Jump to content

Kemalistler Neye Neden Nasıl Karşı

Recommended Posts

Halk ihtilal hakkını kullandı mı o elleri kırar!

Senin "teorisyen" Lenin halkın komunist devrim falan yapmayacağını bu yüzden öncü parti ve profesyonel devrimcilerin mevzuyu gerçekleştirmesi gerektiğini söylememiş miydi?

Halkın asıl ihtilal hakkını kullandığı zamanlardan bahsedeceksen 1989 Devrimleri'ne bakmanı tavsiye ederim. Polonya, Macaristan, Doğu Almanya, Bulgaristan, Çekoslovakya, Romanya gibi ülkelerde halk profesyonel devrimcisiz, öncü partisiz, sade dipten gelen bir nefretle ayaklanıp komunist rejimlerini yıkmıştır. Hatta Romanyalılar komunist diktatörlerini idam bile etmiştir. Akabinde 1990 ve 1992 arasında Arnavutluk ve Yugoslavya'da da komunist rejim yıkılmıştır ve koca SSCB nihayet kendiliğinden dağılmıştır ve içinden doğan bilmemkaç tane ülke komunist rejimlerini yıkmıştır. Bunun rüzgarıyla Kamboçya, Etiyopya, Moğolistan ve Güney Yemen de komunizmi akabinde terketmiştir.

rev-1989.jpg

tarihinde ludwig_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 229
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen hâlâ bana 1946 seçim zabıtlarını getir diyerek makul bir istekte bulunduğunu düşünüyorsan sana diyecek bir lâf yok zaten.

Astur, yine çarpıtıyorsun.

Senden seçim zabıtlarını istemiş değilim.

Hatırlatırım, "2007 seçimlerinde nasıl ki bilgisayar kayıtlarıyla seçim zabıtlarının birbirini tutmadığı belgelenmişse, senin de 46 seçimleri için hileli dediğinde böyle bir belge getirmen gerekir." demiştim.

Sen de kalkıp "O zaman bilgisayar yoktu" diye çarpıttın.

Seçim sonuçlarına bir itiraz varsa, ama hile ama yanlış sayım vs. durumlarda, itiraz olan bölgelerde ilgili sandıklar yeniden sayılır. Seçim zabıtlarıyla karşılaştırılır. Hata varsa ona göre yeniden zabıt tutulur, düzeltme ya da seçim yenileme yapılır. Senden istediğim böyle bir belgeydi.

Örneğin Menderes Aydın'da seçilemedi. "Nasıl olur da seçilemez, muhakkak hile vardır." diyemezsin. Aydın'da seçime sonuçlarına itiraz olup da sandıkların yeniden sayımıyla hile ortaya çıkarılmışsa, o zaman "hile" diyebilirsin. Adamlar seçim sonuçlarına bayram etmişler, "Böyle bir başarıyı beklemiyorduk, çünkü seçime hazırlıksız girmiştik, birçok şehirde aday bile gösterememiştik." demişken, yıllar sonra birkaç aklıevvel çıkmış hileli diyor. Sandıkları mı saymış da bu sonuca varıyor. Millet daha henüz ne DP'yi tanıyordu ne de Menderes'i. Hepsi CHP içindelerdi zaten. Meydanlara da çıkıp yeterli propaganda yapamamışlardı. Aldıkları oydaki başarının tek nedeni CHP'ye olan tepkilerdi. Ama 46-50 arası artık herkes tanıdı ve 50 seçimlerine hazırlıklı girdiler. 2 seçim arasındaki farkın sebebi budur.

Beni çektin yine eski konulara. Yeter, benden bu kadar. Enerjini yeni başlıklara sakla. :)

Sitelerde Paylaş

Sen liberalleri sütten çıkmış ak kaşık zannediyorsun galiba.

Bana Türkiye siyasetinde göstersene nitelikli, takdir edilebilir bir liberal. Bulamazsın. Hepsinin bir yamuğu vardır.

Ayrıca demokratik devrime sıra gelince AKP içinden bile katılan olabilir, ben demokratik devrimi AKP karşıtlığı olarak ortaya koymadım.

Ülsever'e gelince, beni dünkü konumu değil, bugünkü umut veren duruşu ilgilendiriyor.

Sen de değiş, seni de geçmişinle yargılamam. :)

Şahsiyet tek sorun değil ki, bu kadar farklı siyasi görüşü nasıl sentezleyeceksin? Yurtseverlik ile her şeyi hokus pokus edip çözecek misin? Yani.. Ne denir ki bu bulamaca? Neyse sana/size kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş
Abdülhamit 1909'da 31 Mart Vakası'ndan sonra zaten tahttan inmişti, eleştirdiğimiz seçimdi, darbeydi vs. 3-4 sene sonra olan şeyler.

Abdülhamit tahttan indirilince Abdülhamitçiler bitiyor mu? İtilafçılar neyin nesi?

Yahu geç astur. Lafları anlamlarından saptırıp basit demogojilere kaçıyorsun. Pante ile yaptığın tartışma da aynı çerçevede.

Ama şöyle bakınca senin açından tutarlı.

İçerikleri değil de şekilleri önemseyince, tartışma içerisindeki demogojilerin de aynı perspektifte ilerliyor.

Sitelerde Paylaş

Astur, yine çarpıtıyorsun.

Senden seçim zabıtlarını istemiş değilim.

Hatırlatırım, "2007 seçimlerinde nasıl ki bilgisayar kayıtlarıyla seçim zabıtlarının birbirini tutmadığı belgelenmişse, senin de 46 seçimleri için hileli dediğinde böyle bir belge getirmen gerekir." demiştim.

Sen de kalkıp "O zaman bilgisayar yoktu" diye çarpıttın.

Seçim sonuçlarına bir itiraz varsa, ama hile ama yanlış sayım vs. durumlarda, itiraz olan bölgelerde ilgili sandıklar yeniden sayılır. Seçim zabıtlarıyla karşılaştırılır. Hata varsa ona göre yeniden zabıt tutulur, düzeltme ya da seçim yenileme yapılır. Senden istediğim böyle bir belgeydi.

Örneğin Menderes Aydın'da seçilemedi. "Nasıl olur da seçilemez, muhakkak hile vardır." diyemezsin. Aydın'da seçime sonuçlarına itiraz olup da sandıkların yeniden sayımıyla hile ortaya çıkarılmışsa, o zaman "hile" diyebilirsin. Adamlar seçim sonuçlarına bayram etmişler, "Böyle bir başarıyı beklemiyorduk, çünkü seçime hazırlıksız girmiştik, birçok şehirde aday bile gösterememiştik." demişken, yıllar sonra birkaç aklıevvel çıkmış hileli diyor. Sandıkları mı saymış da bu sonuca varıyor. Millet daha henüz ne DP'yi tanıyordu ne de Menderes'i. Hepsi CHP içindelerdi zaten. Meydanlara da çıkıp yeterli propaganda yapamamışlardı. Aldıkları oydaki başarının tek nedeni CHP'ye olan tepkilerdi. Ama 46-50 arası artık herkes tanıdı ve 50 seçimlerine hazırlıklı girdiler. 2 seçim arasındaki farkın sebebi budur.

Beni çektin yine eski konulara. Yeter, benden bu kadar. Enerjini yeni başlıklara sakla. :)

O konuda işi yokuşa sürdüğün konusunda ısrarcıyım Pante, o dediğinin muadili belge ne olabilir ki? Bir de foruma asılabilecek bir şey olması lazım.

Seçimlerde olan bitene o dönemde birçok itiraz olmuş muydu? Olmuştu. DP bu seçimi sonra uzun seneler propaganda malzemesi yaptı zaten. Adnan Menderes'in Aydın'da seçilememesinin anormal bir durum olduğunu görmek için de uzman olmaya gerek yok. O döneme ilişkin belgesellerde, hatıratlarda falan seçimde oy kullanıldığı esnada jandarma erlerinin baskı yaptığına ilişkin bir sürü görgü tanığı ifadesine rastlamışlığım da var. Bilmemkaç sene sonra millet uyduruyor meselesi değil yani mesele. Akşin, Zürcher vb. bir sürü akademisyenin kitabını da okudum, hepsinde anlatılan da aynı. Bence ne olduğu oldukça net. Bu arada DP seçimi kazanırdı falan da demiyorum, baskın seçim ve örgütlenme önündeki engeller bunu imkansız hale getiriyordu, doğru. Ama seçimin adil olmadığı ortada.

Neyse, dediğin gibi uzatmayalım. Gelecekte başka başlıklarda daha kapışırız. :D

Sitelerde Paylaş

Abdülhamit tahttan indirilince Abdülhamitçiler bitiyor mu? İtilafçılar neyin nesi?

Yahu geç astur. Lafları anlamlarından saptırıp basit demogojilere kaçıyorsun. Pante ile yaptığın tartışma da aynı çerçevede.

Ama şöyle bakınca senin açından tutarlı.

İçerikleri değil de şekilleri önemseyince, tartışma içerisindeki demogojilerin de aynı perspektifte ilerliyor.

İtilafçılar Abdülhamitçi miydiler? Bildiğim kadarıyla böle bir durum yok. Ahrar Fırkası ya da Hürriyet ve İtilaf Fırkası'nın Abdülhamitçi politikaları mı varmış? Mutlak monarşi mi isterlermiş?

Sitelerde Paylaş

Abdülhamitçilikleri mutlak monarşi istemelerinden değil, 1908 devrimine ihanet etmelerinden. Meclisi kurduran İttihat Terakki Cemiyeti'ne karşı çocukça bir kin beslemeleri ve dinsel gericilikle uzlaşmalarından.

Diyorum ya şeklen tartışıyoruz diye.

Meclis yanlısı olmak gerici olmayı ortadan kaldırmıyor.

Sitelerde Paylaş

Abdülhamitçilikleri mutlak monarşi istemelerinden değil, 1908 devrimine ihanet etmelerinden. Meclisi kurduran İttihat Terakki Cemiyeti'ne karşı çocukça bir kin beslemeleri ve dinsel gericilikle uzlaşmalarından.

Diyorum ya şeklen tartışıyoruz diye.

Meclis yanlısı olmak gerici olmayı ortadan kaldırmıyor.

Demin Abdülhamitçi dediğin adamlar şimdi meclis yanlısı oldular, o da iyi. Bu arada muhalefet niye çocukça kin olsun? Adem-i merkeziyetçilik ve liberalizm niye gericilik olsun?

Bu tarihselcilik muhabbetleri çok banal, vallaha çok banal.

Sitelerde Paylaş

Ben elimi eteğimi çektim artık.Bu site ağır Kemalist.Kemal'den daha Kemalistler hatta...:D

Kemalizm ömrünü doldurdu.Artık bunun tartışmasını yapmak dahi saçma.Yağmur Getiren'e katılıyorum.Kemalizm bir baskı unsurudur.

Ayrıca Milliyetçilik ile de sınıfsal mücadelenin önünü kesmektedir.Temizlenmesi daha hayırlı olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Ben elimi eteğimi çektim artık.Bu site ağır Kemalist.Kemal'den daha Kemalistler hatta...:D

Kemalizm ömrünü doldurdu.Artık bunun tartışmasını yapmak dahi saçma.Yağmur Getiren'e katılıyorum.Kemalizm bir baskı unsurudur.

Ayrıca Milliyetçilik ile de sınıfsal mücadelenin önünü kesmektedir.Temizlenmesi daha hayırlı olacaktır.

Ateist bir sitenin, ateist bir düşünür olan M. Kemal'den yana tavır koyması bazılarına neden bu kadar koyar anlayabilmiş değilim. Ayrıca anlayamadığım bir husus daha var ki o da komünist geçinen, ergenleşme çağındaki bazı veletlerin uğraşmaları ve savaşmaları gereken onca yanlışlık varken sürekli Kemalizme giydirmeye çalışmaları. Hani desem ki on yıllardır Kemalist bir rejimle yönetiliyoruz, Kemalist olmayanları fırınlıyoruz ama o da değil. İslamcı bir hükümetimiz var Kemalistler hala ne ile suçlandıkları belli olmayan bir davadan dolayı hapisteler. Bizim zamanımızda solcu dediğin adam biraz mert olurdu, bunlar gibi vurun abalıya deyip ha babam de babam aynı zırvalarla belden aşağı çalışmazlardı.

Bu sülükleri görünce insanın midesi bulanıyor ve hiç aklına olmasa dahi en azılısından Kemalist olası geliyor.

Anlaşılan o ki sonradan görmeler Kemalizmin sağladığı özgürlükleri haketmiyorlar. Kemalizm bir kaç numara büyük bunlara.

Sitelerde Paylaş

Ne zamandır Kürtçülüğün bölücülüğün adı sınıfsal mücadele oldu?

Bir anlatsan da dinlesek!

Bence Kürtçülerin bölücülerin temizlenmesi daha hayırlı olacaktır.

Leş kargaları sizi!

Astur, Sangre ve Ludwig gibi aşağılık liboş provokatörlerden cesaret alıp nasıl da hemen damladınız başlıklara değil mi?

Bir mesaj at da şu arsız provokatör ''hallac'' da gelsin buraya.

Kambersiz düğün olmaz değil mi ama!

Sitelerde Paylaş

Tartışmaları okusaydın böylesine "garip" yorum yapmazdın.Sitede kemalist dediğiniz kişiler de kemalizm diye birşeyin olmadığını, bittiğini söylüyorlar.

Sınıfsal mücadele???? Kim yapıyor bu mücadeleyi bi açıklayın bakalım.

Sitelerde Paylaş

Öyle düşünüyorsan muhafazakarlıktan niye yakınıyorsun dostum? :D Batıda cinsel devrimi yapanlar 20'li yaşlardaki delikanlılardı :)

Ben fiili olarak yapamasamda bir şekilde sınıfsal mücadeleyi destekliyorum da yukarda ki arkadaşa isyanım bunu sanki sadece kürtler yapıyormuş gibi aksettirmesiydi :)

Keşke bir cinsel devrimde biz yapabilsek, onda en önde olabilirim bak :)

Sitelerde Paylaş

Tartışmalarda çok fazla ayrıntıya inilmiş.

Ama bir eksik var..

Ekonomik ilişkilerin düşünce ve sistem üzerine etkileri ve belirleyiciliği ess geçilmiş..

İddi sahipleri düşüncelerini ekonomik ilişkilerin etkileri ve şekillendirici gücüne dayandırıp temellendirmemiş.

Dolayısı ile tartışmalar biraz havada ve ayrıntıda kalmış.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...