Jump to content

ateistler tanrıya inanır. çünkü...

Recommended Posts

garip ama gerçek bir çelişki diyorum.

çünkü olmaması gereken bir durumla karşı karşıyayız.

ama var ve gözümüzün önündeki bu site bunun en güzel örneği..

kimbilir belki sizin de dikkatinizi çekmiştir.

ancak ben düzenleyerek sizlere sunmak istiyorum.

görüşleriniz için şimdiden teşekkürler...

muhammedin tanrısı hepimizin aşina olduğu bir tanrı. zira hepimiz türkiye de yaşıyoruz ve nerede büyümüşsek büyüyelim mutlaka birşeyler duymuşuzdur.

bu nedenle örneklerimde muhammedin tanrısını kullanacağım.

şimdi konumuza geçelim..

bir ateistin muhammedin tanrısını nasıl eleştirdiğine bakarak işe başlayalım.

bu sitede bulabilirsiniz. ama ben bazılarını ele alacağım.

mesela...

muhammedin tanrısı ile ilgili en büyük eleştirilerden birisi bu tanrının kadınları hiç hesaba almamasıdır.

şimdi...

bu gayet haklı bir eleştiridir. çünkü bununla ilgili kanıt bulmak pek zor değildir.

ancak benim ilgilendiğim konu bu değil.

yani muhammdin tanrısının gerçekten böyle olup olmadığını tartışmadan önce tartışılması gereken çok daha vahim bir duruma dikkatinizi çekmek istiyorum.

bu nedenle bu yazıyı yazıyorum.

anlatmama izin verin lütfen..

bir ateistin bir müslümana şöyle dediğini varsayalım:

'' sizin bahsettiğiniz tanrı kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapıyor''

evet aynen böyle dediğini varsayalım. ( ki zaten sık sık söylenir)

haklı bir eleştiri. katılıyorum.

ancaaaaaakk..

bu söz ne anlama geliyor biliyor musunuz sevgili ateist dostlar?

bu söz ateistin kafasında son derece orjinal bir tanrının bulunduğunu gösterir.

neden mi?

çünkü yukarıdaki sözü söylemek aynı zamanda şu anlama gelir:

'' eğer bir tanrı varsa kadın erkek herkese eşit davranmalıdır.''

yani ateisttin tanrı tanımı böyle bir yargıyı içerir.

burada önemli soru şu:

eğer bir ateist kadın erkek herkese eşit davranan bir tanrı ile karşılaşırsa ne yapacaktır. bu tanrıyı kabul mü edecektir.

elbette hayır..

çünkü ateistin tanrı tanımı sadece bunu içermez ve yeterli görülmez...

devam edelim...

'' sizin bahsettiğiniz tanrı kana susamış bir tanrıdır. insanları birbirine öldürtmektedir''

haklı bir eleştiri.

katılıyorum..

ancak

bu söz aynı zaman da şu anlama gelir:

'' eğer bir tanrı varsa barışçıl olmalı, insanları birbirine öldürtmemelidir.''

devam edelim...

'' sizin bahsettiğiniz tanrı bilimden haberi olmayan cahil biri. daha kutuplardan bile haberi yok''

gayet haklı bir eleştiri.

ancak bu söz aynı zamanda şu anlama gelir:

'' eğer bir tanrı varsa bilimsel bilgiyi tüm insanları aşacak seviyede bilmelidir''

örnekleri çoğaltalım...

vs ....vs.... vs....

vs....

vs....

vs...

vs....

vs........

tüm eleştirileri düşünün.....

vs....

vs.....

peki nasıl bir sonuca ulaşabiliriz.....

şimdi düşünelim...

ateistlerin eleştirdiği tüm konularda çok iyi bir tanrı tanımlayalım..

herkese eşit yaklaşan, barışçıl olan, bilisel bilgiyi çok iyi bilen.......vs...vs...vs...

böyle bir tanrıyla karşılaşan ateist ne yapacaktır?

böyle bir tanrı aslında ateistin kafasındaki orjinal tanrının ta kendisidir....

ve ateist aradığını bulmuştur.

yapması gereken de gayet açıktır.....

ne söylemek istiyorum......

ateistler muhammedin tanrısını eleştirirken mantıksal çıkarımlardan yararlanırlar.

bu esnada farkında olmadan ''gerçekten sahip olması gereken özelliklere sahip '' bir tanrı ile

muhammedin tanrısını kıyaslarlar..

yani kafalarında son derece orjinal bir tanrı fikri vardır.

eğer tanrı olacaksa barışçıl olmalı, kadın erkek ayrımı yapmamalı..vs... vs.....vs..

özellikleri tanımlı bir tanrı..

sonuç...

her ateistin kafasında orjinal bir tanrı vardır...

üstelik bu tanrının var olabilecek tek tanrı olduğunu kabul etmektedir.

çünkü karşılaştığı tüm tanrıları bu orjinal tanrı ile kıyaslamaktadır..

bu açıdan bakıldığında her ateistin aslında bir deist olduğu bile söylenebilir..

bir kaç farkla tabi...

SAYGILAR...

Sitelerde Paylaş

sacma..

Ateistler Tanridan bahsederken karsisindaki kisinin tanrisini varsayarak konusur.. Dolayisi ile bu olay bir tanrinin varligina bilinc alti inanis degil sadece varsayimdir.. Konu tanri ise tanri hakkinda varsayimlar yapmadan nasil bir sonuca varilabilir?

Sitelerde Paylaş

Demek oluyor ki Kuran'ın Allah'ı da böyle bir bilinç altına sahip. Kısaca aslında Allah'da Tanrılara inanıyor..

İşte bazı örnekler/ayetler..

Diyanet Meali - el-BAKARA : 165. İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk tanrılar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.

Diyanet Meali - en-NİSÂ : 117. Onlar (müşrikler) O'nu bırakıp yalnızca bir takım dişilerden (dişi isimli tanrılar dan) istiyorlar, ancak inatçı şeytandan dilekte bulunuyorlar.

Diyanet Meali - el-EN'ÂM : 19. De ki: Hangi şey şahadetçe en büyüktür? De ki: (Hak peygamber olduğuma dair) benimle sizin aranızda Allah şahittir. Bu Kur'an bana, kendisiyle sizi ve ulaştığı herkesi uyarmam için vahyolundu. Yoksa siz, Allah ile beraber başka tanrılar olduğuna şahitlik mi ediyorsunuz? De ki: "Ben buna şahitlik etmem." "O ancak bir tek Allah'tır, ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden kesinlikle uzağım" de.

Diyanet Meali - el-EN'ÂM : 74. İbrahim, babası Âzer'e: Birtakım putları tanrılar mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni de kavmini de apaçık bir sapıklık içinde görüyorum, demişti.

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 37. Allah'a iftira eden ya da O'nun âyetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir! Onların kitaptaki nasipleri kendilerine erişecektir. Sonunda elçilerimiz (melekler) gelip canlarını alırken "Allah'ı bırakıp da tapmakta olduğunuz tanrılar nerede?" derler. (Onlar da) "Bizden sıvışıp gittiler" derler. Ve kâfir olduklarına dair kendi aleyhlerine şahitlik ederler.

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 127. Firavun'un kavminden ileri gelenler dediler ki: Musa'yı ve kavmini, seni ve tanrılar ını bırakıp yeryüzünde bozgunculuk çıkarsınlar diye mi bırakacaksınız? (Firavun): "Biz onların oğullarını öldürüp, kadınlarını sağ bırakacağız. Elbette biz onları ezecek üstünlükteyiz" dedi.

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 138. İsrailoğullarını denizden geçirdik, orada kendilerine mahsus birtakım putlara tapan bir kavme rastladılar. Bunun üzerine: Ey Musa! Onların tanrılar ı olduğu gibi, sen de bizim için bir tanrı yap! dediler. Musa: Gerçekten siz cahil bir toplumsunuz, dedi.

Diyanet Meali - YÛNUS : 30. Orada herkes geçmişte yaptıklarını karşısında bulur. Artık onlar gerçek sahipleri olan Allah'a döndürülmüşlerdir. Uydurmakta oldukları şeyler (bâtıl tanrılar ı) da onları terkedip kaybolmuştur.

Diyanet Meali - HÛD : 53. Dediler ki: Ey Hûd! Sen bize açık bir mucize getirmedin, biz de senin sözünle tanrılar ımızı bırakacak değiliz ve biz sana iman edecek de değiliz.

Diyanet Meali - HÛD : 101. Onlara biz zulmetmedik; fakat, onlar kendilerine zulmettiler. Rabbinin (azap) emri geldiğinde, Allah'ı bırakıp da taptıkları tanrılar ı, onlara hiçbir şey sağlamadı, ziyanlarını artırmaktan başka bir şeye yaramadı.

Diyanet Meali - YÛSUF : 39. Ey zindan arkadaşlarım! Çeşitli tanrılar mı daha iyi, yoksa gücüne karşı durulamaz olan bir tek Allah mı?

Diyanet Meali - el-KEHF : 15. Şu bizim kavmimiz Allah'tan başka tanrılar edindiler. Bari bu tanrılar konusunda açık bir delil getirseler. (Ne mümkün!) Öyle ise Allah hakkında yalan uydurandan daha zalimi var mı?

Diyanet Meali - MERYEM SURESI : 46. (Babası:) Ey İbrahim! dedi, sen benim tanrılar ımdan yüz mü çeviriyorsun? Eğer vazgeçmezsen, andolsun seni taşlarım! Uzun bir zaman benden uzak dur!

Diyanet Meali - MERYEM SURESI : 81. Onlar, kendilerine bir itibar ve kuvvet (vesilesi) olsun diye Allah'tan başka tanrılar edindiler.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 21. Yoksa (o müşrikler), yerden birtakım tanrılar edindiler de, (ölüleri) onlar mı diriltecekler?

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 22. Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka tanrılar bulunsaydı, yer ve gök, (bunların nizamı) kesinlikle bozulup gitmişti. Demek ki Arş'ın Rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 24. Yoksa O'ndan başka birtakım tanrılar mı edindiler? De ki: Haydi delillerinizi getirin! İşte benimle beraber olanların Kitab'ı ve benden öncekilerin Kitab'ı. Hayır, onların çoğu hakkı bilmezler; bu yüzden de yüz çevirirler.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 59. Bunu tanrılar ımıza kim yaptı? Muhakkak o, zalimlerden biridir, dediler.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 68. (Bir kısmı:) Eğer iş yapacaksanız, yakın onu da tanrılar ınıza yardım edin! dediler.

Diyanet Meali - el-FURKÂN : 3. (Kâfirler) O'nu (Allah'ı) bırakıp, hiçbir şey yaratamayan, bilakis kendileri yaratılmış olan, kendilerine bile ne zarar ne de fayda verebilen, öldürmeye, hayat vermeye ve ölüleri yeniden diriltip kabirden çıkarmaya güçleri yetmeyen tanrılar edindiler.

Diyanet Meali - el-FURKÂN : 42. "Şayet tanrılar ımıza inanmakta sebat göstermeseydik, gerçekten bizi neredeyse tanrılar ımızdan saptıracaktı" diyorlar. Azabı gördükleri zaman, asıl kimin yolunun sapık olduğunu bilecekler!

Diyanet Meali - YÂSÎN : 23. "O'ndan başka tanrılar mı edineyim? O çok esirgeyici Allah, eğer bana bir zarar dilerse onların (putların) şefâati bana hiçbir fayda vermez, beni kurtaramazlar."

Diyanet Meali - es-SÂFFÂT : 36. "Mecnun bir şair için biz tanrılar ımızı bırakacak mıyız?" derlerdi.

Diyanet Meali - SÂD : 5. Tanrılar ı, tek tanrı mı yaptı? Doğrusu bu tuhaf bir şeydir! dediler.

Diyanet Meali - SÂD : 6. Onlardan ileri gelenler: Yürüyün, tanrılar ınıza bağlılıkta direnin, sizden istenen şüphesiz budur.

Diyanet Meali - ez-ZUHRUF : 45. Senden önce gönderdiğimiz elçilerimize (ümmetlerine) sor! Rahmân'dan başka tapılacak tanrılar (edinin diye) emretmiş miyiz?

Diyanet Meali - ez-ZUHRUF : 58. Bizim tanrılar ımız mı hayırlı, yoksa o mu? dediler. Bunu sana ancak tartışmak için söylediler. Doğrusu onlar kavgacı bir toplumdur.

Diyanet Meali - el-AHKAF : 22. "Sen bizi tanrılar ımızdan çevirmek için mi bize geldin? Hadi, doğru söyleyenlerden isen, bizi tehdit ettiğin şeyi başımıza getir" dediler.

Sitelerde Paylaş

tanrı bir ateist için sıfır değerdedir.buna rağmen belki de bazı dine mensup kişilerden daha fazla dilindedir tanrı.ama sadece bir kelimedir bu tanrı.tasarlanmış bir tanrı modeli yoktur.eleştirdiği dinin olmayan tanrısından söz ederken 'tanrı' tabirini kullanmak durumundadır.olası bir tanrı ihtimaline açıksa da agnostik ya da negatif ateizm denen tanımlamalara uygun biridir...

Sitelerde Paylaş

tcbh;

Yine metafizik bir yaklaşım sergilemişsin ve olayları idealize etmişsin.Doğada hiçbir şey ideal durumda değildir.

Aristo mantığıyla hareketle,muhammedin tanrısının eleştirilmesini,ateistlerin tanrı inancına sahip olduklarını dolayısıyla deist olduklarını iddia etmen komediden öteye gidemez.

A-TEİST; bir tanrının veya tanrıların olmadığını kabul eden,savunandır.Ateizm, evrenin nasıl oluştuğunu veya işlediğini açıklayan görüş değil, tanrı inancını reddeden görüştür.

Aslında atezim önemli oranda materyalizmden beslenir.Bu durumda bile,ateistlerin tanrıları ve inançları eleştirmelerinin altında yatan neden, idealizme(veya dar anlamda deizme) bağlanamaz.

Sitelerde Paylaş
tcbh;

Yine metafizik bir yaklaşım sergilemişsin ve olayları idealize etmişsin.Doğada hiçbir şey ideal durumda değildir.

Aristo mantığıyla hareketle,muhammedin tanrısının eleştirilmesini,ateistlerin tanrı inancına sahip olduklarını dolayısıyla deist olduklarını iddia etmen komediden öteye gidemez.

A-TEİST; bir tanrının veya tanrıların olmadığını kabul eden,savunandır.Ateizm, evrenin nasıl oluştuğunu veya işlediğini açıklayan görüş değil, tanrı inancını reddeden görüştür.

Aslında atezim önemli oranda materyalizmden beslenir.Bu durumda bile,ateistlerin tanrıları ve inançları eleştirmelerinin altında yatan neden, idealizme(veya dar anlamda deizme) bağlanamaz.

olaya materyalizm ile girmek benim için sorun değil.

eğer bir ateist materyalist ise ve madde ötesinin olmadığını söylerse ona bir şey diyemem.

bu açıdan bakıldığında haklı olduğunu söyleyebilirim.

ancak ateistler nedense böyle davranmamaktadır.

zaten bu yazıyı yazmamın nedeni budur.

yani ateist herhangi özel bir tanrıyla değil sadece genel anlamda (materyalist düşünceyle) tanrı tok derse sorun yoktur.

bu gayet normaldir...(diğer başlıkta buna kimsenin karışamayacağını, çünkü bunun inanç düzeyine çıktığınıu söylemişim.)

fakat......

bir ateist ''''''özel bir tanrının özelliklerini'''''' inceleyerek onun varlığını yada yokluğunu tartışmaya başlarsa işte ozaman işler değişir...

bu durumda bu ateist artık ateist olmaktan uzaktır....

çünkü böyle bir eleştiri için karşılaştırma yapmak zorundadır..

Sitelerde Paylaş
tanrı bir ateist için sıfır değerdedir.buna rağmen belki de bazı dine mensup kişilerden daha fazla dilindedir tanrı.ama sadece bir kelimedir bu tanrı.tasarlanmış bir tanrı modeli yoktur.eleştirdiği dinin olmayan tanrısından söz ederken 'tanrı' tabirini kullanmak durumundadır.olası bir tanrı ihtimaline açıksa da agnostik ya da negatif ateizm denen tanımlamalara uygun biridir...

.

eğer bir ateist materyalist felsefesi yoluyla madde ötesini ve dolayısıylla tanrıyı reddederse sorun olmaz.

çünkü artık olay inanç haline dönüşmüştür.( neden inanç haline dönüştüğünü başka bir forum başlığında tartışmaya açmıştım)

ve kimse bu düşüncesinden dolayı materyalist ateisti yargılayamaz..

bu konuya bir itirazım yok.

ancak ateist özel bir tanrı, örneğin muhammedin tanrısı üzerine eğilir ve

''muhammedin tanrısının varsayılan özelliklerine bakarak bu tanrının varlığını yada yokluğunu tartışmaya kalkarsa işler değişir''

bu durumda kendisine bazı özellikler belirlemelidir.

ve bu özellikler genelde evrensel olmalıdır.

örneğin ateist ''muhammedin tanrısı kadınları adam yerine koymamaktadır'' derken

kafasında şöyle bir evrensel tanrı oluşturmuş olmalıdır.:

'' eğer tanrı olacaksa erkek kadın ayrımı yapmamalıdır''

burada kritik soru şudur:

tüm iyi özellikleri barındıran (barışçıl, kadın erkek ayrımı yapmayan, bilimsel bilgiyi herkesi aşacak düzede bilen, insanların canice öldürülmesine izin vermeyen....vs...vs..vs...)

bir tanrıyla karşılaşan ateist ne yapacaktır...

özetle...

ateist bir arkadaş eğer özel bir tanrıyı eleştirmeye kalkarsa zihninde son derece orjinal bir tanrı canlandırmak ve buna bakarak kıyaslama yapmak ''zorunda'' kalacaktır..

elbette bunlar evrensel özellikler olacaktır.

peki bu ateist evrensel özelliklerin kimde olmasını beklemektedir.

cevap:

eleştirdiği tanrı da..

iyi de neden????

işte bu sorunun cevabı çok önemli..

Sitelerde Paylaş
Demek oluyor ki Kuran'ın Allah'ı da böyle bir bilinç altına sahip. Kısaca aslında Allah'da Tanrılara inanıyor..

İşte bazı örnekler/ayetler..

Diyanet Meali - el-BAKARA : 165. İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk tanrılar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise (onlarınkinden) çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman (anlayacakları gibi) bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.

Diyanet Meali - en-NİSÂ : 117. Onlar (müşrikler) O'nu bırakıp yalnızca bir takım dişilerden (dişi isimli tanrılar dan) istiyorlar, ancak inatçı şeytandan dilekte bulunuyorlar.

Diyanet Meali - el-EN'ÂM : 19. De ki: Hangi şey şahadetçe en büyüktür? De ki: (Hak peygamber olduğuma dair) benimle sizin aranızda Allah şahittir. Bu Kur'an bana, kendisiyle sizi ve ulaştığı herkesi uyarmam için vahyolundu. Yoksa siz, Allah ile beraber başka tanrılar olduğuna şahitlik mi ediyorsunuz? De ki: "Ben buna şahitlik etmem." "O ancak bir tek Allah'tır, ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden kesinlikle uzağım" de.

Diyanet Meali - el-EN'ÂM : 74. İbrahim, babası Âzer'e: Birtakım putları tanrılar mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni de kavmini de apaçık bir sapıklık içinde görüyorum, demişti.

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 37. Allah'a iftira eden ya da O'nun âyetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir! Onların kitaptaki nasipleri kendilerine erişecektir. Sonunda elçilerimiz (melekler) gelip canlarını alırken "Allah'ı bırakıp da tapmakta olduğunuz tanrılar nerede?" derler. (Onlar da) "Bizden sıvışıp gittiler" derler. Ve kâfir olduklarına dair kendi aleyhlerine şahitlik ederler.

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 127. Firavun'un kavminden ileri gelenler dediler ki: Musa'yı ve kavmini, seni ve tanrılar ını bırakıp yeryüzünde bozgunculuk çıkarsınlar diye mi bırakacaksınız? (Firavun): "Biz onların oğullarını öldürüp, kadınlarını sağ bırakacağız. Elbette biz onları ezecek üstünlükteyiz" dedi.

Diyanet Meali - el-A'RÂF : 138. İsrailoğullarını denizden geçirdik, orada kendilerine mahsus birtakım putlara tapan bir kavme rastladılar. Bunun üzerine: Ey Musa! Onların tanrılar ı olduğu gibi, sen de bizim için bir tanrı yap! dediler. Musa: Gerçekten siz cahil bir toplumsunuz, dedi.

Diyanet Meali - YÛNUS : 30. Orada herkes geçmişte yaptıklarını karşısında bulur. Artık onlar gerçek sahipleri olan Allah'a döndürülmüşlerdir. Uydurmakta oldukları şeyler (bâtıl tanrılar ı) da onları terkedip kaybolmuştur.

Diyanet Meali - HÛD : 53. Dediler ki: Ey Hûd! Sen bize açık bir mucize getirmedin, biz de senin sözünle tanrılar ımızı bırakacak değiliz ve biz sana iman edecek de değiliz.

Diyanet Meali - HÛD : 101. Onlara biz zulmetmedik; fakat, onlar kendilerine zulmettiler. Rabbinin (azap) emri geldiğinde, Allah'ı bırakıp da taptıkları tanrılar ı, onlara hiçbir şey sağlamadı, ziyanlarını artırmaktan başka bir şeye yaramadı.

Diyanet Meali - YÛSUF : 39. Ey zindan arkadaşlarım! Çeşitli tanrılar mı daha iyi, yoksa gücüne karşı durulamaz olan bir tek Allah mı?

Diyanet Meali - el-KEHF : 15. Şu bizim kavmimiz Allah'tan başka tanrılar edindiler. Bari bu tanrılar konusunda açık bir delil getirseler. (Ne mümkün!) Öyle ise Allah hakkında yalan uydurandan daha zalimi var mı?

Diyanet Meali - MERYEM SURESI : 46. (Babası:) Ey İbrahim! dedi, sen benim tanrılar ımdan yüz mü çeviriyorsun? Eğer vazgeçmezsen, andolsun seni taşlarım! Uzun bir zaman benden uzak dur!

Diyanet Meali - MERYEM SURESI : 81. Onlar, kendilerine bir itibar ve kuvvet (vesilesi) olsun diye Allah'tan başka tanrılar edindiler.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 21. Yoksa (o müşrikler), yerden birtakım tanrılar edindiler de, (ölüleri) onlar mı diriltecekler?

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 22. Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka tanrılar bulunsaydı, yer ve gök, (bunların nizamı) kesinlikle bozulup gitmişti. Demek ki Arş'ın Rabbi olan Allah, onların yakıştırdıkları sıfatlardan münezzehtir.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 24. Yoksa O'ndan başka birtakım tanrılar mı edindiler? De ki: Haydi delillerinizi getirin! İşte benimle beraber olanların Kitab'ı ve benden öncekilerin Kitab'ı. Hayır, onların çoğu hakkı bilmezler; bu yüzden de yüz çevirirler.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 59. Bunu tanrılar ımıza kim yaptı? Muhakkak o, zalimlerden biridir, dediler.

Diyanet Meali - el-ENBİYÂ : 68. (Bir kısmı:) Eğer iş yapacaksanız, yakın onu da tanrılar ınıza yardım edin! dediler.

Diyanet Meali - el-FURKÂN : 3. (Kâfirler) O'nu (Allah'ı) bırakıp, hiçbir şey yaratamayan, bilakis kendileri yaratılmış olan, kendilerine bile ne zarar ne de fayda verebilen, öldürmeye, hayat vermeye ve ölüleri yeniden diriltip kabirden çıkarmaya güçleri yetmeyen tanrılar edindiler.

Diyanet Meali - el-FURKÂN : 42. "Şayet tanrılar ımıza inanmakta sebat göstermeseydik, gerçekten bizi neredeyse tanrılar ımızdan saptıracaktı" diyorlar. Azabı gördükleri zaman, asıl kimin yolunun sapık olduğunu bilecekler!

Diyanet Meali - YÂSÎN : 23. "O'ndan başka tanrılar mı edineyim? O çok esirgeyici Allah, eğer bana bir zarar dilerse onların (putların) şefâati bana hiçbir fayda vermez, beni kurtaramazlar."

Diyanet Meali - es-SÂFFÂT : 36. "Mecnun bir şair için biz tanrılar ımızı bırakacak mıyız?" derlerdi.

Diyanet Meali - SÂD : 5. Tanrılar ı, tek tanrı mı yaptı? Doğrusu bu tuhaf bir şeydir! dediler.

Diyanet Meali - SÂD : 6. Onlardan ileri gelenler: Yürüyün, tanrılar ınıza bağlılıkta direnin, sizden istenen şüphesiz budur.

Diyanet Meali - ez-ZUHRUF : 45. Senden önce gönderdiğimiz elçilerimize (ümmetlerine) sor! Rahmân'dan başka tapılacak tanrılar (edinin diye) emretmiş miyiz?

Diyanet Meali - ez-ZUHRUF : 58. Bizim tanrılar ımız mı hayırlı, yoksa o mu? dediler. Bunu sana ancak tartışmak için söylediler. Doğrusu onlar kavgacı bir toplumdur.

Diyanet Meali - el-AHKAF : 22. "Sen bizi tanrılar ımızdan çevirmek için mi bize geldin? Hadi, doğru söyleyenlerden isen, bizi tehdit ettiğin şeyi başımıza getir" dediler.

bu da kuranın tanrısının bir insan ürünü olduğunu göstermez mi?

bunu söyleyen de zaten sizsiniz.

muhammedin tanrısı varmış gibi davrandığının farkındasın değil mi?

ve bu tanrı ne dediğini bilmiyor.

tanrı dediğin böyle saçmalamamalı değil mi?

tanrı dediğin adam akıllı olmalı değil mi?

işte kritik soru:

istediğin böyle adam akıllı bir tanrı ile karşılaşırsan ne yaparsın????

işte benim söylediğim şey de bu?

dostum sen ateist değilsin.

sen deistsin.

tıpkı diğer ateistler gibi.

Sitelerde Paylaş
Bu karsilastirmalar evrensel etik temel alinarak yapilir, ateistlerin kafalarindaki (ya da bilincaltindaki) bir tanri modeline filan gore degil.

elbette bunlar evrensel özellikler olacaktır.

böyle düşündüğünde şu soru önem kazanacaktır:

''böyle davranan ateist evrensel özelliklerin kimde olmasını BEKLEMEKTEDİR?????''

cevap:

eleştirdiği tanrı da..

iyi de neden????

işte bu sorunun cevabı çok önemli..

tarihinde tcbh077 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
yani layt bi tanrı istiyolar.ateizm cidden çok çelişkili bi felsefe

çelişkili bir felsefe demek biraz ayrıntı gerektirir.

eğer inanç düzeyinde ise sorun yaratmaz.

peki layt bir tanrı mı?

öyle görünüyor.

ateistlerin eleştirilerine bakılırsa böyle bir tanrının varlığında pek de ateist kalmaya devam edecekleri söylenemez..

tarihinde tcbh077 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
sacma..

Ateistler Tanridan bahsederken karsisindaki kisinin tanrisini varsayarak konusur.. Dolayisi ile bu olay bir tanrinin varligina bilinc alti inanis degil sadece varsayimdir.. Konu tanri ise tanri hakkinda varsayimlar yapmadan nasil bir sonuca varilabilir?

evet doğrudur..

sorun zaten bu değil..

sorun şudur:

böyle bir varsayımdan sonra ateistin son derece orjinal ve harika bir tanrının özelliklerini ''var'' saymasıdır..

üstelik bu özelliklerin falanca tanrıda olmaması dolayısıyla ona ''kaka'' demesidir

Sitelerde Paylaş

tcbh007 bize iftira attığının farkında mısın? Diyorsun ki ateistler barışçıl, herkese eşit davranan bir tanrı olmasını düşünürler. Ama öyle değil. Biz diyoruz ki eğer bir tanrı olsaydı bu deistlerin dediği tanrı yani evren'e karışmayan bir tanrı olurdu. Yani tanrı olsaydı da olmasaydı da dünyada bu olan savaş, eşitsizlik, güçlü olanın güçsüz olanı ezmesi hepsi yine varolacaktı. Biz arap tanrısı olsaydı bu dünyadaki bu eşitsizlik olmazdı 10 aylık bebek tecavüze uğramızdı vs diyoruz bu neden. Çünkü kutsal kitaplarda tanrı merhametlidir, kimseye haksızlık etmemiştir dediği için. Bu dediğimiz dindeki çelişkili tanrıdır. Anlayacağın biz tanrı arayışı içerisinde değiliz.

Size şunu öneriyorum. Ateizmi, deizmi, agnostisizmi ve dinleri öğrenin, sonra buraya gelip başlık açın tartışın. Yazdıklarınızdan bu konular hakkında bir şey bilmediğinizi belli ediyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
Ateizm de çelişki yok dostum. İlla çelişki arıyorsan Kuran'ı aç oku! Ayrıca ateistlerin Allah diye tasvir ettikleri Muhammed'dir.

Saygılar..

muhammedin hangi özelliklere sahip olmasını istiyorsunuz..ve neden

bu sorunun ardından yine kritik soru geliyor:

muhammette olmasını beklediğiniz özellikler eğer onda bulunsaydı ona inanır mıydınız?

mesela muhammed kadınlara karşı böyle olmasaydı, savaş yapmasaydı, kelle kesmeseydi.......vs..vs..

peki ya onun tanrısına?

beklediğiniz tüm güzel özellikleri içinde barındırmış olsaydı...

evet inanır mıydınız?

Sitelerde Paylaş
tcbh007 bize iftira attığının farkında mısın? Diyorsun ki ateistler barışçıl, herkese eşit davranan bir tanrı olmasını düşünürler. Ama öyle değil. Biz diyoruz ki eğer bir tanrı olsaydı bu deistlerin dediği tanrı yani evren'e karışmayan bir tanrı olurdu. Yani tanrı olsaydı da olmasaydı da dünyada bu olan savaş, eşitsizlik, güçlü olanın güçsüz olanı ezmesi hepsi yine varolacaktı. Biz arap tanrısı olsaydı bu dünyadaki bu eşitsizlik olmazdı 10 aylık bebek tecavüze uğramızdı vs diyoruz bu neden. Çünkü kutsal kitaplarda tanrı merhametlidir, kimseye haksızlık etmemiştir dediği için. Bu dediğimiz dindeki çelişkili tanrıdır. Anlayacağın biz tanrı arayışı içerisinde değiliz.

Size şunu öneriyorum. Ateizmi, deizmi, agnostisizmi ve dinleri öğrenin, sonra buraya gelip başlık açın tartışın. Yazdıklarınızdan bu konular hakkında bir şey bilmediğinizi belli ediyorsunuz.

tavsiyen için teşekkürler.

bu iyiliğini karşılıksız bırakmak istemiyorum.

ben de sana bir kaç tavsiyede bulunayım.

dikkat edersen materyalist yaklaşım ile tanrıyı reddedenlere(böyle inananlara)

doğru yaptıklarını söylüyorum. hata demiyorum.

ancak bir ateistin özel bir tanrı üzerine eleştirel yaklaşmasının ateizme ters düşeceğini söylüyorum.

ateistler tanrı arayışında değiller. o tanrı zihinlerinde zaten hep vardı.

bahsettiğin kavramların anlamları konusundaki eleştirine gelince....

eğer yanlışsam lütfen bana anlat.

o zaman tartışmamız daha anlamlı olur.

zira böylece, ben konyadan bahsederken senin ankarayı hayal etmediğinden emin olurum...

tavsiyeme gelince,

yukarıda diğer arkadaşlara yazdığım yazıları gözden geçirmelisin.

yararlı olacaktır.

Sitelerde Paylaş

tcbh077 dediklerin dogru ama cikardigin sonuc yanlis. Burda bu sekilde tartismak zorunludur. Bu sekilde tartisan bir ateist su an icin bildigimiz dogrulardan hareket ederek inanclinin tanrisini kiyaslar. Bes yüz sene evvel Kurani elestirenler belki daha basit ve daha az elestiriyordu zaman gectikce Kurana yöneltilen elestirilerde artiyor neden ? Bilmediklerimizide ögrendigimizden. Sen ateist olsan bir müslümana ne sorardin ? Yada müslüman hiristyani elestirirken nasil elestirir?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...