Jump to content

Türk Ateistler Neden Rahatsız?

Recommended Posts

O da doğru, hiç bu açıdan bakmamıştım. Ama bireysel ibadet de din kapsamına girmez mi?

Ortada bir din varsa ve yapılan ibadet o dinin kuralları gereğince yapılıyorsa tabi ki o o bireyin yaptığı dine bağlılık-dindarlıktır.

Ama bir din zorlaması ve dinin belirlediği ritüeller olmadan kişinin kendi iradesiyle inanması, dua ve ibadeti dinlerden bağımsız inanç kapsamına girer.

Bu aşamada artık, varolan ve toplumu etkisi altına almış olan bir dinin rahatsız edici olmaktan çıkması ancak sekuler veya gerçekten laik bir sistemle mümkün olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 372
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ortada bir din varsa ve yapılan ibadet o dinin kuralları gereğince yapılıyorsa tabi ki o o bireyin yaptığı dine bağlılık-dindarlıktır.

Ama bir din zorlaması ve dinin belirlediği ritüeller olmadan kişinin kendi iradesiyle inanması, dua ve ibadeti dinlerden bağımsız inanç kapsamına girer.

O halde sana göre mesela alevilik bir din değil bağımsız bir inanç olmalı?

Sitelerde Paylaş
O halde sana göre mesela alevilik bir din değil bağımsız bir inanç olmalı?

Alevilik zaten istisnalar haricinde uygulamada genelde bir din değil, bir kült ve kültürel harekettir.

Bu kült sözcüğünü din anlamında değil dinsel ve kültürel öğelerle oluşan topluluk anlamında kullandım.

Aleviliğin bu yapısı belki sünni İslam'ın hegemonyası altında kalmışlığından ileri gelmiş olabilir.

Ama neticede bu yapı sekulerliğe ya da laikliğe en kolay uyum sağlayacak bir nitelik arzetmektedir.

Sitelerde Paylaş

Türkiyede kurulacak Bir Atesit düşünce platformuna Prof. Celal Şengör belki başkanlık yapabilir.

Güzelde olur ama bu ülkede böyle bir derneğin medya önündeki liderinin ömrü ne kadar olur bilemiyorum.

İlk önce Vakit türevi gazetelerde fetvası çıkar ondan sonra Cenneti ve hurileri garantilemek isteyen bir cengaver bulunur. Olan Türkiyenin bir aydınına olur.

Bu sebebledirki bu ülkede kolay kolay bir atesit yapılanma bir fikir kulübü kurulamaz diye düşünüyorum :(

Sitelerde Paylaş

Ilkel yobazlarla mücadele ve özgür düsüncelerin konusalabilmesi icin önce alt yapi örgütlenmesi sarttir.

Yobaz zihniyetten sadaka dilenir gibi özgürlükler dilenilmez!Bunu kafanizdan silin atin!Kimse size zirnik verip koklatmaz ve koklatmiyorlar.Bunu biraz olsun artik idrak edin ve görün.!

Yirtip parcalayarak savasarak hakkini arayip elde etmesini herkes bilip ögrenecek.Mecbursunuz buna...tirnaginiz yoksa kafanizi kasiyamazsiniz.!Yoksa sanal sitelerde problemlerinizi ve sorunlarinizi anlatarak dejarj olmaya mahküm olursunuz...

...eger o siteler olmazsa ne yapacaksiniz?

Yandi gülüm keten helva.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

başlık şu olmalı bence :

Tüm Ateistler Neden Rahatsız hehe(:

Puhahhaha.. Olay bu..Helal sana, mechule. Ateistleri kızdırmak, en iyi yöntem :)

2 cümle ile, darma duman etmişsin adamları. Bak şimdi üzüldüm, ateistlere :)

tarihinde Yolcu_34 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Puhahhaha.. Olay bu..Helal sana, mechule. Ateistleri kızdırmak, en iyi yöntem :)

Benim buradaki tüm işim gücüm provokatörlük diyorsun yani.

İyiymiş.

Site yönetimi çok sever senin gibi Polat Alemdar tiynetli provokatörleri!

tarihinde Yakup tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Su sanalin alsisip bir türlü icime sindiremedigim bir özelligi de, karsimda iki dakika konusamiyacak birisini terbiye etmeye calismak.

Sarimsakli sirkeli terbiye sosunu sanalda kullanabilmek icin cözüm üretmem gerektigini idrak etmeye basladim.

E anlamak biraz gec oldu ama develerin beyin yapisi biraz degisik oluyor...

...yapacak bir sey yok.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Benim buradaki tüm işim gücüm provokatörlük diyorsun yani.

İyiymiş.

Site yönetimi çok sever senin gibi Polat Alemdar tiynetli provokatörleri!

Ne polat alemdarı, ne provakatörlüğü kardeşim. Kime zarar vermişiz biz. Hangi ateiste? Belgelerle gelin, bekliyorum.

Su sanalin alsisip bir türlü icime sindiremedigim bir özelligi de, karsimda iki dakika konusamiyacak birisini terbiye etmeye calismak.

Sarimsakli sirkeli terbiye sosunu sanalda kullanabilmek icin cözüm üretmem gerektigini idrak etmeye basladim.

E anlamak biraz gec oldu ama develerin beyin yapisi biraz degisik oluyor...

...yapacak bir sey yok.

Yok yaa...sen fazla, recep ivedik izliyorsun heraldeki.

Sitelerde Paylaş

Ne polat alemdarı, ne provakatörlüğü kardeşim. Kime zarar vermişiz biz. Hangi ateiste? Belgelerle gelin, bekliyorum.

:lol::lol:

Aradan epey bir zaman geçtiği halde durduk yerde bu başlığa yazmak da nereden aklına geldi Yolcu_34 hocam ya!

İspatlarsam üyeliğini sildirecek misin?

Hani daha önce de sildirdiğin gibi.

Söyleyeyim mi daha önceki üyeliklerini?

Ben seni yaptığın imla hatalarından biliyorum.

Senin kadar virgülü yanlış yerde kullanan ikinci bir kişi daha bu sitede bulamazsın.

Ayrı yazılan 'de' ve 'da'ları zaten bilmiyorsun.

'Aynalı Tahir' gibi adamsın vesselam! :lol:

...heraldeki.

'Niye ki ne'yi biliyorum da az önce senin söylediğin şu 'heraldeki'yi yeni duyuyorum.

O da ne ki ne?! :lol:

Sitelerde Paylaş

Merhaba.Ben 17 yaşında bir türk ateistiyim.12.5 yaşlarında ateist olduğumu resmi olarak ilan ettim ve o zamandan beri bulduğum her kitabı okuyorum.Ve tamamiyle doğru yolda olduğumu biliyorum ve bunu her düşündüğümde mutluluğum 100.000 kat artıyor.Ama maalesef sosyal hayatta problemlere sebep oluyor.Çünkü burası Türkiye.Hayatımın son 2 senesi hariç hep İstanbul'da yaşadım ve son 2 senedir maalesef Bilecik'te yaşıyorum.700 Kişiye yakın nüfusa sahip lisemizin Öğrenci temsilcisiyim.Ve dediğiniz gibi bu ülkede ateist olduğunu söylemek tam anlamıyla bir işkence.İnsanların ego şişirme gösterilerini dinlememek için ateist olduğumu sadece 4-5 kişiyle paylaştım.Ve noldu bilmiyorum ama bu bilgi okul çapında yayıldı.Ben her zaman göğsüm açık bir şekilde''ben ateistim'' diyorum.Ama cahillik son derece yüksek.İnanması zor ama en az 7 kişiden ''Sen ateşe tapıyorsun dimi?'' sorusunu aldım:)) Sınıfıma geldiler laflarla taciz ettiler.Sesim çıkmadı çünkü bu insanlar başkalarını eleştirmeye o kadar alışmışlarki aynaya bakmıyorlar.Ve bakın bu en acısı.Milli eğitim'e başvurdum.Dinim ateist ve sözlü tacize uğruyorum diye rapor verdim.Ve aldığım cevap :''Bu konuda yapacak birşeyimiz yok.Bence müslüman ol.'' :))) Türkiye'de ki boyut cidden korkunç safhada.Atatürk cidden tam bir deha olduğunu bir defa daha kanıtladı.TBMM açılırken hocayla açılsın dediler.Atatürk : ''Biz bu kutsal meclisi hacı hocanın duasıyla değil,şehitlerimizin kanıyla açtık!'' diyor.Halktan gelen itirazlar sonucu TBMM dualarla açılıyor.Ama Atatürk çok akıllı.Bu ülkede din siyasete karışmazsa siyasi manevraların başarısız olacağını biliyor.Bu yüzden diyanet işlerini de kuruyor.Onun gibi bir deha yok. Kısacası sayın abilerim,ablalarım,kardeşlerim.Bu ülkede ateizmin ne olduğunu bir yolunu bulup halka anlatmamız gerekiyor.Çünkü çocuklar doğuyor.Müslüman damgası yapıştırılıyor T.C kimliğe.Anne babanın dünyadan haberi yok.Her şeye takdir-i ilahi diyor geçiyorlar.Din dersleri de seçmeli değil.Gördünüzmü fabrika nasıl çalışıyor! Koyun üretim fabrikası A.Ş .Hani dinde özgürlük! Bence artık bu ülkede bu derneği kurmamızın vakti geldide geçiyor.

Sitelerde Paylaş

:lol::lol:

Aradan epey bir zaman geçtiği halde durduk yerde bu başlığa yazmak da nereden aklına geldi Yolcu_34 hocam ya!

Milleti kıl etmek için. Puhahaha

İspatlarsam sildirecekmisin üyeliğini. Hani daha önce de sildirdiğin gibi.

Hemen.

Söyleyeyim mi daha önceki üyeliklerini?

Söyleyebilirsin. Ben gizlenmiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Merhaba.Ben 17 yaşında bir türk ateistiyim.12.5 yaşlarında ateist olduğumu resmi olarak ilan ettim ve o zamandan beri bulduğum her kitabı okuyorum.Ve tamamiyle doğru yolda olduğumu biliyorum ve bunu her düşündüğümde mutluluğum 100.000 kat artıyor.Ama maalesef sosyal hayatta problemlere sebep oluyor.Çünkü burası Türkiye.Hayatımın son 2 senesi hariç hep İstanbul'da yaşadım ve son 2 senedir maalesef Bilecik'te yaşıyorum.700 Kişiye yakın nüfusa sahip lisemizin Öğrenci temsilcisiyim.Ve dediğiniz gibi bu ülkede ateist olduğunu söylemek tam anlamıyla bir işkence.İnsanların ego şişirme gösterilerini dinlememek için ateist olduğumu sadece 4-5 kişiyle paylaştım.Ve noldu bilmiyorum ama bu bilgi okul çapında yayıldı.Ben her zaman göğsüm açık bir şekilde''ben ateistim'' diyorum.Ama cahillik son derece yüksek.İnanması zor ama en az 7 kişiden ''Sen ateşe tapıyorsun dimi?'' sorusunu aldım:)) Sınıfıma geldiler laflarla taciz ettiler.Sesim çıkmadı çünkü bu insanlar başkalarını eleştirmeye o kadar alışmışlarki aynaya bakmıyorlar.Ve bakın bu en acısı.Milli eğitim'e başvurdum.Dinim ateist ve sözlü tacize uğruyorum diye rapor verdim.Ve aldığım cevap :''Bu konuda yapacak birşeyimiz yok.Bence müslüman ol.'' :))) Türkiye'de ki boyut cidden korkunç safhada.Atatürk cidden tam bir deha olduğunu bir defa daha kanıtladı.TBMM açılırken hocayla açılsın dediler.Atatürk : ''Biz bu kutsal meclisi hacı hocanın duasıyla değil,şehitlerimizin kanıyla açtık!'' diyor.Halktan gelen itirazlar sonucu TBMM dualarla açılıyor.Ama Atatürk çok akıllı.Bu ülkede din siyasete karışmazsa siyasi manevraların başarısız olacağını biliyor.Bu yüzden diyanet işlerini de kuruyor.Onun gibi bir deha yok. Kısacası sayın abilerim,ablalarım,kardeşlerim.Bu ülkede ateizmin ne olduğunu bir yolunu bulup halka anlatmamız gerekiyor.Çünkü çocuklar doğuyor.Müslüman damgası yapıştırılıyor T.C kimliğe.Anne babanın dünyadan haberi yok.Her şeye takdir-i ilahi diyor geçiyorlar.Din dersleri de seçmeli değil.Gördünüzmü fabrika nasıl çalışıyor! Koyun üretim fabrikası A.Ş .Hani dinde özgürlük! Bence artık bu ülkede bu derneği kurmamızın vakti geldide geçiyor.

katılıyorum,

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

12.5 falandın yani? bende inci sözlük üyesiyim sözlüğün yüz karası sensin herhalde bilmiyorsan öğretiyim inci sözlük anarşist bir oluşumdur ve anarşizmde dinin ve siyasetin yeri yoktur... önce dahil olduğun toplumu tanı tam bir cehalet örneğisin...

Ben neden rahatsızım eminimki pek çok arkadaş ta aynı dertlerden rahatsızdır...

1. Bütün dinlerin birisinin canına kıymayı en büyük günah olarak lanse ettiği halde din uğruna yapılan savaşların farz kılındığından

2. Toplumumuzda ateistim denildiğinde alınan tepki ve dışlamalardan

3. Her gün 5 vakit ezan sesi dinlemekten (teknoloji gelişti kardeşim kur evine sistem uyarsın seni her ezanda ben dinlemek zorundamıyım?)

4. İdrak edilmeyecek yaşta başlayan zorunlu din eğitiminden (ki diğer dinlerden de bahsetmez bu eğitim sadece islam üzerinedir)

5. Yine idrak edilmeyecek yaşta kişiye sorulmadan yapılan sünnetten

6. Dinin desteklediği pozitif ayrımcılıktan özellikle kadınlara yapılan

7. İslamiyetin dünya üzerinde (bunda hristiyan basının ve 11 eylül olayının etkisi büyük) terörist yetiştiren bir din olarak lanse edilmesi bu sebeple bizim ülkeyede terörist ülke gözüyle bakılmasından

aklıma geldikçe yazarım yazılan bütün mesajları okumayamadım aynı şeyler yazıldıysa kusuruma bakmayın bende paylaşmak istedim kendi düşüncelerimi

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Yeni Türk Ateistlerinden biri olarak çok şeyden rahatsızım..

Mesela;Günde bes kez okunan ezandan..Rahatsız mı ediyor derseniz sinir ediyor..Kanmış inanmış oldugum yıllar aklıma geldikçe sinir oluyorum..

Tv kanalların da ,Gazeteler de yani medyada herşeyin dine bağlanmasına ve buna insanları inanmasına sinir oluyorum..Çevremdekilere bakıyorum O dizilere nasıl inanıyorlar ...Şaşırıyorum..

Herşeyden çokda yaşadıgım toplumda yalnız kalmama neden oldugu için rahatsızım..

Kendim gibi düşünen birini bulsam çevrem de bayram ilan edicem..Sonunda konusabilicegim biri var diye ama yok..

Türk Ateisti olarak beynimi gereksiz dogmatik düşüncelerle,korkularla dolduran ve şu anda fikirsel anlamda beni yalnızlıga iten bu dinden haklı olarak rahatsızım!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...