Jump to content

Elementler elmas gibi

Recommended Posts

Elmas...

Dünyanın en değerli maddesi.

Üretimi imkansıza yakın. Çok çok küçüğü için bile süper basınçlı makineler gerekiyor.

Bazı cüce gezegenlerin çekirdeklerinin devesa elmaslar olduğu tahmin ediliyor.

Elementlerin tarihi de benzer.

Çok özel şartlarda oluşmuşlar. Ve birbirlerine dönüşümleri(istisnalar hariç) insan eliyle imkansız.

Ve bütün elementlerin yaşamda rolü var.

Biri bile boşuna değil.

Hepsi de dünyada mevcut.

Dünyanın yaşıyla olanları da mevcut.

Dünyaya sonradan gelenleri de mevcut.

Dünyada oluşamayan bir çok element uzaydan zamanla gelmiş.

Öyle bir zaman ki dünya daha yarı yaşındayken çoğu tamamlanmış.

tarihinde nipe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Promethium bir yunan tanrisi degilmiydi ya :-))

Haci dayim bir sorum daha olacak ,Promethuium diyince aklima takildi ,bu uranin birden parcalanmasiyla ortaya cikan bir madde degilmi ,yani aslinda uranin icinden degisimle ortaya cikacak bir madde ,

bu o yokdurmu demek???

Baska sistemlerdede bir anda yaratildigini sanmiyorum ,mutlaka duruma ,ortama göre oda degisim gecirerek Promethiuma dönusmusdur diye dusunuyorum .

Yanlismi?

Sitelerde Paylaş

Yani size göre hepsi insan için mi yaratılmış?

Promethium neden yok dünyada. Hatta bizim galakside?

Sentetik elementlere ne buyurulur?

istisnalar dışında konuştuk.

dünyada hatta galakside yoksa olması gerekmediği içindir.

ama bazı şeylerin mutlaka olması için gereksiz bazı şeylerinde zoraki olarak olması gerekebilir.

istisnalar bir bakıma böyle.

Sitelerde Paylaş

Promethium bir yunan tanrisi degilmiydi ya :-))

Haci dayim bir sorum daha olacak ,Promethuium diyince aklima takildi ,bu uranin birden parcalanmasiyla ortaya cikan bir madde degilmi ,yani aslinda uranin icinden degisimle ortaya cikacak bir madde ,

bu o yokdurmu demek???

Baska sistemlerdede bir anda yaratildigini sanmiyorum ,mutlaka duruma ,ortama göre oda degisim gecirerek Promethiuma dönusmusdur diye dusunuyorum .

Yanlismi?

PROMETHIUM

Atom numarası 61 olan Promethium ilginç bir elementtir. 1902 yılında Branner Neodymium ile Samarium arasında bir elementin olması gerektiğini iddia etmiş ve bu iddianın doğruluğu 1914 yılında Moseley tarafından saptanmıştır. Nihayet 1945 yılında Promethium kimyasal olarak iyice belirlenmiştir. Dünyanın kabuğunda bu element yoktur. Bütün aramalar başarısızlıkla sonuçlanmıştır. İlginç olarak bu elementin bize en yakın bir galaksi olan Andromeda’da HR465 isimli bir yıldızın yüzeyinde var olduğu, bu yıldızını spektroskopik incelenmesi sonunda anlaşılmıştır. Daha da ilginci bu elementin yıldızın yüzeyinde son zamanlarda ortaya çıktığına inanılmaktadır.

Samanyolu galaksisinde Promethium’un olmamasının bir nedeni olabilir mi?

Bu elementin bizim galaksiye ait yıldızlarda da aranmış olacağını sanıyorum. Burada bulamadığımız bir elementin bir başka galakside bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

İnsanın elinde, istediği her elementi ve elması yapacak teknoloji var. Dileyene karpuz kadar elmas, dileyenede dilediği elemenit yapar verir.

Sorun bunları yapmanın bir hayli tuzlu olmasıdır hepsi o. Hiç kimse, hazır var olanı (=doğal) 50 Dolar olan elmas için 50 milyon dolar harcamaz.

Ama deney olsun gibisinden lab.larda hemen her tür element üretilmiştir bugüne kadar.

Diğer yandan, dünyada olan canlılığın, dünyada var olanı kullanmaktan başka bir yolu olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...