Jump to content

türbanlıların üniversitede ne işi var? evlerinde otursunlar..

Recommended Posts

• İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bayanların kendi seçimleri doğrultusunda giymediği kıyafetler değildi konumuz, takılması kanunlarca engellenen bir aksesuar.Gerçekten şakaya vurulacak bir konu değil bu ; Ayrıca Aziz Nesin'de böyle isterdi.

Benim problemim bu galiba. Şaka yapmış gibi yazıyorum. Oysa her zaman ciddiyim.

Bu kadar saçma mevzular, şaka gibi çözüm önerileriyle ancak çözülür. Ben şimdi efenim türban mevzusunda oturup sosyolog köşe yazarları gibi milyon kere söylenmiş şeyleri tekrarlayamam.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar dine, imana aykırı işler yapsalar mesela..

Allahta insanlara kızıp onları çeşitli doğa olayları ile, mesela deprem ile cezalandırırmı, cezalandırıyormu, cezalandırmışmıdır?

farzedelim( teşbihte hata olmaz) , sen herhangi bir holdingin yönetim kurulu başkanısın.. yanında çalışan elemanlar işe girerken taahhüt ettikleri gibi davranmayıp işlerini aksatmaya, kurallara karşı gelmeye, hatta daha ileri giderek sana başkaldırmaya başlasalar, senin emirlerine karşı gelseler sen ne yaparsın?

Sitelerde Paylaş

farzedelim( teşbihte hata olmaz) , sen herhangi bir holdingin yönetim kurulu başkanısın.. yanında çalışan elemanlar işe girerken taahhüt ettikleri gibi davranmayıp işlerini aksatmaya, kurallara karşı gelmeye, hatta daha ileri giderek sana başkaldırmaya başlasalar, senin emirlerine karşı gelseler sen ne yaparsın?

Ben gider onların evlerini başlarına yıkarım..

Beni kızdırmamaları gerekir eğer evlerinin yıkılmamalarını istiyorlarsa.

Bana küfredipte evini sağlam yapanlara karşıda çeşitli yıkıcı faliyetlerde bulunuyorum ama.

Ancak hem beni kızdırıp hemde evlerini çürük yapan salak ların evlerini yıkabilirim ancak..

Geneldede bu salaklar müslümanlardan çıkıyor nedense.

Ama evlerini sağlam yapmalarına gerek yok aslında..

Çünkü deprem gibi tabi olayların nedeni insanların beni kızdırmaları çünkü..

Beni kızdırmasalar deprem olmaz, deprem olmaz ise evleri yıkılmaz ve bende onları cezalandırmamış olurum ve deprem gibi tabi felaketlerde olmaz.

Yani insanlar bıraksın tabi olayların somut nedenlerini ve onlara karşı alınacak somut tedbirleri..

Tüm işler benim isteğime bağlı olduğu için beni kızdırmasınlar yeter.

Sitelerde Paylaş

Ben gider onların evlerini başlarına yıkarım..

Beni kızdırmamaları gerekir eğer evlerinin yıkılmamalarını istiyorlarsa.

Bana küfredipte evini sağlam yapanlara karşıda çeşitli yıkıcı faliyetlerde bulunuyorum ama.

Ancak hem beni kızdırıp hemde evlerini çürük yapan salak ların evlerini yıkabilirim ancak..

Geneldede bu salaklar müslümanlardan çıkıyor nedense.

Ama evlerini sağlam yapmalarına gerek yok aslında..

Çünkü deprem gibi tabi olayların nedeni insanların beni kızdırmaları çünkü..

Beni kızdırmasalar deprem olmaz, deprem olmaz ise evleri yıkılmaz ve bende onları cezalandırmamış olurum ve deprem gibi tabi felaketlerde olmaz.

Yani insanlar bıraksın tabi olayların somut nedenlerini ve onlara karşı alınacak somut tedbirleri..

Tüm işler benim isteğime bağlı olduğu için beni kızdırmasınlar yeter.

anladığım kadarıyla depremde sevdiklerini kaybetmişsin veya bu işe bir anlam veremiyorsun..

depremi müslümanlar yaratmamıştır, depreme dayanıklı ev yapmayan insanlar zaten müslüman değildir..olamazlar..konuyu saptırmaya gerek yok..

Sitelerde Paylaş

anladığım kadarıyla depremde sevdiklerini kaybetmişsin veya bu işe bir anlam veremiyorsun..

depremi müslümanlar yaratmamıştır, depreme dayanıklı ev yapmayan insanlar zaten müslüman değildir..olamazlar..konuyu saptırmaya gerek yok..

Birincisi başlığı sen saptırdın.

İkincisi depremde hiçbir tanıdığım falan ölmedi.

Allah kızdığı insanları haşat etmek için deprem yapıyorsa dayanıklı eve ne hacet.

Deprem ile ve ondan korunması ile dayanıklı ev arasında bir bağ olmamalı.

Senin inandığın gibi depremle allahın psikolojisi arasında bir bağlantı olmalı.

Sitelerde Paylaş

Birincisi başlığı sen saptırdın.

İkincisi depremde hiçbir tanıdığım falan ölmedi.

Allah kızdığı insanları haşat etmek için deprem yapıyorsa dayanıklı eve ne hacet.

Deprem ile ve ondan korunması ile dayanıklı ev arasında bir bağ olmamalı.

Senin inandığın gibi depremle allahın psikolojisi arasında bir bağlantı olmalı.

ercüment sana birkaç soru sorabilir miyim?( bu konuların dışında)

neden bu dünyadayız? neden hergün uyumak zorundayız? neden bişeyler yemek zorundayız?

güneş neden hergün doğmak zorunda? neden mevsimler var? vs vs vs... bunları sürekli soruyorum kendi kendime.. acaba senin fikirlerini öğrenebilir miyim?(tüm samimiyetimle gerçekten soruyorum ...)

Sitelerde Paylaş

neden bu dünyadayız? neden hergün uyumak zorundayız? neden bişeyler yemek zorundayız?

güneş neden hergün doğmak zorunda? neden mevsimler var? vs vs vs... bunları sürekli soruyorum kendi kendime.. acaba senin fikirlerini öğrenebilir miyim?(tüm samimiyetimle gerçekten soruyorum ...)

Üstüme alınimmi ?

Antropomorfizm: insanın kendi dışındaki dünyadan anlam çıkarma ve onu kendine benzetme alışkanlığı. Dindarlar da çok sık kullanırlar bu varsayımı. Yani, eğer bizler - biz bilinç sahibi insanlar - olmasaydı, güneşin ve diğer şeylerin varlıklarının da bir anlamı kalmazdı. Karl Marx bu anlayışa karşı çıkacak ve şu hükme varacaktır: "Nesnel dünya onu algılayan insan zihninden bağımsızdır !")

Yani aslında sen oldugun için o güneş doğmuyor o güneş doğdugu için sen varsın.

Ayrıca bugün uyumak zorunda degilsin istersen yemekte yemeyebilirsin.Ama tüm ömür uyumadan yemek yemeden neden yaşayamıyoruz dersen , çok biyoloji okuman gerek derim. Evrim teorisini çok çok iyi kavramalısın...

Sitelerde Paylaş

Üstüme alınimmi ?

Antropomorfizm: insanın kendi dışındaki dünyadan anlam çıkarma ve onu kendine benzetme alışkanlığı. Dindarlar da çok sık kullanırlar bu varsayımı. Yani, eğer bizler - biz bilinç sahibi insanlar - olmasaydı, güneşin ve diğer şeylerin varlıklarının da bir anlamı kalmazdı. Karl Marx bu anlayışa karşı çıkacak ve şu hükme varacaktır: "Nesnel dünya onu algılayan insan zihninden bağımsızdır !")

Ayrıca bugün uyumak zorunda degilsin istersen yemekte yemeyebilirsin.Ama tüm ömür uyumadan yemek yemeden neden yaşayamıyoruz dersen , çok biyoloji okuman gerek derim. Evrim teorisini çok çok iyi kavramalısın...

ben biyoloji öğretmeniyim zaten ... bence sen biraz araştır..

Sitelerde Paylaş

Bu soruların hepsine sonsuz farklı cevap verilebilir..

Yada test edilebilen, denenebilen, sorgulanabilen bilimsel cevaplardan başkasına itibar etmeyi gereksiz buluyorum..

Bilimden öğrenebildiğim kadarını biliyorum. Bilmediklerimi de öğrenmeye çalışıyorum..

Biliminde bilmediği cevapları da sadece şimdilik bilmediğimizi biliyorum.

Not: Başlıktaki konunun dışında yazdığımız yeterli bence.. Senin henüz başlık açamayan yeni bir üye olduğunu düşünerek bu başlığın konusu dışındaki soruna cevap yazdım.

Sitelerde Paylaş

ben biyoloji öğretmeniyim zaten ... bence sen biraz araştır..

O kadar şey yazdım böyle saçma bir cevapmı veriyorsun bana ?

Seni ciddiye almam böyle devam edersen.

Sorun şu neden yemek yiyoruz neden uyuyoruz.

Pek sayın biyoloji hocam , uyuyoruz o zaman allah vardır önermesini aristotales duysa kıçıyla güler.

Lütfen birazda felsefe okuyun önerme yapmayı ögrenin.

İşin düşünce boyutuna cevap vermeniz gerekiyor.

Tüm yazıdan bir cümle seçip sadece ona cevap vermek konuşmayı kısırlaştırır.

Ben kısır konuşmayı sevmem.

Sitelerde Paylaş

Bu soruların hepsine sonsuz farklı cevap verilebilir..

Yada test edilebilen, denenebilen, sorgulanabilen bilimsel cevaplardan başkasına itibar etmeyi gereksiz buluyorum..

Bilimden öğrenebildiğim kadarını biliyorum. Bilmediklerimi de öğrenmeye çalışıyorum..

Biliminde bilmediği cevapları da sadece şimdilik bilmediğimizi biliyorum.

Not: Başlıktaki konunun dışında yazdığımız yeterli bence.. Senin henüz başlık açamayan yeni bir üye olduğunu düşünerek bu başlığın konusu dışındaki soruna cevap yazdım.

teşekkür ederim yine de cevapladığın için...başka başlıkta görüşmek dileğiyle..

Sitelerde Paylaş

O kadar şey yazdım böyle saçma bir cevapmı veriyorsun bana ?

Seni ciddiye almam böyle devam edersen.

Sorun şu neden yemek yiyoruz neden uyuyoruz.

Pek sayın biyoloji hocam , uyuyoruz o zaman allah vardır önermesini aristotales duysa kıçıyla güler.

Lütfen birazda felsefe okuyun önerme yapmayı ögrenin.

İşin düşünce boyutuna cevap vermeniz gerekiyor.

Tüm yazıdan bir cümle seçip sadece ona cevap vermek konuşmayı kısırlaştırır.

Ben kısır konuşmayı sevmem.

değerli arkadaşım ben de kısır konuşmaları hiç sevmem... sorduğum soruları çok yüzeysel düşünme.. savunduğun veya inandığın bir ideolojin varsa,görüşün varsa, bana onu anlat.ben bu klasik sorularla birşeyleri asla ispatlamaya çalışmam..amacım beyin fırtınası yapmak..buna varsan buyur fikirlerini paylaş..yoksa saygıyla karşılıyorum..ayrıca ağzını bozmana gerek yok.yakışmıyor...aristo çok değerli biridir benim için...

Sitelerde Paylaş

değerli arkadaşım ben de kısır konuşmaları hiç sevmem... sorduğum soruları çok yüzeysel düşünme.. savunduğun veya inandığın bir ideolojin varsa,görüşün varsa, bana onu anlat.ben bu klasik sorularla birşeyleri asla ispatlamaya çalışmam..amacım beyin fırtınası yapmak..buna varsan buyur fikirlerini paylaş..yoksa saygıyla karşılıyorum..ayrıca ağzını bozmana gerek yok.yakışmıyor...aristo çok değerli biridir benim için...

Aristo büyük adamdır lakin söyledikleri yanlıştır.

Yazdım da sen okumadın galiba...

İdealarmı maddeyi oluşturur yoksa maddemi ideaları oluşturur.

Hristiyan bir ülkede doğanın hristiyan olması hindistanda doganın hindu olması antik yunanda doğanın zeusa tapması ne biliyim işte danimarkada vikingler döneminde doganın thora tapması falan.Baktıgın zaman aslında düşüncelerimizi belirleyen maddiyatdır. Düşüncelerimiz varlıgı var yapmaz.Bu açıdan baktıgında birşeylerin olmasının arkasında bi akıl aramak mantıksızdır. Tamamı kaotik olan şeylerin parçalarında kozmoz vardır yani kendini herşeyi yapan planlayan bir zeka vardıra koşulladıgın için böyle düşünüyorsun.

Örnegin güneş doğma örnegindede.

Nietzsche böyle buyurdu zerdüşte şu şekilde başlar.

Ey büyük yıldız ! Aydınlattıkların olmasaydı, nice olurdu senin mutluluğun ! On yıldır mağaramın üstüne yükselir durursun: ışığından ve yolculuğundan bıkardın ben olmasaydın, kartalım ve yılanım olmasaydı !"

(Nietzsche, Zerdüşt'ün giriş kısmında -belki biraz da alay ederek - insanın en büyük yanılgılarından birine değiniyor.

Yani biz zaten bunları gördük düşündük.

Fakat siz kafanızdaki önyargıları düzenlerken düşündügünüzü zannediyorsunuz.

Kısır konuşmayı sevmiyorsan al oku...

Ama önyargısız olursan daha çok sevinirim.

Ağzını bozma konusuna gelince kuranın birçok yerinde ateistler için hayvandan beter sapık gibi hakaretler var o zaman onlarda çıkarılsın.Bi reform yapın allahın uslubunü düşündünüzmü hiç.Allaha yakışırmı böyle bi konuşma tarzı.

tarihinde OffSpring tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Proteusay

Sadece Türkiyede ki depremlerde ölen yüzbilerce insan müslüman değilmiydi.

Aslında deprem ve doğal afetler başka başlık konusu istersen daha sonra tartışırız.

Sitelerde Paylaş

Aristo büyük adamdır lakin söyledikleri yanlıştır.

Yazdım da sen okumadın galiba...

İdealarmı maddeyi oluşturur yoksa maddemi ideaları oluşturur.

Hristiyan bir ülkede doğanın hristiyan olması hindistanda doganın hindu olması antik yunanda doğanın zeusa tapması ne biliyim işte danimarkada vikingler döneminde doganın thora tapması falan.Baktıgın zaman aslında düşüncelerimizi belirleyen maddiyatdır. Düşüncelerimiz varlıgı var yapmaz.Bu açıdan baktıgında birşeylerin olmasının arkasında bi akıl aramak mantıksızdır. Tamamı kaotik olan şeylerin parçalarında kozmoz vardır yani kendini herşeyi yapan planlayan bir zeka vardıra koşulladıgın için böyle düşünüyorsun.

Örnegin güneş doğma örnegindede.

Nietzsche böyle buyurdu zerdüşte şu şekilde başlar.

Ey büyük yıldız ! Aydınlattıkların olmasaydı, nice olurdu senin mutluluğun ! On yıldır mağaramın üstüne yükselir durursun: ışığından ve yolculuğundan bıkardın ben olmasaydın, kartalım ve yılanım olmasaydı !" 

(Nietzsche, Zerdüşt'ün giriş kısmında -belki biraz da alay ederek - insanın en büyük yanılgılarından birine değiniyor.

Yani biz zaten bunları gördük düşündük.

Fakat siz kafanızdaki önyargıları düzenlerken düşündügünüzü zannediyorsunuz.

Kısır konuşmayı sevmiyorsan al oku...

Ama önyargısız olursan daha çok sevinirim.

Ağzını bozma konusuna gelince kuranın birçok yerinde ateistler için hayvandan beter sapık gibi hakaretler var o zaman onlarda çıkarılsın.Bi reform yapın allahın uslubunü düşündünüzmü hiç.Allaha yakışırmı böyle bi konuşma tarzı.

üniversitedeyken böyle buyurdu zerdüştü bizzat alıp okudum.. önyargı diyorsan bu kitabı okuduğum yıllarda müslüman değildim...bu güne kadar yarısında bıraktığım tek kitap o olmuştur.. Nietzschenin kişisel görüşleri beni bağlamıyor. o zaman da öyleydi şimdide öyle..

Sitelerde Paylaş

üniversitedeyken böyle buyurdu zerdüştü bizzat alıp okudum.. önyargı diyorsan bu kitabı okuduğum yıllarda müslüman değildim...bu güne kadar yarısında bıraktığım tek kitap o olmuştur.. Nietzschenin kişisel görüşleri beni bağlamıyor. o zaman da öyleydi şimdide öyle..

S.git lan piç.

Ciddiye alıyorum uzun uzun yorum yazıyorum içlerinden bir cümle seçip saçmalıyor.

Bilerek teşvik etme kendine küfrettirmeye yoksa çok kötü küfrederim oglum bak.

Deli etme adamı.

Trollük yapma bas git.

Şerefsiz.

Sitelerde Paylaş

Başlığı açan arkadaşın eleştirilerinde haklılık payı var aslında.Sadece "türbanlı kadınların ikiyüzlülüğü"gibi fazla sert bir söylemde bulunmuş.

İkiyüzlülük değil ama arada kalmışlık olarak ifade edebileceğimi düşünüyorum.

Geleneğin modernieteye hergün biraz daha yenik düştüğü gerçeği gözlerimizin önündeyken pek çok müslüman,dindar genç kız örtünerek utancını hafifletiyor aslında.Artık sadece örtünerek müslüman kalınabiliyor çünkü.

Kuran'da kadın erkek ilişkileri erkek odaklıdır.Ayetler "üstünlük takvadadır"tekrarında bulunsada,sosyal yaşam erkeklerin belirleyici olduğu bir düzen üzerine inşa edilmiştir.

Kadınların zaruret halinde çalışmasına onay verir kuran.Kadının Öncelikli vasfı anne olmaktır.Kısacası sosyal hayata dair bütün düzenlemeler cinsiyetçi bir dil ile anlatılmıştır.

Köyünden göçmüş gelmiş binlerce başı örtülü kız ve dindar aile modern hayat ve eskisine oranla daha yüksek yaşama standartlarını bırakarak geçmişine dönebilir mi?dönmek ister mi?

milyonlarca insan köyünde,tarlası,bahçesi ve tavuklarıyla yaşamayı göze alabilir mi?

Yakın bir geçmişe kadar dizlerinin dibinde oturttukları ve belkide eline erkek eli değmemiş kızları artık metro,otobüs vb..toplu ulaşım araçları kullanmak zorunda kalıyor ve hatta tacize uğrayabiliyor.Okumak ve meslek edinmek zorunda çünkü.

Dindar hatta sofu bir baba kızının iyi bir eğitim almak zorunda olduğunu biliyor ve şartlarını zorlayarak onu koleje gönderebiliyor.Kız okula giderken başına örtü takmayı da ihmal etmiyor.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Etik,bilinmez bir buyruktan çoktan çıkmış.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...