Jump to content

100 Milyon Dolarlık Mevlana Filmi Çekilecekmiş.

Recommended Posts

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=1032935&Date=16.12.2010&CategoryID=82

100 milyon dolarlık Mevlana filmi

Mevlana'nın hayatını konu alan 'Esans: Diyar-ı Aşk' adlı film için ilk adım atıldı. Senaristliğini ve yönetmenliğini Mustafa Altıoklar'ın yapacağı ve 100 milyon dolar bütçe ayrılan film, Antalya'da yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda kurulacak ve Mevlana'nın yaşadığı dönemi yansıtan mimariden oluşturulacak olan bir yeni yerleşim yerinde çekilecek.

......................................................

Madem bu kadar masraf öngörülmüş, çekilecek film de kusursuz olmalı, değil mi? Bunun en iyi yöntemi de, sağlam ve gerçeklere dayalı bir senaryo oluşturmak. Her Müslüman Türk vatandaşı buna, karınca kararınca, elinden geldiğince katkıda bulunmalı. İlk katkılar benden olsun:

* Filmin hemen başında Mevlana'nın 66 yıllık ömründe bir tek kelime Türkçe yazmamış, Türkçeyi aşağılamış ve bütün 'eserlerini' Farsça kaleme almış bir Afganlı olduğu mutlaka vurgulanmalıdır.

* Hemen arkasından, "Her ne kadar kadar Farisi yazıyorsam da aslen Türkmenem" deme yüzsüzlüğünü gösteren bir Türkçe düşmanı olduğu unutulmamalıdır.

* Ömrü boyunca bir taşı şuradan alıp şuraya koymamış ve çocukluğundan beri onun bunun verdiği keselerle geçinmiş bir asalak olduğu açıklanmalıdır.

* Kendisine 'Mevlana' (Efendimiz) lakabının verilmesine hiç itiraz etmeyip tepe tepe kullanmış bir megaloman olduğu unutulmamalıdır.

* Türkleşme sürecindeki Anadolu'da İran etkisini artırmayı kendine amaç edinmiş bir sahte evliya olduğu ortaya konmalıdır.

* Şems-i Tebrizi ve Selahattin Zerküb denen adamlarla aykırı ilişkiler yaşamış bir sapık olduğu mutlaka gösterilmelidir.

* Yanında besleme olarak yaşayan 14 yaşındaki tazecik -aynı zamanda oğlunun da sevdiği olan- genç kızı, kendisini bırakıp gitmesin diye Şems-i Tebrizi denen kartalozun önüne cinsel yem diye atmış bir şerefsiz olduğu gösterilmezse olmaz.

* Kendi oğlunun, aynı şehirdeki (Konya) cenazesine gitmemiş bir vicdansız olduğu zinhar atlanmamalıdır.

* Moğollardan avanta alıp ispiyonculuk yaptığı çeşitli kaynaklardan doğrulanmış bir hain olduğu apaçık sahnelenmelidir.

* Mevlevi denen ve bazı çevrelerde Alevi olduğu sanılan tarikat mensuplarının, tarih boyunca yapılmış Alevi katliamlarına zerre kadar ilgi ve tepki göstermedikleri, ibret olsun diye canlandırılmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Eline saglik satsuma yeterince katkida bulunmussun ama sanirim Sems denen kulanparayi oglu öldürttügü icin oglunun cenazesine gitmemisti onu ek olarak Altioklar'a iletki tarihi carpitmasin. Keske senin yazdiklarin senaryoda olsada herkes kime "efendimiz" diyor ögrense.

"Istanbul Kanatlarimin Altinda" bu zevatin ilk filmiydi yamulmuyorsam hakli olarak orada 4. Murat'in oglanci egilimlerine ufakta olsa deginmistide, bir sure az da olsa, bir yaygara kopmustu, sonra 4. Murat'in bi'liginin saklanir tarafi olmadigini bildiklerinden aman daha fazla duyan olmasin diye susmak zorunda kalmislardi, Efendileri hakkinda ise 4. Murat'tan daha cok söylence ayyuka ciksada Mustafa bu konuda en ufak göndermede bulunursa filminde, benim icin en buyuk Türk yönetmeni unvanini kazanacaktir.

Kim ki bu Mevlana hic anlamam niye sahip cikar bu millet bu insan musveddesine, zengin cevrelerinde cengi döndurup kese almaktan öte ne yapmis? "Gel kim olursan ol gel" lafini bile ona yamamaya calisirlar ki onun bile olsa bizim icin ortacagin Ali Kalkanci'si olmaktan öte ne anlami var? Tutupta hödugun biri Mesnevi'yi oku diyecek diyede korkuyorum, hani, sanki Mesnevi'yi Turkiye'de hatta dunyada okumus sanki 10 kisi varmis gibi.

Maalesefki alevi oldugu sanilmakta yinede sunni gibi gösterilmekte bu ortacag Kalkanci'sinin ama senin senaryona uyarak cevrilse film hemen he ya Alevi bu diye de bir savunmalari olacaktir dehrin dansözlerinin.

Alevi ya da sunni afgan ya da turk bu adam sadece bir ortacag Kalkanci'si idi belkide Fethullahi idi maalesef Altioklar gibi opportunist bitmis kariyerini böyle kokusmus projelerle sonlandirmamaliydi.

Ama bize haktir bizim en solcumuz Minyeli Abdullahlari över bizde onu meclisimize milletvekili yapariz, sanat yapiyor ya adam ekmek parasi ... Az daha yazarsam dayanamayacagim burda keseyim en iyisi ...

Sitelerde Paylaş

dediklerinizin yüzde birini dahi filminde yansıtsa Mustafa Altıoklar'ı linç ederler.

mevlana artık allah gibi birşey olmuş, put olmuş bu toplumda.mevlana toplum tarafından nasıl görülmek isteniyorsa öyle anlatacaktır filminde Mustafa Altıoklar..

Hatta afişindeki "ne olursa olsun yine gel" cümlesini görür gibiyim. Bu söz gerçekte mevlana'ya ait olmadığı halde, öyle görmek istiyoruz toplumca manyaklaşmış bi şekilde..

Gel gelelim bunun tersi olur Mustafa Altıoklar bizi şaşırtıp gerçekleri yanısıtırsa büyük yönetmendir.

Ancak 100 milyon dolarlık bütçenin kim tarafından finanse edildiğini öğrenebilirsek bu film hakkında kesin bir yargıya şimdiden ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

tarihinde YuceEgo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Satsuma tarihi kendi dönemi içerisinde değerlendirmeyi asla öğrenemeyeceksiniz.

O dönemlerde Türkçe pek tercih edilmeyen bir dildi. Edebiyatta Arapça ve Farsça'nin etkisi oldukça yüksek. Bu nedenle Türkçe'yi seçmemesinde bir beis yok. Ayrıca Türkçe'yi çok usta kullanamıyordur belki, Farsça ile kendisini daha iyi ifade ediyordur.

Siz Fransız İhtilali Milatta meydana geldi zannediyorsunuz. Mevlana'ya dil ve milliyet üzerinden yönelttiğiniz her suçlama birer safsatadan ibarettir. Milliyetçilik die bir kavram yokken bunlardan dem vurmak da şapşallıktır.

Ölümünü tanrıya ulaşma günü, bir düğün olarak niteleyen adamın oğlunun cenazesine gidip yas tutması ikiyüzlülük, salaklık değil de ne olurdu?,

En son Mavlana'yı kötüleyeceğim diye eşcinsel olduğundan dem vurup sapıklık adı altında adlandırmışsın. Mevlana'nın eşcinsel olup olmadığı bilinmez ama öyle olsa bile bu onun kendisini ilgilendiren bir durumdur, sapıklık da değildir.

Sitelerde Paylaş

Satsuma tarihi kendi dönemi içerisinde değerlendirmeyi asla öğrenemeyeceksiniz.

O dönemlerde Türkçe pek tercih edilmeyen bir dildi. Edebiyatta Arapça ve Farsça'nin etkisi oldukça yüksek. Bu nedenle Türkçe'yi seçmemesinde bir beis yok. Ayrıca Türkçe'yi çok usta kullanamıyordur belki, Farsça ile kendisini daha iyi ifade ediyordur.

Siz Fransız İhtilali Milatta meydana geldi zannediyorsunuz. Mevlana'ya dil ve milliyet üzerinden yönelttiğiniz her suçlama birer safsatadan ibarettir. Milliyetçilik die bir kavram yokken bunlardan dem vurmak da şapşallıktır.

Ölümünü tanrıya ulaşma günü, bir düğün olarak niteleyen adamın oğlunun cenazesine gidip yas tutması ikiyüzlülük, salaklık değil de ne olurdu?,

En son Mavlana'yı kötüleyeceğim diye eşcinsel olduğundan dem vurup sapıklık adı altında adlandırmışsın. Mevlana'nın eşcinsel olup olmadığı bilinmez ama öyle olsa bile bu onun kendisini ilgilendiren bir durumdur, sapıklık da değildir.

Ağzına sağlık, iyi demişsin.

Sitelerde Paylaş

100 milyon dolar bir film için pahalı bir para sayılmaz.

Çünkü Mevlanayı dünyanın %80'i kendiliğinden kabul etmez. Bilmezler bile.

Haliyle filmin çekiminden sonra onu dünyaya pazarlamak gerek.

Bunun için anlaşmalar, kaparolar, galalar, afişler, pazarlama faaliyetleri, tvlerde para verip bahsettirmeler, eleştirmenlere para verip izlettirmeler kısaca filmi dünyaya açmak için gerekli her türlü masrafı yapımcı üstlenmek zorunda.

Ayrıca seslendirmeleri de kendisi üstlenmek zorunda (hiçbir şirket şartsız şurtsuz gösterim hakkını satın almaz, ancak anlaşmayla sen de para yatır kardan bana pay ver şeklinde girerler bu işe)

Sonra filmin en az 10 festival vb yerlere katılması lazım ve oralara da o aktör aktrisler kendi ceplerinden gitmezler, yapımcı hesabına giderler.

50 milyon dolara çekerseler bir elli milyon (belki daha fazla) daha harcayıp dünyaya açmaları lazım.

Ama genel olarak reklam açısından iyi bir fikir.

Neden iyi?

-Dünyada barışçıl felsefeler revaçta.

Mesela Tibetin Dalay Lama'sı, Hintlilerin Osho'su vb gibi bir sürü sembol dolaşıyor ortalıklarda.

Sonuçta Yunus, Hoca Nasreddin, Mevlana, Bektaşi gibi adamların barışçıl ve hümanist oldukları da biliniyor.

Bence güzel bir reklam olur.

Ancak bu projeyi başlatmadan önce Türkiye içindeki Mevlana dernekleri, Kültür Turizm Bakanlığı ve ilgili kurum kuruluşlar hazırlık yapmalı ve adamın felsefesini öğretilerini din propagandası yapmadan çevirmeliler karşı dillere.

Yoksa filmi duyan google'a bakar kendi dilinde kayna veya site bulamazlar, bir halta yaramaz bu çalışma.

Güzel proje.

Her açıdan kullanılabilir.

Turistik açıdan, ülke tanıtımı açısından, felsefi bakımdan, kısaca her işe yarar.

Sitelerde Paylaş

Herkes biliyor mu yani?

Türkiye'de de Dogon Kabilesi hakkında yazı yazan kaynaklar var.

Şimdi Türkiye halkının hepsi biliyor mu onları?

Bu sözümü alıntılayıp altına o linki vermendeki amacı anlamadım.

Yani ben yalan söylüyorum, aksine her iki adamdan biri dünyada Mevlanayı tanır mı diyorsun?

Sitelerde Paylaş

Herkes biliyor mu yani?

Türkiye'de de Dogon Kabilesi hakkında yazı yazan kaynaklar var.

Şimdi Türkiye halkının hepsi biliyor mu onları?

Bu sözümü alıntılayıp altına o linki vermendeki amacı anlamadım.

Yani ben yalan söylüyorum, aksine her iki adamdan biri dünyada Mevlanayı tanır mı diyorsun?

Yoo, herkes biliyor demiyorum. Sadece ABD'de yakın geçmişte besteller olmuştu diyorum. Dogon Kabilesi hakkında bestseller olan kitap var mı? Olsa epey insan tanırdı. Ben Mevlana'yı Rumi diye tanıyan birkaç ABD'li ile karşılaşmıştım valla, ABD'de biliniyor. Avrupa, Asya vs. bilemem. Alıntıladığım mesajının geneline de katılıyorum, sadece katılmadığım yere düzeltme olarak link attım.

tarihinde -Astur- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yoo, herkes biliyor demiyorum. Sadece ABD'de yakın geçmişte besteller olmuştu diyorum. Dogon Kabilesi hakkında bestseller olan kitap var mı? Olsa epey insan tanırdı. Ben Mevlana'yı Rumi diye tanıyan birkaç ABD'li ile karşılaşmıştım valla, ABD'de biliniyor. Avrupa, Asya vs. bilemem. Alıntıladığım mesajının geneline de katılıyorum, sadece katılmadığım yere düzeltme olarak link attım.

Haritada yerini gösteremediği ülkeden adamı bilecek bir ülkenin halkı.

Eksik bir şeyler olmalı denklemde.

Sitelerde Paylaş

Önce Mesneviyi ve Mevlana'nin hayatini okuyun kardesim ondan sonra o zamanin sartlarini göz önünde bulundurarak elestirilerinizi yapmaya calisin.

Yukarida bir arkadasimiz yazmis.Herkesin cinsel tercihi kendini ilgilendirir.Etik olmayan sekilde ona buna bok atmaya ne kadar bayiliyor bizim insanimiz, akillara zarar.

Düsüncelerine katilirsiniz katilmazsiniz, elestiri birisinin kisiligine ve özel hayatina camur bok atarak olmaz.

Keske su anda Anadolu'da olan müslümanlik anlayisi Mevlana, Yunus Emre, Haci Bektasi Veli'nin düsünceleri dogrultularinda olsa idi.

Mevlana'ya Mogol ajani diyenler, ve cinsel tercihi konusunda bok atmaya calisanlar Fetosculara bilerek/bilmeyerek hizmet edenlerdir.

Deli Saidi öne cikartip gündeme oturturak meshur etmek icin binlerce düzen ceviren sahtekarlara alet olunmamali diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Haritada yerini gösteremediği ülkeden adamı bilecek bir ülkenin halkı.

Eksik bir şeyler olmalı denklemde.

Her ülkede farklı eğitim seviyesinde, farklı sosyo-kültürel arkaplanlardan gelen bir sürü insan var. ABD'de dünyanın diğer her yerinden daha fazla kitap yayımlanır, ve de okunur. Dünyanın en iyi üniversiteleri, en iyi akademisyenleri yine ABD'dedir. 10 Amerikalıdan 5'i Mevlana'yı tanır demiyorum, ama bestseller olduysa tanıyan bir sürü insan illa ki vardır.

Sitelerde Paylaş

100 milyon dolar bir film için pahalı bir para sayılmaz.

Türkiye'de 100 milyon dolar'a çekilen kaç film vardır söyler misin?

Sonra filmin en az 10 festival vb yerlere katılması lazım ve oralara da o aktör aktrisler kendi ceplerinden gitmezler, yapımcı hesabına giderler.

Eğer bu festival Altın Portakal ya da Altın Koza benzeri büyük bir festivalse ve bu film final'e kalıp, festivalde yarışmaya hak kazanırsa film ekibinin ulaşım, konaklama, yeme içme vs. giderleri festival tarafından karşılanır.Yönetmenin bir harcama yapmasına gerek olmayacaktır bu durumda.

Sanırım konuya epey yabancısınız.

Sitelerde Paylaş

O kadar büyük bir bütçe yurt içi için planlanmaz.

Dünya geneli için planlanır.

Dünya geneli için çekilen filmlerin bütçelerini internetten bakabilirsin (ki o bütçelere filmin gösterim hakkını almak için birbiriyle yarışan şirketler dahil değil. Mevlana diye bir film çekersen, senin peşinde koşacak şirket olmaz. Dolayısıyla filmini dünyaya açmakta sap gibi kalırsın. Ortaklık anlaşmasıyla gösterim dağıtırsın. Taşın altına elini kendin sokarsın yani)

Eğer bu festival Altın Portakal ya da Altın Koza benzeri büyük bir festivalse ve bu film final'e kalıp, festivalde yarışmaya hak kazanırsa film ekibinin ulaşım, konaklama, yeme içme vs. giderleri festival tarafından karşılanır.Yönetmenin bir harcama yapmasına gerek olmayacaktır bu durumda.

Sanırım konuya epey yabancısınız.

Konuya bence sen yabancısın.

Popülizm denen şey vardır.

Filmlerin festivallerde izlenerek kendi başlarına karar mı verdiklerini sanıyorsun seçici kurulların?

Basınla, Televizyonla, Kamuoyuyla paralel kararlar çıkar tüm festivallerde.

Basını, TV'yi, Kamuoyunun dikkatini çekmek için para dökersin.

Onlardan gelen ilk tepkiler senin daha ne kadar para dökeceğini belirler.

Bir düşün bakalım hangi festival veya yarışmada basını, televizyonu ve kamuoyunu şoka uğratan bir film dereceye girmiş? :)

Yok öyle örnek.

Festivalden önce zaten az çok kimin kazanacağı bilinir basından oradan buradan.

Bunun aksine gidilmez.

Bir de şuradan bak.

Yapımcının onayı olmadan o filmdeki ekiplerin hiçbirisi gak diyemez.

Hatta neler konuşacaklarını bile belirlerler.

Peki nasıl "film başarılı oldu" diye tv'ye çıkıyor o aktörler röportajlara sanıyorsun?

Elini kolunu sallayıp mı? :)

Adamın yüz milyonluk filmi hakkında kahvede konuşmaya gider gibi konuşmaya gittiklerini mi sanıyorsun? :)

tarihinde Ateist Bakış tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Egemen güçler Mevlevileri hiçbir zaman dışlamamış, tam tersine hem Osmanlı'da hem Türkiye Cumhuriyetinde el üstünde tutmuşlardır. Aleviler, yüzyıllar boyunca katledilip sürgünlere gönderilirken Mevleviler hep sistemin kaymağını yemişlerdir. Mevleviliğin özü İslam'ı reforme etmek falan değil, Server Tanilli'nin deyimiyle 'şeriatın üzerindeki tozu almak' ve bu suretle İslam'ı sevimli göstermektir.

Az önce TRT-1'de Konya'daki Şeb-i Arus törenlerinden izlenimler aktaran sunucu "Hazreti Mevlana, İslam'ın engin höşgörüsünü kanıtlamıştır" diyordu.

Birileri hala "Mevlana deisttir, yok şudur, yok budur" diyedursun; amaç hasıl olmuştur.

Sitelerde Paylaş

Türk Sinema Tarihi'nin en pahalı filmi Kurtlar Vadisi Irak'tır. Bu filmin de toplam bütçesi 10 milyon dolardır. Kurtlar Vadisi'nde en azından dünya kadar vurdu/kırdı vardı.

100 milyon dolara Mevlana hakkında ne çekilecek? Açıkçası çok merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Konuya bence sen yabancısın.

Popülizm denen şey vardır.

Filmlerin festivallerde izlenerek kendi başlarına karar mı verdiklerini sanıyorsun seçici kurulların?

Basınla, Televizyonla, Kamuoyuyla paralel kararlar çıkar tüm festivallerde.

Öyleyse 2007'de Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film ödülü ile birlikte toplamda 6 ödül alan "Yumurta" adlı film bu tarifinize tam olarak uyuyor olmalı :lol:

Bu yaklaşımınıza göre Recep İvedik 1 ve 2 bütün festivallerde ödülleri toplardı.Hal böyleyken bildiğim kadarıyla önseçici kuruldan bile geçememiştir, gerçeklerle karşılaştırınca yazdıklarınız bir hayli ironik kalıyor.

Basını, TV'yi, Kamuoyunun dikkatini çekmek için para dökersin.

Onlardan gelen ilk tepkiler senin daha ne kadar para dökeceğini belirler.

Para dökersen filminin gişe yapmasını sağlayabilirsin, bu doğru. Ama festival başka bir şey sen bunu bilmiyorsun belli ki.

tarihinde YuceEgo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Öyleyse 2007'de Altın Portakal Film Festivali'nde en iyi film ödülü ile birlikte toplamda 6 ödül alan "Yumurta" adlı film bu tarifinize tam olarak uyuyor olmalı :lol:

Bu yaklaşımınıza göre Recep İvedik 1 ve 2 bütün festivallerde ödülleri toplardı.Hal böyleyken bildiğim kadarıyla önseçici kuruldan bile geçememiştir, gerçeklerle karşılaştırınca yazdıklarınız bir hayli ironik kalıyor.

Recep İvedik için aç bak bakalım bir tane düzgün söz söyleyen var mı.

Ne demeye çalıştığını anlamyorum.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Sevgili Satsuma,bir terihi gerçegi azda olsa bilmeyenlerin önüne serdin.

Bu nedenle sana teşekkür ederim.

Senin yazdıhlarının üstüne bin katını daha ekleyip yazsak gene Mevlana denen KELEGİN yaptıhlarını yazmah mümkün olmaz.

Mevlanaya Alavılık 100 lük çivi olsa,çaksan geçiremezsin.

OTürkmen olamaz,hiçbir Türkmen onun kadar alçalamaz. bir yana ,

Kelegin babasıda aynı herzedendi.

Bu nedenle harzam şahı ülkemden siktir ol git demişti babasına.

Oda kapagı yobazlar,beleşciler,üç kagıtcılar diyarı Bağdata gelip postu sermişti.

Moğollara casusluk yapan,

Selçukluyu yıkan bu yobazlar SÜRÜSÜYDÜ.

Türkçeyi resmi dillikten attırıp yerine Farçayı resmi dil yaptıran bu HIYANAT çetesiydi.

Bu hıyanat çetesi,Türklüğü ellerinden geldikçe kötülemiş,Türklerin devlet dayralarına girmesini önlemişlerdir.

Bir Türkmen begi Melik olunca ilk işi meclisi toplamak olur.

Bu toplantıya kelek Calalattınıda çagırır.

Ve melik kalkar bir konuşma yapar.

Bundan sonra devletin babası Calalattın degil işte şu Türkmen ulusudur der.

Kelek ordan fırlayıp kalkar BİZDE YENİ BİR EVLAT BULURUZ DER VE Sİ..............P gider.

Aradan 3 hafta geçmez,melik birileri tarafından öldürülür.

Yeni Melik ,tekrer Calal callatını baba tayın eder.

Din örtüsü altındaki Hasan Sabbah bemzeri yeni bir evlat bulup tekrer SEKS tahtına oturmuştur.

Calalattın ve onun eşkıya tahımı Mevleviler Moğol askerleriyle bir olup doğu ,güney doğu ve orta Anadoludakı Türkmenlere saldırıp bir çoğunu öldürtmüş, kurtulanlarda batı anadoluya çekilmişlerdir.

Türkmenlerin hepisi sanatkardılar,oldukcada varlıhlıydılar.

Bütün bu mallara mevleviler konmuşlardır.

Ahi Evren ve onun Ahileri Konyayı terk edip Akşehire yerleşmıştir.

Eşkıya Calalın büyük oğluda Akşehire siğınmıştır .

Sevgilisinin acısından oğlunu öldürtmeyi kafaya koyan Calal,Moğol eskerleriyle Mevlevileri birlikte kırşehire bir gece baskını düzenletıp hem oğlunu,hem Ahi Evrenle birlikte binlercede AHİYİ öldürttürür.

Bu Moğol CASUSU

Bu vatan HEİNİNİ

BU TÜRK , TÜRKCE ve Türk kültürü düşmanı SAPIGI Türk ınsanına Allayıp pullayıp PAZARLAYANLARA sahınha sahın ınanmayın.

Savaş ayın pıroğramında Pırofosor Bayazla İsmayıl Nacar bu canavar hakkında tartışıyorlardı.

Nacar dediki,Calal Şemsle bir odaya KAPANIP o odadan 7 ay olmasına ragmen hiç dışarı çıhmadılar.Ehtiyaçları kapının altındakı delikten alınıp veriliyordu.

Calalın garı,arhadaşlarına KOCASIZLIH BAŞIMA TAH ETTİ deye dert yanıyordu.Bu sızlanış zamanla tüm Konyaya yayılır.Tabi Calal ve sevgilisi Şemse kapının altından yemek veren hızmetci Calala derki,Şeyhım,senin garının laflarından konya çalkalanıyor habarın olsun.

Bunu duyan Calal,hiddetlenir ve doğru eve gider,o hırsla garıya atar yatağa 70 kellim becerir Calal garıyı :-))))))),garı bir fırsatını bulup dama ÇIHAR ve basar bağırır.

Abooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

YETİŞİN , GURTARIN BENİ BU CALALIN ELİNDEN, YOHSA BUADAM AZDI YIYECEK BENİ deyince Tüm Gonya halhı evin etrefini sarar deyince NACAR ,Bayaz hoca yerinden fırladıgı gibi tam Nacarın üstüne atılacagı sıra Savaş Ay Bayazın önünü keser.Bayazda başlar Nacara laf atmaya,

Seni gidi Acam

Senigidi Şii ve daha birçoh söz.

Halbukı Bayazın söylediklerinin hepsi Calalda vardı.

Nacarda ordan atıldıda dediki

Ben yanlarında degildim,hakkında yazılanlardan aldım bu bilgileri ve Nacarı tuttu bir gülmek,o güldükce Bayaz kuduruyordu.

Ne yazıhki,nerde hain varsa onu baştacı yapmaya çalısıyoruz.

İstihbarat sevisinde yüksek görevde olan biri şöyle diyor.

İngilterede 0 (sıfır)hain var.

Bizdeyse tam tamına 2000 tana .

Bugadar itiber gördükten sonra neden olmasınlar VATANHAİNİ?

DİMİ?

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...