Jump to content

Ateist Dergi

Recommended Posts

İnsanlar sanal dergi okumazlar.

Gerçek mürekkep kokan derginin basımı, dağıtımı organizasyonu gibi süreçler için çok fazla emek gerekiyor.

Şirket kurulacak, matbaa anlaşması, dağıtımcılarla anlaşmalar, ofis ortamı, avukat, polisle olan ilişkiler, valilikle olan ilişkiler, tasarım, hazırlama, muhasebe, denetim vb gibi bir çok süreç var.

Ha şimdi el ele verelim dersek, 10 ay gibi bir rakamı bulur.

Bir de sağlam bir yapı olmaz çünkü: Bazıları internet başında kimliklerini ifşa etmeden sadece para ve fikir desteği verirken diğer perdenin önünde bulunan aktif ekip devlet yasal ve yasadışı tüm hareketlerin hedefi haline gelecek.

Ben derim ki;

Bir online portal üzerinde Köşe Yazısı(Değişken yazar gruplarından), Bilimsel Makaleler (Akademik Ünvan zorunlu olacak), Araştırma Dosyaları(Ünvan zorunluluğu yok, muhabirler de olabilir, köşe yazarları da, gazeteye yazı gönderen okurlar veya üyeler de), Haberler gibi bölümlerde yayın yapılsın.

Günde 30 köşe yazarının yazısı yayımlanabilir ve toplamda 300 köşe yazarı olur. Dolayısıyla herkese 10 günde bir sıra gelir.

Bilimsel makaleler kısmında ya yayınlanmış makaleleri sahiplerinden izin isteyerek tekrardan yayınlamak, ya da üniversitelerle olan diyalog vasıtasıyla (tüm dünya üniversiteleri) öğretim görevlilerinden belirlenen konuyla ilgili uzman görüşü alınması şeklinde yapılabilir.

Günde 2 makale yayınlanır.

Araştırma dosyaları ise, portalın aktif ve pasif üyelerinden birebir iletişimle (mail) alınacak konu önerilerinin yine portal içi Chat bölümünde (facebooktaki gibi bir başlık atıp altına yorumlar küçük küçük dizilen cinsten) ilan edilip üyelere dağıtılması şeklinde yayına hazırlanır. Yayına 1 hafta kalmadan önce dağıtılır. Konu ateizm ve din eksenli olacaktır.

Günde 1 araştırma dosyası yayınlanır.

Birisinin görevi yapmama ihtimaline karşı organize eden editörler 2-3 dosyayı aynı tarihlere denk getirmeli.

Haberler ise, portal içindeki muhabirlerce gönderilir. Günde 20 haber yayınlanır. Haber konuları yine din ve ateizm olur.

Muhabir sayısı 500 civarı tutulur (yani muhabir üyeler) Her muhabir 1 haber göndereceğinden, 1 muhabire 25 günde bir sıra gelir.

Bu muhabirler farklı farklı ülkelere bölüştürülür ve o ülkelerden de haber toplarlar.

Buradaki çizginin siyasete veya herhangi bir yorum bazlı benimsemeyle elde edilen deneyime dayalı görüşlere kaymamasına dikkat edilmeli.

Yanlışlıkla kayan olursa 30 gün gibi uzaklaştırma falan da aldırılmalı.

Kısaca bu gazete ne neyse onu yazacak. Bilginin dediğinden başka bir şey olmayacak.

Sadece Köşe Yazılarında yorum tamamen özgür olacak. Araştırma dosyalarında ise kısmen izin verilecek.

Neden günlük bir gazete diyorum.

Bu gazetenin takipçileri ve adı olduktan sonra bizleri günlük sorumluluğa iteceğinden, bir birliktelik ve koordinasyon sağlamak zorunda kalacağız.

Bu da zamanla beraberinde kurumsallaşmayı veya içeriden değişik yapılar çıkartmayı getirecek (ayrılanlar olacak vs gibi)

Sanal tasarımlı dergiler okunmuyor.

Bundan emin olabilirsiniz.

Bence böyle bir girişim başlatılmalı.

Ancak site ve hosting türkiye merkezli olmamalı

Mümkünse Hollanda, Almanya, Danimarka, İsveç gibi yerlerden olmalı.

Ayrıca şu da var,

Bunları diyoruz demesine de, şimdi birisi çıkıp kendiliğinden zart diye işte site budur işte oluşum budur diye atlamasın ortaya.

Bunlar uzlaşma ile ortaya çıkacak şeyler.

Öyle alın ben site aldım haydi gelin bunda yapalım değil.

Özellikle portalın adı, tasarımı gibi konuların tartışılması kıran kırana geçer ve en az 1 ayı alır.

Sonra editörler, koordinasyon ekibi, hakem kurulu, üye hizmetleir sorumluları vs gibi bir sürü iç yapı oluşturmak lazım

Tartışa tartışa oluşmalı bu.

Sadece bu değil herşey öyle olmalı ki sağlam ayaklara otursun.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Ateist Bakış,

izlenmesi gereken yolları muhteşem bir şekilde ortaya koyup bizlere adeta bir yol haritası çizmişsin, değerli fikirlerinden ötürü ben sana teşekkür ediyorum.

bu bağlamda, yine bu forumda bu dergi için hevesli olan yazar arkadaşlarımızdan oluşacak ve de sadece onların yazışacağı bir bölüm açılmasını talep ediyorum adminlerden.

katılmak isteyen isteğini belirtsin ve de troller araya girip parazit yapmasın, böylelikle daha sağlıklı bir ilerleme kaydedebiliriz.

şimdiden kolay gelsin diyorum hepimize.

Sitelerde Paylaş

Eğer bir dergi olacaksa sanal dergi olmasın. Ateist Bakış'ın tespiti doğru. Sanal dergiler okunmuyor. Onun yerine portal kurmak daha mantıklı gözüküyor.

Ama basılı yayından da çekinmemek lazım. Bunun erken olduğu düşünülebilir. Bu yönde gelen eleştiriler haklıdır da. Kademeli gitmesini en başından beri ben de savunuyorum. Fakat oluşan hava, erkenliğinden ziyade çekince kokuyor. Bu özgüvensizlikle bir yere gidilemez. Geçmiş suikastlara bakıp da bu tarz çekinceler içerisinde olmak gerçekçi değil. İşte kapı gibi Bilim ve Ütopya, Kaynak Yayınları, Bilim ve Gelecek, Erdoğan Aydın gibi insanlar! Bunlar bugün din karşıtı çalışma yapmaktalar. Kafamızı 90'lı yılların başından çıkarmak lazım. O dönem bir tek Turan Dursun mu öldürüldü? Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve nice aydınlar... Gladyo o dönem suikastlar tertipledi durdu. Öyle oldu diye biz bugün arkadaş, Atatürkçüydü bunlar o zaman Atatürkçülüğü savunmayalım öldürülürüz mü diyoruz?

Bu anlayıştan kurtulmak lazım.

Sitelerde Paylaş

Eğer bir dergi olacaksa sanal dergi olmasın. Ateist Bakış'ın tespiti doğru. Sanal dergiler okunmuyor. Onun yerine portal kurmak daha mantıklı gözüküyor.

Ama basılı yayından da çekinmemek lazım. Bunun erken olduğu düşünülebilir. Bu yönde gelen eleştiriler haklıdır da. Kademeli gitmesini en başından beri ben de savunuyorum. Fakat oluşan hava, erkenliğinden ziyade çekince kokuyor. Bu özgüvensizlikle bir yere gidilemez. Geçmiş suikastlara bakıp da bu tarz çekinceler içerisinde olmak gerçekçi değil. İşte kapı gibi Bilim ve Ütopya, Kaynak Yayınları, Bilim ve Gelecek, Erdoğan Aydın gibi insanlar! Bunlar bugün din karşıtı çalışma yapmaktalar. Kafamızı 90'lı yılların başından çıkarmak lazım. O dönem bir tek Turan Dursun mu öldürüldü? Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve nice aydınlar... Gladyo o dönem suikastlar tertipledi durdu. Öyle oldu diye biz bugün arkadaş, Atatürkçüydü bunlar o zaman Atatürkçülüğü savunmayalım öldürülürüz mü diyoruz?

Bu anlayıştan kurtulmak lazım.

katılıyorum. hem de %100

Sitelerde Paylaş

Bu forumda öyle örgütlenerek bir şey yapılabilemez.

En basitinden zamanında evrim rehberi diye bir bölüm oluşturulmaya kalkıldı, o bölümü bizzat bir admin sabote etti. Tabi kimsede şevk kalmayınca öyle yarım yamalak kaldı, başlarken bitti.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showforum=29

tarihinde tomruk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayali bile güzel.

Gazete bayilerinde "Ateist Dergi" görmek.

Otobüste, vapurda Ateist Dergi'nin okunduğuna rastlamak.

Dergi'deki sansasyonel bir yazının tv'deki tartışmasını izlemek.

Dergi'nin bir sayısının toplatılmasına üzülmek.

Dergi aleyhinde yazılan yazıları, yapılan tehditleri okumak.

Böyle bir dergi, bence böyle bir forumdan çıkmaz.

Çıksa çıksa "Bilim ve Ütopya", Bilim ve Gelecek" gibi dergileri organize edenler tarafından çıkar.

Onlar da en az burdakiler kadar böyle bir dergiye isteklidirler.

Hatta bence böyle bir dergiyi düşünmüş, tartışmış ama büyük olasılıkla zamanlama konusunda uzlaşamamışlardır.

Bu dergiler de ateisttir ama din karşıtı konumda görünmemeye özen gösterirler.

Gerçi dergi olarak din karşıtı deneyim de yaşanmıştır.

87'li yıllarda "2000'e Doğru" dergisinde Muhammed'in cinsel ilişkileri" kapak bile olmuştu.

O kadro hala aramızda, sadece Turan Dursun eksik.

Koşullar uygun olduğunda yine böyle bir dergi çıkacaktır muhakkak.

Ateist forumlardan bu dergiye katkısı olan da olacaktır.

Ama şu an Ateist forumlar önce ayakta durabilmeyi düşünmelidir.

Sonra da çoğalabilmeyi ve binlerce online üyeye sahip olabilmeyi.

İşte biri 1 aydır kapalı, diğeri bir teknik uzmandan yoksun ve akıbeti konusunda tedirgin.

8 milyonu aşkın internet abonesinin olduğu ülkemizin biricik ateistforumunda online durumda sadece birkaç kişi olabiliyor, bunların bir kısmı da zaten yurtdışından.

Dinlerden özgür diğer birkaç forumun durumu daha kötü.

Elinin altında bir tıklamayla merak ettiği her tür dini-felsefi bilgiye ulaşabilecek olan insanlar bunu nedense yapmıyorlar.

70'li yıllarda böyle bir imkan olsaydı, şu an yüzlerce online üye olurdu. O dönemler reelde bu konular çok daha fazla tartışılıyordu.

Bu ilgisizlik kırılmalı önce. İnsanımızda şüphe ve merak oluşmalı ki bu konulara ilgi ve forumlara katılım olabilsin.

Yani, kabımızı doldurmaya önce en kolay yoldan, avucumuzun içindekinden başlamalıyız.

Daha çok site, daha çok blog ve daha çok üye.

Sayı arttıkça potansiyel bir kitle oluşmuş olacaktır ve bu hem ilgiyi doğuracaktır hem de duygusal (!) anlamda ilgilenmeyi gerektirecektir.

Ama ne yazık ki hergün bir adım daha ilerde değiliz. Hatta 2007-2009'a göre daha gerideyiz.

Böyle bir dergi oluşumunda destek vermeye hazırım. Bloğumda bolca malzeme mevcut. O sıra daha da fazla çalışırız.

Ama önce başarısız olduğumuz alanı, başarılı duruma getirelim.

Sitelerde Paylaş

Belki de öncelikle Ateizm ve Din portalını biran önce yeniden açmak gerekir. :)

Güncel bir haber-yorum portalı oluşturmak önceliğimiz olmalı.

Daha sonra "Ateizm ve Din Dergisi" rahat bir şekilde çıkabilir.

Önümüzdeki sorunları çözerek dergi yayınlama aşamasına gelmeye çalışmayı amaç edinmeliyiz.

Bunun da şimdilik en somut karşılığının Ateizm ve Din Portalı'nı açmak olarak görüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bir dergi çıkarılabir,

Hatta öyle ki, derginin "ateist" bir dergi olduğu açıkça belirtilmeli, ismi mutlaka "Ateist" ile başlamalı veya bitmeli, ya da benzeri bir şey yapılmalı. Bilim ve Gelecek de ateist bir dergidir ama isminden anlaşılmaz, popüler bilim dergisi olarak bilinir.

Çok güzel ve hayata geçirilmesi gereken bir fikir. Birçok forum ve blog katılımda bulunur, ortak bir yayın gerçekleştiririz belki. Neden olmasın...

Bu derginin sahipleri,yıllardır bu ugurda dirsek çürüten ateist siteler ve bloglar olmalı...

Bu derginin en önemli getirisi,yarattıgı dalgaların ateist sitelere yönlendirilmesi olacaktır.

spud dan

gazımız kesildi mi? saman alevi miydi?

Daha yeni başladık dostum.

Bu site ve(veya)diger sitelerde dergi konusunda yüzlerce ileti yazılmıştır.Görüldügü gibi hiç sonuç çıkmamış.

İlerleme kaydettikçe dergimizin sahipleri inanılmayacak kadar çogalacaktır,çogalacagız.

Siteler arası rekabetin getirdigi yanlış anlamalar,küçük sürtüşmeler olur.bu işin dogasıdır.

Mürekkep kokan bir dergi hedefimiz oldugunda bu çocukluk hastalıklarından kurtaracak sitelerin dirayetli yöneticileri vardır.

Kararlı adımlarla yol alırsak,Ekim 2011 de aylık bir dergi avucumuzda olur.

Sitelerde Paylaş

Bu ülkede döt ister öyle dergi çıkarmak.bkz.Malatyadaki dinibütün hıristiyanların başına gelenler.

Bunların olmasının nedeni yumuşaklık.

kaçan taraf olmak.

Tam saha presle sürekli bir kavga yürüten adam çıkmıyor hiç içimizden.

Ateistlerin dergisi mi basıldı? Karşılığında basan grubun mekanını basıp ağız burun kıracaksın. beyzbol sopalarıyla kaburga, omurilik çatır çutur kıracaksın.

Bak böyle sana her yapılana sert tepki verince belli bir süre sonra kimin dötü yer öyle şeyler yapmaya.

Müslümanlar dergi basarsa karşılığında cami işgal edilir.

Yapacakları da ya allah bismillah derler, sonra polis gelir, götürür karakola, mahkemeye çık, tutuksuz yargılanmak üzere salıversinler. 18 saatlik iş.

Bu yapılmadığı için oluyor bunlar.

Bu coğrayfa vahşi çakallar coğrafyası.

Evrimleşmemiş.

Burada oyun kültürle eğitimle olunca zayiyat veriliyor.

İlkönce bu adamlara şok yaratmak lazım.

Nasıl saatlerce alevlerin içinde otelde adamları diri diri yakarken insanlara şok yaşattılar? İşte öyle kafama gözüme nereden taş gelecek nereden sopa gelecek diye korku içinde olmaları lazım ateistlere bir şey yaptıklarında.

Ancak o zaman herkes rahat nefes almaya başlar.

Şu anda "Ateist mi? Vurun yavşağa" mantığı var.

O mantığın "Ateist mi? Ağzından yer alsın" mantığına dönmesi lazım.

Bunun yolu da sürtüşmeden, polemikten, kavgadan gürültüden geçiyor.

Mesela televizyonda bile bir ateistin tartışırken canını sıkanın suratının ortasına patlatacağı bir yumruk binlerce adamı ihtiyatlı davranmaya iter...

Bu saydığım sürtüşmelerden de sakın kan çıkar adam madam ölür zannetmeyin..

Kimsenin çoğu zaman burnu bile kanamaz. Hırlaşılır. Dişler gösterilir. Polis ayırır dağıtır.

Esas sessiz ve suskun olunduğunda kan çıkma ihtimali çok yüksektir.

Bir asi ateist gençliğine ihtiyaç var.

Ülkücüler gibi bir grup mesela.

Mesela dernek falan kurulursa, derneğin önüne falan ramazan çadırı açarsa belediye, ülkücülerin topkapıda nasıl bira satarsınız baskını gibi, ulan siz ulu orta nasıl iftar çadırı kurarsınız diye gidip milletle kavga etmek eylemi gibi :)

Çoğu şeyi de biraz mizah kisvesine yüklüyorum

Ama asi ateist gençliğe ihtiyaç var.

Acilen.

Ancak o zaman bu ülkede bizleri adam yerine koyarlar.

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunların olmasının nedeni yumuşaklık.

kaçan taraf olmak.

Tam saha presle sürekli bir kavga yürüten adam çıkmıyor hiç içimizden.

Ateistlerin dergisi mi basıldı? Karşılığında basan grubun mekanını basıp ağız burun kıracaksın. beyzbol sopalarıyla kaburga, omurilik çatır çutur kıracaksın.

Bak böyle sana her yapılana sert tepki verince belli bir süre sonra kimin dötü yer öyle şeyler yapmaya.

Müslümanlar dergi basarsa karşılığında cami işgal edilir.

Yapacakları da ya allah bismillah derler, sonra polis gelir, götürür karakola, mahkemeye çık, tutuksuz yargılanmak üzere salıversinler. 18 saatlik iş.

Bu yapılmadığı için oluyor bunlar.

Bu coğrayfa vahşi çakallar coğrafyası.

Evrimleşmemiş.

Burada oyun kültürle eğitimle olunca zayiyat veriliyor.

İlkönce bu adamlara şok yaratmak lazım.

Nasıl saatlerce alevlerin içinde otelde adamları diri diri yakarken insanlara şok yaşattılar? İşte öyle kafama gözüme nereden taş gelecek nereden sopa gelecek diye korku içinde olmaları lazım ateistlere bir şey yaptıklarında.

Ancak o zaman herkes rahat nefes almaya başlar.

Şu anda "Ateist mi? Vurun yavşağa" mantığı var.

O mantığın "Ateist mi? Ağzından yer alsın" mantığına dönmesi lazım.

Bunun yolu da sürtüşmeden, polemikten, kavgadan gürültüden geçiyor.

Mesela televizyonda bile bir ateistin tartışırken canını sıkanın suratının ortasına patlatacağı bir yumruk binlerce adamı ihtiyatlı davranmaya iter...

Bu saydığım sürtüşmelerden de sakın kan çıkar adam madam ölür zannetmeyin..

Kimsenin çoğu zaman burnu bile kanamaz. Hırlaşılır. Dişler gösterilir. Polis ayırır dağıtır.

Esas sessiz ve suskun olunduğunda kan çıkma ihtimali çok yüksektir.

Bir asi ateist gençliğine ihtiyaç var.

Ülkücüler gibi bir grup mesela.

Mesela dernek falan kurulursa, derneğin önüne falan ramazan çadırı açarsa belediye, ülkücülerin topkapıda nasıl bira satarsınız baskını gibi, ulan siz ulu orta nasıl iftar çadırı kurarsınız diye gidip milletle kavga etmek eylemi gibi :)

Çoğu şeyi de biraz mizah kisvesine yüklüyorum

Ama asi ateist gençliğe ihtiyaç var.

Acilen.

Ancak o zaman bu ülkede bizleri adam yerine koyarlar.

İlk cümlenden son cümlene kadar katılıyorum.

Kaçan kovalanır.Siz korktukça siz kaçtıkça müslümanlarda üzerinize gelicek. Bu işler böyle. Yüregi olan bi grup ateiste ihtiyacımız var.

Sitelerde Paylaş

Hayali bile güzel.

Gazete bayilerinde "Ateist Dergi" görmek.

Otobüste, vapurda Ateist Dergi'nin okunduğuna rastlamak.

Dergi'deki sansasyonel bir yazının tv'deki tartışmasını izlemek.

Dergi'nin bir sayısının toplatılmasına üzülmek.

Dergi aleyhinde yazılan yazıları, yapılan tehditleri okumak.

Böyle bir dergi oluşumunda destek vermeye hazırım. Bloğumda bolca malzeme mevcut. O sıra daha da fazla çalışırız.

Sevgili Pante,

çogalmaktan bahsediyorsun,kastın Türkiyedeki ateistlerin sayısı ise zaten biz çoguz.

Ben üniversitedeki ögrencilik yıllarımda ateizmi seçtim.İlk yılların heyecanlı,keyifli tartışmalarından sonra 15 yıldan fazla din konusunda hiçbir tartışmaya girmedim desem yanlış olmaz.

Arada sırada din konusunda okudugum kitapları saymazsak din hayatımdan çıkıp gitmişti .

bir iki yıldır bu konular tekrar ilgimi çekti.

Ülkemde,benim durumumda olan onbinlerce insan vardır ,hatta bu sayıyı yüzbinlerle ifade etsek abartmış olmayız diye düşünüyorum.

Bu sayının ateist sitelere yansıması bana göre derginin yaratacagı dalgalarla olur

Gerçekçi ol imkansızı iste !!!

Sitelerde Paylaş

Drekinci'nin fikirlerine katılmıyorum.

İnternette dergiler, bilgiler fink atıyor., bir kaç linçe maruz kalmalıyız ki ateizm dikkat çeksin.

Müslümanların yalanları için gösterdikleri fedakarlığı ateistler gerçekleri için gösterme cesaretine asla sahip olamayacaklar.

Sanırım bu yüzden hep kaybedeceğiz.

Sitelerde Paylaş

Polis bok gelir ayırır!

Seni diri diri yemelerine izin verir gene ayırmaz.

Mahkemede seni bok salarlar!

Seni yıllarca tutuksuz yargılarlar.

Siz Muz Cumhuriyeti'nin çifte standardını boru mu sandınız?

................

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Polis bok gelir ayırır!

Seni diri diri yemelerine izin verir gene ayırmaz.

Mahkemede seni bok salarlar!

Seni yıllarca tutuksuz yargılarlar.

Siz Muz Cumhuriyeti'nin çifte standardını boru mu sandınız?

...............

Müslüman doktor savcı polis memur asker yokmu ?

Bozuk sisteme karşı cesurca bi mücadele mutlaka ses getiricektir.

Bundan 40 yıl önce bizim bulundugumuz semtde ülkücü - kominist kavgaları oluyordu. Kimse muhafazakarlara dokunmuyordu bile. Hatta tayip beye bıçak çektiklerinde , "bırakın lan adamı elde kuran dinini yaşıyor adam bundan kimseye zarar gelmez" denip dokunmamış solcular. O adamlar bugün ülkenin anasını ağlatıyor. Bizde güzel bi yapılanmayla onların anasını aglatabiliriz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...