Jump to content

Kemalistler Neye Neden Nasıl Karşı

Recommended Posts

Ashyles sen ve senin gibi insanlar hayatı çok net görüyorsunuz, zira size göre her şey ya siyah ya da beyaz. Tabii sizler beyazsınız, sizlerden (biraz da olsa) farklı düşünen, farklı bir şeyler söyleyenler de siyah. Kişi kültüne iştirak etmeyen herkes düşman, hain, Kürtçü, İslâmcı falan mesela değil mi? Yurtdışında yaşayan insanların genelde ufku açılır ama sen bu tarz şeylere bağışık gibisin.

Bu başlıkta kim Atatürk'e iftira atmış? Kim "giydirmeye çalışmış"? Başlığı başından beri takip ediyorum, bu tarz bir şey görmedim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 229
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1) Doğada maddenin önceliği

Kemalist Devrim'in ders kitapları, Materyalist tekçiliği savunur. Doğayı evrendeki varlıkların birliği olarak tanımlar. Doğanın üstünde ve dışındaki bütün kavramlar insan beyni tarafından uydurulmuştur. Kemalist Devrim'in tarih ders kitapları bu görüştedir.

2) Evrenin bilinebilirliği

Yine Kemalist Devrim'in tarih kitaplarından çıkardığımız bir başka unsur da evrenin bilinebilirliği üzerinedir. Öyle ki ileride insanların ses dalgalarını toplayıp bunu dinleyebileceklerinden bahsedilir.

3) Toplumda determinizm ve maddecilik

"Tarihte deterministiz, icratta pratik maddiyetçisiyiz." açıklaması Kemalizm'in felsefesini ortaya koyar. İçişleri Bakanı Şükrü Kaya bu açıklamayı meclis kürsüsünden yapmaktadır. Atatürk ve çevresi kendilerini bu şekilde ifade ediyorlar.

Edirne vekili Şeref Aykut'un yazdığı Kamalizm kitabında da açıkça Tarihsle Materyalizmden bahsediliyor ve tarih ekonomik ilişkiler çerçevesinde açıklanıyor.

Determinizm, Kemalizm'in önde gelen temsilcilerinden Mahmut Esat Bozkurt tarafından da Devrim Tarihi derslerinde vurgulanıyor.

4) Evrim değil devrim

Toplumların evrimsel şekilde değil devrimlerle ilerlediğini de Kemalist kadrolar net bir şekilde saptıyorlar. Devrim yaparak aslında bu konudaki tavırlarını ortaya koyuyorlar. 6 temel ilke arasına devrimi koymaları da zaten bunun doğal bir sonucu.

Sitelerde Paylaş

1) Doğada maddenin önceliği

Kemalist Devrim'in ders kitapları, Materyalist tekçiliği savunur. Doğayı evrendeki varlıkların birliği olarak tanımlar. Doğanın üstünde ve dışındaki bütün kavramlar insan beyni tarafından uydurulmuştur. Kemalist Devrim'in tarih ders kitapları bu görüştedir.

2) Evrenin bilinebilirliği

Yine Kemalist Devrim'in tarih kitaplarından çıkardığımız bir başka unsur da evrenin bilinebilirliği üzerinedir. Öyle ki ileride insanların ses dalgalarını toplayıp bunu dinleyebileceklerinden bahsedilir.

3) Toplumda determinizm ve maddecilik

"Tarihte deterministiz, icratta pratik maddiyetçisiyiz." açıklaması Kemalizm'in felsefesini ortaya koyar. İçişleri Bakanı Şükrü Kaya bu açıklamayı meclis kürsüsünden yapmaktadır. Atatürk ve çevresi kendilerini bu şekilde ifade ediyorlar.

Edirne vekili Şeref Aykut'un yazdığı Kamalizm kitabında da açıkça Tarihsle Materyalizmden bahsediliyor ve tarih ekonomik ilişkiler çerçevesinde açıklanıyor.

Determinizm, Kemalizm'in önde gelen temsilcilerinden Mahmut Esat Bozkurt tarafından da Devrim Tarihi derslerinde vurgulanıyor.

4) Evrim değil devrim

Toplumların evrimsel şekilde değil devrimlerle ilerlediğini de Kemalist kadrolar net bir şekilde saptıyorlar. Devrim yaparak aslında bu konudaki tavırlarını ortaya koyuyorlar. 6 temel ilke arasına devrimi koymaları da zaten bunun doğal bir sonucu.

Daha neler! Milliyetçi komünistlerin sayıklamaları bunlar.

Olay öyle bilim aşkı filan değil. Gayet basit bir nedeni var kemalizmin bilimci olmasının: "Batı dünyası bizi tuş etti, biz de onlar gibi yaparsak, onlar gibi yaşarsak onların karşısında ezilmeyiz". Bunun dışında felsefi derinlik yok.

tarihinde Uyecik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Olay öyle bilim aşkı filan değil. Gayet basit bir nedeni var kemalizmin bilimci olmasının: "Batı dünyası bizi tuş etti, biz de onlar gibi yaparsak, onlar gibi yaşarsak onların karşısında ezilmeyiz". Bunun dışında felsefi derinlik yok.

Yani, diyorsun ki "Bilime değer verdiğinden, bilimi rehber edindiğinden değil, batı karşısındaki ezikliğinden dolayı zorunlu olarak bilime sığınıldı."

Nedeni bu olsa bile sonuç açısından olumlu.

Peki ama bu nedeni sen neye dayandırararak ortaya atıyorsun. Hislerine mi? Yoksa kanıtlara mı?

Hislerine dayandırıyorsan bu da senin Kemalizm ezikliğinden kaynaklanıyordur.

Kanıtların varsa görmek isteriz.

Sitelerde Paylaş

Felsefe gökten zembille inmez. Hele ki materyalist felsefe!

Elbet de batı karşısındaki gerileyiş Osmanlı ileri gelenlerini düşündürmüş, bunların sebebini araştırmaya onları itmiştir. Bu da normaldir. Batılılar Ortaçağ'ı durduk yere mi yıkmıştır? Analarından bilim aşkı ile mi doğmuşlardır? Onları da bilimin önemini farkedecek toplumsal gelişmeler aydınlatmıştır.

Osmanlı bürokrasisinin bu gerileyişe buldukları cevap o yüzden normaldir.

Onlar doğru bir tahlil yapamadıkları, sebebi "okul"da gördükleri için de gerçek manada bilimin öneminin farkına varanlar da zaten bürokrasi muhalifleri olmuştur.

Bahsedilen önemi de Kemalistler değil, ondan önce Yeni Osmanlı'lar bulmuştur.

Yeni Osmanlı ve Jöntürklerle gelişen bu demokratik devrimci hareketin mirasçısı olan Kemalistler de bu anlayışı devralmışlardır.

Yani, Batı karşısındaki geriliğin sebebi olarak "bilim" fikrine Kemalistlerden çok önce ulaşılmıştır. Kemalistler açısından bu olay, cepte kabul edilmelidir.

Sitelerde Paylaş

Yani, diyorsun ki "Bilime değer verdiğinden, bilimi rehber edindiğinden değil, batı karşısındaki ezikliğinden dolayı zorunlu olarak bilime sığınıldı."

Nedeni bu olsa bile sonuç açısından olumlu.

Peki ama bu nedeni sen neye dayandırararak ortaya atıyorsun. Hislerine mi? Yoksa kanıtlara mı?

19. yy'dan itibaren İslam ülkelerinin geri kalması üzerine kafa patlatan yığınla adam var. Ona dayandıyorum görüşlerimi. Şerif Mardin'in kitaplarını okuyabilirsin.

Hislerine dayandırıyorsan bu da senin Kemalizm ezikliğinden kaynaklanıyordur.

Kanıtların varsa görmek isteriz.

Sizin bu gereksiz yüceleştirmeleriniz nereden geliyor? Olmayan şeyleri kemalizme sokuşturmaya çalışmanız? Bugün bile Türkiye'de kaydadeğer bir bilimsel faaliyet yok. İşte kanıtınız.

Sitelerde Paylaş
19. yy'dan itibaren İslam ülkelerinin geri kalması üzerine kafa patlatan yığınla adam var. Ona dayandıyorum görüşlerimi. Şerif Mardin'in kitaplarını okuyabilirsin.

Üyecik, senden kanıt istedim, yazar adı değil.

Anlaşılan o ki ortaya koyabilecek bir kanıtın yok.

Karşı olduğun akımın iyi vasıfları seni rahatsız ediyor, sancın bundan.

Şerif Mardin örneğine gelince;

Kitaplarında Jön Türklerin eleştirisi vardır, Kemalizmin değil. Kemalizmi eleştirirken kaçamak güreşmiş, ortaya mantıklı-tutarlı bir eleştiri koyamamıştır. Kitaplarında değil, makale ve röportajlarında eleştirileri vardır. Varsa bildiğin Kemalizm'in neden bilimden yana olduğunu yazdığı bir kitabı, adını yazabilirsin.

Ama sakın Said Nursi ve nurculuk hakkında yazdığı kitap olmasın, bir akademisyene yakışmayacak derecede çuvallamış çünkü. Kemalizme karşı Said Nursi'yi ve nurcuları savunan, bu gericileri övüp pohpohlayan birinin bilim hakkında yazacakları ne derece ciddiye alınabilir o da ayrı bir husus. Bilimi savunan bir akıma karşı gericiliği-dinciliği savunan bir akımdan yana tavır koyan bir yazarı örnek göstermiş olman da konumun ve zihniyetin açısından bizi yeterince aydınlatıyor. :)

Sizin bu gereksiz yüceleştirmeleriniz nereden geliyor? Olmayan şeyleri kemalizme sokuşturmaya çalışmanız? Bugün bile Türkiye'de kaydadeğer bir bilimsel faaliyet yok. İşte kanıtınız.

Aramızdaki fark da bu işte. Ben dahil olmadığım akımın müspet fikir ve prensiplerini takdir edip savunabiliyorum. Sen ise bu erdemli davranışı bile yüceleştirme olarak görmektesin.

Yüceleştirmeye dair eleştirel yazım:

Sapkın Kemalistlik

Az da olsa objektif olmak bu kadar mı zor?

Bu kin ve nefret zihniyetinin ardında mutlaka bir kuyruk acısı olmalı. Başka bir izahı mümkün değil.

Sitelerde Paylaş

bir tutturdular kemalizm..sanki komünizm naziizm der gibi dillerine doladılar.bu ülkede ne zaman kemalizm ilkeleri uygulanmış ki??eğer öyle bir şey olsaydı biz japonya gibi olurduk şu devirde!!!atatürk felsefe diye diye düşünseydi başka hayati işlerle uğraşacak vakti kalmazdı zaten.atatürkçülüğün ilkeleri bilime önem veren hayata uygulanabilewn çağdaşlık felsefesidir..bunun dışında felsefe getir demenin anlamı yok.beyni uçmuş ruh hastalarını hangi felsefe ile yola getireceksiniz??

Sitelerde Paylaş

Aramızdaki fark da bu işte. Ben dahil olmadığım akımın müspet fikir ve prensiplerini takdir edip savunabiliyorum. Sen ise bu erdemli davranışı bile yüceleştirme olarak görmektesin.

Yüceleştirmeye dair eleştirel yazım:

Taha Parla? Onu da mı beğenmeyeceksin şimdi.

Aramızda şöyle bir fark var, ben seçmece yapmıyorum. Seçmecelik yaparsan Nazizmi bile savunabilirsin. Top yaptı, tüfek yaptı, sanayiyi uçurdu Hitler di mi? :) Ayrıca madem kemalist akıma dahil değilsin, neden onu aklamak için iki de bir koşup geliyorsun?

Üstte imhotep'in yazdığı şeyi okumadın galiba, neredeyse sosyalizm ile kemalizm aynı kulvardaki fikir akımlarıdır gibi bir şey söylemiş. Benim ona verdiğim cevaba bak. Kemalizm pozitivizmden esinlenmiş otoriter bir modernleşme hareketi. Sosyalizm ile alakası ne? Sınıfları kabul etmiyor bir kere. Kemalist korporatizmi sosyalizm zannediyor. Kemalizmin bilim taraftarlığı da, batı karşısındaki geriliğin aşılmak istenmesi. Kendi başına bu kötü bir şey değil, niye gocundunuz anlamak mümkün değil.

Ve evet seninkisi yüceleştirme. Atatürk olmasa Kemalizmi bu kadar savunacağın şüpheli. (Biraz da biz psikanaliz yapalım)

Sitelerde Paylaş

Senin bana bir cevabın olsa emin ol pante bakar. Ama bakmak değil sadece, görmek de önemlidir üyecik. Kemalizm'e bakıp oradan pozitivizm çıkarmak mesela bakmak ama görmemektir. Pozitivizm devrimi savunur mu en basitinden? İtham etmek bu kadar kolay olmamalı.

Kemalizm ile Sosyalizm aynı kulvardadır. Bunu benim yazımdan çıkarmak zor ama, ulusalcılığı iyi kavramış olmanın bir sonucu diye düşünüyorum. Evet, anti-emperyalist halkçı kulavarda beraberdirler ve Kemalist Devrim tamamlanmazsa da Sosyalist Devrim zinhar olamaz.

Ben de bir sosyalist olarak birincil görevimin Kemalist Devrim'in tamamlanması olarak görüyorum elbet.

90 sonrası sivil toplumcu sapmalar istedikleri kadar saldırsın.

Bu devrim tamamlanmadan SD hikayedir!

Sitelerde Paylaş
Taha Parla? Onu da mı beğenmeyeceksin şimdi.

Ne o üyecik, Şerif Mardin de yan yatınca, başka yazarlar mı aramaya koyuldun?

Önceki mesajımda da belirttim, sana yazar veya kitap sormuş değilim.

Bir laf attın ortaya, kanıtını koyacaksın. Koyamıyorsan belli ki amacın çamur atmak.

Aramızda şöyle bir fark var, ben seçmece yapmıyorum. Seçmecelik yaparsan Nazizmi bile savunabilirsin. Top yaptı, tüfek yaptı, sanayiyi uçurdu Hitler di mi? smile.gif Ayrıca madem kemalist akıma dahil değilsin, neden onu aklamak için iki de bir koşup geliyorsun?

Neden Kemalizmi savunduğumu defalarca açıkladım. Kemalizm benim düşüncemin müttefikidir.

İçinde bulunduğumuz süreç bu ittifakın en gerekli olduğu zamandır.

Bunu umursamayanlar karşı devrim saflarındadır.

Karşı devrimcilerin hedefinde Kemalizm varken, saldırı altında olan Kemalizm iken ve saldırılarında başarılı oldukları takdirde sırada sosyalistlerin olduğu açık bir gerçek iken nasıl bu saldırılara kayıtsız kalınabilir? Şimdi ittifakın ve omuz omuza direnişin zamanıdır ve ben de üstüme düşeni yapıyorum. Bunu yurtsever devrimcilerin tümü yapıyor. TKP'lisi, ÖDP'lisi, İP'lisi gericiliğe ve dinci faşizme karşı mücadele veriyor, Kemalizme saldırmıyor.

Üstte imhotep'in yazdığı şeyi okumadın galiba, neredeyse sosyalizm ile kemalizm aynı kulvardaki fikir akımlarıdır gibi bir şey söylemiş. Benim ona verdiğim cevaba bak. Kemalizm pozitivizmden esinlenmiş otoriter bir modernleşme hareketi. Sosyalizm ile alakası ne? Sınıfları kabul etmiyor bir kere. Kemalist korporatizmi sosyalizm zannediyor. Kemalizmin bilim taraftarlığı da, batı karşısındaki geriliğin aşılmak istenmesi. Kendi başına bu kötü bir şey değil, niye gocundunuz anlamak mümkün değil.

İmhotep doğru söylemiş.

Gerçek Kemalizm ile sosyalizm aynı kulvardadır. Aynı kulvarda olmuştur. Atatürk ölene kadar Türkiye ile Sovyetler müttefik kalmışlardır.

Karakterinde özgürlük ve bağımsızlık olan, emperyalizme karşı ezilen milletlerin yanında yer alan, bilimi rehber edinen, sürekli devrimi strateji edinen akımlar sosyalizmle aynı kulvardadır.

Gericileri destekleyen, feodallerle liberallerle omuz omuza olan, yurtseverliği önemsemeyen, şovenliğe prim verenlerin ise sosyalistlerle aynı kulvarda olması abesle iştigaldir.

Ve evet seninkisi yüceleştirme. Atatürk olmasa Kemalizmi bu kadar savunacağın şüpheli. (Biraz da biz psikanaliz yapalım)

Kemalizm Atatürk'ten dolayı var zaten. Atatürk'ün değeri ise Kemalistlerin tümünden kat kat yüksektir. Döneminde alternatifi olmadığı gibi kiüçümsenecek bir lider değil, büyük bir önderdir. Bu gerçeğin altını çizmek de onu yüceleştirmek değil hakkını vermek olur.

Sitelerde Paylaş

Senin bana bir cevabın olsa emin ol pante bakar. Ama bakmak değil sadece, görmek de önemlidir üyecik. Kemalizm'e bakıp oradan pozitivizm çıkarmak mesela bakmak ama görmemektir. Pozitivizm devrimi savunur mu en basitinden? İtham etmek bu kadar kolay olmamalı.

Kemalizm ile Sosyalizm aynı kulvardadır. Bunu benim yazımdan çıkarmak zor ama, ulusalcılığı iyi kavramış olmanın bir sonucu diye düşünüyorum. Evet, anti-emperyalist halkçı kulavarda beraberdirler ve Kemalist Devrim tamamlanmazsa da Sosyalist Devrim zinhar olamaz.

Ben de bir sosyalist olarak birincil görevimin Kemalist Devrim'in tamamlanması olarak görüyorum elbet.

90 sonrası sivil toplumcu sapmalar istedikleri kadar saldırsın.

Bu devrim tamamlanmadan SD hikayedir!

Ben de bir sosyalist olarak birincil görevimin kemalist baskı rejimini alaşağı etmek olarak görüyorum.

Kemalizmi sosyalizm ile üvey akraba olarak bile tanımlamıyorum. Kemalizm sosyal katmanlardan sadece bir kaç tanesine hitab eder. İster istemez toplumu sınıflara ayırır, nitelendirir, subjektif değer yargıları addeder ve determine edilmiştir. Kemalizm bir çeşit zengin saltanatı, dejenere olmuş içi boş bir ideolojidir.

Sizin fikrinizdeki adamların ve sizinle kısmen aynı düşünen yapıların halini görüyoruz. Türkiye'de Maoistler devrim yapsa, milli burjuvazinin sol kanadı gene tüm kolluk güçleriyle her türlü kemalizm karşıtının ağzına sıçar. Siz en azından legal olanısınız, Allah bizi illegalinden korusun. Nepal'de legali ile illegalinin düştüğü haller ortada.

Bu miadı dolmuş İşçi Partisi martavalları artık bir son bulmalı. Tamam herkesin ütopya kurmaya hakkı vardır da Doğu Perinçek üzerine ütopya mı kurular lan, Perinçek çıkacak iktidar olacak! :lol:

Sitelerde Paylaş

Karşı devrimcilerin hedefinde Kemalizm varken, saldırı altında olan Kemalizm iken ve saldırılarında başarılı oldukları takdirde sırada sosyalistlerin olduğu açık bir gerçek iken nasıl bu saldırılara kayıtsız kalınabilir? Şimdi ittifakın ve omuz omuza direnişin zamanıdır ve ben de üstüme düşeni yapıyorum. Bunu yurtsever devrimcilerin tümü yapıyor. TKP'lisi, ÖDP'lisi, İP'lisi gericiliğe ve dinci faşizme karşı mücadele veriyor, Kemalizme saldırmıyor.

Yahu Pante Kemalistler sosyalistleri, komünistleri zamanında içeri atmadılar mı? Günümüz kemalistleri sosyalistlere hayatı dar etmiş darbecilerle yana yana değiller mi hala? Ala ala... Kemalistler başarılı olsa, sosyalistlere örgütlenme şansı mı verecekler ki, sen Kemalistlerle omuz omuza veriyorsun? Kemalistlerin sosyal demokrat hareketi bile sağcılaştırdığını, halktan koparıp etkisiz hale getirdiğine de mi görmüyorsun?

Mücadele veriyorsan kendi kimliğinle siyasi görüşünle mücadele verirsin. Başka görüşlere kaynak yapmaya gerek yok. Hele kemalistlere hiç!

Sitelerde Paylaş

Gericileri destekleyen, feodallerle liberallerle omuz omuza olan, yurtseverliği önemsemeyen, şovenliğe prim verenlerin ise sosyalistlerle aynı kulvarda olması abesle iştigaldir.

Kemalistler şöven değil mi? Şu an en şöven olanlar kemalistler. Batı düşmanı batıcılar. Aslında düşman olduklar burjuvazinin siyasi liberalizm projesi. Bu adamların tek derdi bu.

Sitelerde Paylaş
Kemalizmi sosyalizm ile üvey akraba olarak bile tanımlamıyorum. Kemalizm sosyal katmanlardan sadece bir kaç tanesine hitab eder. İster istemez toplumu sınıflara ayırır, nitelendirir, subjektif değer yargıları addeder ve determine edilmiştir. Kemalizm bir çeşit zengin saltanatı, dejenere olmuş içi boş bir ideolojidir.

Kemalizm konusunda sosyalist liderlerin nasıl tutum takındıkları bellidir. Lenin, Stalin, Mao, Dimitrov... Bunların hiçbiri senin gibi düşünmüyor. Burada ayetçiliğe düşmek de istemiyorum ama sosyalizm adına konuşuyorsak bu önderlerin görüşlerinden de bağımsız düşünemeyiz herhalde.

Sizin fikrinizdeki adamların ve sizinle kısmen aynı düşünen yapıların halini görüyoruz. Türkiye'de Maoistler devrim yapsa, milli burjuvazinin sol kanadı gene tüm kolluk güçleriyle her türlü kemalizm karşıtının ağzına sıçar. Siz en azından legal olanısınız, Allah bizi illegalinden korusun. Nepal'de legali ile illegalinin düştüğü haller ortada.

Bugünü 20'lerle bir tutmamak lazım. O dönemin komünist tevkifatları, kemalistlerin devrimci olduğu bir döneme denk gelir ve orada aslında komünistlerin de hatası vardır. Devrimin iki merkezi olmaz, tek merkezi olur. Komünistlerin de orada yapması gereken bu devrimde görev almaktı. Ama daha milli mücadeleye doğru düzgün katılmamışlardı. İstanbul'da tramvay işçisine bildiri dağıtmak, emperyalizme karşı cepheden savaşmaktan daha mı tatli geldi acaba, bilemiyoruz. Ama bugün durum aynı değildir. Kemalist Devrim'i tamamlamak görevi artık işçi sınıfının ve sosyalistlerin omuzlarındadır. CHP, TSK ve diğer eski tüfeklerin bu işi yapamayacağı, devrimci barutlarını tükettikleri artık gün gibi ortadadır.

Bu miadı dolmuş İşçi Partisi martavalları artık bir son bulmalı. Tamam herkesin ütopya kurmaya hakkı vardır da Doğu Perinçek üzerine ütopya mı kurular lan, Perinçek çıkacak iktidar olacak!

Bu lafların miadı dolsa, sistem Doğu Perinçek'i değil seni tehlike olarak görür. 1000 günü geçti adamın tutukluluğu. Doğru işi Perinçek yapmaktadır bugün. Bunu sindiremeyen sosyalistler de psikolojik savaşa hizmet etmekte, Fethullahçılarla aynı noktada buluşmaktadırlar.

Bu sosyalistler keşke hayatlarının bir döneminde Perinçek kadar cesur olmuş olsalardı.

O zaman bambaşka bir ülke olurduk.

Sitelerde Paylaş
Yahu Pante Kemalistler sosyalistleri, komünistleri zamanında içeri atmadılar mı? Günümüz kemalistleri sosyalistlere hayatı dar etmiş darbecilerle yana yana değiller mi hala? Ala ala... Kemalistler başarılı olsa, sosyalistlere örgütlenme şansı mı verecekler ki, sen Kemalistlerle omuz omuza veriyorsun? Kemalistlerin sosyal demokrat hareketi bile sağcılaştırdığını, halktan koparıp etkisiz hale getirdiğine de mi görmüyorsun?

Mücadele veriyorsan kendi kimliğinle siyasi görüşünle mücadele verirsin. Başka görüşlere kaynak yapmaya gerek yok. Hele kemalistlere hiç!

Ben gerçek Kemalistlerden söz ediyorum üyecik.

Sana ve senin zihniyetinde olanlara göre Kenan Evren de Kemalist.

Hadi varsa biraz objektifliğin "Hayır, Kenan Evren'i Kemalist olarak görmüyorum" de.

Diyemezsin. Çünkü size karalamak için malzeme lazım ve yalan da olsa her türü mübah.

O Kenan Evren ki Kemalizmin temel kurumlarından TTK'yı ve TDK'yı kapatmış adamdır.

Ağzında Atatürk'ü sakız yapan her adamı Kemalist görmek akıl işi değil.

Ecevit de Kemalist, Deniz Baykal da Kemalist, Uğur Mumcu da, İlhan Selçuk da Kemalist değil mi?

Öyleyse neden o dediğin darbeci sözde Kemalistler, bu saydığım Kemalistleri hapse attılar, işkencelerden geçirdiler.

Fikirlerinin kaynağı olan zihniyetin görmek istemediği bu fark, işine gelmediği içindir.

Amacı ABD-CİA işbirlikçisi cuntacılarla gerçek Kemalistleri aynı kefeye koyarak gözden düşürüp önlerindeki yurtsever direnci kırmaktır.

Kemalistler şöven değil mi? Şu an en şöven olanlar kemalistler. Batı düşmanı batıcılar. Aslında düşman olduklar burjuvazinin siyasi liberalizm projesi. Bu adamların tek derdi bu.

Kemalistler içinde de şovenler olabilir, her akımda olabildiği gibi.

Ama ben şovenizmi partisinin, örgütünün temel amacı, ana propagandası haline getirmiş olanlardan söz ediyorum.

"Batı düşmanı batıcılar" değil. Batı hayranı ve batıya teslimiyetçi, hatta batı emperyalizmiyle işbirliği yapacak kadar alçalmış olanlara karşın, batının bilim, teknoloji ve uygarlığını savunan ama bağımlılığı ve ulusal tavizleri reddeden bir anlayış. Yani "onlar ortak biz pazar" durumuna karşı oluş. İşte Gümrük Birliği anlaşması, işte durumumuz. Şu verdiğin örnek bile Kemalistlerin ne derece haklı olduklarını gösteriyor.

Kemalizmin liberal kanadı da var, doğrudur. Ama hiç olmazsa onlar uşaklık yapmıyorlar, "liboş" kategorisine girmiyorlar, yani gerçek anlamda özgürlükçüler.

Bir sosyalistin hedefinde halkı ezen, sömüren, yoksulluğa mahkum eden, yandaşlarını yolsuzluklarla ihya eden, gençliğin sorunlarına eğilmeyen, protesto edenleri biber gazına boğup, kadınları kızları yerlerde süründüren, bir pankart açmaya, bir slogan atmaya yıllarca hapis cezası verip eğitimini-hayatını karartan iktidara karşı mücadele olmalıdır. Böyle bir iktidara karşı mücadele verenleri düşman olarak görüp birincil görevinin onları yoketmek olduğunu söyleyen biri sosyalist değil, faşisttir.

Sitelerde Paylaş

Sana ne? Kemalistler sizin gibi dinci yalakalığı yapmadığı, gericilere prim vermediği, Atatürk'ü anmaktan vazgeçmediği için mi bu kuyruk acınız?

Üç kuruşluk bilginiz yok, vatan haini liberal abilerinizden ve dolayısıyla dincilerin yalanlarından beslenip gelmiş zırvalıyorsunuz.

Yazdıklarınızı okuyorum da, yemin ederim acıyorum halinize. Hepsi yanlış, yalan ve kin dolu. Ondan sonra da kalkıp "niye kızıyorsunuz, bakın söyleyecek bir şeyiniz olmadığı için aşağılamaya başvuruyorsunuz" diyerek mazluma yatıyorsunuz. Ya da kendinizi hakikaten önemsemeye, bu çiş yarışını kazandığınızı zannetmeye başlıyorsunuz.

Okuyun. Ama adam gibi kaynaklardan okuyun; karşı devrimcilerin, dogmaların esirlerinin yalanlarından beslenenleri değil.

Kemalizm bu ülkeye bilim diye bir şeyi getirmiştir. Milyon kere yazdık burada, gösterdik..

1931 yılında bu ülkenin gençliğine evrim teorisini anlatan; özgürlüğün, bağımsızlığın ne olduğunu öğreten, bu mücadelede alınacak yolda edinilecek tek rehberin de bilim olduğunu söyleyen bir akımıdı Kemalizm.

Hayata geçiren kişi ise Atatürk'tü. Sen Türkiye'nin hangi döneminde bu kadar aydınlık, bu kadar kararlı, bu kadar bilimsel düşünen birini gördün? Ya da birilerini?

Git ve dönemi doğru düzgün öğren. Bak bakalım batıya yanaşmak ve "amanın biz de biraz batı gibi çağdaş görünelim" hevesiyle mi yapılmış bütün bunlar, yoksa gerçekten amaç geleceği adam gibi kurmak istemek miymiş?

İşiniz gücünüz yalan.. Ezber. Stereotyp.

Çişim geldi diyene "vay, seni Kemalist seni" filan demeye başlayacaksınız korkarım. Dincilerden ne farkınız var demeyi hiç istemiyorum ama kullandığınız tüm argümanlar aşağı yukarı onlara ait olunca, sizler de her defa liberal olduğunu sandığınız abileriniziden beslendiğinizi söyleyince, başka da bir şey yapamıyorum...

Suç bizlerde değil kısacası.

Sevgili Pante,

Sabrın için kutlarım Değerli Arkadaşım ama boş...

Onların amacı anlamak, tartışmak filan değil, çiş yarışı. Yine de teşekkür etmeliyiz sana, sessiz okurlar ve diğer üyeler yararlanıyor yazdıklarınızdan.

Sitelerde Paylaş

Yeni Osmanlı ve Jöntürklerle gelişen bu demokratik devrimci hareketin mirasçısı olan Kemalistler de bu anlayışı devralmışlardır.

Yeni Osmanlılar demokrattılar, ama Batılılaşmacı değildiler, İslam vurgusu çok yoğundu onlarda. İttihatçılar ise demokrat falan değillerdi, zaten 1908 sonrası süreçte bu açık bir biçimde görüldü. Önce "Sopalı Seçim", sonra darbe...

Kemalistler de İttihatçıların devamı tabii, o anlamda bir miras devralma durumu kesinlikle var.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...