Jump to content

NASIL BİR ATEİSTSİNİZ?

Recommended Posts

Yine de sana bu konuda kötü bir haberim var..

Onu da ciddiye almalısın. Bu konuda karar vermeden önce yani..

Kaynakların benzerliği hiç de olağanüstü bir durum değil.

Hepsinin kaynağı İslam'ın kendisidir.

Burada önemli olan eşzamanlı bilgi bulmaktır.

Yani şöyle..

İslam kendi tarihini ve Muhammed'in biyografisini geçmişe doğru yazmıştır.

800'lü yıllarda ve 900'lü yıllarda yazılmışlardır o tarih. 700'lü yıllarda da vardır tabii ama o yüzyılın başında Araplar henüz Hrisityandır veya onun bir kültüdür.

Eşzamanlı demek diğerlerinin yazılış tarihinin İslam'ın yazdığı tarihden önce olması demektir.

Umarım aradaki farkı görebiliyorsun.

Yani İslam kendi hakkında 800'lü yıllarda bir tarihçe yazmış ve 600'lü yıllardan bahsetmişse, diğer tarihlerin 800'lü yıllara değil, 600'lü yıllara atıfta bulunması gerekiyor.

Ancak o zaman eşzamanlı oluyorlar..

Umarım anlamışsındır ne demek istediğimi..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 446
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen hiç davulcunun şahidi zurnacıdır lafını duydun mu?

Birisi bir kitap yazmış.. Çeşitli kaynaklardan o zamana ait tarihleri derlemiş ve onların Müslümanların yazdığı tarihle örtüştüğünü yorumlamış. Bu onun vardığı sonuç.

Diğeri de o kitabı okumuş ve adam hakkında övgüler yazmış. Aman ne kadar doğru şeyler bulmuş. Ne kadar dürüst biri imiş demiş...

Bozacının şahidi şıracı diye değil miydi o laf?

Kitap elimde yok hacı, kitaba bakmak gerekiyor, ama kitap hakkında JSTOR'da ve EBSCOHost'ta birkaç tane academic review okudum, ayrıca hem kitabı hem de reviewları yazan akademisyenler hakkında da araştırma yaptım; şu ana kadar olumsuz ya da şüpheye düşmemi gerektirecek bir şeye rastlamadım. Kitabın tam metnini internette bulamadım, çevremdeki kütüphanelere de bakacağım. Bakıp bulursam haber veririm. En kötü ihtimalle amazon'dan ısmarlanır, ama 65 $ + shipping veresim yok yani, konu ilginç ama o kadar da değil. :)

Bütün olay bu. Bu burada her zaman oyanan bir oyundur. Biri bir kitap yazar. Diğeri onu eleştirir ve çoğu kere beğenir. Bazan yerin dibine sokar.

Sana tavsiyem mümkünse academic database'lerde ve internette adam ve kitap hakkında biraz araştırma yap, kaynağın güvenilir olduğuna dair bir kanın olacaktır.

Adam şu bak:

http://www.orinst.ox.ac.uk/staff/iw/rhoyland.html

Senin kaynakların bu elemanı pek sönük bırakmıyor bence. Neyse... :)

Şimdi sen bu olaya dayanarak Muhammed yaşamıştır mı diyorsun?

Diyorum ki eğer 7. yüzyıldan kalan 120 tane İslâm dışı kaynaktaki bilgiler İslâm tarihçilerinin yazdıkları ile büyük oranda örtüşüyorsa Muhammed'in yaşadığı fikrine şüphe ile yaklaşmak için çok da sebep yoktur.

tarihinde Kami tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yine de sana bu konuda kötü bir haberim var..

Onu da ciddiye almalısın. Bu konuda karar vermeden önce yani..

Kaynakların benzerliği hiç de olağanüstü bir durum değil.

Hepsinin kaynağı İslam'ın kendisidir.

Burada önemli olan eşzamanlı bilgi bulmaktır.

Anlıyorum herhalde. Kaynaklar anladığım kadarıyla 620-780 yılları arasından geliyor, yani zamanlama konusunda sıkıntı yok.

Yukarıda yaptığım alıntıyı tekrar vereyim:

Hoyland emphasizes the parallels between Muslim and non-Muslim accounts of history emphasizing that non-Muslim texts often explain the same history as the Muslim ones even though they were recorded earlier.

Yazan adam da UCLA Berkeley'den, iyi okullarda çalışan kaliteli gözüken akademisyenler hep. Bu kaynağı kontrol etmek bu konu hakkında meraklı olanlar için farz gibi gözüktü bana...

tarihinde Kami tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anlıyorum herhalde. Kaynaklar anladığım kadarıyla 7. yüzyıldan, yani zamanlama konusunda sıkıntı yok.

Bu konuyu epeyidir deşiyoruz DreiMalAli ile. O benden önce başladı. Ben Muhammed'in yaşadığına inanıyordum.

O benim aklımı çeldi. Ve tabii daha sonra kaynakları bulduk..

Eşzamanlı olması çok önemli ve eşzamanlı bir bilgi yok malesef. Biz çok araştırdık ve bulamadık.

Kitaba o kadar para verilmez. Çünkü bizim mesleğimiz bile değil. Ama bir kütüphanede bulunursam bakarım.

Ayrıca ben bir kitapçıda bulursam orada bakarım.

Bakmayı çok isterim.

Sitelerde Paylaş

Bu konuyu epeyidir deşiyoruz DreiMalAli ile. O benden önce başladı. Ben Muhammed'in yaşadığına inanıyordum.

O benim aklımı çeldi. Ve tabii daha sonra kaynakları bulduk..

Eşzamanlı olması çok önemli ve eşzamanlı bir bilgi yok malesef. Biz çok araştırdık ve bulamadık.

Kitaba o kadar para verilmez. Çünkü bizim mesleğimiz bile değil. Ama bir kütüphanede bulunursam bakarım.

Ayrıca ben bir kitapçıda bulursam orada bakarım.

Bakmayı çok isterim.

DreiMalAli'nin de hoşuna gider herhalde bu kitap. Sizin arayıp da bulamadığınız şey bu gibi gözüküyor. Kitap pahalı gibi duruyor ama 120 tane kaynağın tam metni ise epeyce büyük, hardcover bir kitaptır, zaten 900 sayfaya yakınmış.

amazon'daki tanımı bu şekilde:

This book offers a new approach to the vexing question of how to write the early history of Islam. The first part discusses the nature of the Muslim and non-Muslim source material for the seventh- and eighth-century Middle East and argues that by lessening the divide between these two traditions, which has largely been erected by modern scholarship, we can come to a better appreciation of this crucial period. The second part gives a detailed survey of sources and an analysis of some 120 non-Muslim texts, all of which provide information about the first century and a half of Islam (roughly A.D. 620-780). The third part furnishes examples, according to the approach suggested in the first part and with the material presented in the second part, how one might write the history of this time. The fourth part takes the form of excurses on various topics, such as the process of Islamization, the phenomenon of conversion to Islam, the development of techniques for determining the direction of prayer, and the conquest of Egypt.

Because this work views Islamic history with the aid of non-Muslim texts and assesses the latter in the light of Muslim writings, it will be essential reading for historians of Islam, Christianity, Judaism, or Zoroastrianism--indeed, for all those with an interest in cultures of the eastern Mediterranean in its traditional phase from Late Antiquity to medieval times.

Sitelerde Paylaş

Ben de senin yaptığını yaptım ve amazona baktım.

Kitabı buldum. Ama yayın tarihi 1998. Benim için çok eski sayılır.

Ardından the Hidden Origin of Islam kitabında Robert Hoyland ismini aramaya başladım.

Henüz bulamadım.

Mutlaka referans olarak göstermeleri gerekiyor.

Çünkü yazılan kitabın tam konusu. Neden bulamadım bilmiyorum.

Belki de güvenilir bulmadıkları için kaynak olarak göstermediler.

Çok önemli bir kitap oysa..

Tabii Suudi parası ile de yazılmış olabilir. Hatta öven bile para almış olabilir.

Suudiler bu konuda çok akıllılar. Altın yumurta yumurtlayan kazın ölmesine izin vermezler..

DreiMalAli ile konuşacağım o kitabı. Belki o biliyordur..

Sitelerde Paylaş

Sen hiç davulcunun şahidi zurnacıdır lafını duydun mu?

Birisi bir kitap yazmış.. Çeşitli kaynaklardan o zamana ait tarihleri derlemiş ve onların Müslümanların yazdığı tarihle örtüştüğünü yorumlamış. Bu onun vardığı sonuç.

Diğeri de o kitabı okumuş ve adam hakkında övgüler yazmış. Aman ne kadar doğru şeyler bulmuş. Ne kadar dürüst biri imiş demiş...

Bütün olay bu. Bu burada her zaman oyanan bir oyundur. Biri bir kitap yazar. Diğeri onu eleştirir ve çoğu kere beğenir. Bazan yerin dibine sokar.

Şimdi sen bu olaya dayanarak Muhammed yaşamıştır mı diyorsun?

Pozisyonunu bilelim. İkili oynama..

Tam bir pozisyon almalısın. Tutumun diğer ateistlerden farklı. Soruna kaynaklara dayanarak yaklaşıyorsun.

Kaynakların pek tutarlı değil ama diğerleri gibi sallamıyorsun. Bilimselsin. Bu tarafını gerçekten takdir ettim.

Ama şu ana kadar bulduğun kaynaklar benim bulduğum kaynaklara oranla sönük. Yeterince güçlü değil.

Senin bu yaklaşımın umarım diğerlerine güzel bir ders olur.

Seninle güzel bir tartışma yapabiliriz.

İslam tarihi hakkındaki tek bilgi kaynağı yine islam değilmiş işte, sen devemlı bunu söyleyip durmuyormuydun? Bak yanlış çıktı

Sitelerde Paylaş

Sevgili cigi,

Her ne kadar iletiyi haciye karşı yazmış olsan da eğer izin verirsen şunu söylemek istiyorum. Bu konu ile ilgili tartışmalarda her ne kadar benimle aynı düşünceyi paylaşmasan da, takip ettiğim üzere konuyla ilgili en bilimsel ve akli argümanlarla gelen arkadaşlardan biri olduğun nedenle öncelikle teşekkür ediyor, sonra da yine izin verirsen şu alıntıladığım iletin aracılığıyla hem kendimi sana anlatmaya (çünkü bana neden katılmadığını anlamlandıramadım; ben mi anlatamıyorum, sen mi anlayamıyorsun, ben mi her ihtimalde yanlış düşünüyorum...), hem de konuyla ilgili düşüncemi bir kez daha delil olarak dile getirmek istiyorum; daha ateist bile olmayan birinin ateizm ve hele ki bilimsel düşünceyle ilgili ahkam kesmesini ve aynaya bakmadan beni ve benim gibi düşünenleri inançlılıkla itham etmesini hayli komik buluyorum. Hele ki bu, ateist bir forumda oluyorsa, ve dahi bu forumun yetkili elemanıysa, daha bir trajikomik hale dönüşüyor;

İslamın tarihi ve inanç kökenleri konusunda net, somut, laboratuvara ve uygulamaya dökülebilir bilimsel bir kanıt ortaya koyabilmek için, yine islamın izin verebileceği ölçüde bilimsel araştırmalar yapılabilir. Her din için ihtimal görebilirim ama hiçbir ihtimal vermeyeceğim tek din islam sözkonusu olunca, ne Muhammed'in olduğu iddia edilen mezarı açılabilir, ne hacer-ül esvedden bir parça koparttılabilir, ne yine Muhammed'in olduğu iddia edilen kıldan, tüyden numune alınabilir, ne de zaten Muhammed'in yaşayıp yaşamadığına yönelik bir araştırmaya dahi yardım etmek bir yana (çünkü zaten bunun bilimsel olarak kanıtlanacak olması bir yana, böyle bir araştırmanın bile islama göre küfür olacağı nedenle) seyirci kalmaz. Üçüncü ve son dünya savaşı çıkar diyebilirim. Yani islam'ın bu değeri ile ilgili bilimsel bir araştırma yapılamaz, dünya bu riski göze alamaz. Almış olsaydı, bunu şimdiye kadar çoktan duymuştuk, hani duymuştuk derken o sırada elektriklerimiz kesilmemiş, sularımız hala akıyor, hala tv kanalları yayın yapıyor demektir. Biz şanslıymışız mesela...

Bu gerçeğe rağmen, birisi çıkıp hem bilimsellikten cırtlıyor, "Bilimsel olmalı! Yok, yok. Az bilimsel olmalı, bol köpüklü olmalı" diye zırvalıyor, hem de istenen yanıtı vermeyenleri banlamakla tehdit ettiği yetmiyormuş gibi, bilimsel bir (evet, evet... bir tanecik olsa yeter) kanıt olduğunu, Muhammed'in yaşamadığının bilimsel olarak kanıtlandığını sıçıyor. Biri de çıkıp kısaca "Nature Dergisi'nden mi okudun kardeşim, bu kadar emin olabiliyorsun?" dediğinde, aptallıkla idiotlukla itham ediliyor. Sen kim, bilimsel düşünce kim!?

Sevgili Cakircali,

Önce bir konunun altini cizmek istiyorum...

Bilimde, bilim ve bilimsel veriler borazani öttürülüp bilincli olarak ateist insanlar pasivize edilmekte ve dinlere karsi mücadele yapmalari engellenmektedir.

Tamam bilim ama ortaligi kasip kavuran dengeleri istedigi yöne evirip ceviren bir güc var ve bu güc yeri geldiginde bilimin önünü de tikamaktadir...Bilim arastirmalarini ve bilim insanlarini finanse edenler kimlerdir?Sadece bilimin verileri ile ortaya cikip tartisilamamakta veya mücadele edilememektedir.Bunu yillar süren tecrübelerimle idrak etmis bulunuyorum.

Dolayisi ile ateistlerin bütün ülkelerde örgütlenip güc birligi yaparak, dinleri finanse edip insanlari sömuren ve hayati bizlere zehir edenlere karsi mücadele etmelerinin gerektigi görüsünü savunmaktayim.Inanan insanlar bizim düsmanlarimiz degiller fakat bizlere karsi kullaniliyorlar.Kim ne derse desin emperyalist ülkeler ve Vatikan islamiyeti finanse ve manipüle etmekte önünü acmaktadirlar.Bunun en büyük sorumlusu Amerika ve arkada ki kraliyet aileleridir.

Ateist bir insan siyasi ve politik oyunlari görmezlikten gelerek sadece bilimin verilerini öne sürmesinin fazla getirisi olmayacagini düsünüyorum.Kendisi dogruyu gercegi bilebilir fakat eger bir mücadele yapiliyorsa pek faydasi olmaz diye düsünüyorum.

Bu baglamda Haci ile farkli düsündügümüzü anladim.Yaniliyor da olabilirim.

Sevgili Cakircali islam tarihinin, kuran ve muhammed arastirilmalarinin önünü acmayanlar öncelikle emperyalist güclerdir. Bütün islam ülkeleri bu gücler tarafindan hortumlanmaktadir.Örnegin Amerika islam ülkelerinden dolayisi ile enerjilerin baslarindan kovalanabilse bir sene icinde acliktan nefesi kokmaya baslar zafiyet gecirip geberir.

:)

Gelelim sürtüsme yaratan konumuza...

Tarihin nasil yazilmasi gerektiginin iyi algilamamiz gerekiyor.Önce bunun gercekten dogrusunu bilmek zorundayiz diye düsünüyorum.Sadece tartistigimiz konu icin de degil...Yillardir insanlar devletlerin poltikalari dogrultusunda tarih yazan sahtekarlar tarafindan kandirilmaktadirlar.Tarihin icinde yorumlar ve masallar olmaz.

Bir örnek vereyim.Sayin Ilber Ortayli hoca tartisilmaz bir deryadir fakat iyi dikkat edilirse ince ince Osmanliyi övecek yorumlarla kitaplarini/konusmalarini süslemektedir.Sanki birilerine yardim ediyor gibi bir görüntü algiliyorum.

:)

Simdi bakiyoruz muhammedin yasadigi iddia edilen tarihlerde yazilmis olanlara...Kücücükte olsa bir tane bulunmus belge yok. Sevgili Cakircali bir tane belge bulgu olmaz mi? Yok iste...O zaman yazilanlara bakiyoruz, hepsi üfürülüp uydurulup sisirilmis masallardan ibaret.

Kuran ayetleri hakkinda sayfalarca tutan tefsirler, hadisler yazilmasi da ayni zihniyetin ürünleri...O ondan almis eklemis, eklemiste eklemis...Sise sise koskocaman yikilmasi güc bir efsane ve efsane kahramanlari olusmus...

E birde devlet eliyle insanlara bunlar pompalanip aydinlanmalari engellenince isin icinden cikilamaz olmus.

Muhammeddin yasayip yasamadigi biz atesitleri pek ilgilendirmemesi ve birbirimizle bu konuda sürtüsüp kirilmamamiz gerekir ve birlikte bir mücadele yapiyorsak hepimizin ortak paydasi nedir o konuda uzlasmaliyiz diye düsünüyorum.

Haci'ya yürekten katildigim nokta ateistlerin muhammed ile ugrasmamalari, onu elestirmeye calismamalaridir.

Cünkü bu islamiyete cok büyük prim yapmaktadir.Bunu kendi deneyimlerimden biliyorum.Önceleri muhammedi elestirdigimde müslümanlar inanilmaz tepkiler veriyorlardi fakat sadece allah ve kuran ayetlerine olan elestirilerime karsi hos görülü olduklarini farkettim ve bir daha muhammedi agzima almadim.

Dikkat edilirse ara sira bazi ülkelerde müslümanlari manipüle edecek muhammed hakkinda gelismeler olmaktadir. Bunlarin bilincli yapilmakta oldugunu saniyorum.Sömürülen birinci sinif müsterilerin dikkatlerinin dagilmamalari icin ara sira ayar verilmekte diye düsünüyorum.

En büyük istegim ve arzum önce yurdumda daha sonra dünyada, dinlere inananlar/inanmayanlar bütün farkliliklar icin esit hak ve özgürlüklerdir...

...eger ben hic kimseden hic bir konuda üstün degilsem, bir baska birisi de benden üstün olamaz.Kimsenin dili, irki, inanci otorite degildir ve olamaz.

Elbette yurdum ateistlerinin canli hayatta olan sıkıntılarını problemlerini biliyorum.Bunu asla göz ardi edemeyiz fakat esit haklarin kazanilabilmesi icin mücadele etmek kayanin altina parmaklarimizi sokmak gerekiyor.Yoksa birilerinden hele Türkiye Hurma Islam Cumhuriyeti yönetim anlayisindan bu haklari beklemek saftiriklik olur.

Dolayisi ile sanalin olanaklarini sonuna kadar kullanacagiz fakat yeterli olmadigini da bilmemiz gerekir diye düsünüyorum.

Düsüncelerimizin farkli olmasi bizim zenginligimizdir.Birbirimize saldirmadan incitmeden düsüncelerimizi carpistirip uzlasip alis veris yapmamiz bizlere kazandirir önümüzü acar...

Sevgiler selamlar.

Sitelerde Paylaş

Kitabı ısmarladım.

Robert G. Hoyland

Seeing Islam as Others Saw It

Merakımdan.

Helal olsun hacı, iyi etmişsin. Kitap eline geçince lütfen izlenimlerini falan bizlerle paylaş. Büyük tutkuyla savunduğun bir tezi çürütebilecek bir kitabı pahalı olmasına rağmen ısmarlaman cesaret ister ve entelektüel dürüstlüğe işaret eder, takdir ettim.

Sitelerde Paylaş

Evet Muhammed'le uğraşmak,eleştirmek, kötülemek hep ters tepiyor. Ama müslümanlarla tanrının varlığını, kuran ayetlerinde çelişki olup olmadığını sukunetle ve saygı çerçevesinde tartışabiliyorsun. Ben artık bu konu açıldığında Muhammed'i kötüleyecek konulara hiç girmiyorum, sadece kuranda yazılan şu ayet tanrı sözü olmaz, ayrıca şu ayet ile buradaki birbiriyle çelişiyor, buradaki anti-bilimsellik mecaz denilerek geçiştirilemez....vs. Müslümanlarla böyle tartışmak gerekli, Muhammed'in kötülenmesine tahammül gösteremiyorlar ve tartışma sona ermek zorunda kalıyor. Çoğu zaman karşı tarafın çok kırıldığını gördüğün için sen özür dilemek zorunda kalıyorsun, sanki bir yalan söylemiş yada iftira atmışsın gibi

Sitelerde Paylaş

Evet Muhammed'le uğraşmak,eleştirmek, kötülemek hep ters tepiyor. Ama müslümanlarla tanrının varlığını, kuran ayetlerinde çelişki olup olmadığını sukunetle ve saygı çerçevesinde tartışabiliyorsun. Ben artık bu konu açıldığında Muhammed'i kötüleyecek konulara hiç girmiyorum, sadece kuranda yazılan şu ayet tanrı sözü olmaz, ayrıca şu ayet ile buradaki birbiriyle çelişiyor, buradaki anti-bilimsellik mecaz denilerek geçiştirilemez....vs. Müslümanlarla böyle tartışmak gerekli, Muhammed'in kötülenmesine tahammül gösteremiyorlar ve tartışma sona ermek zorunda kalıyor. Çoğu zaman karşı tarafın çok kırıldığını gördüğün için sen özür dilemek zorunda kalıyorsun, sanki bir yalan söylemiş yada iftira atmışsın gibi

Sen kaç kez özür diledin?

Ben 3 yıldan fazladır bu forumdayım bir kez bile şahit olmadım. Gözümden kaçmışsa bildir lütfen.

Ha karşılıklı özür dileyenler olmuştur. Ama sen ve sen gibi bakışa sahip olanlar asla değil bunlar. (Sen dilemişsen eğer şimdiden özür dilerim ayrıca.)

Hacı ve tayfası ise zaten hiç özür dilemez müslümanlardan. Çünkü onlar fildişi kulesi sakinleri olan elit ve saygınlardır!!! :)

Biraz dürüst olmak, özür dilemekten daha iyi bir erdem diye düşünüyorum bu arada.

Sitelerde Paylaş

Sen kaç kez özür diledin?

Ben 3 yıldan fazladır bu forumdayım bir kez bile şahit olmadım. Gözümden kaçmışsa bildir lütfen.

Ha karşılıklı özür dileyenler olmuştur. Ama sen ve sen gibi bakışa sahip olanlar asla değil bunlar. (Sen dilemişsen eğer şimdiden özür dilerim ayrıca.)

Hacı ve tayfası ise zaten hiç özür dilemez müslümanlardan. Çünkü onlar fildişi kulesi sakinleri olan elit ve saygınlardır!!! :)

Biraz dürüst olmak, özür dilemekten daha iyi bir erdem diye düşünüyorum bu arada.

Reel hayatta tartışmaya girdiğim mülümanlarla oldu bu anlattığım diyaloglar. Forumda böyle bir durum söz konusu değil.

Şimdi şöyle özetliyim, Londra da çok sayıda Bangladeşli göçmen var ve Türkiyeli olduğumu duyduklarında müslümanmısın diye sormaya bayılıyorlar. Hayır dersen o zaman hristiyanmısın diye soruyorlar. Hayır hiç bir dine inanmıyorum dediğinde mevzu açılmış oluyor.

İlk başlarda toydum, dedim Muhammed şöylerdi böyleydi, parası için kart karıyla evlendi sonra o ölünce çoluk çocuk demeden sıradan geçirdi,ganimete çöreklendi, katliamlar yaptı. Şimdi bunlar benim kafamdan uydurduğum şeyler değil, Buhari gibi kitaplardan okuyup öğrendiğim şeyler. Ama adamlar duyunca "naaayır nolamaaaz" diyip karşımda gözyaşları içerisinde kalıyorlar. Artı bu söylediklerimin hiçbiri bu kişileri sorgulamaya yönlendirmiyor ama dahada dindarlaşıyorlar. O yüzden insanlara önce tanrı kavramının saçmalığını sonrada kuranın abukluğunu sorgulamayı öğretmek gerek

Sitelerde Paylaş

Helal olsun hacı, iyi etmişsin. Kitap eline geçince lütfen izlenimlerini falan bizlerle paylaş. Büyük tutkuyla savunduğun bir tezi çürütebilecek bir kitabı pahalı olmasına rağmen ısmarlaman cesaret ister ve entelektüel dürüstlüğe işaret eder, takdir ettim.

Sağol kardeşim.

Bilimde en kötü nitelik önyargı.

Tezimizi çürüten kuramları görmezden gelmek bilimde bağışlanmaz bir hatadır.

Aslında bu ahlaksızlıktır ki bilimin en önemli özelliği etik olmasıdır.

Kitap yarın geliyor. Hafta sonu okur, içeriğini paylaşır ve izlenimimi yazarım..

Heyecanla bekliyorum.

Selamlar..

Sitelerde Paylaş

Bayağı değişmiş tartışma konusu herhalde . :)

Ben bilimsel ateistim , ahlak denilen şey de hurafelerle dolu sonradan dine dayatılarak uydurulan zırvalıklardır bence , çoğu ahlaki davranışımız da mantığımızla çelişiyor aslında ama doğma öğretilen şeyler olduğu için ailemiz ve çevremiz tarafından yadırgayamıyoruz bir türlü ,

insanın içiyle bir oluyor ahlak denilen şey ki kendinden birşeymiş gibi hissediyorsun..

Aslında insanın kendi mantığına uyarak , yeni bir ahlak geliştirmesi lazım , yeni bir anlayış ! İşte o zaman insan özgün hisseder kendini ve kişiyi kendi yapan budur diye düşünüyorum. İşte onlar dinlerin ürettiği tek tarz fabrikasyon üretimi olan robotlardan uzak ve bambaşka olan kişiler..

Elbetteki kişinin kendi ahlakına başkalarına karşı mümkün olduğunca adil ve hoşgörülü davranmayı da eklemesi gerektiğini düşünüyorum , hayalperestlerin dünyasında yaşayan merhamet dolu ve gerektiğinde de zorba olan tanrının vasıflarını ve öve öve bitiremediği insana gereken sıfatlarının insana zarar verenlerini ayıklayıp biz insanların üstlenmesi gerekir , hepsini mantığından geçirerek iyi olanı ayıklamalı ve kendisi anlayışında yorumlayıp benimsemeli ve mümkün olduğunca hayatıyla da bağdaştırmalı .. Hayatı en güzel hale bu şekilde getirebiliriz biz insanlar... Hadi başlayın çalışmalara siz bağnazlık ve hurafe çukurlarında boğuşanlar , size söylüyorum !

Sitelerde Paylaş

Reel hayatta tartışmaya girdiğim mülümanlarla oldu bu anlattığım diyaloglar. Forumda böyle bir durum söz konusu değil.

Niye, biz insan değil miyiz?

Yoksa alan sanal diye hepimiz hayal miyiz? Sen de dahil.

Özrün kabahatinden büyük be jadı.

Sitelerde Paylaş

Niye, biz insan değil miyiz?

Yoksa alan sanal diye hepimiz hayal miyiz? Sen de dahil.

Özrün kabahatinden büyük be jadı.

Benim o kişilerden özür dilemiş olmam ilkesel değil duygusal bir tepkidir. Yoksa yanlış bişey yaptığımı düşünmüyorum. Bu foruma gelenler tartışmaya girmeden önce genel yazılanları okuyor ve nelerle karşılaşacağını az çok biliyor zaten. Ama herhangibir müslümanla tartıştığında, çok sevdiği üstün insan olan peygaberinin hayatını farklı açıdan yorumlayan birinin eleştirileri karşısında şok geçiriyor, nasıl savunması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmadığından belkide o şekilde tartışmayı sonlandırmayı seçiyor. Ama "hayır yalancı iftiracı öyle bişey yapmamıştı" diyen olmadı, sadece "hayır o iyi niyetliydi allah ne istediyse onu yaptı" falan diyorlar zaten

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sunu herkes beyninin bir yerlerine monte etsin...

...muhammedi, allahi, kurani, islami alir cöp sepetinin icine atarim ve kimseden özür dilemek zorunda degilim.

Simdiye kadar da hic dilemedim.Attigim cöp sepetinin icinden de onlari asla cikartmam.

Kimsenin sahsina kisiligine hakaret edilmiyor.Ilkel gelisip evrimlesmemis beyinlerin seviyelerine inme devri coktan kapandi.

Birilerinin mal gibi inaniyor olmalari onlara ayricalik tanimiyor.

Karsinizda olmayan uyduruk pisliklere yalakalik yapacak ateistler artik yok...

...dise dis, göze göz.

Mal gibi inananlar isteselerde istemeselerde bunu kabul etmek zorundalar ve edecekler.

Sitelerde Paylaş

Şimdi üslup kişiden kişiye değişebilir. Amacınız müslümanları topluma kazandırmaksa, Muhammed aleyhinde tek cümle etmeden inanç kavramını ve dinleri eleştirmeye çalışmalısınız. Ama tartışmaya "Muhammed peygamber olmaz çünkü şöyle böyleydi" diye girerseniz olmuyor.

Bunu anlayabilmek için şöyle bakabilirz. Cemaatçi bir müslüman, bize son derece itici gelen bir insan( biz atestlerin müslümanlara itici gelmemiz gibi) , gelip Atatürk katliamcıydı, arkadaşlarının karılarıyla yatardı bilmemneydi dese bizi soğutabilir mi? Daha çok öfkelendirir ve kendisinden daha da çok nefret ettirir. Müslümanların Muhammed tutumu da buna benzer. Muhammed'i kötülemeyin arkadaşlar işe yaramıyor

Ama bakın "Kuranda şu ayet ve şu cümle. Bunlar bilimdışı ve tanrı sözü olmaz, belliki birisi bunu kendi çıkarı için buraya yazmış" derseniz müslümanlar aynı reaksiyonu göstermiyorlar. Dikkat ettiyseniz buradada üstü kapalı şekilde Muhammed'in bu ayetleri kendi çıkarı için uydurduğunu söyledik ama sadece ismini zikretnmeden, hedefe yerleştirmeden.

Bu anlattıklarım hepsi şahsım tarafından denenmiştir ve açıkçası artık Muhammed karakterini eleştirmiyorum

Sitelerde Paylaş

bana arkadaşım Atatürk masondu dedi , bende bastım tekmeyi bir daha arkadaş olmamak üzere..

Kendisi fetonun uçkur hizmetçisiydi..

Öyle ya da böyle islam atamızın yaptığını şirk ve kafirlik sayar , sonuçta allahın hükümlerini kaldırmadı mı sevgili Atamız ..

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...