Jump to content

Türkler `evrim`e en az inanan millet

Recommended Posts

32 ülkesi arasında yapılan Evrim araştırması sonuçlarına göre, Türkiye`, evrim teorisine en az inanan ülke. Türkiye`den sonra halkı evrime en az inanan ülke ise Amerika oldu.

Yazı boyutunu büyütmek için Uluslararası bilim dergisi Science, 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve 32 Avrupa ülkesinde yaptığı evrim araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Bu ülkelerde yaptığı araştırmada, kişilerin `insan, hayvanların daha erken zaman türlerinden gelişmiştir` tezine `doğru, yanlış` ya da `emin değilim` cevaplarından birini vermeleri istendi. Araştırmaya katılanlar arasında, evrime en az inananların Türkler olduğu ortaya çıktı. Dergi, 2001 yılında aynı soruyu Japonya`da da sormuştu. Araştırmaya katılan Türklerin yarıdan fazlası evrime inanmadıklarını söyledi. Türkiye`nin ardından evrime en az inanan ülke Amerika oldu.

Science dergisine göre evrime en çok inanan ülke ise İzlanda oldu. İzlanda`yı Danimarka, İsveç ve Fransa izledi.

KÜRESEL KRİZDE İZLANDA BATTI, BETER OLSUNLAR...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

32 ülkesi arasında yapılan Evrim araştırması sonuçlarına göre, Türkiye`, evrim teorisine en az inanan ülke. Türkiye`den sonra halkı evrime en az inanan ülke ise Amerika oldu.

Türkiyenin %26 si evrime inaniyormus. Sanirim senin bahsini ettigin sey ayni arastirma sonucu. % 26 si evrime inaniyorsa bu su an icin iyidir. Demekki neymis Türkiyenin % 99 u müslüman degil. en az senin gebi degil. % 26 nin icinde herhalde bebeleri saymamislardir.

http://toplumvetarih.blogcu.com/evrim-e-en-cok-inanan-ulkeler/3394138

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Türkiyenin %26 si evrime inaniyormus. Sanirim senin bahsini ettigin sey ayni arastirma sonucu. % 26 si evrime inaniyorsa bu su an icin iyidir. Demekki neymis Türkiyenin % 99 u müslüman degil. en az senin gebi degil. % 26 nin icinde herhalde bebeleri saymamislardir.

SAYGILAR

Tabi bir de bu anket İzmir'de veya Antalya'da yapılmış olmalı. Konya'da yapılsaydı ne çıkardı aceb..

Sitelerde Paylaş

Türkiyede artmismi azalmismi? Sanki 25 sene evvel Türkiyede evrime inananlar %40 tida % 26 ya inmis diye seviniyorsun. Müslümanlar dünyanin kacta kaci Dinsizlerin gerisindemi degilmi? Bütün müslümanlar dünyada %18-%20 arasi.

Sen sunu anlamiyorsun evrimin yokolamsi size bir fayda saglamiyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Türkiyede artmismi azalmismi? Sanki 25 sene evvel Türkiyede evrime inananlar %40 tida % 26 ya inmis diye seviniyorsun. Müslümanlar dünyanin kacta kaci Dinsizlerin gerisindemi degilmi? Bütün müslümanlar dünyada %18-%20 arasi.

Sen sunu anlamiyorsun evrimin yokolamsi size bir fayda saglamiyor.

SAYGILAR

Yahu sabahtan akşama senin gibileri yanmasın diye çaba sarfediyoruz enazından emeğe saygı..

Sitelerde Paylaş

Ve Türk ateistlerinden bazıları evrime inanan ama ne olduğunu bilmeyen bir azınlık..

Dünyada eşi benzeri yok bu ateistlerin. Nev-i şahsına münhasır ateistlerimiz onlar.

Buna bu forumda şaşkınlıkla şahit olduk.

Evrimin gelişme olduğunu sanan evrimci Türk Müslüman ateistlerimizin sayısı sanıldığından çok daha fazla..

Sitelerde Paylaş

SAYGILAR

konuyla ilgili değil belki...

ama alıntı yaptığınız sitenin tarihe yaklaşımında örnek alınacak noktalar var...

bu sitedeki bazı yazıları okudum ve hatta bu foruma da taşımış idim...

yanılmıyorsam ateist olan site sahibi tarihi konulara yaklaşımını şu cümlede özetlemiş..

TOPLUM VE TARİH Düşünce Atölyesi: "Nasıl yaşanmış ise, öyle ele alınarak yorumlanması gereken tarih övülemez ve mahkum edilemez, irdelenir."

Sitelerde Paylaş

SAYGILAR

Ben bugünün bilgi ve algısı ile bir evrimin işaretlerini gördüğümü her zaman söyledim bu forumda ve sadece itiraz ettiğim yer işleyiş sürecini kesinkes bilemeyiz dedim.

Çünkü yaratıcı sıfatıyla Tanrı her tür yaratmaya kadir ise evrim ilede yaratabilir dedim akabinde.

Ve ben hala müslümanım Rochader. :)

Sitelerde Paylaş

Ben bugünün bilgi ve algısı ile bir evrimin işaretlerini gördüğümü her zaman söyledim bu forumda ve sadece itiraz ettiğim yer işleyiş sürecini kesinkes bilemeyiz dedim.

Çünkü yaratıcı sıfatıyla Tanrı her tür yaratmaya kadir ise evrim ilede yaratabilir dedim akabinde.

Ve ben hala müslümanım Rochader. :)

Tamam seni anliyorum. Ben zaten cübbeliye "..en az senin gibi degil demistim" Evrime inanan din adamlari konusunun linklerini bende asmistim. Bu bir gecis dönemimi? Vaktim oldukca izliyorum.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Tamam seni anliyorum. Ben zaten cübbeliye "..en az senin gibi degil demistim" Evrime inanan din adamlari konusunun linklerini bende asmistim. Bu bir gecis dönemimi? Vaktim oldukca izliyorum.

SAYGILAR

Evet, bu bir geçiş dönemi. Ama ateime, deizme, agnostizme vs değil.

Bu judaizmden kurtulmak isteyen islamın ve buna gönül vermişlerin geçiş dönemi.

Tüm fizik yasalarını var eden Tanrıya yürekten boyun eğişin göstergeleri sevgili Rochader.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

lisedeyken , darwini ufak bir başlıkta incelerken ( biyoloji dersinde ) , tüm örümcek beyinliler hep birden söyleşmeye başladılar ;

şerefsiz kafir , maymundan geldiğine inanan inansın bu kadar aşağılık mıyız biz ..

Bal gibide öylesiniz siz aşağılıksınız ama maymunlar veyahut primatlar herneyse öyle değiller ! Derim.

Maymunlar bile sizden daha sevecen olabiliyor , insansa her türlü sahtekarlık , ayartma , yalan söz , aptal yerine koyma ..

Hangi hayvanda var bunlar ?

tarihinde Zerdüşt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet, bu bir geçiş dönemi. Ama ateime, deizme, agnostizme vs değil.

Bu judaizmden kurtulmak isteyen islamın ve buna gönül vermişlerin geçiş dönemi.

Tüm fizik yasalarını var eden Tanrıya yürekten boyun eğişin göstergeleri sevgili Rochader.

Selamlar.

Fazla iyimser olma. Bu sadaece İslam'a karşı -İslam'ın geliştirdiği- bir nefret, o kadar. Türkiye'de evrime inanma oranı % 26 ise bu çok yüksek bir oran. Türklerin % 5'i bile evrimin ne olduğunu bilmiyordur. Ben bir Ateist olmama rağmen ben de evrimin ne olduğunu hiç bilmiyorum, en ufak bir fikir sahibi bile değilim.

Yani bu % 26'nın pekala birçoğu İslam'dan sıkılmış müslümanlar da olabilir.

Sitelerde Paylaş

Türkler evrime inansa ne olur inanmasa ne olur?

Bu evrim gerçeğini değiştirir mi?

Sana bir başlık önerisi daha vereyim cüppeli

"Türkler everest dağına küstü" diye bir başlık da at istersen...

Dünyada yankı yapıyor ama. Çok önemli. Sen önem vermiyorsun. Bütün dünya veriyor.

Sitelerde Paylaş

Fazla iyimser olma. Bu sadaece İslam'a karşı -İslam'ın geliştirdiği- bir nefret, o kadar. Türkiye'de evrime inanma oranı % 26 ise bu çok yüksek bir oran. Türklerin % 5'i bile evrimin ne olduğunu bilmiyordur. Ben bir Ateist olmama rağmen ben de evrimin ne olduğunu hiç bilmiyorum, en ufak bir fikir sahibi bile değilim.

Yani bu % 26'nın pekala birçoğu İslam'dan sıkılmış müslümanlar da olabilir.

İşte size dürüst bir ateist..

Bilime inanıyor ve bilimsel yaklaşımları benimsiyor.

Kendisini saygıyla selamlıyorum.

Sitelerde Paylaş

Evrim bu güne kadar tanrı vardır-yoktur eksenli tartışmaların merkezine oturtuldu.Tanrının varlığı yada yokluğunun ispatının evrime endeksli olduğu şeklinde bir algı gelişti.Evrim yoksa tanrı vardır, evrim varsa tanrı yoktur ön kabulü ile evrime bakış şekillendi.Bu bakış açısının bu biçimde şekillenmesinde en önemli etken kilisenin evrime olan tepkisinin ve reddiyesinin Müslümanlarca gereksiz ve anlamsız bir işgüzarlıkla sahiplenilmesi ve ortak strateji haline getirilmesidir.Diğer yandan ateistlerinde evrimi, tanrının olmadığının delili olarak algılamasıdır.

Kilisenin evrime karşı durmak için kendince gayet haklı nedenleri vardır.Eğer siz dünyanın yaratılışını yedibin sene önce falanca ayda falanca günde falanca saatte olmuştur şeklinde açıklayıp iman ediyor iseniz ve kutsal kitabınızda bunun böyle olduğunu size söylüyorsa , evrim gibi, süreci jeolojik zamanlar (milyonlarca , milyarlarca yıllar) gerektiren bir hadiseye inanmanız elbette mümkün olmaz.Ve evrim düşüncesini çürütmek sizin için kutsal bir dava olur.

Müslümanın böyle bir zorunluluğu yoktur. Kadiri mutlak yaratıcının evrime de gücü yeter. Sünnetullah ın evrim şeklinde tezahür etmesi müslümanın tanrı inancını zedeleyecek bir durum değildir.

Türkiye’de bu güne kadar evrim aleyhine yapılan her türlü çalışma ağırlıklı olarak kilise kaynaklı olup özellikle Adnan Oktar ve benzerlerinin yayınladığı belgesel , kitap, broşür benzeri dökümanlar Hıristiyan kaynaklı çalışmaların çevirisinden ibarettir.Orjinal çalışmalar değildir. Kaldıki Adnan Oktar ve benzerlerinin bu tür çalışmaları yapabilecek birikim ve imkanları da yoktur. Yoktur çünkü evrimin ne olduğunu dahi bilmezler.Gerçi bu hususta bizim ateistlerimizin de müslümanımızdan farkı yok, onların da çoğu evrimin ne olduğunu bilmiyor.

Evrim; anlama, öğrenme ve bilmek merkezli çalışmaların konusu olamadığı ve politize edildiği sürece , ''tanrı vardır-yoktur , çünkü …''ön önermesi ile konuya girildiği sürece Türkler evrimin ne olduğunu öğrenemeyecektir.

Sitelerde Paylaş

Evrim bu güne kadar tanrı vardır-yoktur eksenli tartışmaların merkezine oturtuldu.Tanrının varlığı yada yokluğunun ispatının evrime endeksli olduğu şeklinde bir algı gelişti.Evrim yoksa tanrı vardır, evrim varsa tanrı yoktur ön kabulü ile evrime bakış şekillendi.Bu bakış açısının bu biçimde şekillenmesinde en önemli etken kilisenin evrime olan tepkisinin ve reddiyesinin Müslümanlarca gereksiz ve anlamsız bir işgüzarlıkla sahiplenilmesi ve ortak strateji haline getirilmesidir.Diğer yandan ateistlerinde evrimi, tanrının olmadığının delili olarak algılamasıdır.

Kilisenin evrime karşı durmak için kendince gayet haklı nedenleri vardır.Eğer siz dünyanın yaratılışını yedibin sene önce falanca ayda falanca günde falanca saatte olmuştur şeklinde açıklayıp iman ediyor iseniz ve kutsal kitabınızda bunun böyle olduğunu size söylüyorsa , evrim gibi, süreci jeolojik zamanlar (milyonlarca , milyarlarca yıllar) gerektiren bir hadiseye inanmanız elbette mümkün olmaz.Ve evrim düşüncesini çürütmek sizin için kutsal bir dava olur.

Müslümanın böyle bir zorunluluğu yoktur. Kadiri mutlak yaratıcının evrime de gücü yeter. Sünnetullah ın evrim şeklinde tezahür etmesi müslümanın tanrı inancını zedeleyecek bir durum değildir.

Türkiye’de bu güne kadar evrim aleyhine yapılan her türlü çalışma ağırlıklı olarak kilise kaynaklı olup özellikle Adnan Oktar ve benzerlerinin yayınladığı belgesel , kitap, broşür benzeri dökümanlar Hıristiyan kaynaklı çalışmaların çevirisinden ibarettir.Orjinal çalışmalar değildir. Kaldıki Adnan Oktar ve benzerlerinin bu tür çalışmaları yapabilecek birikim ve imkanları da yoktur. Yoktur çünkü evrimin ne olduğunu dahi bilmezler.Gerçi bu hususta bizim ateistlerimizin de müslümanımızdan farkı yok, onların da çoğu evrimin ne olduğunu bilmiyor.

Evrim; anlama, öğrenme ve bilmek merkezli çalışmaların konusu olamadığı ve politize edildiği sürece , ''tanrı vardır-yoktur , çünkü …''ön önermesi ile konuya girildiği sürece Türkler evrimin ne olduğunu öğrenemeyecektir.

çok yerinde ve hoş tesbitler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...