Jump to content

Hücresel Hafıza

Recommended Posts

Hücresel hafızadan kastınız nedir?

Şöyle birşey;

Hafıza belki de DNA’nızda depolanıyor..

İlk öpücüğünüzü hatırlıyor musunuz? Farelerle yapılan deneyler DNA’mızdaki bazı kimyasalların hafızamızı koruyor olabileceğini gösteriyor.

Belirli bir olayı hatırlamak için belirli dizideki nöronlar doğru zamanda uyarılmalıdır. Bunun olması içinse, nöronlar sinaps denen birleşme noktalarında toplanmalıdır. Ancak yıllar geçtikçe, beyinde sinapsları oluşturanlar da dahil proteinlerin zarar görmesi ve sürekli olarak yerine yenilerinin gelmesi ise gizemlidir.

Birmingham’daki Alabama Üniversitesi’nden Courtney Miller ve David Sweatt uzun dönemli hafızanın DNA metilasyonu (DNA’mıza metil grubu denen kimyasalların eklenmesi) ile korunabileceğini söylüyor.

Çok sayıda genimiz zaten metil grubuyla kaplanmış durumdadır. Hücre bölündüğü zaman ‘Hücresel Hafıza’ gecikmeden devreye girer ve yeni hücre tipinin ne olduğunu – böbrek hücresi örneğin- belirler. Miller ve Sweatt nöronlarda metil grupların, sinapsları oluşturan proteinlerin kontrolünde yardımcı olması gerektiği konusunda tartışmaktadırlar.

Miller ve Sweatt kısa dönemli hafızaya bakmaya başladılar. Küçük bir elektrik şoku verilmiş bir fareyi kafese kapattıklarında, farenin normalde korkudan donmuş olması gerekmektedir. Ancak farelere metilasyonu engellemek için bir ilaç enjekte ettiklerinde , bunun şoku hafızalarından sildiği gözlenmektedir. Araştırmalarda tedavi edilmemiş farede gen metilasyonunun , beynin hipokampüs denen bölgesinde, şoktan yaklaşık bir saat kadar sonra hızlıca değiştiğini göstermektedir. Ancak bir gün sonra her şeyin normale döndüğü, metilasyonun da hipokampüste kısa dönemli bir hafıza yarattığı belirtilmektedir.

Metilasyonun uzun dönemli hafızayı etkileyip etkilemediğini görmek için, Miller ve Sweatt deneyleri tekrarladılar, ancak bu defa beynin en üst tabakası yani korteks denen bölegeyi incelediler.

Şoktan bir gün sonra, metil gruplarının calcineurin denen genden ayrıldığını ve başka bir gene katıldığını keşfettiler. Çünkü metilizasyon nihayetinde stabilize edilmiş ve 7 gün kalmıştır. Deney sonlandığında, araştırmacılar metilin sadece hafıza oluşumu işleminin kontrolünde değil uzun dönemli hafıza için de önemli olabileceğini belirtmişlerdir.

‘Biz hipokampüste kısa dönemli hafıza oluşumunun kortekste yavaşça uzun dönemli hafıza oluşumuna dönüştüğünü gördüğümüzü düşünüyoruz.’ diyen Miller geçen hafta Washington DC de Society For Neuroscience Meeting ‘ de düşüncelerini açıkladı.

‘Buradaki ilginç fikir , beynin hücresel hafıza oluşumunu , bizim düşündüğümüz anlamdaki hafıza olarak kullanmak için gelişimsel biyolojiden ödünç alıyor olabileceğidir.’ diyor Irvine’deki California Üniversitesi’nden Marcelo Wood.

Sitelerde Paylaş

Her hücrede olan bellek ile beyinde sinir hücrelerinde saklanan bellek farklı şeyler.

Sinir hücrelerinde belleğin nerede ve nasıl saklandığı kesin olarak bilinmiyor.

DNA değil de RNA şeklinde saklandığı hakkında daha yaygın bir konsensus var.

Metilasyona uğrayan DNA işlevsizdir. Ayrıca DNA'ya bilginin nasıl ulaştığı da önemli bir sorundur.

Diğer bir sorun da eğer DNA'da bellek saklanıyorsa onun oradan nasıl derlendiğidir.

Hafızadan sorumlu moleküllerin kısa RNA şeklinde olması çok daha olasıdır. DNA'nın hafıza ile ilgilenmesi bana pek mümkün gibi gelmiyor.

Sitelerde Paylaş

Bu bellegin nerde oldugu kesin olarak bellimi??

beyinden hasar gören birisinin bildiklerini unuttugu kesin bir sey ama ,ben bir baska deney okumusdum bu basit solucanlar uzerine yapilmis bir deney ,hani su ortadan kesilince kicinda bas basindan kic cikan solucanlarla.Bu solucanlara yapilan ufak bir deneyde :deney basit bir metalin uzerine koyulan solucanlara isik veriliyor isikdan tehlike gelmedigini gören solucanlar tepki vermiyor ,bu sefer her isigin yakilmasinin arkasina ufak birde elektrik akimi veriliyor ,solucan can acisiyla buzusmeye basliyor , bir zaman sonra isigin ardinda kesinlikle elektrik akiminin gelecegini ögrenen solucana isik sonrasi elektrik akimi verilmemesine ragmen o buzulmeye devam ediyor .

SImdik bu solucani ufak parcalara ayirip hem cinslerine yemek olarak yediriyorlar ve bu prozeduru bilmeyen solucanlarda isigi gördukleri anda arkasindan bir elektrige tabi olmadiklari halde buzusmeye basliyorlar .

Bu hucrede bilgi olduguna ispat olabilirmi ??

Biraz daha ileri gidiyim yemeyle bilgi baskasina gecermi??

Sitelerde Paylaş

Hucresel hafiza diye birsey yok arkadaslar, bilimfirumunda fantastik seylerden bahsediyorsunuz

Ya varsa...

Her hücrede ne yapması gerektiğini ona dikte eden bir hafıza vardır.

DNA'da genler şeklinde yazılıdır.. Hücre ne yapacağını çok iyi bilir.

Onları rastgele yapmaz. Belleğindeki bazı bilgilere dayanarak yapar.

Kaldı ki burada nöronlardaki hafızadan bahsediliyor.

Olduğu çok iyi biliniyor. Kaç tür olduğu bile biliniyor.

Sitelerde Paylaş

Ya varsa...

Her hücrede ne yapması gerektiğini ona dikte eden bir hafıza vardır.

DNA'da genler şeklinde yazılıdır.. Hücre ne yapacağını çok iyi bilir.

Onları rastgele yapmaz. Belleğindeki bazı bilgilere dayanarak yapar.

Kaldı ki burada nöronlardaki hafızadan bahsediliyor.

Olduğu çok iyi biliniyor. Kaç tür olduğu bile biliniyor.

Ya allah varsa... :)

Hafiza derken bundan bahsedilmedigi acik zaten. Hucrelerde hafiza degil genetik kod vardir. Hucreler ne yapacagini bilmez sadece kimyasal surecler icerisinde bilincsiz bir sekilde canliligini surdurur. Buna hafiza demek mantikli degil.

Noronlarda saklanan hafizanin ise hucresel oldugunu soyleyemeyiz cunku hicbir noron tek basina hafiza olusturamaz, ancak kollektif olarak bir hafiza olusturabilirler.

tarihinde Asgard tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya allah varsa... :)

Hafiza derken bundan bahsedilmedigi acik zaten. Hucrelerde hafiza degil genetik kod vardir. Hucreler ne yapacagini bilmez sadece kimyasal surecler icerisinde bilincsiz bir sekilde canliligini surdurur. Buna hafiza demek mantikli degil.

Noronlarda saklanan hafizanin ise hucresel oldugunu soyleyemeyiz cunku hicbir noron tek basina hafiza olusturamaz, ancak kollektif olarak bir hafiza olusturabilirler.

Nöronlarda saklanan hafızanın hücresel olmaması ne demek?

Nöron hücre değil mi?

Sen hafızadan ne anlıyorsun? Ben senin herkesin anladığını anladığını sanmıyorum.

Hücrelerde genler var.. Hücre onlara göre etkinlik gösterir.

Onlar hücreye ne yapacağını dikte eder. Hücre onların dışına çıkamaz.

Burada sorun beyinde bir takım anıların depolanması.

Onlar nöronlarda depolanmıyorlarsa, nerede depolanıyorlar?

Cevabını biliyorsanız bizle paylaşın.

Bir açıklama yapmadan hücrelerde hafıza yoktur demek saçmalamak olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş

Nöronlarda saklanan hafızanın hücresel olmaması ne demek?

Hucresel hafiza ile ne denmek istedigi konusunda bir skinti var galiba. Hucresel hafiza hucrelerin hafizaya sahip oldugunu iddia eden sacma sapan iddiadir. Yoksa beyinde saklanan hafizanin noronlarda saklanmasi degil. Hafizanin hucresel duzeyde saklandigi zaten biliniyor, ancak yazdigim gibi her bir noron tek basina hafiza olusturmuyor ancak kollektif olarak hafiza olusturabiliyor.

Bilgisayarin harddiskindeki tek bir bit'e dosya diyemezsin ancak bitlerin bileskesine dosya diyebilirsin.

Nöron hücre değil mi?

:)

Sen hafızadan ne anlıyorsun? Ben senin herkesin anladığını anladığını sanmıyorum.

sikintiyi giderdigimi umuyorum.

Hücrelerde genler var.. Hücre onlara göre etkinlik gösterir.

Onlar hücreye ne yapacağını dikte eder. Hücre onların dışına çıkamaz.

Benim dedigimi tekrarlaminiza sevindim.

Burada sorun beyinde bir takım anıların depolanması.

Onlar nöronlarda depolanmıyorlarsa, nerede depolanıyorlar?

Yukaridaki aciklama dogrultusunda bunu da geciyyorum.

Cevabını biliyorsanız bizle paylaşın.

Buyrun siz paylasin

Bir açıklama yapmadan hücrelerde hafıza yoktur demek saçmalamak olmuyor mu?

Sitelerde Paylaş

Hucresel hafiza diye birsey yok arkadaslar, bilimfirumunda fantastik seylerden bahsediyorsunuz

Yukardaki iletiyi bu cümleni haklı çıkarmak için yazdığını düşünüyorum...

Konuyu açıklamak için değil...

Hücresel hafıza teriminden ne kastedildiğini anlamış olmalısın.

Polemiğe gerek yok.

Tabii anlamamış da olabilirsin.

O zaman yukardaki tümce bir anlam kazanıyor.

Biz hücresel hafızadan anıların hücrelerde saklanmasını anlıyoruz.

Sen neden farklı anlıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Yukardaki iletiyi bu cümleni haklı çıkarmak için yazdığını düşünüyorum...

Konuyu açıklamak için değil...

Hücresel hafıza teriminden ne kastedildiğini anlamış olmalısın.

Polemiğe gerek yok.

Tabii anlamamış da olabilirsin.

O zaman yukardaki tümce bir anlam kazanıyor.

Biz hücresel hafızadan anıların hücrelerde saklanmasını anlıyoruz.

Sen neden farklı anlıyorsun?

Polemige girmek gibi bir kaygim yok, bilgimi paylasiyorum, senin gibi dusunmeyenin fikirkeri otomatik olarak polemik mi oluyor acaba?

Ben yanlisim varsa donerim tukurdugumu yalamamak icin takla atmam. Hucresel hafiza denince anladigim budur. Eger senin anladiginnsekilde bahsediliyorsa neden hafiza nasil saklanir, nerede sakalnir, noronlarda nasil saklanir, beyin hucrelerinde mi saklanir seklinde sorulmamis acaba?

http://en.wikipedia.org/wiki/Body_memory

http://www.skepdic.com/cellular.html

Bunlar disina bir de epigenetik ile ilgili olarak cellular memoriden bahsedilir, bu da tamamen farkli birsey. bundan da bahsedilmedigi acik.

Iletinizde dna ya hafiza demistin sonradan caktirmadan bu sozunden dondugunu goruyorum. Sanirim polemige girmemek icin uzerinde fazla durmadin.

Sitelerde Paylaş

Sorunu dağıtmadan ve polemiğe kaçmadan seni yanıtlayalım..

Aşağıdakiler sana ait açıklamalar.

Asgard

Hucresel hafiza ile ne denmek istedigi konusunda bir skinti var galiba. Hucresel hafiza hucrelerin hafizaya sahip oldugunu iddia eden sacma sapan iddiadir. Yoksa beyinde saklanan hafizanin noronlarda saklanmasi degil. Hafizanin hucresel duzeyde saklandigi zaten biliniyor, ancak yazdigim gibi her bir noron tek basina hafiza olusturmuyor ancak kollektif olarak hafiza olusturabiliyor.

Burada kollektif olarak oluşturulan hafızadan nöronların teker teker sorumlu olması gerektiği sonucu çıkarılmak zorunda.

Nöronlarda hafızanın nasıl depolandığı bilinmiyor aslında.

Beynin bazı yerlerinde zedelenen nöronlar, zedelenen yerle orantılı olarak bellek kaybından sorumlu oluyorlar.

Belleğin nöronlarda depolandığı çok iyi biliniyor.

Hücreler bireysel olarak hafızaya sahip olmasalar, bir grup hücre de hafızaya sahip olamaz.Bu mantıklı bir çıkarımdır.

O halde belleğin nöronlarda depolandığı ve bireysel nöronların bu depolanmaya katkıda bulunduğu doğru bir çıkarımdır.

Sitelerde Paylaş

Bitkilerde hafıza var mı?

Bitkiler de düşünür mü?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14535888

Bu kaynağa göre bitkiler de strese maruz kalınca ona tepki gösteriyorlar. Bu stres ve ona gösterilen tepki bitkilerde bellek olarak kalıyor.

Hafıza evrimsel olarak kazanılan bir niteliktir.

Ve dolayısıyla da temeli genetiktir.

Yani hafızadan bazı genler sorumludur.

Dolayısıyla her türlü hücrede belleğin bulunması ve hücrenin daha önce maruz kaldığı stresleri anımsaması yadırganmamalıdır.

Nöronlar bu yetiyi biraz daha ileri götürmüş olan özel hücrelerdir. Hepsi o kadar.

Bu açıdan bakınca bakterilerde bile belleğin olması gerekir ve vardır.

Bu konuda birçok bilimsel makale vardır.

Birini aşığa quote ediyorum.

Diğerlerini bulmak için memory in bacteria terimini google da arayabilirsiniz.

http://www.newscientist.com/article/dn3243-data-stored-in-multiplying-bacteria.html

Sitelerde Paylaş

Sorunu dağıtmadan ve polemiğe kaçmadan seni yanıtlayalım..

Aşağıdakiler sana ait açıklamalar.

Asgard

Burada kollektif olarak oluşturulan hafızadan nöronların teker teker sorumlu olması gerektiği sonucu çıkarılmak zorunda.

Nöronlarda hafızanın nasıl depolandığı bilinmiyor aslında.

Beynin bazı yerlerinde zedelenen nöronlar, zedelenen yerle orantılı olarak bellek kaybından sorumlu oluyorlar.

Belleğin nöronlarda depolandığı çok iyi biliniyor.

Hücreler bireysel olarak hafızaya sahip olmasalar, bir grup hücre de hafızaya sahip olamaz.Bu mantıklı bir çıkarımdır.

O halde belleğin nöronlarda depolandığı ve bireysel nöronların bu depolanmaya katkıda bulunduğu doğru bir çıkarımdır.

BIr yere kadar yazdiklarimla ortusen seyeleri tekrarlamissin ancak hucrelerin bireysel olarak hafizaya sahip olmasi o kadarda mantikli bir cikarim degil. Eger hafizadan kasit bir olayin bir insan tarafindan daha sonra ulasilabilecek sekilde depolanmasi ise tek bir hucreye hafiza sahibi demek ucmak demektir.

Hafiza noronlar uzerinde depolaniyor ancak noronlar hafiza sahibi degil. Sadece bilgisyarda oldugu gibi 1 ve 0 gibi dusunulebilirler ( aslinda kisa ve uzun sureli hafiza farkli saklaniyor).

Noronlarin depolamaya katkida bulundugunubzaten ben de soyledim, bu konuda bir itirazim yok zaten...

Sitelerde Paylaş

Bitkilerde hafıza var mı?

Bitkiler de düşünür mü?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14535888

Bu kaynağa göre bitkiler de strese maruz kalınca ona tepki gösteriyorlar. Bu stres ve ona gösterilen tepki bitkilerde bellek olarak kalıyor.

Hafıza evrimsel olarak kazanılan bir niteliktir.

Ve dolayısıyla da temeli genetiktir.

Yani hafızadan bazı genler sorumludur.

Dolayısıyla her türlü hücrede belleğin bulunması ve hücrenin daha önce maruz kaldığı stresleri anımsaması yadırganmamalıdır.

Nöronlar bu yetiyi biraz daha ileri götürmüş olan özel hücrelerdir. Hepsi o kadar.

Bu açıdan bakınca bakterilerde bile belleğin olması gerekir ve vardır.

Bu konuda birçok bilimsel makale vardır.

Birini aşığa quote ediyorum.

Diğerlerini bulmak için memory in bacteria terimini google da arayabilirsiniz.

http://www.newscientist.com/article/dn3243-data-stored-in-multiplying-bacteria.html

Eger insanlardaki gibi bir hafizadan bahsediliyorsa ( veya bazi hayvanlar) bunun hucrelerde ve bitkilerde oldugu iddia edilemez. Ama molekuler duzeyde farkli cevresel faktorlere verilen tepkilerin ayni faktorlere daha sonra maruz kalindiginda Hucreler tarafindan "hatirlanmasi" ise ok.

Bitkiler dusunemez.

verdigin makale farkli birseyle ilgili sanirim. Keske okusaydin :)

Sitelerde Paylaş

Eger insanlardaki gibi bir hafizadan bahsediliyorsa ( veya bazi hayvanlar) bunun hucrelerde ve bitkilerde oldugu iddia edilemez. Ama molekuler duzeyde farkli cevresel faktorlere verilen tepkilerin ayni faktorlere daha sonra maruz kalindiginda Hucreler tarafindan "hatirlanmasi" ise ok.

Bitkiler dusunemez.

verdigin makale farkli birseyle ilgili sanirim. Keske okusaydin :)

Farklı değil..

Moleküller hafıza olmasaydı yaşam mümkün olmazdı.

Her canlıda hafıza olmak zorunda.

Neye hafıza dendiğini bilmiyorsan benim yapacağım birşey yok.

Sitelerde Paylaş

Farklı değil..

Moleküller hafıza olmasaydı yaşam mümkün olmazdı.

Her canlıda hafıza olmak zorunda.

Neye hafıza dendiğini bilmiyorsan benim yapacağım birşey yok.

Ben biliyorum da sen de anlama kitligi soz konusu galiba :)

Dediklerimi farkli cumlelerle tekrarlayarak ve hatalarini bir kenara birakarak, uzerine garip cumleler ekleyerek sanki senin tanimladigin hafizaya (kalitim) itiraz ediyormusum gibi sunma cabani taktir edkiyorum. Hayat senin gibilere guzel tabii...

Ve farkli.

tarihinde Asgard tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben biliyorum da sen de anlama kitligi soz konusu galiba :)

Dediklerimi farkli cumlelerle tekrarlayarak ve hatalarini bir kenara birakarak sanki benim soyledikleri kendin fikrinmis gibi sunma cabani taktir edkiyorum. Hayat senin gibilere guzel tabii...

Ve farkli...

Senin anlamadığın, moleküler hafızanın hücrede olduğu..

Hücreden soyut bir moleküler hafıza olmaz.

Sen hücre ile molekülü farklı kavramlar olarak düşünüyorsun.

Ve tabii ki yanılıyorsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...