Jump to content

Modern insana yakın akraba yeni tür

Recommended Posts

Drekinci, buradakisorun şu. Belki bin kere bunların nasıl olduğunu yazdık.

Ama hala bazıları, spekülasyonel şeyleri evrimin kendisiymiş gibi, evrim bu değilmişte şuymuş gibi kafa karıştırıp duruyorlar ki, sorun burada.

Evrim dendiğinde kim geliyor aklına? Evrim denince mesela kimura diye biri aklına geliyor mu? Yada Eldredge diye biri geliyor mu aklına?

İyide, neden evrimin orjinal darwin'in anlattığı, bugün eldeki tüm herşeyin, her fosilin, her canlının gösterdiği tarifini değilde, hipotezlerden, spekülasyonlardan ibaret tariflerini görüyoruz? Sen bile çıkmışsın hala "amanda doğal seleksiyon nasıl olurda...." diyorsun. 150 kusur senedir, bir allahın kulu çıkıp darwini çürütebilmiş değil. Ama hala daha siz çıkmış buna bakmıyor, koca biyoloji alemini yok sayıp, sayıklıyorsunuz.

Sen sayıklıyor olmayasın Anibal...

Doğal seleksiyonu kimse çürütmeye çalışmıyor.

Bu senin sayıklaman. Halusinasyonların.. Doğal seleksiyon saplantın..

Bahse girereim sen doğal seleksiyonu bilmiyorsun....

Onu doğal seleksiyon başlığında tartışacağz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 110
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili anibal hacının da değindiği gibi doğal seleksiyonu kimsenin çürütmeye kalkıştığı yok.

Darvin kendi döneminde yakaladığı doğal seleksiyon konusunu şimdiye kadar çürüten de yok. Ama doğal seleksiyonun içeriği, doğal seleksiyona yaklaşımlar değişti diye düşünüyorum. Darvin galapagos adalarında, birbirinden ayrılan farklı coğrafyalarda aynı kökten gelen canlıların farklılaşmasını güzel yakalayıp ifade etmiş. Ama türleşmenin yalnız coğrafi izolasyondan kaynaklanmadığını da görüyoruz. Böyle olunca bunu da izah eden yeni evrimsel mekanizmalara ihtiyaç var. Hep sorup duruyorum. doğal seleksiyonun kapsamı nedir? diye ama yanıt vermekten imtina ediyorsun. Galapagos adaları birbirinden izole oldu ama, Amazon havzasında coğrafi izolasyon yok ve en fazla türü bu havza belirliyor.

Maksimun ve minimum şartlar diye bir yaklaşımın var. Bunu biraz açar mısın?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili anibal hacının da değindiği gibi doğal seleksiyonu kimsenin çürütmeye kalkıştığı yok.

Darvin kendi döneminde yakaladığı doğal seleksiyon konusunu şimdiye kadar çürüten de yok. Ama doğal seleksiyonun içeriği, doğal seleksiyona yaklaşımlar değişti diye düşünüyorum. Darvin galapagos adalarında, birbirinden ayrılan farklı coğrafyalarda aynı kökten gelen canlıların farklılaşmasını güzel yakalayıp ifade etmiş. Ama türleşmenin yalnız coğrafi izolasyondan kaynaklanmadığını da görüyoruz. Böyle olunca bunu da izah eden yeni evrimsel mekanizmalara ihtiyaç var. Hep sorup duruyorum. doğal seleksiyonun kapsamı nedir? diye ama yanıt vermekten imtina ediyorsun. Galapagos adaları birbirinden izole oldu ama, Amazon havzasında coğrafi izolasyon yok ve en fazla türü bu havza belirliyor.

Sevgiler.

Olay cografi izolasyon ile sinirlandirilmamali ve izolasyon denmeli. Cografi izolasyon farklilasan populasyonlarin birbiri ile ciftlesmesinin onunde bir engel teskil eder ve farklinpopulasyonlar icerisinde ustuste gelen farklinmutasyonlarin etki ettigi genlerin dogal secilim genetik suruklenme gibi etkilerle frekansi artar. Populasyonlar giderek birbirinden uzaklasir ve en sonunda turlesme oldugu soylenir.

Populasyonlar arasinda ciftlesmeyi engelleyen her turlu izolasyon yeterlidir.

Amazon ormaninda ayni bolgede yasayan ayni tur boceklerden bir populasyon agaclarda yuva yapiyor olsun ve populasyonun tum bireyleri atalarini izleyerek bunu devam ettirsin. Ayni turun baska bir populasyonu benzer bir sekilde yerde yuva yapsin ve beslensin. Iki populasyon arasinda hic gen transferi olmazsa turlesmeye dogru gidilebilir.

Hatta bir populasyondaki bireylerin renginin hafifce farkli olmasi bile tamamen ayni ortamda yasamalarina ragmen ciftlesmeye engel olabilir ve pratikte bir izolasyon saglanabilir.

Sitelerde Paylaş

Sevgiler.

drekinci, burada doğal seleksiyonu çürütmekten bahseden yok. Burada, darwinin gösterdiği, mutasyonlar doğal seleksiyon tarafından seçilir ve olaylar gelişir şeklindeki evrim teorisini çürütmeye, yok saymaya çalışmak var.

Doğal seleksiyona yaklaşımlar filan değişmedi.

Coğrafi izolasyon diye bir şey, izolasyonun türlerinden sadece biridir. Pek çok şekilde izolasyon gerçekleşebilir. Önemli olan türün iki farklı gen havuzuna ayrılmasıdır. Buradaki farklı kelimesi, havuzların içeriği değil, kendisini ifade eder. Yani iki gen havuzu olmalıdır. Bu durumda, her iki havuz mutlak farklı seleksiyon koşullarına sahip olacağı için, nesiller sonra iki farklı tür, ırk vs. ortaya çıkacaktır.

Coğrafi izolasyon, doğal seleksiyon farkının en iyi görülebileceği, izolasyonun en bariz görüleceği, sonucun da en kolay farkedileceği ve en kolay, bol bulunabilen izolasyon çeşididir.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Anibal evrime hala teori dememiz dogru mu? Burada artik evrim bir teori olarak algilanmiyor.Evrimi gözle dahi izleyebiliyoruz.Örnegin bulundugum ülkede ki güvercinler...

Insanlarin devamli yiyecek vermelerinden dolayi her gecen gün tembellesiyorlar yollarda yürüyorlar ve canlari ucmak istemiyor.Araba sürerken güvercinleri ezmemek icin insanlar dikkat ediyorlar.Kasim ayinda iki cift güvercin balkonumuza yuva yaptilar yumurtlayip yavrular ciktiktan sonra birakip gittiler.Normal degil diye düsünüyorum.

Arabadan kacmayan yollarda badi badi yürüyen güvercinleri,ezilip ölenleri her gün görmekteyiz.Böyle devam ederse kac sene sonra olacagini kestiremem ama tavuklar gibi ucamiyacaklari kesin diye düsünüyorum.Yanlis mi düsünüyorum?

Sitelerde Paylaş

Anibal sorumu pas gecti o zaman bende Haci'ya sorayim...

Sevgili Haci evrimlesme hala teori mi, yoksa bilimsel olarak kanitlandigi kabul ediliyor mu?

Bulundugum ülkenin genelinde artik teori olarak bakilmiyor.

Sitelerde Paylaş

Anibal sorumu pas gecti o zaman bende Haci'ya sorayim...

Sevgili Haci evrimlesme hala teori mi, yoksa bilimsel olarak kanitlandigi kabul ediliyor mu?

Bulundugum ülkenin genelinde artik teori olarak bakilmiyor.

Evrim bir gözlemdir.

Her bilimsel gözlem gibi bir gözlemdir ama.

Dünyanın yuvarlak oluşu gibi..

Dünyanın yuvarlak oluşu bir gözlemdir. Bir teori değildir. Önceleri bir teori idi.

Neden yuvarlak olduğu bilinmiyordu ve neden yuvarlak olduğu hakkında teoriler vardı.

Ama artık neden yuvarlak olduğu da bilindiği için bir teori olmaktan çıkmıştır.

Canlıların birbirlerinden türediği temeli çok sağlam olan bir gözlemdir.

Ama bu gözlemin ayrıntıları yeterince bilinmemektedir.

Çünkü yakın zamanlara kadar evrimi gözlemlemek mümkün olmamamıştır.

Hatta şimdi bile neyin gözlemlendiği kesin değildir.

Türleşmenin nedeni hakkında bir çok teori vardır.

Ama gözlemlenmediği için gerçek doğası hakkında hemen hiçbir şey bilinmemektedir.

Bu nedenden dolayı evrim bir teoridir ve daha uzun yıllar teori olarak kalacaktır.

Bir süreci tam olarak açıklayana kadar o, teori olarak kalmaya devam edecektir.

Açıklanamayan tarafları kaldıkça teori olarak kalacaktır yani.

Bir gözlemi açıklamak için bir teori ortaya atılır ve o teori testlere tabi tutulur.

Yapılan diğer gözlemler o teoriyi destekledikçe teori geçerliğini sürdürür.

Ama son anda yapılan bir gözlem o zamana kadar o teori ile bilinenlere ters düşerse, bir açıklaması yapılmaya çalışılır.

Eğer yapılamazsa o teoriden vazgeçilir ve bu keresinde ona meydan okuyan diğer teori geçerlik kazanır.

Evrim kendisinden önceki kuramların yerini almıştır.

Ve bu konuda yapılan gözlemlerin hepsi bu konudaki gözlemler ve açıklamalarla bağdaşmaktadır.

Yeni bir teori evrimin yerini alıncaya kadar evrim kuramı varlığını sürdürecektir.

Bunun da ne kadar zor olduğunu biliyoruz.

Şimdiye kadar doğal seçilim yasasına kimse meydan okuyamamıştır.

Evet.. Canlıların birbirlerinden evrildiği bir teori değildir. Bir gözlemdir.

Onun ayrıntıları ise teoridir.

Sitelerde Paylaş

Bir süreci tam olarak açıklayana kadar o, teori olarak kalmaya devam edecektir.

Açıklanamayan tarafları kaldıkça teori olarak kalacaktır yani.

Evet.. Canlıların birbirlerinden evrildiği bir teori değildir. Bir gözlemdir.

Onun ayrıntıları ise teoridir.

Alintida olan cümleler beni tattmin etti fakat verdigin diger bilgiler icin tesekkür ederim sevgili Haci.

tarihinde cigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cigi, teorinin ne olduğunu önce bir anlaman gerekiyor.

Yolun kenarında sırtında bıçakla yatan bir ceset gördüğünde, "Birisi bu adamı bıçaklamış ve öldürmüş, bir katil var." diyorsan, bu bir teoridir. Birisi gidip aksini kanıtlayana kadarda öyle kalacaktır. Birinin gidip "kimse birininin bıçağı sapladığını görmediğine göre, katil filan yok" demesi bir şeyi değiştirir mi ? Dahası "kimse bıçağı saplayan birini görmemiş, demekki bir katil yok, bıçak kendi kendine sırtına giremeyeceğine göre, bu cinlerin varlığının kanıtıdır" derse bu ne demektir?

Evrim noktasındaki olay aynen böyledir. Bıçak, ceset vs. hepsi ortadadır. Bunun nasıl olduğu, olacağı da bellidir. Saplayan adamın solak olup olmadığı gibi detaylardır sadece tartışmalı olanlar.

Sitelerde Paylaş

Evrim noktasındaki olay aynen böyledir. Bıçak, ceset vs. hepsi ortadadır. Bunun nasıl olduğu, olacağı da bellidir. Saplayan adamın solak olup olmadığı gibi detaylardır sadece tartışmalı olanlar.

Anibal haklisin yazdiklarin dogru ve teorinin ne oldugunu biliyorum fakat söz konusu evrim teorisi olunca bu konuda Türkiye'de yasayanlarin geneli ile anlasamiyorum.Onun icin hata yapmamak icin sizlere sormayi ve iyice emin olmayi düsündüm.Sen ve haci gibi bu konuda bilgili degilim ama konu ile ilgilenmek hosuma gidiyor takip etmeye calisiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...