Jump to content

türbanlıların üniversitede ne işi var? evlerinde otursunlar..

Recommended Posts

Dediğim gibi, anlatmanız olumlu, burada sorun yok.

Nasıl, yardımcı oluyor mu sence bu yasak örgütlenmeyi engellemeye? Ben siyasal İslamcı olsam bundan iyisi Şam'da kayısı derdim. Yasak mağdurlarını saflarıma katarım, sonra yasağı seçimler boyunca malzeme olarak kullanır, oy toplarım. Komplo teorisi huyum olsa yasağı İslamcılar koydu diyeceğim.

Neyin örgütlenmesine izin vermez Almanya? Merkel'in partisi var ya, CDU/CSU, ne onun açılımı? :)

tamam dostum , anlaşılan ben susayım .. Nede olsa bilginizin-birikimizin karşısında ezilip büzülüyorum , siz nasıl isterseniz , elbette herkesin hakkı istenen kapanır istenen açılır diyorsunuz , üniversite ve kamu gibi yerlere siz ne kadar da masumca görsenizde bir başörtüsünü namus meselesi yapanlar da gitmesin kardeşim okumasın çalışmasın diyorum , iyice siyasete döndü iş ..

Sohbet resmen kısır döngüye girdi , ben diyorum ben anlayışlıyım istenen açılır istenen kapanır , benim amacım türban yasaklansın falan da değil . Ama ilkokulda türbanla girme işinde bile hizbullah çıkabiliyorsa , üniversitelerde ne örgütlenmeler olur diyorum size.

Adam öğrenmeye gidiyor , sanki türbanlının saklanası güzellik dolu saçlarını izlemeye gidiyor , sen benimseyebilirsin ama ben buna ılımlı bakamam , üzgünüm.

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"evet türban kuran'da geçiyor, kadınlar için emirdir" dediğine, başka bir islamcı , aynı kuran'a bakarak,

"yok lan" diyor.. "kadınların başlarını kapatması zorunlu değildir, bu konuda net bir ayet yok.."

yani bu konu gayet muallak kalmıs.

ama kuran'a göre muallakta olmayan başka bir emir var kadınlar için..

Dediğin gibi olsun,türban muallak belirsiz bir emir olsun,evde oturmaksa kesin bir emir olsun.Hemen çözümlemesini yapalım:Türban takan kadınlar müslümandır,takmayanlar içinde müslüman olanlar ve olmayanlar vardır.Ama müslüman olan tüm kadınlar kuranın kesin emirlerine uymak zorundadır.O halde sadece türbanlılar değil,müslüman olan hiç bir kadın üniversiteye girememelidir.Burada türbanın herhangi bir etkisi yoktur.Kişinin kimliğine bakılır ve dini islam yazıyorsa üniversiteye alınmaz.Uyar mı?

Sitelerde Paylaş

Dediğin gibi olsun,türban muallak belirsiz bir emir olsun,evde oturmaksa kesin bir emir olsun.Hemen çözümlemesini yapalım:Türban takan kadınlar müslümandır,takmayanlar içinde müslüman olanlar ve olmayanlar vardır.Ama müslüman olan tüm kadınlar kuranın kesin emirlerine uymak zorundadır.O halde sadece türbanlılar değil,müslüman olan hiç bir kadın üniversiteye girememelidir.Burada türbanın herhangi bir etkisi yoktur.Kişinin kimliğine bakılır ve dini islam yazıyorsa üniversiteye alınmaz.Uyar mı?

dinin başını örtme konusundaki kurallarını uygulamayan müslüman kadına kimsenin, " sen din kurallarına göre okumamalısın" deme hakkı yoktur.

çünkü bu kadının b ir çelişkisi yoktur.

çünkü bu kadın, namaz da kılmaz, oruç da tutmaz kafasını da örtmez.. neden öteki saçma kuralı uygulasın?

ama kafasını türbanla örten bir kadının, "ben de okula türbanıla girmek istiyorum.. ama niiideeeeen??" deme hakkı yoktur.

zira çelişki yaşamaktadır..

bu kurallara uyuyorsan hepsine uy ,

Sitelerde Paylaş

dinin başını örtme konusundaki kurallarını uygulamayan müslüman kadına kimsenin, " sen din kurallarına göre okumamalısın" deme hakkı yoktur.

çünkü bu kadın, namaz da kılmaz, oruç da tutmaz kafasını da örtmez.. neden öteki saçma kuralı uygulasın?

ama kafasını türbanla örten bir kadının, "ben de okula türbanıla girmek istiyorum.. ama niiideeeeen??" deme hakkı yoktur.

Oruç tutan kadınlar alınmasın o zaman okullara? Ne dersin? Ya da namaz kılanlar? Diğer devlet kurumlarına da alınmasınlar, hatta sokağa da çıkmasınlar.

Bu argüman aklıma gelmemişti valla, tao akıl almaz bir kapak takmış, bir @2 efsanesi yaratmış adeta. :D

Sitelerde Paylaş

Efendim? :D

Ben hacıyım, düzenli namaz kılarım, Cuma namazlarını bile kılarım. Sağlıklı olduğum dönemlerde oruçta tutarım ama başımı örtmem.

Örtmenim ben ne kadar müslümanım? :D

Yav ne komik adamlarsınız ha.

Tanrı yok deyip Tanrılığımı ilan ettim uleynnnnnnnnn der gibisiniz...

Sitelerde Paylaş

Türban takan kadın, dini için takıyor demektir. Yasalarda belirtilmiş genel kurallar var, onları da dini için kırmak istiyor bunlar. Tek nedeni din. "Ben dinimi özgürce yaşamak istiyorum" diyor, dinini hayatının merkeszi yaptığını ve buna da hakkı olduğunu belirtiyor. Var tabii, istediği gibi yaşasın, inansın. Bize ne?

Bu dinin başka bir dolu kuralları da var ama. Biz de sadece onları hatırlatıyoruz..

Anladın mı donuk zeka? Dinini pratik etmek isteyen ve bunun için kıyametleri koparan kadının üniversitede işi yok. Olmaz. Evde oturacak, kocasına kölelik edecek. Biz değil, dini söylüyor bunu. Din satmaya kalkarsa, bu gerçeği de birileri ona hatırlatacak.

Sitelerde Paylaş

Dinler; inançlarıyla, yaşantısıyla, kutsallarıyla, değerleriyle bir bütündür ve tüm düşünceler gibi kendi içerisinde bir tutarlılığı vardır ve olmalıdır.

İnsanlar kendi hayat görüşlerini tutarlı bir zemine oturtması gerekir. Zaten öyle bir tutarlılık yoksa ona hayat görüşü falan denmez. Değersiz bir paçavradır.

İnsanların düşünce ve inançlarında özgür olması ayrı bir konudur, Düşünce ve inançlarının gerçek ve tutarlı olup olmaması ayrı bir konudur.

Sünni Müslüman bir kadının elbette evinde oturması gerekir. Bilmiyorlarsa da bilsinler..Yok işlerine gelmediği için bunun üzerini örtmeye çalışıyorlarsa da bu çelişkinin yüzlerine vurulmasını da hak ediyorlardır. Hem de sonuna kadar hak ediyorlar.

Kuran’da ve İslam’ın diğer kaynaklarında kadınların evlerinde olmaları gerektiği vurgulanır ve yönlendirilir.

Hatta kadının sesine bile ayar verilir. Çünkü erkekler niyetlerini bozabilirler.

Görüntüsü erkeleri tahrikten uzak olması istenir. Hatta erkelere görünmemeliler. Çünkü erkeklerin kalbi bozulabilir.

Yürüyüşlerine dikkat etmelidir. Bozuk kalpli erkekleri baştan çıkarabilirler.

Eğer ki bu tür durumlar erkekleri tahrik ediyor ve burada da kadınların yapmaları gerekli işler varsa tabiî ki tüm Müslüman kadınlar bunlardan sorumlu olurlar.

Zaten bu yaklaşımlardan dolayı kadının yüksek sesle konuşması, şarkı söylemesi, yanında bir erkek olmadan belli bir mesafeden uzağa gitmesi, erkelerle aynı oturaklara oturması yasaklanmıştır.

Yani eğer din bir bütünse ve o din bu kadınlara başlarını örtmelerini emrediyorsa..

Aynı din kadınların evlerinde oturmalarını, bırakın şarkı söylemelerini seslerini bile kısmasını emrediyor. Mecbur olmadıkça dışarı çıkmamalılar. Ne öyle çarşı pazar gezileri.

Yanlarında erkek olmadan evinden uzak yerlere bile gidemez kadınlar ki iş seyahatleri falan imkansız.

Mesela ben merak ediyorum üniversiteye okumaya gelen kızların evlerinden kaç km uzaklaştıklarını..

Mesele eğerki din ise sadece başaörtüsümü olay.. Ne işin var senin üniversitelerde, evinden uzakta, toplu taşıma araçlarında, çarşıda pazarda.

Bayan şarkıcı olamazda dinlenemezde. Müslüman erkelerin kadın şarkıcı dinlemeleri haramdır.

Sitelerde Paylaş

Evde oturun demiyor ki, vakarlı, yani ağırbaşlı oturun diyor. Fark var. :)

Dese ne olacak kardeşim? Ne kadar ucuz gerekçeleri var diy mi?

Evlerinde oturma hakları var ve bunu istedikleri gibi kullanabilecek durumdalar, kimseden evden çık-ma-mak için izin almaları gerekmiyor. İster evlerinden hiç çıkmayıp çok iyi bir müslüman olup Allah'ın gözüne daha çok girerler, isterlerse de evden çıkar, okula gider ama bi yandan da örtünüp tanrılarının isteklerini yapabildikleri kadar yaparlar.

Sitelerde Paylaş

Ercüment,

Onlar tarafından da kabul edilen bir otorite değilsek inandıkları din konusunda, inançlarındaki tutarsızlığı gösterip "tutarlı ol ve diğer emirlere de uy" diyemeyiz, hele bunu devlet zoruyla doğrudan ya da dolaylı yollarla hiç diyemeyiz, diyebiliriz tabii de bu faşizmden başka birşey olmaz.

Demokrasi ve haklar konusunda tutarlı olalım biz en önce.

tarihinde Peleuze tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birde olayın şöyle bir çelişkisi var..

Bir insan kel falan değilse baş örtüsünü sadece kıyafat olduğu için takmaz.

Yani başörtüsü dini bir inançtan dolayı takılıyor.

Ve birçok dindar kadın başörtüsünü takma konusunda direniyor.

Diyelimki bu kadın okudu ve hakim oldu.

T.C şeriata aykırı olan hükümleri karşısında nasıl hüküm verecek..

Ne yani şeriatın hükümlerinin uygulanması zorunluluğu başörtüsünden daha hassas ve kesin bir durum değilmi.

Dini inancından dolayı başını açmayan hakim bir kadın şeriata ters bir hükmü nasıl verecek.

Madem bu kadın dini konusunda bu kadar hassas ve uygulamada kararlı. Laik devletin kanunları konusunda nasıl seküler kalabilecek.

Böyle bir kadının seküler bir devletin hukuk alanında ne işi var..

Hatta o kadın kendine sormalı benim ne işim var diye..

Çünkü o kadın ya dinine aykırı bir iş yapıyor, ya da gizli soytarıca işler yapmaya çalışıyor kendince vs.vs.

Sitelerde Paylaş

Evlerinde oturma hakları var ve bunu istedikleri gibi kullanabilecek durumdalar, kimseden evden çık-ma-mak için izin almaları gerekmiyor. İster evlerinden hiç çıkmayıp çok iyi bir müslüman olup Allah'ın gözüne daha çok girerler, isterlerse de evden çıkar, okula gider ama bi yandan da örtünüp tanrılarının isteklerini yapabildikleri kadar yaparlar.

Bu cümleye aynen katılıyorum. Tabi bu örtülerinizi yakalarınızın üstüne salın ayetinden başörtüsü anlayanları bağlar, böyle anlamayan inançlıları bağlamaz.

Ama başörtüsü her zaman dediğim gibi en başta sosyal statü ayracı, iklimsel ve bölgesel coğrafik koşullar, kültür vs ile alakalıdır. Kültürün işine dinde karışıncı gelenekten gelen örtü sanki dinin emri imiş gibi dayatılır bizim gibi kafasını çalıştırmayan insanlarda.

Arabistanda kadın erkek hepsi başını örter, çünkü güneş insanın beynini eritir. O zaman arap erkekleri bizimkilerden daha müslüman leyn diyelim, onlarda başını örtüyor mantığı ilen ne güzel olur değil mi? :)

Ama başörtüsü sorununda şöyle bir sürece bakalım ülkemiz bağlamında ve bir iki kelam edelim.

7 Mart 1989 yılında Kenan Evren'in Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu sonucu YÖK Kanunu'nun "Yükseköğretim kurumlarında, dersane, laboratuvar, klinik, polikilinik ve koridorlarında çağdaş kıyafet ve görrünümde bulunmak zorunludur. Dini inanç sebebiyle boyun ve saçların örtü veya türbanla kapatılması serbesttir" şeklindeki 2. maddesi Anayasa'ya aykırı bulunarak iptal edildi.[1] Daha sonra 28 Şubat 1997 MGK kararlarından sonra Türkiye'de tüm resmi dairelerde giyilmesi yasaklandı. 6 Şubat 2008 tarihinde olası sorunun resmi çözümü için TBMM ilk resmi tartışması ve oylaması yapılmıştır.Ve sonuç olarak 411 kabula karşın 103 retle yasa meclisten geçmiştir. CHP ve DSP'nin yasanın iptaline ilişkin yaptığı başvuru ile Anayasa Mahkemesi 6 Mart 2008'de davayı kabul etti ve 5 Haziran 2008'de bu yasa 2 ret oyuna karşı, 9 oyla iptal edildi.

Şimdi şu bold yaptığım cümleye dikkat çekelim ve şöyle birşeyler diyelim.

Çağdaş kıyafet ve görünümde bulunmak zorunluymuş.

Neye göre çağdaş, kime göre çağdaş ve bunun ölçüsü kime göre belirlenecek.

Mesela biz Kenyalı olsak ve orda yaşasak buradaki kadınlar tıpkı şu kadın gibi çağdaş giyinmek ister mi? Çağdaş lafı yanlış anlaşılmasın Kenya'nın yerli kadını bu çağda da bu kıyafeti giyer.

.....http://www.puzmo.com/puzzle/kenya-yerlisi-kadin.862.html

Yani demem o ki her toplumun kendi kıyafet kültürü vardır ve günün algısına göre bu değişkenlik gösterir. Ve bu ülke kadını geçmişten beri başına bir örtü takmıştır ama bu örtü Cumhuriyet sonrası modernleşme adına yok sayılmıştır.

Tamam, güzel yok sayılsın. Bence sakıncası yok, dinende uygun.

Ama ister kültürden, ister inançtan gelerek örtünen kadınların herkes ile aynı hakka sahip oldukları bir hukuk!!! devletinde nasıl elinden alırsınız anlamak mümkün değil.

Ateistlere sorayım, Kenyada yaşıyor olsa idiniz o kıyafeti giyer miydiniz?

Bence giymezdiniz. Yada toplumun kabülleri üzerinden gider giyerdim derdiniz.

İyide bu toplumun kabullerini ne hakla çöpe atıyoruz o zaman?

(Bu arada resim dosyası uzantısı kullanmaya yetkiniz yok diyor. Acaba ben mi beceremiyorum, yoksa benim ayarlarımda mı bir sorun var. Yetkililer bir yardımcı olursa sevinirim.)

Sitelerde Paylaş

Ercüment,

Onlar tarafından da kabul edilen bir otorite değilsek inandıkları din konusunda, inançlarındaki tutarsızlığı gösterip "tutarlı ol ve diğer emirlere de uy" diyemeyiz, hele bunu devlet zoruyla doğrudan ya da dolaylı yollarla hiç diyemeyiz, diyebiliriz tabii de bu faşizmden başka birşey olmaz.

Demokrasi ve haklar konusunda tutarlı olalım biz en önce.

Sosyal ve kamusal hükümleri olan bir din, görüş, siyaset... konusunda herkesin herşeyi deme hakkı vardır.

Sitelerde Paylaş

Birde olayın şöyle bir çelişkisi var..

Bir insan kel falan değilse baş örtüsünü sadece kıyafat olduğu için takmaz.

Yani başörtüsü dini bir inançtan dolayı takılıyor.

Ve birçok dindar kadın başörtüsünü takma konusunda direniyor.

Diyelimki bu kadın okudu ve hakim oldu.

T.C şeriata aykırı olan hükümleri karşısında nasıl hüküm verecek..

Ercüment, şeriata aykırı hüküm veremeyecek bir kadın, senin kadar saf değilse Türkiye Cumhuriyeti'nde hakim olmaz. Çnkü görevini icra edeceği yerin kuralları, cezaları zaten bellidir.

Sitelerde Paylaş

Aslında bu başlıkta şu denmek istiyor.

Ey kadın!!! Eğer müslüman isen başını kapat, kır dizini otur evinde çocuk doğur. Ve Tanrına şöyle şöyle yaklaş.

Kim diyor bunu?

Ateist kimlik.

İyide o zaman:

Yav siz nasıl Tanrıya inanmıyorsunuz, peygambere inanmıyorsunuz diyen inanıra neden gerici yobaz diyorsunuz.

Bu soruyu hiç sordunuz mu kendinize?

İnsanların inançlarını biçimlendirmeye kadar haklardan ve özgürlükten yanasınız siz öyle mi? :)

Sitelerde Paylaş

Sosyal ve kamusal hükümleri olan bir din, görüş, siyaset... konusunda herkesin herşeyi deme hakkı vardır.

Aferin. Vardır tabii de, herkesin her dediğini insanlara dayatamayız değil mi? Burda bir dayatma konuşuluyor, "baş örtünü çıkar". Sen de bu dayatmaya karşı çıkanlara, dayatmanın haklılığını savunmak için kendince gördüğün tutarsızlıkları gerekçe gösteriyosun. Bu tutarsızlıklardan yola çıkarak başörtüsünü çıkarttırmak ya da taktırmak asıl o zaman laikliğe ve demokrasiye aykırı olur. Çünkü, o zaman insanlara dayattığın kurala "insanların isteklerini, haklarını" değil, doğrudan dini referans almış olursun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...