Jump to content

Türk Ateistler Neden Rahatsız?

Recommended Posts

Ateistler,herkesi kendi gibi müslüman sananlardan ve buna göre hareket edenlerden rahatsız..Ya da bu tarz forumlara gelip durmadan din tebliğ etmelerinden rahatsız.Bir de 'aslında gerçek müslümanlar öyle değil herkese saygılıdır' gibi hiçbir temel dayanağı olmayan saçma laflarından rahatsız.Bir de müslüman geçinenlerin nedense hep ateist (!) arkadaşları oluyor ben ateist olmama rağmen çevremde 1 kişi bile yok yani kısacası bu yalanlarınızdan da rahatsızız..Maklubenin verdiği dayanılmaz enerjiyle savunduğunuz tüm o saçmalıklarınızdan rahatsızız kısaca..

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • İleti 372
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Türk Ateistler neden rahatsız?

- Din ile aldatılan ve sömürülen insanlar için rahatsız

- Dine, inanç propagandasına harcanan maliyetten ve beyhude zaman harcamasından rahatsız..

- Dinin siyasete alet edilmesinden, dinin referans alınmasından rahatsız.

- Her 350 kişiye 1 cami, her 780 kişiye 1 imam düşmesinden rahatsız

- Okul sayısının 65 bin, hastane sayısının 1200 ama cami sayısının 85 bin olmasından rahatsız.

- Din görevlisi sayısının 90 bin, doktor sayısının 77 bin olmasından rahatsız.

- Tv'lerde sürekli, yerli yersiz dinin, hurafelerin pompalanmasından ve halkın aldatılmasından rahatsız.

- Diyanete ayrılan bütçenin, bütün üniversitelere ayrılan bütçeden daha yüksek olmasından rahatsız.

- Herkesten vergi alınmasına rağmen Alevilere din hizmeti verilmemesinden rahatsız.

- Alevilere cami baskısı yapılmasından, alevi köylerine cami yapımından ve sünni imam atanmasından rahatsız.

- Cemevlerinin ibadethane sayılmamasından ve Alevilerin parasıyla cami yapılmasından rahatsız.

- Ateist, deist, agnostik, panteist vb. din sahibi olmayanların müslümanmış gibi cenaze işlemine tabi tutulmasından rahatsız.

- Allahsız, kitapsız, dinsiz söylemlerinin acımasız, merhametsiz, ahlaksız vb. olumsuz anlamlarda kullanılmasından rahatsız.

- Ateistlerin can güvenliği olmamasından, tv'lere maske takarak çıkmak zorunda olmalarından rahatsız.

- Dinin, Kur'an'ın, Muhammed'in tabu olmasından, eleştiriye tahammülsüzlükten, hoşgörüsüzlükten rahatsız.

- Her 100-200 metredeki camilerde karmakarışık ezan okunmasından, bilhassa sabah ezanlarının yüksek desibelinden rahatsız.

- İnanmadıkları kutsallara saygı beklenilmesinden, hazreti demeye zorlanmaktan rahatsız.

- Tehditlerden, küfürlerden, baskılardan rahatsız.

- Kitaplara, şiirlere sansür uygulanmasından, Tanrı sözcüğünün Allah'la değiştirilmesinden rahatsız.

- Forumlara, facebook sayfalarına saldırılmasından, kapattırılmasından rahatsız.

Sitelerde Paylaş

Türk Ateistler neden rahatsız?

- Din ile aldatılan ve sömürülen insanlar için rahatsız

- Dine, inanç propagandasına harcanan maliyetten ve beyhude zaman harcamasından rahatsız..

- Dinin siyasete alet edilmesinden, dinin referans alınmasından rahatsız.

- Her 350 kişiye 1 cami, her 780 kişiye 1 imam düşmesinden rahatsız

- Okul sayısının 65 bin, hastane sayısının 1200 ama cami sayısının 85 bin olmasından rahatsız.

- Din görevlisi sayısının 90 bin, doktor sayısının 77 bin olmasından rahatsız.

- Tv'lerde sürekli, yerli yersiz dinin, hurafelerin pompalanmasından ve halkın aldatılmasından rahatsız.

- Diyanete ayrılan bütçenin, bütün üniversitelere ayrılan bütçeden daha yüksek olmasından rahatsız.

- Herkesten vergi alınmasına rağmen Alevilere din hizmeti verilmemesinden rahatsız.

- Alevilere cami baskısı yapılmasından, alevi köylerine cami yapımından ve sünni imam atanmasından rahatsız.

- Cemevlerinin ibadethane sayılmamasından ve Alevilerin parasıyla cami yapılmasından rahatsız.

- Ateist, deist, agnostik, panteist vb. din sahibi olmayanların müslümanmış gibi cenaze işlemine tabi tutulmasından rahatsız.

- Allahsız, kitapsız, dinsiz söylemlerinin acımasız, merhametsiz, ahlaksız vb. olumsuz anlamlarda kullanılmasından rahatsız.

- Ateistlerin can güvenliği olmamasından, tv'lere maske takarak çıkmak zorunda olmalarından rahatsız.

- Dinin, Kur'an'ın, Muhammed'in tabu olmasından, eleştiriye tahammülsüzlükten, hoşgörüsüzlükten rahatsız.

- Her 100-200 metredeki camilerde karmakarışık ezan okunmasından, bilhassa sabah ezanlarının yüksek desibelinden rahatsız.

- İnanmadıkları kutsallara saygı beklenilmesinden, hazreti demeye zorlanmaktan rahatsız.

- Tehditlerden, küfürlerden, baskılardan rahatsız.

- Kitaplara, şiirlere sansür uygulanmasından, Tanrı sözcüğünün Allah'la değiştirilmesinden rahatsız.

- Forumlara, facebook sayfalarına saldırılmasından, kapattırılmasından rahatsız.

+1

Deve Kuşları Facebook sayfalarinda islamin elestirilmelerini dahi görmek istemiyorlar....Beyin ve zihniyet farkinin ne derecede oldugu kolaylikla anlasilmakta.

Komik olan ise bazi CHP gruplarinin islami elestiren yazilara videolara, Mustafa Kemal'in müslüman olmadigina tahammül edemeyip üyeyi gruptan atmalaridir... Ülke müslümanin CHP lisi, AKP lisi de hemen hemen ayni zihniyetteler...Birisinin kafasi kapali digeri acik ama farkeden pek bir sey yok. Fakat bazi CHP gruplari ise cok farklilar... Bence CHP den ayrilip yeni bir parti kurmalidirlar.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

+1

Deve Kuşları Facebook sayfalarinda islamin elestirilmelerini dahi görmek istemiyorlar....Beyin ve zihniyet farkinin ne derecede oldugu kolaylikla anlasilmakta.

Komik olan ise bazi CHP gruplarinin islami elestiren yazilara videolara, Mustafa Kemal'in müslüman olmadigina tahammül edemeyip üyeyi gruptan atmalaridir... Ülke müslümanin CHP lisi, AKP lisi de hemen hemen ayni zihniyetteler...Birisinin kafasi kapali digeri acik ama farkeden pek bir sey yok. Fakat bazi CHP gruplari ise cok farklilar... Bence CHP den ayrilip yeni bir parti kurmalidirlar.

Sevgili Cigi;

Bu konuda haklısın ancak bunun haklı siyasi sebepleri var.

Sinan Meydan'ı bilirsin. Atatürk'ün din inançlı olduğu hakkında bir çalışma yapmış.

Bizim Mutezile de facebook'ta onunla bu konuda tartışmaya girmiş. Bana haber verince ben de dahil oldum.

Ama adama siyasi anlamda hak verdim. Çünkü tam da şu sıralarda Atatürk-cumhuriyet düşmanları yoğun bir

saldırı içindeler. Dinci tv'ler yaptıkları programlarda açık açık Atatürk'ü itibarsızlaştırma gayretinde. ROK Cine 5'te üstüste

programlar yapıp Atatürk'ün soyuna kadar iftiralar dizenleri konuşturuyor. Bu arada itibarsızlaştırma araçlarından biri de

Atatürk'ün dinsiz olduğu konusu. Öyle ki bunu Ayşe Hür bile yaptı. Atatürk'ü eleştirirken ateist olduğunu söyledi. Ardından

"Ben de ateistim" dedi ama asıl amaç Atatürk'ü ateist olarak lanse edip din hassasiyeti olan Atatürk'çülerin gözünden düşürmekti.

Non-teist mücadeleyi siyasi mücadeleden ayrı tutmak gerek.

Yani, siyasi mücadelenin içine ateizmi, dini soktuğumuz vakit, dincilerin, Atatürk düşmanlarının elini güçlendirmiş oluruz.

Belki biz Atatürk'ün de non-teist olduğunu söyleyerek ulaşabildiklerimiz içinde 1000 kişiyi non-teist yaparız ama buna karşın 10 bin

kişiyi Atatürk'ten soğutmuş oluruz. Dolayısıyla siyasi mücadelede kayba uğrarız.

O nedenle ben şu aşamada Atatürk konusunu hiç ele almıyorum, alınmasını da doğru bulmuyorum. Sadece sağlam olduğunu

bildiklerimle paylaşırım, konuşurum. Şu kritik aşamayı atlatana kadar o konuya girmemek gerekir. Gericinin yapmak istediğini

biz yapmış oluruz çünkü.

Eğer AKP'nin tam tahakkümünü, teokratik dikta'yı istemiyorsak ehveni şer düşünmek ve AKP'yle CHP'yi birbirinden ayrı tutmak

zorundayız. Nitekim gericilerin non-teist sayfalara saldırısı sırasında CHP'lilerden, Kemalist sayfalardan destek gelmeseydi, birçok

sayfa kapanacaktı. O dayanışma sayesinde direnildi ve atlatıldı. Bunu reelde de sürdürmek zorundayız, en azından tehlike bertaraf edilene kadar..

Sitelerde Paylaş

Bir dernek kurmak zor bir is degil, yasadisi degil, yedi kisi ile valilige basvurmak yeterli.

Turkiye'de onbinlerce dernek var, onlarca gaziantepliler dernegi, yuzlerce kuscular dernegi var. Tek bir ateist dernek yok. Icinde sadece ateist olmasi da sart degil. Laik, sekuler, humanist, rasyonalist, ozgur dusunce dernegi gibi bir cok isim de kullanilabilir, dunyada ornekleri var, sadece ABD'de yuzlerce ateist dernek var.

Yasal bir engel yok , saldirilar olacaktir ama dedigim gibi dunyada irili ufakli yuzlercesi var, bunlarla iletisim kurmak sart, tamamen yanliz ve caresiz hissetmemize gerek yok.

Bir dernek de hemen iktidara gelmekle falan ugrasmaz, Dawkinsi, Krauss'u cagirir, konusturursun, panel duzenlersin, nisanyani cagirirsin, youtube'u kullanirsin, kitap yazar basarsin, mantigin kitaplarini pazarlariz, bakin GreenerNautilus videolari binlerle izleniyor, bu forumun uyesidir, cok hizli bolunen cok endiseli insanlariz.

Ve evet dini sacmalik cok, ama medyanin da elinde egriye egri, dogruya dogru diyebilecek biri de yok, bu adam olmak isteyen yok mu aranizda? Bir organize caba, hepsi bu, ateist komunist humanist sekuler hep ayni. Ikibin ateist ile ayni konferanstaydim, benim gibi insanlar, ayni sekilde bakip, ayni esprileri yapiyor, ayni seylere gulup ayni heyecani duyuyorlar, mahalle camisinin amaci da bu degil mi zaten?

Korkunun ecele faydasi yok, mesele yasamdaki guzel seyleri bolusmek ile ilgili.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Cigi;

Bu konuda haklısın ancak bunun haklı siyasi sebepleri var.

Sinan Meydan'ı bilirsin. Atatürk'ün din inançlı olduğu hakkında bir çalışma yapmış.

Bizim Mutezile de facebook'ta onunla bu konuda tartışmaya girmiş. Bana haber verince ben de dahil oldum.

Ama adama siyasi anlamda hak verdim. Çünkü tam da şu sıralarda Atatürk-cumhuriyet düşmanları yoğun bir

saldırı içindeler. Dinci tv'ler yaptıkları programlarda açık açık Atatürk'ü itibarsızlaştırma gayretinde. ROK Cine 5'te üstüste

programlar yapıp Atatürk'ün soyuna kadar iftiralar dizenleri konuşturuyor. Bu arada itibarsızlaştırma araçlarından biri de

Atatürk'ün dinsiz olduğu konusu. Öyle ki bunu Ayşe Hür bile yaptı. Atatürk'ü eleştirirken ateist olduğunu söyledi. Ardından

"Ben de ateistim" dedi ama asıl amaç Atatürk'ü ateist olarak lanse edip din hassasiyeti olan Atatürk'çülerin gözünden düşürmekti.

Non-teist mücadeleyi siyasi mücadeleden ayrı tutmak gerek.

Yani, siyasi mücadelenin içine ateizmi, dini soktuğumuz vakit, dincilerin, Atatürk düşmanlarının elini güçlendirmiş oluruz.

Belki biz Atatürk'ün de non-teist olduğunu söyleyerek ulaşabildiklerimiz içinde 1000 kişiyi non-teist yaparız ama buna karşın 10 bin

kişiyi Atatürk'ten soğutmuş oluruz. Dolayısıyla siyasi mücadelede kayba uğrarız.

O nedenle ben şu aşamada Atatürk konusunu hiç ele almıyorum, alınmasını da doğru bulmuyorum. Sadece sağlam olduğunu

bildiklerimle paylaşırım, konuşurum. Şu kritik aşamayı atlatana kadar o konuya girmemek gerekir. Gericinin yapmak istediğini

biz yapmış oluruz çünkü.

Eğer AKP'nin tam tahakkümünü, teokratik dikta'yı istemiyorsak ehveni şer düşünmek ve AKP'yle CHP'yi birbirinden ayrı tutmak

zorundayız. Nitekim gericilerin non-teist sayfalara saldırısı sırasında CHP'lilerden, Kemalist sayfalardan destek gelmeseydi, birçok

sayfa kapanacaktı. O dayanışma sayesinde direnildi ve atlatıldı. Bunu reelde de sürdürmek zorundayız, en azından tehlike bertaraf edilene kadar..

Sevgili Pante,

Hakli olabilirler...Bazi kisilerin siyasi cabalari tabi anlasilmakta ama ilkeli siyaset yapilmali diye düsünüyorum.

Bazi konularda cok gec kalindi... Simdiye kadar bir cok yazar cizer aydin ortaya cikip gercek cizgilerini ve dünya görüslerini belritmeliydiler.

Yapmadiklarindan Ergenekon örgüt üyeliginden tutuklandilar.Digerleri de daha cok sindi.

Benim altini cizdigim konu ise farkli...Ateiste, dinsize kuranin dinin elestirilerine tahammül edemiyen ayni AKP veya dinci zihniyetinde insanlar CHP nin canli ve sanal örgütlenmelerinde oldukca fazla durumda...

En azindan citayi yükseltip farkliklara tahammül etmeyi ve düsüncenin ifade özgürlügünü iclerine sindirmis olmalari gerekmez mi?

Ben Mevlana'nin panenteist oldugunu anlatamiyorum...CHP li AKP li Atatürkcü müslümanlar asla kabul etmiyorlar ma hangisine sorsam "Mesnevi'yi okumadim" demekte.

Yurtsever Ateistler facebook sayfasini belli bir zaman süre kizaga cektiler. Iki bi küsür izleyeni ve devamli cogalan takip edicisi olan bir sayfa... CHP li bir cok gruptan darbe yemis tu kaka yapilip atilmis bir sayfa... Bu zihniyete AKP nin egitimin icine ettigini dahi anlatamiyoruz.

Ne zormus ateist olup yurdunu Mustafa Kemal'i Anadolu insanlarini sevmek. :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Müslümanlar da rahatsız..

Ama müslümanların ve diğer teistlerin rahatsızlıklarıyla ateistlerin rahatsızlıkları arasında büyük boyut farkı var.

En başta teistler kafadan rahatsızlar.

Evet, onların öncelikle psikolojik sorunları var ve tüm duydukları rahatsızlıkların ve verdikleri rahatsızlıkların temelinde

kafa, beyin, zihniyet sorunu var.

Bunu inançlı oldukları için söylemiyorum.

İnanmaları en doğal insan hali. Hele teist bir ailenin çocuğu olarak yetişip, dindar bir toplumun içinde eğitiliyorsa

iman zincirlerine mahkum olması tuhaf değil, en tabi durum. Olmaması anormallik olurdu ve o çocuğun incelenmesi gerekirdi; nasıl böyle bir ailenin ve toplumun içinden inançsız olarak yetişebildiğinin sorgulanması gerekirdi. Ya çok üstün bir zekaya sahip olmalıydı ya da ailesine, topluma isyan niteliğine..

Müslümanların zihniyet sorununun başında kutsalllarını aşırı derecede yüceltmeleri, abartmaları geliyor.

Batı toplumlarında gazetelerde, dergilerde İsa ile matrak geçen yazılar, karikatürler tahatlıkla yayımlanabilirken,

bizimkiler sanaldaki sıradan eleştirilere tahammül edemiyorlar. "Muhammed senin askerlik arkadaşın mı, neden Hz ve sav yazmıyorsun?" diyerek tehditler, küfürler yağdırabiliyorlar..

Bu farkın sebebi zihniyetin ilkel kalması, evrimleşememesi. Yani, müslümanlar içinde bir kesim hala ilkel köleci toplum dönemini

yaşıyor ve hatta bir kesimi insanımsılıktan insanlığa geçememiş mertebede, linçten, katletmekten, yoketmekten başka yöntemi olmayan bir zümre de var.

Non-teistler sadece insan haklarından yararlanma derdindeyken ve rahatsızlıklarının temelini; konuşamama, ifade özgürlüğünün olmaması, tanrıya ve dinlere inanmayanların devletin başındakilerden tabandaki gericiye kadar ateistleri aşağılamaları ve kötülüklerin kaynağı olarak göstermeleri oluşturuyor. Öyle ki düzenledikleri anketlerde bile "Kimlerin komşunuz olmasını istemezsiniz?" sorusunun baş şıkkı olarak ateistleri yerleştiriyorlar ve kötü propagandanın etkisiyle millet en başta o şıkkı işaretliyor. Halbuki şıkları açıklamadan sormuş olsa belki pek fazla kimsenin Ateistler aklına bile gelmeyecek. Çünkü ateistlerin toplumun dikkatini çekecek bir varlıkları, eylemleri yok ki, toplumun aklında olsunlar.

Bu ilkel zihniyet son olarak Agnostik.net sitesini yoğun saldırılar sonucunda kapanmak zorunda bırakmış.

Halbuki o site kendi halinde, hakareti-aşağılaması olmayan bir platformdu. Ama ilkel zihniyet varlıklarından bile rahatsızdı.

http://agnostik.net/2013/03/30/4/

tarihinde Pante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Pante,

Bahsini ettiğin "sorunlu" inanır kesim internet kullanıcısı kesim ve bunlar ateistlerin internette epeyce etkili olduğunun farkında. Gerçek yaşamda ateistler önemsiz bir azınlık, sesi çıkmayan ve hatta ateist oldukları bile belki bilinmeyen insanlar. Fakat internet kullanıcısı dindarlar, ateistlerin internette etkili ve güçlü olduğunu direkt görüyor ve bundan rahatsızlık duyuyor.

Susturmaya çalışmaları ise yeni bir iş değil. Yıllardır 7/24 saldırı alan platformların başında belki de Ateistforum gelir, zaman zaman zarar da görmüştür, bilirsin.. Bunun dışında devlet eliyle baskıya maruz kalmıştır, hala da kalmaktadır. Diğer ateist platformlar da öyle tabii.

Tayyip sayesinde açık ve net olarak kışkırtıcı bir bakış açısı hakim ateistlere. Ateizmin ne olduğunu hiç duymamış geniş kitleler, Tayyip sayesinde "ateist" terimini duydu.

Konuşulmaya başlandı. Bu hem iyi hem de kötü çünkü ateistler, ateizm hakkında direkt negatif hatta yıkıcı/tehlikeli bir ön yargıyla baş başa kaldı. Özellikle küçük ve yobaz çevrede yaşayan ateistler için durum belki biraz daha zorlaştı.

Yine de genel olarak baktığımızda, daha doğrusu uzun vadede baktığımızda bu durum ülkede ateizm diye bir şey olduğunu, ateist denen insanların az olmadığını gösterdiğinden, iyi bence. Çoğumuzun da farkında olduğu gibi, artık ciddiye alınması gereken ve yükselişi önlenemeyen bir akımdır bu (veya felsefe veya düşünce veya yaşam biçimi).

İnternet çok güçlü. Ergenler gençler internete takılıyor ve ateizmle her an her yerde karşılaşıyor. Okullarda ergenler gençler ateizm konuşuyor, deist mi agnostik mi ateist mi olduğu konusunda sorgulama yapıyor. Bundan beş yıl önce böyle bir nüfuz etme gücü yoktu ateizmin, bu denli yaygın ve rahat konuşulan bir şey değildi.

İlkel zihniyetin şiddetini artırması aslında doğal. Çünkü olan biteni en iyi onlar görüyor ve haklı olarak panikliyorlar. Sitelere saldırmaları, ateistleri şantajlar ve tehditlerle sindirme çalışmalarında bulunmaları, özellikle de devlet açıkça onları destekliyor ve kolluyorken normal. Hatta devlet azmettirici şimdilerde..

Bu durumda bile ateistler devam ediyor, ateizm giderek yayılıyor ve tanınıyor. Bunun böyle olacağı kaçınılmazdı zaten..

İşte en önemli sorun, ateistlerin ve ateist platformların çok daha dikkatli ve özenli olmaları gerektiği. Ben kişisel olarak bu forumda sağlıklı, ötekileştirmekten uzak, birleştirici, toplumundan kopuk olmayan, ateizmi sanallaştırmayıp gerçekleştiren kişi ve düşüncelerin dolaşması gerektiğini düşünüyor ve amaca hizmet etmeyip sekte vuran ateistlerin mutlaka ayıklanması gerektiğine inanıyorum.

Forumlar her ne olursa olsun ateizmi ve genel olarak ateistleri temsil ediyor. Ateizm ve ateistler bu denli dikkat çekmişken ve din baskısının kaçınılmaz sonucu olarak karşıt bir eğilim olarak da alternatif gibi duruyorken, ateistler sorumluluk almalı.

Saldırıya da uğrayacağız, forumlarımız sitelerimiz kapanmakla karşı karşıya kalacak hatta zaman zaman kapanacak ancak kimse vazgeçmeyecek.

Din faşizmine karşı da politik bir birliktelik sağlanabilirse ki esas güç olanı o, ateizm de diğer tüm farklı düşüncelerle birlikte kendini ifade etmede biraz daha özgürlüğe kavuşmuş olacak.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Pante,

Bahsini ettiğin "sorunlu" inanır kesim internet kullanıcısı kesim ve bunlar ateistlerin internette epeyce etkili olduğunun farkında. Gerçek yaşamda ateistler önemsiz bir azınlık, sesi çıkmayan ve hatta ateist oldukları bile belki bilinmeyen insanlar. Fakat internet kullanıcısı dindarlar, ateistlerin internette etkili ve güçlü olduğunu direkt görüyor ve bundan rahatsızlık duyuyor.

Susturmaya çalışmaları ise yeni bir iş değil. Yıllardır 7/24 saldırı alan platformların başında belki de Ateistforum gelir, zaman zaman zarar da görmüştür, bilirsin.. Bunun dışında devlet eliyle baskıya maruz kalmıştır, hala da kalmaktadır. Diğer ateist platformlar da öyle tabii.

Tayyip sayesinde açık ve net olarak kışkırtıcı bir bakış açısı hakim ateistlere. Ateizmin ne olduğunu hiç duymamış geniş kitleler, Tayyip sayesinde "ateist" terimini duydu.

Konuşulmaya başlandı. Bu hem iyi hem de kötü çünkü ateistler, ateizm hakkında direkt negatif hatta yıkıcı/tehlikeli bir ön yargıyla baş başa kaldı. Özellikle küçük ve yobaz çevrede yaşayan ateistler için durum belki biraz daha zorlaştı.

Yine de genel olarak baktığımızda, daha doğrusu uzun vadede baktığımızda bu durum ülkede ateizm diye bir şey olduğunu, ateist denen insanların az olmadığını gösterdiğinden, iyi bence. Çoğumuzun da farkında olduğu gibi, artık ciddiye alınması gereken ve yükselişi önlenemeyen bir akımdır bu (veya felsefe veya düşünce veya yaşam biçimi).

İnternet çok güçlü. Ergenler gençler internete takılıyor ve ateizmle her an her yerde karşılaşıyor. Okullarda ergenler gençler ateizm konuşuyor, deist mi agnostik mi ateist mi olduğu konusunda sorgulama yapıyor. Bundan beş yıl önce böyle bir nüfuz etme gücü yoktu ateizmin, bu denli yaygın ve rahat konuşulan bir şey değildi.

İlkel zihniyetin şiddetini artırması aslında doğal. Çünkü olan biteni en iyi onlar görüyor ve haklı olarak panikliyorlar. Sitelere saldırmaları, ateistleri şantajlar ve tehditlerle sindirme çalışmalarında bulunmaları, özellikle de devlet açıkça onları destekliyor ve kolluyorken normal. Hatta devlet azmettirici şimdilerde..

Bu durumda bile ateistler devam ediyor, ateizm giderek yayılıyor ve tanınıyor. Bunun böyle olacağı kaçınılmazdı zaten..

İşte en önemli sorun, ateistlerin ve ateist platformların çok daha dikkatli ve özenli olmaları gerektiği. Ben kişisel olarak bu forumda sağlıklı, ötekileştirmekten uzak, birleştirici, toplumundan kopuk olmayan, ateizmi sanallaştırmayıp gerçekleştiren kişi ve düşüncelerin dolaşması gerektiğini düşünüyor ve amaca hizmet etmeyip sekte vuran ateistlerin mutlaka ayıklanması gerektiğine inanıyorum.

Forumlar her ne olursa olsun ateizmi ve genel olarak ateistleri temsil ediyor. Ateizm ve ateistler bu denli dikkat çekmişken ve din baskısının kaçınılmaz sonucu olarak karşıt bir eğilim olarak da alternatif gibi duruyorken, ateistler sorumluluk almalı.

Saldırıya da uğrayacağız, forumlarımız sitelerimiz kapanmakla karşı karşıya kalacak hatta zaman zaman kapanacak ancak kimse vazgeçmeyecek.

Din faşizmine karşı da politik bir birliktelik sağlanabilirse ki esas güç olanı o, ateizm de diğer tüm farklı düşüncelerle birlikte kendini ifade etmede biraz daha özgürlüğe kavuşmuş olacak.

+1

Sitelerde Paylaş

Yazdıklarının tümüne katılıyorum sevgili XUser.

Alıntıladığım bu paragraftaki görüşüne de katılmakla birlikte, bu konunun ölçütünün belirlenemeyeceği düşüncesindeyim.

Forumun birkaç yöneticisi bir araya gelse ve bunu tartışsa belki kendi aralarında bile bu ölçütlerde hemfikir olamayacaklardır.

Kaldı ki forum üyelerine ayıklamanın ölçütleri izah edilemez. Çünkü çoğu ateist olsa bile bu konuda farklı düşünceler içinde olacaktır.

Ve tepki verecektir. O yüzden forumun yararı açısından bu iyi bir fikir değil bence.

Ayıklama, atesitleri çizgilerine göre kategorize edip olumsuz görülenlerin budanması şeklinde olmamalı kesinlikle.

Forumlarda özgürce tartışabilmek ve bunu sağlayabilmek önemlidir, tabi kurallar çerçevesinde.

Bunu da sağlaması gerekenler en başta yöneticilerdir.

Ateizmin sağlıklı çizgisi açısından yapılması gereken ayıklama değil, doğru yönlendirme olmalı.

Özellikle Ateistforum yöneticileri tartışmalara çok fazla dahil oluyor, çok fazla gereksiz polemiklere giriyorlar.

Öyle ki bazen senin tabirinle ergenlerle, kapasitesiz, basit kişilerle bile muhatap olunuyor.

Yüksek egoya, aşırı kibire sahip insanımız maalesef kişisel eleştiriye derhal tepki veriyor ve yöneticiye tavır koyuyor.

Karşılıklı atışma, o kişinin atılmasıyla sonuçlanıyor.

Bunların çoğu henüz yetişme aşamasında, belki tartışa tartışa aşama kaydedecekler ama tersine öfkeyle, nefretle ayrılıyor ve bunun acısını çıkarmak için bileyleniyor.

Şimdi bunlara bir de ateistlerin yamuk olanlarına ayar vermeyi kattığımızda bence yarar getireceğine zarar verecektir.

Bunun farklı versiyonunu TD denedi. Sonuç malum.

Benzer yanlışa burada düşülmemeli.

Ama elbette forumu sabote niyeti taşıyanların, ateistleri tahrik ve provoke amacında olanların, sapık fikirler sergileyenlerin tepesinde demoklesin kılcı gibi forum denetimi olmalı ve bunlara meydan boş bırakılmamalı.

Sitelerde Paylaş

Düsüncenin sahiplerine saldirilmanin kaldirilmasi yok edilmesi gerekir...Kaldirsinlar yasaklasinlar da görelim.Yapamazlar cünkü ilk önce yöneticiler düsünce sahiplerine saldirip gereksiz polemiklerle mesgul olmaktadirlar. Peki düsünceyi tartisma kültüründe böyle bir durum söz konusu mudur? Hayir.

Forumun daha kaliteli olabilmesi adina bir kac kez yapilan öneriler elestiriler görmezden gelindi... Begenilmeyen düsüncenin sahibini karalayip tu kaka yapma sisteminin oldugu bir tartisma platformu olamaz.!

Insan böyle bir sistemde zivanadan cikmaktadir. Nik ismini kapatttirip farkli farkli nik isimleri ile gelip direk kisilikleri karsilarina alip onlara saldiranlar insani bezdiriyor yildiriyor... Sanki mahalle kavaglarinda sidik yarisi yapilmakta...Üyenin atilmasinin ardindan dahi abuk subuk cümleler yazilip ego tatmini yapilmaktadir...Kanitlari yerinde durmaktadir.

Modern, bilgili birikimli bir ateistin okudugu düsüncenin sahibine "sen susun, sen buna benziyorsun, sen sunu bilmezsin, sen Türkce yazamazsin, sen Türkce klavye kullanamazsin, sen bunu yazamazsin, sen sunu düsünemezsin, sen suna benziyorsun, sen, sen sen, sen diye tartistigini bu sitede gördüm...

Aynen TD sitesinde de havanalip düsüncelerin sahiplerini yaftalamaya tu kaka yapmaya baslayinca tepe taklak oldular... Türkiye'de ateist olusumlara ön ayak olabilmek onlara destek verebilmek icin gazetelere ilan mi verecektik yoksa elimizde "Ateistler Araniyor" yazan bir pankartla yollarda mi dolasacaktik?

Hangisi?

Elbette ikiside de degil ama sitelere girince kisisel kavgalar sürtüsmeler yüzünden hic bir sey yapilamamistir... Facebook'ta örgütlenen genclerin bu isi daha iyi götürdüklerini düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Yazdıklarının tümüne katılıyorum sevgili XUser.

Alıntıladığım bu paragraftaki görüşüne de katılmakla birlikte, bu konunun ölçütünün belirlenemeyeceği düşüncesindeyim.

Forumun birkaç yöneticisi bir araya gelse ve bunu tartışsa belki kendi aralarında bile bu ölçütlerde hemfikir olamayacaklardır.

Kaldı ki forum üyelerine ayıklamanın ölçütleri izah edilemez. Çünkü çoğu ateist olsa bile bu konuda farklı düşünceler içinde olacaktır.

Ve tepki verecektir. O yüzden forumun yararı açısından bu iyi bir fikir değil bence.

Ayıklama, atesitleri çizgilerine göre kategorize edip olumsuz görülenlerin budanması şeklinde olmamalı kesinlikle.

Forumlarda özgürce tartışabilmek ve bunu sağlayabilmek önemlidir, tabi kurallar çerçevesinde.

Bunu da sağlaması gerekenler en başta yöneticilerdir.

Ateizmin sağlıklı çizgisi açısından yapılması gereken ayıklama değil, doğru yönlendirme olmalı.

Özellikle Ateistforum yöneticileri tartışmalara çok fazla dahil oluyor, çok fazla gereksiz polemiklere giriyorlar.

Öyle ki bazen senin tabirinle ergenlerle, kapasitesiz, basit kişilerle bile muhatap olunuyor.

Yüksek egoya, aşırı kibire sahip insanımız maalesef kişisel eleştiriye derhal tepki veriyor ve yöneticiye tavır koyuyor.

Karşılıklı atışma, o kişinin atılmasıyla sonuçlanıyor.

Bunların çoğu henüz yetişme aşamasında, belki tartışa tartışa aşama kaydedecekler ama tersine öfkeyle, nefretle ayrılıyor ve bunun acısını çıkarmak için bileyleniyor.

Şimdi bunlara bir de ateistlerin yamuk olanlarına ayar vermeyi kattığımızda bence yarar getireceğine zarar verecektir.

Bunun farklı versiyonunu TD denedi. Sonuç malum.

Benzer yanlışa burada düşülmemeli.

Ama elbette forumu sabote niyeti taşıyanların, ateistleri tahrik ve provoke amacında olanların, sapık fikirler sergileyenlerin tepesinde demoklesin kılcı gibi forum denetimi olmalı ve bunlara meydan boş bırakılmamalı.

Sevgili Pante,

Eleştirilerine katılmakla birlikte, aktif olmasam da nasibime düşeni üstleniyorum, kendime göre açıklamalarım vs olsa da, alıntı yaptığın paragrafa ait esas vurgulamak istediğim şeye dönmek istiyorum. Ateistforum'u ayrıca ve özel olarak konuşturup eleştirebiliriz, bu iyi de olur aslında.

Benim alıntıladığın paragrafta anlatmak istediğim hemen bütün ateist platformları ve ateistleri kapsıyor. Sorun, İslam eleştirir ya da inanırla tartışırken hedefi şaşmak..

Öyle yazılar, öyle yaklaşımlar var ki, resmen nefret ve kin kusmak üzere, aşağılamak ve hakaret etmekten başka amaç gütmeyen, içeriksiz, altı da içi de aslen bomboş yazılmış.

Ne ateiste ne de inanıra en küçük bir yararı olmamasını geçtim, ateizme de ateiste açıkça gölge düşürüyor ve küçültüyor. Kimi ateistlerin ki sayıları az sayılmaz, bu anlamda amaca ciddi ciddi zarar verdiklerini düşünüyorum. Bu forumda da bu anlamda takıntılı insanlar mevcut ve işin kötüsü bu gibi insanların sesleri çok çıkıyor ve bulundukları yere zarar veriyorlar. Geniş anlamda bakacak olursak hem ateizme hem de direkt ilintili olarak dinci iktidarla mücadeleye açık sektedir bu.

Saplantı tehlikeli bir şey. Egoyla da birleşince açıkça zarara dönüşüyor ve bu gibi insanlara tolerans gösterilmesini hiç doğru bulmuyorum.

Din eleştirisi günümüzde çok daha önemli çünkü ucu, kim ne düşünürse düşünsün iktidara kadar uzanıyor...

Bunun yanında yine bu forumda da mevcut olan "sapkın" dediğin ve tanımına benim de katıldığım düşünceleri ateizm adı altında savunan azınlık mutlaka susturulmalı, düşünce özgürlüğünün kötüye kullanılmasına izin verilmemeli, aynen dediğin gibi yöneticiler bu noktada kılıç gibi keskin olup kişiye müdahale etmeli.

Sitelerde Paylaş

Benim alıntıladığın paragrafta anlatmak istediğim hemen bütün ateist platformları ve ateistleri kapsıyor. Sorun, İslam eleştirir ya da inanırla tartışırken hedefi şaşmak..

Öyle yazılar, öyle yaklaşımlar var ki, resmen nefret ve kin kusmak üzere, aşağılamak ve hakaret etmekten başka amaç gütmeyen, içeriksiz, altı da içi de aslen bomboş yazılmış.

Ne ateiste ne de inanıra en küçük bir yararı olmamasını geçtim, ateizme de ateiste açıkça gölge düşürüyor ve küçültüyor. Kimi ateistlerin ki sayıları az sayılmaz, bu anlamda amaca ciddi ciddi zarar verdiklerini düşünüyorum. Bu forumda da bu anlamda takıntılı insanlar mevcut ve işin kötüsü bu gibi insanların sesleri çok çıkıyor ve bulundukları yere zarar veriyorlar. Geniş anlamda bakacak olursak hem ateizme hem de direkt ilintili olarak dinci iktidarla mücadeleye açık sektedir bu.

Maalesef öyle sevgili XUser.

Ve sanıyorum hep de böyle devam edecek.

Bunun önüne geçilmesinin pek mümkün olduğunu sanmıyorum.

Bu tiplerin mesajları denetlenip onaylanmak suretiyle niyetlerine bir nebze engel olunabilirse de, bu tür tedbirler tartışma hararetini

fazlasıyla düşürdüğünden, forumu olumsuz etkilemektedir. Forumların bir handikapıdır bu. Ölçüyü kaçırmadan dengeyi iyi kurmak lazım.

Sitelerde Paylaş

Islam ve kuran ayetleri hakkinda dogru düzgün tartisilirsa islama prim yaptirmaktan baska hic bir ise yaramaz...Milyonlarca sene ayni sekilde tartisilirsa degisen bir sey olmaz...Canli hayatta yillarca denenmis ve tecrübe ile tescillidir.

Diger ince noktalari aciklamam...

Inananlar ayri tutulup dinlerin vurgulamalari elestirileri dogru yapilirsa inananlarin dinlere masal kahramanlarina olan tavirlari bakis acilari degisecektir.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

devletlerin dini desteklemesi çok farklı bir boyutu. ülkemizde camiler, din öğreticileri vs inanılmaz mali ve fiziki külfet vede zaman kaybı. ancak bilime ne yazık ki bukadar ilgi ve alaka yok. bilim sadece hastalıkların iyileşmesi ve teknoloji ile sınırlı zannediliyor. zihinsel gelişime dayalı bilimi destekleyen bu kadar devasa kuruluşlarımız ne yazık ki yok. 5 vakit bilim öğreten binalar yapan, bilimsel bilgiye hadislerden daha fazla ilgi gösteren bir liderimiz yok.

Sitelerde Paylaş

devletlerin dini desteklemesi çok farklı bir boyutu. ülkemizde camiler, din öğreticileri vs inanılmaz mali ve fiziki külfet vede zaman kaybı. ancak bilime ne yazık ki bukadar ilgi ve alaka yok. bilim sadece hastalıkların iyileşmesi ve teknoloji ile sınırlı zannediliyor. zihinsel gelişime dayalı bilimi destekleyen bu kadar devasa kuruluşlarımız ne yazık ki yok. 5 vakit bilim öğreten binalar yapan, bilimsel bilgiye hadislerden daha fazla ilgi gösteren bir liderimiz yok.

Tübitak 1.7 milyar Diyanet 4.6 milyar

2013 bütçesi

tarihinde enkia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Aziz nesinin katıldığı 2,5 saatin üzerinde iki adet video ;

Program fundamentalizm üzerindedir.

Ve

Bir dinsiz olarak 20 senedir nelerle uğraşıyoruz 2. video ile Temel Karamollaoğlu denen adamın Sivası nasıl kolladığı katliamları dış güçlere nasıl bağladığı hassasiyetleri vs.vs....

http://youtu.be/5YXi-ojYtMY

http://youtu.be/_ZCqtZ3pTjo

Sitelerde Paylaş

Ateist olduğu anlamadığım hiç kimseye ben ateistim diyemiyorum, bu öyle böyle rahatsızlık falan değil resmen faşist bir toplumda yaşıyoruz. Demokrat müslümanların yaptığı idareciliğin adı olsa olsa demokrafaşizm olur.

Chp ve sol görüşe yakın insanlar ile iş birliği yapmak zorundayız, dindar sağ kesim bunlardan daha samimidir, daha dürüsttür, fakat aynı zamanda bu din bunları korkutarak dürüst yardımsever uysal yaparken inanmayanlara karşı nefretle doldurur. Solcular davalarında çok samimi ve onlar kadar dürüst olmasalarda en azından bizden bunların ettiği kadar nefret etmezler bu yüzden onlarla birlik olmalıyız, bir gün atatürk zamanında olduğu gibi tekrar kazanırsak asla eskisi gibi dinin gerçek yüzünü insanlardan saklamamalıyız, dini halk yönetiminde bir araç olarak kullanırız düşüncesiyle hareket ederseniz, bugün olanlar yarın yine tekrarlanır. Zeka düzeyi düşük insanları aşağılamamalıyız, bunlar ne kadar anlatsamda anlamaz dememeliyiz, şayet haklıysak bunu üslubuyla haykırmalıyız, bilimle ilgili programlar yapmalıyız, insanlara bilimi sevdirmeliyiz, din olmadanda yaşamanın mutlu yaşamanın yollarını anlatmalıyız.

Şu gün için tüm sol kesim birleşse dahi Chp'nin iktidara gelme ihtimali seçim yoluyla imkansızdır, buna göre hareket etmek gerekir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...