Jump to content

Kemalistler Neye Neden Nasıl Karşı

Recommended Posts

Emperyalizm uşağı derken? O devirde Osmanlı da bir imparatorluk değil miydi? "Avrupa imparatorlukları" diyerek ayırsan daha doğru olmaz mı?

Emperyalist demek imparatorluk demek değildir. Etimolojik olarak benzer kökten gelirler. Ama bizim bahsettiğimiz, Lenin'in teorileştirdiği, kapitalist devletin en ileri halidir. O yüzden Osmanlı Devleti bu çerçevede değerlendirilemez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 229
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Emperyalist demek imparatorluk demek değildir. Etimolojik olarak benzer kökten gelirler. Ama bizim bahsettiğimiz, Lenin'in teorileştirdiği, kapitalist devletin en ileri halidir. O yüzden Osmanlı Devleti bu çerçevede değerlendirilemez.

Ya bıraksana Lenin'i falan. Sosyolog mu Lenin? Eğitimi neymiş?

Emperyalist kelimesine tıfılın biri kendine göre anlam yüklemiş diye o kelimenin anlamı değişmez.

Emperyalizm imparatorluk kurma sevdasıdır.

Sitelerde Paylaş

Ya bıraksana Lenin'i falan. Sosyolog mu Lenin? Eğitimi neymiş?

Emperyalist kelimesine tıfılın biri kendine göre anlam yüklemiş diye o kelimenin anlamı değişmez.

Emperyalizm imparatorluk kurma sevdasıdır.

Afedersin ama halt etmişsin!

Lenin küçümsenecek adam mı? Koskoca Sovyet Dervimi'nin lideri, teorisyen, devrimci bir insan!

Tıfılın biri ne demek?

Haddini bil!

Puştluk yapma!

Bir halltan çaktığın yok bari salyalarını ortalara akıtma!

Sitelerde Paylaş

Afedersin ama halt etmişsin!

Lenin küçümsenecek adam mı? Koskoca Sovyet Dervimi'nin lideri, teorisyen, devrimci bir insan!

Tıfılın biri ne demek?

Haddini bil!

Puştluk yapma!

Bir halltan çaktığın yok bari salyalarını ortalara akıtma!

Ülke bilmemkaç cephede Birinci Dünya Savaşını savaşırken haince ülkeyi arkasından vuran devrimi babam da yapar.

Ayrıca onun "teorisyenliği" malesef H.Y.'nın biyologluğuna benziyor: Akademide kimse şeyine takmıyor.

Apo'nun da bir sürü kitabı var. O da "teorisyen". Hem de "devrimci". Buyur.

Sitelerde Paylaş

yabancı düşmana hiç gerek yok!!

içimizdeki nankörlerle yıkılıcaz bu gidişle

sözde en akıllıları aydınları sözde en medeni demokratları çıkar ve;'atatürk faşistti ülkeye zarar getirdi' der

ulan ülke var mıydı da önce??

içlerinde en müthiş olan eski tüfekleri bile ülkeyi paylaştirmayı düşünürse diğerlerini ayıplamamak gerek

hay sizin demokratlığınızı yiyeyım

gensizler

bu ülkede artık ateistler dinci gibi oldu kıyamet günü bu olmalı

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sözde en akıllıları aydınları sözde en medeni demokratları çıkar ve;'atatürk faşistti ülkeye zarar getirdi' der

içlerinde en müthiş olan eski tüfekleri bile ülkeyi paylaştirmayı düşünürse diğerlerini ayıplamamak gerek

gensizler

Dersim katliamı neden yapıldı? 40.000 sivil neden öldürüldü? Neden iskan kanunu çıkarılıp Kürtler zorla göç ettirildi ve doğuya Türk nüfusu yerleştirilmeye çalışıldı? Neden Kürt diline ve geleneklerine kilit vuruldu? Atatürk madem o kadar siyasi zekaya sahipti, ileri görüşlüydü de kapitalizmin ne olduğunu, neler yaratacağını bilemedi veya Kürtleri asimile edemeyeceğini anlamadı? Asıl nankör varsa sizlersiniz.

Sitelerde Paylaş

gensizler

Yıkıldı gitti zaten Queenciğim. Atatürk Devrimlerinin ihanete uğrayışının üzerinden neredeyse yarım asır geçti. Bu soysuz, çapulcular ne anlar Atatürk'ten, aydınlanmadan çağdaşlaşmadan. Şapka giymekle çağdaşlık olur mu diyebilen insanımsı, adi ve utanmaz yaratıklar bunlar. Bunları insan yerine koyup yanıt vermek bile o kadar yanlış ki...

İnsan böyle tipleri görünce elinde olmadan keşke tümünün kökü kurutulsaymış diyor. İşte Atatürk'ün belki de tek hatası bu. Sabun bile olmayacak denli kirli bu rezillerin dedelerine yaşam hakkı vermeyecekti. Elinde güç varlen tümünü temizleyecekti.

Merhametten maraz doğar diyenler boşa mı demişler...

Al işte buyur İslamcı hükümete oy atanlar Atatürk'ü eleştireceğim diye yemedik pislik bırakmıyor.

Bunlardan hiç bir bok olmaz Queen.

Soyu bozuk bunların...

Sitelerde Paylaş

isyan çıktı ve gereken cevap verildi ne katliamı??

zorunlu göç ettirilenlerin sayısını biliyor musun o zamanki dersim nüfusu hakkında ne biliyosun

doğuda zaten türk vardı yine yanıldın!!

hem hangi kürt kültürü

aşiret kültürü demek istedin galiba...

kürtler asimile olmadılar bu yüzden kendi kızlarını katlediyorlar töre uğruna

hanginiz bu konuda ağzınızı açtınız??

açanlara faşo diye çemkirmekten başka ne biliyosunuz..

haha aklıma ege geldi

kimin ülkesini savunuyosun demişti bir gün

kendi ülkemi savunuyorum bir de nankör mü oldum yani :)).

Sitelerde Paylaş

isyan çıktı ve gereken cevap verildi ne katliamı??

zorunlu göç ettirilenlerin sayısını biliyor musun o zamanki dersim nüfusu hakkında ne biliyosun

doğuda zaten türk vardı yine yanıldın!!

hem hangi kürt kültürü

aşiret kültürü demek istedin galiba...

kürtler asimile olmadılar bu yüzden kendi kızlarını katlediyorlar töre uğruna

hanginiz bu konuda ağzınızı açtınız??

açanlara faşo diye çemkirmekten başka ne biliyosunuz..

haha aklıma ege geldi

kimin ülkesini savunuyosun demişti bir gün

kendi ülkemi savunuyorum bir de nankör mü oldum yani :)).

40.000 sivilden bahsediyorum, sivillerin uçaklarla bombalanmasından. İsyancılardan değil. Hem o adamlar isyan etmeyecek de ne yapacak? Bu ülke Türklerin falan değil, Kürtler de bu ülkenin sahibi ve ırklarının değerlerini yaşamak hakları. Töre mi aşiret mi? Onları doğuyu kaderine terk etmeden önce düşüncektiniz. Türkler benim insanlarım, bunlar Kürt diye ayırıp Kürtleri dışlamadan, asimile etmeye çalışmadan önce düşünecektiniz. Zaten sorun asimile etmeyi başaramamanız. Doğuda Türkler yok demedim zaten, bölgede Kürtlerin çokluğunu azaltmak için Türk nüfusu ve zorunlu göçlerden bahsettim. Başaramadınız, başaramayacaksınız da.

Konu kemalizmle alakalı, konu dışı şeyler konuşmuyoruz zaten.

tarihinde Tyler Durden tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

40.000 sivilden bahsediyorum, sivillerin uçaklarla bombalanmasından. İsyancılardan değil. Hem o adamlar isyan etmeyecek de ne yapacak? Bu ülke Türklerin falan değil, Kürtler de bu ülkenin sahibi ve ırklarının değerlerini yaşamak hakları. Töre mi aşiret mi? Onları doğuyu kaderine terk etmeden önce düşüncektiniz. Türkler benim insanlarım, bunlar Kürt diye ayırıp Kürtleri dışlamadan, asimile etmeye çalışmadan önce düşünecektiniz. Zaten sorun asimile etmeyi başaramamanız. Doğuda Türkler yok demedim zaten, bölgede Kürtlerin çokluğunu azaltmak için Türk nüfusu ve zorunlu göçlerden bahsettim. Başaramadınız, başaramayacaksınız da.

Konu kemalizmle alakalı, konu dışı şeyler konuşmuyoruz zaten.

yok kırk bin sivil falan bunları nerden uyduruyorsunuz

aşirete ağasının isyanını neden önemsiyosun da bize acındırıyosun hemen

seyit rıza dediğiniz herif tarikatçı bir ağa değil mi??

kendiniz savunuyorsunuz bu ilkellikleri kabak bize patlıyor olaya bak

herkes türk vatandaşıdır arkadaşım biz kürdüz diyen sizlersiniz

eğer asimile edilmeye çalışılsalar zaten başarılırdı çünkü kürtler aşiretçilik oynayan bir topluluk

biri çıkar hiçbiri türkçe bilmiyor der

başkası gelir anadillerini öğrenemeyecekler mi der

sizlerin bu ezikliği gerçekleri örtemez

batıyı sevmeyen kürtler defolup gidebilir biz de burada potansiyel sapık pkklı katil besleme meraklısı değiliz..

kürdistan diye yırtınıp bir de yurt çapında kürtçe eğitim isteme yüzsüzlüğü anca sonradan görmelere hastır zaten

istediğin kadar bağır çağır bu ülke asırlardır türklerindir

ama iç hainler yüzünden kırolar basıcak ortalığı.

Sitelerde Paylaş

Hakkaten bu başlığı kim Kürt sorununun konuşulduğu başlık haline getirdi?

Bantı geriye sarıp bir bakalım.

Hııım, yine Ludwig:

Ifeelgood

Bu yere göğe yerleştiremediğiniz adam bu ülkeyi öyle bir kurmuş ki 80 yıl sonra biz daha Kürtler ve Aleviler gibi azınlıkları uluslararası hukuksal anlamıyla azınlık olarak tanıyıp da haklarının verilmesi verilmemesi tartışmasını yapmak zorundayız. 2010 yılı itibariyle de bu ülke insanı "azınlık" kavramını "millet dışı unsur" olarak anlayıp bunu gayrimüslimlere veriyor. Bu kadar cahilik olru mu? "Bilimselci" kadroların kurduğu bir ülkeydi hani burası?

Atatürk madem o kadar mükemmel bir insandı, madem o kadar ileri görüşlüydü, ülkenin koca bir etnik grubunu ve mezhep azınlığını resmi olarak inkar ederek başlattığı projenin belli bir süre sonra fiyasko olacağını ve sonunda bu ülke halkının bu gerçeklerle yüzleşmesi gerekeceğini, bir sürü kimliksel karmaşıklık olacağını, gürültü kopacağını göremedi mi?

Bilimsellik diyorsun. Peki okul müfredatında "şurda pamuk yetişir, burda fındık yetişir" diye memlekete dair olguları öğretirken, "şurda da Kürtler yaşar, burda Aleviler yaşar, Ermeniler soykırımdan önce buralardaydı, Soykırım şöyle oldu, bunların tarihi budur" diye bunları da anlatsan olmaz mıydı?

Ludwig nickli kullanıcının üyeliği forumu ısrarla germek, başlıkları provoke etmek, üyelerle saplantılı biçimde uğraşarak hakaretler etmek nedeniyle sonlandırılmıştır.

Kendisi defalarca uyarılmıştır.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=33208&pid=524312&st=80entry524312

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=36767&st=460

Sitelerde Paylaş

yok kırk bin sivil falan bunları nerden uyduruyorsunuz

aşirete ağasının isyanını neden önemsiyosun da bize acındırıyosun hemen

seyit rıza dediğiniz herif tarikatçı bir ağa değil mi??

kendiniz savunuyorsunuz bu ilkellikleri kabak bize patlıyor olaya bak

herkes türk vatandaşıdır arkadaşım biz kürdüz diyen sizlersiniz

eğer asimile edilmeye çalışılsalar zaten başarılırdı çünkü kürtler aşiretçilik oynayan bir topluluk

biri çıkar hiçbiri türkçe bilmiyor der

başkası gelir anadillerini öğrenemeyecekler mi der

sizlerin bu ezikliği gerçekleri örtemez

batıyı sevmeyen kürtler defolup gidebilir biz de burada potansiyel sapık pkklı katil besleme meraklısı değiliz..

kürdistan diye yırtınıp bir de yurt çapında kürtçe eğitim isteme yüzsüzlüğü anca sonradan görmelere hastır zaten

Demek ateist olmak bağnazlıktan kurtaramıyormuş insanı. Lisede okuduğun tarihle maval okuma. Irkçı kemalist damarlarınız kabardı Kürt lafını duyunca hemen. Gerçekleri öğrenmek istiyorsan 1924'ten sonrası ve öncesini araştır, İsmet İnönü'nün Kürt raporunu, İzmir İktisat Kongresini, Dersim katliamını, 1934 İskan kanununu araştır. Benim diyeceklerim bu kadar. Sevdiniz insanlar hakkında gerçekleri kabullenmeniz zordur. Ve evet, ben de o lisede ortaokulda ilkokulda tvlerde kitaplarda putlaştırılan Atatürk'ü çok severdim, nasıl ki dini bağnazlığımı kırabildiysem bunu da kırabildim.

Ne ekersen onu biçersin, savaş sonrası emperyalistlerle işbirliği yapıp onların ideolojisi kapitalizmi seçersen, Kürtleri asimile etmeye kalkarsan işte bugün olduğu gibi olur.

Biz şu anda zaten kemalizmi tartışıyoruz, konudan saptığımız yok.

tarihinde Tyler Durden tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

KPSS örneğini bile yanlış kullanıyorsun.

"Sana soralım şimdi "hile büyür mü?" hile hiledir, büyür mü hiç. Peki "şaibe büyüyor" denince ne anlaşılır. Hile olduğu yolundaki şüphelerin, kuvvetli bulguların arttığını ifade eder.

Örnek verelim: KPSS'de Şaibe Büyüyor

Ee? Hile olduğu yönünde kuvvetli bulgu vs. varsa hile vardır demektir, aynı şey.

Bence de bırakalım, çünkü görüldüğü gibi şaibe ile hile bir türlü eşitlenmiyor. 12 seçimleri de, 46 seçimleri de, 82 anayasa seçimi de hileli değil. Antidemokratik seçimler. Bugünküler de öyle. %10 barajın olduğu bir seçimde yüzbinlerce insanın verdiği oylar bir başka partinin hanesine yazılıyorsa bu da yasayla sopa atmaktır.

Seçim yasalarının antidemokratik olması, baskın seçim yapılması vs. başka şey; jandarma erlerinin sandık başında milletin kullanacağı oya karışması, tehdit etmesi tarzı şeyler ise başka şey, bildiğin hile. İngiltere'de dar bölge tek turlu sistem var, ABD'de benzer bir sistem her eyalette geçerli, çoğunluğu alan koltukları kapıyor, 1. parti olan her şeyi alıyor yani, ama bu sistemler demokratik addedilir mesela. Demokrasinin ne olduğu belli değildir tam, ne olmadığı bellidir. Serbest ve adil seçimler vb. şeyler asgari gereklerdir. Gerisi değişebilir. Tartışılan o değil. Esas kavram karmaşası sende.

Yine yanlış örnekleme.

Ben kanıt olarak hadis ya da ayet belirttiğimde, muhataplarım bu hadis ve ayetleri zaten kabul ediyorlar. Ben sadece numarasını vererek adres göstermiş oluyorum, kontrol etmeleri için.

Orijinali ne alaka? Kaldı ki kimseden bir itiraz gelmiş değil, gelemez.

Muhataplarının yerinde senin kafada biri olsa o şekilde itiraz edebilirdi işte, ben bu hadisi bilmiyorum, hani "kanıtı" diyebilir. Bir de hadisleri reddeden sadece Kuran'cılar var tabii. Sen hâlâ bana 1946 seçim zabıtlarını getir diyerek makul bir istekte bulunduğunu düşünüyorsan sana diyecek bir lâf yok zaten. Konuya ilişkin literatür, belgeseller vs. ortada, hepsinde söylenen şey aynı. Sen istediğin kadar diret, o dönem CHP'nin başındaki İnönü bile şikayetçiydi yapılanlardan.

Demokratik Devrim kavramı ne demektir Astur?

Gericilere, saltanat yanlılarına, emperyalizm uşaklarına karşı sopayla da savunulur elbet. Bunda şaşıracak bir şey yok.

Tüm demokrasi mücadelesi tarihine bakarsan bunu net bir şekilde görürsün.

Ama bu kadar büyük bir aşkla Abdülhamitçi olunca görülemeyebilir. O yüzden sizi de anlayabiliyorum.

Devrim yapıp daha demokratik bir yapı getireceksin demek. İttihatçılar devrim yaptı, gücü ellerine geçirdikten sonra seçimde hile yaptılar, sonra da darbe yaptılar. Bunun nesi demokratik devrim o zaman?

Abdülhamitçi olmak aşk maşk ne alaka bir de? Abdülhamit hakkında ne dedik de bu sonuca vardın? Hayâlgücünüze hayranım valla.

Sitelerde Paylaş

Yeni Osmanlılar demokrattılar, ama Batılılaşmacı değildiler, İslam vurgusu çok yoğundu onlarda. İttihatçılar ise demokrat falan değillerdi, zaten 1908 sonrası süreçte bu açık bir biçimde görüldü. Önce "Sopalı Seçim", sonra darbe...

Kemalistler de İttihatçıların devamı tabii, o anlamda bir miras devralma durumu kesinlikle var.

Dostum, sen böyle 'genelleyici' yazınca, bizim dindar duyarlılığına sahip Kemalistlerimiz tabii ki hemen tepki gösterir :)

'Yeni Osmanlılar demokrattı' demişsin.. Elbette Padişah'ın yetkilerini sınırlama anlamında, siyasi anlamda (o zaman ki) Batı demokrasisine yakınlaşıyorlardı.. 'Yazılı' anayasacı tutumlarıyla, 'tabiat'ın iç dinamiğine dayanan kainat görüşleriyle vb. görüşlerle, bu böyleydi.

Ama savundukları görüşlerde çok anti demokratik uygulamalar da bulunuyordu.. Özellikle 'yabancı düşmanlığı' çok dikkat çekiciydi.

Tabii bizimkiler tüm olaya düz mantık bakarak, 'Kemalistler laik parlamenter sistemi, Osmanlılar teokratik monarşiyi savunuyorlardı' diyerek işin içinden çıktıkları için, bir anlamda sen de haklısın.

Sitelerde Paylaş

Dostum, sen böyle 'genelleyici' yazınca, bizim dindar duyarlılığına sahip Kemalistlerimiz tabii ki hemen tepki gösterir :)

'Yeni Osmanlılar demokrattı' demişsin.. Elbette Padişah'ın yetkilerini sınırlama anlamında, siyasi anlamda (o zaman ki) Batı demokrasisine yakınlaşıyorlardı.. 'Yazılı' anayasacı tutumlarıyla, 'tabiat'ın iç dinamiğine dayanan kainat görüşleriyle vb. görüşlerle, bu böyleydi.

Ama savundukları görüşlerde çok anti demokratik uygulamalar da bulunuyordu.. Özellikle 'yabancı düşmanlığı' çok dikkat çekiciydi.

Tabii bizimkiler tüm olaya düz mantık bakarak, 'Kemalistler laik parlamenter sistemi, Osmanlılar teokratik monarşiyi savunuyorlardı' diyerek işin içinden çıktıkları için, bir anlamda sen de haklısın.

Kısa kısa yazınca bu tarz detayları çok açık biçimde ortaya koyamıyor insan tabii, haklısın. Demokrattılar derken kastım bold yaptığım kısım. Yabancı düşmanlığı vs. ise konusunda da haklısın, ben İslam vurgusu yoğundu dedim sadece, bu düşmanlık İslamcılıklarının içinde midir dışında mıdır tartışılabilecek bir konu, bence dahildir mesela.

Benim kızdığım olayları işlerine gelecek şekilde basitleştirip tarihin karikatürü üzerinden şunu bunu mahkum etme çabaları. Bunları dinlesek Osmanlı Orta Çağ'da yaşıyordu da aydınlanmacılar doğaüstü bir mucize gerçekleştirip demokrasi yarattılar falan sanacak. Olayları tarihsel bütünlük içinde görmek gerekir.

Sitelerde Paylaş
Devrim yapıp daha demokratik bir yapı getireceksin demek. İttihatçılar devrim yaptı, gücü ellerine geçirdikten sonra seçimde hile yaptılar, sonra da darbe yaptılar. Bunun nesi demokratik devrim o zaman?

Abdülhamitçi olmak aşk maşk ne alaka bir de? Abdülhamit hakkında ne dedik de bu sonuca vardın? Hayâlgücünüze hayranım valla.

Hayalgücü değil, sizin gerçekliğiniz bu.

Tarihsel değerlendireceksek olayları, İttihat Terakki karşıtlığı yapmanın tek bir sonucu olabilir. O da Abdülhamit'i savunmaktır.

Abdülhamit-İttihatçılık arasındaki çatışmada ilerici olan hangisidir? Kalkıp da burada ikisi de gericidir demek tarihsel bakamamak demektir. O tarihten kopuk tespitler de zaten sopayla demokrasi gibi anlamsız bir eleştiriye yöneltir adamı.

İttihatçıların sopa salladıkları adamlar kimler?

İttihatçılara değil tüm devrimci tarihe bakalım. Lenin, Stalin, Mao! Bunlar sopa sallamadılar mı gericilere? Burada belirleyici olan şey senin amacındır. Amacın, ileri bir sistem kurmak mı, yoksa el kaldır-el indir rejimi kurmak mı?

Halk ihtilal hakkını kullandı mı o elleri kırar!

Sitelerde Paylaş

Hayalgücü değil, sizin gerçekliğiniz bu.

Tarihsel değerlendireceksek olayları, İttihat Terakki karşıtlığı yapmanın tek bir sonucu olabilir. O da Abdülhamit'i savunmaktır.

Abdülhamit-İttihatçılık arasındaki çatışmada ilerici olan hangisidir? Kalkıp da burada ikisi de gericidir demek tarihsel bakamamak demektir. O tarihten kopuk tespitler de zaten sopayla demokrasi gibi anlamsız bir eleştiriye yöneltir adamı.

İttihatçıların sopa salladıkları adamlar kimler?

İttihatçılara değil tüm devrimci tarihe bakalım. Lenin, Stalin, Mao! Bunlar sopa sallamadılar mı gericilere? Burada belirleyici olan şey senin amacındır. Amacın, ileri bir sistem kurmak mı, yoksa el kaldır-el indir rejimi kurmak mı?

Halk ihtilal hakkını kullandı mı o elleri kırar!

imhotep,

Abdülhamit 1909'da 31 Mart Vakası'ndan sonra zaten tahttan inmişti, eleştirdiğimiz seçimdi, darbeydi vs. 3-4 sene sonra olan şeyler. Sen daha kronolojiyi oturtamamışsın ki kafanda! :D

Stalin ve Mao demen de cuk oturmuş, tarihin gördüğü en büyük demokrasi düşmanı ve kitle katillerinden ikisi! El-kaldır el-indir rejimi de sizin reel sosyalizmleri çok güzel tanımlıyor.

Halk ihtilal hakkını kullanmışmış, halkın kaçta kaçını temsil ediyormuş dediğin adamlar? Bırak şimdi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...