Jump to content

adem konuşabiliyor ve dil biliyor neden ilk insanlar bilmiyor ?

Recommended Posts

öncelik le bu konu daha önce açılmışsa özür dilerim.

adem konuşabiliryorsa ve dil biliyorsa çocuklarına da öğrettiyse insanlık da ondan türemişsse neden ilk insanlar konuşamıyor du . neden duvarlara resimler çiziyordu ... dillerimi gelişmemişdi... adem ilk insanların baba sı ise neden bi b.k anlatmamış... ne biçim adam bu ..... buraya kadar anladık peki ademe konuşmayı allah hangi dil olarak öğretti... ve kurtsal kitap da yazı yazmayı hangi dilde öğretti ... adem ile hangi dili konuşuyor...du

Sitelerde Paylaş
öncelik le bu konu daha önce açılmışsa özür dilerim.

adem konuşabiliryorsa ve dil biliyorsa çocuklarına da öğrettiyse insanlık da ondan türemişsse neden ilk insanlar konuşamıyor du . neden duvarlara resimler çiziyordu ... dillerimi gelişmemişdi... adem ilk insanların baba sı ise neden bi b.k anlatmamış... ne biçim adam bu ..... buraya kadar anladık peki ademe konuşmayı allah hangi dil olarak öğretti... ve kurtsal kitap da yazı yazmayı hangi dilde öğretti ... adem ile hangi dili konuşuyor...du

adem sagır ve dilsizdi hatta elinde yazilı bir kagıt vardı kagıtta aynen şunlar yazıyordu: sevgili abilerim ve ablalarım ben eşimle beraber cennetten kovuldum evde coluk cocuk ac susuz allah rızası icin bir yardım not: sagır ve dilsizim hatta beyinsizim

Sitelerde Paylaş

: )

bir adem manyağı daha !

koçum adem diye bir yok !

yok !

hurafe ile inananlar

hurafe dininin ateistleri

Kurandan uzaksınız.hatta haberiniz yok.

biri kulaktan duyma inanmış.

biride kulaktan duyma dini reddetmiş.

Kuranı iyice bir oku bakalım adem diye bir şahsiyet var mı ?

Sitelerde Paylaş
7000 sene önce insan nasılsa, şimdi de öyledir... Değişen sadece yaşam şartları ve buna bağlı olarak yaşam kalitesidir... Tabi kaliteden ne anladığımız da ayrı bir tartışma konusudur....

Bunun hala canlı örneği olduğunu düşünmüyordum ama sanırım varmış..

Sen insan soyunun sadece 7000 yıllık geçmişi olduğuna inananlardansın sanırım; öyle mi?

Memnun oldum :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

bir adem manyağı daha !

yok !

hurafe ile inananlar

Kur'an'dan uzakmış...

Adem yok, eşi yok, allah yok, kitap yok!

Sizin kafanıza vura vura vura öğretmek lazım kuranı..

Pabucumun teisti seni. Lanet herif.

Sitelerde Paylaş
Bunun hala canlı örneği olduğunu düşünmüyordum ama sanırım varmış..

Sen insan soyunun sadece 7000 yıllık geçmişi olduğuna inananlardansın sanırım; öyle mi?

Memnun oldum :rolleyes:

zaten bugün yarın da kıyamet kopacak.7000nin sonuna geldik malum.

bakkala gideyim de makarna erzak bişeyler alayım. :lol:

Sitelerde Paylaş

bir adem manyağı daha !

yok !

hurafe ile inananlar

Terliksi yazacaktim - yazacaktim bir turlu denk gelmedi.. O yoktu bu yoktu diye kasmak yerine '' ben sizin ianandiginiz dine inanmiyorum'' demek bu kadar mi zor..

Belli ki sen de benim kendimi Musluman zannettigim donemlerimdeki buhranlarimi yasiyorsun.. Ancak bu reformist- Hanif- Yalniz Kuranci diye kendini adlandiran yol yol degil..

1400 yildir hic mi bunu dogru algilayan cikmamis bu amcamlardan baska da zorlayarak- kastirarak yorumlar cikarmaya calisiliyor.. Ama olmuyor insanin rasyonel tarafiyla reddettigi seyleri cikarinca elde kalan sey din falan olmuyor.. Benim de rasyonel tarafim her zaman agir basti, ilk baslarda senin gibi bir sekilde ''Yalniz Kuran - iste bir cok sey hurafe- asil din degil - bu olmamali'' surecinden gectim.. Bu yararsiz bir caba.. Islam ve sekulerlik, Islam ve Rasyonalizm asla biraraya gelecek seyler degil.. Bunlarin hepsi ''benim dinim bu kadar berbat birsey olamaz'' psikozu.. Ve ama evet ne kadar zorlasan da kastirsan da yazilanlari -uygulamalari evirip cevirsen de olmuyor- olamiyor..

Ben de vazgecemedigim Tanri inancimi koruyarak Protestan Hiristiyanlik'i sectim.. Inan bu kadar zorlamaya gerek yok Hiristiyanlik'ta cunku Incil ne de Isa insanin gunluk hayatini duzenlemez- bilimsel oldugunu iddia etmez.. Bilimi bilimadamlarina, devlet yonetimini insanlara, kanun koyma hakkini da insanlara- hukukculara birakmistir.. Bu kadar insanin hayatini taciz eden bir dinden- Islam- ne kadar soyutlasan soyutlanamaz ..

Tanri seni korusun..

PS: Kuran nasil Sunni Muslumanlarin bahsettigi bir kitap degilse de, sizin soyledikleriniz-inandiklariniz da en az o kadar uzak kitaba.. Senin inandigin sey Kuran falan degil, iananmak istedigin kitaba Kuran adini vermissin o kadar..

Sitelerde Paylaş

bir adem manyağı daha !

yok !

hurafe ile inananlar

Bakara/31. Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi

Al-i İmrân/59. Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona "Ol!" dedi ve oluverdi

Çok doğru ! Kur'an'da Adem diye biri yok. :unsure:

Üff be ! terlikleri ayak kokuyor !

Sitelerde Paylaş

İslam zamanla çarpıtılmak zorundadır. Eğer islamcının geri kafası değişmezse; değişen şey kuran olacaktır. Ama aynı yobazlığı devam ettirebilmek için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Terliksinin yaptığı gibi..

Elbette Adem diye bir şahıs yok. Sümerlerden beri gelen bir masaldır kendileri. İnsanlığın, Adem ve Havva'dan türemediği de kesin. Havva'nın, Adem'in kaburga kemiklerinden çıkmadığı da.. Dünyanın 7000 yıl önce değil, 4.5 milyar yıl önce ortaya çıktığı da kesin. Üstelik dünyada meydana gelen değişimlerin biranda değil; çok yavaş ve kademeli olarak meydana geldiği de kesin. Dünyanın 7 günde yaratılmadığı da.. Kar tanelerini yere meleklerin indirmediği de kesin. Azrail'in can almadığı da. Ruh olmadığı da kesin.

Tüm bunlar ortaya çıktıkça; islamcılarda yeni bir islam yaratmak zorunda.. Herkes bilir ki; İslam'da Adem ve de Havva'nın yeri kesindir. Gidin sokakta geçen birisini çevirin ve sorun.. Gidin bir imama sorun. Kime sorarsanız sorun.. Bu insan terliksi ya da benzer bir 3 kağıtçı olmadığı sürece; size islamda ademin yerini söyleyecektir..

Kimbilir Terliksi'nin ne gibi bir nedeni var da; İslam'da ve de Kuran'da Ademin yeri olmadığını savunuyor. İslamı ve de kuranı savunma çabalarınız yersizdir. Çünkü bunlar çoktan tarihin dibini boyladı. Sadece islamcıların anlaması için biraz zaman geçmesi gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Hani Rabbin meleklere demişti ki: “Ben yeryüzünde bir halife varedeceğim.” Onlar da demişlerdi ki: “Biz seni şükrünle yüceltir ve takdis ederken orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi varedeceksin.” Dedi ki: “Şüphesiz sizin bilmediğinizi bilirim.” Ve Adem’e isimlerin hepsini öğretti. Sonra onları meleklerin önüne koyup, “Eğer dedikleriniz doğruysa haydi bunların isimlerini bana söyleyin bakalım” dedi. Onlar, “Sen kudret ve egemenlikte kusursuz ve eksiksizsin. Senin bize bildirdiğin dışında bir bilgimiz yoktur. Doğrusu yalnız sensin herşeyi bilen, gerçek hikmet sahibi” diye cevap verdiler. Dedi ki: “Ey Adem! Bunların isimlerini onlara bildir.” İsimleri onlara bildirince dedi ki: “Size dememiş miydim, göklerin ve yerin gaybını, gizlediklerinizi ve açıkladıklarınızı ben bilirim...” (Bakara 30-33)

Bu ayetlerde sözkonusu edilen, insanın halifeliğidir. Halifelikten kasdedilenin bir tek kişi olmadığı açıktır. Yoksa bir tek kişinin kendi başına kan dökmesi ve fesad çıkarması mümkün olamayacağına göre “Orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi varedeceksin?” sözü ve bunun Allah tarafından tasdik edilmesi doğru olmazdı.

Acaba bu halifeden murad, Allah’ın halifeliği midir; yani Allah’ın yerine geçecek bir beşer midir? Yoksa kasdedilen, önceki kavimlerin halifeliği midir? Bu ikinci durum sözkonusu olursa insan neslinden önce yeryüzünde başka bir neslin bulunması gerekir.

Ayetteki “önlerine koydu (aradahum)” ifadesinin zamirinin “Âdem”i işaret ettiğini ve “hâulâi (bunların)” ifadesinde kasdedilenin de “Âdem” olduğunu söylersek bu durumda “Âdem”, türün alameti olur; ya da en azından o türden biri kasdedilmektedir. Böyle olunca ayetin manası da şu şekilde verilebilir: Allah, isimleri Âdem’e öğretti. Sonra Âdemleri meleklere gösterdi ve buyurdu ki: “Bunların isimlerini bana haber verin (bunların yaptıkları işleri yapın).”

Fakat “Âdem”i belli bir şahsın alameti olarak kabul edenler, “önlerine koydu (aradahum)” ve “hâulâi (bunların)” ifadelerinin zamirini isimlendirilenlerle ilgili görürler. Bu durumda ayetin anlamı şöyle olur: İsimleri Âdem’e öğretti. Sonra isimlendirilenleri meleklere gösterdi ve buyurdu ki: “Bunların isimlerini haber verin”

“İsimlerin öğretilmesi”nden murad, “semmû” maddesinde de açıkladığımız gibi, insanın meleklere ait olmayan işlerdeki kabiliyet ve kapasitesidir. Melekler de zaten bu nedenle acziyetlerini belirtmişlerdi: “Senin bize bildirdiğin dışında bir bilgimiz yoktur.” dediler. Yoksa şöyle derlerdi: “Rabbimiz! Gizlice Âdem’e öğrettiklerini bize de öğret ki onu haber verelim.” Fakat melekler, insanların işlerinin onlar için kolay olmayacağı şekilde yaratıldıklarını gördüler. bu onların, huşu içinde secdeye varmalarına sebep oldu ve Âdem’in halifeliğe daha layık olduğunu itiraf ettiler.

Eğer “isimlerini (esmâihim)” ifadesinin her iki yerde de meleklere rücu ettiğini kabul edersek, o zaman burada kasdedilen, Âdem’in meleklerin isimlerini kendilerine haber vermesi olur. Böyle olunca “Biz seni şükrünle yüceltir ve takdis ederken (nusebbihu bihamdike ve nukaddisu leke)” cümlesinin kasdettiği mana şu olur: Âdem o kelimeleri söyleyince melekler gördüler ki, bu yeryüzü varlığı hem meleklerin söylediğini bilmeye kâdirdir, hem de diğer isimlere.

Ayetin “Biz seni şükrünle yüceltir ve takdis ederken (nusebbihu bihamdike ve nukaddisu leke)” kısmından meleklerin aslında şunu söylediğini anlıyoruz: Rabbimiz! Eğer halife yaratmaktan maksat, seni yüceltmek ve takdis etmek ise biz bunları zaten yapıyoruz. Yok eğer, halifeden amaç itaatse biz zaten hep itaat halindeyiz ve buyruğuna boyun eğmiş durumdayız.

Fakat “isimlerini (esmâihim)” ifadesi isimlendirilenlere işaret ediyorsa kasdedilen şu olur: Âdem meleklere onların isimlerini haber verdi (Kendi kabiliyetini ortaya koydu ve bunun üzerine melekler teslim oldular)

Buraya kadar söylediklerimizden Adem in bir türün seçilmişi olarakta görebilir, bir neslin başı olarakta değerlendirebiliriz.Bu Adem meselesi çetrefillidir, herşeyden öte müteşabihtir.Beni gülümseten soruya değinmek istiyorum; şimdi çocukların duvarlara çizdiği resimlerden bazıları 10000 yıl sonra bulunsa, acaba o zamanki insanlar bizim konuşamadığımızı mı düşünecek?

:)

Sitelerde Paylaş

Evvettt

Bizim sistemimizin gelip yerine yerlesip seyrine devam edisi belkide birkac bininci defasidir veya,sonsuz defasidir.

Herdefasinda sistemdeki Tüm canlilar ,medeniyetler yok olmus,enerzi birikimine gitmis,bunun icin milyarlarca yil beklemis,Enerjisini tamlayinca,bosalan bir yere sistemimiz yeniden gelip oturmus ve gezegenimizde ,herdefasinda oldugu gibi,hayat yeniden filizlenmeye baslamistir.

Adam hikayesi masaldir,

Neden masaldir,

Gelin o zaman tanriyi dinleyelim.

Eyyyyyyyy,Israil ogullari,biz sizi diyer irklara karsin üstün yarattik.

Demekki her irk ayri ayri yaratilmiski ve her irkta Tanri ayri madde kullanmiski,

Kimi irk cok seytan,

kimi irk cok akilli,

Kimi irk coh vahsi,

Kimi irk cok barisci,

Kimi irk cok abtal yaratilmis.

Kimi irk cok kisa,

kimi irk cok uzun falan.

adam bülbül gibi konusurken nasil ilk insan olabilirki?

Zaten evrende ilk diye birsey yoktur.

Hacimizda buna deyinmistiya

Bir yeniden dönüs hayatinin ilki vardir.

Diyelimki,bizim günesimizin enerjisinin bitisi bu onbininci defasidir,gidip enerji yüklenip tekrar gelip bosaltilan bir günes sisteminin yerine oturmasi ve seyrine devama baslamasiyla bu sistemde önceki sartlar yeniden canlanmaya baslar onbin birincidefa olarak.Sistemlerde hayat herdefasinda sifirdan baslar gelisir ve yükselir ve tekrar ölür.

Bu böyle sonsuzdan gelip sonsuza devam eder yürür.

Bana göre bu düzen böyle sürer gider.

Bunun baska bir sekilde izahida mümkün deyildir.

Varsa eyer buyurun.

Kalin saglicahla

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
Terliksi yazacaktim - yazacaktim bir turlu denk gelmedi.. O yoktu bu yoktu diye kasmak yerine '' ben sizin ianandiginiz dine inanmiyorum'' demek bu kadar mi zor..

Belli ki sen de benim kendimi Musluman zannettigim donemlerimdeki buhranlarimi yasiyorsun.. Ancak bu reformist- Hanif- Yalniz Kuranci diye kendini adlandiran yol yol degil..

1400 yildir hic mi bunu dogru algilayan cikmamis bu amcamlardan baska da zorlayarak- kastirarak yorumlar cikarmaya calisiliyor.. Ama olmuyor insanin rasyonel tarafiyla reddettigi seyleri cikarinca elde kalan sey din falan olmuyor.. Benim de rasyonel tarafim her zaman agir basti, ilk baslarda senin gibi bir sekilde ''Yalniz Kuran - iste bir cok sey hurafe- asil din degil - bu olmamali'' surecinden gectim.. Bu yararsiz bir caba.. Islam ve sekulerlik, Islam ve Rasyonalizm asla biraraya gelecek seyler degil.. Bunlarin hepsi ''benim dinim bu kadar berbat birsey olamaz'' psikozu.. Ve ama evet ne kadar zorlasan da kastirsan da yazilanlari -uygulamalari evirip cevirsen de olmuyor- olamiyor..

hanif/yalnız Kurancı yol, bir çok fikri dala ayrıldı. hatta bazıları o dallara fazla ayrılıp ağaçtan düştü... amma ilk çıkışı malum. Buralarda ilk hatırlanışı da... fakat ağaçtan düşenlerin düşmesinin sebebi, "Yalnız Kuran" yapayım derken "pozitif tarih"ten "temiz kültürlü halkların toplu hafızasından" kendilerini yalıtmaları. fen-bilim de bilmedikleri için artık Kuran'ı anlayamamaları...... (evet arkadaşlar malesef böyle.)

islamda rasyonalizm filizlenmiştir. Mutezile akımı vardır. İslamın ilk yıllarının bilim gelişmeleri bu sebeple çıkmıştır. daha sonra, Türkistan ve Berberistan'daki fikir akımları gayet pozitiftir. Evet onlar "ruh vardır" falan demiştir. Çoğunluk da bu dini doğru anlamışlardır.

ilk haniflere göre toplumların yüzyıllardır var dediği "adem, ruh, cin, melek" vardır ve dedikleri gibidir. sadece bilimsel temele oturmamıştır. daldan düşen haniflere göre ise külliyen yanılıyorlar. dala çaput bağlayan eski Türkler de onlara göre sapıktı. halbuki bana göre onların bilgisi bizden iyiydi aslında. Aborjinler ise onlardan da iyi... bütüncül düşünemeyip bunları yok saydıkları için Kuran'ı anlayamadılar. Kuran der ki: "önünüzdekini doğrulayan ve herşeyi ayrıntılı kılandır"... İşte önünde birşey olmadı mı doğrulayamazsın.

biraz karışık oldu. anlayan anlar. yazım tüm neohaniflere...

Sitelerde Paylaş

Kuran'da bahsi geçen Adem'le sizin kafanızdaki Adem figürü farklı diyor terliksi..Sizin kafanızdaki Adem Kuran'daki Adem değil diyor olsa gerek önceki yazılarını okumayınca bu vurgularını anlayamıyorsunuz..

Kuran'da Adem yok hatta Allah'ta yok :P

İşte Türkçe'nin sihirli yanı...

Adam size Kuran'da Adem diye kelime geçmiyor demiyor...

Biraz bu adam ne anlatmak istiyor diye çabalayın..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yahu sende olmasan ben ne yaparım kardeşim : )

Kurandaki adem ismi ile klasikteki hz.adem ve havva karıştırılıyor.

adem = adam = insan

hz.adem,hz.havva yok yok yok

Kuranda böyle bir karakter yok.öyle bir Peygamber yok.öyle bir hikaye yok.

du yu andıstent mi ?

Sitelerde Paylaş
yahu sende olmasan ben ne yaparım kardeşim : )

Kurandaki adem ismi ile klasikteki hz.adem ve havva karıştırılıyor.

adem = adam = insan

hz.adem,hz.havva yok yok yok

Kuranda böyle bir karakter yok.öyle bir Peygamber yok.öyle bir hikaye yok.

du yu andıstent mi ?

Ta Ha Suresi

(121) Bunun Adem ve eşi havva o ağacın meyvesinden yediler. Bu sebeple ayıp yerleri kendilerine göründü ve cennet yaprağından üzerlerine örtmeye başladılar. Adem Rabbine isyan etti ve yolunu şaşırdı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...