Jump to content

Türk Ateistler Neden Rahatsız?

Recommended Posts

• 1 month later...
  • İleti 372
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eger Turkiye'de ateizm konusunda bir "ses duyurmak" gerekiyorsa, bu oncelikle; topluma yonelik degil; elit, aydin, ilerici, demokrat v.s. denilen kesime ve onun kamuoyuna yonelik olmalidir.

Kendi basina, direk islami, Kuran'i Allah'i ve muslumanligi hedef alir degil; dunya ateist hareketinin Teolojik ve dini temelli bir parcasi olarak yansimalidir.

Anti teist icerikten ziyade, nonteist bir tavri benimsemeli ve genelde dinlerin ve her turlu tanrinin, insanogluna nasil bir zarar verdiginin anlatimi uzerine ve de dusuncenin gelisimini engellemesi uzerine kurulmalidir.

Ateist bilinc ve bakis acisinin, insanogluna her turlu duzeyde neler saglayacagina vurgu yapilmalidir.

Hic bir din veya tanri hedef secilmemeli, genel olarak dini uygulama ve orgutlenmelerin ve Yaratici inanci ile yasam ve iliski surmenin, insanoglunu her konuda nasil gerici yaptiginin, gelistirmediginin, bireysel bagimsizligini kazanamadiginin alti cizilmelidir.

Hic bir konuda inanira ve dini uygulara yonelilmemeli, konu sadece yasam ve iliski acisindan nasil bir gelisimi onleyici gozlem verdigi vurgulanmalidir.

Konu inanctan ve ideolojiden ziyade, gozleme ve hak ve ozgurluklere yoneltilmelidir.

Inanira sayginin oldugu, ama; inancin degerlendirildigi vurgulanmalidir.

Bir inanira nasil saygi duyuluyorsa, bir inancsiza da saygi duyulmasinin geregi ortaya hak ve ozgurluk olarak konmalidir.

Sonucta ateizmi, sadece antiteizme indirgemek ve ustelik ozelde islam, Kuran Allah ve muslumanliga karsi bir duruma getirmek, her zaman Turkiye kokenli ateistlerin rahatsizligindan cok, rahatsiz edilmesini getirecektir.

Sitelerde Paylaş

Sallama evrensel Türk ateistleri önce laikliği savunmaları gerekir.Laik olmayan bir ülkede ateist olmak zordur.

Yahu sen nerde yaşıyorsun?

Grönland'da buz bloklarından yapılmış evlerde mi?

Sitelerde Paylaş

Sallama evrensel Türk ateistleri önce laikliği savunmaları gerekir.Laik olmayan bir ülkede ateist olmak zordur.-cigi-

Sen hangi laiklikten bahsediyorsun?, sekuler zihniyet olmadan otomatikman laik bir duzen de olmaz. Diyanetli, Istiklal Marsi din ve hak "kokan" doganin dinine islam yazan bir zihniyet mi laik?

Sizler daha ateistler olarak, ulusalci (Ozgurlukcu demokratlarin bakis acisi ile Turk milliyetci) ve Ozgurlukcu Demokrat (ulusalcilarin bakis acisi ile libos) olarak "birbirinizi yiyorsunuz"

Once bir ateist platformda birlesim gerekir.

Ne olacak bu ortak platform?

Sonucta eger ateizm de birlesilecekse, konu politik bir bakis acisi olmamalidir.

Bu temelde de ateistleri birlestirecek en uygun platform, sekuler algidir.

Ne kendine ulusalci diyen herkes, ne de kendine Ozgurlukcu demokrat diyen herkes, bu sekuler algiya sahip degildir.

Sonucta TC'de oldugu gibi bir laiklikte bir musluman yasayabilir, ama; bir musluman sekuler olamaz.

Iste ancak sekuler zihniyet her turlu dini inanca ve ateist yasam ve iliskiye hak ve ozgurluk olarak yasam, temsil ve kendini dile getirme hakki verir.

Bu sekuler zihniyet ve algi da, TC tarihinde ne iktidar da, ne muhalefette, ne de bir aydin, elit, ilerici v.s. hareketi olarak olusmamistir.

Cunku TC tarihinde ortak bir temel kurulamamis ve zaten boyle bir caba da gosterilmemistir.

Sitelerde Paylaş

Laiklik değişimse, sekülarizm evrimdir! Sekülarizmin oluşturulması ve oturtulması çok zor bir süreç ama orta nokta sekülarizmdir bence de! Ben sosyal liberal düşüncede birisi olarak sekülarizmin gerçekleşmeden hiçbir şeyin hallolmayacağını düşünüyorum ama bunun için en az 200-300 yıl lazım günümüz dünyası için.

Sitelerde Paylaş

Laiklik değişimse, sekülarizm evrimdir!-NA-

Evet, sekularizmi evrime birakirsan bu dedigin dogru; ama, insanoglu eger kendi kendini sorgular ve dusunsel olarak kendin kendini bu sorgulama yoluyla degistirirse, yani ZIHINSEL DEGISIMI SAGLARSA,BU EVRIM DEGIL, DEVRIMDIR.

Evrim dogal bir surectir, devrim ise sorgulatan, ilerleten, yenileyen ve gelistiren bir surectir.

Oyuzden, cozum her bir kisinin kendi kendini ve ideolojik inanclarini sorgulayarak, kendini sekuler duzeye bu devrimci sorgulama ile cikarmasidir.

Ayrica,ZIHINSEL/NUMENAL bir gelisme olan bu DEVRIM'in ; beynin norokimyasal yapisi ve konektom yapisi olarak dogal bir degisime ugrayacagi ve bu BILINCSIZ gelisimin bir ise yarayip yaramayacagi da ayri bir tartisma konusudur.

Ama ZINHIN/NUMENAL degerlerin sorgulayarak BILINCLI DEVRIM ile degistirilmesi, hem bir gereklilik hem de insanoglunun aci cekmesinin cekis surecini, senin yukarida bahsettigin zaman zarfindan cok asagilara cekmektir.

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Türk Ateistler Neden Rahatsız?

- Günde 5 kez ezan okunmasından...

- Dizi, film, müzik, reklam gibi şeylerde tanrısal dinsel öğelerin bahsedilmesinden...

- Her bir haltın yaratıcıya bağlayan kaderci zihniyetten...

- Ben ateistim diye görüşünü açık açık söyleyememesinden...

- Kendisine sapık, terörist ve ahlaksızmış gibi bakılmasından...

- Toplumun kendi dinsel düşüncelerinin kendisine ve hayatına dayatılmasından...

- Anlaşılmamaktan...

Aklıma ilk gelen bunlar.

tarihinde DTT tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bence yapılacak sey oncelikle anlamak .....tespit etmek ....sorun ateist sorunu değil ..sorun bence islama inanmama sorunu boyun bükmeme sorunu ......ateistlerinde derdi deistlerle hiristiyanlarla ve diğer inanc sahipleriyle aynı ortak düşman burda müslümanlar............

Sitelerde Paylaş

ıkıncı adım ne yapmalı bu sorunu nasıl cozebılırız ama bundan once nasıl cozemeyizi tespit edelim ......

bence islamı değiştiremeyiz...islamcı sayısını azaltamayız....çünkü bugün den itibaren doğan tüm bebekleri ve henüz daha 6-7 yasına kadar gelmiş cocukaları ana ve babalarından kacırıp özgürce hiçbir fikir empoze etmeden 18 yasına gelmesını sağlamak ımkansız ımkanlı olsaydı 7+7+7=21 yılda 3 yenı nesıl yetisirdi 30 yıl sonra ozgur dusunenlerın ağır basdığı ancak yaşlı muslumanların olduğu bir ülkede yasardık ben ce ama bunlar ımkansız........

Sitelerde Paylaş

son adım şu bence kendı hayatlarımızı değiştirebiliriz .........şu sözü unutmamalıyız

BİR TANE TÜM ADAM BİN TANE YARIM ADAM EDER O HALDE; sayı bizim lehimize ....

bunu fark edınce gerçek çözüme ulaşmanın binbir yolundan gidilebilir ben sıze yol sayısını 2 ye ındırıcem

1- Ben tüm adamım anasını satarım değiştircem bunları der savaşırsınız...Turan Dursun gibi....

2- Ben tüm adam madam anlamam urasmam bu cahilleri değiştircem die deişim isteyen varsa çaba sarf etsin etmeyeni için kendimi feda etmem deyip kaçmalıyız bu ülkeden adam gibi bir yolunu birlikte bularak.....

Sitelerde Paylaş

bu arada sunuda acıklamalıyım aslında ben ateist deılım yani tam olarak ...negatif ateist fılan dıolar ....deistte diolar ama bana hiç biri uymuyor .........dinlerin anlattığı tanrıya karşı pozitif ateistim .............ama mevlananın yunusun ınandığı yaradana karşı deistim ......bence yunusda mevlanada musluman değillerdi zaten ....

eğer beni de ateist olarak akbül ederseniz negatifinden bir kaçış planım var ...hep birlikte başarabiliriz...

Sitelerde Paylaş
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

yıllardır ateist olan bir türk kadını olarak en çok rahatsız olduğum şey,

okullardaki din kitapları içerisinde tanrının varlığını zavallıca kanıtlamaya çalışan abuk subuk hikayelerdir.

4. ve 5. sınıfların din kitaplarında mantığa aykırı onlarca hikaye yer almakta.

mücadele edilecekse bu ilk olarak zorunlu din derslerinin kaldırılması alanında olmalıdır.

gerçi bildiğim kadarıyla şu an zorunlu din dersi insan haklarına göre suç,ancak ampul hükümeti bunu kaldıramaz.yemez çünkü.

Sitelerde Paylaş

yıllardır ateist olan bir türk kadını olarak en çok rahatsız olduğum şey,

okullardaki din kitapları içerisinde tanrının varlığını zavallıca kanıtlamaya çalışan abuk subuk hikayelerdir.

4. ve 5. sınıfların din kitaplarında mantığa aykırı onlarca hikaye yer almakta.

mücadele edilecekse bu ilk olarak zorunlu din derslerinin kaldırılması alanında olmalıdır.

gerçi bildiğim kadarıyla şu an zorunlu din dersi insan haklarına göre suç,ancak ampul hükümeti bunu kaldıramaz.yemez çünkü.

Hos geldin. Onemli bir konuya temas etmissin. Devlet dine el attikca, ve genc beyinleri din ile doldurdukca, tek alternatif ailelere kaliyor. Bu da bir yerde sivil kuruluslarin eteklerindeki her turlu ayrilikci akilciligi dokup, bu konuda ortak hareket edebilmeleri ve politikanin da bunu desteklemesi.

Bu da ulkemiz sartlarinda, pek dinsizlerden gelecege benzemiyor. Bence bu konuda basi cekecek en tutarli aday, sunni olmayan baska bir mezhep ve bu mezhebe sirf bu temelde verilecek her turlu diger kesim ve dusuncelerin destegi.

Sitelerde Paylaş

düşünüyorum da,ateistler olarak kendi aramızda bile örgütlenemezken işimiz zor.

bu tip platformlarda en önemlisi nonteist olmaktır.

ama ne yazık ki bazı ateistler siyasi kimliklerini bir yana bırakamıyor bunu görmek te oldukça üzücü.

evrensel hocam aile konusuna gelirsek bildiğiniz üzere bi oğlum var 10 yaşında.

şimdi ben ona kendi fikirlerimi empoze etmeye kalksam okulda ya da başka bir yerde bunları dile getirdiği an yaftalanacak çünkü türk milletinin en sevdiği şey birilerini yaflamaktır ve şucusun bucusun demektir.

dolayısıyla şimdilik bu konuda herhangi birşey yapmıyorum.

aklı ve mantığı biraz daha büyüdüğünde daha iyi çalışacak ve kendisi tanrı denen varlığın olmayacağını,olamayacağını kavrayacaktır.

son olarak ona dedim ki ben ateistim ve hçbirşeye inanmıyorum,ancak sen kendi kararını kendin vereceksin.

zaman gösterecek bakalım oğlumun neci olacağını:D

Sitelerde Paylaş

düşünüyorum da,ateistler olarak kendi aramızda bile örgütlenemezken işimiz zor.

bu tip platformlarda en önemlisi nonteist olmaktır.

ama ne yazık ki bazı ateistler siyasi kimliklerini bir yana bırakamıyor bunu görmek te oldukça üzücü.

evrensel hocam aile konusuna gelirsek bildiğiniz üzere bi oğlum var 10 yaşında.

şimdi ben ona kendi fikirlerimi empoze etmeye kalksam okulda ya da başka bir yerde bunları dile getirdiği an yaftalanacak çünkü türk milletinin en sevdiği şey birilerini yaflamaktır ve şucusun bucusun demektir.

dolayısıyla şimdilik bu konuda herhangi birşey yapmıyorum.

aklı ve mantığı biraz daha büyüdüğünde daha iyi çalışacak ve kendisi tanrı denen varlığın olmayacağını,olamayacağını kavrayacaktır.

son olarak ona dedim ki ben ateistim ve hçbirşeye inanmıyorum,ancak sen kendi kararını kendin vereceksin.

zaman gösterecek bakalım oğlumun neci olacağını:D

Tabii ki ateist olacak. Tecrübeyle sabit.:)

Gerçi biz bizim evdeki küçüğe dinlerin minlerin büsbütün masal olduğunu daha 5-6 yaşındayken sorduğunda anlattık.

Olayı doğru biçimde anlatınca kimseyle takışmıyor, kimseyi yaftalamıyor, inananları anlıyor. Bu konuda hiç konuşmuyor bile çünkü konuşmaya değmeyecek kadar saçma buluyor.

Din dersleri konusunda mahkemeye vermekten başka hiçbir çare yok. Ben çok koşturdum, çok uğraştım ama ı-ıh. "Aleviyseniz mahkemeye verin" dediler. Utanmaz arlanmazlar.

Aslında geçen yıl İzmir'li bir aile alevi olmak değil, tamamen dinsiz olmak gerekçesiyle mahkemeye başvurdu ve kazandı. Ama sorun, o mahkeme süresince çocuğun din dersine zaten girmek zorunda olması ve daha fazla yaftalanması. Bu dava bizim davamız, çocuklara da bu arada zarar vermemeye dikkat etmek lazım. Elimizi kolumuzu bağlayan biraz da bu olmuyor mu zaten..

Bizim bu Türk tipi liberaller bile okullardaki din eğitiminin 1. sınıfa kadar düşmesini desteklemişken, zor görünüyor.

Alevilerden birazcık umutluyduk, AKP bu sene din kitaplarında aleviliği falan da anlatınca onlar da susacak. Bir parmak bal çalıp İslami yöntemlerle olayı çözdüler şimdilik. Umarım aleviler bu oyunlara gelmez, din dersi saçmalığının seçmeli olması konusunda diretir. Ateistler bu konuda örgütlenip de bir tepki gösterebilir mi bilmiyorum.

Aslında bu konuda forumda bir başlık açıp ortak bir dilekçe, bildiri veya benzeri bir şey yapabiliriz. Hepimizin ortak sorunu bu.

Hoşgeldiniz..:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...