Jump to content

İNANCINIZI BİLİMSEL MATERYALİZMDEN BAĞIMSIZ TANIMLAYABİLİRMİSİNİZ?

Recommended Posts

Sen önce Madde nedir onu bi iyice öğren... Elektirik, hayat, Atom v.s.. bunlar madde değildir...

Maddenin 3 hali vardır : Katı, Sıvı ve Gaz..

Hiç bir madde ilk şeklini değiştirmeden başka bir şekle bürünemez..

Maddenin nitelik ve niceliği vardır.. v.s. v.s...

Mutlak ve Muhit olan şeylerin nihayeti olmadığından onların şekli ve sureti olmaz; onları ya tezahürlerinden anlarsın yada metematikteki nokta yada sonsuzluk kavramı gibi farazi hatlar belirlersin..... Allahta mutlak ve Muhit olduğu için ve Kainat cinsinden olmadığı için tanımlarken maddi dünyadaki tezahürlerinden yararlanırsın...

Ama illa madde harici bir tanım istiyorsan buyur :

Allah; Emri Kün fe Yeküne Malik olandır...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen önce Madde nedir onu bi iyice öğren... Elektirik, hayat, Atom v.s.. bunlar madde değildir...

Mutlak ve Muhit olan şeylerin nihayeti olmadığından onların şekli ve sureti olmaz; onları ya tezahürlerinden anlarsın yada metematikteki nokta yada sonsuzluk kavramı gibi farazi hatlar belirlersin..... Allahta mutlak ve Muhit olduğu için ve Kainat cinsinden olmadığı için tanımlarken maddi dünyadaki tezahürlerinden yararlanırsın...

Sevgili mask! Meddenin dördüncü hali de vardır o da maddenin plazma halidir.

Bilinenin aksıne Madde üç halde değil dört haldedir. İlköğretimlerda artık dördüncü hal öğretilmeye başlandı.

Elektrik, atom maddedir. Elektriğin ısı, ışık ve iş yapabilme gibi etkilerini gözlemleyebiliriz.

Senin Doktora soracağın soru akıl, ızdırap, mutluluk madde midir? olması gerekir..

Sitelerde Paylaş

Yandık,mask bizi ortaokul fen bilgisi derslerine götürecek bu gidişle!!

Hiç bir madde ilk şeklini değiştirmeden başka bir şekle bürünemez..Maddenin nitelik ve niceliği vardır.. v.s. v.s...

Sevdim bu yorumunu.Doğru.Diyalektik nüveler görüyorum bu yorumunda.Ama ruha doğru değişmeden bahsetme şimdi..

İşte bu olmadı.Tanımında emir eylemi,olmak eylemi ve malik terimleri bulunuyor.Terimleri açıklamamı istermisin?

Sitelerde Paylaş

Hah ahhaaa.. Aynen böyle diyeceğini çocuklara demiştim.. Onlarda benle birlikte gülüyorlar şimdi.. :D

Hatta yazdıklarımda harfler var, yazarken klavye kullanıyorum v.s. bunlarda maddi şeyler... Bunları söylemeyi unutmuşsun...

Sitelerde Paylaş
Evet sorum gayet açık.Müslüman,hıristiyan,musevi,budist,hinduist,şaman... yani tüm teist ve deist inançlara sesleniyorum.Bu maddi ortama ait tüm terimler,ifadeler,sıfatlar,tanımlar maddeye aittir.İçinde yaşadığımız evrenin fiziksel,kimyasal yasalarından türetilmiştir.

Şimdi deizm, özünde tüm bu maddi hayatın ötesinde bir ruhani hayattan ve tanrıdan bahseder.Yani görüşleri, bu evrenin dışını işaret eder.O halde bu evrenin dışında ki ruhani yaşamla ilgili, hiçbir maddi terim içermeyen bir tanım yapabilirlermi?

Bu soru anlamsız ve hem de gülünecek kadar.

Ama takıldığım bir yer var onu da açayım:

Şöyle demişsiniz. "sıfatlar,tanımlar maddeye aittir" bakalım;

Mutlu insan----- mutlu, sıfat madde değildir.

Ruh gibi adam-----ruh sıfattır, ruh madde değildir.

Salak doktor-------salak sıfat ama madde değil.

Doktora acıyorum--- acıyorum ama acımak madde değil..

Sitelerde Paylaş

Mask,

Ne diyorsun sen yahu? Elektrik madde değil de nedir peki? Elektrik, enerjinin bir türüdür, maddi olan yüklü parçacıklardan oluşur.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu soru anlamsız ve hem de gülünecek kadar.

Ama takıldığım bir yer var onu da açayım:

Şöyle demişsiniz. "sıfatlar,tanımlar maddeye aittir" bakalım;

Mutlu insan----- mutlu, sıfat madde değildir.

Ruh gibi adam-----ruh sıfattır, ruh madde değildir.

Salak doktor-------salak sıfat ama madde değil.

Doktora acıyorum--- acıyorum ama acımak madde değil..

Yazık yazık,eylemleri ve maddeyi bulunduğu ortamdan yalıtmanın sonucudur bu yazdıkların.Ve işte bu yüzden yüzmeye çalıştığınız havuzda boğulduğunuzun farkında değilsiniz.Şimdi sizi bir zaman makinasından geçireceğim.

Bir kola şişesini alın ve içtikten sonra bir yere koyun.Şimdi,1 yıl sonra bak aynı şişemi?5 yıl sonra bak aynı şişemi?10 yıl sonra?20 yıl sonra?100 yıl sonra?4000 yıl sonra? Hayır, şişe an be an değişmiştir.Çünkü şişe bulunduğu çevredeki koşullardan yalıtılmış durmuyordu.O halde şişeyi 4000 yıl sonra tuz buz haline getiren etken neydi?Belgesellerde yabancı olmadığımız bir hızlandırma eylemiyle, doğadaki hareketi,etkileşimi ve değişimi gözlemledik.Evet buradan hareketle herşeyin hareket,etkileşim ve değişim içinde olduğu sonucuna varabiliriz.Çünkü değişen şey maddedir.ETKİ-TEPKİ!!

Mutluluk,acıma,düşünce gibi insani öyeleri maddenin etkileşimi sonucu bizim maddi bedenimizin tepkileri yerine durduk yere meydana gelen ruhani,tanrısal şeyler zannedecek kadar ayaklarınız havada duruyor.Yoksa şizofrenmisiniz?

Mutlu-----açlığını giderdin,seviştin.. ve sonrasında kanında salgılanan endorfin ve serotonin hormonu,kalp atışını normale indirdi,tansiyonun düştü,kasların gevşedi,nefes alış-verişin normalleşti.... ve mutluluk durumu oluştu.ETKİ-TEPKİ!!

Korktun-----peşinden doberman köpek koştu,böbrek üstü bezleri stres hormonları salgıladı,heyecenlandın(taşikardi),göz bebeklerin açıldı(midriyazis),terlemeye başladın,ağzın kurudu.... ve korku durumu oluştu.ETKİ-TEPKİ!!

Ey ayakları havada duran arkadaşım,insanın duygusal durumunun,çevresel ve fizyolojik değişikliklerle içiçe etkileşim içinde olmadığınımı zannediyorsun?Mutlu olman için sağlıklı bir bedene ihityacın olmadığınımı zannediyorsun?Duygular bedenden yani maddeden bağımsız değildir.

Şimdi bana maddeden bağımsız olan Tanrını tanımla?

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunlar maddeye dair makroskopik durumlar yani temel olarak maddeyi tanımlarken kullanılamaz ifadeler

Bir atom'u ele al bu gaz mıdır katı mıdır sıvı mıdır mesela?

Ortaokul fen bilgisi ile felsefe yapmayın

Kuvvet tayışıyı foton, gluon graviton gibi oluşumlarda maddedir fermiyon olarak sınıflandırılan kuarklardan ve leptonlardan oluşan yapılarda maddedir. Madde dış dünyada nesnel gerçeklik yani ölçülebilir nicelikler sunan herşeydir

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sevgili doktor:

Sezgilerini kabul ediyorsun, bunlar beyine gönderilen bir takım maddi sinyaller ile oluşuyor diyorsun üstelik. O linke baktım, doğru dürüst bir madde tanımı yokki sen de biliyorsun. Sonuçta algıladığımız dünyada Tanrının varlığına ya da yokluğuna nesnel bir belirteç yok, Tanrı sezgi yoluyla bulunur, o zaman buradan da hani demin beyine sinyaller ile ulaşan sezgi varya, bu da maddeyle sağlanır dedik ya, o zaman ne olur bakalım. Tanrıya da madde ile mi gitmek lazım, hayır öyle değil. Bu sezgi ancak şöyle olur, senin üzüntü dediğin şey duygudur ama üzüntüyü göremeyiz, sadece hissederiz, İşte Tanrıda maddeden böyle bağımsızdır, yani sadece hissedersin, ya da etmezsin...

Ben zaten okuyan biriyim, ama yine de okumama sağladığın katkın için teşekkür ederim...

Selametle...

Israrla verdiğim linke gitmenizi ve yazılanları dikkatlice okumanızı uygun görmekteyim.Çünkü,yorumlarınız metafiziğe kaçıyor.Bakın doğada hiçbir şeyi bulunduğu ortamdan yalıtamayız.Her şey etki-tepki döngüsünde bulunuyor.Etkiyi yapan madde,tepkinin oluştuğu yer yine maddedir.Bunlar duygularımız olsa dahi.Bu durumda,üzüntü gibi duygusal durumumuzu,etken olan çevreden ve sonucu yaşatan bedenden(hormonal,biyokimyasal,anatomik..) nasıl bağımsız görebilirsiniz?İşte bu yorum metafiziki bir yorumdur.Aynı mantığınızla,bedeninizi çevresel etkilerden yalıtmaya gidebilirsiniz.Hatta elektriği aslında gerçekte olmayan bir şey gibi düşünebilir ve rahatlıkla ucu açık elektrikli kablolara dokunabilirsiniz.

Sakın ha,metafizik düşünce tarzını hayatınıza uygulamayın,sizi ölüme götürür.

Sitelerde Paylaş
Yazık yazık,eylemleri ve maddeyi bulunduğu ortamdan yalıtmanın sonucudur bu yazdıkların.Ve işte bu yüzden yüzmeye çalıştığınız havuzda boğulduğunuzun farkında değilsiniz.Şimdi sizi bir zaman makinasından geçireceğim.

Bir kola şişesini alın ve içtikten sonra bir yere koyun.Şimdi,1 yıl sonra bak aynı şişemi?5 yıl sonra bak aynı şişemi?10 yıl sonra?20 yıl sonra?100 yıl sonra?4000 yıl sonra? Hayır, şişe an be an değişmiştir.Çünkü şişe bulunduğu çevredeki koşullardan yalıtılmış durmuyordu.O halde şişeyi 4000 yıl sonra tuz buz haline getiren etken neydi?Belgesellerde yabancı olmadığımız bir hızlandırma eylemiyle, doğadaki hareketi,etkileşimi ve değişimi gözlemledik.Evet buradan hareketle herşeyin hareket,etkileşim ve değişim içinde olduğu sonucuna varabiliriz.Çünkü değişen şey maddedir.ETKİ-TEPKİ!!

Mutluluk,acıma,düşünce gibi insani öyeleri maddenin etkileşimi sonucu bizim maddi bedenimizin tepkileri yerine durduk yere meydana gelen ruhani,tanrısal şeyler zannedecek kadar ayaklarınız havada duruyor.Yoksa şizofrenmisiniz?

Mutlu-----açlığını giderdin,seviştin.. ve sonrasında kanında salgılanan endorfin ve serotonin hormonu,kalp atışını normale indirdi,tansiyonun düştü,kasların gevşedi,nefes alış-verişin normalleşti.... ve mutluluk durumu oluştu.ETKİ-TEPKİ!!

Korktun-----peşinden doberman köpek koştu,böbrek üstü bezleri stres hormonları salgıladı,heyecenlandın(taşikardi),göz bebeklerin açıldı(midriyazis),terlemeye başladın,ağzın kurudu.... ve korku durumu oluştu.ETKİ-TEPKİ!!

Ey ayakları havada duran arkadaşım,insanın duygusal durumunun,çevresel ve fizyolojik değişikliklerle içiçe etkileşim içinde olmadığınımı zannediyorsun?Mutlu olman için sağlıklı bir bedene ihityacın olmadığınımı zannediyorsun?Duygular bedenden yani maddeden bağımsız değildir.

Şimdi bana maddeden bağımsız olan Tanrını tanımla?

Sana madde olmayan kavramlardan bahsettim maalesef anlamamışsın..

Mutluluk, acıma, üzüntü bu kavramların tanrıyla bir ilgisi olduğunu hangi cümlemde yazılı.

Bu saydıklarım soyut kavramlar, soyut kavramların hal tercümesinin yapılamayacığını bilemeyecek kadar cahilmişsin.

Abidin Dino'ya "Mutluluğun tablosunu yapabilir misin?" sorusu niye sorulmuş.. Çünkü soyut bişey..

Sağdan soldan duyduğun hormonal etki soyut olanın tarifini vermez; soyut olan sadece akılda tasarlanır..

Şimdi sen aklın maddeye bağlı olduğunu ve aklın şeklini bize göstereceksin, gösteremezsen kendine yazık edersin.

tarihinde Hunter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sana madde olmayan kavramlardan bahsettim maalesef anlamamışsın..

Bu saydıklarım soyut kavramlar, soyut kavramların hal tercümesinin yapılamayacığını bilemeyecek kadar cahilmişsin.

soyut olan sadece akılda tasarlanır..

Şimdi sen aklın maddeye bağlı olduğunu ve aklın şeklini bize göstereceksin, gösteremezsen kendine yazık edersin.

Hay aklına şaşayım.Boğulmakta ısrarlısın demekki.

Şimdi duygusal bir oyun oynuyacağız seninle;

Ben seni falakaya yatıracağım ve senden gülümsemeni,zevk almanı ve böylece mutlu olmanı isteyecem.Seni içine soktuğum durumda ,böyle bir tepki verebilirmisin?Ne de olsa senin için duygular somut değil soyut kavramlardır.Yani olmayandır.

Soyut yapı; fiziksel nesnelerden bağımsız olarak tanımlanan kurallar, özellikler ve ilişkiler kümesidir.

Akıl maddenin ürünüdür.Soyut değil somuttur.Çünkü onu üreten çevre,duyular ve beyindir.Akıl maddeden bağımsız ve ayrı olamaz.

Şimdi sen bana maddeden tamamen bağımsız olduğuna inanılan Tanrını veya Allahını tanımla bakalım?

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hay aklına şaşayım.Boğulmakta ısrarlısın demekki.

Şimdi duygusal bir oyun oynuyacağız seninle;

Ben seni falakaya yatıracağım ve senden gülümsemeni,zevk almanı ve böylece mutlu olmanı isteyecem.Seni içine soktuğum durumda ,böyle bir tepki verebilirmisin?Ne de olsa senin için duygular somut değil soyut kavramlardır.Yani olmayandır.

Soyut yapı; fiziksel nesnelerden bağımsız olarak tanımlanan kurallar, özellikler ve ilişkiler kümesidir.

Akıl maddenin ürünüdür.Soyut değil somuttur.Çünkü onu üreten çevre,duyular ve beyindir.Akıl maddeden bağımsız ve ayrı olamaz.

Şimdi sen bana maddeden tamamen bağımsız olduğuna inanılan Tanrını veya Allahını tanımla bakalım?

Maddenin bir hacmi, şekli ve kapladığı alan vardır..

Aklın bir hacmi var mı?

Aklın kapladığı bir alan var mı?

Aklın madde miktarı var mı?

Arkadaş akıl maddenin ürünüyse resmini göster, şeklini tarif et..

uzayda yer kapladığını söyle, kıvırmaktan başka yaptığın bişey yok.. Evet bekliyorum, akıl ne kadarlık alan kaplıyor, madde miktarı, hacmi... Dansözlük yok.

Sitelerde Paylaş
Maddenin bir hacmi, şekli ve kapladığı alan vardır..

Aklın bir hacmi var mı?

Aklın kapladığı bir alan var mı?

Aklın madde miktarı var mı?

Arkadaş akıl maddenin ürünüyse ...

Şimdi seninle duygularda oynadığımız oyun gibi bir oyun oynayacağız.Ne yapalım ancak oyunlarla anlayabiliyorsun.

Evet hunter, senin geçmişine,4 yaşında ki zamnına geri dönüyoruz.4 yaşında ki hunter,akıl hakkında ne biliyor,bize anlatabilirmi?Duygular hakkında ne biliyor?Dünya hakkında ne biliyor?Madde hakkında ne biliyor?

15 yaşında ki huntere gelelim.Aynı sorulara ve sorunlara nasıl yanıt veriyor?

Şimdi ki huntere geldiğimizde ise,yukarıda konuyla ilgili doğru veya yanlış düşüncelerini sergilediğini görüyoruz zaten.Peki hunterin hayat sürecinde,düşüncelerini geliştiren veya yozlaştıran şey neydi?Gökten zembille inen bir düşüncemi sözkonusu oldu?4 yaşından beri hunter,aynı düşüncelerlemi bu güne geldi?Peki düşüncelerini etkileyen şey neydi,bize anlatabilirmisin?

Hunter duyuları sayesinde,çevreden,yaşamdan aldığı bilgiler ve etkiler sonucu, beyninde zamana bağlı olarak değişen düşünceler oluşturdu.

Düşünce maddeden ve zamandan bağımsız olamaz.Çünkü düşünce maddenin ürünüdür.Aksi iddia edilemez.

Sitelerde Paylaş
Şimdi seninle duygularda oynadığımız oyun gibi bir oyun oynayacağız.Ne yapalım ancak oyunlarla anlayabiliyorsun.

Evet hunter, senin geçmişine,4 yaşında ki zamnına geri dönüyoruz.4 yaşında ki hunter,akıl hakkında ne biliyor,bize anlatabilirmi?Duygular hakkında ne biliyor?Dünya hakkında ne biliyor?Madde hakkında ne biliyor?

15 yaşında ki huntere gelelim.Aynı sorulara ve sorunlara nasıl yanıt veriyor?

Şimdi ki huntere geldiğimizde ise,yukarıda konuyla ilgili doğru veya yanlış düşüncelerini sergilediğini görüyoruz zaten.Peki hunterin hayat sürecinde,düşüncelerini geliştiren veya yozlaştıran şey neydi?Gökten zembille inen bir düşüncemi sözkonusu oldu?4 yaşından beri hunter,aynı düşüncelerlemi bu güne geldi?Peki düşüncelerini etkileyen şey neydi,bize anlatabilirmisin?

Hunter duyuları sayesinde,çevreden,yaşamdan aldığı bilgiler ve etkiler sonucu, beyninde zamana bağlı olarak değişen düşünceler oluşturdu.

Düşünce maddeden ve zamandan bağımsız olamaz.Çünkü düşünce maddenin ürünüdür.Aksi iddia edilemez.

Yaw ben diyorum Çanakkale boğazı... Ben ne diyorum sen ne diyorsun..

Bi kere akıl=düşünce değil bu bir..

Ben sana diyorum maddenin bir miktarı, bir kapladığı alanı var...

Arkadaşım, mutluluğun kapladığı alan, üzüntünün hacmi, aklın boyutunu maddi olarak ispatla diyorum..

Bu saydıklarım neye benziyor.. Ayakları elleri varmı,, Aklın ağırlığı kaç kg.. hacmi kaç litre...

Yetişkin biri ile bir çocuğun aklı arasında kaç gram fark var? Bunları maddi olarak veri ver.. Matematiği kiloyu, litreyi kullan...

Sitelerde Paylaş

Doktor siz başka telden Hunter siz de başka telden çalıyosunuz.

Doktor diyor ki akıl dış dünyaya verdiğimiz anlam sonucu düşünme faaliyetidir. Yani ondan etkilenir de oluşur veya gelişir.

Ancak bir önemli nokta var ki akıl dış dünyaya verdiğimiz anlam sonucu oluşmuş mudur yoksa zaten vardı da dış dünyaya anlam verebiliyordu. Burada bir ünlem işareti olmalı biraz daha düşünmeliyiz.

Belki de dış dünyayla çok alakadar olmadan (ne kadarı başarılabilirse) önce de vardı ama dış dünyayla ne kadar ilişki içine girilmişse gelişimi hızlanıyordu bu olabilir...

Hunter de diyor ki aklın hacmini göster, madem madde o zaman miktarını da göster...Ayrı ayrı yerlerdesiniz, buluşamıyorsunuz.

Akıl miktarı teraziye koyulan yiyecek gibi ölçülmez testlerle belirlenebilir. Olaylara karşı yorum farkı, anlama yetisi ve çözümsellik akıl miktarının fazlalılığını veya azlığını gösterir. Hacmiyse soyut anlamda düşünülebilir ancak...

Dipnot= Test kelimesini okuyunca aklınıza Iq testi gelmesin ondan çok daha nesnel, bilimsel testler var. Iq bir test bile değildir...

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yaw ben diyorum Çanakkale boğazı... Ben ne diyorum sen ne diyorsun..

Bi kere akıl=düşünce değil bu bir..

Ben sana diyorum maddenin bir miktarı, bir kapladığı alanı var...

Arkadaşım, mutluluğun kapladığı alan, üzüntünün hacmi, aklın boyutunu maddi olarak ispatla diyorum..

Bu saydıklarım neye benziyor.. Ayakları elleri varmı,, Aklın ağırlığı kaç kg.. hacmi kaç litre...

Yetişkin biri ile bir çocuğun aklı arasında kaç gram fark var? Bunları maddi olarak veri ver.. Matematiği kiloyu, litreyi kullan...

At gözlüğü ile dünyaya bakmaya çalışan birinin neyi anlamasını isteyebiliriz ki?Maddesel bir ürün olduğu bilinir ve böyle olması mantık dışı değildir.Bugünkü bilimsel araştırmalarla istediğin miktar ölçütü henüz verilemeyen DUYGU,DÜŞÜNCE,AKIL kavramlarından bahsediyoruz.Bugünün bilimiyle,ancak şunu söylemek mümkündür,soyut zannettiğin bu kavramlar maddeden bire bir etkilenir ve maddeyle içiçedir.Canlılardan önce duygu,düşünce,akıl yoktu çünkü bunların ortaya çıkması için fiziki,biyolojik özel durumlar şarttır.Madde zamanla düşünceyi,duyguyu,akılı doğurmuştur.

Şimdi,Tanrından veya Allahından vazgeçtim,zaten maddeden bağımsız açıklanamayacağı ve bu yüzden sıfatlarının palavra olduğu ortada.

Sen bana duygu,düşünce ve akılın soyut ve maddeden bağımsız olduğunu kanıtla veya tanımla veya iddianı tanıtla?

Sitelerde Paylaş

Hangi din tanrıyı maddeden bağımsız olarak kabul ediyor?

Benim bildiğim bütün dinlerde tanrı enerjiyi temsil eder.

Sitelerde Paylaş
Benim bildiğim bütün dinlerde tanrı enerjiyi temsil eder.

Biraz uçuk bir iddia olmuş :)

İslamda mesela Allah ile Enerji aynı şeymidir?

Bu enerjinin bilinci nerden gelir?

Biz enerjiyi belirli birimlerle ölçebiliyoruz Allah'ıda ölçebilirmiyiz?

vs. vs.

Allah kaç elektronvolttur?

tarihinde DeHRi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet,buraya kadar gelmişken şunu sonuçlandıralım;

Teizm ve deizm,inançlarını maddeden bağımsız tanımlayamaz.Çünkü insan düşüncesinin ürünüdürler.Dolayısıyla nitelikleri, maddeden ve maddenin yasalarından farklı olamaz.O halde ölümden sonrası için olacağı sanılan fakat tanımlanamayan mekan,hayal ürününden başka bir şey değildir.

Dinler,inançlarını madde üzerine kurar fakat maddenin asıl yaşam yeri olduğunu rededer.Bilim dünyasından işlerine yarayanı alır(teknoloji gibi), geri kalanını kabul etmez.(Evrim,kütlenin korunumu kanunu,değişim,etkileşim,maddenin varlığı)

Sonuç;

Tanrı,Allah,İlah yoktur.Varolan sadece maddedir.İnançlar;özünde, hırsızlıktan ve riyakarlıktan başka bir şey değildir.

Şimdi,konu farklı yerlere kaymıştır ve duygu,rüya,akıl,düşünce gibi soyut olduğu sanılan ve maddeden bağımsız olduğu düşünülen kavramlarla konu yeni bir boyut kazanmıştır.Bundan sonra tartışmamızı bu düzlemden devam ettirebiliriz.

Sitelerde Paylaş
Evet,buraya kadar gelmişken şunu sonuçlandıralım;

Teizm ve deizm,inançlarını maddeden bağımsız tanımlayamaz.Çünkü insan düşüncesinin ürünüdürler.Dolayısıyla nitelikleri, maddeden ve maddenin yasalarından farklı olamaz.O halde ölümden sonrası için olacağı sanılan fakat tanımlanamayan mekan,hayal ürününden başka bir şey değildir.

Dinler,inançlarını madde üzerine kurar fakat maddenin asıl yaşam yeri olduğunu rededer.Bilim dünyasından işlerine yarayanı alır(teknoloji gibi), geri kalanını kabul etmez.(Evrim,kütlenin korunumu kanunu,değişim,etkileşim,maddenin varlığı)

Sonuç;

Tanrı,Allah,İlah yoktur.Varolan sadece maddedir.İnançlar;özünde, hırsızlıktan ve riyakarlıktan başka bir şey değildir.

Şimdi,konu farklı yerlere kaymıştır ve duygu,rüya,akıl,düşünce gibi soyut olduğu sanılan ve maddeden bağımsız olduğu düşünülen kavramlarla konu yeni bir boyut kazanmıştır.Bundan sonra tartışmamızı bu düzlemden devam ettirebiliriz.

Tüh be bende tam Tanrı tanımı yapmıştım...Genede yapayım.

Tanrı:________________________________________________________________________________

_________________dır. İşte Maddi dünyadab bağımsız Tanrı tanımım. Kullandığımız her kelime maddi dünya mşli iken bunları kulanmadan yapılabilecek Tanrı tanımı budur.

tarihinde Kıtipiyoz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...