Jump to content

Deizm Nedir?

Recommended Posts

• İleti 140
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ben bir deistim hiçbir ateist düşünce beni agnostik bile yapamayacak

deist olduğum için beni sapık olarak niteleyecek kişinin

o lafı hak edebilmem için bana fırsat vermesi önümde eğilmesi gereklidir

Sapık değil ALGISI BOZUK

Yani çoğunluğun hatırına hali hazırda DELİLİĞİ ÇIKARLARA TERS DÜŞTÜĞÜ İÇİN TESCİLLENMEMİŞ DELİ

Sitelerde Paylaş

ben bir deistim hiçbir ateist düşünce beni agnostik bile yapamayacak

deist olduğum için beni sapık olarak niteleyecek kişinin

o lafı hak edebilmem için bana fırsat vermesi önümde eğilmesi gereklidir

Önyargılı olmakla gururmu duyuyorsun ?

Deist olmak böyle övünülecek birşey degil.

Olmayan bir tanrıya inanıp , ben böyleyim beni kimse degiştiremez diyorsun.

Saçmaladıgının farkındamısın ?

Dinlerin kuvvet aldıgı şey şudur "İnsanların anlam veremedigi şeyleri dogaüstü güçlerle açıklaması"

Sen eer yeterince bilimle ilgilenmiyorsan ve bazı şeylere anlam veremiyorsan bunuda tanrıya yüklüyorsan yanlış yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir deist sin sen ? İnandığın tanrı allah ise teistsin . Bu kadar basit .

ben bu çağda yaşayan ve tanrı vardır olabilir diyen herkesin inanmış sayıldığını düşünüyorum .benim fikrim bu tabi.ben inanırken bunun inanç olduğunu yani en önemli unsuru unutmuyorum.zaten diğer inananlar gibi görmüyorum kendimi.tanrı var diye yırtınmıyorum kimseye de ispatlamaya çalışmam.

Sitelerde Paylaş

Deizm dogmadır.

Bir çeşit sanrıdır.

Aslında olmayan bir şeyin varlığını kabul etmekle kalmazlar iddia da ederler.

Hayattaki her kavramı o varlıkla ilişkilendirirler.

Teizmden ve nihaiyetinde dogmalar sınıfından ayırmaya kalkanın prim vermekten başka amacı yoktur.

Tanrı var diyen herkesin algısı bozuktur.

Yok efendim bu var diyor ama bu ondan farklı bu şundan daha iyi vs vs vs saçmalık.

Ateistin ılımlısı olmaz.

Birisi eğer dogmacıları iyi, daha iyi vb sınıflara ayırmaya başlamışsa o ya bunuyordur ya da ateizm ruhunu kaybediyordur.

Deizm teizmin aynısıdır demek ile, ateizm deizmden farksızdır demek aynı hatanın tekrarlanmasıdır.

Biz küçük görünen ama aslında çok büyük olan farklardan bahsediyoruz.

Arada benzerlik ararsanız bulursunuz elbette.

Biz burada deizmi eleştiriyoruz. Bu eleştirinin haklılık kazanması için ayrıntılara önem vermek zorundayız.

Şimdiye kadar deizmin teizmden tek önemli farkının tehlikesinin az olmasına değindik.

Yoksa ikisi de bilimsel değil ve bilimin önündeki engel.

Ama sosyal açıdan daha az tehlikeli olması önemli bir fark.

18'inci yüzyılda Avrupa'da aydınlanma dönemi ateist değil, deist yetiştirmiştir.

Biz de mümkün olduğu kadar çok deist yetiştirmek zorundayız.

Sizin gibi ateistler genel olarak ateizme zararlı olan zındıklardır.

Tıpta bir terim vardır..

Primum nil nocere...

Önce zarar verme..

Ateizmi savunurken ona zarar vermemeye çaba göstermelisiniz..

Bu da sanıldığı kadar kolay değil..

Sitelerde Paylaş

ben bu çağda yaşayan ve tanrı vardır olabilir diyen herkesin inanmış sayıldığını düşünüyorum .benim fikrim bu tabi.ben inanırken bunun inanç olduğunu yani en önemli unsuru unutmuyorum.zaten diğer inananlar gibi görmüyorum kendimi.tanrı var diye yırtınmıyorum kimseye de ispatlamaya çalışmam.

Evet görünüşte diğer inanırlardan biraz farklısın . Farklı tarafın sadece ilkel görüşlere sahip olmaman . Bir tanrıya sahip olman Seni teistlerle aynı kefeye koymayı gerektirmez .

Ki teistleri bile aynı kefeye koymamak gerekirken

Bunları söylüyorum diye ılımlı bir ateist mi oluyorum . olayım . Hiç değilse dar bir açıdan bakmıyorum . Ben teist değince etrafımda 5 vakit namaz kılan , zinaya , haramlarına dikkat eden , Dinine sıkı sıkıya bağlı yobaz insanlar bütünü görmüyorum . Ama Bazıları bunu görüyor . Bir terimi kullanırken bir topluluğu koşulsuz şartsız kapsamına alacak şekilde kullanıyor . Bu dar bir bakış açısıdır .

Düşünce yapısına dikkat etmelisiniz arkadaşlar . Burada çoğu ateistin bile birbiri ile bakış açısı farklılığı bulunduğu için hararetli tartışmalar içinde bulunduklarını unutmayın .

Sitelerde Paylaş

algı eksikliğimi farkettirdiniz için teşekkürler

ateistleri algılamaya ihtiyaç olmadığını artık daha iyi algıladım

önyargılı olmak gerektiğini de algıladım

deli olmak gerektiğini de anladım

tarihinde Sektör tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sanırım Dawkins'ti "deizm, teizmin sulandırılmış halidir" diyen. Ateiste öyle görünüyor gerçekten, ben de kendi halimde düşündüğümde öyle görüyorum.

Fakat deisti teiste bin kere tercih ederim. Dinleri eleştirirken "Tanrı böyle yapmaz" demeleri rahatsız eder ama hiç değilse teistler gibi akıl dışı manzumelere inanıp rehber edinmezler. Dinleri reddetmek ve onların insan eseri olduğuna kesin olarak inanmak da önemli bir aşamadır.

Teistlerle konuşurken arada bir "deist" takılın, göreceksiniz ki kafalarını karıştırmak daha kolay oluyor. "Tanrı bu kadar güçlüyken, bu kadar büyükken, kendi yarattığı kadının saçıyla uğraşır mı? Kendi yarattığına eziyet eder, insan ayırır mı?" vb. sorularınızı daha bir dikkatle dinler, önemserler. Ateist olmak bir tür hastalık gibi göründüğünden, kimi teist ciddiye bile almaz ateisti. Dini ateist hakkında onu yeteri kadar bilgilendirmiş, uyarmıştır zaten.

Ama deistler ateiste göre bu konuda daha şanslıdır, hiç değilse abuk sabuk masallara karşı direnç gösteren teistlerle onların dilinden konuşabilme şansları vardır. Ateistler teistleri biraz da korkutur çünkü.

Deistlerin sayısı umarım giderek çoğalır. Sonraları çoğu ateist oluyor zaten. Kendiliğinden...

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
Deizm sandığın gibi Teizm'den farklı birşey değildir.

Deizm kutsal kitapların ana temasına uygun olduğundan tüm dinlerdeki kitapların muhataplarındandır.

Hani Kuran'ın hitap ettiği "Ey müminler" "Kitap Ehli" ifadeleri var ya?

İşte Deistler tamamen uygundurlar bu tanıma.

Yukardaki kısa açıklamayı yapanın kim olduğu önemli değil..

Bu kişi deizmi biliyor mu dersiniz?

Deizmi teizmden ayıramayan birisinin ikisi hakkındaki görüşlerinin doğru olabileceğini düşünüyor musunuz?

Sitelerde Paylaş

Ben şimdiye kadar hiç profesyonel bir deist ile tanışmadım.

Bugüne kadar tanıştıgım deistlerin tamamı , dinlerin saçmalıklarının farkına varmış lakin tanrı kavramını reddedebilecek donanıma ulaşamamış ortayolcu insanlardı.. Ortayolcu insanlardan hep nefret etmişimdir bu anlamda bir şeriatcının kendi içindeki tutarlılıgı bir deiste göre benim gözümde daha çok saygıyı hakediyor..

Sitelerde Paylaş

Yukardaki kısa açıklamayı yapanın kim olduğu önemli değil..

Bu kişi deizmi biliyor mu dersiniz?

Deizmi teizmden ayıramayan birisinin ikisi hakkındaki görüşlerinin doğru olabileceğini düşünüyor musunuz?

Hacı,

Deizmi ben biliyoruım

Sen de biliyorsun.

Benim bildiğimle senin bildiğin arasındaki tek fark, sen bencil olduğun için deizmi KENDİN biliyorsun, Ben bencilleştirmeyip ATEİZM (yani Mutlak gerçeklik) algısıyla ona yaklaşıyorum.

Ateizm, deizmi teizmden veya tanrısız herhangi bir dogmadan ayrı tutmaz.

Ateizm için Algısı doğrular ve algısı yanlışlar vardır.

Ateizmi bir laik devlet gibi düşün.

Hiçbir laik devlet insanlarını peynire tapan daha saçma, patatese tapan daha uygar vb ayırmaz.

Basitçe, inanan der.

Ama sen yanlış yapıyorsun.

Sen bu dogmaları sınıflandırabilme özelliğine sahip isen o zaman o dogmaların tamamının ilkelerine de yabancı değilsin demektir.

O ilkelere yabancı değilsen de, sen öyle veya böyle o algısı bozuklardan virüs kapmış olabileceğin anlamına gelir.

Üstelik şu kısımda var.

Sen, yani İslamla ve diğer inançlarla yoğun mücadele veren Hacı, tutup da deizme gelince yumuşuyorsun.

Bu senin nesnelliğini ve ateizm rasyonalitesini kaybettiğinin en belirgin kanıtıdır.

Sen Dogmaları sınıflandırabilme yeteneğine sahip olmamalısın hacı.

Onları tanıyabilmek ve bilmek farklı şey

Onları sınıflandırabilecek bir değerlendirme sistemine sahip olmak farklı şey.

Sitelerde Paylaş
Sen, yani İslamla ve diğer inançlarla yoğun mücadele veren Hacı, tutup da deizme gelince yumuşuyorsun.

Yumuşadığımı kim söyledi?

Deizmi, teizmden daha az tehlikeli görmek, yumuşamak mı?

Benim anlayışım deizme uzanmaz.

Ateizm dışında hiçbir eğilime uzanmaz. Hiçbirini ben hoşgörmem. Tolere etmem. Hiçbirine ödün vermem.

Anlayış göstermem.

Hepsi benim düşmanımdır.

Deizm bu bağlamda bir istisna değildir.

Sitelerde Paylaş

Din teizmi ile deizmi aynı görmek, aralarında fark olmadığını söylemek, akla kara arasında başka bir renk tanımamak gibidir.

Bir teistten deistler için "Senin inancının, düşüncelerinin ateistlerden farkı yok." demesi beklenir ama bir ateist bunu söyleyebiliyorsa; Ya deistleri tahrik amacıyla söylüyordur ya da siyahla beyaz arasındaki renkleri algılayamama sorunu vardır.

Offspringi tenzih ederim. Onun fikri nihilistliğinden kaynaklanıyordur, en azından gerekçesi var. :)

Sitelerde Paylaş

Din teizmi ile deizmi aynı görmek, aralarında fark olmadığını söylemek, akla kara arasında başka bir renk tanımamak gibidir.

Bir teistten deistler için "Senin inancının, düşüncelerinin ateistlerden farkı yok." demesi beklenir ama bir ateist bunu söyleyebiliyorsa; Ya deistleri tahrik amacıyla söylüyordur ya da siyahla beyaz arasındaki renkleri algılayamama sorunu vardır.

Offspringi tenzih ederim. Onun fikri nihilistliğinden kaynaklanıyordur, en azından gerekçesi var. :)

Sana basit bir soru soracağım Pante.

Beni senin Deizm'in falan ilgilendirmiyor.

Bu soruya verdiğin cevap ilgilendiriyor.

Tanrı yani bilgi ve güç bakımından evrende var olan her canlı ve maddeden daha güçlü ve her canlı ve maddeye tek tek veya toptan hükmedebilecek bir güç, başlatıcı, üstün akıl var mı?

Basit olarak evet veya hayır de.

Sitelerde Paylaş
Sana basit bir soru soracağım Pante.

Beni senin Deizm'in falan ilgilendirmiyor.

Bu soruya verdiğin cevap ilgilendiriyor.

Tanrı yani bilgi ve güç bakımından evrende var olan her canlı ve maddeden daha güçlü ve her canlı ve maddeye tek tek veya toptan hükmedebilecek bir güç, başlatıcı, üstün akıl var mı?

Basit olarak evet veya hayır de.

Ben deist değilim.

Ama soruna yanıt vereyim.

Daha önceki birçok yazımda tanrının başlangıçtan itibaren yaratıcı, kudretli ve bilinçli niteliklerinin olamayacağını ifade etmiştim.

Kimi deist kudretli-bilinçli bir tanrıya inanır, kimisi bu vasıfları olmayan tanrıyı, kimisi de tanrının öldüğünü.

Belki bunlar içinde bilinçli-kudretli tanrıyı savunan, teizme diğerlerinden daha yakın, ateizme daha uzaktır.

Öyle de olsa dinleri reddettiği için kesinlikle teistlerden çok çok daha ateistlere yakındır.

Benim gözümde teizme 1000 yakınsa, ateizme 1 yakındır. Öyle olduğu için hepsi, ateisti-deisti-panteisti-agnostiği non-teizm'de bütünleşirler.

Sitelerde Paylaş

Ben deist değilim.

Ama soruna yanıt vereyim.

Daha önceki birçok yazımda tanrının başlangıçtan itibaren yaratıcı, kudretli ve bilinçli niteliklerinin olamayacağını ifade etmiştim.

Kimi deist kudretli-bilinçli bir tanrıya inanır, kimisi bu vasıfları olmayan tanrıyı, kimisi de tanrının öldüğünü.

Belki bunlar içinde bilinçli-kudretli tanrıyı savunan, teizme diğerlerinden daha yakın, ateizme daha uzaktır.

Öyle de olsa dinleri reddettiği için kesinlikle teistlerden çok çok daha ateistlere yakındır.

Benim gözümde teizme 1000 yakınsa, ateizme 1 yakındır. Öyle olduğu için hepsi, ateisti-deisti-panteisti-agnostiği non-teizm'de bütünleşirler.

Yani sen benim saydığım niteliklerden farklı bir tanrı mı var diyorsun?

Yahu bilmeceye çevirme işi.

Soru basit.

Tanrı (senin anladığın özellikleriyle, senin anladığın şekliyle) var mı?

Sitelerde Paylaş

[quoteYani sen benim saydığım niteliklerden farklı bir tanrı mı var diyorsun?

Yahu bilmeceye çevirme işi.

Soru basit.

Tanrı (senin anladığın özellikleriyle, senin anladığın şekliyle) var mı? ]

Sorunun yanıtını aldın ateistbakış.

Bana başlangıçtan itibaren kudretli-bilinçli ve tüm canlılar üzerinde hakim bir tanrıyı sordun, böyle bir tanrıyı savunmadığımı yazdım.

Ben panteizmi savunuyorum ve ilgili başlıklarda nasıl bir tanrıyı savunduğum açıklanmıştır.

Konu deizm olduğu için daha fazla yazmaya gerek duymuyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...