Jump to content

Bir Ateist,Müslümana Aşık olabilir mi?

Recommended Posts

• İleti 125
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Saygı belli kalıbın içine sokulabilir ; çünkü saygı kurallara dayanır ve insanlar aynı duyguları paylaştığı kişilere karşıda daha saygılı davranırlar . Fakat sevgi kural tanımaz. Sevgiyi belirli bir kalıba sokamazsınız . Tüm kuralları yıkıp geçtiğini de size hissettirir ve gösterir. O yüzden bir komünist ile bir faşist bile birbirine aşık olabilirler. Bunu haberlerde de görmüştüm. Bir müslümanın bir ateiste yahut bir ateistin bir müslümana aşık olmaması gibi bir kuralda yoktur ve aşık olmamaları için de bir beis yoktur.

Tabi aşık olmak ayrıdır ama ilişkiyi yürütebilmek , evliliği yürütebilmek ise daha geniş yelpazede ele alınması gereken konulardır ama aşk kısmında bir problem yoktur. Kavun gibi koklayıp bu ateistmiş diyerekten de kimse aradığı kişiye böyle ölçütler getirmiyor diye düşünüyorum . Benim de kız arkadaşım müslümandı ve bir problem de yaşamazdık.Aptal gibi başörtüsü başörtüsü diye tutturan bir kimse ve dini her anında yaşamak isteyen ve dinin müdahil olmasına karışmayan kimse de zaten benim koluma girip gezemez. Çünkü İslam nikah dışı duygusal birliktelikleri bile yasaklamıştır. O yüzden soru baştan ofsayt. Ofsayt olmasına rağmen imkansız diye bitirmek ise gülünç.

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiç tavsiye etmem kişilik çatışmalarına bir de din çatışmaları eklenir

evlilik hayatı çekilmez olur

heleki sinirli ise hiç bulaşma

ateistlerin geneli sinirli yapıda olduklarından bulaşma derim

Ateistler sinirli filan değil. Sinirlilik kişiden kişiye değişir zaten ama ateistler daha sakin ve daha rahat insanlardır. Buradaki sinirli hallerine aldanmamak lazım çünkü burada öyle saçma salak şeylerle karşılaşıyorlar ve bunu öyle sık yaşıyorlar ki, sinirlenmemek zor oluyor.

Bir ateist bir müslümana elbette aşık olabilir. Her taraf ateist kaynamadığına ve gönül işleri de şart mart dinlemediğine göre...

Ama evlilik sözkonusu ise, ateist bir kadının müslüman bir erkekle evlenmemesi daha uygun olur. Bilhassa müslümanların abdest takıntıları, senede bir ay müslümanlığını hatırlayıp oruç tutmak istemeleri gibi ayrıntılar kadını zorlar.

Erkek ateist kadın müslümansa hemen hiç sorun olmaz, erkek kolaylıkla tolere eder. Bu durum renk olarak bile düşünülür, eğlenceli hale getirilebilir. Ateist erkek bunu başarabilir. Yine de her ikisinin de ateist olması en güzeli olacaktır.

Sitelerde Paylaş

Ateistler sinirli filan değil. Sinirlilik kişiden kişiye değişir zaten ama ateistler daha sakin ve daha rahat insanlardır. Buradaki sinirli hallerine aldanmamak lazım çünkü burada öyle saçma salak şeylerle karşılaşıyorlar ve bunu öyle sık yaşıyorlar ki, sinirlenmemek zor oluyor.

Bir ateist bir müslümana elbette aşık olabilir. Her taraf ateist kaynamadığına ve gönül işleri de şart mart dinlemediğine göre...

Ama evlilik sözkonusu ise, ateist bir kadının müslüman bir erkekle evlenmemesi daha uygun olur. Bilhassa müslümanların abdest takıntıları, senede bir ay müslümanlığını hatırlayıp oruç tutmak istemeleri gibi ayrıntılar kadını zorlar.

Erkek ateist kadın müslümansa hemen hiç sorun olmaz, erkek kolaylıkla tolere eder. Bu durum renk olarak bile düşünülür, eğlenceli hale getirilebilir. Ateist erkek bunu başarabilir. Yine de her ikisinin de ateist olması en güzeli olacaktır.

Sevgili Avatarı değişmiş bayan, öncelikle eski avatara alışmıştık onu belirtmek isterim. Eskisini de arada bir kullanman da daha hoş olur . Alışmıştık en azından .Niye değiştirdin yaw?

Ateistler şöyle olur , müslümanlar şöyle olur diye genellemelere bile açıkcası cevap verme tenezzülünde bulunmuyorum. Bir ateist ile bir müslümanın anlaşıp anlaşamaması mecralara göre değişiklik gösterir diye düşünüyorum . Malum forumda dahi müslüman ile ateist kimsenin birbirlerine aşık olduklarını yahut evlenmek istediklerini zaten biliyoruz . O yüzden müslümandan müslümana da inanış farklılıkları başgöstereceği için farklı mecralarda ele almak gerekir diye düşünüyorum .

Ben mesela mechule zihniyetiyle duygusal bir yakınlık kuramam ama buradaki ılımlı yaklaşan kimselerin zihniyetini taşıyan kimselerle yakınlık kurabilirim . Tatlı su müslümanlarıyla , koyu müslümanları ayırt etmek de gerekir diye düşünüyorum . Tabi inanç yahut inançsızlık konusundaki mutabıklık önemlidir ama arada güçlü bir bağ varsa yine bu birlikteliklerin yaşanmasında da bir beis yoktur . Malum Türkiye'de yaşayan müslümanların büyük çoğunluğu sözde inanırlar ve dini ritüellerini yerine getirmeyen insanlardır. Hal durum böyleyken birliktelik yaşanabilir ama bir cemaatçiyle de birliktelik yaşanabileceğini düşünen bir insan değilim. Hatta sırf bu sebepten dolayı tereddütte kalmış insanlar da tanıdım. Ama daha sonra birlikteliklerini uzlaşmayla yürütüp mutlu olduklarını da biliyorum. Aslında mechule zihniyetindekileri tecrit edebilirsek bir beis yoktur. Malum ateist kontenjanı az . İşsizlik de var . Malum napalım artık bir müslüman dahi bulsak kardır . Kadın olsun çamurdan olsun IFellGood :lol: .

SAYGILAR

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanlar beyinlerinde bulunan zincirlerin önüne demir parmakliklar ve elektrikli tellerle birlikte alarm sistemini de yerlestirmisler.

Kendi kendilerine iskence ediyorlar diye düsünüyorum.

Yahu bu hayati bir defa yasiyorsunuz, tekrari, agir cekimi filan yok, kopyasi, back upi filan da yok...

...salin kendinizi hayati iskalamadan her seyinden keyif alarak yasamaya calisin.

Bakin allahiniza, Süper Zenci'nin kucagina oturmus zevkten dört köse olmakla mesgul...

...múslúmanlarla ilgiliniyor mu?

Hayir.

Eeeee.

Sevin sevilin, vermesini bilin ki, karsiligini alabilesiniz.

Dinlerin akibetini de sahipleri olan uyduruk hiyar yavsak düsünceli tanrilara birakin.

Sitelerde Paylaş

Konu ne evlilik ne de beraber yaşamak...

Soru net:

Bir Ateist Müslümana aşık olabilir mi? Ya da tam tersi?

Olur, tersi de olur...

Ama tabi, seviştikten sonra biri diğerini "haydi duşa, boy abdesti almaya" diye dürtmeyecekse :D

Bir klasik müslüman ile ateistin arasındaki fark işte burda patlar...

Sitelerde Paylaş

Bir klasik müslüman ile ateistin arasındaki fark işte burda patlar...

Bu bir klasik müslüman ile ateist değil, bir gerizekalı ve ateist arasındaki fark olur. 'Bir ateiste hadi boy abesti alalım' diyebilecek kadar gerizekalıysa o ilişki hiç başlamaz zaten.

Ateistleri bilmem de deistler ile müslümanlar kesinlikle evlenmemeli. Çünkü nasılsa tanrı inancı var diyerek müslüman taraf karşısındakini iyice zorlamaya ve bunaltmaya başlayacak. Ateist-teist evliliği deist-teist evliliğinden çok daha mutlu olur kanaatindeyim.

Sitelerde Paylaş

Baş açık laik müslüman belki, veya kliseye gitmeyen hristiyan, ıstakoz veya domuz yiyen yahudi... olabilir. Ateistler sanıldığı kadar az değil. Çoğunluk kendini kolay kolay belli etmiyor. Sonuçta normal insanlar, en azından benim çevrem, günlük hayatlarında çok nadiren din konuşuyor.

Sitelerde Paylaş

Sanki ateist birisi ön yargili yobaz cahil müslümana bayiliyip ayilyormus gibi havalara girilmesin.Kendilerini ne saniyorlarsa...

...minumum kapasite, maksimum beklenti.

Peeeehhhhhh.

Ulan bu müslümanlar amma yanar döner insanlar hee...

Hristiyanlar, budistler, yahudilerle yatip kalkarlar evlenirler...hele birde para yasanti süper olursa deymeyin keyiflerine...

...ateiste asik olabilir miymis.

Olmada görelim.

Ateist müslümanin aklini basindan alir be.

He he he heeee.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Avatarı değişmiş bayan, öncelikle eski avatara alışmıştık onu belirtmek isterim. Eskisini de arada bir kullanman da daha hoş olur . Alışmıştık en azından .Niye değiştirdin yaw?

O avatarın, yani filmin yeri zaten ayrı. Bazı anlama zorluğu olanlar aile, sevgi vs. mesajı vermek için kullandığımı sanıyor, ben de sıkıldım bu saçmalıktan ve kullanmaktan vazgeçtim.

O filmde beni vuran şey baba figürü. Adam çocuğu için, çocuk anlamasın diye ölmeye şarkı söyleyerek, oyun oynayarak gidiyor. Sırtında nazi tabancasıyla.. Ve ne yapıp ediyor duvarın arkasına kadar gidip çocuğun bulunduğu yerden uzaklaşmayı başarıyor ki çocuk silah sesinden bir şey anlamasın.

Daha da önemlisi bu durumu öyle bir anlatmış ki, yaptığı müthiş şeyi yüceltmemiş.. Din ve soykırım konusuna değinmiyorum bile. Life is Beautiful benim hayatımın filmidir.

Ama bu avatar da güzel. Çok sade, sabun kokulu.:) Saçları daha uzun ve dalgalı olsa daha çok severdim.

Konuya dönelim...

Ateistler şöyle olur , müslümanlar şöyle olur diye genellemelere bile açıkcası cevap verme tenezzülünde bulunmuyorum. Bir ateist ile bir müslümanın anlaşıp anlaşamaması mecralara göre değişiklik gösterir diye düşünüyorum . Malum forumda dahi müslüman ile ateist kimsenin birbirlerine aşık olduklarını yahut evlenmek istediklerini zaten biliyoruz . O yüzden müslümandan müslümana da inanış farklılıkları başgöstereceği için farklı mecralarda ele almak gerekir diye düşünüyorum .

Ben mesela mechule zihniyetiyle duygusal bir yakınlık kuramam ama buradaki ılımlı yaklaşan kimselerin zihniyetini taşıyan kimselerle yakınlık kurabilirim . Tatlı su müslümanlarıyla , koyu müslümanları ayırt etmek de gerekir diye düşünüyorum . Tabi inanç yahut inançsızlık konusundaki mutabıklık önemlidir ama arada güçlü bir bağ varsa yine bu birlikteliklerin yaşanmasında da bir beis yoktur . Malum Türkiye'de yaşayan müslümanların büyük çoğunluğu sözde inanırlar ve dini ritüellerini yerine getirmeyen insanlardır. Hal durum böyleyken birliktelik yaşanabilir ama bir cemaatçiyle de birliktelik yaşanabileceğini düşünen bir insan değilim. Hatta sırf bu sebepten dolayı tereddütte kalmış insanlar da tanıdım. Ama daha sonra birlikteliklerini uzlaşmayla yürütüp mutlu olduklarını da biliyorum. Aslında mechule zihniyetindekileri tecrit edebilirsek bir beis yoktur. Malum ateist kontenjanı az . İşsizlik de var . Malum napalım artık bir müslüman dahi bulsak kardır . Kadın olsun çamurdan olsun IFellGood :lol: .

SAYGILAR

Çok tutucu, dinini hayatının neredeyse merkezi yapmış biriyle bir dinsiz zaten anlaşamaz, istisnalar dışında aşk meşk de gelişmez. Ben klasik Türk inanırlarını düşünerek yazmıştım zaten.

Yani aşk da olur, evlilik de tabii ki. Yukarıda da söylediğim gibi erkekler için tolere etmek daha kolay ama kadınlar için zor. Ben edemezdim mesela.

Türk inanırlarının çoğunun abdest almakla ilgili takıntısı vardır. En çağdaşında bile bu tuhaf takıntı var. Oruç da, özel dini günlerde (kandil gibi) gösterilen hassasiyet de önemli. Bu gibi ayrıntılar erkeğin kadına bakışını bir süre sonra değiştirebilir, istemese bile bir tür aşağılayabilir, rahatsız olabilir vs.

Ama erkek ateist olunca karısının bu gibi takıntılarını kolaylıkla görmezden gelip onlarla eğlenebilir ve bunu yaparken de aşağılamaz. O gelenekleri zaten tanıyordur, iyi bilir ve sorgulamaz. Kabullenir.

Sorun daha çok evlilik sözkonusuysa ortaya çıkar zaten, ama aşık olmaya engel değildir hiçbiri. Ateist kadınların işi daha zordur velhasıl. Ben bu konuda çok ama çok şanslı oldum. Çocuğu büyütürken de sorun olmuyor böylelikle. Ateist bir çocuğunuz oluveriyor...

Sitelerde Paylaş

Kısa süreli bir aşk belki, ama uzun süreli bir ilişkide hele evlilikte mutlaka sorunlar başlar, her şey batar, çocukları yetiştirmek sorun olur kısaca olmasa daha iyi olur...:)

Edit: Ben yazarken siz özetlemişsiniz zaten.

tarihinde labrys tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...