Jump to content

İNANCINIZI BİLİMSEL MATERYALİZMDEN BAĞIMSIZ TANIMLAYABİLİRMİSİNİZ?

Recommended Posts

Evet sorum gayet açık.Müslüman,hıristiyan,musevi,budist,hinduist,şaman... yani tüm teist ve deist inançlara sesleniyorum.Bu maddi ortama ait tüm terimler,ifadeler,sıfatlar,tanımlar maddeye aittir.İçinde yaşadığımız evrenin fiziksel,kimyasal yasalarından türetilmiştir.

Şimdi deizm, özünde tüm bu maddi hayatın ötesinde bir ruhani hayattan ve tanrıdan bahseder.Yani görüşleri, bu evrenin dışını işaret eder.O halde bu evrenin dışında ki ruhani yaşamla ilgili, hiçbir maddi terim içermeyen bir tanım yapabilirlermi?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Soruyu sanırım tam anlıymadım...

Direk cevap vermek yerine 1-2 noktaya değinmek istiyorum..

Öncelikle Evrenin dışı diye bir kavram yok ve yanlıştır... Bu kainat cinsinden olmıyan farklı birşeyden bahsedilmek isteniliyor ise o ayrıdır...

Evrenin dışı diye farklı bir boyuttan bahsediliyor ise o da ayrıdır...

İç içe geçmiş evrenler gibi bu kainat içinde pekçok farklı alem vardır..

Ama bu alemler aslında bir şekilde birbiri ile irtibat halindedir..

Ruh ise Alem-i Emirde direk RUHolarak yaratılmıştır.. Hiçbir ön safhaya yada sebebe bağlı değildir.. Hayat ile bu dünyadaki vucuduna bağlanır, ölüm ile ordan geri alınır...

Bir meselede şudur ki... Kainatta bilinen herşey Allah'ın bir isminin tecellisinden ibarettir.. Ama Allah'ın isimleri sadece bu kainatta tecelli edenler ile sınırlı değildir...

Sitelerde Paylaş

Evet kendine güvenen bir inançlı çıktı.Öncelikle sorum, sadece müslümanlık ve allah için değil,tüm inançlar içindir.

Şimdi mask sen müslümansın ve senin inancın açısındandeğerlendirme yapayım;

1-Ruh nedir?

2-Allah nedir?

Tanımlarını, maddenin varlığına işaret etmeyen terimlerden yapmanı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
Evet kendine güvenen bir inançlı çıktı.Öncelikle sorum, sadece müslümanlık ve allah için değil,tüm inançlar içindir.

Şimdi mask sen müslümansın ve senin inancın açısındandeğerlendirme yapayım;

1-Ruh nedir?

2-Allah nedir?

Tanımlarını, maddenin varlığına işaret etmeyen terimlerden yapmanı bekliyorum.

Ruh ve tanrı ikiside aynı şey.Enerji ve bilgiye verilen ad. :)

Bilimsel maddi terim kullanmak neden yasak?

Dinler tanrıyı tanımlarken kullanıyorlar.

tarihinde power tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
RUH = Zi-Hayat, Zi-Şuur, Kanun-Emr ve Vucudu harici giydirilmiş ve Alem-i Emrde direk RUH olarak yardılmış bir mahluktur...

Allah = Zatında Vacip olan Mabudu ilahidir...

Zi-Hayat: Canlı, neşeli, dinç , dirimli yaşayan = Hayatı olan (canlı)

ZiŞuur: Bilinç= İnsanın kendisini, çevresini, olup biteni tanıması, şuur

Zat: kişi,insan,birey

Emr: meleklerin yaşadığı alem ..

vücut : açıklamaya gerek yok!!

giydirme : fiil_eylem_hareket_maddi bir terim

Alem : dünya , kainat

Zat : kişi,birey,

vacip: yapilmasi zorunlu degil ama gerekli olan sey.Eylemsellik_hareket_madde

İlah: İhtiyaçları gideren, amelin karşılığını veren, sükunet bahseden, hükmü altına alıp koruyan, veli.Üstün, yüce, güçlü, kudretli, otoriter, yaratıcı, hüküm sahibi.Gizli, esrarlı, sinirsiz bir güç.Korkulan ancak sevgi de duyulan, kendisine rahatlıkla ve aracısız ulaşılabilen, araya engel koymayan.Tümü maddeyi işaret eden bir anlam

Sen,bu kadar sığ açıklamayla inancını tanımladığınımı zannediyorsun?Ruh ve allahı tanımlayamadığın halde;buna rağmen kullandığın tüm sözcükler madde ile ilgili.Bunun asıl nedeni ise ruh ile allahın maddenin birer ürünü olmasıdır.

Sitelerde Paylaş
Ruh ve tanrı ikiside aynı şey.Enerji ve bilgiye verilen ad. :)

Bilimsel maddi terim kullanmak neden yasak?

Dinler tanrıyı tanımlarken kullanıyorlar.

Tanrıyı tanımlamak için madde ile ilgili bir terim kullandığınız anda,tanrı tanrılığından çıkar.

Sitelerde Paylaş
Tanrıyı tanımlamak için madde ile ilgili bir terim kullandığınız anda,tanrı tanrılığından çıkar.

Neden?

Tanrı yı tanımlamak için kelimeleri kulanırsak ne olur?

Kelimeler maddi dünyanın bir ürünü değilmi?

Tanrılıktan çıkacak Tanrı sizin kafanızda oluşturduğunuz Tanrı mı?

Sitelerde Paylaş

öyle bi şeyden bahsetmek olur mu hiç . cennette bile çöl bedevisinin zevkine hitap için uydurulmuş sonsuz bal ve süt ırmakları , meyve bahçeleri , karı kız , oğlan gibi somut şeyler vaad ediliyo . bi yerde de bana kulluk edin ama bi şey beklemeyin diyebiliyo mu ? diyemez ki . eğer derse zaten kitlesini kaybeder .

bana sorarsanda ruhani olduğu iddia edilen bir dinde bu dünyadaki materyallerle açıklanamayacak şeyler olması lazım gelir .

Sitelerde Paylaş

doktor2005...

- Öncelikle kavramlar maddi tanımların dışında olmak zorunda diye bir kaide yok..

- Sonrada benim kavramlarımın hiç birisi maddi değil...

- Kavramlar maddi değil ama tezahürleri madde üzerinde olmak zorunda..Çünki madde üzerinde tezahürü olmıyan şeyler algılamaz.. Bunlar farazi şeylerdir ki; bazı hatları birbirinden ayırmak için kullanılır... Mesela HAYAT.. Hayat diye bir madde yoktur; hayat maddenin bir özelliği de değildir ama tezahürü Bdensel hareket iledir..

Kainat içinde zıddı olmıyan şeyleri tanımlayamaz ve hayal edemezsin...! Ancak farazi hatlar ile birbirinden ayırırsın.. Matematikteki Nokta v.s. kavramlar gibi..

Sitelerde Paylaş
Evet sorum gayet açık.Müslüman,hıristiyan,musevi,budist,hinduist,şaman... yani tüm teist ve deist inançlara sesleniyorum.Bu maddi ortama ait tüm terimler,ifadeler,sıfatlar,tanımlar maddeye aittir.İçinde yaşadığımız evrenin fiziksel,kimyasal yasalarından türetilmiştir.

Şimdi deizm, özünde tüm bu maddi hayatın ötesinde bir ruhani hayattan ve tanrıdan bahseder.Yani görüşleri, bu evrenin dışını işaret eder.O halde bu evrenin dışında ki ruhani yaşamla ilgili, hiçbir maddi terim içermeyen bir tanım yapabilirlermi?

Tersten kendine sor bu soruyu.

Sitelerde Paylaş

Ben hem müsmlümanların yazılarından hemde ateistlerin yazılarından .. insan için madde olmazsa tanrı veya ruhunda olamayacağı sonucuna vardım.. eğer yanlışsam yanlışsın diyin ve güzel bi açıklama yapın da açıklığa kavuşsun :)

ha bide açıklama arapça olmazsa sevinirim, zira arapça bilmiyorum.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İNANCINIZI BİLİMSEL MATERYALİZMDEN BAĞIMSIZ TANIMLAYABİLİRMİSİNİZ

Terim kıstması yapmışsın.Eğer bişeyin tanımlanamsı için her ifade olur içinde yoksa olmazsa o tanımdan hayır gelmez.

Sitelerde Paylaş

Metal;

ne demek istediğini anlamadım.Cümlen bozuk dostum!

sangre;

kesinlikle doğru bir tespit yapmışsın!!

mazot;

onu başka bir başlıkta tartışabiliriz,topicin açılış nedeni saptırılmamalı!!

matematikçi;

tanım istiyorum!!

mask;

teizm,temellerini maddeden alır.İnsan beyninin ürünüdür.Aksini iddia ediyorsan teizmi maddeden bağımsız tanımlamalısın!!

AllahsizKitapsiz;

İnançlıların,inançlarını çembere aldığım bu basit ama merkezde bomba etkisi yaratan sorum üzerine açıklamaktan çekindikleri vaatlerden bahsettiğin için teşekkür ederim.Seninde gördüğün ve belirttiğin gibi, bu vaatlerin olabilmesi için maddeye has özelliklerin olması zorunludur.zevk, hitap, bal, süt ırmakları , meyve bahçeleri , karı kız ... bunların ruhsal tanımlar olamayacağı konusunda inançlılarla hemfikiriz herhalde.

Matrix;

1-Tanrıyı tanımlamak için madde ile ilgili bir terim kullandığınız anda,tanrı tanrılığından çıkar.

2-Ölümden sonra dünyadan ve maddeden farklı olarak ruhsal bir yaşam sözkonusuysa,bahsettiğin yaşamın, maddenin yasalarına uymasını bekleyebilirmisin?Bahsettiğin hayallere, maddesel tanımlar yaptığınız anda maddenin yasalarını kabul etmek zorunda kalırsın.Yani insanın acizliği, ruhani yaşama damgasını vurmuş olur.

3-Maddi yaşam ile sizin inancınızdaki ölümden sonraki yaşam, farklı şeyler değilmi?(ölümden sonraki yaşam;çelişkiye bakın,ölüm ve sonrası yaşam)

Not:ben bile sizin ruhsal yaşam tanımınızı yapmaya çalışırken,yaşam sözcüğünü kullanmak zorunda kaldım.

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Metal;

ne demek istediğini anlamadım.Cümlen bozuk dostum!

sangre;

kesinlikle doğru bir tespit yapmışsın!!

mazot;

onu başka bir başlıkta tartışabiliriz,topicin açılış nedeni saptırılmamalı!!

matematikçi;

tanım istiyorum!!

mask;

teizm,temellerini maddeden alır.İnsan beyninin ürünüdür.Aksini iddia ediyorsan teizmi maddeden bağımsız tanımlamalısın!!

AllahsizKitapsiz;

İnançlıların,inançlarını çembere aldığım bu basit ama merkezde bomba etkisi yaratan sorum üzerine açıklamaktan çekindikleri vaatlerden bahsettiğin için teşekkür ederim.Seninde gördüğün ve belirttiğin gibi, bu vaatlerin olabilmesi için maddeye has özelliklerin olması zorunludur.zevk, hitap, bal, süt ırmakları , meyve bahçeleri , karı kız ... bunların ruhsal tanımlar olamayacağı konusunda inançlılarla hemfikiriz herhalde.

Matrix;

1-Tanrıyı tanımlamak için madde ile ilgili bir terim kullandığınız anda,tanrı tanrılığından çıkar.

2-Ölümden sonra dünyadan ve maddeden farklı olarak ruhsal bir yaşam sözkonusuysa,bahsettiğiniz yaşamın maddenin yasalarına uymasını bekleyebilirmisin?Bahsettiğin hayallere, maddesel tanımlar yaptığınız anda maddenin yasalarını kabul etmek zorunda kalırsın.Yani insanın acizliği, ruhani yaşama damgasını vurmuş olur.

3-Maddi yaşam ile sizin inancınızla,ölümden sonraki yaşam farklı şeyler değilmi?(ölümden sonraki yaşam;çelişkiye bakın,ölüm ve sonrası yaşam)

Not:ben bile sizin ruhsal yaşam tanımınızı yapmaya çalışırken,yaşam sözcüğünü kullanmak zorunda kaldım.

yani şunu sölüyorum

Tanımla diyorsun

maddi ve bilimsel terim kullanmak yasak!! diyon bide.

Bir tanımın verimli olması için maddi ve bilmisel verielrinde olamsı gerkeir.

Sitelerde Paylaş

metal;

tanrı ve ruh maddeden bağımsız tanımlanamaz.Çünkü insan beyninin ürünüdür.Bu durumda inançların yapacağı tüm tanımlar maddi ve bilimsel terimlere dayanmak zorundadır.Ne demek istediğimi anladınmı?

Eğer; bilimsel terimler kullanmadan ve maddeden bağımsız yapacakları tanım, verimsiz kalıyorsa, bu onların sorunudur.İnancın gücü ve doğruluğuna güvenmenin anlamı kalırmı sence?

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden tanrı tanımından çıkıyormuş?

Senin madde ile ilgili dediğine teistlerde tanrı ile ilgili der.

Sen herşeyin aslı madde dersin onlarda herşeyin aslı ruh veya tanrı der.

Madde,enerji ve bilginin tanımını bilimsel materyalizme göre yap.

Ondan sonra başlayalım tartışmaya. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...