Jump to content

Kemlaist eğitimin meyvesi: yumurta demokrasisi

Recommended Posts

Kemalist eğitimden geçen zihinler tornadan çıkmış gibi antidemokrat, statükocu, otoriter olmaya meğilli oluyorlar. Az sayıda kimse bu matrix uykusundan uyanıp özgür düşünebiliyor. Üniversitelerde yaşanan yumurta olayları bunu yine açığa çıkardı. Ülkede hemen her konuda demokrasi devrimlerinin etkileri kendini hissettirmesine rağmen bu çalışmaların meyveleri eğitim ve üniversite gençliğinde malesef daha uzun vadede toplanacağa benziyor. Yılların statükosunu üçbeş senede kırmak kolay değil. Ama yavaş yavaş bu konuda da aşama katediliyor. Kurulan liberal demokrat vakıf üniversitelerinin varlığı özellikle bu noktada daha da önem kazanıyor...

Konuyla ilgili bazı liberal demokrat aydınlardan alıntılar:

Engin Ardıç

Orantısız saçmalık

Polis öğrencilere girişmiş, dayak yiyenler olmuş, "CHP medyası" kıyameti koparıyor.

Kendince koparmaya çalışıyor, satmayan gazetelerin okunmayan yazarlarının "cirmi kadar yer yakan" yazıları ne kadar koparabilirse....

....Egemen Bağış ayağına kadar gelecek, sana Avrupa Birliği'ni anlatacak, sen ona yumurta atacaksın. Ben gazeteci olarak bile her istediğim zaman ha deyince Egemen Bağış'a ulaşamıyorum soru sormak için, senin ayağına gelmiş sorularını yanıtlamaya, sen onu susturmaya çalışıyorsun. Senin yaptığın "demokratik", bizim buna kızmamız çok ayıp...

Ninen yerinde Adalet Ağaoğlu anayasa değişikliğini niçin desteklediğini anlatmaya çalışacak, ona da yumurta fırlatacaksın. "Hayır" demek demokratik, "evet" diyeni susturmak daha bir demokratik....

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2010/12/08/orantisiz_sacmalik

Mehmet Altan

Yumurtalı PISA

Üniversiteye davet edilenleri dinlemek... Medeni bir biçimde tartışmak... Karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak... Bunlar bizde yok... Ne var? Hakaret... Bağırıp çağırma... Zorbalık ve yumurta...

Neden? Türk eğitim sistemi ve Türkiye toplumunun yetiştirdiği mahsul bu....

....Memurlaştırılmış bir eğitim dünyasından da bu düzeyde bir öğrenci modeli çıkmakta...

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/mehmet-altan/yumurtali-pisa-314670.htm

Emre Aköz

'Yumurtacıların' hedefi demokrasi

Bazı büyük yayın organlarının, yumurta atarak yapılan protesto eylemlerini (hoşgörünün de ötesinde) sempatiyle karşıladığına şahit oluyoruz.

"Canım, silah çekmediler ya... Alt tarafı yumurta attılar" havasındalar.

Önce basit bir empati testi:

Böyle düşünen gazeteci arkadaşlar, kendilerini o kişinin yerine koysun...

Örneğin bir medya toplantısına davet ediliyorsun. Tam konuşacaksın... Çat! Üstün başın yumurta...

Eee, ne oldu şimdi?

Olan belli: Konuşma engellendi. Diyalog ihtimali kalmadı. İletişim kesildi. Kavgaya davet çıkarıldı.

Anlatmıştım: "Yetmez ama Evet" toplantısında da, yazar Adalet Ağaoğlu ile hukukçu Osman Can'a yumurta attılar. Başka bir toplantıda da boyalı su fırlattılar.

Bunu yapanların mesajı net: "Susun" diyorlar.

Yani yumurtalı protestoyu şirin bir protesto biçim olarak sunmak, fikir özgürlüğünü baltalayanları desteklemek anlamına geliyor.

Bugüne kadar yumurta fırlatanlara baktığımızda, siyasi açıdan şunu görüyoruz:

" Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti" gibi çağdaş değerlere karşılar.

Referandumda "Hayır" propagandası yaptılar.

Sol Kemalist, vesayetçi, askerci, katı laikçi bir ideolojileri var.

Yani, Batı'daki birçok örneğin aksine, bizim yumurtacılar, özgürlükçü ve demokrat değil...

Aynı zihniyet, yine yumurta atarak, AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki "Türkiye'de Anayasa" konferansında Burhan Kuzu'nun konuşmasını engelledi.

Bu hareketin anlamı belli:

2011 seçimleriyle oluşacak olan Meclis'in, bir Kurucu Meclis gibi çalışarak, demokratik bir Anayasa yapması bekleniyor.

Yumurtacıların... Daha doğrusu onların ardındaki, bence malum, gücün amacı, Yeni Anayasa'yı engellemek...

Günler geçtikçe bunu daha net göreceğiz.

12 Mart (1971) öncesi, leblebi gibi bomba patlattırıyorlardı, şimdilik yumurta attırıyorlar.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/akoz/2010/12/09/yumurtacilarin_hedefi_demokrasi

tarihinde muhafazakar demokrat tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Yani, Batı'daki birçok örneğin aksine, bizim yumurtacılar, özgürlükçü ve demokrat değil..." Emre Aköz

Afedersiniz. Gülmekten yazamayacağım. Bana az müsade. Gülme krizim geçince devam edeceğim.

Ben yumurtacının özgürlükçü ve demokrat olanını severim.

AKP'yi destekleyip AKP karşıtlarına yumurta atsa mesele yok yani... O zaman örgürlükçü ve demokrat oldukları için hoş görülebilir.

Bu Emre Batı'daki yumurtacıların özgürlükçü ve demokrat olduğunu nasıl anlamış?

Sitelerde Paylaş
Kemalist eğitimden geçen zihinler tornadan çıkmış gibi antidemokrat, statükocu, otoriter olmaya meğilli oluyorlar. Az sayıda kimse bu matrix uykusundan uyanıp özgür düşünebiliyor. Üniversitelerde yaşanan yumurta olayları bunu yine açığa çıkardı.

Şu zihniyetin çarpıklığını ve yazılarını örnek verdiği gazetecilerin ikiyüzlülüğünü aşağıdaki haberleri okuyunca daha iyi anlayabilirsiniz.:

İngiltere'de Öğrenciler

İtalya'da Öğrenciler

Onlar da parti binasını, Pisa Kulesini işgal ediyor, yumurta atıyor, politikacıları protesto ediyor, polisle çatışıyor.

Başlık yazısındaki zihniyetten yola çıktığımızda, onların da Kemalist eğitimden geçtiği sonucuna varılabilir.

Gerici-yobaz zihniyet için zaten dinci eğitimin dışındakilerin tümü aynıdır, onlara göre modern-çağdaş eğitimlerin hepsi Kemalist eğitimle aynı kefededir.

Çünkü aslında Kemalist eğitim diye bir tür yoktur. Bilime dayalı eğitim ve dine dayalı eğitim vardır. Bunlar ülkemizdeki bilime dayalı eğitimi "Kemalist eğitim" diye adlandırmak suretiyle dine dayalı eğitimi savunur.

Sitelerde Paylaş

Yumurta atan öğrenciler de bari kemalist olsa :lol:

Neyse, önemli olan yumurta atanların kimliği değil zaten.

Güzel bir protesto. Ne kadar Atatürk düşmanı bir grup olsalar da hoşuma gitmedi değil.

Aslında çıkarılacak sonuç bellidir bundan. AKP'ye kitlesel tepkiler gün geçtikçe artıyor.

Demokratik bir protestoyu statükocu algılayan muhazafakar beyinlerin, hiçbir zaman gerçekten demokrat olamayacaklarını da bu olay karşısındaki gerçek "statükocu" yorumlarında da görebiliyoruz.

Sitelerde Paylaş

Laf üretmek kolay.

Bu da genel bir hayat kuralı.

Geç bunları arkadaşım.

Geçen Ulusal Kanal'da Yalçın Küçük'ü izliyordum.

Yumruğunu masaya vurarak hararetle BDP'li(PKK'lı da diyebilirsin) Kürtlerin kemalize olmuş olduğundan bahsediyordu. AK Parti de onları dekemalize etmeye çalışıyormuş falan filan :)

Yani, bal gibi de iç çekişme bahsettiğin olay...

Sitelerde Paylaş

ahlaksızlığın mı öküzlüğün mü liboşluğun mu aartık hepsinin sınırlarını zorladılar....

çüşşşşşşşşş

neymiş pkklılar kemalistmiş

gavurlarla işbirliği içinde olarak bu adamlar ne mal olduklarını zaten belli ediyorlar

gavur dedikleri aadamlara yaranmak için kelimei şehadeti bile kaldırdı bu sahtekarlar

Sitelerde Paylaş

İleri demokrat başbakanımız sormuş:

Harç noktasında devlet farklı şekilde zaten devlet ödüyor. Neyin eylemini yapıyorlar bunlar?

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16498913.asp?gid=373

Yakında ceplerine kendi cebimden harçlık koyuyorum da der.

tarihinde tomruk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burhan Kuzu'ya yumurta atıldıktan sonra, bazı uyanıklar yumurtaları zula yapmaya başlamışlar

Bu yüzden ülkede ileriki aylarda yumurta sıkıntısı çekilebilirmiş

Burdan yumurtacı faşişt terörist öğrencilere duyurulur

Yurtdışından yumurta getirmek zorunda kalabilirsiniz

Demedi demeyin

Sitelerde Paylaş

Şimdi Yalçın Küçük diyerek eski defterleri mi açacaksın merak ediyorum.

STV haber yapmıştı, internetten seyretmiştim.

TİİKP Savunması'nı ortaya atıp işte bunlar geçmiş günü Lozan'a şöyle diyordu. Ama işin aslı böyle değil şimdi böyle diyorlar diyerek sanki çok Lozancılarmış gibi kendileri daha emekleme döneminde bile değilken, yapılan tespitleri bi bok varmış gibi sergiliyorlar. Hayır, gören de sanki bu değerleri savunuyor sanacak!

Hadi len ordan!

Beş para etmez sahte demokratlar!

Demokrasi sizin gibi biatçı kafalara mı kaldı!

Sitelerde Paylaş

Kemalist eğitimden geçen zihinler tornadan çıkmış gibi antidemokrat, statükocu, otoriter olmaya meğilli oluyorlar. Az sayıda kimse bu matrix uykusundan uyanıp özgür düşünebiliyor. Üniversitelerde yaşanan yumurta olayları bunu yine açığa çıkardı. Ülkede hemen her konuda demokrasi devrimlerinin etkileri kendini hissettirmesine rağmen bu çalışmaların meyveleri eğitim ve üniversite gençliğinde malesef daha uzun vadede toplanacağa benziyor. Yılların statükosunu üçbeş senede kırmak kolay değil. Ama yavaş yavaş bu konuda da aşama katediliyor. Kurulan liberal demokrat vakıf üniversitelerinin varlığı özellikle bu noktada daha da önem kazanıyor...

Konuyla ilgili bazı liberal demokrat aydınlardan alıntılar:

Engin Ardıç

Orantısız saçmalık

Polis öğrencilere girişmiş, dayak yiyenler olmuş, "CHP medyası" kıyameti koparıyor.

Kendince koparmaya çalışıyor, satmayan gazetelerin okunmayan yazarlarının "cirmi kadar yer yakan" yazıları ne kadar koparabilirse....

....Egemen Bağış ayağına kadar gelecek, sana Avrupa Birliği'ni anlatacak, sen ona yumurta atacaksın. Ben gazeteci olarak bile her istediğim zaman ha deyince Egemen Bağış'a ulaşamıyorum soru sormak için, senin ayağına gelmiş sorularını yanıtlamaya, sen onu susturmaya çalışıyorsun. Senin yaptığın "demokratik", bizim buna kızmamız çok ayıp...

Ninen yerinde Adalet Ağaoğlu anayasa değişikliğini niçin desteklediğini anlatmaya çalışacak, ona da yumurta fırlatacaksın. "Hayır" demek demokratik, "evet" diyeni susturmak daha bir demokratik....

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ardic/2010/12/08/orantisiz_sacmalik

Mehmet Altan

Yumurtalı PISA

Üniversiteye davet edilenleri dinlemek... Medeni bir biçimde tartışmak... Karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak... Bunlar bizde yok... Ne var? Hakaret... Bağırıp çağırma... Zorbalık ve yumurta...

Neden? Türk eğitim sistemi ve Türkiye toplumunun yetiştirdiği mahsul bu....

....Memurlaştırılmış bir eğitim dünyasından da bu düzeyde bir öğrenci modeli çıkmakta...

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/mehmet-altan/yumurtali-pisa-314670.htm

Emre Aköz

'Yumurtacıların' hedefi demokrasi

Bazı büyük yayın organlarının, yumurta atarak yapılan protesto eylemlerini (hoşgörünün de ötesinde) sempatiyle karşıladığına şahit oluyoruz.

"Canım, silah çekmediler ya... Alt tarafı yumurta attılar" havasındalar.

Önce basit bir empati testi:

Böyle düşünen gazeteci arkadaşlar, kendilerini o kişinin yerine koysun...

Örneğin bir medya toplantısına davet ediliyorsun. Tam konuşacaksın... Çat! Üstün başın yumurta...

Eee, ne oldu şimdi?

Olan belli: Konuşma engellendi. Diyalog ihtimali kalmadı. İletişim kesildi. Kavgaya davet çıkarıldı.

Anlatmıştım: "Yetmez ama Evet" toplantısında da, yazar Adalet Ağaoğlu ile hukukçu Osman Can'a yumurta attılar. Başka bir toplantıda da boyalı su fırlattılar.

Bunu yapanların mesajı net: "Susun" diyorlar.

Yani yumurtalı protestoyu şirin bir protesto biçim olarak sunmak, fikir özgürlüğünü baltalayanları desteklemek anlamına geliyor.

Bugüne kadar yumurta fırlatanlara baktığımızda, siyasi açıdan şunu görüyoruz:

" Demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti" gibi çağdaş değerlere karşılar.

Referandumda "Hayır" propagandası yaptılar.

Sol Kemalist, vesayetçi, askerci, katı laikçi bir ideolojileri var.

Yani, Batı'daki birçok örneğin aksine, bizim yumurtacılar, özgürlükçü ve demokrat değil...

Aynı zihniyet, yine yumurta atarak, AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki "Türkiye'de Anayasa" konferansında Burhan Kuzu'nun konuşmasını engelledi.

Bu hareketin anlamı belli:

2011 seçimleriyle oluşacak olan Meclis'in, bir Kurucu Meclis gibi çalışarak, demokratik bir Anayasa yapması bekleniyor.

Yumurtacıların... Daha doğrusu onların ardındaki, bence malum, gücün amacı, Yeni Anayasa'yı engellemek...

Günler geçtikçe bunu daha net göreceğiz.

12 Mart (1971) öncesi, leblebi gibi bomba patlattırıyorlardı, şimdilik yumurta attırıyorlar.

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/akoz/2010/12/09/yumurtacilarin_hedefi_demokrasi

"ben hem muhafazakar hem demokratım bizim aileden böyle gelir ivit" türkmalı ehehee :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...