Jump to content

Allah tek mi?

Recommended Posts

Kuran'a gore gunahlarin en buyugu kisinin herhangi bir varligi Allah'a ortak kosmasidir.

hatta o kadar buyuk bir gunahtir ki, adam oldurmenin affi var fakat Allah'a sirk kosmanin affi yoktur.

Hata yapmak insanlara mahsustur. icinde bulundugumuz ucsuz bucaksiz kainati bir cirpida yaratabilecek guce sahip bir varligin hata yapmasi elbette mantik disi bir olaydir.. Hele ki yapilan hata, acemi bir yazarin yaptigi nitelikte ise sonuc cok daha komik ve bir o kadarda dusundurucudur.

Kuran'da yuzlerce kez okuruz..Allah birdir, esi benzeri yoktur, tektir, dogmamistir, dogurmamistir vs vs. bir cok ornegi mevcut.

Muminun suresi;

14- Yaratanların en güzeli olan Allah'ın şânı ne yücedir!

Saffat suresi;

125 "Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi

Ustteki iki ayetide gosterdikten sonra simdi konuyu okuyan musluman arkadaslara su soruyu sormak istiyorum;

Yaratanlarin icinde en guzeli Allah ise, Kuranda "ALLAH'in" bahsettigi diger yaratanlar kimlerdir?

Yoksa Muhammed bu ayetlerde farkina varmadan buyuk bir gaf mi yapmistir?

Lutfen birisi bu ayetlere bir aciklama getirsin..

tarihinde Sexy Huri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kuran'da yuzlerce kez okuruz..Allah birdir, esi benzeri yoktur, tektir, dogmamistir, dogurmamistir vs vs. bir cok ornegi mevcut.

Ustteki iki ayetide gosterdikten sonra simdi konuyu okuyan musluman arkadaslara su soruyu sormak istiyorum;

Yaratanlarin icinde en guzeli Allah ise, Kuranda "ALLAH'in" bahsettigi diger yaratanlar kimlerdir?

Yoksa Muhammed bu ayetlerde farkina varmadan buyuk bir gaf mi yapmistir?

Lutfen birisi bu ayetlere bir aciklama getirsin..

aslında haklısın kuranda allah hem tekim der,hem de başka yaratıcı varmış gibi başkalarıyla sidik yarıştırır. :lol:

Sitelerde Paylaş

Diyanet İşleri Meali(Eski)

124,125,126. Milletine: "Allah'a karşı gelmekten sakınmaz mısınız?BİCİM VERENLERİN EN İYİSİ,OLAN sizin de Rabbiniz, önceki babalarınızın da Rabbi bulunan Allah'ı bırakıp da Baal putuna mı taparsınız?" demişti.

Yaşar Nuri Öztürk

"Bal'e yalvarıp yakarıyor, YARATICILARIN ENGÜZELİNİ bırakıyor musunuz?"

tanrı tek degil bal var yag var hatta kaşar peynir tanrısı var :lol:

Sitelerde Paylaş

arkadaşın cevapları

bu zaviyeden bakılacak olursa Yaratanların yani herşeyi inşa edenlerin

Bir hilal uğruna YA RAB!... Ne güneşler batıyor... says:

dayanıp son bulduğu yer olan

Allah bütün hepsinden yücedir

şole düşün

bir vagon düşün

bunu ne çeker,bir önceki vagon

onu ne çeker, daha önceki vagon

ta ki lokomotife kadar gelir

peki lokomotifi kim çeker?

lokomotif vagonların dayandığı ve son bulduğu yerdir

o gücünü kendinden alır

aynen bole

Sitelerde Paylaş

125 "Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi"

Cevap basit,

İslam öncesi dönemde Allah Kabe'deki putlar içinde en güçlü İlah olarak kabul ediliyordu,

Yani "en güzel" derken kabe'deki diğer Tanrılara gönderme yapıyor :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
125 "Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi"

Cevap basit,

İslam öncesi dönemde Allah Kabe'deki putlar içinde en güçlü İlah olarak kabul ediliyordu,

Yani "en güzel" derken kabe'deki diğer Tanrılara gönderme yapıyor :rolleyes:

Sen dur daha, sitedeki muslimlerden neler neler dinleyecegiz..

Cirpinislari ve kivirmalari seyret bu konuda :)

Sitelerde Paylaş

Dedim ya az önce

kuran her kesimin anlayabileceği bir tarzda inmiştir

o yüzden onlar o dönem Putlara taptığı onu yaratıcı olarak gördüğü için

Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi olan Allah’ı bırakarak “Ba’l’e mi tapıyorsunuz?

ayetin tam meali

buna ne diyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Thor,

Allah o zaman ki puta tapan araplara sesleniyorda olsa, bizim bildigimiz ve kitaplarindan okuyup tanidigimiz kuranin Allahi (hani bana ibadet edin diye haykiran, hani bana inanin, bana sirk kosmayin, hayatinizda sadece ben olmaliyim, varsa yoksa ben, ananizdan babanizdan once ben, ben ben ben diyen) kendisinden baska bir yaratana kesinlikle tahammulu yoktur ve bunu mecazi anlamda da olsa dile getirmez..

Sitelerde Paylaş
Thor,

Allah o zaman ki puta tapan araplara sesleniyorda olsa, bizim bildigimiz ve kitaplarindan okuyup tanidigimiz kuranin Allahi (hani bana ibadet edin diye haykiran, hani bana inanin, bana sirk kosmayin, hayatinizda sadece ben olmaliyim, varsa yoksa ben, ananizdan babanizdan once ben, ben ben ben diyen) kendisinden baska bir yaratana kesinlikle tahammulu yoktur ve bunu mecazi anlamda da olsa dile getirmez..

Neden dile getiremez?Kafanızdaki Tanrı modeline uymadığı içinmi?Aslında bu tarz tartılmalara girmek pek adetim değil, zira ate arkadaşlar kafalarında bir Tanrı modeli çiziyorlar, ona uygun olmayan spektlere bu Tanrı nın özelliği olamaz deyip, istedikleri özellikleri taşıyan kendi Tanrı larını kendileri yaratıyorlar.İşte bu kafalarda oluşturulan tanrılardan en gerçeği ve güzeli Allah tır.Anlatılmak istenen bu.Fakat sizin kafanızdaki Allah mecaz yapamaz diyorsanız onu bilemem.O sizin kafanızdaki tanrı..Zaten Kuran da sizinde dikkat ettiğiniz gibi, Allah vardır demez, Allah tan başka ilah yoktur der..Sizin Kuran ı ve Allah ı kaale almadığınız gibi Allah ve Kuran da sizi kaale almaz..Bir ateye hiçbir zaman Allah kendi varlığını ispat etmez..Sadece sahte ilahlarınızdan kurtulun der..

:)

Sitelerde Paylaş
Sizin Kuran ı ve Allah ı kaale almadığınız gibi Allah ve Kuran da sizi kaale almaz..Bir ateye hiçbir zaman Allah kendi varlığını ispat etmez..
Haklisin. Allah bizi kaale alip, ugrasmaz, cunku Allah´in cok onemli isleri ve yerine getirmekle yukumlu oldugu gorevleri vardir. Kendisi yogun bir kimsedir.

Ornegin Muhammed´in hangi gece hangi karisiyla yatabilecegi ya da Muhammed´in evine kimlerin girip, cikabilecegi ya da gelinleri konusunda fantezileri olan hassas muminlere bir darlik olmamasi icin Muhammed´in geliniyle nikahinin kiyilabilmesi ya da Muhammed´in extradan goturebilecegi akrabalari da dahil olmak uzere, bahsi gecen hatunlarin cetelesinin tutulmasi gibi.

Kendisini bu yogun ugrasindan dolayi takdir etmiyor da degilim. Iyi kosturuyor kerata....

tarihinde Onur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
İşte bu kafalarda oluşturulan tanrılardan en gerçeği ve güzeli Allah tır

Ayetler inerken herkesin kafasında bi allah tasfiri vardı .. allah ona göre indirdi bu ayeti öyle mi??.. kendini kandırmak istiyosan buyur meydan senin :)

Sitelerde Paylaş

Bunlar muminlerin son cirpinislari..

Ahiret gunu yakindir...

Fakat ahiret gunu kiyamet falan kopmayacak. Muhammedin dininin bir uydurma oldugu resmi makamlarda onaylanacak. esas kiyamet o zaman kopacak. Cunku bu din denen satsafanin yuzunden onca canlar verildi. Bunlarin hesabini kim verecek?

Sitelerde Paylaş
Neden dile getiremez?Kafanızdaki Tanrı modeline uymadığı içinmi?Aslında bu tarz tartılmalara girmek pek adetim değil, zira ate arkadaşlar kafalarında bir Tanrı modeli çiziyorlar, ona uygun olmayan spektlere bu Tanrı nın özelliği olamaz deyip, istedikleri özellikleri taşıyan kendi Tanrı larını kendileri yaratıyorlar.İşte bu kafalarda oluşturulan tanrılardan en gerçeği ve güzeli Allah tır.Anlatılmak istenen bu.Fakat sizin kafanızdaki Allah mecaz yapamaz diyorsanız onu bilemem.O sizin kafanızdaki tanrı..Zaten Kuran da sizinde dikkat ettiğiniz gibi, Allah vardır demez, Allah tan başka ilah yoktur der..Sizin Kuran ı ve Allah ı kaale almadığınız gibi Allah ve Kuran da sizi kaale almaz..Bir ateye hiçbir zaman Allah kendi varlığını ispat etmez..Sadece sahte ilahlarınızdan kurtulun der..

Kur'anda kendine inanmayanın aptal olduğunu imâ eden, cehenneme gideceğini şöyle yanacağını böyle şeyler yiyeceğini, müslümanların da onlara şöyle şeyler diyeceğini detaylı olarak anlatan Allah kendine inanmayanı kâle almıyor mu? Neye inanacağını şaşırmışa benziyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

1-Son cümleyi okudum da.. neden allahtan daha güzel bi yaratan düşünülemez..Bu soru geleceğe yönelik bi soru.

2-Allahtan başka yaratıcılar mı vardır?? ki allah onların arasından en güzel yaratıcıdır. . Bu soru geçmişe dönük bi soru. (kuranıın indiriliği tarihi baz alın)

Soruları değiştirdim..

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

:)

Yahu matrix;

1 aydır çözemedinmi?

Burada ve benzer bir çok konu başlığında ki Tanrı modeli,kuranda anlatılan islam tanrısı modelidir,kafamızda uydurduğumuz Tanrı modeli değildir!!!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...