Jump to content

türbanlıların üniversitede ne işi var? evlerinde otursunlar..

Recommended Posts

müslüman olduğu için türban takıp, üniversiteye gitmek isteyen, kafasındaki türbanıyla iş yerinde çalısmak isteyen, öğretmen olmak, doktor olmak isteyen kadınlar iki yüzlüdür.

neden??

bu kadın türban takarak inandığı dinin gereğini yerine getiriyordur. buna kimsenin en ufak bir itirazı olamaz. tabii ki istediği gibi türbanı takabilir inancının gereği olarak ..

ama gelin görün ki aynı kadın, bu kafasındaki türbanıyla sosyal ortamlarda boy gösterme aşkını devam ettirirse bu, o kadının inancını sorgulama gereğini hissettirir.

türban olayına bakıyorsun, kuranh'ı yorumlayan islamcılar bu konuda tam bir karara varamıyorlar.. birinin,

"evet türban kuran'da geçiyor, kadınlar için emirdir" dediğine, başka bir islamcı , aynı kuran'a bakarak,

"yok lan" diyor.. "kadınların başlarını kapatması zorunlu değildir, bu konuda net bir ayet yok.."

yani bu konu gayet muallak kalmıs.

ama kuran'a göre muallakta olmayan başka bir emir var kadınlar için..

ne diyor kuran?? kadınlara kesin emri ne??

"EVLERINIZDE DE VAKARLI OTURUN. ILK CAHILIYE TEŞHIRCILIĞI GIBI KENDINIZI TEŞHIR ETMEYIN. NAMAZI KILIN, ZEKÂTI VERIN, ALLAH'A VE RESULÜNE ITAAT EDIN. ALLAH SIZDEN KIRI/LEKEYI GIDERMEK ISTIYOR EY EHLIBEYT, SIZI TAM BIR BIÇIMDE TEMIZLEMEK ISTIYOR." (ahzab 33)

evet, görüldüğü gibi, kadınlara evlerinde oturmasını buyuruyor kuran..

çıkıp erkeklerin arasında çalısma yaşamına katılmalarını değil, üniversiteye gitmelerini değil..

zaten illa, eğitimini devam ettirmek isteyen türbanlılar için açık öğretim fakülteleri var.. evden cıkmadan okuyabiliyorlar..

sonuc oılarak, türbanlı kadının muallak bir emire uymak istemesi ama allahın kati bir emrine uymaması bu türbanlıların ikiyüzlüğünü gösterir..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"..Peygamber'in hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin Bu, hem sizin kalpleriniz, hem de onların kalpleri için daha temiz bir davranıştır.."

Yukarıdaki ayete göre evlerinde oturmaları da yetmez

Mesala türbanlılar aslında mezun olduklarında ya sadece kadınlarla muhatap olacaklar yada erkeklerle perde arkasından konuşacaklar

tarihinde unbeliever tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"EVLERINIZDE DE VAKARLI OTURUN.

cümlesindeki "ev"in neresini anlayamadın? ;)

Ev sözcüğünde anlaşılamayacak bir şey yok, ama oradaki "de" evde ve diğer yerlerde ağırbaşlı olun dendiğine işaret ediyor, evden çıkmayın dendiğine değil.

Sitelerde Paylaş

Türbandan ziyade açılan kızlara acıyorum. Açılır saçılırlar neremi göstersem diye şaşırırlar ona elletir buna okşatırlar sonra karşına geçip aşkım derler. Mesele saç kapatmak meselesi değildir mesele abaza olan erkekler gibi azgın olan kızlar meselesidir. Karısına Türban taktırıp sonra karısını aldatan meselesidir. Mesele dinde değildir mesele insandadır. Dini sömürenlerdedir. Meseleye çok dar bir kalıptan bakarak yorum yazın sizi gidi cahil müslümanlar diyerek ne elde etmeyi planlıyorsunuz. Bir düşünceyi savunurken bile bunu yanlış yaptığınızın farkında değilmisiniz. Biz burada sidik mi yarıştırıyoruz da ezercesine konuşuyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Ev sözcüğünde anlaşılamayacak bir şey yok, ama oradaki "de" evde ve diğer yerlerde ağırbaşlı olun dendiğine işaret ediyor, evden çıkmayın dendiğine değil.

kıvırt kıvırtabildiğin kadar..

ne diyor bir önceki ayet??

"EY PEYGAMBER HANIMLARI! SIZ, KADINLARDAN HERHANGI BIRI GIBI DEĞILSINIZ. EĞER KORUNUP TAKVAYA SARILIYORSANIZ SÖZÜ KIRITARAK SÖYLEMEYIN KI, KALBINDE MARUZ BULUNAN BIRI ÜMIDE KAPILMASIN. ÖRFE UYGUN SÖZ SÖYLEYIN."

sonrası??

"evlerinizde de vakarla oturun..

yani yukarıdakileri yapın ve bunun üzerine evlerinizde de vakarla oturun..

kıvıırta kıvırta asenayı gectiniz:D

burada bize karşı cıkacağız diye, kendi dininizi çarpıtıyorsunuz, öbür tarafta zebaniler sizi okşar.. :D

dansöz dinciler :D

keh keh keh :D

tarihinde metatron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kıvırt kıvırtabildiğin kadar..

Hahaha ben niye kırıtayım, ateistim ben, bu forumun da 2008'den beri üyesiyim. Yeni nickime aldanma, sen de tanırsın beni aslında. :D Saçmalamayın diye araya girdim.

ne diyor bir önceki ayet??

"EY PEYGAMBER HANIMLARI! SIZ, KADINLARDAN HERHANGI BIRI GIBI DEĞILSINIZ. EĞER KORUNUP TAKVAYA SARILIYORSANIZ SÖZÜ KIRITARAK SÖYLEMEYIN KI, KALBINDE MARUZ BULUNAN BIRI ÜMIDE KAPILMASIN. ÖRFE UYGUN SÖZ SÖYLEYIN."

sonrası??

"evlerinizde de vakarla oturun..

yani yukarıdakileri yapın ve bunun üzerine evlerinizde de vakarla oturun..

Öncelikle ayet peygamber hanımlarına hitap ediyor, tüm türbanlı kadınlara değil. Ayrıca iki ayeti birbiri ardına okuyunca da senin çıkarmaya uğraştığın anlam çıkmıyor. Yabancı erkeklere "fikir vermeyin", bunun için ahlaklı davranın, evde de öyle takılın diyor işte. Verilmek istenen mesaj evden çıkmayın yönünde olsaydı normalde şöyle, evde de böyle davranın denmezdi değil mi?

İkimizden biri Türkçe konusunda sıkıntı yaşıyor gibi.

kıvıırta kıvırta asenayı gectiniz:D

burada bize karşı cıkacağız diye, kendi dininizi çarpıtıyorsunuz, öbür tarafta zebaniler sizi okşar.. :D

dansöz dinciler :D

Şu anda şarabımı yudumluyorum. :)

ayetin orijinalin de "de"takısı yok

O ayrı konu bak, Arapça bilmem, ayetin orijinalini de bilmem. Ama getirilen bu mealde metatron arkadaşın çıkardığı anlam yok.

Sitelerde Paylaş

öncelikle türkce cümle yapısını, öğrenmen gerek..

misal, adamın biri kızına, " kızkm ben eve bu gece geç gelicem, ekmeği sen al, evde de annene temizlik konusunda yardım et" derse sen buradan , bu kızın annesine temizlik konusunda dışarıda da mı yardımcı olması gerekdiği anlamını cıkarırsın.. ;)

sana kimse arapça bil demiyor.. öncelikle türkçe cümleleri idrak etmeyi öğren. sonra kıvırsıtsın ;):D

Sitelerde Paylaş

öncelikle türkce cümle yapısını, öğrenmen gerek..

misal, adamın biri kızına, " kızkm ben eve bu gece geç gelicem, ekmeği sen al, evde de annene temizlik konusunda yardım et" derse sen buradan , bu kızın annesine temizlik konusunda dışarıda da mı yardımcı olması gerekdiği anlamını cıkarırsın.. ;)

sana kimse arapça bil demiyor.. öncelikle türkçe cümleleri idrak etmeyi öğren. sonra kıvırsıtsın ;):D

Hayatı yazarak ve de okuyarak geçen bir insan olarak Türkçe cümle yapısına hakim olduğumu düşünüyorum; noktalama işaretlerini kullanamaman ve de imlanın bozuk olması ise bana Türkçe konusunda sıkıntı yaşayanın hangimiz olduğu konusunda bazı ipuçları veriyor.

Verdiğin örneğe gelirsek...

"Kızım ben eve bu gece geç geleceğim, ekmeği sen al, evde de annene temizlik konusunda yardım et" derse sen buradan bu kızın evden çıkmamasının öğütlendiğini mi anlarsın?

Dışarıda a şeklinde, evde de b şeklinde davran diyor adam işte. Evden çıkma demiyor. Ayette de aynısı söz konusu. Kendi kendini mat ettiğin için teşekkürler, beni zahmetten kurtardın.

Sitelerde Paylaş

" kızım annene yardım et, evden de çıkma" dediğin zaman evden cıkmaması gerektiğini anlarsın ;)

okuyarak yaşam gecirmende bi sorun yok da, okuduklarını algılama sorununu çözmelisin :D

Sitelerde Paylaş

" kızım annene yardım et, evden de çıkma" dediğin zaman evden cıkmaması gerektiğini anlarsın ;)

okuyarak yaşam gecirmende bi sorun yok da, okuduklarını algılama sorununu çözmelisin :D

Ayette "evden de çıkma" mı diyor, yoksa "evde de ağırbaşlı ol" mu diyor? :)

Sitelerde Paylaş

ayette, "şunu şunu yapın, (buna ek olarak) evinizde de vakarla oturun" diyor ;)

yani, yukarıda örneğini verdiğim, " evde de annene yardım et " şeklinde bir anlamı var..

Tamam buna katılıyorum da, "evde de annene yardım et" "evden çıkma" anlamına gelmez ki!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...