Jump to content

Türk Ateistler Neden Rahatsız?

Recommended Posts

düşünüyorum da,ateistler olarak kendi aramızda bile örgütlenemezken işimiz zor.

bu tip platformlarda en önemlisi nonteist olmaktır.

ama ne yazık ki bazı ateistler siyasi kimliklerini bir yana bırakamıyor bunu görmek te oldukça üzücü.

evrensel hocam aile konusuna gelirsek bildiğiniz üzere bi oğlum var 10 yaşında.

şimdi ben ona kendi fikirlerimi empoze etmeye kalksam okulda ya da başka bir yerde bunları dile getirdiği an yaftalanacak çünkü türk milletinin en sevdiği şey birilerini yaflamaktır ve şucusun bucusun demektir.

dolayısıyla şimdilik bu konuda herhangi birşey yapmıyorum.

aklı ve mantığı biraz daha büyüdüğünde daha iyi çalışacak ve kendisi tanrı denen varlığın olmayacağını,olamayacağını kavrayacaktır.

son olarak ona dedim ki ben ateistim ve hçbirşeye inanmıyorum,ancak sen kendi kararını kendin vereceksin.

zaman gösterecek bakalım oğlumun neci olacağını:D

Soyle dusun, onun sorulasrini ve dusuncelerini yanitlama acisindan, sen mi daha basarili olacaksin, yoksa okul mu?

Sonucta o da dinin kisiler uzerindeki baskisinin ve zorlamasinin farkina varacaktir.

Ayrica bilgilenmesini onemseme, onemli olan uygulamadir. Bunun da gerceklesebilmesi icin, aile gerekir.

Sende bir dini uygulama olmadiktan sonra, o da yonelmeyecektir.

Hel yaninda en guvendigi annesi olduktan sonra da sorun olmaz.

Belki tek sorun baskalari ile yapacagi tartismalar olacaktir. Bence bu konuda da kimseye bir karisma girisiminde bulunmazsa,sorun cikmaz.

Butun mesele inanca yonelerek inancin gerektirdiklerini yapip yapmamaktir.

Senden dolayi da bu zor gorunuyor. O yuzden konu hakkinda bilgilenmesini onemseme,zaten sonucta gelip sana soracaktir.

Tek sorun, ona verilen bir icerigin, senin tarafindan yoklanmasi olabilir. Bence burada yoklamak yerine, boyle bir inancin bir yarari olmadigi ve her turlu bireysel hak ve ozgurlugu ve de dusunceyi ve davranisi onledigini aciklamaya calis.

Asil donem, zannedersem orta ogretimde yasanacak.

Pratikte bir sorun olursa, bana ilet ben yardimci olmaya calisirim.

Bu arada zeytin'i de op benim icin.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 372
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bn de aynen sizin dediğiniz gibi yapmayı planlıyorum hocam.

zeytini öpeyim sizin için ama bildiğiniz bi kaplan oldu korkuyorum:))

Ne olursa olsun. Sonunda o da, senin bir evladin.

Ayrica korkunun ecele faydasi yoktur ve kustan korkan dari ekmez. :D

Ayrica kendi adina degil de, benim adima optugunu soylersen, bir sey yapmaz; korkma!

Varsa, yeni bir resmini koyar misin?

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Selam arkadaşlar. Bir arkadaşım siteye üye olmak istiyor da, girişteki matematik sorusunu çözemediğini söyledi. Ben de bi matematikçi arkadaşıma denk geldi çözdürmüştüm öyle girdim. Niye zorlaştırıyorsunuz ki bu kadar bilim adamı mı alıyorsunuz be ?

tarihinde Cthulhu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

merhaba. Türk ateistler neden rahatsız sorusuna, her ne kadar bilgi birikimim olmasa da sadece hislerim ve tecrübelerimle kendimce bir cevap vermek istedim. ben bir ateist deilim, ancak dinin sosyal hayatta var olmasına anlam veremiyorum. ben herhangi bir dinin gereklerini yerine getiren birisi deilim, ve getirmek zorunda da deilim. veya toplumun genel olarak kabul ettiği örf ve adetlere uymaya kendimi zorunlu hissetmekten nefret ediyorum. ben birey olmak isterken din ve geleneksellik benm nefes almamı engelliyor. aldığım kararlarda kendimi esaret altında ve bastırılmış hissediyorm. bunun ne anlamı var ve nedir yani, neden dünyaya bir kere geldiim halde hala daha zincire vuruluyorum? ben özgür olmak istiyorum, doyasıya yaşamak istiyorum. ama yapamıyorum, kendimi saçma sapan sorumluluklar altında buluyorum. ateizmin düşünceyi özgür bırakması ve birey olmayı savunması benim için adeta ütopya denilen renkli bir dünyayı işaret ediyor. ben özgür olmak istiyorum, ama asla olamayacağım.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Bizim en büyük sorunumuz kendimizi ifade edebilecek bir ortam bulamamak.Din propagandasının yükselerek arttığı AKP döneminde karşı bir sese gereksinim olmasına rağmen bu sesin çıkamamasıdır.

Bu sesin çıkamama nedeni ortada bir örgütün olmamasıdır.Bir örgüt olsa siyasi iktidarın baskısından bunalmış gazetelerin bizlerin seslerini manşetlere taşıyacağına eminim.Onlar da kendilerine destek arıyor.

Kısa vadede adında ateist geçen bir derneğin kurulma,hayatta kalma şansı azdır.Öyle bir dönemden geçiyoruz ki insanlar kanıtlanamayacak iddianameler ile hapiste tutuluyorlar.

Adil ve hızlı,kanıta dayalı bir mahkeme sonucunda hemen hepsi dışarı çıkacak insanlar hapisteler.

Demek ki suç uydurup hapiste tutmak bu iktidar döneminde çok kolay.

Bu foruma dava açan savcının HSYK'ya atandığını biliyor musunuz?

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye'de ateist bir örgüte gereksinim vardır,bu örgüt sadece ateistlerin değil din baskısından zarar gören herkesin yardımcısı olacaktır.

10 yılı aşkın süredir forumlarda kazandığımız tecrübe bize yol göstermelidir.

Etnik köken bu oluşumda göz ardı edilmelidir.

Bu forumun geçmişte yaşadığı politik ayrışmalar olası bir örgütlenmede örnek olmalıdır.

Atatürk ve bilimin değerlerine bağlı,sulandırılmamış laikliği ısrarla vurgulayacak, içinde ırkçılık barındırmayan,sosyalistleri de kapsayacak bir örgüt olmalıdır.

Türkiye bilim dünyası,askerler,yargı mensupları böyle kuruluşa destek çıkacaklardır.

Terör örgütleri ve Türkçü-Kürtçüler,PKK sempatizanları bu oluşumdan uzak tutulmalıdır!

Ve bu başlık altında yazan 78'li hukukçu arkadaş kadar karamsar değilim.216.maddeye aykırı bir bildiri altına imza atılmadıkça sorun çıkacağını sanmıyorum.

Bilim ve özellikle evrim üzerinden gidilmelidir.

Ben şahsen böyle bir örgütün kurulma ve yürütülmesinde varım.

Sadece ekonomik destek gerekmektedir.Böyle bir organizasyon dernek kurup çay içerek zaman geçirmeyecek tabi ki,bir çok araştırmaya,çalışmaya imza atacak,dergi basacak,insan çalıştıracak,bunların giderlerinin sürdürülebilir şekilde karşılanması gerekiyor.

Böyle bir dernek sürekli dincilerin hedefinde olacağından herkes adımlarına dikkat edecek.Tüm faliyetler yasalar içinde sürdürülecek.

Ben şahsen varım,sadece iş hayatım bir süre daha buna engel.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Neler yapılabilir?

-Diyanet İşleri başkanlı'ğının var olması anayasa'nın laiklik ilkesine aykırılığı nedeniyle dava açılabilir.

-Zorunlu din dersleri yine aynı gerekçe ile laikliğe aykırılığı nedeniyle dava açılabilir.

-Türban serbestisinin laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılabilir

-HY ekibinin yaptığı çarpıtma ve yalanlar bir kitap haline getirilebilir.Bu çalışmalar daha önce yapılmış ancak internet ortamında kalmıştır.

-216.maddenin iptali veya inançsızlara karşı hakaretin de suç sayılması için Anayasa Mahkemesi'nde dava açılabilir.

Daha bir çok fikir çıkacağına eminim.

....

Sitelerde Paylaş

Neler yapılabilir?

-Diyanet İşleri başkanlı'ğının var olması anayasa'nın laiklik ilkesine aykırılığı nedeniyle dava açılabilir.

-Zorunlu din dersleri yine aynı gerekçe ile laikliğe aykırılığı nedeniyle dava açılabilir.

-Türban serbestisinin laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılabilir

-HY ekibinin yaptığı çarpıtma ve yalanlar bir kitap haline getirilebilir.Bu çalışmalar daha önce yapılmış ancak internet ortamında kalmıştır.

-216.maddenin iptali veya inançsızlara karşı hakaretin de suç sayılması için Anayasa Mahkemesi'nde dava açılabilir.

Daha bir çok fikir çıkacağına eminim.

....

Sorunun kökenin bizim örgütlenememızde yattıgını düşünüyorum.

Türkiyedeki ateistlere önderlik edecek bilim adamı ve veya sanatçıların önünü açamıyoruz.Çünkü onlara cesaret verecek destek olacak bir örgütlenmemiz yok .

Bahadır barutere güçlü bir şekilde sahip çıkamadık.

Ateist siteler ve bloglar arasında bir kordinasyon kuruluna ihtiyacımız var.

İnternet ortamında ateist siteler ve bloglar arasında bir kordinasyon kurulu oluşturamazsak emeklerimizin ciddi anlamda bir karşılgını alacagımıza inanmıyorum.

Sitelerde Paylaş

Benim Düşünce Dünyası sitesi bünyesinde oluşturduğum bir "Sanal örgütlenme ve yaratılışçılar ve benzerleriyle mücadele grubu" var. Dışarıya kapalı olan bu bölümde yukarıda sözü edilenlere benzer bir projeyle ilgileniyoruz zaten bir süredir.

Bu tür başka şeyler yapma fikrimiz de var.

Bu gruba zaten benim bildiğim ve internette ateist, evrimci ya da din muhalifi siteleri olan pek çok kişi katılmış durumda. Henüz ulaşamadıklarımız da vardır elbette ama orası bir başlangıç noktası olabilir.

Zaten ateistforum'un kendisi de benzer tür kişilerin tümünün arada bir de olsa uğradığı bir uğrak noktasıdır. Bu forum yoluyla da bu tür kişilere ulaşılabilir ve ulaşılmaktadır.

Yani ortada iyi kötü bir sanal örgütlülük var zaten. Arzulanan şey bir bakıma gerçekleşmiştir denebilir.

Fakat sorun sanal ortamda örgütlenme değil, bunu gerçek hayata taşıyabilmektir. Ben bahsettiğim bazı çalışmalarla ilgili olarak bunun zorluğunu yaşadım ve yaşıyorum.

Sanal alemde yapılabilecekler bir yere kadar olur. İnsanlar ortaya çıkıp, etli kemikli bir şekilde bir araya gelip, birbirlerinin suratına bakmadıkça, daha ciddi şeyler ortaya çıkmaz.

Bu ise sanal dünyada bir araya gelmiş kişiler için çok zor. Çünkü zaten benim o çalışma grubunun mesela, üyelerinin bazısı ABD'de ikamet ediyor, bazısı Hollanda'da, bazısı İngiltere'de, bazısı Almanya'da, bazısı Türkiye'de.

Ben ABD'de bir vakıf, dernek, tarzı birşey oluşturmak istedim, ama başka ülkelerde yaşayanların böyle birşeye üyeliğinin hukuken mümkün olup olmadığı bile şüpheli. Hukuken mümkün olsa, pratik olarak ne yararı olur?

Hem ABD'de yapılacak oluşumun Türkiye'ye ne faydası olur?

Türkiye'de yaşayanların bir araya gelip, kendilerinin birşeyler oluşturması gerek. Bunun başka çaresi yok.

Bizim uzaktan kumandalı olarak yapabileceklerimiz bir yere kadar çünkü.

Zaten bakıyorum tek çalışanlar ve aktif olanlar yurtdışında olanlar. Türkiye'dekiler sindirilmiş, kenara çekilmiş, suya sabuna dokunmuyor.

Ama dediğim gibi, bizim uzaktan yapabileceklerimiz bir yere kadar. Belki dava açarız, kitap yazarız, vs ama bu işlerin doğru dürüst yapılabilmesi ve yukarıda Culture Club'ın listelediği türde çeşitli eylemlerin gerçekleştirilebilmesi için, 1. Türkiye'den daha yoğun katılım lazım, 2. Sanal dünyanın dışına çıkmış, reel bir oluşum lazım.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'dekiler sindirilmiş, kenara çekilmiş, suya sabuna dokunmuyor.

oradan eleştirmek kolay,

madem öyle siz oradan gidin Tr ye suyla sabunla bi oynayın örnek olun bakalım...

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kolay olacağını iddia etmiyorum. Ama Nazım Hikmet'in dediği gibi "Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa.."

Tamam, çoluğu çocuğu olan, risk alamayacak olanlar çok. Ama risk alabilecek hiçkimse mi yok oralarda?

Sitelerde Paylaş

Zaten risk almaktan karsıt da, aman aman öyle hayatınızı tehlikeye atın falan demiyoruz. Altı üstü adında ateizm geçmeyen bir dernek kurulacak. "Özgür Düşünce Derneği" tarzı birşey. Sonra da bu dernek adına yukarıdaki türde davalar açılacak, belki kitaplar falan basılacak ve demeçler verilecek.

Kanun dışı birşey yapmaktan bahsetmiyorum ki burada. Türkiye'de hukukun şu anda doğru dürüst işlemediği malum elbette. Ama kağıt üzerinde yazdıkları kanunları doğru uygulamaları konusunda baskı yapılabilir yine de bunlara. Yapmazlarsa bu da onların aleyhine birbaşka gösterge olur. Halk desteğini böyle böyle kaybedecekler. Bir defada olmaz ki bu işler. Ufak ufak şeyler birikecek, zamanla insanlar bazı şeyleri görmeye başlayacaklar.

Sitelerde Paylaş

İşini niye kaybedirmuşsun ki böyle birşey için? Dinci patron için çalışıyorsan, zaten başka sorunların da vardır. Belki iş değiştirmenin yararı bile olur.

Hem emekliler falan var. Onların öyle sorunları da yok. Sorumlu olduğu insanlar yok, kaybedeceği işi yok, zaten yaşını başını da almış.

Onlardan da çıkabilmeli bu işlerle uğraşabilecek olanlar.

Sitelerde Paylaş

zaten adında ateizm geçemez ama oranın ne olduğunu 2 günde sağır sultan duyar.

-doğru uygulamaları konusunda kim baskı yapabilir ki üç beş tane ateist mi?

-yapmazlarsa halkın desteğini kaybetmez aksine kazanırlar. halk, ateistler dernek kurdu ve sonra bir kaçı içeri atıldır diye desteğini mi kesecek güldürmeyin beni.

bir ayakkabıcı afrikaya gitmiş, ne görsün kimsede ayakkabı yok, buraya bir dükkan açalım, ayakkabı getirip satalım ne iş yaparız demiş. adamın biriside demiş ki burada insanlar ekmek alamıyor.

gerçek hayatı bırakın, insanlar forumlarda çekinerek yazıyor, bir çoğu yazmıyor, siz bahsettiğimiz ülkeyi tanıdığınıza emin misiniz?

tarihinde equus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşini niye kaybedirmuşsun ki böyle birşey için? Dinci patron için çalışıyorsan, zaten başka sorunların da vardır. Belki iş değiştirmenin yararı bile olur.

Hem emekliler falan var. Onların öyle sorunları da yok. Sorumlu olduğu insanlar yok, kaybedeceği işi yok, zaten yaşını başını da almış.

Onlardan da çıkabilmeli bu işlerle uğraşabilecek olanlar.

içeri girerse zor işi olur. zaten iş bulmak başlı başına bir mesele.

ben bir patron için çalışmıyorum fakat çalışanları öyle yargılamayalım, başka seçeneği yoksa vatandaş demir boku mu yesin?

Sitelerde Paylaş

O zaman ne haliniz varsa görün kardeşim.

Durum o kadar kötü olmasına rağmen sokaklara dökülüp tepki göstermiyorsanız, ya halinizden memnunsunuz demektir, ya da henüz o kadar rahatsız olmuyorsunuz demektir.

Köşeye sıkıştırılan kedi bile saldırır.

Hem durum kötü diye şikayet edip, hem de risk alamam demeyin o zaman.

Durum yeterince kötüyse risk de alınır.

Sitelerde Paylaş
-doğru uygulamaları konusunda kim baskı yapabilir ki üç beş tane ateist mi?

Hukukun doğru işlemediği ve haksızlıklar olduğu konusu yeterince açık hale gelirse, halkın her kesiminden destek ve sempati çıkması lazım.

Ateist kimliğiyle değil, "Atatürkçü, evrimci, yenilikçi, laik müslüman" kimliğiyle yapın yapacağınızı gerekiyorsa.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...