Jump to content

Ateist Dergi

Recommended Posts

Polis bok gelir ayırır!

Seni diri diri yemelerine izin verir gene ayırmaz.

Mahkemede seni bok salarlar!

Seni yıllarca tutuksuz yargılarlar.

Siz Muz Cumhuriyeti'nin çifte standardını boru mu sandınız?

.................... :)

noldu sana , geçen atıyodun ben babayiğit değilim ama tanıdıklar var çok sağlam ha ayarlayım dernek kurarız ? 'U' dönüşü yaptın herhalde :)

kardeşim yıpratma kendini bu kadar madem istemiyorsun zorla mı ? öyle ya da böyle özgürlük olursa utanmadan nasıl da konarsın ama üstüne değil mi ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 204
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Aslında bu sönmek değil. Dergi işi ile kim ilgilenecek, kim vicdanı ile başbaşa kalacak bu şekilde az çok belli oldu.

Bundan sonraki tartışma ancak bu işle ilgilenenlere site yönetiminin kapalı bir başlık açması ile mümkün olur.

Sanırım yönetim bunu tartışıyor kendi arasında.

Bir sonuca bağlasalar memnun oluruz.

Sitelerde Paylaş

Aslında bu sönmek değil. Dergi işi ile kim ilgilenecek, kim vicdanı ile başbaşa kalacak bu şekilde az çok belli oldu.

Bundan sonraki tartışma ancak bu işle ilgilenenlere site yönetiminin kapalı bir başlık açması ile mümkün olur.

Sanırım yönetim bunu tartışıyor kendi arasında.

Bir sonuca bağlasalar memnun oluruz.

Sadece ateistler diye gizli bir alt bölüm açıldı.Moderatörlere söyleyip orası için yazma yetkisi alabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Pante den

Böyle bir dergi, bence böyle bir forumdan çıkmaz.

Dergi,bir formun üstesinden gelebilecek bir çalışma degil bunda haklısınız.

Ateist forumların ,blog yazarlarının oluşturacagı bir komisyonla bu işin üstesinden rahatlıkla gelebiliriz.

En önemli sorun ateist siteler arasında eskiden yaşanmış sıkıntıları aşabilirmiyiz?

Yıllarca emek vemiş,dirsek çürütmüş site yöneticilerinin dirayetli tutumuyla bu sorunu aşabilceklerini düşünüyorum.

Önce siteleri canlandıralım fikri hiç gerçekçi görünmüyor.Dergi projesi asıl olarak ateist sitelere hizmet edecek.

Ateist sitelerin çıkarmadıgı bir dergi tarihsel misyonunu hiç bir zaman yerine getiremez.Benim için

böyle bir derginin anlamı,derginin yaratacagı dalgaların ateist sitelerin kıyılarına vurmasında yatmaktadır.

tarihinde ipucu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bakınız burada kimseyi yargılamak istemiyorum ancak bilimin herhangi bir dalıyla ters düşen bir grubun her türlü oluşuma katılmasından büyük sorunlar çıkar.

Burada tüm dünyadaki tarih kurumlarıyla birebir cepheli savaşa girmiş grup var.

Bu grup "The Hidden Origins of Islam" kitabının fanatikleri. Evet, kitap fanatiği bir grup dünyadaki tüm tarih otoritelerine meydan okuyor. Üstelik saçmalıyorsunuz, işi uzmanlarına bırakın diyince hakaretler edip posta koymaya kalkılınıyor.

Böyle şeylerle başlanmaz.

İlkeler prensipler listesi ile hareket edilmeli.

Ben bilimi, sadece ve sadece bilimi baz alacağıma yemin ederim gibi bir deklerasyon olmalı.

Tarih bir bilimdir. Ve dünya genelinde tek bir merkeze çıkar. Bütün akademik kurumlar birbileriyle bağlantılıdır ve senkronize sürer çalışmalar.

Bu bilim dalının ilkelerine meydan okuyan adamdan kimseye hayır gelmez.

Açık seçik diyorum bunu.

Burada bu işin kılıç elde terör savaşçılığını yapan kişiler var yönetimde (bir tek Mantık sessizliğini koruyor bu konuda, ve doğru da yapıyor).

Tarih biliminin vücut bulmuş haline savaş açan adamla aynı oluşumda ben yer almak istemem açıkçası.

Sitelerde Paylaş

Dostum, solculara 30 sene önce ne yaptılarsa, bize de bugün aynısını yaparlar.

Elbette kuru kalabalıkla zafer kazanılmaz ama ne kadar az olduğumuzun farkında olmalısın.

YAPILABİLECEK TEK ŞEY KORSAN EYLEMLERDİR. Müslümanlarla ancak ve ancak gerilla taktiği ile savaşabilirsin.

Sitelerde Paylaş

Dostum, solculara 30 sene önce ne yaptılarsa, bize de bugün aynısını yaparlar.

Elbette kuru kalabalıkla zafer kazanılmaz ama ne kadar az olduğumuzun farkında olmalısın.

YAPILABİLECEK TEK ŞEY KORSAN EYLEMLERDİR. Müslümanlarla ancak ve ancak gerilla taktiği ile savaşabilirsin.

Otuz yıl önce solcular ne yaptıysa bizde ona benzer şeyler yapabiliriz.

Gün gelicek tarih haklıyı haksızı ortaya çıkarıcak. İşte o gün insanlar bazılarımız için aptal , bazılarımız için , zeki bazılarımız için cesur dicekler.Emin oldugum şey şu müslümanlara aptal dicekler , ateistlere zeki. Bunu korkmadan söyleyenlerede cesur.

Dünyadaki bütün devrimler yazıyla değil sözle olmuştur.

Beyinsiz insan kalabalıgından korkmayan gençler lazım.

Biz korktukça üstümüze gelirler.

Hayatın kuralı bu...

Sitelerde Paylaş

Bu site, merkezi ABD'de olan bir sitedir. Eğer bir dergi düşünüyorsanız, bunu sırtlaması gereken kişiler, fiziksel olarak Türkiye'de bulunan kişiler olmak durumundadır.

Biz bu konuda elimizden gelen tüm desteği veririz. Maddi olur, sitenin ismi kullanılarak birileriyle bağlantı kurmak türünde bir destek olur, ya da dergide yayınlanacak içerik konusunda destek olur, vs.

Ama dergiyi asıl çıkartacak ekibin Türkiye'de bulunması ve bu işin ayrıntılarıyla orada ilgilenmesi gerekir.

Özellikle de Türkiye'de basılıp, orada dağıtılmasını istiyorsanız bu derginin.

Eğer bu girişimde ciddiyseniz, yani "bakın böyle bir fikir var, birileri yapsın" deyip kenera çekilmiyorsanız (genellikle öyle olur çünkü), o zaman aranızda bir ekip oluşturun ve bizimle bağlantı kurun.

Biz yönetim olarak her şeyi yapamayız. Bu siteye ve bu işlere ayırabildiğimiz zamanımız sınırlı hepimizin. Tek bir kişi, ya da birkaç kişi her şeyi tek başına yapamaz.

Bu işler ekip işidir, işbölümü gerektirir.

Bu yüzden, eğer ciddiyseniz, önce aranızda bir dergi ekibi oluşturun.

Hatta isterseniz bunun organizasyonunu yeni açılan Sadece Ateistler odasında yapabilirsiniz.

Karşımıza net bir ekip ve bir plan ile gelirseniz, biz de sitenin adının kullanılması konusunda, ilgili kişilerle site adına bağlantı kurulması, vs gibi konularda size destek olur, elimizden gelen yardımda bulunuruz.

Tabi bu projeyi siteden bağımsız yapmak istiyorsanız, o da olur.

Yeter ki netleştirin, ekip oluşturun ve öyle gelin.

Sitelerde Paylaş

Biz bu siteye bir teknik admin bile bulamıyoruz.

Portal kapalı, yenisini tasarlayacak adam bile yok ortada.

Dergiden önce, gelin yardım edin, şu siteyi sırtlayalım.

Be kadar temel konularda Ateistforum gibi bir oluşuma yeterli desteği veremeyen ateist kitlenin, dergi gibi bir projenin altından kalkabileceğine inanmıyorum.

Umarım yanılıyorumdur.

Sitelerde Paylaş

Biz bu siteye bir teknik admin bile bulamıyoruz.

Portal kapalı, yenisini tasarlayacak adam bile yok ortada.

Dergiden önce, gelin yardım edin, şu siteyi sırtlayalım.

Be kadar temel konularda Ateistforum gibi bir oluşuma yeterli desteği veremeyen ateist kitlenin, dergi gibi bir projenin altından kalkabileceğine inanmıyorum.

Umarım yanılıyorumdur.

Bunla ilgili bugün bir yazı yazdım da (joomla bilen var mı diye sormuştun o zaman) sonra yanlış anlaşılır diye sildim.

Şimdi tekrar yazıyorum.

Mantıkçığım herşey önce kağıtta başlar.

Alırsın eline A4-A3 kağıdını kareler, dikdörtgenler vs mimari bir proje çizer gibi ne nerede olacak karalama yaparsın kağıtlara.

Sonra bir tane de not kağıdı olur (şuraya tıklayınca şu olacak buraya tıklayınca bu olacak vs die kendine notlar yazarsın) ve onu da yönergelerle doldurursun.

Ancak kağıt kısmına gerek kalmaz eğer bir forum başlığı açıp arkadaşlar örnek portal ana sayfası görüşlerinizi yazın diye (şu, şu, şu menüler olsun, şu şu şu özellikler olsun vs diye)

Daha sonra bu notlar ve çizimleri temize çekip serbest tasarım yapanlar sitelerinden bir gence 200 dolara ana sayfa ve kolay kullanıcı paneli hazırlatıyorsun (ancak sadece iskeleti ver ve sözcükler vs olmasın ki ne yaptığını anlamasın)

Daha sonra da o kontrol paneli ve portal üzerine inşaa ede ede değişir site ve yapan da tanıyamaz hale gelir doldukça.

Şimdi burada bu işe girişecek adamlar %90 şablon kullanacak (aynen senin bahsettiğin adresteki hazır şablon gibi)

Bu da yakışmaz bize.

En iyisi siz tasarımı ve sistemi süper yapın da bizler paraları zarfa koyar postayla da göndeririz (20şer - 30'ar dolar vs kimlikleri de riske etmez kimse, zarfların üstüne herkes buradan ilan edeceği uydurma isimleri yazar-gizlilikten endişe edenler için diyorum bunu)

Sitelerde Paylaş

Ateist Bakış,

Sitede üyeliğin çok eski değil, bu yüzden bu işin geçmişini bilmiyorsun.

O bahsettiğin tüm bilgiler hazır zaten. Hatta ortada iki tane örnek portal var. Tabi şu anda görünür değiller ama yardım etmek isteyenin görmesi sağlanabilecek sayfalar bunlar.

Birisi eski portalımız, yeni server'da tüm menüleri çalışmıyor, öğrendiğimiz kadarıyla yazılımın uyumlu olmamasından, eski olmasındanmış. Bir de yeni bir tane tasarlandı, önceki teknik adminimiz tarafından. Gitmeden önce yapmıştı ve üzerinde rötuşlar gerekiyordu. Sonra kendisi gitti, biz ise bu işi tamamlayacak adam bulamadan, server'daki bir upgrade'den sonra dil desteği de gitti bu portalın. Onun için açamıyoruz.

Yani tüm dizaynlar, menüler, vs zaten hazır.

Profesyonel web tasarımcısılarından fiyat aldık, bu kadarcık iş için binlerce dolar istediler. Vermesine onu da verelim ama parasız yapabilecek birilerinin siteden de çıkması lazım.

Hem bizim sorunumuz sadece portal'ın hazırlanması değil zaten.

Bize teknik admin lazım. Server administration'dan anlayan, pHp, SQL falan bilen, karşılaştığımız dijital saldırıları püskürtebilecek, gerekli önlemleri alabilecek, bu konularla ilgili gerektiğinde script'ler yazabilecek, yazılımlarda değişiklik yapabilecek biri.

Aslında bunları burada bu şekilde açıklamam riskli. Saldırmak isteyenlere koz veriyoruz. Bunları ilgilenenler okuduktan sonra editleyip bazı bilgileri sileceğim.

Önceki teknik adminlerin kurduğu güvenlik sistemi iyi olduğu için iyi kötü işler yürüyor şu anda.

Ama böyle ilelebet gitmez. Bunları tekrar devralacak biri lazım.

Şu anda ben üstlenmiş durumdayım bu teknik işleri ama benim konum değil bu meseleler. Sadece ucundan köşesinden biliyorum bazı işleri ve şimdilik bu yetti. Ama ileride yetmeyecektir.

Part time bir bilgisayar master öğrencisi bile işe almayı düşündük, fakat ilgilenen iki adayın ikisi de sonradan vazgeçti. Çünkü iş çıktıkça ve iş yaptıkça saat üzerinden para alacaklardı ve sitedeki işler yeterli gelir getirmeye yetecek düzeyde olmadığı için, hoşlarına gitmedi.

Full time bir adam tutmaya ayıracak kadar paramız olmadığı gibi, buna gerek de yok zaten. Sitede maaşlı full time teknik adam gerektirecek kadar iş yok çünkü.

Yani bu işi birileri ancak gönüllü olarak, maddi bir katkı beklemeden yüklenirse bu iş olur.

Dışarıdan konuşmak, eleştirmek kolay. İşin içine girip sorumluluk üstlenin, ondan sonra eleştirin lütfen.

Sitelerde Paylaş

Siteden iki arkadaş çıktı son bir yıl içinde, biz biliriz bu işleri, yardım ederiz diyen. Hatta birine kullanıcı adı açtık, erişim verdik, vs. Ama sonra ikisi de kayboldu ortadan.

Haber yok şu anda bu insanlardan.

Yani herkes sadece kenardan bakıp eleştiriyor. "Şu işlerin yapılması lazım ama başkası yapsın". Mentalite her zaman bu.

Bu yüzden sinirleniyorum kenardan yapılan yorumları duyduğum zaman.

O kadar biliyorsanız, Türkiye'nin en çok takip edilen ateist forumunu buyrun siz oluşturun. Başka arkadaşların yaptıkları işlerin durumu ortada. Turan Dursun sitesi haricinde bizimki gibi büyük ve geniş çaplı bir proje yok ortada.

Birşeyleri doğru yapmışız ki bu iş bu noktaya gelmiş.

Biz 10 yıldır bu işlerle ilgileniyoruz. Bize akıl öğreteceğinize, gönüllü olun, birşeyler yapın ve sorumluluk üstlenin.

Sitelerde Paylaş

Maddi destek deniyor.

Bir ara onu da yaptık. Şu anda görünmez durumda olan bir Bağış forumumuz var. Ateistforum'a maddi destekte bulunmak isteyenlere imkan verdik orada. Paypal hesabı açtık ve bazı kişiler gerçekten de bağış gönderdi.

Ama o uygulama da yürümedi. O paraları cebimize indirmediğimiz mi kaldı, insanları sömürüp kendi amaçlarımız için kullanmadığımız mı kaldı, vs.

Sonra vazgeçtik. Biz yönetim ekibi olarak maddi yükü üstlenebiliyoruz çünkü. Bunun büyük bir yükü yok. Yeter ki huzur bozulmasın, işler yürüsün.

Yani bu işler öyle dışarıdan göründüğü kadar kolay değil.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Pante,

çogalmaktan bahsediyorsun,kastın Türkiyedeki ateistlerin sayısı ise zaten biz çoguz.

Ben üniversitedeki ögrencilik yıllarımda ateizmi seçtim.İlk yılların heyecanlı,keyifli tartışmalarından sonra 15 yıldan fazla din konusunda hiçbir tartışmaya girmedim desem yanlış olmaz.

Arada sırada din konusunda okudugum kitapları saymazsak din hayatımdan çıkıp gitmişti .

bir iki yıldır bu konular tekrar ilgimi çekti.

Ülkemde,benim durumumda olan onbinlerce insan vardır ,hatta bu sayıyı yüzbinlerle ifade etsek abartmış olmayız diye düşünüyorum.

Bu sayının ateist sitelere yansıması bana göre derginin yaratacagı dalgalarla olur

Sevgili İpucu;

Türkiye'deki ateistlerin çok olduğu görüşüne katılıyorum, sanıldığından da çoktur, çünkü büyük çoğunluğu düşüncelerini gizlemektedir.

Ben aktif alanda çoğalmaktan sözediyorum, bunun da göstergesi ateist forumlardır.

Yani, şunu demek istiyorum:

Yüzbinlerce ateistin genelleyeceğimiz özelliği; anti-teist olmayıp, ateizmi yaygınlaştırmak gibi bir amacı taşımayıp, bu konuda bir aydınlanma mücadelesi düşünmemesidir.

Onların ateistliği , agnostikliği ve şüpheciliği bireyseldir, kendine özeldir, dinle-dindarlarla barışıktır ve öyle kalmak ister.

Bu nitelik, ateist potansiyelin genelinde olduğu gibi, sol düşünce ve örgütler içinde de böyledir. Din konularına girmekten özenle kaçınılır.

Dolayısıyla ateist örgütlenme ya da dergi gibi organizasyonlar bu potansiyelin ilgi alanında değildir, destek bulmaz.

Gerek destek sağlayacak olanlar, gerekse okuyucu kitle aktif ateistler arasından çıkabilir. Bunlar da forumlara katılıp katkı verenlerdir, çevresinde dincilerle mücadele eden ve bu konuları çekinmeden tartışabilenlerdir. Ancak bunların sayısı oldukça düşüktür. Hem yüzbinlerce ateiste oranla düşüktür, hem de 8 milyon internet abonesine göre düşüktür.

Pante den

Böyle bir dergi, bence böyle bir forumdan çıkmaz.

Dergi,bir formun üstesinden gelebilecek bir çalışma degil bunda haklısınız.

Ateist forumların ,blog yazarlarının oluşturacagı bir komisyonla bu işin üstesinden rahatlıkla gelebiliriz.

En önemli sorun ateist siteler arasında eskiden yaşanmış sıkıntıları aşabilirmiyiz?

Yıllarca emek vemiş,dirsek çürütmüş site yöneticilerinin dirayetli tutumuyla bu sorunu aşabilceklerini düşünüyorum.

Önce siteleri canlandıralım fikri hiç gerçekçi görünmüyor.Dergi projesi asıl olarak ateist sitelere hizmet edecek.

Ateist sitelerin çıkarmadıgı bir dergi tarihsel misyonunu hiç bir zaman yerine getiremez.Benim için

böyle bir derginin anlamı,derginin yaratacagı dalgaların ateist sitelerin kıyılarına vurmasında yatmaktadır.

Ateist forumlar, basit konularda bile kendi aralarında bir araya gelemiyor, mümkün mü dergi gibi reel-legal bir konuda komisyon oluşturabilmeleri...

Bırakın bir araya gelmeleri, kendi içlerinde birbirlerine düşüyor, ayrılıklar yaşanıyor. Bunun örneğini 2 büyük forumda da gördük.

Ve hepsinden önemlisi, böyle bir konu karşılıklı güven gerektiren bir konudur ki en büyük eksiklik budur.

Önceki mesajımda yazdıklarımı, Mantık'ın son mesajında belirttiği sıkıntıyla karşılaştırılırsa, bu konunun ne kadar zor olanaklar içinde olduğu görülebilir.

Bazı arkadaşları çok iyimser ve hayal içinde görmekteyim. Adam dövmekten, şiddetten söz edenler bile var. Ülkeyi, üniversitedeki sınıfları gibi zannediyorlar herhalde.

Böyle ciddi projeler boyunu aşan büyük laflarla, atıp tutmakla olmaz. Önce sağlam bir kadro ve güvenilir bir potansiyel gerekir. Onun da şartları henüz oluşmamıştır.

Sitelerde Paylaş

Maddi destek deniyor.

Bir ara onu da yaptık. Şu anda görünmez durumda olan bir Bağış forumumuz var. Ateistforum'a maddi destekte bulunmak isteyenlere imkan verdik orada. Paypal hesabı açtık ve bazı kişiler gerçekten de bağış gönderdi.

Ama o uygulama da yürümedi. O paraları cebimize indirmediğimiz mi kaldı, insanları sömürüp kendi amaçlarımız için kullanmadığımız mı kaldı, vs.

Sonra vazgeçtik. Biz yönetim ekibi olarak maddi yükü üstlenebiliyoruz çünkü. Bunun büyük bir yükü yok. Yeter ki huzur bozulmasın, işler yürüsün.

Yani bu işler öyle dışarıdan göründüğü kadar kolay değil.

Bağış toplama girişimini keşke sonlandırmasaymışsınız.

Bir kaç kendini bilmez laf etti diye bu kadar gerekli bir uygulamadan vazgeçilmesi gerçekten acı...

Paraları Hacı'ya emanet edebilirdiniz. Ve o paralarla çok gerekli işler yapılabilirdi. Vakıflara kitap, yeni internet forumları, yeni kitap basımı vs.

Yazık olmuş...

Sitelerde Paylaş

Ateizmin örgütlü mücadeleyle yaygınlaştırılabileceğine inansam bile, bunun salt ateizm şemsiyesi adı altında yapmak ban mantıksız geliyor. Bu haliyle de ateizmin bireysel kalması, bireysel mücadelenin ön plana çıkması şu an için gözle görülür bir seçenek.

Bunun dışında, siyasi partilerle ateizm mücadelesi yaygınlaştırılabilir. Türkiye'de bunu yapan bir tek sol partiler mevcut. Şahsen, ateistler bu partilere örgütlenerek aydınlanma mücadelesi verebileceklerini düşünüyorum.

Fakat, bunda bile sol olmayan ateistler bir şekilde dışlanacaktır.

Fakat, ateizmin ne olduğunu, bizlerin neden ateist olduğunu anlatan, fazla da değil ayda veya 2 ayda bir çıkarılan bir dergi işine girilebilir. Burada da çeşitli sıkıntılar, sorunlar çıkacaktır. Bu sebeple, mantık'ın endişelerine katılmamak elde değil.

Bana dün olduğu gibi bu gün de en mantıklı gelen siyasi mücadelenin ön plana çıkarılmasıdır. Ateizmin geleceği de burada olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin örgütlü mücadeleyle yaygınlaştırılabileceğine inansam bile, bunun salt ateizm şemsiyesi adı altında yapmak ban mantıksız geliyor. Bu haliyle de ateizmin bireysel kalması, bireysel mücadelenin ön plana çıkması şu an için gözle görülür bir seçenek.

Bunun dışında, siyasi partilerle ateizm mücadelesi yaygınlaştırılabilir. Türkiye'de bunu yapan bir tek sol partiler mevcut. Şahsen, ateistler bu partilere örgütlenerek aydınlanma mücadelesi verebileceklerini düşünüyorum.

Fakat, bunda bile sol olmayan ateistler bir şekilde dışlanacaktır.

Fakat, ateizmin ne olduğunu, bizlerin neden ateist olduğunu anlatan, fazla da değil ayda veya 2 ayda bir çıkarılan bir dergi işine girilebilir. Burada da çeşitli sıkıntılar, sorunlar çıkacaktır. Bu sebeple, mantık'ın endişelerine katılmamak elde değil.

Bana dün olduğu gibi bu gün de en mantıklı gelen siyasi mücadelenin ön plana çıkarılmasıdır. Ateizmin geleceği de burada olacaktır.

Haddim olmayarak şunu demek isterim.

Ateizmi siyaset ile bir yürütmeye kalkarsan ateizmde tıpkı türban gibi sorun olur.

Yani türban siyasal simge

Ateizm siyasal simge.

Hiç fark yok aralarında.

Tabi dediğim gibi haddim olmayarak yazıyorum. Çünkü ben bir ateist değilim.

Ama ateizmden kasıt buradaki insanların bir kısmı aydınlanma olarak lanse ediyor. Ve bir solcuda aydın olabilir, bir sağcıda. Hatta bir inanır bazen bir ateistten bile daha aydın oluyor. Burada bunu çokca gördük geçmişte ve ben reel hayatta çokca gördüm.

Neyse, ben bölmüş olmayım. :)

Selam.

Sitelerde Paylaş

Ateizmin siyasal anlamda öne çıkarılması veya insanlara bir baskı unsuru olarak sunulmasından bahsetmiyorum. Siyasal mücadele ile, ateizmin yaygınlaştırılabileceğinden; bunun ise aydınlanma yolu ile, dinlerden ve tanrıdan özgür bir düşünce sistematiği ile bunun gerçekleştirilebileceğinden bahsediyorum.

Ayrıca, bir olgunun veya kavramın siyasal olup olmamasıyla; herhangi bir şeyi kabul ediyor veya reddediyor değiliz. Ateizm, bu forumda sıklıkla savunduğum gibi siyasetle ilgilenmez. Ama pek ala siyaset ateizmle ilgilenir.

Bu yüzden sol partileri örnekledim. Mesela Lenin'in bu konuyla ilgili yazısında o dönem marksistlerinin bunu savunduklarını gözlemleyebiliyoruz:

http://www.kurtuluscephesi.net/lenin/dintr.html

Bence, asıl ilgilenilmesi gereken nokta, özet olarak şudur. Din kişisel bir sorundur, bunu tüm sol partiler de kabul ederler. Fakat, dinin siyasallaşması yani devlet yönetiminde etkili hale gelebilmesi; işte asıl büyük sorun budur ve sol partiler ateizm mücadelesini bu noktada verirler.

Sitelerde Paylaş

Benim amacım dışardan laf edip de elini taşın altına sokmamak değil.

Ben web tasarımdan profesyonel düzeyde anlamıyorum (bahsettiğin panelleri basit bir siteye yetecek kadar temel düzeyde kullanabiliyorum o kadar)

E haliyle web tasarım kısmı çıkınca sizin de uzmanlık isteyen başka dalınız kalmıyor ki...

Benim gibi binlerce adam var burada.

Yani gerçekçi olmak lazım. Ben istesem de yalvarsam da elimi taş altına sokamam zaten.

Gerçekçi olarak yapabileceğim tek şeyi yapıyorum.

O da "sözlerle eyleme itmeye çalışmak"

Ayrıca ben bir kuralı hatırlatmak istiyorum.

Formül gibi bir şeydir bu:

Koymazsanız problem çıkar (ve eminim o ödeme, web tasarım vb gibi dirsek temas girişimlerinde de koymadınız bunu)

Bahsettiğim şey sistemdir.

İki kişi bile bir araya gelse o kişilerin bir sistemi ve ilkeleri olmalı.

Bu bazılarına saçma geliyor. Ama inanın sorunların çıkmasını önlüyor.

Örnek vereyim

-Fon oluşturmadan önce fonun sistemini ve ilkelerini belirlemek lazım:

-Portal oluşturmadan önce portalda ayrışmayı değil birleştiriciliği tetikleyen ilkeler ve sistemler üzerinde çalışılmalı (yoksa portalın ne anlamı var?)

Mesela bakın sadece ateistler bölümüne ilkeler ve sistem koydunuz ve büyük çaplı sorun hiçbir zaman çıkmayacak.

Çünkü insanlar ilkeleri ve sistemi görecek.

Anlatmaya çalıştığım bu sadece.

Ve bu tür kural, ilke, sistem gibi kavramların en büyük faydası da birleştirici etki yapmaları.

İnsanalr bir devletin vatandaşı gibi davranıyor. Koruyor, kolluyor denetliyor.

Diyeceklerim bunlar.

Bu konularda yardımcı olabilirim (ancak sanki bu konularda da hrkes yardımcı olabilir gibi geldiğinden boş konuşuyor hissine kapılıyorum)

Taşın altına el sokma, söze gelince var işe gelince yok vb düşünceler inanın haksızlık olur.

Bunu demeden önce yazdıklarımı bari okumalı insan bu forumda geçmişte...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...