Jump to content

OMT(Osmanlı Milletler Topluluğu) gümbür gümbür geliyor!

Recommended Posts

Güleceğine, aksini göstersene.

Gösteremezsin.

Konu başlığı ile yazdığın şey birbiriyle çelişki oluşturuyor.. Ona güldüm aslında :)

Devletçilik geleneği, çoğu zaman ulusçuluğu da beraberinde getirir.. Geçmişte böyle olmuştur. Zaten bu yüzden bu ikiliği bir arada anarak, 'Ulus-devlet' diyorlar.

Eğer devletçi köklerimizle bağ kurmamız gerekirse, sınırlarımızı genişletip Türk veya Müslüman olmayan diğer halklarla bir araya gelmenin anlamsızlığı göze çarpar.. Bunun yerine ulus devletçi teoriye göre daha küçük, kendine yeten bir toprak parçası üzerinde, daha az kişiyi devlet ve toprağa biat edecek şekilde yetiştirerek, onları işleyerek (bir anlamda toplum mühendisliği yaparak), çok daha etkili bir devlet kurmak mümkün olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

TC kimliğini taşıyan herkese şu soruyu sorsak?

Ekonomi başta olmak üzere çok daha güçlü bir Türkiye ister misiniz diye. Hep birden herkesin evet diyeceği aşikardır değil mi?

İyide madem bu konuda bu kadar büyük bir ortak payda varken insanları neden inançlı yada inançsız diye ötekileştiririz. Şekil üzerinden düşünür gideriz. Hani ülkemiz için ortak bir şeyi istiyorduk biz? :)

Önce bölünmüşü tüme getirmek gerek. Ki bu olacak ileride, gör bak. Sen benden gençsin, görürsün muhtemelen. :)

Buradaki anahtar kelime "Ekonomi", yani para. Gerisinin pek bir onemi yok.

Bakin, 500 sene once misir ekenlerin ulkesinden ve nasil ele gecirildiginden bahsetmistiniz. Bu ulkede nasil oluyorda 100 farkli millett birlik olabiliyor dusundunuz mu?

AB, nasil oluyorda bunca devlet kapisinda bekliyor?

Tume varimin bir maliyeti vardir. Bu maliyeti karsilayamadiginiz surece varma sansiniz 0. Vatan millet Sakarya edebiyatinin sinirlari cok dar.

Sitelerde Paylaş

Ben yalnız "Osman" ve "Osmanlı" kelimelerinin kullanılmasından rahatsız olurum. Kendimi bir aile ile tanımlamak istemem. Benim ailem Osmanın ailesi değil, benim kendi adım var. Osman bey'e saygı duyarım o başka. Ben vatandaş olmak isterim. Başımda hanedan, saltanat olmasa bile onların adını bile istemem. Çıkarım vatandaşlıktan öyle bir durumda. Bir Avrupalıya sen "Habsburglusun" dersen adam sana züttürü çeker. Aynı şekilde ben Osmanlı değilim, Türküm (veya bir başkası Kürt, Yunan, farketmiyor). Türkler Osmanlıdan gelmedi, Osmanlı Türklerin bir parçası. Ben neden kendimi başka bir ailenin adıyla tanımlayacakmışım? Tanımlamak isteyene de şaşıyorum..

Sitelerde Paylaş

Konu başlığı ile yazdığın şey birbiriyle çelişki oluşturuyor.. Ona güldüm aslında :)

Devletçilik geleneği, çoğu zaman ulusçuluğu da beraberinde getirir.. Geçmişte böyle olmuştur. Zaten bu yüzden bu ikiliği bir arada anarak, 'Ulus-devlet' diyorlar.

Eğer devletçi köklerimizle bağ kurmamız gerekirse, sınırlarımızı genişletip Türk veya Müslüman olmayan diğer halklarla bir araya gelmenin anlamsızlığı göze çarpar.. Bunun yerine ulus devletçi teoriye göre daha küçük, kendine yeten bir toprak parçası üzerinde, daha az kişiyi devlet ve toprağa biat edecek şekilde yetiştirerek, onları işleyerek (bir anlamda toplum mühendisliği yaparak), çok daha etkili bir devlet kurmak mümkün olabilir.

Hayır, çelişen bir durum yok.

Türklerin devletçilik geleneği derken sadece devletçilik kolunu aldığımı düşünmen garibime gitti.

Bu kadar zamandır beni tanırsın, az çok kitap okumuş olabileceğimi biliyorsundur diyerek konuyu kapatıyorum. :)

Buradaki anahtar kelime "Ekonomi", yani para. Gerisinin pek bir onemi yok.

Bakin, 500 sene once misir ekenlerin ulkesinden ve nasil ele gecirildiginden bahsetmistiniz. Bu ulkede nasil oluyorda 100 farkli millett birlik olabiliyor dusundunuz mu?

AB, nasil oluyorda bunca devlet kapisinda bekliyor?

Tume varimin bir maliyeti vardir. Bu maliyeti karsilayamadiginiz surece varma sansiniz 0. Vatan millet Sakarya edebiyatinin sinirlari cok dar.

Elbette haklısın. ABD kendi bünyesinden barındırdığı insanları kendi gelir kaynakları ile besleyemediğinden sağa sola çemkirmiyor mu yıllardır. 1929 yılında iflas etmiş bir topluluk olmasına rağmen hala ayakta ise emdiği kanlar yüzündendir. Eğer o halka sunduğu refahın yarısını sunsa (ki o günlerde gelecek) bak bakalım ortada birleşmiş milletler kalıyor mu? Milleti bırak birleşme adına birşey bulamazsın.

Geçmişte Osmanlıda 600 yıl ayakta kaldı ve güçlüde idi. Az çok aynı yöntemleri izliyordu ama kendi çağlarına ve o çağın şartlarına göre. Elbet Osmanlı sütten çıkma ak kaşık değildir ama ABD gibi bir soykırıma da asla evsahipliği yapmamıştır. Bu bile bence Osmanlı ile ABD yi insani bazda ayırmaya yeter.

Ben yalnız "Osman" ve "Osmanlı" kelimelerinin kullanılmasından rahatsız olurum. Kendimi bir aile ile tanımlamak istemem. Benim ailem Osmanın ailesi değil, benim kendi adım var. Osman bey'e saygı duyarım o başka. Ben vatandaş olmak isterim. Başımda hanedan, saltanat olmasa bile onların adını bile istemem. Çıkarım vatandaşlıktan öyle bir durumda. Bir Avrupalıya sen "Habsburglusun" dersen adam sana züttürü çeker. Aynı şekilde ben Osmanlı değilim, Türküm (veya bir başkası Kürt, Yunan, farketmiyor). Türkler Osmanlıdan gelmedi, Osmanlı Türklerin bir parçası. Ben neden kendimi başka bir ailenin adıyla tanımlayacakmışım? Tanımlamak isteyene de şaşıyorum..

Evet, senin gibi düşünmek gerek günümüzde. Bir birlik olsun ama onun/şunun/bunun adı yerine bizim adımız, gerçeğimiz ortaya konsun değil mi?

Sitelerde Paylaş

Elbette haklısın. ABD kendi bünyesinden barındırdığı insanları kendi gelir kaynakları ile besleyemediğinden sağa sola çemkirmiyor mu yıllardır. 1929 yılında iflas etmiş bir topluluk olmasına rağmen hala ayakta ise emdiği kanlar yüzündendir. Eğer o halka sunduğu refahın yarısını sunsa (ki o günlerde gelecek) bak bakalım ortada birleşmiş milletler kalıyor mu? Milleti bırak birleşme adına birşey bulamazsın.

Geçmişte Osmanlıda 600 yıl ayakta kaldı ve güçlüde idi. Az çok aynı yöntemleri izliyordu ama kendi çağlarına ve o çağın şartlarına göre. Elbet Osmanlı sütten çıkma ak kaşık değildir ama ABD gibi bir soykırıma da asla evsahipliği yapmamıştır. Bu bile bence Osmanlı ile ABD yi insani bazda ayırmaya yeter.

Ne vaat ediyorsunuz, ben size onu soruyorum. Amerikan Liberalleri gibi Ingiliz kralinin vergilerinden muafiyet mi yoksa Almanya-Fransa gibi milyarlarca avro hibe mi?

Sitelerde Paylaş

Ne vaat ediyorsunuz, ben size onu soruyorum. Amerikan Liberalleri gibi Ingiliz kralinin vergilerinden muafiyet mi yoksa Almanya-Fransa gibi milyarlarca avro hibe mi?

Ben hükümeti temsilen burada bulunmuyorumki ne vaad edeyim?

Yada müslümanım diye AKP hükümetini desteklediğimi mi düşünüyorsun?

Ben sadece güçlü olabilecek bir fikre karşı olmadığımı anlatmaya çalışıyorum burada. Güçlü ama aynı zamanda adilde olabilen.

Yapılması gereken tek şey deneylenmiş modelleri bir yana bırakarak kendi modelini belirlemek diyorum. Ama nasıl olur, ne yapılır onu bilmiyorum. Çünkü o yönetimde söz sahibi olan ve olabilenlerin işi.

Sitelerde Paylaş

Yahu allahın Afrikalılarıyla bizim ne işimiz olur.. Libya, Cezayir, Tunus gibi ülkelerle bir ortaklık kurmak, Türkiye'ye nasıl bir yarar sağlayacak?.. Burada Afrika halklarını küçümsemek için değil, gerçekçi olmak için altını çiziyorum.

Hadi petrol zengini Arap ülkeleriyle, İran, Rusya, Çin, Hindistan ve güneydoğu Asya'daki gelişmekte olan ülkelerle bir ortaklık kurulabilir.. Çok da iyi olur.. Ama sırf sınırları genişletmek, dünyaya hakim olmak vb. ilkel düşüncelerle, eski Osmanlı ruhunu canlandırmak gibi irrasyonel nedenlerle bu yapılmaz.. Hayal kurmak da bir yere kadar.

tarihinde Liberte tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tayyip de halifeniz olur artık.

Kafayı yemişiniz..

İslam'ın adının geçtiği yer pisliğe bulanır. İslam'la gelişmiş tek bir ülke mi vardır ki bu ülke de gelişsin.

Bu işler ancak ve yalnızca bilimle olur. Şuurunu yitirmiş badem bıyıklılardan bir halt olmaz. Onların aklı sadece hırsızlığa, pisliğe çalışır, geri kalan kandırmacadır.

Osmanlıymış..

Osmanlı ibret alınası bir imparatorluktur, örnek alınası değil.

Sitelerde Paylaş

Ben hükümeti temsilen burada bulunmuyorumki ne vaad edeyim?

Yada müslümanım diye AKP hükümetini desteklediğimi mi düşünüyorsun?

Ben sadece güçlü olabilecek bir fikre karşı olmadığımı anlatmaya çalışıyorum burada. Güçlü ama aynı zamanda adilde olabilen.

Yapılması gereken tek şey deneylenmiş modelleri bir yana bırakarak kendi modelini belirlemek diyorum. Ama nasıl olur, ne yapılır onu bilmiyorum. Çünkü o yönetimde söz sahibi olan ve olabilenlerin işi.

Bende size olup olmamasi gerektigi konusunda gorus belirtmiyorum, olamayacagini anlatmaya calisiyorum. Yani siz diyorsunuz ki "guclu olmak icin birlik olmaliyiz", ben diyorum ki "birlik olabilmek icin guclu olmalisiniz"...

Iki duble yol yaptim, 3-5 toplu konut insa ettim diye guclendigini zanneden bir hukumetin boyler hulyalara kapilmasi normal, ben sizin icin soyluyorum.

Sitelerde Paylaş

Yahu allahın Afrikalılarıyla bizim ne işimiz olur.. Libya, Cezayir, Tunus gibi ülkelerle bir ortaklık kurmak, Türkiye'ye nasıl bir yarar sağlayacak?.. Burada Afrika halklarını küçümsemek için değil, gerçekçi olmak için altını çiziyorum.

Hadi petrol zengini Arap ülkeleriyle, İran, Rusya, Çin, Hindistan ve güneydoğu Asya'daki gelişmekte olan ülkelerle bir ortaklık kurulabilir.. Çok da iyi olur.. Ama sırf sınırları genişletmek, dünyaya hakim olmak vb. ilkel düşüncelerle, eski Osmanlı ruhunu canlandırmak gibi irrasyonel nedenlerle bu yapılmaz.. Hayal kurmak da bir yere kadar.

Afrika ülkelerindeki yeraltı kaynaklarını bir araştır istersen. Neler bulursun neler?

Bende size olup olmamasi gerektigi konusunda gorus belirtmiyorum, olamayacagini anlatmaya calisiyorum. Yani siz diyorsunuz ki "guclu olmak icin birlik olmaliyiz", ben diyorum ki "birlik olabilmek icin guclu olmalisiniz"...

Iki duble yol yaptim, 3-5 toplu konut insa ettim diye guclendigini zanneden bir hukumetin boyler hulyalara kapilmasi normal, ben sizin icin soyluyorum.

Bence olumsuz düşünmek bize fayda sağlamaz.

Evrene ne verirseniz, onu alırsınız. Olumlu düşünmekte fayda var.

Gerçi benim hayalim sınırların olmadığı adil bir tek dünya devleti modeli. Bunun için kendimce çabalıyorum. Ama buna ulaşmak için öncesindede yapmak lazım birşeyler. Belki böyle böyle olabilir.

Güçlü olmak için elbet birlik olmamız gerek.

Ama sen ateistsin diye beni sana tu kaka dersem, ben müslümanım diye sen bana tu kaka dersen, atı alan Üsküdarı geçer bizimde ruhumuz duymaz.

Umarım az çok anlatabildim meramımı. :)

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Afrika ülkelerindeki yeraltı kaynaklarını bir araştır istersen. Neler bulursun neler?

Bence olumsuz düşünmek bize fayda sağlamaz.

Evrene ne verirseniz, onu alırsınız. Olumlu düşünmekte fayda var.

Gerçi benim hayalim sınırların olmadığı adil bir tek dünya devleti modeli. Bunun için kendimce çabalıyorum. Ama buna ulaşmak için öncesindede yapmak lazım birşeyler. Belki böyle böyle olabilir.

Güçlü olmak için elbet birlik olmamız gerek.

Ama sen ateistsin diye beni sana tu kaka dersem, ben müslümanım diye sen bana tu kaka dersen, atı alan Üsküdarı geçer bizimde ruhumuz duymaz.

Umarım az çok anlatabildim meramımı. :)

Selamlar.

Iste sorunda burada zaten. Tek bir dunya devleti. Bir devlete neden ihtiyaciniz oldugunu dusundunuz mu hic?

Sitelerde Paylaş

Çok keskin bir önyargı olan bir cümle bu.

Bir milletin gelişmişliği en yalın halkın refah seviyesi ve bununla paralel eşitlik ve adalet kavramları ile gösterilebilir.

Hindistan bu anlamda evet haklısın, sağolsun Kraliçe sayesinde müthiş gelişme kaydetmiştir!!! :D

Naifliği 5 dk lığına bir kenara bırakıp Osmanlı Devletler Topluluğu hangi ülkeye nasıl bir artı değer kazandıracak söyler misin?

Davutoğlu wikileaks'i haklı çıkartmakta hiç gecikmedi. Kendisi gerçekten tehlikeli bir deli. Bölgedeki aktörlere bak: ABD, AB, Rusya, İngiltere, İsrail ve biti yeni kanlanmış daha yerli silah sanayii bile olmayan, bir savaşa girmesi durumunda uçaklarını dahi kaldıramayacak durumda olan Türkiye...

Kurtlara ben de bundan sonra avınıza ortak olucam duyurusu yapan çatal burun av köpeği...

Sitelerde Paylaş

Osmanlı devleti yok ki OMT olsun..

Ama Müslüman ve Türkik devletlerle bir ekonomik birlik kurulabilir.

Ve çok da iyi olur.

AB'nin korktuğu o değil mi?

Türklerin aklı başına gelir diye korkuyorlar.

O yüzden Türklerin AB girişini açık bırakıyorlar.

Sitelerde Paylaş

Onların petrol ihracatı ancak kendilerine yetiyor.. Rezervleri az.

Yeraltı kaynakları deyince sadece petrol anlaman çok ilginç. :)

Iste sorunda burada zaten. Tek bir dunya devleti. Bir devlete neden ihtiyaciniz oldugunu dusundunuz mu hic?

Aslında haklısın. Neden bir devlete ihtiyaç duyuyoruz/m?

Belki çok alışkın olduğumuzdan bilemiyorum. Ama ben tek dünya devleti derken hiç sınır olmayan, kendince insana yaraşır kurallar bütünü oluşturabilmiş ve adil bir sistemden bahsediyorum.

İnsanın olduğu yerde iyilik olacağı gibi kötülükte olacağından hukuku işletmek için bir sisteme yine ihtiyaç olacaktır. Ben buna devlet diyorum, sen başka birşey de. Ama devletten kastım budur.

Naifliği 5 dk lığına bir kenara bırakıp Osmanlı Devletler Topluluğu hangi ülkeye nasıl bir artı değer kazandıracak söyler misin?

Davutoğlu wikileaks'i haklı çıkartmakta hiç gecikmedi. Kendisi gerçekten tehlikeli bir deli. Bölgedeki aktörlere bak: ABD, AB, Rusya, İngiltere, İsrail ve biti yeni kanlanmış daha yerli silah sanayii bile olmayan, bir savaşa girmesi durumunda uçaklarını dahi kaldıramayacak durumda olan Türkiye...

Kurtlara ben de bundan sonra avınıza ortak olucam duyurusu yapan çatal burun av köpeği...

Bak aşağıda hacı ne yazmış zula, okudun mu?

Bence benim ne demek istediğimi bilmeden en iyi hacı anlamış.

Ha ben ilave olarak sadece Türk topluluklar değil, bölgede kendini her şekilde bu ülkeye güvenen devletleri de katıyorum.

Gerçi nihai hayalim sınırların olmadığı bir dünya ama o şimdilik cidden hayal kapsamında olduğundan gerçeklerden hareketle belli birşeylerin oluşmasınıda canı gönülden istiyorum.

Osmanlı devleti yok ki OMT olsun..

Ama Müslüman ve Türkik devletlerle bir ekonomik birlik kurulabilir.

Ve çok da iyi olur.

AB'nin korktuğu o değil mi?

Türklerin aklı başına gelir diye korkuyorlar.

O yüzden Türklerin AB girişini açık bırakıyorlar.

Doğru tesbitler ve Türklerin aklının başına gelmesi için öncelikle bütün Türkler ellerini taşların altına koysun diyorum.

Buna sende dahil. :)

Sitelerde Paylaş

İnsan, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerini de haritaya almaz mı? Çok ayıp, sayın Davutoğlu'na hiç yakıştıramadım. Hatta Kazakistan'ı bile. Çin Seddi'ne kadar falan.. Nasıl olsa Türkçe konuşuluyormuş. Ne yani? Hazır elimiz değmişken, Kızıl Elma'yı da gerçekleştirsek fena mı olur?

Allah hepinize akıl fikir ihsan eylesin, amin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...