şeklinde bir önyargı ile soruna yaklaşmamıştır.

Bu nedenlerden bu iddia çok ciddidir.

Bundan sonra da böyle bir araştırma yapılamaz.

Çünkü Muhammed'in her şeyi dün yaşamış gibi biliniyor. Onları ihmal etmek, reddetmek mümkün değildir.

Bu sorun biz ateistleri ilgilendirir. Bizim için çok önemlidir.

Çünkü bu konu bilimsel bir konudur ve biz bilimin gitti yöne doğru ilerlemek zorundayız. Bu ilk nedendir.

İkinci neden bu bilgilere dayanarak biz İslam'la mücadele edeceğiz.

Ortaya Don Kişot gibi çıkıp Muhammed'e ve İslam'a saldırmayacağız.

Çok daha bilimsel bir yaklaşımla yalnız İslam'la değil, bütün bağnazlıklarla mücadele edeceğiz.

Bizim için önemli olan bir olguda Müslümanları yeri yok.

Sitelerde Paylaş

Hala delil diyo yaa, çok sıkıcı bir tartışma bu. Bilimsel olarak ispatlanmış "tarih ve arkeoloji biliminden bahsediyoruz elbette" hiçbişey yoktur

İsa'nın yaşamadığı iddasına karşılık hristiyanların yazdığı bir kitap okumuştum bir zamanlar. Örneğin söylediklerinden biri incilde bahsi geçen İsa'nın yargılandığı meydan aynen incilde anlatıldığı şekliyle arkeolojik kazılarda bulunmuş diyorlardı. Yani bu doğru mu değilmi bilmiyorum neticede hriStiyanlar tarafından yazılmış bir kitap ama eğer doğruysa bu gerçekten ciddi bir kanıt aslında. Muhammed tartışmasıda bu boyutta yapılmalı ama arkadaşlar deliller sonucu yaşamamıştır bunu inkar eden bilimi inkar eder deyip duruyorlar. Böyle bir saçmalık olamaz

Sitelerde Paylaş

Aslında Suudiler ve Müslümanlar için ortada bir sorun yok.

Onlara göre Muhammed'in yaşamadığına ancak deliler inanır. Muhammed'in yaşayıp yaşamadığı hakkında bir araştırma yapılamaz.

Zaten böyle bir araştırma bilimsel olarak da yapılamaz.

Yani ben Muhammed'in yaşamadığının kanıtını arıyorum diye bir ard düşünce ile araştırma yapılmaz.

O zaman yaşamadığı şeklinde bir önyargı olacağı için çoğu kere o önyargı onaylanmış olur.

Muhammed'in yaşamadığı bir çıkarımdır. Ve İslam'ın ortaya çıkışından 1300 yıl sonra delillerin incelenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Kimse daha önce Muhammed yaşadı, yaşamadı şeklinde bir önyargı ile soruna yaklaşmamıştır.

Bu nedenlerden bu iddia çok ciddidir.

Bundan sonra da böyle bir araştırma yapılamaz.

Çünkü Muhammed'in her şeyi dün yaşamış gibi biliniyor. Onları ihmal etmek, reddetmek mümkün değildir.

Bu sorun biz ateistleri ilgilendirir. Bizim için çok önemlidir.

Çünkü bu konu bilimsel bir konudur ve biz bilimin gitti yöne doğru ilerlemek zorundayız. Bu ilk nedendir.

İkinci neden bu bilgilere dayanarak biz İslam'la mücadele edeceğiz.

Ortaya Don Kişot gibi çıkıp Muhammed'e ve İslam'a saldırmayacağız.

Çok daha bilimsel bir yaklaşımla yalnız İslam'la değil, bütün bağnazlıklarla mücadele edeceğiz.

Bizim için önemli olan bir olguda Müslümanları yeri yok.

Yasamadigi ile ilgili arastirma degil ki sevgili Haci..

Islam tarihinin yazilabilmesi icin izinler isteniyor verilmiyor.Kuran arastirmalarina dahi izinler verilmiyor.

Elbette "muhammed yasamadi bizde onu kanitlayacagiz" düsüncesi ile yola cikilmaz.

Fakat egemen gücler her seyin farkindalar eger böyle bir arastirmaya izin verirlerse her sey kabak gibi ortaya cikacak cünkü ortalik yiginla uydurulmus sacma masallarla dolu.Bunu akli basinda olan herkes biliyor ama orta oyununu sürdürmeye devam ediyorlar.

Emperyalistler icin islam ülkeleri ve müslümanlar en kolay sömürülüp mannipüle edilecek potansiyeldir sevgili Haci, bunu sende biliyorsun.Dünya ekonomisinin büyük bölümü bu potansiyelin üzerinden kazanc elde ediyor.Dolayisi ile müsteri potasniyellerini kaybetmek istemiyorlar.

Son onbes senedir Avrupa ülkelerinde olan islam hortlamasindan haberin olmayabilir.Her sey adim adim gözlerimizin önünde olusuyor.Görmemek icin gözlerimiz bagli yasamamiz gerekir.

Dolayisi ile biz ateistleri elbett bilim ilgilendiriyor ama bizim önümüze celikten setler cekiyorlar Haci.

Hollanda gibi bir ülkede gelisen olaylardan sonra ateist parti kuramadik. Camilere cemaatlere milyonlarca euro devlet yardimi yapan yönetimler ateist parti kurulusuna 1 euro yardim etmediler.

Insan haklari evrensel beyannamesi hazirlanirken özgür düsünce, hür düsünce, humanist düsünce ve ateist kuruluslar toplantiya cagrilmadilar ama bütün dinlerin temsilcileri müzakere masasinin etrafindalardi...

Toplantiya cagrilmayan isimlerini yazdigim kuruluslar hazirlanmis deklarasyonun altina imza atilmaya davet edildiler.Tabi hic birisi gitmedi.

Belki sen farkinda olmayabilirsin Haci, ama ateistlerin önlerine asilmasi güc cok büyük engeller sürülmektedir.

Ateist olabilirsin ama dinlere karsi faaliyetler kisitli ve kontrol altinda. Ve her gecen gün sokaktaki yasanti yobazlasmakta ve degismekte.

Sitelerde Paylaş

Yasamadigi ile ilgili arastirma degil ki sevgili Haci..

Islam tarihinin yazilabilmesi icin izinler isteniyor verilmiyor.Kuran arastirmalarina dahi izinler verilmiyor.

Elbette "muhammed yasamadi bizde onu kanitlayacagiz" düsüncesi ile yola cikilmaz.

Fakat egemen gücler her seyin farkindalar eger böyle bir arastirmaya izin verirlerse her sey kabak gibi ortaya cikacak cünkü ortalik yiginla uydurulmus sacma masallarla dolu.Bunu akli basinda olan herkes biliyor ama orta oyununu sürdürmeye devam ediyorlar.

Emperyalistler icin islam ülkeleri ve müslümanlar en kolay sömürülüp mannipüle edilecek potansiyeldir sevgili Haci, bunu sende biliyorsun.Dünya ekonomisinin büyük bölümü bu potansiyelin üzerinden kazanc elde ediyor.Dolayisi ile müsteri potasniyellerini kaybetmek istemiyorlar.

Son onbes senedir Avrupa ülkelerinde olan islam hortlamasindan haberin olmayabilir.Her sey adim adim gözlerimizin önünde olusuyor.Görmemek icin gözlerimiz bagli yasamamiz gerekir.

Dolayisi ile biz ateistleri elbett bilim ilgilendiriyor ama bizim önümüze celikten setler cekiyorlar Haci.

Hollanda gibi bir ülkede gelisen olaylardan sonra ateist parti kuramadik. Camilere cemaatlere milyonlarca euro devlet yardimi yapan yönetimler ateist parti kurulusuna 1 euro yardim etmediler.

Insan haklari evrensel beyannamesi hazirlanirken özgür düsünce, hür düsünce, humanist düsünce ve ateist kuruluslar toplantiya cagrilmadilar ama bütün dinlerin temsilcileri müzakere masasinin etrafindalardi...

Toplantiya cagrilmayan isimlerini yazdigim kuruluslar hazirlanmis deklarasyonun altina imza atilmaya davet edildiler.Tabi hic birisi gitmedi.

Belki sen farkinda olmayabilirsin Haci, ama ateistlerin önlerine asilmasi güc cok büyük engeller sürülmektedir.

Ateist olabilirsin ama dinlere karsi faaliyetler kisitli ve kontrol altinda. Ve her gecen gün sokaktaki yasanti yobazlasmakta ve degismekte.

İslam'ın düşmanları arasında emperyalist güçler yok.

Onlar İslam'ı çok seviyorlar.

İslam'ın asıl düşmanı olanlar onun üzerinden geçinenler..

Ama onları bile düşman kabul etmeyebiliriz.

Suudi'ler bu konularda araştırmaya izin vermezler.

Ben olsam ben de vermem. Adamların geçimi İslam üzerinden. Bindiği dalı keserler mi hiç..

Sitelerde Paylaş

İslam'ın düşmanları arasında emperyalist güçler yok.

Onlar İslam'ı çok seviyorlar.

İslam'ın asıl düşmanı olanlar onun üzerinden geçinenler..

Ama onları bile düşman kabul etmeyebiliriz.

Suudi'ler bu konularda araştırmaya izin vermezler.

Ben olsam ben de vermem. Adamların geçimi İslam üzerinden. Bindiği dalı keserler mi hiç..

Hemen hemen ayni düsüncedeyiz.Emperyalistler islama düsman degiller aksine islamin yok olmalarini onlarda istemiyorlar. Onlarda diger dalin üzerinde oturuyorlar.

Karsilikli oturup birbirlerine el sallayarak öpücükler gönderiyorlar...

Onlarinda gecimlerinin büyük bir bölümü islamin üzerinden.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş bakmayın siz bu müslümanların arkeolojik kazılardan korktuğuna . Muhammedin yaşamadığına dair buluntular ele geçirilse bile boş . Bu sadece bilim dünyasını ilgilendirir.

Müslüman için muhammed yaşamaya devam eder . İnsanlar inanmak istedikleri şeye odaklandığı zaman onların gözüne yığınla belge soksanız görmezler , görmek istemezler .

Kampüsün kantininde hararetle evrim konusunu tartıştığımız bu konu da evrimin gerçek olmadığını şiddetle savunan teistler , ders zamanı gelipte konu insanın evrimi olunca eşek gibi dinliyorlar gıkları bile çıkmıyor . Dışarı çıkıyosun adam sonra devam ediyor " ulan bırakın evrimi ya , hepsi uydurma , yalan . Evrim yoktur . "

Aslında dediğiniz islam dışındaki emperyalist güçler asıl etken rolu oynayan taraf . Bu dinin üzerinden çok insan geçiniyor çokk .

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...