Jump to content

Yaşamın başlangıcı açıklanırsa ...

Yaşamın başlangıcı açıklanırsa ...  

45 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

inancım sonlanmaz..hiç bi güç beni inancımdan soğutamaz ;)

Yaşamın başlangıcı açıklandığında ve başlangıcının tanrıdan olmadığı ispatlandığında da mı hala inanmaya devam edeceksin?Bu kendini kandırmak olmaz mı?Şu anda sana öyle bir ihtimali düşünmek bile günah gliyordur büyük ihtimalle; ama o zaman da hala bu fikrinde ısrar edersen düz mantığında ısrar etmiş olmayacak mısın?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 50
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kesinlikle inancım sonlanır...

Evren ve hayat kendiliğinden oluşmuşsa Tanrı konu mankenliğinden başka ne işe yarar? Olsa ne Olmasa ne?

AteshBey, dindarsın, dinini her şekilde savunmaya çalışıyorsun.

Tartışırız, aynı fikirde olmayız .... ne olursa olsun, senin bu son sözlerine şapkamı çıkarıyorum.

Saygılar.

.

Sitelerde Paylaş

Gezginin dediği şey olsaydı şuana kadar olurdu. Çünkü olağan bir şey için bilim bunca zaman beklemez. Demek ki canlılığın kendi kendine oluşması çok zor bir olay. Bu saatten sonrada bilim bunu açıklasa bebeler bile inanmaz. Çünkü bu saatten sonra bulunan bir şey içinde art niyet aramak herkesin hakkı olacaktır ve buda teistlerin inançlarında bende dahil bir değişim yapmıyacaktır.

Canlılık basit tesadüfler üzerine kurulu olsaydı bilim şuana kadar bunu kolaylıkla kanıtlamış olacaktı. Eğer bende bu deneye şahit olsam ve kolaylıkla hücrelerin oluştugunu hatta 1 yıl sonra yeni canlıların meydana geldiği ( deneye hiç bir dış etkenle etki edilmedikçe) görseydim elbette bütün bunlar içinde Tanrı napıyor diyebilirdim. Fakat yinede 2. bir soru olarak evren nasıl oluştu sorusu olacaktı ? Yani bu enerji nerden gelmektedir ? Sonuçta yinede bir Tanrı kavramı bir köşede kalacaktır.

Sitelerde Paylaş
Gezginin dediği şey olsaydı şuana kadar olurdu. Çünkü olağan bir şey için bilim bunca zaman beklemez. Demek ki canlılığın kendi kendine oluşması çok zor bir olay. Bu saatten sonrada bilim bunu açıklasa bebeler bile inanmaz. Çünkü bu saatten sonra bulunan bir şey içinde art niyet aramak herkesin hakkı olacaktır ve buda teistlerin inançlarında bende dahil bir değişim yapmıyacaktır.

Canlılık basit tesadüfler üzerine kurulu olsaydı bilim şuana kadar bunu kolaylıkla kanıtlamış olacaktı. Eğer bende bu deneye şahit olsam ve kolaylıkla hücrelerin oluştugunu hatta 1 yıl sonra yeni canlıların meydana geldiği ( deneye hiç bir dış etkenle etki edilmedikçe) görseydim elbette bütün bunlar içinde Tanrı napıyor diyebilirdim. Fakat yinede 2. bir soru olarak evren nasıl oluştu sorusu olacaktı ? Yani bu enerji nerden gelmektedir ? Sonuçta yinede bir Tanrı kavramı bir köşede kalacaktır.

Tesadüfle gerçekleşen şeylerin kolayca açıklanabileceğini nerden çıkartıyorsun..Bilimsel formulu olmayan , tamamen rastlantısal olayların, denklem çözer gibi çözülemeyeceği gün gibi ortadayken , bu savı ortaya atmak hiç akıl karı değil doğrusu...

Sitelerde Paylaş
Bilimsel formulu olmayan , tamamen rastlantısal olayların, denklem çözer gibi çözülemeyeceği gün gibi ortadayken

O zaman doğa bu bilimsel formulü kullanarak yaşam yarattı diyorsun ?

Doğa bunu biliyor fakat insanlar bilmiyor ?

O zaman bu doğa nedir ? Tanrı mı .

Sitelerde Paylaş

Sen şuna inkar etmek için yine bir bahane bulurduk desene,

Hadi ordan :)

Sitelerde Paylaş

aynen dostum.bu sözüne imzamı atıyorum.bu saatten sonra 3 kağıtçı bilim adamları hortlayacaklardır.bunu hiç bi müslüman yemez ;)

Sitelerde Paylaş

Bu noktada cevap "Tanrı" kavramının ne olarak betimlendiğine/görüldüğüne göre değişkenlik gösterir. "Tanrı" kavramını bilinen evrenin/maddenin yaratıcısı mı yoksa sadece bu gezegendeki yaşamın başlatıcısı mı olarak ele alacağız?

Sitelerde Paylaş
O zaman doğa bu bilimsel formulü kullanarak yaşam yarattı diyorsun ?

Doğa bunu biliyor fakat insanlar bilmiyor ?

O zaman bu doğa nedir ? Tanrı mı .

Yazılanları nerenden anlıyorsun anti kardeşim...

Doğanın varoluş formulu olsaydı , herşey kolayca çözülebilirdi , anladın mı...

Böyle bir formulun olmadığı ve rastlantısal olayların canlılığı meydana getirdiği bir doğayı tamamen açıklamak doğal olarak zor olmalı...

Sitelerde Paylaş
Böyle bir formulun olmadığı ve rastlantısal olayların canlılığı meydana getirdiği bir doğayı tamamen açıklamak doğal olarak zor olmalı...

Hayatın başlangıcını rastlantısal olduğunu kabul ediyorsun Uğur. Fakat yanıldığın bir olgu var rastlantılar her zaman olağan şeylerdir.

Mesala lotodan sana para çıkması tamamiyle rastlantı sonucudur ve bunu günümüzde de tekrar edebilirsin.

Bir paranın yazı tura gelmeside ihtimal sonucudur ve o ihtimali hergün gerçekleştirebilirsin. Bilim hiç bir zaman bu nasıl yazı geldi diye kıçını yırtmaz.

Rastlantılar her zaman basit açıklanabilir olaylardır.

Bilim adamları ise bu rastlantıyı açıklayamıyacak kadar acizdirler. Çünkü ortada rastlantıya sebep verecek bir şey bulamazlar. Herşey sanki tasarlanmış gibidir.

Bilim adamlarının yaptığı tek şey yolda gördükleri bir saatin nasıl rastlantısal yada nasıl bir fiziksel-kimyasal süreçler ile oluştuğunu bulmaktır. Muhtamelen bu süreçler içersinde oluştu fakat benim mantığım bu oluşumun bir güç altında olduğunu söylüyor...aksi taktirde tesadüfler beynini dolduracaktır. Bu dediğim süreçleri bulsalar da (evrim gibi) üst üste gelecek tesadüfleri de açıklamak zorunda kalırlar sizin gibi düşünen bilim adamları. Zira evrimde ki mutasyonlar tamamiyle rastlantıdır. Fakat benim mantığım bunların bir güç tesiri altında oluştuğunu söylüyor.

Sana göre herşeye tesadüf diyebilmeliyiz. Bu sadece canlılar için değil. Cansız maddeler içinde geçerlidir. Mesala suyun donarak dibe batmayıp deniz yüzeyinde kalması tamamiyle hayati ve güzel bir şanstır. Buda bir tesadüftür. Suyun bu özelliği olmasa idi hayat olmuyacaktı.

Anlıyacağın heryerde bir rastlantı var. İnsanların bir kısmı bunların rastlantı değilde bir gücün etkisi altında olduğunu vurgulayıp Tanrı'ya inanırlar işte. Olay bundan ibaret.

tarihinde antiateist! tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hayatın başlangıcını rastlantısal olduğunu kabul ediyorsun Uğur. Fakat yanıldığın bir olgu var rastlantılar her zaman olağan şeylerdir.

Mesala lotodan sana para çıkması tamamiyle rastlantı sonucudur ve bunu günümüzde de tekrar edebilirsin.

Bir paranın yazı tura gelmeside ihtimal sonucudur ve o ihtimali hergün gerçekleştirebilirsin. Bilim hiç bir zaman bu nasıl yazı geldi diye kıçını yırtmaz.

Rastlantılar her zaman basit açıklanabilir olaylardır.

Bilim adamları ise bu rastlantıyı açıklayamıyacak kadar acizdirler. Çünkü ortada rastlantıya sebep verecek bir şey bulamazlar. Herşey sanki tasarlanmış gibidir.

Bilim adamlarının yaptığı tek şey yolda gördükleri bir saatin nasıl rastlantısal yada nasıl bir fiziksel-kimyasal süreçler ile oluştuğunu bulmaktır. Muhtamelen bu süreçler içersinde oluştu fakat benim mantığım bu oluşumun bir güç altında olduğunu söylüyor...aksi taktirde tesadüfler beynini dolduracaktır. Bu dediğim süreçleri bulsalar da (evrim gibi) üst üste gelecek tesadüfleri de açıklamak zorunda kalırlar sizin gibi düşünen bilim adamları. Zira evrimde ki mutasyonlar tamamiyle rastlantıdır. Fakat benim mantığım bunların bir güç tesiri altında oluştuğunu söylüyor.

Sana göre herşeye tesadüf diyebilmeliyiz. Bu sadece canlılar için değil. Cansız maddeler içinde geçerlidir. Mesala suyun donarak dibe batmayıp deniz yüzeyinde kalması tamamiyle hayati ve güzel bir şanstır. Buda bir tesadüftür. Suyun bu özelliği olmasa idi hayat olmuyacaktı.

Anlıyacağın heryerde bir rastlantı var. İnsanların bir kısmı bunların rastlantı değilde bir gücün etkisi altında olduğunu vurgulayıp Tanrı'ya inanırlar işte. Olay bundan ibaret.

Anti; doğanın milyarlarca kere yaptığı denemeler sonucunda meydana gelen oluşumların, deneylerle ispatlanması güç bir olaydır.. Birbiriyle iletişime geçecek maddelerin biraraya gelmesi ve sonsuz sayıda bileşikler oluşturmaları çokkk uzun süreçlerdir..Bunları hoppp böyle oldu diyerek açıklamak komik olsa gerek..

Evrenin ilk oluşum devresinde hidrojenin sentezlenmesi , azot , karbon gibi elementlerin soğumayla birlikte oluşumu gerçekleştiyse ; bunların , zamanın bir diliminde veya dilimlerinde birarada bulunup RNA oradan da DNA yı oluşturması hiç zor değil..

Sonuçta canlılık ; hücrelerin elektriksel uyarılarla çalışması değilmidr.Bu en küçük tek hücreli canlıdan , en büyük canlıya kadar böyle..Yani herşey elektron alışverişi , başka bişey değil...

İlahi olmasına gerek yok...

Sitelerde Paylaş
Anti; doğanın milyarlarca kere yaptığı denemeler sonucunda meydana gelen oluşumların, deneylerle ispatlanması güç bir olaydır..

Bu denemeyi anlatabilirmisin bize.

Elindeki 1 milyar misketi yere attığın zaman doğa nasıl bir deneme yaparak uğur yazısını çıkartabilir. Tıpkı aminoasitlerin rastgele birleşerek bir protein oluşturması gibi.

Ayrıca doğa ne için deneme yapar ?

Sitelerde Paylaş
Bu denemeyi anlatabilirmisin bize.

Elindeki 1 milyar misketi yere attığın zaman doğa nasıl bir deneme yaparak uğur yazısını çıkartabilir. Tıpkı aminoasitlerin rastgele birleşerek bir protein oluşturması gibi.

Ayrıca doğa ne için deneme yapar ?

Doğa deneme yapmak zorundadır , çünkü madde bir şekilde etkileşimdedir..Tüm elementlerin birarada olduğu bir kap düşün; kimyasal tepkimelerin ucu bucağı olmaz değil mi..

Yani maddenin doğasındaki kuvvetler etkileşimi tetikler , diğer maddelerle iletişimi sağlar...

Durup dururken bişey olmuyo...

Verdiğin misket örneğinde de dediğin gibi uğur yazısının çıkma olasılığı her zaman mevcuttur...Tabiki bu yazı başka bir oluşum için faydalıysa bir işe yarayacak ve doğa tarafından kullanılacaktır...

Sitelerde Paylaş
Doğa deneme yapmak zorundadır , çünkü madde bir şekilde etkileşimdedir..Tüm elementlerin birarada olduğu bir kap düşün; kimyasal tepkimelerin ucu bucağı olmaz değil mi..

Yani maddenin doğasındaki kuvvetler etkileşimi tetikler , diğer maddelerle iletişimi sağlar...

Verdiğin misket örneğinde de dediğin gibi uğur yazısının çıkma olasılığı her zaman mevcuttur...Tabiki bu yazı başka bir oluşum için faydalıysa bir işe yarayacak ve doğa tarafından kullanılacaktır...

Fakat doğada hiç bir kimyasal reaksiyonun protein yaptığı görülmemiş. (lablarda yapıyorsalar bilemem konu dışı) Zira uğur yazısıda kimyasal reaksiyonların ürünü değil.

Herneyse, sen rastlantıya tesadüfe inanan birisin. Gerisi için bişi diyemem artık.

Sitelerde Paylaş
Sonuçta canlılık ; hücrelerin elektriksel uyarılarla çalışması değilmidr.Bu en küçük tek hücreli canlıdan , en büyük canlıya kadar böyle..Yani herşey elektron alışverişi , başka bişey değil...

Bir arabadan, robottan ya da bilgisayardan farkı mız ne?

Neden araba gaza basınca "Canbım bugün yol almak istemiyor!" demiyor?

Ya da neden bir bilgisayar "Ulan herşeyi de benden bekleme biraz kendin bir şeyler yap" demez?

Sitelerde Paylaş

Ateshbey kalan son hızlı dindarlardan.

Eminim o vazgeçerdim diyorsa vazgeçerdi

Benim gördüğüm, bu dinci forumlarda ehven ehven "belki de evrim bir yerinde vardır, kara kaplıyı araştırmak lazım" fikrine gidiliyor gibi.

"Abiyogenez" bu kategoriye ulaşmadı ama yakındır, genetik biyoloji bir bilim dalı olarak daha emekleme çağındadır.

Sitelerde Paylaş

İnançlılar her şeyi Tanrının işi olarak açıkladıklarından, yaşamın başlangıcı için bilimsel bir açıklamayı kabul edecek dahi olsalar, bunun da Tanrı istediği için bu şekilde gerçekleştiğini düşüneceklerdir. İnançtan dönmek o kadar kolay değil. Ben de olsam dönmezdim, hatta Tanrı bilimsel çalışıyor der, daha bir inanırdım.

Sitelerde Paylaş
Fakat doğada hiç bir kimyasal reaksiyonun protein yaptığı görülmemiş. (lablarda yapıyorsalar bilemem konu dışı) Zira uğur yazısıda kimyasal reaksiyonların ürünü değil.

Herneyse, sen rastlantıya tesadüfe inanan birisin. Gerisi için bişi diyemem artık.

Çarpıtma , müslümanların tek savunma mekanizması...Bu iletide bunu açıkça görüüyoruz..

Ben diyorum ki; herşeyin oluşabilmesi için gerekli olasılık her zaman vardır..Yani imkansız değildir...

Misket örneğinde kimyasal tepkimeden bahsediyorsun , ne alakadır anlamadım...Hem yazı diyorsun , hemde kimyasal tepkime.. :lol:

Eğer canlıların yapı taşında bir kaç elementin bulunduğu sabit ise ; bu elementlerin zamanın X yerinde biraraya gelmiş olması gerekmektedir..

Zaten kapalı bir çevrimde -ki evreni kapalı bir çevrim düşünebiliriz- maddelerin birarada bulunup reaksiyona girme olasılığı her zaman mevcut olmalıdır...

Birbiri ile tepkimeye girmeyen katı , gaz , sıvı maddeleri bileşik yaparken göremediğimize göre , ortada mucizevi bir şekilde yaratma işini yapacak bir gizli ele gerek yoktur...

Sitelerde Paylaş
Çarpıtma , müslümanların tek savunma mekanizması...Bu iletide bunu açıkça görüüyoruz..

nereye çarpıttım anlamadım.

Sen trilyonda bir ihtimale sarılacam diyorsan sana diyecek birşeyim olmadıgını vurguladım.

Ayrıca konuşmalarından dna rna yada protein gibi hücresel yapılardan çakmadığını anladım. Zira çok basitmiş gibi o öyle birleşti şu söle reaksiyon oldu sonra hop hip bitti gibi basit olaylarla anlatıyorsun ki işin aslı böyle hop hiple olacak şeyler değildir bunlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...