Jump to content

Bir Ateist İnanmak Kelimesini Sözlüğe Gömmeli

Recommended Posts

Örnegin:Ateistlerin bilinclendirilip hep birlikte dinlerle, dincilerle dise dis göze göze mücadele etmesine inaniyorum...

Yani bu hususu destekleyecek yeterli veriye sahip olmadığın halde elindeki yetersiz verilerle direkt bu sonuca atladın?

Çünkü inanmak bu demek.

Mücadele etmeden hic bir seyin basaralimayacagina inaniyorum.

Yine yukarıdaki gibi mi?

Hic bir isin ucundan tutmayan, kiclarini oynatmadan her seyi baskalarindan bekleyen zihniyetin temsilcileri inanc konusunda ahkam kesemezler.Bu "inanc" sizin anladiginiz "inanc" degildir...

Nedne kesmeyeyim ki?

İnanç kelimesinin anlamı belli

Yeterli veri ve bilgi olmadan direkt sonuca atlamak.

Bunun ahkam kesmeyle ne alakası var?

Kendime güvenip inanmasam hic bir halti basaramam.Tirnaklarimi uzatip düz duvara tirmanacagima inanirim ve uzattigim tirnaklarimla düz duvara tirmanirim.

Kendime inanıp güvenmesem demek, kendimle ilgili bildiklerim yetersiz olduğu halde kendime dair bir uydurmaya dayalı tamamlamayla inanç oluşturmuşluğum olmasa ve güvenmesem demektir.

Senin ne dediğinden haberin var mı?

Sizin bunlari anlayabilmeniz icin farkli farkli ateistler ile beyin jimnastikleri yapip tartismaniz gerekiyor diye düsünüyorum.

Neyini anlayabilmek?

Sen şu anda neyi savunuyorsun biliyor musun?

"Ben diyorum ki yetersiz veriyle bir sonuca ulaşmamalı ateist

*Sen ve Hacı yetersiz veriyle ulaşılan sonuçlar olmasa insan insna bile olmaz diyorsunuz.

:)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 236
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kendine inanmanın resmini çiz.

Çizemediğinde, modelleyemediğinde görürsün neymiş o.

Kendini kandırmayı üstün tutuyorsun.

Ayrıca bilerek mi yapıyorsun bilmiyorum ama inanmakla ilgili spesifik örneklere girmiyorsun baştan beri.

Senin inanmak kelimesiyle ilgili kuracağın her cümle kesinliğini kaybedecektir.

Ben sana kelimenin anlamını söylüyorum.

Uydurmanın kabul ve saygı gören bir hali.

Uydurmadan tek farkı söyleyen kişinin uydurduğunun farkında olmaması.

Sana resmini çizemem. Anlatamam da.. Çünkü inanmanın olduğuna inanmıyorsun.

Sana binlerce örnek verebileceğimiz ve birçok örnek gösterdiğimiz halda inanmıyorsun.

İnanmamak sende inanç olmuş diyeceğim ama akıllı bir insanın inancı değil o..

Burada önemli olan neye inandığın.

Neye inandığının bilemezsen kendine güvenin yok demektir.

O zaman hiçbir şeye inanmazsın.....

Aklını kullanırsan inanmanın hiç de zor olmadığını anlarsın.

Ama sen aklını kullanmıyorsun. Ve herşeyi reddediyorsun..

Seninki hastalıklı bir inançsızlık..

Doğru ve yanlışı, mantıklı ve mantıksızı, olabilecekleri ve olamayacakları, ilahi olanı ve olmayanı, doğaüstü olanı ve olmayan birbirlerinden ayıramayan insan ateist olamaz.

Sen onları birbirlerinden ayıramadığın ve hepsini reddettiğin için ateist olamazsın.

Yalnız da değilsin. Senin gibi sayıları çok az da olsa ateist var aramızda..

Yukarda onların seni destekledikleri iletiler var.

Ateist akıllı insandır.

Akıllı insan ise doğru ve yanlışı ve yukarda yazdıklarımı birbirlerinden ayırmada fazla zorluk çekmez.

Aslında bazı kavramları birbirlerinden ayırmada zorluk çekmek en önemli akıl hastalığı işaretlerinden biridir.

Kim demiş ateistlerde akıl hastalığı olmaz.

Sen iyi bir örneksin. Son bir kaç hafta içinde giderek kötüye gidiyorsun.

Umarım yanılıyorumdur ama sen bir akıl hastasına benzemeye başladın.

Sitelerde Paylaş

Sana resmini çizemem. Anlatamam da.. Çünkü inanmanın olduğuna inanmıyorsun.

Sana binlerce örnek verebileceğimiz ve birçok örnek gösterdiğimiz halda inanmıyorsun.

İnanmamak sende inanç olmuş diyeceğim ama akıllı bir insanın inancı değil o..

Burada önemli olan neye inandığın.

Neye inandığının bilemezsen kendine güvenin yok demektir.

O zaman hiçbir şeye inanmazsın.....

Aklını kullanırsan inanmanın hiç de zor olmadığını anlarsın.

Ama sen aklını kullanmıyorsun. Ve herşeyi reddediyorsun..

Seninki hastalıklı bir inançsızlık..

Doğru ve yanlışı, mantıklı ve mantıksızı, olabilecekleri ve olamayacakları, ilahi olanı ve olmayanı, doğaüstü olanı ve olmayan birbirlerinden ayıramayan insan ateist olamaz.

Sen onları birbirlerinden ayıramadığın ve hepsini reddettiğin için ateist olamazsın.

Yalnız da değilsin. Senin gibi sayıları çok az da olsa ateist var aramızda..

Yukarda onların seni destekledikleri iletiler var.

Ateist akıllı insandır.

Akıllı insan ise doğru ve yanlışı ve yukarda yazdıklarımı birbirlerinden ayırmada fazla zorluk çekmez.

Aslında bazı kavramları birbirlerinden ayırmada zorluk çekmek en önemli akıl hastalığı işaretlerinden biridir.

Kim demiş ateistlerde akıl hastalığı olmaz.

Sen iyi bir örneksin. Son bir kaç hafta içinde giderek kötüye gidiyorsun.

Umarım yanılıyorumdur ama sen bir akıl hastasına benzemeye başladın.

Yazıya bak...

Bana "yetersiz veriyle sonuca atlamayı bilmelisin"

İstisnasız her durumda İnanmanın tarifi budur.

Bunu salık veren adam bir ateist ve benim ateizm anlayışımdan, kişiliğime aklıma kadar herşeyi tartışılabilir yapıyor.

Evet, Hacının dediği gibi yapın.

Ne olursa olsun yeterli veri ve bilgi olmadan sonuca atlayın.

Sen, burada dediğin bu fiyasko cümlelere adam gibi açıklama getirene kadar ben seni herhangi bir tarışmada ehil kabul etmeyeceğim Hacı bilgin olsun.

Ehil kabul etmeyeceğim demek gerçeklik algısı bozuk olarak değerlendirmek demek.

Ben senden daha akıllı olduğum için de bunu yetersiz veri ile değil yeterli veri ile yapıyorum.

çünkü sen, - BİR İNSAN BAZI DURUMLARDA YETERSİZ VERİ VE BİLGİ İLE SONUCA ATLAMALI - diyorsun.

Bu da durumu resmetmeye yeter.

Sitelerde Paylaş

Sen şu anda neyi savunuyorsun biliyor musun?

"Ben diyorum ki yetersiz veriyle bir sonuca ulaşmamalı ateist

*Sen ve Hacı yetersiz veriyle ulaşılan sonuçlar olmasa insan insna bile olmaz diyorsunuz.

Ateist bakis, düzgün tartismaktan keyif alirim fakat bazi saplantilarin yüzünden sacmalaya basladigini düsünüyorum.

Bir ise baslamadan o isi bitiremezsin, buna inanmasan kendine güvenmesen, ne kadar ve ne zamana kadar veri toplayip duracaksin?

O inanc baska bir inanc, insana enerji ve mücadele azmi veren bir inanc...

...demek ki sende böyle bir durum söz konusu degil, ateist metal robot gibisin.

Sitelerde Paylaş

Ateist bakis, düzgün tartismaktan keyif alirim fakat bazi saplantilarin yüzünden sacmalaya basladigini düsünüyorum.

Bir ise baslamadan o isi bitiremezsin, buna inanmasan kendine güvenmesen, ne kadar ve ne zamana kadar veri toplayip duracaksin?

O inanc baska bir inanc, insana enerji ve mücadele azmi veren bir inanc...

...demek ki sende böyle bir durum söz konusu degil, ateist metal robot gibisin.

İnanmanın tanımı bellidir.

Senin "BEN İNANIYORUM" diye başladığın veya bitirdiğin tüm cümleler yetersiz veri ile uydurulmuş kalıplardır.

Bunun istisnası yoktur.

Yetersiz veri ile ha adam asmışsın, ha azmetmişsin, ha saçmalamışsın = Hepsi aynıdır.

Kişiliğe, özelliklere ona buna laf sokacağınıza kendi kendinize "ELİMDE YETERLİ VERİ OLMADIĞI HALDE BEN BAZI DURUMLARDA DİREKT SONUCA ATLIYORUM" itirafını yapın.

Çocukça şeyler bunlar.

Ben ne diyorum, siz ne diyorsunuz.

Ben diyorum inanmak budur. Aç kelime anlamına bak. Kurguladığın yaptığın her eylem böyledir. İstisnası yoktur.

Siz gelmişsiniz, "Sen de adam mısın," "Senden fayda gelmez" "Bir halt olmaz" vs vs diye saçmalıklar söylüyorsunuz.

İnanma adı altında yapılan eylemlerin tamamı, yetersiz veri ile sonuca atlamaktır. Cigi, sen bu eylemin yapılmasını doğru mu buluyorsun?

Uzatma da ona yanıt ver.

Evet veya hayır diye...

Sitelerde Paylaş

Bazılarından daha akıllı olduğuna inanmak da akıl hastalığının işaretlerinden biri olabilir.

Akıl hastaları kendilerini dokunulmaz kabul ederler.

Saplantıları vardır.

Bir doktor olarak senin bir akıl hastası olabileceğini ciddi olarak düşünüyorum.

Forumlarda akıl hastalığı tanısı koymak zordur. Ama sen giderek işimizi kolaylaştırıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Bazılarından daha akıllı olduğuna inanmak da akıl hastalığının işaretlerinden biri olabilir.

Akıl hastaları kendilerini dokunulmaz kabul ederler.

Saplantıları vardır.

Bir doktor olarak senin bir akıl hastası olabileceğini ciddi olarak düşünüyorum.

Forumlarda akıl hastalığı tanısı koymak zordur. Ama sen giderek işimizi kolaylaştırıyorsun.

Aynı senin gibi

Burada yüzlerce adam arasında anket yapsak şu yukarıdaki tanım beni mi seni tarif ediyor diye acaba sonuç ne çıkar? :)

Demek yetersiz verilerle sonuca gitmek doğru bir davranış ha?

Komedi... :)

Sitelerde Paylaş

Ateist Bakış'a katılıyorum .

İnanmak bir ön kabuldür , ön kabulsüz de yaşanabilinir.

Ben de hiçbir şeye inanmamaktayım .

Bilmek ayrı güvenmek ayrı şeyler ,inanç ise bambaşka bir şey.

Ateist arkadaşların nasıl inancı savunabildiklerini de hiç anlıyamadım .

İnandığın hiçbir şey yok mu yani? Hiç ön kabulü olmadan yaşayan kimse olamaz bence.

Sitelerde Paylaş

İnandığın hiçbir şey yok mu yani? Hiç ön kabulü olmadan yaşayan kimse olamaz bence.

Evet yok.

Öncelikle inanmanın tarifini yapın ,inanmak ne demek ?

Arkadaşlar güvenmekle sevmekle falan karıştırıyorlar.

Biri demiş anana babana da mı inanmazsın?

Ana babanın ne yapacağını ne yapmayacağını bilirsin,güvenirsin güvenmezsin ,doğru söyleyip söylemediğini bilirsin.

Doğruyu bilmekle inanmak farklı şeyler.

Bir arkadaşıma çok güvendiğim için onun anlattığı bir şeyin doğru olduğunu düşünebilirim,bu körü körüne bir inanç değildir.

Ateistlerin bir inançsıza ya sen nasıl inanmassın demeleri de çok komik :lol:

Yukarda yazan arkadaşların söyledikleride güven sevgi ,bilgi bunları topluyorlar ve inançtır diyorlar.

Bana ateist biri neye inandığını söyleyebilirmi ?

Sitelerde Paylaş

''Bir ateistin 'inanç'la işi olmaz'' diyen adam, kesinlikle saçmalıyor demektir.

Sosyal bilimlere ait bütün kuramlar belli başlı varsayımlara dayanır.. Ve bu varsayımlar da tamamen inancın konusudur.. Eğer bir ateistin inançla alakası yoksa, herhangi bir sosyal bilimler kuramını veya bir ideolojiyi de kabul etmiyor demektir.

Bir kuramın 'Rasyonalist' temelde mi, yoksa 'Ampirist' bir temelde mi oluşturulduğu örneği, inançla alakalıdır.. Ve tüm kuramların varsayımında kullanılır.

Bir insanın 'Materyalist' veya 'İdealist' olması da, inançla alakalıdır.. ''Maddenin tek gerçeklik olduğu, bir yaratıcı tarafından yaratılmayıp ebedi ve ezeli olduğuna yönelik 'inanç'' da, bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Sitelerde Paylaş

Evet yok.

Ana babanın ne yapacağını ne yapmayacağını bilirsin,güvenirsin güvenmezsin ,doğru söyleyip söylemediğini bilirsin.

Bir arkadaşıma çok güvendiğim için onun anlattığı bir şeyin doğru olduğunu düşünebilirim,bu körü körüne bir inanç değildir.

Yukarda yazan arkadaşların söyledikleride güven sevgi ,bilgi bunları topluyorlar ve inançtır diyorlar.

Sözler uçar, yazılar kalır...

Yazdıklarına çok dikkat et..

İlerde onları ya savunmaya zorlanacaksın, ya da teker teker geri alacaksın.

İkisi de çok zor ve ağrılı olabilir senin için.

Sangre başlatmış bu ağrılı süreci...

Umarım tartışmalar daha derinleşmeden durumun vehametini anlar, sesinizi kesersiniz.

Sitelerde Paylaş

Bir insanın 'Materyalist' veya 'İdealist' olması da, inançla alakalıdır.. ''Maddenin tek gerçeklik olduğu, bir yaratıcı tarafından yaratılmayıp ebedi ve ezeli olduğuna yönelik 'inanç'' da, bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Bu bir inanç değil bir düşüncedir.

Madde somut olarak vardır. 5 duyumuzla maddeyi algılayabiliyoruz.

Maddenin nasıl var olduğunu henüz bilmiyor olabiliriz ama fizik ötesi inançlarla var olan gerçekliği bir tutamayız.

Benim madde ötesine inanmıyor olmam maddeye ,maddenin ezeli ve ebedi olduğuna inanmamı gerektirmez.

Sitelerde Paylaş

Sözler uçar, yazılar kalır...

Yazdıklarına çok dikkat et..

İlerde onları ya savunmaya zorlanacaksın, ya da teker teker geri alacaksın.

İkisi de çok zor ve ağrılı olabilir senin için.

Sangre başlatmış bu ağrılı süreci...

Umarım tartışmalar daha derinleşmeden durumun vehametini anlar, sesinizi kesersiniz.

Emredersin Paşam :blink:

Sitelerde Paylaş

Evet yok.

Peki. Kendininki dışındaki zihinlerin varlığını bilir misin, yoksa buna inanır mısın? :)

Sitelerde Paylaş

evet ateistler sacma sapan dusunce yapısına sahıpler ,inanan birisine kendi dusuncelerıne inanmadığı için onyargı ile bakıp ,onun yanlışta olduğunu söyleyip saldırgan tutum izlerler....ya kendilerininde yanılmaları olasılığını hiç düşünmezler, akıllaraına bile getirmez, kaçarlar...

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu kapalıdır ama konuya cevap yazmaya yetkiniz var görünüyor.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...