Jump to content

Türk Ateistler Neden Rahatsız?

Recommended Posts

• İleti 372
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Komünistlerin katılması bir sorun değil.

Tabii örgütü bizden çalmazlar ve idiolojik bir karakter almasını sağlamazlarsa..

Elbette öyle bir durum olmazsa sorun değil; ama derneğinize Ali Şen gibi bir başkan hayal etmekten vazgeçmelisiniz. Kimse böyle riskli bir işin altına girmez. Tanınmayan,fazla cesur, hafif deli birini bulmalısınız.

tarihinde Sestus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiyede kurulacak bir ateist derneğin, amacı ne olacak?

Ateizm propagandasımı yapacak, yoksa İslamı yıkma propagandasımı?

Ah ateistler ah. Gene, provakasyon peşindesiniz. Amacınızın, kendinizi tanıtmak olduğunu sanmıyorum.

İnşallah böyle bir girişime, devlet izin vermez. Yoksa, çok olaylar çıkacak gibime geliyor.

Türkiyede, ateistlere dernek ruhsatı verilmemeli.

Sitelerde Paylaş

Ah ateistler ah. Gene, provakasyon peşindesiniz. Amacınızın, kendinizi tanıtmak olduğunu sanmıyorum.

İnşallah böyle bir girişime, devlet izin vermez. Yoksa, çok olaylar çıkacak gibime geliyor.

Herşeyden önce Türkiye'de bir ateist derneğe izin verilmez.

Biz lafını konuşuyoruz.

Ayrıca bu derneğin amacı ateizm propagandası yapmak değil.

Onu başka yöntemlerle yapabiliriz. Propaganda için derneğe gerek yok.

Bu bir örgüt olabilir ve amacı ateistleri bir araya getirmek ve onların çabalarının boşyere olmadığını göstermek.

Onlara yardımcı ve destek olmak. Onları eğitmek ve yeni bilgi ve gelişmelele donandırmak.

Onların insanlığa hizmet etmesini sağlamak ve onlara önayak olmak..

Sen ne anlarsın bunlardan. Siz ne anlarsınız.. Laf ebeliği yapamı çok seviyorsunuz.

Herşeyiniz yalan ve sahte sizin. İnsanlığınız bile.

Sitelerde Paylaş

Devletin o topraklarin sahibi kimler?

Sadece mal gibi inanip koyun gibi kullanilanlar mi?

Olay cikacakmis...

...inceldigi yerden kopsun ulan, kolunu havaya kaldiran kolsuz kalmali.

Mal gibi inanip kandirilmis müslümanlar Ateistlerin sayesinde beyinlerine vurulmus zincirleri kirilacak, hak ve özgürlüklerinin ne olduklarini anlayip hayatin tadini cikartacaklar...Daha ne istiyorlar?

Mustafa Kemal hakkinda her gecen gün düsüncelerim degisiyor...

...cok hatalar yaptigini görüyorum.

Sarikli salvarli cöl bedevisinin kicini yalayan ne kadar tarikat mensubu din taciri varsa hepsini kitir kitir kesip sabun yapamamis.

Affedilecek hata degil...

...emanetini teslim ettiklerini cok az düsünmüs, cok az.

Sitelerde Paylaş

Dis bir ülkede bir dernek kurulacak ve bu dernekte kitapciklar baskiya hazirlanacak ve bunlar dagitilacak. Yahova sahitleri gibi. Yahova sahitleri bile bizim gibi degil cünkü onlarda baska bir dünya sunuyor. Bizim isimiz zor. Bu insanlara teizmin zararlari anlatilmali ve ikna etmeli. Bu kolay is degil. Bu basarilirsa dernegi koruyacak savunacak insanlarda ortaya cikar. Bundan 25 sene evvel aleviler bile aleviyim demeye cekinirdi. Nasil bugünkü hale geldiler? ilk cem evleri Almanya basta olmak üzere yurdisinda tek tek kuruldu hayata gecirildi. Bende 25 sene evvel böyle bir dernegin kurulusunda, yerinin satin alinmasinda calistim. Simdi alakam yok ama alevi olarak bile bazi zorluklar gördük. Ateist olarak isimizin daha zor oldugunu kabul etmeliyiz. Bir süre daha internete ihtiyacimiz var. Tabi bu Türkiyedeki yapilanma icin. Yurtdisinda bu kadar sorun olacagini sanmiyorum. Bastada dedigim gibi ilk adimlar yurt disinda atilmali. Buna en uygun ülke bulunmali. Bu basarildiktan sonra cesitli toplantilarda yer alinmaya baslanir. Kisaca bu ise Türkiyede baslamak dogru degil diye düsünüyorum.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Şimdi başlığın altında yazılanları okudum da Her zamanki gibi örgüt dernek lafları yapılıyor . Ama sadece lafları yapılıyor . Rochader da çıkıp , biraz daha internette takılalım zamanı gelince bakarız diyor .

Tamam ortada öyle kolay bir girşimden bahsedilmiyor . Ama arkadaş , Bir şeyin zamanını neye göre kestirebilirsin ki . Örgütlenme çabasına giriştiğiniz bu ülkede şartalrın daha da düzeleceğini mi bekliyorsunuz ? Anlaşılan bu ülkede yaşamayan ne kadar gündemi takip etse , incelese ,araştırsada pek bir faydası yok . Burada durum pekte iyileşecek gibi durmuyor arkadaşlar .

Ben bu ülkede yaşayan biri olarak bunları söylüyorum . Ne kuracaksanız kurun ama amacınız daha geniş kapsamlı birşey olsun . İYi amaçlara hizmet eden birşey olsun . Ne bilim ülkenin çarpık neyi varsa bunları düzeltmeye yönelik çabalarda bulunsun . Tek başına ateizmi anlama örgütü kuracaksanız hiç boşa uğraşmayın .

Sitelerde Paylaş

Şu anda ateizme karşı korkunç bir düşmanlık var , bırakın ateizmi ya da dinleri ; mezhepler veyahut ayrı görüşlerden dolayı bile millet neredeyse birbirine girdi girecek , ne zaman ortalık duruldu ki , vahiy mi gelmesini bekliyeceğiz olmayan tanrılardan ..

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Şimdi başlığın altında yazılanları okudum da Her zamanki gibi örgüt dernek lafları yapılıyor . Ama sadece lafları yapılıyor . Rochader da çıkıp , biraz daha internette takılalım zamanı gelince bakarız diyor .

...

Ben zaten dedim isimiz zor. Biz insanlara öteki dünya ile bir avuntu sunamayacagimiz icin isimiz zor. Bu dernekte ne yapilacak, ne sunulacak, hangi farkliligimiz sunulacak ve bunlar bir eksikligi kapatacakmi? Bunlar tartisilmali bunlar eger doyurucu bir seyler ise bu ise girisilmeli. Bir ülkenin kadin basbakani ateist oldugunu aciklamisti ve hala görevinin basinda. Bu o kadinin karari. Buna kimsenin zorladigini sanmiyorum.

Sonuc olarak karisik bir durum.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Şu anda ateizme karşı korkunç bir düşmanlık var , bırakın ateizmi ya da dinleri ; mezhepler veyahut ayrı görüşlerden dolayı bile millet neredeyse birbirine girdi girecek , ne zaman ortalık duruldu ki , vahiy mi gelmesini bekliyeceğiz olmayan tanrılardan ..

Saygılarımla

Ateizme olan düşmanlık hiçbir zaman bitmeyecek.

Yani bitmesini beklememek lazım.

Hatta belki de atizme karşı duyarlığın ve tepkinin doruk yaptığı ortamlarda ortaya çıkmak daha yararlı bizim açımızdan.

Daha geniş bir kitleye hitabetmemizi sağlar.

Sitelerde Paylaş

Herşeyden önce Türkiye'de bir ateist derneğe izin verilmez.

Biz lafını konuşuyoruz.

Bu bir örgüt olabilir ve amacı ateistleri bir araya getirmek ve onların çabalarının boşyere olmadığını göstermek.

Onlara yardımcı ve destek olmak. Onları eğitmek ve yeni bilgi ve gelişmelele donandırmak.

Onların insanlığa hizmet etmesini sağlamak ve onlara önayak olmak..

Sanal ortamda böyle bir kurumlaşmanın yaratılması bir zorunluluk haline gelmiş.ciginin heyecanlanması boşa gitmecek diye düşünüyorum.

Liderleri degil ama kurumları yaratabiliriz.

Dünyanın en zor işi olan internet ortamındaki ateistlerin birligini gerçekleştirmeliyiz.

dagınık ve birbirinden habersiz

olan ateist yazar blogları ateistforum da bir başlıkta toplanabilir.Bu bagımsız ateist blogcuları örgütlemek için bir adım olabilir .

Sevindirici olan sitelerin artık bize yetmiyor olmasıdır.

Sitelerde Paylaş

Ateizme olan düşmanlık hiçbir zaman bitmeyecek.

Yani bitmesini beklememek lazım.

Hatta belki de atizme karşı duyarlığın ve tepkinin doruk yaptığı ortamlarda ortaya çıkmak daha yararlı bizim açımızdan.

Daha geniş bir kitleye hitabetmemizi sağlar.

Çevremdekilerin ufak bir tahlillemesini yaparak size belirtmek istiyorum bu görüşlerimi ,

insanlar dinlere olan bağlılıklarında çıkmaz içindeler ki meyvenin olgunlaşması için gereken süre o kadar belirsiz ;

her an başarıyla sonuçlandırabiliriz veyahut çuvallayabiliriz , kuranın insan yazması olduğunu insanlara delillerle kanıtlayıp veyahut muhammedin yaşamadığını bir şekilde ispatı olupta basın-yayın-internet aracılığıyla aktarırsak , insanların çoğunu haklarını dinlerden ve bağnazlardan almaya yönelik bir örgütlemeye sokabiliriz .

Böylece türkiyenin bilimsel ve özgürlükçü bir ülke olmasındaki ilk adımı atmış oluruz her ne kadar işin başında da bir toparlanma evresi olsada .. Kuşkusuz bunun üstesinden gelebilirsek ki geleceğimize inanıyorum , gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Ben zaten dedim isimiz zor. Biz insanlara öteki dünya ile bir avuntu sunamayacagimiz icin isimiz zor. Bu dernekte ne yapilacak, ne sunulacak, hangi farkliligimiz sunulacak ve bunlar bir eksikligi kapatacakmi? Bunlar tartisilmali bunlar eger doyurucu bir seyler ise bu ise girisilmeli. Bir ülkenin kadin basbakani ateist oldugunu aciklamisti ve hala görevinin basinda. Bu o kadinin karari. Buna kimsenin zorladigini sanmiyorum.

Sonuc olarak karisik bir durum.

SAYGILAR

Eğer doyurucu olmayacaksa bu işe girişilmemeli diye bende diyorum . Ama bişeyler yapılmalı artık . Koyun gibi yaşamaktan başka birşey yaptığımız yok . Bu herkes için geçerli . Teist ateist agnostik deist alevi vs herkes .

Fakat aralarında bilinçli birey olan ateiste görev burada düşüyor . Tabi kendilerini bilinçli birey olarak görüyorlarsa . Zorluksa zorluk . Ne zorluklar çekilerek devrimler gerçekleştiğini tarih kitaplarından okuyoruz . Tabi geçmiştekiler kanlı , ve sefalet içinde oluşmuş olabilir . Ama günümüzde yapılacak sistemli bir örgütlenme , Lafta değil gerçekten inanılarak ve güvenilerek yapılacak bir örgütlenme başarısız olunsa bile Bir çaba gösterildiğinin kanıtı olur . Hiç değilse bir çaba gösterelim arkadaşlar . Sanal alem de yapılan girişimler bir yere kadar . Tamam sanal alem bu tür girişimler için daha güvenli ama asıl etki gerçek yaşamda olabilir ancak .

Sitelerde Paylaş

Dernek konuşuluyor yine. Periodik olarak gündeme gelir bu konu.

Konuşulsun, iyi güzel de, aranızda bu derneğin resmi kurucusu olmaya ve belgelerini imzalamaya gönüllü bir babayiğit var mı?

Mesele budur. Yoksa eğer öyle biri, boşuna konuşuyorsunuz demektir.

Şu yapılsın, bu yapılsın demek kolay. Buyrun yapın o zaman.

Biz finansmanını, desteğini sağlarız. Var mı aranızda işin gerçek başvuru kısmıyla ilgilenecek biri? Ya da basın karşısına çıkıp kendi adı, sanı, kimliği ve gerçek yüzüyle demeç verecek biri?

Eğer yok diyorsanız, boşuna heyecanlanmayın.

Şu yapılmalı, bu yapılmalı, ama başkası yapsın. Olur, biz bilmiyorduk o kadarını.

Eğer söyleminiz bundan ibaretse boşuna nefesinizi tüketmeyin.

Yok eğer ciddi biri varsa buyursun bizimle bağlantı kursun. Ben ABD'de yaşıyorum zaten. Türkiye'de dernek kuramam. Orada kurulacak derneğe destek veririm, ama aranızdan birinin çıkması lazım.

Sitelerde Paylaş

Bence bu dernek işi hayatta yürümez. Bir babayiğit çıkabilir, resmi başvuruyu yapar falan ama sonra ne olur? Aynı forumda olduğu gibi siyasi konulardan falan kaynaklanan sorunlar yaşanır, bazıları derneğe siyasi bir kimlik de kazandırmak isteyebilir, ki büyük ihtimalle ya Kemalistler ya da komünistler bu konuda etkin olurlar, sonra diğerleri küser ya da küstürülür. İşin içine para mara girince olay zaten iyice karışır.

Sitelerde Paylaş

Dinlerden önce hurafeler ve dinin oluşturduğu örgütlenmelerin foyası açığa çıkarılmadan ikinci aşama olan dinleri çürütme işlemi bir fayda sağlamaz diye düşünüyorum ..

İnsanların gözüne sokmazsak biz bu örgütlerin asıl yüzlerini , inanmazlar bir türlü ortaya koyduklarımızı , ve illa da gözüne sokacaksın her türlü bilgiyi o çok ilgilendikleri ve temel haber kaynağı olarak aldıkları televizyon aracılığıyla..

Sitelerde Paylaş

Burada bahsedilen bir çeşit örgütlenmedir . Bu örgütlenmenin yapısı tartışılır , Amacı tartışılır , çalışmaları tartışılır , Ama siz zaten kafanızda kurulması imkansız bir dernek kurmuşsunuz . Doğal olarak buna finansman sağlamaya da yürekten gönüllüsünüzdür .

Örgütlenmeden tek anladığınız bir dernek kurmak , bu derneğin başına bir başkan yerleştirmek , basın açıklamaları yapmak , Kimliğini orada burada dernek adı altında kullanmak ise Bende varım böyle bir örgütlenmeye finansman sağlamaya .

Türkiyeden kaç insan çıkabilir ki sizin isteyeceğiniz şekilde ? Bu şekilde bir örgütlenme ne kadar yararlı olabilir ki ? Bütün iş Basına demeçler verip , şu şu belgeleri imzalamak , Yeri gelince toplantılar düzenleyip , dergiler yayınlamaktan , propagandalar yürütmekten ibaret midir ? Al sana örgütlenme anlayışı .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...