Jump to content

Recommended Posts

Din kitaplarının tümü (ve diğer tüm dinler) Tanrı olgusunu öyle bir işlerler ki, Tanrı insanı kendi görüntüsüne göre yarattığı ve aile babası gibi göründüğü fikri insanların kafasına yerleştirilmeye çalışılır. ve bunu yaparken, türlü korku ve tehditler kullanılır (cehennem, cennet, vs). Buradan hareketle, şunu sormak gerekir: kayıtlı insanlık tarihinin süresi 7000 senedir ve kaydedilen ilk savaştan bu yana 3 milyar insan savaş alanlarında öldü. bu rakamın bir kaç katı insan da hastalıktan, açlıktan ve sefaletten öldü. tüm bunlar yaşanırken Tanrı nerdeydi?

İnsan neredeydi. Öldüren çalan soyan zulmeden kimdi.

Bu mantıktan hareket ederek bir avuç insanın yaratmış oldukları Tanrı konseptinin karanlık yüzüne bir göz atalım.

Şöyle başlamalıyız:

Tanrı hakkında size biraz bilgi vereyim, içeriden bir bilgi olsun. Tanrı izlemeyi sever; iyi bir seyircidir. İnsana içgüdüler ve duygular veriyor. Bu olağanüstü yeteneği insana verirken kendi zevki için birbirlerine tamamen zıt kurallar dizisini oluşturuyor. Sanki tüm zamanların en büyük hatasıymış gibi bir alay saçma kuralları sunuyor: bak ama dokunma; dokunabilirsin ama sakın tadına bakma; bak tadına ama aman yutma. Ve siz bu ilginç kuralların oluşturduğu çemberler üzerinde bir oraya bir buraya zıplayıp dururken, o da sizin bu komik halinize gülüyür, alay edercesine hemde. Çünkü o bir sadisttir. Görünmediğinden ötürü, varolmayan bir derebeyine inanmak ne derece mümkündür?.

Allahın bir adıda " hemen cezalandırmayan süre verendir " anlarsan tabiki . Sana hangi kural saçma geliyor. Beni an, tanı,öldürme, hırsızlık yapma, içki içme, zina yapma vs, ,

Tüm bunların başlamasından bu yana insanların tüm duyguları ve düşünceleri hep güdülmüş olup birileri, kimi zaman kendi kimi zamanda başkalarının çıkarları doğrultusunda insanların oluşturduğu koyun sürüsünü hareket ettirdiler. Ve Tanrı, tüm ksurlarına rağmen bunları hiçbir zaman dışlamamış olduğundan ötürü tarihin en son hümanistidir belki...

Hümanistliği kimseye kaptırmıyorsunuz bakıyorum da. Size ve ailenize karşı öldürme, ırza geçme vs. fiilerinde bulunanlar da hümanist değil mi ? siz de onları affedin hümanistliğinizi gösterin

Oysa, Tanrı ile aldatılmak, tanrı tarafından aldıltmakla aynıdır. Nasıl mı? İnsanın açlığını kendi zevklerine göre atomlara böleceği bir noktaya kadar yükseltiliyorlar. Camilerin kendi büyüklüklerinden daha büyük bir ego yaratıyorlar ve en çılgın istek ile düşüncenin üzerine kağıt paraları yapıştırıp altın kaplı fantezileri satıyorlar ta ki insan kendisini bir imparator zannedip Tanrı yerine koymaya başlayan kadar...

Tanrılaşan insanlar vay vay ! ! az önceki hümanistlere ne oldu ?

Buradan nereye gidilebilir? başarıyla sonuçlandırılması gereken bir işten diğerine koşuştururken, solunmaz hale gelen havasıyla, ekşileşmeye yüz tutmuş suyuyla, radyoaktivitenin metalik tadına sahip balları üreten arıları barındıran bu dünyayı kim denetleyecek? Bu olay, her gün üstümüze doğru dalga dalga geliyor. Ve gittikçe şiddetleniyor. Düşünmeye ne fırsat var nede zaman; ortada gelecek yokken, geleceği alıp satıyoruz.

O zaman şu son soruyu sormamız gerekiyor kendimize?

Tüm bu sorunlardan ötürü, varolmayan bir Tanrıya inanmaya devam etme zorunluluğumuz var mı

Hiç bir yere gidemiyor, Başladığın yere dönüyorsun. Ya tanrıya tapacan ya kibirlenen kendine. Kendine taparsan sonunu görüyorsun işte.

tarihinde sahi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrının kim olduğu neden bu kadar önemlidir ?

Tanrıyı aramak niçin bu kadar değerlidir ?

Tanrıyı bulsak napacağız ki bizler ?

Ortaya çıkacak mı sanıyorsunuz tüm gizler ?

Tanrının bana bir faydası yok . Tanrının olmasının bile bana bir katkısı yok ki ben tanrının peşine düşeyim . Bulsam dahi hangi gerekçeyle ona vefa göstereyim ? Yaratırken bile hiçbir zahmet çekmemiş , insanlığa hiçbir faydası dokunmamış ; fakat tüm bunlara rağmen ibadet etmemizi isteyen tanrıyı bulsam dahi ona karşı ne vefam var ki ona ibadet edeyim ? Korkumdan ibadet etsem dahi onu niye seveyim ? Sevmem için , vefa göstermem için tek sebep yokken ona niçin inanayım ? Deli miyim ben ?

Tanrı aşağı tanrı yukarı . Tanrıyla bu kadar çok uğraşmayın . Bana faydası olmayan kilise papazıyla , cami imamıyla , tanrı arasında bir fark yoktur .

İtfaiye hortumunu hiç hesaba katmıyorum. Bırakın tanrıyı en iyisi . Adaletsiz dünyanın ezasını çeken bizlerdeki umut ışığı tanrı olamaz.

Kendisiyle övünen bir varlıkda tanrı olamaz . O zaman tanrı benim . O zaman tanrı sensin . Bizler kendimizin tanrısıyız.

insanların hepsi birer tanrıcıktır , ortalıklarda görünmeyen ama sıfatlarıyla da kendini öve öve bitiremeyen tanrının vasıflarını insanoğlunun arasında paylaştırma zamanı ... adalet, eşitlik gibi kavramlar başta olmak üzere..

elinize sağlık çok güzel yazmışsınız :)

Sitelerde Paylaş

Descartes: Tanrı tanımı gereği her türlü mükemmelliğe sahiptir. Zorunlu olarak var olan, varlığı için başkasına ihtiyaç duymayan varlık mükemmeldir. Öyleyse Tanrı zorunlu olarak vardır.

Newton: Başparmak bile benim Tanrı'nın varlığına inanmam için yeterlidir.

Aristo: Hareket ve değişme bir ilk hareket ettiricinin varlığını gerektirir...

Hiçbirimiz mutlak gerçeğe ulaşamayız. Her şeyi bilen Allah'tır.

Sitelerde Paylaş

Descartes: Tanrı tanımı gereği her türlü mükemmelliğe sahiptir. Zorunlu olarak var olan, varlığı için başkasına ihtiyaç duymayan varlık mükemmeldir. Öyleyse Tanrı zorunlu olarak vardır.

ya tanrı olsa bile banane kardeşim ?

ne faydası olacak sana zihnen ? tanrı var diyince karnın doyuyor mu ? allah seni seviyor diyince mutlu oluyor musun ?

sen kendini avutabilirsin ama fakir ülkelerdekiler öyle mi ? orda yaşasan görürdüm seni.

burdan atıp tutmak iyi , maksat savunduğun zihniyeti yüceltmeye çalışmak , yoksa ne çıkarın olabilirki bundan ?

Sitelerde Paylaş

Bu insanların kaç yüzyıl önce yaşadığını ve o zamanki bilimsel gelişimin durumunu belirtmekte de yarar var...

"A man's ethical behavior should be based effectually on sympathy, education, and social ties; no religious basis is necessary. Man would indeed be in a poor way if he had to be restrained by fear of punishment and hope of reward after death."

Albert Einstein

"Nothing can be more contrary to religion and the clergy than reason and common sense."

Voltaire

"The fact that a believer is happier than a skeptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one. The happiness of credulity is a cheap and dangerous quality."

George Bernard Shaw

"We are all atheists about most of the gods that societies have ever believed in. Some of us just go one god further."

"I am against religion because it teaches us to be satisfied with not understanding the world."

Richard Dawkins

Sitelerde Paylaş

tanrının kim olduğu hakkında fikrim yok sadece hissediyorum.bizim şizofren müslolar tanrıyı çok iyi bildiklerini iddia ederler hep.bilmeyene çemkirirler..kimseyi beğenmezler..bir batılı çıkıp bişey derse baş tacı ederler..tanrı bunlarla kafa buluyor bence..onların inandıkları tanrı ama..

Sitelerde Paylaş

başlık kendini çürütüyor..tanrıyı küçük beyin hücrelerinde kişiselleştirmek başlı başına saçmalık zaten..yaratılmış olan sizsiniz ,tanrı değil....

ama şöyle birşey var , sen hiç yaratma eylemine şahit oldun mu ?

atomların sayıları değişiyor mu evrende ? hep bir dönüşüm var hiçbirşey yaratılmıyor.

sen buna göre nasıl tanrının varlığını bize diretiyorsun ?

Sitelerde Paylaş

ama şöyle birşey var , sen hiç yaratma eylemine şahit oldun mu ?

atomların sayıları değişiyor mu evrende ? hep bir dönüşüm var hiçbirşey yaratılmıyor.

sen buna göre nasıl tanrının varlığını bize diretiyorsun ?

öncelikle "yaratma" ne demek bunu bilmek lazım..yaratmaktan ne anladığınız önemli.?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...