Jump to content

Ateist Dergi

Recommended Posts

Örgütlenme - dernek kurma tartışmalarında ortaya çıkan dergi çıkarma fikri üzerine bir başlık açıyorum.

Daha önce Bilim ve Ütopya dergisi, ardından Bilim ve Gelecek dergisi benzer bir çalışma içerisinde bulundular. Ama bunlar, ateist merkezli olsalar da tam manasıyla ateist bir örgüte evrilecek bir mekanizma içerisine girmediler. Farklı bir kulvarda önemli başarılara imza atıyorlar.

Ancak bizim düşündüğümüz amaçlar doğrultusunda bir yayın yok.

Bunu oluşturmak gerekir.

Fikirlerimizi açıklayalım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Shayetet bence uğraşalım, baksana nasıl da otomatikman kendi kendimizi elimine ediyoruz. baskıyı her an kendimiz yaşatıyoruz.

Turan Dursun'un katledilmesi, Aziz Nesin'e yapılanlar ve daha niceleri bizleri yıldırmak içindi. başardılar.

ama bir şekilde toparlanmamız gerekli çünkü bu ülkede ne Ateizm doğru bir şekilde biliniyor ne de Ateist olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

söylediğimiz zaman şiddet göstermeseler bile onların yarattığı bu ateist imajı yüzünden toplumdan dışlanabiliyoruz.

çok da umrumuzdaydı sanki diyebiliriz ama bence umrumuzda olmalı. Ateizmin imajını tazeleme ve düzeltme görevi bizlere düşüyor diye düşünüyorum.

onun için bu dergi fikri hoşuma gitti diyebilirim. kendi payıma düşen birşeyler olursa ben yardımcı olmak isterim.

kabak gibi çıkıp kendi isimlerizi ifşa ederek bunu yapamayız farkındayım anonim kalmalıyız.

Ama belki sizlerin de bildiği "sorgu" isimli bir dergi var elektronik ortamda. http://sorgu.synthasite.com/

bu tarz birşey olabilir diye düşünüyorum.

saygılar.

Sitelerde Paylaş

medya din üzerinden rant sağlayanların elinde,gayet açıkça dükkanı kaparlar,içindekileri işkence eder bi köşeye atarlar,haberlerdede 3-5 yalan uydurur ''işte efenim bunlar vatan hainiydi dinimize küfrediyodu'' falan der,sorgulama araştırma yetisi olmayan türk halkıda hemen inanırdı bu haberlere.yani bir nevi boşa kürek çekmek gibi.hem ip'den bi şekilde bulurlar bizi yani anonimde kalmak bişey sağlamaz

Sitelerde Paylaş

medya din üzerinden rant sağlayanların elinde,gayet açıkça dükkanı kaparlar,içindekileri işkence eder bi köşeye atarlar,haberlerdede 3-5 yalan uydurur ''işte efenim bunlar vatan hainiydi dinimize küfrediyodu'' falan der,sorgulama araştırma yetisi olmayan türk halkıda hemen inanırdı bu haberlere.yani bir nevi boşa kürek çekmek gibi.hem ip'den bi şekilde bulurlar bizi yani anonimde kalmak bişey sağlamaz

hiç umut yok mu doktor? :)

Sitelerde Paylaş

bence şuan için yok,her geçen nesil bir öncekinden daha az dinine bağlı kalıyor,bu her ülkede böyle,bir kaç nesil sonra insanlar zaten dini çok düşünmezler diye düşünüyorum,yani otomatik agnostik doğarlar,bu zamanda işe yarar bu tarz dergiler falan,şuanda radikal müslo çok,bunları ne yaparsan yap düşüncelerini değiştiremezsin

Sitelerde Paylaş

bence şuan için yok,her geçen nesil bir öncekinden daha az dinine bağlı kalıyor,bu her ülkede böyle,bir kaç nesil sonra insanlar zaten dini çok düşünmezler diye düşünüyorum,yani otomatik agnostik doğarlar,bu zamanda işe yarar bu tarz dergiler falan,şuanda radikal müslo çok,bunları ne yaparsan yap düşüncelerini değiştiremezsin

Sen iyi misin?

Ne yazdığını biliyor musun?

Her geçen nesil bir öncekinden daha az dine bağlı oluyorsa şu an nasıl "radikal müslo çok" olabiliyor? Bu çok sayıdaki radikal müslo tarihin geri bir döneminden günümüze ışınlandılar mı yoksa?

Sitelerde Paylaş

verdiğim linkteki dergi tarzı birşey belki yapılabilir, fanzin tadında başlar sonra da büyür.

bence bu forumdaki yazarlar fanzin veya dergi değil bildiğin kitap çıkarılabilicek kadar çok yazıya sahipler.

potansiyel burada gözümüzün öünde duruyor aslına bakarsan.

saygılar.

Sitelerde Paylaş

Sen iyi misin?

Ne yazdığını biliyor musun?

Her geçen nesil bir öncekinden daha az dine bağlı oluyorsa şu an nasıl "radikal müslo çok" olabiliyor? Bu çok sayıdaki radikal müslo tarihin geri bir döneminden günümüze ışınlandılar mı yoksa?

akp iktidara gelmeden önce durum farklı değildiki,tek fark etrafta sıkmabaş diye tabir ettiğimiz tipler pörtlememişti,kafa yapısı aynı ama şuanda ateist olduğunu belirttiğinde alacağın tepki ile 2000 yada 95'de almış olduğun tepki aynı,sanki ozamanlar hoşgörülümüydü millet

Sitelerde Paylaş

Örgütlenme - dernek kurma tartışmalarında ortaya çıkan dergi çıkarma fikri üzerine bir başlık açıyorum.

Daha önce Bilim ve Ütopya dergisi, ardından Bilim ve Gelecek dergisi benzer bir çalışma içerisinde bulundular. Ama bunlar, ateist merkezli olsalar da tam manasıyla ateist bir örgüte evrilecek bir mekanizma içerisine girmediler. Farklı bir kulvarda önemli başarılara imza atıyorlar.

Ancak bizim düşündüğümüz amaçlar doğrultusunda bir yayın yok.

Bunu oluşturmak gerekir.

Fikirlerimizi açıklayalım.

bunu oluşturmak gerekir

Sitelerde Paylaş

hiç umut yok mu doktor? :)

hayetet bence uğraşalım, baksana nasıl da otomatikman kendi kendimizi elimine ediyoruz. baskıyı her an kendimiz yaşatıyoruz.

Turan Dursun'un katledilmesi, Aziz Nesin'e yapılanlar ve daha niceleri bizleri yıldırmak içindi. başardılar.

Oto kontrol,

Turan dursun lar boşuna ölmemiş dinci terör başarmış,bizi zihinlerimize hapsetmiş.

Aman ha gözüm evinizden ateist foruma girmeyin internet kafelerde yazı yazarkende bir gözünüz arkanızda olsun ensenize biri tokat atabilir.

Bence korkaklar ,umudu olmayanlar bu başlıga ugramasınlar....

Degerli arkadaşlar bir dergi çıkarabiliriz.Sanal degil mürekkep matbaa kokan gerçek bir dergi .

Yeterki gücümüzün farkında olalım,umudumuz olsun.

Yapacak bir şeyler olduguna inanlara bu başlık bir davettir!

Sitelerde Paylaş

Bir dergi çıkarılabilir, hatta aynen imhotep'in de dediği gibi çıkarılmalı. Bu, dernek kurmak gibi bir iş değil. Ateist olduğumuzu gizlemek ne kadar yanlışsa (özel kimi durumlar dışında gizlemek hata), şu halde bir dernekle ortaya çıkmak da hata. Derneğin amaçları vardır çünkü ve bunlar aşağı yukarı bilinir. Risklidir, tehlikelidir. Diğer başlıkta konuşulmuştu.

Ama dergi çıkarmak son derece akılcı ve etkileyici bir yöntemdir. O dergileri satan yerlerin tehlike altında olacağı düşüncesi de doğru değil. Son satıcılar her tür dergiyi satarlar ve içerik onları ilgilendirmez. Ateistlerin çok olduğu bir semtte -öyle bir yer olduğunu farzedelim- aşırı dindar bir satıcı da bu dergiyi satar..

Hatta öyle ki, derginin "ateist" bir dergi olduğu açıkça belirtilmeli, ismi mutlaka "Ateist" ile başlamalı veya bitmeli, ya da benzeri bir şey yapılmalı. Bilim ve Gelecek de ateist bir dergidir ama isminden anlaşılmaz, popüler bilim dergisi olarak bilinir.

Çok güzel ve hayata geçirilmesi gereken bir fikir. Birçok forum ve blog katılımda bulunur, ortak bir yayın gerçekleştiririz belki. Neden olmasın...

Sitelerde Paylaş

Böyle bir dergi mutlaka çıkarılmalı, geç bile kalındı diyebilirim. Turan Dursun, Aziz Nesin gibi, bizim biz olmamızda büyük emeği geçen kişilere borcumuz var ve bunu ertelemekle bir yerlere varılmıyor. Bu forum her ne kadar önemli bir zemin oluştursa da, düşüncelerimizin çok daha derli toplu bir doküman haline gelmesi, getirilmesi gerekli. Yahu en azından, doğrudan sahiplendiğim düşüncelerin ifade edildiği kağıt ve mürekkep kokusunu da hissetmek hiç de fena olmaz hani. Örneğin Bilim ve Ütopya'da kısmen oluyordu bu; neden tüm dergide olmasın ki? :)

Sitelerde Paylaş

Bu örgütlenmenin biçimi nasıl olacak ? Yani tamam örgütlendik ve dergi çıkartıyoruz diye karar aldık . Bunun ardından yapmamız gerekenler nelerdir ?

Bu işin maddi boyutuda olacaktır , bunu kimler karşılayacak ? Yani dergi çıkartalım demekle olmuyor . Net üzerinden yine birşeyler yapılabilir .

Direk ateizm üzerinden tepki çekmek yerine düşünmeye sevk edici şeyler yazmak ve derginin ismini bu bağlamda koymak gerekir .

Yoksa başarısızlığa uğrarız . Adamı oyarlar :)

Sitelerde Paylaş

İçeriği ne olacak bu derginin?

Bilim dergisi mi olacak,felsefe dergisi mi olacak,yoksa sadece din olgusuna karşı argümanlar mı içerecek?

İsminde ateist geçen bir dergi olacaksa cevap üçüncü seçenek olacaktır,yoksa ateist odaklı olmasının bir manası olmaz.Bu dergi ibretlik hikayelerle allahın varlığını kanıtlamaya çalışan dini dergilere karşılık benzer şekilde allahın olmadığını mı kanıtlamaya çalışacak?Siyaset bu derginin konusu olacak mı?Olacaksa hangi ateistlerin siyasi görüşünü yansıtacak?Dergi çıkarmadan önce cevaplanması gereken çok soru var.

Sitelerde Paylaş

Ateistforumun, dergi eki şeklinde yine internet ortamında yayınlanacak bir ilave yayını olabilir.

Dergi formatında, yazı ve yayın kurulu oluşturulmuş, ayda veya iki ayda bir yayınlanacak, her sayıda belli bir konu işlenecek şekilde olabilir. Konu bütün ateistlere önceden bildirilir. Konu ile ilgili yazılar yayın kuruluna iletilir. Yayın kurulunun uygun bulduğu yazılar dergide yer alır.

Felsefe Forumu diye bir site var bu site kurucuları ve aktivistleri benzer şekilde bir dergi çıkarıyorlar. Çok da güzel oluyor.

Dergi çıkarmaya hevesli ve gönüllü üyelerimiz bu site yöneticilerinden yardım isteyebilirler.

Sanal ortamdan çıkıp, matbaalarda bastırılarak bayilere dağıtım işi şimdilik çok riskli. Üstelik işin içine kapitalist ilişkiler girecek. Geliriydi, gideriydi, karıydı, zararıydı. Vergisiydi, yasaldı, yasadışıydı vs. bir sürü handikapı ortaya çıkabilecektir.

Hele sanal ortamda çıkarabilelim, sonra gözüpek arkadaşlarımız bunu reel ortama taşımaya çalışırlar.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

drekinci çok haklı bence.

süreç itibariyle apaçık tepkisel bir dönemin yaşandığı bugünlerde ateist ya da din karşıtı dergi,kitap vb yayınları sanal'ın dışına taşımak pek makul değil.

Sonuçta internet ve yeni medyalar doğaları gereği muhalif sesler için olabilecek en güvenli mecralar.Evreni,hayatı anlamlandırma biçiminde dinlerden ve olası bir tanrı inancından tatmin olamayan ve arayışta olan bir insan için ilk seçenek internet erişimi olacaktır zaten.

Ben ateist değilim sadece fikrimi söylemek istedim.Şayet inançsız biri olsaydım da şu an için böyle bir projeye destek vermezdim.

Sitelerde Paylaş

Noldu ya derneği kurdunuz mu ? Kurduysanız Bir buket çiçek yolluyayim diyecektimde :D

drekincinin fikrini bende beğendim . İlk olarak bir kaç yayın yaparız nette . Daha sonra matbaa da bastırırız . Dergi vasıtasıyla çeşitli organizasyonlarda yapılabilir .

Organizasyonlara yanaşmam yan cebime derseniz siz bilirsiniz . Organizasyonlardan bahsetmedik dimi ?

Şöyle bişeyler olabilir ;

Bilim adına üniversiteler veya bölümler arası toplantılar vb. düzenlenebilir . . Ateizm adına değil ama dikkat edin çünkü her an önünüzde bir el bombası belirebilir :)

Sitelerde Paylaş

Derginin dagıtımı en önemli sorun gibi görünüyor.

Bildigim kadarı ile profösyonel dagıtım şirketleri bu işleri hallediyor.Bizim gazete bayilerine dagıtım yapmak gibi sorunumuz olmayacak.

Dagıtım şirketleri böyle bir dergiyi dagıtmaya razı olurlar mı?Bunu onlara sormadan bilemeyiz.Önce soralım.

Bu dergiyi Türkiyelilerin yogun oldugu Almanyada ve diger ülkelerde çıkarmak ve dagıtmak daha kolay.Bu şıkkı da unutmamak lazım.

Şimdi meşhur olmanın yolu avrupadan geçiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...