Jump to content

İNANCINIZI BİLİMSEL MATERYALİZMDEN BAĞIMSIZ TANIMLAYABİLİRMİSİNİZ?

Recommended Posts

Şimdi gelelim konu başlığı ile ilgili Tanrı savına;

Hiçbir insan evladı Tanrıyı anlamamıştır.Herkesin, kendine göre bir Tanrı olgusu oluşturduğunu ve bu şekilde inançlarını şekillendirdiğini görmemek için kör olmak gerekir. Çünkü Tanrın, insanlara anlayabileceği sabit hiçbir tanımlama yapmamıştır.

Onlarca sosyalizm çeşidi var..

Onlarca demokrasi anlayışı var

Bir o kadar da liberal ve bunlar aklın ürünü ve birbiriyle çelişiyor...

Ne dersin? Bunlar normal, farklı Tanrı anlayışları anormall..

tarihinde Hunter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsan maddesel düşünüyor ondan ayrı bir dünyayı veya yaratıcıyı haliyle anlayamıyor o yüzden semavi dinler de maddeci bir şekilde anlatırlar.

Nedir mesela?

''O kuşatandır'' kuşatmaktan maddesel bir sonuç çıkarırız ki anlarız.

İkimizde bir yere buluşuyoruz gide gide.

Sen ateistliğini maddeden bağımsıız tanımla...Bence senin için çok kolay olmayacak...

Kendi inançlarınımı anlatıyorsun anlamadım ya!! Kendi ağzınla Tanrını tanımla veya Tanrın kendini tanımlasın kardeşim.

İnsan maddesel düşünecek tabi çünkü her taraf madde ve enerji ile kuşatılmıştır.Bu koşullarda tanrıyı tanımlayamıyorsa,Tanrı tanımlanamaz sonucundan daha doğal ne olabilir.Tabi bu sonuç,Tanrı inancına sahip olanları kaçınılmaz olarak aptallığa götürür.Tanımsız bir şeye inanmak, o halde tanımsız olan herşeye inanmak???bir maddesel çorbanın içindeyken,elde hiçbir veri olmadığı halde madde dışı bir oluşumun varlığına inanma çabasının ne kadar salakça ve cahilce olacağını sen düşün!!!

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kendi inançlarınımı anlatıyorsun anlamadım ya!! Kendi ağzınla Tanrını tanımla veya Tanrın kendini tanımlasın kardeşim.

İnsan maddesel düşünecek tabi çünkü her taraf madde ve enerji ile kuşatılmıştır.Bu koşullarda tanrıyı tanımlayamıyorsa,Tanrı tanımlanamaz sonucundan daha doğal ne olabilir.Tabi bu sonuç,Tanrı inancına sahip olanları kaçınılmaz olarak aptallığa götürür.Tanımsız bir şeye inanmak, o halde tanımsız olan herşeye inanmak???bir maddesel çorbanın içindeyken,elde hiçbir veri olmadığı halde madde dışı bir oluşumun varlığına inanma çabasının ne kadar salakça ve cahilce olacağını sen düşün!!!

Şimdi bu durumda benim ateistliğim materyalizmden yani maddenin doğasından,diyalektiğinden gelir.Dolayısıyla ateistliğimi maddeden bağımsız tanımlama isteğin, anlamsızdır kardeşim!!!

Elbette ki senin ateistliğini maddeden aldığın belli.

İyi de bizim teistliğimizin maddeden alınmadığı nerden belli?

Sitelerde Paylaş
Elbette ki senin ateistliğini maddeden aldığın belli.

İyi de bizim teistliğimizin maddeden alınmadığı nerden belli?

İletimin,ateistliğimle ilgili kısmını sildim çünkü önce ki hatamız gibi konunun yeni alanlara çekilmesini istemedim!!

Teistliğiniz maddeden alınmıştır.Fakat asıl çelişki,inancınızın maddenin üstüne taşınmasıdır.Bunun için ayrı bir tartışma konusu açmanın gereği yok.Ruhani bakış açısı için dinlere bakman yeterli.

Sitelerde Paylaş
İletimin,ateistliğimle ilgili kısmını sildim çünkü önce ki hatamız gibi konunun yeni alanlara çekilmesini istemedim!!

Teistliğiniz maddeden alınmıştır.Fakat asıl çelişki,inancınızın maddenin üstüne taşınmasıdır.Bunun için ayrı bir tartışma konusu açmanın gereği yok.Ruhani bakış açısı için dinlere bakman yeterli.

Yo hayır ayrı bir tartışma konusu açmaya bence de gerek yok.

Şimdi diyorsun ki çelişki inancın madde üstüne de taşınmasıdır.

Ama bunu anlatırken de aslında maddeden yararlanıyor o zaman çeliki nerede?

Önce maddesel anlatım sonra maddeden yola çıkılıp madde üstü anlatım.

Burada maddeyi yok saymıyor ki.

Semavi dinin madde üstü anlatımı maddeyi yok sayması demek değildir.

Sitelerde Paylaş
Önce maddesel anlatım sonra maddeden yola çıkılıp madde üstü anlatım.

Burada maddeyi yok saymıyor ki.

Semavi dinin madde üstü anlatımı maddeyi yok sayması demek değildir.

Çelişkini gider!!

Sayende yeni bir inanç literatürü ile karşı karşıyayız.Semavi dinlerin madde üstü anlatımı maddeyi yok sayması demek değilse neden tamamen metafizik anlamlı madde üstü teriminden bahsedilir?Madde üstünden anladığın nedir?Bulutların üstüne veya uzaya çıkmak demek değil herhalde dimi?

tarihinde doktor2005 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Enerji vardır.

Hem madde üstüne hem de maddeye örnektir.

Bakın örnek hani nerede çelişki?

Hem deneyleyebilmemiz maddesel sonuçtur ama deneyemediğimiz dönemde de madde üstüydü öyle değil mi?

Dedim ya yeni bir inanç sistemiyle karşı karşıyayız.Bu enerjiye dayalı inanç biçimin hiç bir mistik dinle bağdaşmaz!!

Enerji maddenin bir formudur.Madde olmadan enerji yoktan var olamaz.Madde ile enerji arasında sıkı sıkıya bir ilişki ve döngü söz konusudur.Enerji laboratuvar koşullarında deylenebilir.Bir kibrit yakman ısı enerjisi oluşturman için kafi.Ama daha büyük yıkımlar yaratacak bir enerji istiyorsan atomlarla oyun oynamalısın.Yani enerji madde üstü bir kavram değildir.Yanlış bir inanç sistemin var ki bu konu daha da detaylı konuşulabilir!!

Sitelerde Paylaş
Dedim ya yeni bir inanç sistemiyle karşı karşıyayız.Bu enerjiye dayalı inanç biçimin hiç bir mistik dinle bağdaşmaz!!

Enerji maddenin bir formudur.Madde olmadan enerji yoktan var olamaz.Madde ile enerji arasında sıkı sıkıya bir ilişki ve döngü söz konusudur.Enerji laboratuvar koşullarında deylenebilir.Bir kibrit yakman ısı enerjisi oluşturman için kafi.Ama daha büyük yıkımlar yaratacak bir enerji istiyorsan atomlarla oyun oynamalısın.Yani enerji madde üstü bir kavram değildir.Yanlış bir inanç sistemin var ki bu konu daha da detaylı konuşulabilir!!

:lol::lol:

Doktor! yerçekimi madde midir?

Madde ise enerjiye dönüşebiliyor mu?

Sitelerde Paylaş

Anlamadın!

Enerji laboratuarlarda deneylenebilir diyen zaten benim ama deneylenmeden önce yok sayılıyordu değil mi...

Demek istediğimi anladın değil mi?

Sitelerde Paylaş
Anlamadın!

Enerji laboratuarlarda deneylenebilir diyen zaten benim ama deneylenmeden önce yok sayılıyordu değil mi...

Demek istediğimi anladın değil mi?

Buradan çıkarılacak sonuç şu;

Tanrı henüz deneylenmedi ama ileride varolmayacağı anlamına gelmez.Çünkü enerjinin deneylenmesi gibi bir gün Tanrı deneylenebilir.O halde Tanrı olabilir.Fakat deneylenebilecek şeyin maddesel niteliklere sahip olması gerektiğini gözden kaçırmışsın.Enerjide maddesel özelliklere sahiptir.O halde savına göre, Tanrı deneyle kanıtlandığı anda maddenin kendisi olur.

Enerji, bir cisim ya da sistemin iş yapabilme yeteneği, "yaratılan güç" anlamındadır. Doğrudan ölçülemeyen bir değer olup fiziksel bir sistemin durumunu değiştirmek için yapılması gereken iş yoluyla veya enerji türüne göre değişik hesaplamalar yoluyla bulunabilir.Albert Einstein kütle ile enerjinin eşdeğer olduğunu çok bilinen E=mc² formülü ile göstermiştir. Enerji korunumlu bir büyüklüktür aynı zamanda biçim değiştirebilir.

Dikkatini çekerse inancın sağlam temellere oturmuyor.Çünkü olabilir düzleminde!!

>>Yani yukarıda çıkardığım sonucu senin için tekrar yazmak zorundayım;

Sitelerde Paylaş

Barış varsayımlar üzerinden bir inanç kurmuşsun.Şu anda hiçbir şekilde tanım yapamıyorsun!!

Sitelerde Paylaş

Tanrı' nın madde mi, enerji mi olduğunu bir gün O' nun kendisine sorarsınız da biz gene de tanımlamalarımızı gözlem ve deneylerle o da olmazsa soyut olanların somut karşılığını bulmaya çalışarak, somutlayarak yaparız.

Güzel bir sohbet ve tartışmaydı teşekkür.

Sitelerde Paylaş
Tanrı' nın madde mi, enerji mi olduğunu bir gün O' nun kendisine sorarsınız da biz gene de tanımlamalarımızı gözlem ve deneylerle o da olmazsa soyut olanların somut karşılığını bulmaya çalışarak, somutlayarak yaparız.

Güzel bir sohbet ve tartışmaydı teşekkür.

Evet güzel bir sohbetti ama sonsözü sana bırakmıyacam!

Soyutları doğuran şey somutlardır!!

Sitelerde Paylaş
Yeni mi öğreniyorsun bravo.

Hayır,yeni öğretiyorum!!

Sitelerde Paylaş
Hayır herkesi öğrencin sanıyorsun.

Her yer Çorum değil.

Hayır,benimle tartışacak olan öncelikle düşüncelerini netleştirmeli ve metafizikten kurtulmalı!!

Sitelerde Paylaş
Hayır,benimle tartışacak olan öncelikle düşüncelerini netleştirmeli ve metafizikten kurtulmalı!!

He işte ben de bunu bekliyordum. Ağzından baklayı çıkarsana sen!

Metafizikten kurtulmalılarmış o halde tek tip insan çıkar ortaya ki zaten siz de bunu istiyorsunuz

Tek tip olalım farklılıklar olmasın boşuna okumuşsunuz. Çevrenizdekilerin vay hallerine.

Sitelerde Paylaş
He işte ben de bunu bekliyordum. Ağzından baklayı çıkarsana sen!

Metafizikten kurtulmalılarmış o halde tek tip insan çıkar ortaya ki zaten siz de bunu istiyorsunuz

Tek tip olalım farklılıklar olmasın boşuna okumuşsunuz. Çevrenizdekilerin vay hallerine.

Kardeş daha önce de demişsim, dotora ne söylersen söyle o hep aynı şeyleri tekrarlar..

Söyleyip durduğu sloganların anlamını bile bilmez..

Dikkat edersen hep aynı şeyleri tekrarlayıp durdu.. ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...