Jump to content

Kemalistler Neye Neden Nasıl Karşı

Recommended Posts

Kim bunlar dostum? Hangi sözlerden ya da icraatlardan ötürü 301 den dava açmışlar?

Kemal Kerinçsiz tarzı adamlardan bahsediyorum dostum. Orhan Pamuk'a, Elif Şafak'a, Hrant Dink'e falan açtığı davaları; Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılması planlanan Ermeni Konferansı’nı iptal ettirmesi gibi olayları hatırlıyorsundur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 229
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kemalizmin özelliği devlet eliyle toplumu şekillendirmekti..

Para devlette olduğu zaman bu şekildeki merkezi bir anlayış doğaldır. Zaten başka türlü olamazdı da..

Ve ülkedeki herşey devlete bağımlı olduğu için.. Çünkü tek patron o..

Tabiki tüm düşünceler bu duruma göre şekillenecekti ki öylede olmuştur.

Ama bu gün yok öyle birşey..

Mesela ben bir başlıkta Tüsiadın başkanı Ümit Boynerden bahsettim..

Burda herkes. Amaan boşver o liboşu falan dedi.

Acaba Ümit Boyner gibi sermaye sahipleri olmazsa laik bir hayatı diğer yaşam tarzları karşısında nasıl güçlü kılmayı ve hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz.

Bırak gevelemeyi şimdi.

Sen başlık yazında Kemalizmin ideolojisi ya da felsefesi olmadığından bahsetmiyor muydun? Şimdi de kalkıp Boyner'e kadar getirdin sözü.

İyi misin arkadaşım?

Sitelerde Paylaş

Kemalizm diye bir şey mi varmış?

Ben onu vaktiyle misyonunu tamamlamış bir ideal (veya politik akım veya felsefe veya her ne ise) sanıyordum. Dincilerle yeni nesil liberallerin abuk sabuk laf ebeliğinden başka bir şey değil Kemalizm.

Atatürk'ü seven veya kendine "Atatürkçü" diyen demokratik ve laik cumhuriyet yanlılarının önünü kesmek için kullanılan bir stereotyp. Atatürk'ü sev, AKP'ye düşman ol, anında Kemalist oluyorsun.. Ardından postal yalayıcı, onun da ardından statükocu vs...

Çok baydı...

Dincilerle uğraşın bu Kemalist hezeyanlarla uğraşacağınıza. Ciddiyim.

Yine de siz bilirsiniz. Ben şahsen hiç umursamıyorum artık bu zırvaları.

Sitelerde Paylaş

Kemal Kerinçsiz tarzı adamlardan bahsediyorum dostum. Orhan Pamuk'a, Elif Şafak'a, Hrant Dink'e falan açtığı davaları; Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılması planlanan Ermeni Konferansı’nı iptal ettirmesi gibi olayları hatırlıyorsundur.

Aman aman onlar vatanseverse ben T.C kimliğimi yırtarım yahu.Aslında çeşit çeşit vatansever var işte.En faşisti de kendine vatansever diyor en solcusuda.O yüzden genelleme yapmamak lazım.Bende ulusalcı gruptayım ama o tarz adamlara lanet ederim.Özellikle böyle vatan bekçiliği yapmaya çalışan, batıya kin kusan adamların heryeri vatansever olsa nolur.

tarihinde PearlyGates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ne demek neden karşısın??

mesela çağdaş insan neden türbana karşı olur bu ülkede??

köktenci akımlar felsefe ile de bastırılmaz hem onun ilacı başkadır

herşeyin cılkını çıkardınız artık

ülke güvenliği felsefe ile sağlanmaz..

burası fransa değil bizde şeriat tehlikesi var denildiği zaman hadi ordan diyorsunuz hep

Herşey devlet olursa tabiki devletin başına geçecek ve topluma tamamen hakim olacak kişilerin türbanlı olması hayati önem taşır.

Ama günümüzde devlet herşey değilki.

Hiçbirinizin aklına gelmiyor değilmi kendi sermayelerinizle kendi okullarınızda laik , çağdaş, bilimsel eğitim verip kendi dünyanda başarılı ve mutlu yaşamak..

Ve asıl başarılı mücadelenin hayatın içinde göstereceğin başarılar olacağını.. Ve belkide merkezi bir devletin boyunduruğunda yaşanmadığı için toplumun farklı kesimlerinin senin hayatında eskisi kadar hayati önem taşımıyacağını. Yani her grup kendi tarzını diğerlerini daha az rahatsız ederek yaşayabilir liberalleşmiş bu günümüz dünyasında.

Sitelerde Paylaş

Bırak gevelemeyi şimdi.

Sen başlık yazında Kemalizmin ideolojisi ya da felsefesi olmadığından bahsetmiyor muydun? Şimdi de kalkıp Boyner'e kadar getirdin sözü.

İyi misin arkadaşım?

Hayır..

Günümüz Kemalistleri, Ulusalcıları tepkililer, karşılar ama ..

Neden, nasıl karşı olmaları gerektiğini felsefi olarak anlatamıyorlar.

Sadece tepki veriyorlar ve sadece karşılar..

Sitelerde Paylaş

Aman aman onlar vatanseverse ben T.C kimliğimi yırtarım yahu.Aslında çeşit çeşit vatansever var işte.En faşisti de kendine vatansever diyor en solcusuda.O yüzden genelleme yapmamak lazım.Bende ulusalcı gruptayım ama o tarz adamlara lanet ederim.Özellikle böyle vatan bekçiliği yapmaya çalışan, batıya kin kusan adamların heryeri vatansever olsa nolur.

Bunlar hem kendilerince, hem de medyada, akademisyenler tarafından falan ulusalcı diye adlandırılan adamlar. Ulusalcılık dendiğinde de o nedenle akla senin gibi değil onlar gibi insanlar geliyor. O açıdan kendini adlandırırken düşüncelerinle daha çok örtüşen sıfatlar kullanman daha yerinde olur bence dostum.

Bu arada Devlet Bahçeli, RTE falan ne alaka DİRİLİŞ? Benim bahsettiğim adamlar ve onların çizgisindekiler "Atatürkçü, Milliyetçi, Solcu Gazete" diye yayınlar yapmıyorlar mı? "Ulusal Parti" diye partileşmiyorlar mı? Kendilerini Kemalist/Atatürkçü diye tanımlamıyor mu bu adamlar? Biz mi uyduruyoruz bunları?

tarihinde -Astur- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hakikaten ilginç..

Laik olduğunu söyleyen insanların çoğundan ve burdaki ateistlerden ülkemizdeki çağdaşlaşma aleyhine gelişen olaylara yönelik hiçbir somut çözüm önerisi gelmiyor..

Hiçbir çözüm üretemeyenler ya felsefi olarak yetersizlerdir yada birileri onları yanlış yönlendiriyordur..

Yazık..

Sitelerde Paylaş

Bu arada Devlet Bahçeli, RTE falan ne alaka DİRİLİŞ? Benim bahsettiğim adamlar ve onların çizgisindekiler "Atatürkçü, Milliyetçi, Solcu Gazete" diye yayınlar yapmıyorlar mı? "Ulusal Parti" diye partileşmiyorlar mı? Kendilerini Kemalist/Atatürkçü diye tanımlamıyor mu bu adamlar? Biz mi uyduruyoruz bunları?

Ne demek ne alakası var?

Alaka çok da aradaki ilişkiyi kuracak beyin var mı ona bakmak lazım asıl.

Bahçeli ve K. Evren meydanlarda Atatürk yanlısı nutuklar atmadılar mı? RTE TV kanallarında çıkıp "hedefizi ulu önder Atatürk'ün işaret ettiği muassır medeniyler seviyesini yakalamaktır" demiyor mu?

Sen bunlardan habersiz misin yoksa?

Bazen delilerle yazıştığım hissine kapılıyorum.

Sitelerde Paylaş

Bahçeli'nin de, RTE'nin de temsilcisi oldukları siyasi gelenekler vs. belli. Kendilerini nasıl tanımladıkları, nelere vurgu yaptıkları yine belli. Bu sebeplerden ötürü onları ulusalcı olarak kategorize etmiyorum. Belki de beynim yetmiyordur tabii, o da mümkün.

Sitelerde Paylaş

Bahçeli'nin de, RTE'nin de temsilcisi oldukları siyasi gelenekler vs. belli. Kendilerini nasıl tanımladıkları, nelere vurgu yaptıkları yine belli. Bu sebeplerden ötürü onları ulusalcı olarak kategorize etmiyorum. Belki de beynim yetmiyordur tabii, o da mümkün.

İkisi de Milli Görüş geleneğinden gelir.

Aynı bokun laciverti diyordun ya sen hani, işte tam olarak öylelerdir.

Senin onları ulusalcı olarak kategorize etmiyor olman senin tutarlı olmak gibi bir çabaya sahip olmadığını gösterir sadece.

Bu da artık neyin yetmezliğidir ona da okur karar versin...

Sitelerde Paylaş

Bahçeli Milli Görüş gelenedğinden gelmiyor diye biliyorum.

Senin onları ulusalcı olarak kategorize etmiyor olman senin tutarlı olmak gibi bir çabaya sahip olmadığını gösterir sadece.

Memleketteki her akımı ulusalcı olarak kategorize etmeyince tutarsız mı olunuyormuş? :D

Sitelerde Paylaş

Senin yanıldığın nokta amaçlananı, hedefleneni dikkate almayıp uygulamalara bakmak.

Uygulamada kısa zamanda eldeki kadro ve malzeme ile amaçlanan doğrultuda tam olarak hareket edebilmek mümkün mü?

Tabi ki içine etnik milliyetçilik de karışacak, kadronun ekseriyeti bu yapıdan geliyor, engellemek kolay değil.

Ama ağzından etnik milliyetçi bir ifade çıkan dönemin bir bakanının derhal istifa etmek zorunda kaldığı örneğini de göz önüne alalım.

Kapitalizm karşıtlığı ise o dönemde egemen olan vahşi kapitalizme duyulan tepkidir. Uygulamada devlet güdümlü ve milli hür teşebbüs vardır.

Totaliter uygulamalar ise tavandan tabana devrimlerin zorunluluğudur, ne milletin ne de iş başındaki kadronun yapısı devrimleri sindirecek nitelikte değildi.

Nitekim o dönemin karşı devrimcileri başarılı olamamışlarsa da, takipçileri hayli yol katetmiş durumdadırlar.

Ve aradan geçen 70-80 yıldan sonra, halkın ve siyasetçilerin yapısını irdelerseniz hala ne denli geri olduğumuzu görebilirsiniz.

Kemalizm başarılı olamamıştır. Belki bunda Atatürk'ün erken vefatının rolü büyük olabilir. İlkelerinden sapmış, içinde sağ-sol birbirine karışmış, dejenere olmuştur.

Ancak bugün sahip olduğumuz değerlerin çoğunu ilk dönem Kemalizmine borçlu olduğumuzu inkar etmek nankörlük olur.

Sitelerde Paylaş

Kemalistler siyasi liberalizme karşılar.

Güç tekelini ellerinde tutmak istedikleri için karşılar.

Ordu gerekirse darbe yapsın diyerek karşı duruyorlardı. Şimdi tek yaptıkları internette sağ sola e-posta forwardlamak.

Yorumum Kemalistlerden cacık olmaz. İslamcılara karşı tutarlı ve etkili muhalefet geliştirebilecek kesim sosyalist sol ve işçi - yoksul toplum katmanları.

Sitelerde Paylaş

Senin yanıldığın nokta amaçlananı, hedefleneni dikkate almayıp uygulamalara bakmak.

Uygulamada kısa zamanda eldeki kadro ve malzeme ile amaçlanan doğrultuda tam olarak hareket edebilmek mümkün mü?

Tabi ki içine etnik milliyetçilik de karışacak, kadronun ekseriyeti bu yapıdan geliyor, engellemek kolay değil.

Ama ağzından etnik milliyetçi bir ifade çıkan dönemin bir bakanının derhal istifa etmek zorunda kaldığı örneğini de göz önüne alalım.

Kapitalizm karşıtlığı ise o dönemde egemen olan vahşi kapitalizme duyulan tepkidir. Uygulamada devlet güdümlü ve milli hür teşebbüs vardır.

Totaliter uygulamalar ise tavandan tabana devrimlerin zorunluluğudur, ne milletin ne de iş başındaki kadronun yapısı devrimleri sindirecek nitelikte değildi.

Nitekim o dönemin karşı devrimcileri başarılı olamamışlarsa da, takipçileri hayli yol katetmiş durumdadırlar.

Ve aradan geçen 70-80 yıldan sonra, halkın ve siyasetçilerin yapısını irdelerseniz hala ne denli geri olduğumuzu görebilirsiniz.

Kemalizm başarılı olamamıştır. Belki bunda Atatürk'ün erken vefatının rolü büyük olabilir. İlkelerinden sapmış, içinde sağ-sol birbirine karışmış, dejenere olmuştur.

Ancak bugün sahip olduğumuz değerlerin çoğunu ilk dönem Kemalizmine borçlu olduğumuzu inkar etmek nankörlük olur.

Günümüze kadarki, siyasal, sosyal değişimlerin birçok nedenleri olabilir...

Ama benim asıl vurgulamak ve tartışmak istediğim paranın el değişimi ve bunun yarattığı yeni siyasi ve sosyal yapı..

Bu değişim çok önemli..Bunu anlamadan kim nasıl bir düşünce üretebilirki?

Bu konuda yapılacak tüm düşüncelerin merkezinde paranın sahiplerindeki , dolaşımındaki değişimi görmek gerekir.

Tüm meseleleri inanç meselesi gibi görmek yanlış..

Cumhuriyetin ilk yıllarında para devletteydi o yüzden devletin merkezi yapısı vardı.. Herşeyi devlet şekillendiriyordu.. Ve tüm düşüncelerin içinde tabiki devlet vardı..Çünkü devlet demek herşey demekti.

Ama günümüzde devletin haricinde birsürü para sahibi insanlar var..

Devlet tek güç ve tek merkez değil..

Devlet artık eskisi gibi insanlar üzerinde tek bir güç olarak hegomanya kuramaz.

Artık eskisi gibi toplumu şekillendiremez.

İnsanlar yönünü sadece devlete yöneltmez.

Düşüncelerin, fikirlerin merkezi devlet olamaz.

Devletin tek para sahibi olmadığı gerçeği gözönüne alınmadan üretilen düşünceler, uygulamalar başarısızlıkla sonuçlanır.

Ve Kemalizm tabiki doğal olarak devletin tek güç olduğu dönemlerde ortaya çıkmış ve uygulamaya konmuş bir yapısı var..

Artık merkezi bir devlet yok günümüzde ve olamazda zaten..

Bu arada bazıları devletin merkezi konumundan uzaklaşmasını sorun olarakta algılıyor. Bunlarda yeni durumu algılayamayan hep eski yöntemleri çözüm olarak gördüğü için formüldeki değişkenlerden birinin değişmesini tehlike olarak algılıyor.

Başlıkta şu ana kadar nelerin eskisi gibi olamayacağını yazıp duruyorum..

Aslında günümüz Türkiyesinde mevcut ekonomi ve para göz önünde bulundurularak ne gibi politikalar üretilmeli.

Formda bunların tartışılması gerekli diye düşünüyorum..

Sitelerde Paylaş

Kemalistler siyasi liberalizme karşılar.

Güç tekelini ellerinde tutmak istedikleri için karşılar.

Ordu gerekirse darbe yapsın diyerek karşı duruyorlardı. Şimdi tek yaptıkları internette sağ sola e-posta forwardlamak.

Yorumum Kemalistlerden cacık olmaz. İslamcılara karşı tutarlı ve etkili muhalefet geliştirebilecek kesim sosyalist sol ve işçi - yoksul toplum katmanları.

Sosyalist solun dünyanın şu ekonomik ilişkilerinde alevlenmesi, güçlenmesi, kabul görmesi olanaksız.

Sitelerde Paylaş

Çok basit bir eleştiride bulunmuşsun Drekinci, insaf.

Kemalist olmamakla birlikte müttefikime yapılan haksız saldırıya yanıt vermek zorundayım.

6 ok birbiriyle uyumlu ilkeleri simgeler. Bunlar

Emperyalizme karşı yurtsever Milliyetçiliği

Kapitalizme karşı Devletçiliği ve Halkçılığı

Gericiliğe ve yobazlığa karşı Laikliği

Muhafazakarlığa karşı Devrimciliği

Totaliterizme-Oligarşiye karşı Cumhuriyetçiliği temsil eder.

Hangisi uyumsuzluk ve nesine karşısın?

Hele de sosyalist ideolojiyi savunan birisinin bunları eleştirmesi çok ilginç. Liberalleşme emareleri mi yoksa? :)

Arkadaş çok sade ve güzel bir şekilde ifade etmiş

Bende hemen hemen bu şekilde düşünüyorum

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

Bahçeli mi Milli Görüşcü?

kEH KEHHHHH

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...