Jump to content

Din eğitimi anaokulundan başlamalı

Recommended Posts

Her gün onca rezilliğe şahit oluyoruz ki hangi birine üzülelim diyecek, artık tecavüzden zevk almayı düşünecek duruma geldik.

Haber, bir haftalık falan...

Din eğitimi anaokulundan başlamalı

İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Korkut, 'neslimizin muhafazası için' din eğitiminin anaokulundan başlayarak yapılmasını talep etti.

Bakan Çelik anaokulunda din eğitimine yeşil ışık yaktı

Bu adamlar, beyin yıkamaya çocuklar daha işlem öncesi dönemde iken başlamayı öneriyorlar. Oysa bir çocuk 11 yaşında falan soyut düşünme yeteneğini kazanmaya başlar. İlkokul 4. ve 5. sınıflar bile aslında din eğitimi için erken sayılabilir. Soyut düşünemeyen bir insan Allah, Ahiret gibi soyut kavramları asla bizim gibi anlayamaz. Zaten çocuklukta, bazı şeyleri kabul ederken sorgulayamadığımız dönemde bu saçmalıkları belletiyorlar ve ileride bu yaşantılarımız dinden kopmamızı zorlaştırıyor. Yoksa emin olun dinden izole büyüsek ve dinle atıyorum 18 yaşında karşılaşsak inançlı insanların sayısı mevcut durumdan çok farklı olurdu.

Anayasa'ya göre zorunlu din dersi diye bir şey olamaz. Zaten bizde de yoktur ama sadece lafta. Çocukları din eğitimi almasın istemeyenlerin önüne ne sorunlar çıkarıldığını bilirsiniz.

O olmadığı gibi gene anayasaya göre bir dine taraf olunan bir din dersi devletin laik yapısı gereği devlet okullarında verilemez. Kanunlara göre dinler tarihi tarzı herhangi bir dine taraf olmayan bir anlayışla din dersi verilebilir. Ama bu kanuna rağmen İslam'ın Sünni Hanefi mezhebi dayatılır okullarda.

Diyanet'in durumu da aynı, tek bir dinin tek bir mezhebine göre hizmet veriyor.

''Beşikten mezara ilmin, eğitimin önemini şiar edinmiş bir inancın mensupları olarak elbette eğitimin süresiyle ilgili itirazımız yok, ama özellikle zorunlu eğitim, gerek kılık kıyafetle ilgili gerekse değerlerimize yaslanmış bir müfredatla ilgili dizayn edilmezse zorluklarımız devam edecektir. Din eğitim ve öğretiminin bütün orta öğretime anaokulundan başlayarak yayılması, neslimizin muhafaza edilmesi ve geleceğe taşınması açısından önemlidir.''

Bakalım daha neler talep edecekler ilerleyen günlerde.

Sitelerde Paylaş

Konu din olunca bizim ülkede anormal sessizlik oluyor.Tepkiler sadece sanal ortamda sıkışıp kalıyor.Bir kaç stk dışında kimse çıkıpta hop ne yapıyorsunuz siz diyemiyor.Medya desen aynı şekilde.Kimse çıkıpta şu sözleri söyleyene kafayı mı yedin sen? diye soramıyor.Onlara da kızamıyoruz ki.Her konuşmasında bir yerleri tehdit eden, bertaraf etmek için çakal gibi bekleyen birileri var başımızda.

Protesto eden öğrenciler için, ileri demokrasiyi hazmedeyenler demiş :D Doğru biz referandumdan sonra ileri demokrasiyle yatay geçiş yaptık.Ancak protesto hakkı çok ileri demokrasilerde oluyormuş.Bakalım Allah o günleride görmemizi nasip eder inşallah.

Sitelerde Paylaş

Bence din egitimi anne ile baba birlesmeden önceki günlerde yapilmali. Anne ve baba iliskiden önce iyice temizlenmeli. Ve iliskiye bir imam duasindan sonra baslamali. Bu sekilde yapilirsa cocuk tespihli bile dogabilir.

Ne dindarlarin eline düstük ya.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

iyi ki ailem bana dini diretmedi , kendim iyice öğrendim ailemi de dini ben benimsettim ; namaz falan beraber kılmaya başlamıştık , sonra da çıktım dinden . evde kimse bana cevap veremez . sustururum çünkü !

ailene bulaştırıp kaçmışsın sevgili Zerdüşt :) cık cık cık

Sitelerde Paylaş

Ağaç yaşken eğilir. 18 yaşını geçince din eğitimi mi olur? Bu çarpık anlayışı mı savunuyorsunuz?

Ben uygulamada şu an için bir yanlışlık göremedim.

Ama dini yada mezhebi farklı ailelerin çocuklarını bundan muaf tutmak yada kendi müfredatlarına göre eğitmek imkan dışı olmamalıdır.

Sitelerde Paylaş

Ağaç yaşken eğilir. 18 yaşını geçince din eğitimi mi olur? Bu çarpık anlayışı mı savunuyorsunuz?

Olum, çocuklar 10-11 yaşından evvel soyut düşünemezler diyoruz sen ağaç yaşken eğilir diyorsun. Din dediğin şeyi bizzat kendin seçebilmek için soyut düşünme yetisine ihtiyacı yok mu insanın? Sen herkes kendi çocuğunun beynini istediği kadar yıkasın diyorsun. Özgür bırakın bebeleri, madem dininiz hak, hakeden doğru yolu zaten bulacaktır.

Sitelerde Paylaş

Olum, çocuklar 10-11 yaşından evvel soyut düşünemezler diyoruz sen ağaç yaşken eğilir diyorsun. Din dediğin şeyi bizzat kendin seçebilmek için soyut düşünme yetisine ihtiyacı yok mu insanın? Sen herkes kendi çocuğunun beynini istediği kadar yıkasın diyorsun. Özgür bırakın bebeleri, madem dininiz hak, hakeden doğru yolu zaten bulacaktır.

Daha önceki yaşlarda da dinin soyut olmayan yönleri öğretilebilir. Yeme-içme adabı, iyilik vs. kavramlar bu yaşta da öğretilebilir. Ritüeller de derine inmeden şekli yönleriyle verilebilir. Namazın kılınış şekli, sure ezberleme vs. İleriki yaşlarda da daha derin, tasavvufi yönleri öğretilir.

Bilakis, önce eğitilsin, aklına yatmayan 18'ini geçince kendi yolunu çizer zaten. Ana babanın imansızlığının cezasına küçük dimağları da ortak etmek onlar için çok büyük bir zulüm. Bunu nasıl savunabiliyorsunuz?

tarihinde muhafazakar demokrat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

birine 50 kere deli dersen deli olur derler,siz daha küçücük bebelere 50 milyon kere allah var diyorsunuz,inanmassa ızgara kebap olmakla bilinçaltının a.ına koyuyorsunuz ondan sonra ''aklına yatmassa'' kendi yolunu çizer diyorsun :D bende diyorum 16'dan sonra çocuklara dini öğretmeye kalkın,bak bakalım akıl sağlığı yerinde olan birisi o anlattığın hurafelere inanacakmı

Sitelerde Paylaş

Ama dini yada mezhebi farklı ailelerin çocuklarını bundan muaf tutmak yada kendi müfredatlarına göre eğitmek imkan dışı olmamalıdır.

ben dini çocukluğumdan beri biliyorum siz kafanıza takmayın , ama kendimi temizleyebildim , babam şaşırıyor neden namaz kılmıyorum diye , bu arada evdeki ufak cevşen-ül kebir'i çakmakla yakarak şekillendirdim çok güzel oldu :)

Sitelerde Paylaş

ben dini çocukluğumdan beri biliyorum siz kafanıza takmayın , ama kendimi temizleyebildim , babam şaşırıyor neden namaz kılmıyorum diye , bu arada evdeki ufak cevşen-ül kebir'i çakmakla yakarak şekillendirdim çok güzel oldu :)

Bu yakma,şekil verme işleri filan ateizmin değil satanizmin sınırları içine giriyor, bilgin olsun...

tarihinde muhafazakar demokrat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu yakma,şekil verme işleri filan ateizmin değil satanizmin sınırları içine giriyor, bilgin olsun...

yoo , onlar kedi kesiyor , evde gereksizlik yapıyor diye yaktım . istiyorsan ver bana seninkileri yakayım , maksat yer kaplamasın boşu boşuna raflarda ,

öss kaynaklarım dışında hiçbirşey bırakmadım , kuranları ilmihalleri koliledim , okuma kitapları olarak dawkins ve nietzsche kaldı sadece :) onlar yeter de artar bile ;)

Sitelerde Paylaş

yoo , onlar kedi kesiyor , evde gereksizlik yapıyor diye yaktım . istiyorsan ver bana seninkileri yakayım , maksat yer kaplamasın boşu boşuna raflarda ,

öss kaynaklarım dışında hiçbirşey bırakmadım , kuranları ilmihalleri koliledim , okuma kitapları olarak dawkins ve nietzsche kaldı sadece :) onlar yeter de artar bile ;)

Sen daha çömezsin bu işte.

Önce yakma ile başlar. Kedi medi daha sonraki safhalar.

Sitelerde Paylaş

Sen daha çömezsin bu işte.

Önce yakma ile başlar. Kedi medi daha sonraki safhalar.

sen bana satanist diyorsun ben sana değilim diyorum , ben de sana tayyip şakşakçısı fetonun hizmetkarı ve hayalarını yelpazeleyen diyorum , sen bana değilim diyorsun , benim satanist olduğumu kabul edersen kendine de bu söylediklerimi benimset. :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...