Jump to content

EY İNSAN! GÖZÜNAYDIN.

Recommended Posts

Sakat çocukların doğması riski akrabaların çocuk sahibi oldukları durumlarda normalden yüksek, doğru; ama başka durumlarda da bu risk oldukça yüksek olabiliyor. Belli bir yaşı aşan kadınlar çocuk sahibi olduklarında da bu tarz riskler söz konusu mesela. Bu konuda yasalar nasıl ve nerede sınır çekebilir, bu olay sistematik öjenik uygulamalara kadar gider mi vb. sorular zor sorular.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 152
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yahu sakat çocuk doğsa bile size ne arkadaşım?

Siz mi bakacaksınız?

Sizi ne ilgilendiriyor?

Sen yapma. Yanlış diyorsan de. Yapandan sana ne?

Ben de yanlış buluyorum bunu. Ahlak anlayışımın dışında bir şey. Ama bu bir dayatma.

Dayatmanın bazen doğru şeylere denk gelmesi onu makul göstermez.

Dayatma dayatmadır ve yokedilmelidir.

Zaten genelde her türlü dayatmanın kökeninde bir dogma veya geri kalmışlık yatar.

Sitelerde Paylaş

Aslında iki yetişkin insan birbirlerine karşı arzu duyuyor ve kendi istekleriyle birlikte oluyorlarsa devlet yada kimse buna bişey diyemez. Sadece bu sanmıyorum ki sıkça yaşanan birşey olsun. Genelde ensest yetişkin bir erkeğin kendini savunamayan küçük çocukları cinsel açıdan istismar etmesi şeklinde yaşanır. Yani siz aile içinde istismar edilen çocuklar için endişelenin, burda bu kadar büyütücek bişey yok

Sitelerde Paylaş

homolarla lezlerin kimseye zararı olmayacağı için iğrenç bulmuyorum :) Çok iyi anladın..

bilimi yakından takip etmiyosun galiba

artık kısa bir süre sonra kök hücre çalışmaları ile gay çiftler de çocuk sahibi olacakmış

http://www.gabile.com/haber/essiz_gune_dogru-4-32.html

Sitelerde Paylaş

T.C Hukukunda olmayan cezalardan bir kaçı:

İntihar etmek suç değil ama intihar teşvik etmek veya yardım etmek suç.. Mesela boğaz köprüsünden sallanan birine atla, atla diye tempo tutmak suç.

Uyşturucu kullanmak suç değil ama uyuşturucu satmak suç.

Ensest suç değil ama aile içi cinsel şiddet suç..

Uyuştucu kullanmakta suç.Hatta hapis cezası bile var.

Sitelerde Paylaş

Tanrım sen yardım et.

Anlayamıyorum, iki yetişkin insan kendi rızalarıyla sevişmek isterse -aralarındaki bağ ne olursa olsun-kim hangi gerekçeyle kendi ahlaki değerlerini hikmetinden sual sorulmaz kurallar olarak ele alır ve bu kişilere dayatma yapar? Bunu yapanların dinlerin uydurduğu insanın sınırları olması gerektiği palavrasından farklı minvaldeki düşünceleri nedir?

Çocuklar sakat doğuyormuş. Size ne? Belki sadece zevk için yapıyorlar, belki çocuk istemiyorlar? Enseste tü kaka diyeceğim diye insanların cinsel ilişki isteğini hayvanlar gibi sırf üremek üzerine endekslemenin ne mantığı var?

Uzun lafın kısası ben ensest ilişkide bulunmak istesem sizin bu laflarınıza ancak gülerim, o kadar.

Sitelerde Paylaş

Tanrım sen yardım et.

Anlayamıyorum, iki yetişkin insan kendi rızalarıyla sevişmek isterse -aralarındaki bağ ne olursa olsun-kim hangi gerekçeyle kendi ahlaki değerlerini hikmetinden sual sorulmaz kurallar olarak ele alır ve bu kişilere dayatma yapar? Bunu yapanların dinlerin uydurduğu insanın sınırları olması gerektiği palavrasından farklı minvaldeki düşünceleri nedir?

Çocuklar sakat doğuyormuş. Size ne? Belki sadece zevk için yapıyorlar, belki çocuk istemiyorlar? Enseste tü kaka diyeceğim diye insanların cinsel ilişki isteğini hayvanlar gibi sırf üremek üzerine endekslemenin ne mantığı var?

Uzun lafın kısası ben ensest ilişkide bulunmak istesem sizin bu laflarınıza ancak gülerim, o kadar.

Bir kişinin yaptığı birşey başkalarına zarar vermiyorsa bu iyimidir demek..

Birkişinin yaptığı bir eylem başkalarına zarar vermiyorsa bunu hukuk açısından cezalandırılamaz denebilir. Cezalandırılmayan herşey iyi demek anlamına gelmez.

Sen hayatında iyi ve kötüyü sana zarar verip vermemesine göremi değerlendiriyorsun.

Sigara içmek hukuksal açıdan cezalandırılmaz ama iyi birşey denebilirmi buna..

Yada uyuşturucu kullanıp kişinin kendini mahvetmesi iyi birşeymidir.

İnsanların intihar etmesi iyi birşeymidir.

Hiçbirşey öğrenmeden cahil olmak iyi bir şeymidir mesela.

Sağlığına dikkat etmemek iyi birşeymidir mesela.

İnsanın kendini geliştirmemesi iyi bir şeymidir mesela.

Hukuk bunlara ceza vermiyor diye ben bunlara iyi birşey demem..

Sitelerde Paylaş

Ercument hala kendi görüşlerin üzerinden başka şeyleri iyi ve kötü diye sınıflandırma gereği duyuyorsun.

Ensest iyi ya da kötü değildir, sadece bir tercihtir. Sana göre kötü, ensesti yapan adama göre iyidir. Zaten bu yüzden iyi ya da kötü olarak değerlendirilemez. Çoğunluğun görüşünü baz alacak olsaydık ateizmi de sapık, pislik, şerefsiz bir şey diye nitelememiz gerekirdi. Çoğunluğun görüşü bu nedenle baz alınamaz. O yüzden iyisi mi bu tür konularda niteleme yapmaktan kaçınmalı, çünkü son derece izafi kavramlar. Ben iyi ya da kötü olduğunu iddia etmiyorum, sadece özgür bir tercihtir ve bu tercihe müdahale edilemez diyorum.

Ensest kişinin kendisine zarar vermez, ama uyuşturucu insanlara çok büyük zararlar verir. Ayrıca bir bağımlı para bulamadığı zaman her an birilerini gasp etme riski var. Uyuşturucu sadece kişiyi değil toplumu da tehdit eden bir şeydir. Genelde uyuşturucu bağımlıları suç işlemede kullanılmazlar mı zaten?

Uyuşturucu ile ensest karşılaştırılamaz diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Ercument hala kendi görüşlerin üzerinden başka şeyleri iyi ve kötü diye sınıflandırma gereği duyuyorsun.

Ensest iyi ya da kötü değildir, sadece bir tercihtir. Sana göre kötü, ensesti yapan adama göre iyidir. Zaten bu yüzden iyi ya da kötü olarak değerlendirilemez. Çoğunluğun görüşünü baz alacak olsaydık ateizmi de sapık, pislik, şerefsiz bir şey diye nitelememiz gerekirdi. Çoğunluğun görüşü bu nedenle baz alınamaz. O yüzden iyisi mi bu tür konularda niteleme yapmaktan kaçınmalı, çünkü son derece izafi kavramlar. Ben iyi ya da kötü olduğunu iddia etmiyorum, sadece özgür bir tercihtir ve bu tercihe müdahale edilemez diyorum.

Ensest kişinin kendisine zarar vermez, ama uyuşturucu insanlara çok büyük zararlar verir. Ayrıca bir bağımlı para bulamadığı zaman her an birilerini gasp etme riski var. Uyuşturucu sadece kişiyi değil toplumu da tehdit eden bir şeydir. Genelde uyuşturucu bağımlıları suç işlemede kullanılmazlar mı zaten?

Uyuşturucu ile ensest karşılaştırılamaz diye düşünüyorum.

Ensest tabusunu yıktığın anda da evdeki 10 yaşındaki erkek kardeşin kız kardeşi becerme riski uyuşturucu bağımlısının yapacaklarından çok daha yüksektir.

Babanın kendi erkek oğlunu anneninde kendi kız çocuğunu rakip görme durumunu ne yapacaksın. Kız çocuğu babasına nasıl karşı glebilecek, özgür iradesini kullanabilecekmi?

Kardeşler arasında çıkacak rekabeti nasıl önleyeceksin.

İnsanların inandığı doğrular vardır..Bunlar genel doğrulardır bu doğruların zıtları istisnalardır..

Mesela barış genel bir erdemdir, savaş ancak istisna olabilir.

Doğru söyleyen bir insan olmak genel doğrudur yalancılık ancak istisnalardır..

Kendini ve tüm insanları ve hatta herşeyi sevmek genel doğrudur. Nefret ancak istisnadır.

Bir insanın kişiliğinide genel değerleri ve inançları belirler.

Ensest de insandan silinmesi gereken bir durumdur..

İnsanlar kendi içine çökmek istemiyorlarsa enseste karşı olmalılar ve aile içindeki fertler toplumun diğer kesimlerine açılabilmeliler.

Sitelerde Paylaş

Aslında iki yetişkin insan birbirlerine karşı arzu duyuyor ve kendi istekleriyle birlikte oluyorlarsa devlet yada kimse buna bişey diyemez.

İki yetişkin insandan biri bir üçüncü yetişkin insana ilgi duyup, onunla da birlikte olmak isterse, yetişkin ikinci kişi de buna razı ise, kimsenin buna bir şey deme hakkı var mı?

Mesala kuma veya çok eşlilik olayı..

Sitelerde Paylaş

İki yetişkin insandan biri bir üçüncü yetişkin insana ilgi duyup, onunla da birlikte olmak isterse, yetişkin ikinci kişi de buna razı ise, kimsenin buna bir şey deme hakkı var mı?

Bu durum heralde ideal ve arzulanan bir durum değildir.

Helede kadının erkeklerden aşağı görüldüğü ve bunun sonucu olarakta erkeklerin çok fazla kadın sahibi olduğu ve bununda normal karşılandığı toplumlarda ki kadının düştüğü aşağılık durumu sadece yetişkin insanların kendi rızalarıyla birlikte olmasıyla açıklayamazsınız.

Yani erkeklerin çok eşlilik yaptığı toplumlarda ve bununda belkide normal görüldüğü toplumlardaki bu durum..

KADININ STATÜ VE HAKLAR ANLAMINDA AŞAĞILIK GÖRÜLMESİNİN BİR SONUCU VE UYGULAMASI..

Kadının erkelerden aşağılık görülmediği bir toplumda olabilecek çok eşlilikler yani üç erkek bir kadın beş kadın 2 erkek falan bunlar grup sex çerçevesinde veya başka açılardan değerlendirmek gerekekir.

Sitelerde Paylaş

Jadı'ya sormuşsun ama fikrimi söylemek istedim.

İki yetişkin kişinin rızası olup üçüncü ye da beşinci yetişkin kişilerle ilişkiye girilmesi en baştan söylediğimiz gibi rıza dahilinde olabilir.Bana ya da sana ya da bir çoğumuza göre kabul edilebilir bir davranış olmasa bile insanların başkalarına zarar vermedikleri takdirde diledikleri gibi yaşama hakları var.

Ama Kuran'ı referans alıp aynı anda birden fazla kadınla nikahlı olmak kadınların canı gönülden rızasıyla falan olmuyor.Din ve ahlak kelimeleri pek çok müslüman tarafından eş anlamlı kullanıyor.2010 yılında poligamiyi savunmaya kalkan bir müslümanın yüksek ahlakından şüphe ediyorum kısaca :)

1500 sene önce arap kavmi için "kabul edilebilir"bir olgu olan poligami bugün bizim için "sapkınlıktır"

tarihinde zensen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Son iki iletiyi dikkatle okuduğumda aklıma hemen gelen bir soru var;

Eş cinsel, lezbiyen, fetişist vs. lere ne zaman sıra gelecek?

İkinci iletide satır arasında şöyle bir şey okudum, doğru mudur bilemiyorum?

İki yetişkin kişi eğer kendi rızaları ile bir üçüncü kişiyi kabul ederse, bu nahoş bir durum olmakla beraber, kabul edilebiliyor.

Ama Kuran ı referans alıp aynı eylem gerçekleştirilirse sapkınlık diye nitelendiriliyor.

Fakat bu iki eylem arasında küçük bir fark var; Kuran referanslı çok eşlilikte razı olmayan taraf ya da taraflar var.

İyi de bu ilk örneğimiz ile bağdaşmıyor ki, iki farklı durum.

Sonuç:1500 yıl evvelinin sapkınlığı Kuran referanslı olmayıp, kişiye özel herhangi bir değer yargısı ile refere edilirse kabul edilebilir denilmek isteniyor herhalde?

Sitelerde Paylaş

İki yetişkin kişi eğer kendi rızaları ile bir üçüncü kişiyi kabul ederse, bu nahoş bir durum olmakla beraber, kabul edilebiliyor.

Ama Kuran ı referans alıp aynı eylem gerçekleştirilirse sapkınlık diye nitelendiriliyor.

Fakat bu iki eylem arasında küçük bir fark var; Kuran referanslı çok eşlilikte razı olmayan taraf ya da taraflar var.

Sonuç:1500 yıl evvelinin sapkınlığı Kuran referanslı olmayıp, kişiye özel herhangi bir değer yargısı ile refere edilirse kabul edilebilir denilmek isteniyor herhalde?

WerderBremen

1500 sene öncesinin arap toplumuna yönelik düzenlemeler var Kuran'da.O dönem için poligami sapkın bir uygulama değil.

Bugün için sapıklık ama.

Bugün yetişkin insanların kendi rızalarıyla yaşadıkları çarpık ilişkileri kabul edilir falan bulmuyorum.Benim ahlaki değerlerime göre ahlaksız buluyorum hatta..Kabul ettiğim tek şey,bir başkasına zarar vermeden herkesin istediği gibi yaşayabilmesi.Hiçkimse benim ahlaki değerlerime göre yaşamak zorunda değil elbette.

Ama tamamen özgür ve kendi rızalarıyla farklı ilişkiler yaşayan insanları nasıl ahlaksız olarak değerlendiriyorsam,aynı şekilde 4 kadınla aynı anda yaşayan sözde çok dindar adamları da ahlaksız buluyorum.Çok daha iğrençler.Din adına,üstün ahlak adına sapıklığın bini bir para..

Sitelerde Paylaş

Jadı'ya sormuşsun ama fikrimi söylemek istedim.

İki yetişkin kişinin rızası olup üçüncü ye da beşinci yetişkin kişilerle ilişkiye girilmesi en baştan söylediğimiz gibi rıza dahilinde olabilir.

Bugün yetişkin insanların kendi rızalarıyla yaşadıkları çarpık ilişkileri kabul edilir falan bulmuyorum.

Özür dilerim, ben yanlış anlamışım o zaman.

Sitelerde Paylaş

Aman aman ..

Acaba okuyuncamı aklına geldi yoksa zaten aklındaydıda okuduğunu anlamadınmı..

Okuduğunu anlamaya çalış.

Toplumun kadını erkekten aşağı gördüğü bir ortamda erkeğin sürü alır gibi kadın alması aşağılık bir durum değilmi..

Sitelerde Paylaş

Kadınların aşağılık görüldüğü bir toplumda bir erkeğin üst üste kadın alması normal karşılanır.

Sonuçta aldığı şey nedirki aşağılık bir kadındır.

Eski bedevi toplumlarında erkeklerin çok sayıda kadınlarının olmasının ve bunun kabu edilebilir, normal ve kolay olmasının altında yatan inanç budur.

Ve de ancak böyle düşünen bir aile ve toplum kadının küçük yaşta erkeklere kuma verilmesini normal karşılar..

Mesela kadına dayak atılması doğu toplumlarında normaldir, hatta övülen birşeydir..

Bunu tüm toplum normal kabul eder, hatta kadınlar bile normal kabul eder.

Ne var yani erkek kadını dövdüyse, elbette dövecek bundan normali varmıki..

Hatta dövmüyorsa kötüdür.

Bu bakış kadının erkekten aşağılık bir varlık olduğu inancının sonucudur.

Bunun normal karşılanmasının, hatta iyi karşılanmasının nedeni budur..

Sitelerde Paylaş

Aman aman ..

Acaba okuyuncamı aklına geldi yoksa zaten aklındaydıda okuduğunu anlamadınmı..

Okuduğunu anlamaya çalış.

Toplumun kadını erkekten aşağı gördüğü bir ortamda erkeğin sürü alır gibi kadın alması aşağılık bir durum değilmi..

Neden burada bir çok kimse karşısındaki kimsenin aklında neyin olup neyin olmadığını karşısındaki kimseden daha iyi biliyor?

Alıntıladığın yer ile bu yazdıklarının hiç alakasının olmadığının farkında olduğunu düşünüyorum.

Yoksa karşılıklı kahve içip, sonra da fincana bakıp, senin bana yaptığın gibi, neyi anlayıp neyi anlamadığının bana da malum mu olması gerekiyor?

Neyse demogoji yapmaya gerek yok, lafı dolandırmadan söyleyeyim:

Bireysel olarak çok eşliliğe karşıyım, fakat birey kamu ve bana bir zararı olmadığı müddetçe bu hakkını kullanabilir.

Hemen burada polemik olabilecek bir noktanın önünü kesmek gerekir; birey bu hakkını karşısındakinin rızasından alır.

tarihinde WerderBremen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden burada bir çok kimse karşısındaki kimsenin aklında neyin olup neyin olmadığını karşısındaki kimseden daha iyi biliyor?

Alıntıladığın yer ile bu yazdıklarının hiç alakasının olmadığının farkında olduğunu düşünüyorum.

Yoksa karşılıklı kahve içip, sonra da fincana bakıp, senin bana yaptığın gibi, neyi anlayıp neyi anlamadığının bana da malum mu olması gerekiyor?

Neyse demogoji yapmaya gerek yok, lafı dolandırmadan söyleyeyim:

Bireysel olarak çok eşliliğe karşıyım, fakat birey kamu ve bana bir zararı olmadığı müddetçe bu hakkını kullanabilir.

Toplumun kadını yada bir grubu başka bir gruptan aşağılık görmesinin zararı varmıdır sence?

Hatta bu aşağılık görülmeyi aşağılık görülenlerde inanıyorsa. Yani kendilerinin aşağılık olduklarına.

Sitelerde Paylaş

Toplumun kadını yada bir grubu başka bir gruptan aşağılık görmesinin zararı varmıdır sence?

Hatta bu aşağılık görülmeyi aşağılık görülenlerde inanıyorsa. Yani kendilerinin aşağılık olduklarına.

Burada bir çok ateist, teistleri, teist olduğu için aptal ve akılsızlıkla suçlayarak aşağılık görüyor.

Üstelik bunu da toplumsal ve ulusal fayda için yapıyorlar.

Bunun zararı var mı yok mu?

Hatta bu aşağılık görülenler buna inanmadığı halde..

Buraya yazıyorsan önce kendi evinin önünü süpürmen gerekmez mi?

tarihinde WerderBremen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...